بررسی پژو 207 جدید ایران‌خودرو

تقریباً در دورانی که تولید پژو 206 در فرانسه رو به پایان بود، به دلیل محبوبیت این خودرو، پژو تصمیم گرفت آن‌را فیس‌لیفت کرده و چند سالی به تولید آن ادامه دهد. 206 فیس‌لیفت شده، 206+ نام گرفت و سعی شده بود ظاهر آن به مدل 207 شبیه گردد. در 206+ قسمت جلو به‌طور کامل مورد بازنگردی قرارگرفته و چراغ‌ها، جلوپنجره و سپر تغییر کردند؛ اما در قسمت عقب به جهت کاهش هزینه‌ها فقط گرافیک داخلی چراغ‌ها و سپر تغییر نمود. به همین دلیل 206+ در جلو تقریباً ظاهر جدید و بروزی پیداکرده بود اما در قسمت عقب تفاوت چندانی با 206 نداشت. در داخل هم تغییراتی ایجادشده و بازهم سعی شده بود تا داشبورد خودرو به 207 شبیه گردد.

پژو 207 اصلی
پژو 207 اصلی

در سال 1389 ایران‌خودرو تصمیم گرفت 206+ را به‌عنوان نسل جدید 206 یعنی 207 در ایران عرضه کند؛ بنابراین نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ 206 با عنوان مدلی کاملاً جدید و بانام 207i به بازار عرضه شد! آن‌هم درحالی‌که ازلحاظ آپشن، موتور و گیربکس تقریباً هیچ تفاوتی با 206 تیپ 5 نداشت. بااین‌حال در سال 1390 و وضع تحریم‌ها علیه صنعت خودروی ایران، تولید پژو 206 و به‌تبع آن 207 در ایران با مشکل مواجه شد. البته ایران‌خودرو توانست به هر نحوی که شده تولید 206 را ادامه دهد اما امکان ادامهٔ تولید 207 یا همان 206+ وجود نداشت و تولید آن در سال 1391 متوقف شد.

نسخۀ قبلی پژو 206+ یا 207i
نسخۀ قبلی پژو 206+ یا 207i

پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران، بعد از مذاکرات فراوان سرانجام دوباره همکاری ایران‌خودرو و پژو آغاز گردید. بدین ترتیب زمزمه‌هایی مبنی بر تولید مجدد پژو 207 مطرح شد و حتی ایران‌خودرو در دی‌ماه سال گذشته اقدام به‌ پیش‌فروش این خودرو با موعد تحویل مرداد، شهریور و مهر امسال کرد. سپس در نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودرو که در اسفند سال گذشته برگزار شد، ایران‌خودرو مدل جدید 207 را رونمایی نمود که دستخوش فیس‌لیفت و تغییراتی جزئی در داخل و خارج‌شده بود.

xbpzn000vr

البته مدیرعامل ایران‌خودرو، هاشم یکه‌زارع در نشست مطبوعاتی سال گذشته اعلام نمود که تولید مجدد 207 ربطی به قرارداد جدید ایران‌خودرو نداشته و مالکیت آن به‌طور کامل به ایران‌خودرو واگذارشده است. بااین‌حال معلوم نیست اگر تولید مجدد 207 ارتباطی با قرارداد با پژو نداشته است پس چرا در دوران تحریم و قطع روابط پژو با ایران‌خودرو تولید آن متوقف شد؟

jl0uikmkya

علاوه بر این، گزارشاتی نشان می‌دهد که پژو خط تولید 207 را بابت بخشی از غرامت خود به ایران‌خودرو، به‌صورت رایگان راه‌اندازی کرده و گفته می‌شود راه‌اندازی مجدد خط تولید این خودرو 11 میلیون یورو هزینه داشته است. درهرحال چندی پیش ایران‌خودرو به‌صورت رسمی مشخصات و جزئیات نسخهٔ جدید پژو 207 را اعلام نمود که در ادامه به بررسی تغییرات و بهسازی‌های آن می‌پردازیم.

mvhv2axjtp

تغییرات خارجی

در بخش خارجی صرفاً به تغییر گرافیک داخلی چراغ‌ها و تغییر آینه‌های جانبی بسنده شده است. در 207 جدید یک ردیف لامپ LED ابرویی به بالای چراغ‌های جلو اضافه‌شده است که احتمالاً نقش چراغ‌های روشنایی در روز را دارند. در چراغ‌های عقب نیز از LED استفاده‌شده و گرافیک و طراحی داخلی آن‌ها بسیار زیباتر از چراغ‌های عقب قبلی 207 شده است. آینه‌های جانبی جدید آن نیز از طراحی بهتری نسبت به قبل بهره می‌برند چراکه آینه‌های مدل قبلی 207 متعلق به پژو 206 بوده و تغییری نداشتند.

تغییرات داخلی

در داخل نیز کلیت داشبورد دست‌نخورده باقی‌مانده و از تغییرات مهم آن می‌توان به نصب یک نمایشگر 7 اینچی لمسی مجهز به سیستم چندرسانه‌ای و GPS در بالای داشبورد و تغییر غربیلک فرمان اشاره کرد. غربیلک فرمان جدید 207 ضمن برخورداری از طراحی بهتر، مجهز به دکمه‌های کنترل سیستم صوتی و قطع و وصل تماس تلفنی نیز شده است و تصویر عقب خودرو با استفاده از دوربین دید عقب بر روی نمایشگر داشبورد به نمایش درمی‌آید. در داخل 207 جدید غیر از موارد مذکور تغییر عمدهٔ دیگری دیده نمی‌شود.

i7uz2invxj

تجهیزات و امکانات

پژو 207 جدید با توجه به شرایط قیمتی بازار خودروی ایران، از تجهیزات و امکانات نسبتاً مناسبی سود می‌برد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از ترمز ABS، EBD و MBA، ایربگ راننده و سرنشین جلو، فرمان هیدرولیک، سیستم پخش DVD، پورت USB، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، بلوتوث، GPS، دوربین دید عقب، آینه‌های جانبی برقی، شیشه‌های برقی چهاردر، سنسور دنده‌عقب، رینگ اسپرت آلومینیومی و کروز کنترل.

موتور و گیربکس

207 جدید همانند گذشته از پیشرانهٔ آشنای TU5 با 1600 سی‌سی حجم استفاده می‌کند که قدرت و گشتاور آن از سوی ایران‌خودرو 105 اسب بخار و 142 نیوتن متر اعلام‌شده است. البته علت اختلاف قدرت 5 اسب بخاری میان 207 و 206 تیپ 5 مشخص نیست. طبق اعلام سازنده، 207 جدید فعلاً فقط با گیربکس دستی عرضه خواهد شد و بازهم مشخص نیست که گیربکس دستی آن از نوع ایرانی (متعلق به پژو 405) است یا مانند نمونه‌های قبلی 206 از نوع فرانسوی خواهد بود. شتاب صفرتا صد 207 جدید 11.6 ثانیه، مصرف سوخت ترکیبی آن 6.6 لیتر در صد کیلومتر و حداکثر سرعتش 190 کیلومتر در ساعت اعلام گردیده است.

قیمت و رقبا

هنوز قیمت رسمی و قطعی 207 جدید از سوی ایران‌خودرو اعلام‌نشده اما شنیده‌ها حاکی از آن است که نسخهٔ دستی آن قیمتی در حدود 40 میلیون تومان خواهد داشت که با توجه به اختلاف قیمت 3 میلیون تومانی با پژو 206 تیپ 5 قیمت نسبتاً معقولی محسوب می‌شود. در این بازهٔ قیمتی، اصلی‌ترین رقیب 207 جدید رنو ساندرو است که توسط پارس‌خودرو مونتاژ شده و نسخهٔ دستی آن 43 میلیون تومان قیمت دارد. ام‌وی‌ام 315 جدید با قیمت 42,3 میلیون تومان و برلیانس H320 دستی با 46,2 میلیون تومان قیمت نیز از دیگر رقبای پژو 207 جدید بشمار می‌روند.

سخن پایانی

درحالی‌که دو نسل بعد از پژو 206 یعنی پژو 208 در بازارهای جهانی عرضه‌شده و حتی در شرف عرضه در ایران هم هست، همچنان شاهد هستیم که سازندهٔ وطنی با تغییراتی در چراغ‌ها و داشبوردِ نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ پژو 206، آن‌را بانام مدلی جدید در بازار محدود کشور عرضه کرده و خریدارانِ تشنهٔ خودروهای جدید و خسته از ماشین‌های قدیمی نیز برای خرید آن هجوم می‌آورند درحالی‌که هنوز نه کیفیت آن مشخص است و نه حتی قیمت دقیقش. از آن مهم‌تر باوجودی که چندهفته‌ای بیشتر به موعد تحویل نمونه‌های پیش‌فروش شدهٔ 207 باقی نمانده است، ایران‌خودرو هنوز تولید آن‌را آغاز نکرده و یکه‌زارع تاریخ تولید آن‌را احتمالاً در تیر یا مرداد اعلام نموده است! از سوی دیگر هنوز کیفیت این خودرو نیز مشخص نبوده و معلوم نیست که آیا کیفیت فاجعه باری همانند 206های جدید موسوم به ایرانیزه دارد یا از سطح کیفی بهتری برخوردار خواهد بود.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

285 دیدگاه

 1. یاشا
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  اولین روز که چیزی معلوم نمیشه اینقدر اروم میرونی که نمیفهمی یکی دو هفته خوب کار بکش اونوقت بگو

  پاسخ
 2. مصطفی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  سلام اقا بهداد مبارک باشه براتون چرخاش همیشه بگرده برات.مدلش چند خورد؟95

  پاسخ
 3. مصطفی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  باسلام اقابهداد.مبارکتون باشه،مدلش چند خورده براتون؟؟ ؟95

  پاسخ
 4. حسن
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام بهداد جان مبارکت باشه در مورد گریبکسش اگه توضیح بدی کجاییه ایرانی همون مدل ۴۰۵ رو کار کردند یا جدیده ؟

  پاسخ
 5. سامان
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  سلام آقا بهداد انشالله خوش رکاب باشه. لاستیک هاش چه مارکیه؟چند روز بعد دعوت نامه تحویل دادن؟

  پاسخ
 6. سپهر
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  من ۴روزه تحویل گرفتم واقعا ماشین بی صدا دوست داشتنیه
  لاستیک ایران تایر بود که عوض کردم
  گیربکسم میگن اصلاح شده زیر نظر کارشناسای فرانسه و گیربکس خوبی داره ولی رنو نرم تره گیربکسش
  و مانیتور فرمان دیلایت چراغ جلو , چراغ نئون عقب واقعا خیلی حس خوبی به ادم
  میده.
  ولی اگر سانروف داشت حرف برای دیگه رقیباش باقی نمیذاشت.

  پاسخ
 7. یاشا
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  سلام سپهرجان نفهمیدی گیربکسش چیه ۴۰۵یا ۲۰۶فرانسه چون واقعا فرق میکنه و اینکه کابین صدامیده یا نه تو دست اندازا و…

  پاسخ
 8. سامان
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  سلام آقا سپهر تاریخ اعلام شرکت برای تحویل کی بود؟ تاریخ دریافت دعوت نامه چه تاریخی و چه مدت بعد تحویل شد؟

  پاسخ
 9. مصطفی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  اقا بهداد و اقا سپهر سلام مبارک تون باشه.اگه بگین مدلش چند خورده ممنون میشم.

  پاسخ
 10. مصطفی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  از مسئول سایت یک خواهشی دارم که دوست دارم بقیه دوستان هم نظرشونو در این باره بگن. اینکه در صورت امکان عزیزانی که در این گروه هستند با تشکیل یک گروه در تلگرام یا در همینجا برای کسانی که میخواهند جزئیات ماشین رو از لحاظ فنی یا مشکلاتی که بوجود میاد وجهت رفع و آگاهی بیشتر از مشکلات ماشین بخصوص فنی ماشین بدونند،راه حل بدن و کمک کنند.نظر من اینکه یک گروه در تلگرام تشکیل بدیم از این طریق وکاراشو اقای دهقان انجام بدهند.

  پاسخ
  1. Dr.Elyas
   سوابق: (14 دیدگاه) ,

   من تا الان چندین بار لینک گروه تلگرام رو گذاشتم ولی سایت پدال تاییدش نمیکنه.نمیدونم چه دلیلی داره که کامنت منو تایید نمیکنه.خب شما که مطلب رو بالا نمیذارید باید کلی بگردیم تا پیداش کنیم.حداقل یه لطفی بکنین بذارید توتلگرام باهم درارتباط باشیم.
   از مدیران سایت خواهشمندم اجازه بدین لینگ گروه رو بذارم تا هممون تو اون گروه درمورد این ماشین صحبت کنیم.باتشکر

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل سردبیر
    سردبیر
    سوابق: (357 دیدگاه) ,

    درود بر شما. متاسفانه نمی توانیم لینک گروه ها و کانال ها را در قسمت دیدگاهها تایید نماییم. روزانه صدها لینک در قسمت دیدگاهها ثبت می شود. کدام گروه یا کانال، اطلاعات موثق یا صحیحی منتشر می کند؟ کدام یک تبلیغاتی است یا باعث گمراهی می شود؟ کدام متعلق به شرکت هاست و یا کدام واقعا به دنبال نشر صحیح اطلاعات است؟ بنابراین به ما حق دهید که کلا جلوی چنین روند غیری قابل تاییدی را بگیریم. حتما در همین بخش دیدگاهها نیز کاربران اطلاعات و تجربیات خود را منتقل می نمایند. و خوشبختانه این جا را می توانیم از بابت صحت، سلامت و رعایت اخلاق کنترل نماییم. ممنون از درک والای شما

    پاسخ
 11. parsa
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  سلام منم تحویل گرفتم مدل ٩۶ خورد خوشبختانه کیفیتش خوبه إیرادی ندیدم که بگم

  پاسخ
 12. Amir
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  سلام منم تحویل گرفتم مدل ٩۶ خورد،لاستیکاش ایران تایر بود که با هانکوک ١٩۵/۶٠ تعویض کردم راجع به گیر بکس باید بگم که متاسفانه ۴٠۵ که تبریز تولید میکنه و دیگه از گیربکس man5 خبری نیست.اما داشبورد و سیستم مالتی مدیا کیفیت قابل قبولی داره ضمنا یه دوربین بالای پلاک عقب جاسازی شده که دوستان توجه کنند و از زیر پلاک برای نصب پلاک استفاده نکنند چون خوب سوار نمیشه آیینه ها مجهز به راهنما شده که طبیعتا باعث حذف راهنما بغل شده کیفیت چراغهای عقب عالی (برند کروز)چراغهای جلو مجهز به دی لایت در کل ماشین تو رنج قیمتی مناسبه انشاالله ماشین دوستان هم به زودی تحویل شه

  پاسخ
  1. Dr.Elyas
   سوابق: (14 دیدگاه) ,

   سلام مبارکتون باشه.

   شما تحویل آبان بودین؟

   پاسخ
 13. Amir
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  سلام ممنونم بله آبان ماه بودم

  پاسخ
 14. مصطفی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  با سلام، دوستانی که خودرو 207 رو تحویل گرفتن برای نصب پلاک عقب مشکلی نداشتن؟از لحاظ جانمایی دوربین عقب میگم. پاسخ بدید ممنون میشم.

  پاسخ
 15. دريا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  سلام من تحویل بهمن هستم ولی هیچ خبری نیست؟؟؟
  اگر هنوز آبان ماهی ها تحویل بگیرند ممکنه تحویل بهمن بعد از عید باشه😳😳😳

  پاسخ
 16. reza
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام از کسانی که تحویل گرفتن لطفا کمک کنید
  این ماشین گیربکس 405روشه یا نه ؟؟؟؟ اگه آره بری ساندرو بخری خیلی بهتره

  پاسخ
 17. امیر
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  اگه گیربکس ایران باشه مفت نمی ارزه.گویا اون 207 که برزیل میزد زیر نزه فرانسه نیس یعنی همون 90 به قبل.

  پاسخ
 18. آرمين
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام دوستان
  منم تحویل بهمنم!!!آیا کسانی هستن که تحویل آذر و دی باشن؟و تحویل نگرفته باشن؟
  إز کسانی که تازه تحویل گرفتن خواهش می کنیم بیشتر توضیح بدن در مورد کیفیت ماشین !!
  آیا جنس داشبورد کیفیتش مثل ٢٠۶ افتضاحه؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. Dr.Elyas
   سوابق: (14 دیدگاه) ,

   بعید میدونم قبل عید تحویلتون بدن.

   من تحویل آبانم،دوهفتس پولشو هم واریز کردم هنوز ماشین فاکتور نشده.هنوز شماره بدنه نخورده.اصلا معلوم نیس کی تحویلم بدن!

   پاسخ
 19. آرمين
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام
  ممنون إز سایت خوبتون

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.