بررسی پژو 207 جدید ایران‌خودرو

تقریباً در دورانی که تولید پژو 206 در فرانسه رو به پایان بود، به دلیل محبوبیت این خودرو، پژو تصمیم گرفت آن‌را فیس‌لیفت کرده و چند سالی به تولید آن ادامه دهد. 206 فیس‌لیفت شده، 206+ نام گرفت و سعی شده بود ظاهر آن به مدل 207 شبیه گردد. در 206+ قسمت جلو به‌طور کامل مورد بازنگردی قرارگرفته و چراغ‌ها، جلوپنجره و سپر تغییر کردند؛ اما در قسمت عقب به جهت کاهش هزینه‌ها فقط گرافیک داخلی چراغ‌ها و سپر تغییر نمود. به همین دلیل 206+ در جلو تقریباً ظاهر جدید و بروزی پیداکرده بود اما در قسمت عقب تفاوت چندانی با 206 نداشت. در داخل هم تغییراتی ایجادشده و بازهم سعی شده بود تا داشبورد خودرو به 207 شبیه گردد.

پژو 207 اصلی
پژو 207 اصلی

در سال 1389 ایران‌خودرو تصمیم گرفت 206+ را به‌عنوان نسل جدید 206 یعنی 207 در ایران عرضه کند؛ بنابراین نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ 206 با عنوان مدلی کاملاً جدید و بانام 207i به بازار عرضه شد! آن‌هم درحالی‌که ازلحاظ آپشن، موتور و گیربکس تقریباً هیچ تفاوتی با 206 تیپ 5 نداشت. بااین‌حال در سال 1390 و وضع تحریم‌ها علیه صنعت خودروی ایران، تولید پژو 206 و به‌تبع آن 207 در ایران با مشکل مواجه شد. البته ایران‌خودرو توانست به هر نحوی که شده تولید 206 را ادامه دهد اما امکان ادامهٔ تولید 207 یا همان 206+ وجود نداشت و تولید آن در سال 1391 متوقف شد.

نسخۀ قبلی پژو 206+ یا 207i
نسخۀ قبلی پژو 206+ یا 207i

پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران، بعد از مذاکرات فراوان سرانجام دوباره همکاری ایران‌خودرو و پژو آغاز گردید. بدین ترتیب زمزمه‌هایی مبنی بر تولید مجدد پژو 207 مطرح شد و حتی ایران‌خودرو در دی‌ماه سال گذشته اقدام به‌ پیش‌فروش این خودرو با موعد تحویل مرداد، شهریور و مهر امسال کرد. سپس در نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودرو که در اسفند سال گذشته برگزار شد، ایران‌خودرو مدل جدید 207 را رونمایی نمود که دستخوش فیس‌لیفت و تغییراتی جزئی در داخل و خارج‌شده بود.

xbpzn000vr

البته مدیرعامل ایران‌خودرو، هاشم یکه‌زارع در نشست مطبوعاتی سال گذشته اعلام نمود که تولید مجدد 207 ربطی به قرارداد جدید ایران‌خودرو نداشته و مالکیت آن به‌طور کامل به ایران‌خودرو واگذارشده است. بااین‌حال معلوم نیست اگر تولید مجدد 207 ارتباطی با قرارداد با پژو نداشته است پس چرا در دوران تحریم و قطع روابط پژو با ایران‌خودرو تولید آن متوقف شد؟

jl0uikmkya

علاوه بر این، گزارشاتی نشان می‌دهد که پژو خط تولید 207 را بابت بخشی از غرامت خود به ایران‌خودرو، به‌صورت رایگان راه‌اندازی کرده و گفته می‌شود راه‌اندازی مجدد خط تولید این خودرو 11 میلیون یورو هزینه داشته است. درهرحال چندی پیش ایران‌خودرو به‌صورت رسمی مشخصات و جزئیات نسخهٔ جدید پژو 207 را اعلام نمود که در ادامه به بررسی تغییرات و بهسازی‌های آن می‌پردازیم.

mvhv2axjtp

تغییرات خارجی

در بخش خارجی صرفاً به تغییر گرافیک داخلی چراغ‌ها و تغییر آینه‌های جانبی بسنده شده است. در 207 جدید یک ردیف لامپ LED ابرویی به بالای چراغ‌های جلو اضافه‌شده است که احتمالاً نقش چراغ‌های روشنایی در روز را دارند. در چراغ‌های عقب نیز از LED استفاده‌شده و گرافیک و طراحی داخلی آن‌ها بسیار زیباتر از چراغ‌های عقب قبلی 207 شده است. آینه‌های جانبی جدید آن نیز از طراحی بهتری نسبت به قبل بهره می‌برند چراکه آینه‌های مدل قبلی 207 متعلق به پژو 206 بوده و تغییری نداشتند.

تغییرات داخلی

در داخل نیز کلیت داشبورد دست‌نخورده باقی‌مانده و از تغییرات مهم آن می‌توان به نصب یک نمایشگر 7 اینچی لمسی مجهز به سیستم چندرسانه‌ای و GPS در بالای داشبورد و تغییر غربیلک فرمان اشاره کرد. غربیلک فرمان جدید 207 ضمن برخورداری از طراحی بهتر، مجهز به دکمه‌های کنترل سیستم صوتی و قطع و وصل تماس تلفنی نیز شده است و تصویر عقب خودرو با استفاده از دوربین دید عقب بر روی نمایشگر داشبورد به نمایش درمی‌آید. در داخل 207 جدید غیر از موارد مذکور تغییر عمدهٔ دیگری دیده نمی‌شود.

i7uz2invxj

تجهیزات و امکانات

پژو 207 جدید با توجه به شرایط قیمتی بازار خودروی ایران، از تجهیزات و امکانات نسبتاً مناسبی سود می‌برد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از ترمز ABS، EBD و MBA، ایربگ راننده و سرنشین جلو، فرمان هیدرولیک، سیستم پخش DVD، پورت USB، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، بلوتوث، GPS، دوربین دید عقب، آینه‌های جانبی برقی، شیشه‌های برقی چهاردر، سنسور دنده‌عقب، رینگ اسپرت آلومینیومی و کروز کنترل.

موتور و گیربکس

207 جدید همانند گذشته از پیشرانهٔ آشنای TU5 با 1600 سی‌سی حجم استفاده می‌کند که قدرت و گشتاور آن از سوی ایران‌خودرو 105 اسب بخار و 142 نیوتن متر اعلام‌شده است. البته علت اختلاف قدرت 5 اسب بخاری میان 207 و 206 تیپ 5 مشخص نیست. طبق اعلام سازنده، 207 جدید فعلاً فقط با گیربکس دستی عرضه خواهد شد و بازهم مشخص نیست که گیربکس دستی آن از نوع ایرانی (متعلق به پژو 405) است یا مانند نمونه‌های قبلی 206 از نوع فرانسوی خواهد بود. شتاب صفرتا صد 207 جدید 11.6 ثانیه، مصرف سوخت ترکیبی آن 6.6 لیتر در صد کیلومتر و حداکثر سرعتش 190 کیلومتر در ساعت اعلام گردیده است.

قیمت و رقبا

هنوز قیمت رسمی و قطعی 207 جدید از سوی ایران‌خودرو اعلام‌نشده اما شنیده‌ها حاکی از آن است که نسخهٔ دستی آن قیمتی در حدود 40 میلیون تومان خواهد داشت که با توجه به اختلاف قیمت 3 میلیون تومانی با پژو 206 تیپ 5 قیمت نسبتاً معقولی محسوب می‌شود. در این بازهٔ قیمتی، اصلی‌ترین رقیب 207 جدید رنو ساندرو است که توسط پارس‌خودرو مونتاژ شده و نسخهٔ دستی آن 43 میلیون تومان قیمت دارد. ام‌وی‌ام 315 جدید با قیمت 42,3 میلیون تومان و برلیانس H320 دستی با 46,2 میلیون تومان قیمت نیز از دیگر رقبای پژو 207 جدید بشمار می‌روند.

سخن پایانی

درحالی‌که دو نسل بعد از پژو 206 یعنی پژو 208 در بازارهای جهانی عرضه‌شده و حتی در شرف عرضه در ایران هم هست، همچنان شاهد هستیم که سازندهٔ وطنی با تغییراتی در چراغ‌ها و داشبوردِ نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ پژو 206، آن‌را بانام مدلی جدید در بازار محدود کشور عرضه کرده و خریدارانِ تشنهٔ خودروهای جدید و خسته از ماشین‌های قدیمی نیز برای خرید آن هجوم می‌آورند درحالی‌که هنوز نه کیفیت آن مشخص است و نه حتی قیمت دقیقش. از آن مهم‌تر باوجودی که چندهفته‌ای بیشتر به موعد تحویل نمونه‌های پیش‌فروش شدهٔ 207 باقی نمانده است، ایران‌خودرو هنوز تولید آن‌را آغاز نکرده و یکه‌زارع تاریخ تولید آن‌را احتمالاً در تیر یا مرداد اعلام نموده است! از سوی دیگر هنوز کیفیت این خودرو نیز مشخص نبوده و معلوم نیست که آیا کیفیت فاجعه باری همانند 206های جدید موسوم به ایرانیزه دارد یا از سطح کیفی بهتری برخوردار خواهد بود.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

385 دیدگاه

 1. سامان
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  با سلام حمید آقا توضیحاتت ون کامل بود متشکرم

  پاسخ
 2. کاوه
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام به همگی
  دوستان من دو سالی میشه 206 تیپ 5 مدل 90 خریدم ولی خیلی دوست دارم 207 جدید
  سوار شم …از این ماشین 206 م تقریبا راضی ام و خرجی نداره
  به نظر شما 206 مو بفروشم یه 207 جدید صفر بخرم ؟؟آیا ارزش داره ؟
  ممنون

  پاسخ
  1. حاج محسن
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   سلام
   در پاسخ به سوال شما، آنچه که خودم طی چندین ماه تحقیق کسب کرده ام خدمت شما تقدیم میکنم. امیدوارم در اخذ تصمیم مثبت برای جنابعالی مفید باشد.
   اولا که فلسفه خرید 207 (بعنوان خودرو فیس لیفت 206) و توجیه پرداخت وجه بیشتر نسبت به 206 ، رفع مشکلات حداقل ظاهری و ارتقای رفاهی خودرو 206 است که به چند مورد به شرح زیر اشاره می کنم:
   1- در تصادف از جلو هر چند با سرعت پایین، خودرو 206 بشدت از جانب کاپوت آسیب پذیر است بگونه ای که نوک کاپوت دقیقا در نقطه دریافت تنش بوده و مالک مجبور به تعویض کاپوت و سایر هزینه های ناشی از رنگ و افت قیمت و …. است که در 207 ، مگان و نیو مزدا 3 و سایر خودروهای طراحی نوین، این مورد با شکستن سپر مهار می شود.
   2- گلگیر 206 ، کنار چراغ، اکثرا دچار سایش و رنگ میشود که در 207 همچون سایر خودرو ها این ریسک به سپر منتقل شده است.
   3- در تصادف ارز عقب با کوچکترین ضربه مه شکن عقب 206 خواهد شکست که در این خودرو مه شکن از نقطه مرکز تنش به جناحین منتقل شده است.
   4- به لحاظ فرهنگی در جامعه، خودرو 206 که از سال 82 تاکنون تولید شده تقریبا همه گیر و عادی شده ولی 207 جلوه ای از تازگی را تداعی می کند.
   5- عایق کاری صوتی 207 نسبت به 206 کامل تر و گیریبکس به روزتر شده است هر چند اصالتش را نمیدانم ولی دیگر مشکلات 206 را ندارد.تغییرات ضد سرقتی کامپیوتر و …. هم نشان از رفع مشکلات امنیتی دارد.
   6- آپشن های خودرو خصوصا پدال گاز برقی و سیستم کروز نصب شده، اطمینان از محصول تحت نظر حرفه ای ها را به خریدار می دهد.
   هرچند خودرو جنابعالی از لحاظ فنی قطعا دارای اندکی قطعات فابریک می باشد که شاید در این خودرو نباشد ولی 207 جدید با توجه به حداقل موارد شش گانه مشروح فوق، خیلی بین مشتریان و خصوصا جوانان طالب پیدا کرده است.
   شاد و سلامت باشید.

   پاسخ
 3. حسن
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  سلام آقا حمید مبارکت باشه من هنوز تو شک تردید موندم و آسه خرید ۲۰۷ حقیقت ش الان اس ال ایکس tu5 دارم دوسالی هست خسته شدم می خوام تعویض کنم ماشین رو به نظر شما و دوستان بین ساندرو و ۲۰۷ کدوم رو انتخاب کنم چون راجع به گریبکس ۲۰۷ زیاد تعریف نمیکن ولی در خصوص ساندرو کیفیتش زیاد تعریف می کنن هرچند مه آپشن نداره

  پاسخ
 4. hamzeh
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام دوستان من امروز ثبت نام کردم
  خواهش میکنم از کسانی که تحویل گرفتن از کیفیت موتور و گیربکس بگن و اینکه صدای موتور و لاستیکها نسبت به ٢٠۶ کمتر شده ؟
  ایا داخل کیلومتر یا مانیتور باز بودن درها رو به صورت گرافیکی نشون میده ؟ (مثل ٢٠۶) ؟؟؟؟؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. بهروز
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   اره نشون میده.باز بودن درب ها و عیب یابی و …کم صداست از 206 صداش کمتره.

   پاسخ
 5. علی
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  سلام دوستان
  ما تحویل اسفندیم. هنوز از دعوتنامه خبری نیست.!!!! آیا کسی اطاعی داره. تشکر

  پاسخ
 6. سامان
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  با سلام علی آقا من هم تحویل اسفند م خبری نیست. اگه خبری شد اعلام بفرمایید. من هم اگه زودتر اطلاع پیدا کردم خبر میدم. متشکرم

  پاسخ
 7. مرتضی
  سوابق: (21 دیدگاه) ,

  سلام دوستان
  من ماشین و تحویل فوری خریدم.
  تو این مدتی که باهاش رانندگی کردم (1000 k) ماشین بی نقصی بوده.
  البته برای عید یه سفر طولانی 2 – 3 هزار کیلومتری دارم که اونجا باید دید به چه صورت عمل می کنه. در کل با 206 نباید مقایسه بشه. به نظر من در امتیاز کل از ساندرو نیز بهتره. (برادر من ساندرو گرفته و با دیدن ماشین من از خریدش پشیمونه. به نظرش سواری و امکانات 207 بیشتر و جذاب تر بوده).
  دوستان 207 سوار لطفا یه گروه تلگرامی بزنین و همه بیان اونجا تبادل نظر کنیم.

  پاسخ
 8. علی
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  با سلام خدمت دوستان و آقا سامان عزیز
  من به 09466 زنگ زدم. قرار شده تا روز 2 شنبه – 2 اسفند فاکتور شه. پیگیری می کنم اگه نشد دوباره باید زنگ بزنم تا با واحد فروش ایران خودرو دوباره گوشزد کنند. شماره واحد فروش 4- 44538090 است. چند بار هم اونجا زنگ زدم گسی پاسخگو نیست. امیدوارم قبل عید تحویل بدهند.
  راستی ، دوستان درباره رنگ ماشین نظر بدهند. سفید بهتره یا مشکی ؟؟؟ تشکر

  پاسخ
 9. افشین
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  سلام‌ببخشید اونایی که به تازگی ماشین تحویل گرفتن قیمتش براتون چقدر تموم شد ممنون میشم جواب بدید؟؟
  چون منم پیش خرید کردم

  پاسخ
 10. علیرضا
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام،دوستانی که تحویل گرفتن، قیمت نهائی چقدر شد؟؟؟

  پاسخ
 11. سامان
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  با سلام خدمت علی آقا ممنونم که پیگیری کردین باز هم اگر خبری شد اطلاع بدین لطفا. متشکرم

  پاسخ
 12. سامان
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  با سلام من تحویل اسفند بودم امروز از نمایندگی زنگ زدن دعوتنامه آماده است و تا 10 روز باید تکمیل وجه کنم .کسی میدونه حدودا چند روز بعد تحویل می شه؟

  پاسخ
 13. افشین
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  بچه های یکی جواب منو بده لطفا میدونید چقدر قیمت ماشین تموم‌میشه؟

  پاسخ
 14. فرام
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  شانسیه الان من ۱۵روزه تکمیل وجه کردم هنوز میگن فاکتور نشده

  پاسخ
 15. علی
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  با سلام
  من هم تحویل اسفند بودم. امروز از نمایندگی زنگ زد گفت دعوتنامه اومد و باید تکمیل وجه کنیم. دوستانی که اطلاع دارن یعنی ممکنه قبل از عید تحویل بدهند.

  پاسخ
 16. سامان
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  سلام علی آقا ما هم دردیم شما کدوم شهرین؟

  پاسخ
 17. علیرضا
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  لطفا جواب بدید دوستان،قیمت ماشین چقدر تموم میشه؟؟؟؟؟

  پاسخ
 18. افشین
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  با سلام و تشکر از ادمین سایت پدال اگر اجازه بدید این پیام منتشر بشه بچه هایی که ۲۰۷ جدید ثبت نام‌ کردن یا گرفتن عضو گروه تلگرام بشن و به این شماره پی ام بدن ۰۹۱۲۵۵۴۸۴۱۱

  پاسخ
 19. علی
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  سلام . خدا نکنه . همدرد نه هم سعادتیم . شهر رشت.شما از کدوم شهرید.

  پاسخ
 20. اسی
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  سلام دوستان.
  من دهم بهمن ماشین رو تحویل گرفتم.موتور دقیقا همون موتور 206 هستش.بعد از چهارصد کیلومتر،هنگام سردی ماشین بعد از استارت صدای چرق چرق از محل اتصال تسمه تایم به موتور شروع شد.بعد از گرم شدن قطع میشد.در جا کار کردن ماشین،ریپ میزد و دور متور بازی میکرد و ماشین به سمت خاموشی میرفت ولی خاموش نمیشد.داشبورد هم که در دست انداز کوچک هم کلی صدا داره،،،،،
  در شروع حرکت در دنده های دو و سه و عقب ماشین و سردنده لرزش دارد.پریروز وقت گرفتم بردم نماینده گی.الان هزارتا راه رفته!!!!!
  الان دوروز گذشته و هیچ خبری نیست.زنگ نزدن بگن که مثلا فهمیدیم فلان مشکل رو داره یا نداره.بعد از ده ماه انتظار و تبلیغ رفع تحریم و غیره این اولین ماشینه که داده بیرون.
  هیچ ارتقایی در کیفیت خودرو نبوده،هیچ ارتقایی در کیفیت خدمات پس از فروش نبوده،فقط چنتا آپشن گذاشتن رو ماشین که پولش هم گرفتن.اما به قول بعضی دوستان خر،همونه و فقط پالونش عوض شده و خانه از پای بست ویران است.

  پاسخ
 21. اسی
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  دوماه پیش یه ساندرو هم گرفته بودم برا استفاده خانمم.یعنی تو بیست روز گذشته هردو ماشین رو سوار شدم و میشم.به نظر من ساندرو از نظر فنی،امنیت،سواری،احاطه راننده به محیط پیرامون بسیار بهتر از 207 هستش.
  فقط ساندرو کمی خشکتر بوده و قیافه داشبورد ساده تر و آپشنهای کمتر داره.همین
  لذا برای افرادی که امنیت و فنی بهتر میخوان ساندرو خیلی بهتره.
  207 تیزتر،نرم تر،شیکتر ،ضعیفتر،میباشد.

  پاسخ
  1. اميرحسين رادفر
   سوابق: (10 دیدگاه) ,

   میشه لطف کنى بگى امنیت و چه جورى از سوار شدن تشخیص دادى !!؟ دوست عزیز امنیت و موسسه هاى تست تصادف و اپشن هاى ایمنى و طراحى شاسى و… مشخص مى کنه نه سوارى روز مره البته گفتن این چیزا براى شما فاییده نداره چون همه سعیت و مى کنى که بگى این ماشین بده و مطمئنم حتى یه بارم پشت فرمونش حتى نشستى

   پاسخ
 22. Ali
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  با سلام
  دوستان ازماشین بد تعریف می کنم
  فکر کنم پولمون به فنا رفت

  پاسخ
 23. علیرضا
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  دوستان من بین ساندرو اتومات و ۲۰۷ دنده ای‌ واقعا موندم کدومو انتخاب کنم راهنمایی کنید

  پاسخ
 24. احمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  عزیزان من پولاتونو بابت این اشغالا هدر ندید اخه یعنی چی ماشین صفر بخری بعد هر روز بری تا نمایندگی که درستش کنن معمولا کسانی که ماشین دست دوم میخرن این گرفتاری رو دارن که اخرش میگن ماشینمون دست دومه ولی کسی نو میخره که میخواد چند سال راحت و بی دغدغه باشه در ضمن خودروسازا پر رو تر میشن ماشینا رو بی کیفیت تر میدن بیرون خودم یه پراید مدل ۸۶ دارم میخوام ارتقا بدم ولی با این کیفیتا متوقف میشم

  پاسخ
 25. آزاد
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  من 207 رو از بازار آزاد خریدم، از هر نظر عالیه، بنوعی ارتقا فنی کیفی 206 هست و ایراداتش رفع شده،به روز شده و از صدای موتور گرفته تا نرمی خودرو و هماهنگی گیربکس و پدال ها و حتی چینش ادوات داخل موتور و سیستم برق همه بهبود پیدا کرده، تنها یک چیز تو ذوقم زد و اون باتری بی کیفیت ایرانی درجه 2 اون و کیفیت معمولی و بهبود نیافته رینگ ها و صندلی هاش بود که همون تنظیم دستی بودن، اما ازش راضی ام.. قبل این هم 206 تیپ 5 و 207 مدل 89 داشتم..
  با تشکر

  پاسخ
 26. سامان
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  سلام علی آقا شما تکمیل وجه کرد ین؟ گفتن چه تاریخی تحویل میدن؟

  پاسخ
 27. Amir
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  آقای رادفر خوشحال میشیم تو گروه ٢٠٧ تلگرام تشریف بیارید که بتونیم از نظرات شما استفاده کنیم.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.