تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت آخر)

سرانجام پس از شانزده قسمت که جمعهٔ هر هفته با مطلب تاریخچهٔ پیکان در خدمت شما عزیزان بودیم، به قسمت پایانی این سری مطالب رسیدیم. مطلبی که از مرور مدل‌های مختلف پیکان یا در اصل روتس آرو در گروه روتس انگلستان آغاز شد و سپس با بیان زندگینامهٔ احمد خیامی، مؤسس کارخانهٔ ایران‌ناسیونال ادامه یافت و نهایتاً به موضع اصلی مطلب یعنی تاریخچهٔ پیکان در ایران رسید. حال در این قسمت، تحولات دوران پایانی پیکان را بررسی می‌کنیم تا پس از هفده قسمت، پروندهٔ مطلب تاریخچهٔ پیکان بسته شود.

paykan-1

در قسمت قبلی به پیکان جدید پرداختیم که در اصل فیس‌لیفتی کلی از همان پیکان قدیمی بود و قرار بود دوباره برای رقابت با پراید در سال 1387 تولید شود؛ اما تولید پیکان جدید که حتی تصاویری هم از آن منتشر شده بود به دلیل مخالفت وزیر صنعت وقت، هرگز انجام نگرفت؛ اما بااین‌حال حتی چند وقت پیش دوباره شایعاتی مبنی بر عرضهٔ پیکان جدید در فضای مجازی پخش شد و همراه با این خبر همان تصاویری که قبلاً از این خودرو منتشر شده بود در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد. این شایعات تا جایی پیش رفت که حتی گفته شد ایران‌خودرو در حال پیش‌فروش پیکان جدید است و قیمت تیپ پایهٔ آن با پیشرانهٔ 1.7 لیتری پژو روآ سال هم 14,700,000 تومان اعلام شده بود! همچنین گفته می‌شد که این خودرو از تجهیزات پنجره‌های برقی، فرمان هیدرولیک، دو ایربگ، ترمز ABS و تهویه مطبوع برخوردار است! اما چندی بعد مشخص شد که تمامی این موارد شایعاتی بی‌اساس بوده و هیچ خبری از تولید پیکان جدید نیست.

paykan-prototype

در سوی دیگر اما وانت پیکان یا همان باردو که همچنان به تولید می‌رسید، همواره از سوی سازمان استاندارد و حفاظت از محیط‌زیست به توقف تولید تهدید می‌شد و حتی بارها شماره گزاری آن توسط پلیس راهور متوقف شد؛ اما هر بار ایران‌خودرو با ایجاد تغییرات یا رایزنی‌هایی، پلیس را برای ادامهٔ شماره گزاری باردو قانع می‌کرد. ولی در اسفند سال 1391 پلیس بازهم به دلیل عدم ایمنی پیکان وانت و عدم تطابق آن با استانداردهای 55 گانه، شماره‌گذاری آن‌را متوقف کرد. به همین دلیل این بار ایران‌خودرو تغییرات و اصلاحات بیشتری را در داخل و خارج پیکان وانت انجام داد تا شماره‌گذاری آن مجدداً ادامه یابد. در این اصلاحات سپرها و آینه‌های جانبی تغییر کردند، چراغ‌های جلو به نوع کریستالی تغییر یافتند، پروژکتورهایی به سپر عقب اضافه شدند، کمربندهای ایمنی از نوع سه‌نقطه‌ای شدند، ترمزدستی به کنسول وسط انتقال یافت و درها مقاوم‌سازی شدند. علاوه بر این، وانت باردو به ترمز ABS و راهنماهای جانبی هم مجهز شد.

ikco-paykan-2012-pickup-01

بدین ترتیب تولید پیکان وانت جدید در سال 1391 آغاز و شماره‌گذاری آن ادامه یافت؛ اما مجدداً در سال 1393 ادامهٔ تولید پیکان وانت به دلیل عدم تطابق موتور 1600 سی‌سی آن با استاندارد آلایندگی یورو 4 با مشکل مواجه شد؛ بنابراین ایران‌خودرو در سال آخر تولید پیکان وانت، از موتور ارتقاء یافتهٔ 1700 سی‌سی روآی سال برای آن استفاده کرد که استاندارد آلایندگی آن با ایجاد تغییراتی به یورو 4 ارتقاء یافته و قدرت بیشتری معادل 88 اسب بخار داشت. البته پیش‌ازاین در سال‌های قبل در همان موتور 1600 سی‌سی هم اصلاحاتی انجام گرفته و قدرتش به 80 اسب بخار رسیده بود؛ بنابراین در سال 1393 پیکان وانت یا باردو با ظاهری جدید و موتور قدرتمندتر 1.7 لیتری به بازار عرضه شد.

ikco-paykan-2012-pickup-03

از طرف دیگر، گروه بهمن هم که همچنان در حال تولید وانت مزدا 2000 قدیمی بود، به دلیل تحریم‌ها، در تأمین قطعات پیشرانهٔ 2 لیتری این خودرو با مشکل مواجه شده بود که موجب کاهش تولید آن شد. این امر منجر به افزایش قیمت شدید وانت مزدا 2000 گردید تا جایی که قیمت کارخانه‌ای نسخه‌های تک کابین و دو کابین آن به ترتیب به 35 میلیون و 39 میلیون و قیمت بازار به 39 میلیون و 41 میلیون تومان رسید. همچنین موتور وانت مزدا با استاندارد آلایندگی یورو 4 که از سال 1393 الزامی شده بود، تطابق نداشت و به دلیل تیراژ تولید پایین و عدم صرفهٔ اقتصادی، امکان ایجاد تغییرات در این موتور برای دستیابی به استاندارد یورو 4 نیز میسر نبود. به همین دلیل گروه بهمن تصمیم گرفت از پیشرانهٔ 1700 سی‌سی OHV II ایران‌خودرو یا همان موتور پژو روآی سال در وانت مزدا استفاده کند.

bahman-motor-kara-2012-01

بدین ترتیب پس از انجام تغییراتی در وانت مزدا، موتور جدید 1.7 لیتری که در اصل همان موتور پیکان بود و پیشینهٔ آن به دههٔ 50 شمسی و هیلمن اونجر بازمی‌گشت، روی این وانت نصب شد. سرانجام در اواخر سال 1393 وانت مزدای جدید با نام وانت کارا به بازار عرضه شد درحالی‌که قیمت آن تا حد زیادی نسبت به وانت مزدا 2000 کاهش یافته بود به‌گونه‌ای که نسخهٔ تک کابین آن 25 میلیون و نمونهٔ دو کابین 28 میلیون تومان قیمت داشت که تقریباً حدود نصف قیمت وانت مزدا بود.

bahman-motor-kara-2012-02

اما ایران‌خودرو هم به فکر ساخت جایگزینی برای وانت پیکان بود چراکه این خودرو بیش از آن اندازه‌ای قدیمی شده بود که بتوان ‌همچنان با ایجاد تغییراتی جزئی به تولید آن ادامه داد. البته تلاش‌ها برای ساخت وانتی جدید از سال‌ها قبل توسط ایران‌خودرو با ساخت وانت‌هایی همچون وانت سمند و وانت روآ صورت گرفته بود که البته هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده بودند؛ بنابراین ایران‌خودرو مجدداً پروژهٔ ساخت وانت جدیدی را آغاز کرد. این وانت در اصل بر اساس پژو روآ و سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل عقب آن شکل گرفته بود که این مورد برای یک وانت نکتهٔ مثبتی بشمار می‌رفت. این وانت جدید که آریسان نام گرفت، پخش جلویی خود را هم از پژو پارس قرض گرفته بود که البته تغییراتی در چراغ‌ها، جلوپنجره و سپر آن جهت تمایز با پارس ایجاد شده بود. آریسان از ابتدا به‌عنوان وانتی دوگانه‌سوز در نظر گرفته شده بود و به همین دلیل طراحی آن به‌گونه‌ای انجام شده بود که کپسول‌های گاز در زیر قسمت بار نصب شده و فضای بار را اشغال نمی‌کردند. برای داشبورد آن‌هم از همان داشبورد جدید پژو 405 استفاده شد اما رو دری‌ها همان نمونه‌های قدیمی متعلق به روآ بودند.

ikco-arisun-2014-02

بدین ترتیب درنهایت تولید وانت پیکان در تاریخ 19 اسفند 1393 متوقف شد تا آخرین بازماندهٔ نسل پیکان نیز پس از 45 سال با خط تولید وداع کرده و پروندهٔ پیکان برای همیشه بسته شود. البته موتور پیکان همچنان در وانت‌های آریسان و کارا در حال تولید است و می‌توان گفت قلب پیکان کماکان در سینهٔ دو خودروی دیگر در حال تپیدن است! موتوری که در اصل متعلق به هیلمن اونجر و سال 1970 میلادی است. بااین‌حال خط تولید وانت آریسان جایگزین خط تولید وانت پیکان شد و در سال 1394 به بازار آمد. آریسان هرچند خودرویی مدرن‌تر از پیکان است اما قیمت بیشتری معادل 25 میلیون تومان دارد یعنی حدود 10 میلیون تومان بیشتر از وانت پیکان؛ بنابراین ایران‌خودرو عنوان ارزان‌ترین وانت بازار را هم به سایپا و وانت پراید 151 واگذار کرد تا شاید پراید بر این بخش بازار هم سلطه پیدا کرده و داستان پیکان سواری و توقف تولیدش دوباره در بخش وانت‌ها تکرار شود.

ikco-arisun-2014-04

بدین ترتیب به پایان سری مطالب تاریخچهٔ پیکان رسیدیم و تمامی اعضای خانوادهٔ این خودرو از پیکان سواری گرفته تا پژو روآ و وانت باردو به موزه رفتند. پیکان با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش برای همیشه از خط تولید کنار گذاشته شد تا پرونده‌ای عظیم در تاریخ صنعت خودروسازی ایران بسته شود. خداحافظ پیکان.

paykan-2

منابع
سایت Wikipedia
سایت Tuningtalk
سایت Paykanhunter
هفته‌نامهٔ دنیای خودرو
مجله ماشین

تمامی قسمت‌ها
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت اول)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت دوم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت سوم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت چهارم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت پنجم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت ششم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت هفتم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت هشتم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت نهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت دهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت یازدهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت دوازدهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت سیزدهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت چهاردهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت پانزدهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت شانزدهم)
تاریخچهٔ پیکان، یار قدیمی ایرانیان (قسمت آخر)

پایان

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

31 دیدگاه

 1. كاپيتاليسم
  سوابق: (153 دیدگاه) ,

  اقای دهقان با تشکر از زحمتی که در این مدت کشیدید،
  تاریخچه ی پیکان یکی از کامل ترین مقاله هایی بود که بنده تا حالا مطالعه کردم، و بخاطر پیوند عمیق بین جامعه ی ایرانی و این پیرمرد محبوب خواندن هر قسمت بسیار لذت بخش بود
  امید به توفیق و افزایش بررسی هایی از این دست

  پاسخ
  1. آرش آمریکایی
   سوابق: (100 دیدگاه) ,

   خداقوت و تشکر از آقای دهقان که قسمتی از ظهور و پیشرفت و همچنین پسرفت و یخ زدگی صنعت خودرو ساری مارو نشون دادن
   لطفا از دو خودرو ساز نوآور کشورمون که اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 ظهور کردن اما سرکوب شدن هم مقاله های بذارید
   از کیش خودرو با خودرو سیناد و رونوس خودرو با خودروی اسپرت آنا
   خودرویی که با موتور 1800 صفر تا صد 6 ثانیه ای داشت و میتونست برای مزدا میاتا رقیب باشه اما یه دفعه در مرحله آخر با ساختش مخالفت شد(کسایی که فیلم عروس خوش قدم رو دیدن این ماشین رو دیدن که توی اون فیلم ازش استفاده میشه)
   الان کیش خودرو و رنوس خودرو کجا هستن؟
   میخوایم بدونیم….

   پاسخ
   1. reza-a
    سوابق: (108 دیدگاه) ,

    از امیر دهقان و سات پدال سپاسگزارم تاریخچه کامل و مفید بود
    با آرش آمریکایی موافقم لطفا در این موارد هم مطلب بنویسید
    در مورد آریسان بر اساس پژو روآ ساخته شده که اون بر اساس پیکان ساخته شده پس آریسان همون پیکان وانته

    پاسخ
 2. وحيد٧١
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اقای دهقان تشکر،هر هفته سر صبح سر میزدم ببینم که سری جدیدش به کجا میرسه،مقاله ای پر از امید و شادی و ناامیدی و غم بود ،بسیار عالی ،خیلی زحمت کشیدید،خدا قوت.ولی پیکان معنایی فراتر از یه ماشین بود،ولی اینو مطمعا هستم تاریخی با شکوه تر از این ماشین های وطنی داشت،ولی باید دید که ایندگان در زیر مقالات مثلا تاریخچه پراید،پارس و… چه ها مینویسن،به امید شادی ها و احساس رضایت های روز افزون برای هم وطن هام

  پاسخ
 3. روزبه
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  کاش این سری مقاله مثل یه کتاب منتشر بشه … شخصا میخرمش هر چند تومنم باشه

  پاسخ
 4. پرسپولیس
  سوابق: (72 دیدگاه) ,

  سپاس ازشما اقای دهقان خوب وبد این خودرو تمام شد

  پاسخ
 5. تصویر پروفایل نوید جهرمی
  نوید جهرمی
  سوابق: (1581 دیدگاه) ,

  امیردهقان عزیز بسیار متشکر از زحمتاتتون. با همه سختی ها و ناملایمات ادامه دادید و مجموعه ارزشمندی رو از خودتون به جا گذاشتید که تا آینده باقی خواهد موند.اگر مکتوب بشه که چه بهتر.

  پاسخ
 6. (ali (CHEVY NOVA
  سوابق: (1548 دیدگاه) ,

  عکس اولی چقدر زیباس

  پاسخ
 7. احمد باقری
  سوابق: (4664 دیدگاه) ,

  پس بالاخره تموم شد.

  پاسخ
 8. تصویر پروفایل KING 918
  KING 918
  سوابق: (217 دیدگاه) ,

  خدایی کامل ترین مقاله بود ……
  درود اقای دهقان …………..

  پاسخ
 9. یاسین
  سوابق: (94 دیدگاه) ,

  سلام روز همگی بخیر!دس مریزاد جناب دهقان! امیدوارم هرجا که هستید خوش و خرم و سلامت باشید!و با بسته شدن پرونده باردو ظاهر ایران ناسیونال از چشمانمان رخت بست ولی کماکان صدایش در گوشهایمان طنین انداز خواهد بود!البته منو ببخشید که فقط با این پیامای خشک و خالی و با محتوایی خالی از احساس ازتون تشکر می کنم!باز هم میگم قدردان و سپاسگذار شما و همه کنجکاوان این مجله هستم و می باشم!!راسسی جریان چیه جانشین باردو از کمر خم میشه!ازش چنتا عکس دارم که میگم!ایامتون خوش

  پاسخ
 10. كوروش
  سوابق: (388 دیدگاه) ,

  از مقاله بسیار عالی شما تشکر می کنم اقای دهقان این مقاله واقعا تبدیل به یک منبع کاملا قابل استناد تبدیل شده
  موفق باشید

  پاسخ
 11. پوريا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با تشکر از جناب دهقان
  خسته نباشید می گم بهتون بابت این مقاله ی جامع و البته خاطره انگیز.

  پاسخ
 12. سینا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  اقای دهقان ممنون از زحماتی که در این 17 قسمت کشیدین…خیلی عالی بود …البته ما هنوز یک پیکان مدل هشتاد و سه داریم داریم بازسازیش میکنیم …منتظر مقالاتی از این دست هستیم…یا علی

  پاسخ
 13. احسان
  سوابق: (254 دیدگاه) ,

  بد ترین مقاله پدال بود،تکرار مکررات بود همش
  خیلی ماشین ماشین جالبی بود این همه براش نوشتین!!!!¡!!!

  پاسخ
 14. سعید
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  بسیار عالی
  خدا قوت
  فقط حیف که دیگه جمعه ها سریال پیکان نداریم
  می شه این مطلب رو به صورت یه مستند تصویری ساخت، مطمئنا استقبال زیادی می شه فقط باید اسمش و بذارید “پیکان هرگز تمام نمی شود” چون آخرش هم معلوم شد موتورش در دورانی که موتورهای ۱۷۰۰ سی سی ۱۷۰ اسب بخار قدرت دارن با ۸۸ اسب بخار قدرت هنوز ساخته می شه و توی دو تا ماشین تولید داخل استفاده می شه

  پاسخ
 15. مهراد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خسته نباشید واقعا جای همچین مقاله جامعی در مورد پیکان که بخش بزرگی از صنعت خودرو و همچنین همراه چهار دهه اجتماع ایرانیان بود خالی بود .باز هم ممنون موفق باشید

  پاسخ
 16. فقط انگلستان
  سوابق: (506 دیدگاه) ,

  بابت این مقاله های خوب و کامل از آقای امیر دهقان عزیز تشکر می کنم سه چهار ماه هستش که جمعه ها در مورد پیکان مقاله می خونیم و بهش عادت کردیم امیدوارم یه مقاله جایگزین خوب براش پیدا کنید

  اما پیکان
  چند سال پیش که همه برای چهارشنبه سوری آماده می شدن یه پیکان هم داشت ترقه درست
  می کرد که یهو ترقه ها منفجر شدن و پیکانه آتیش گرفت وقتی خاموشش کردن دیدن که هیچیش نشده و اینجا بود که گفتن هیچی تو این دنیا نخواهد توانست پیکان رو نابود کنه .

  پاسخ
 17. ونوم
  سوابق: (523 دیدگاه) ,

  اقای دهقان ممنون از سری مطالب پیکان میخواستم پیشنهاد بدم اگه امکان داره درباره فرهنگ عامه مردم و فرهنگ اجتماعی ماشین بازا در تاریخ بنویسید مثلا بعد جنگ مردم چه جور خودرو اسپرت میکردن و جوان های اونموقع چه جور اسپرت کردنی دوست داشتن و یا اینکه لقب های ماشینها مثل بنز معماری و دانشجویی و….. خیلی ممنون

  پاسخ
 18. تصویر پروفایل امیر دهقان
  امیر دهقان
  سوابق: (149 دیدگاه) ,

  از لطف همۀ دوستان بسیار ممنون و سپاسگذارم و خوشحالم که این سری مطالب مورد توجه قرار گرفت.

  پاسخ
 19. nima
  سوابق: (148 دیدگاه) ,

  با تشکر از جناب دهقان و زحماتشون در تهیه این سری مطالب.

  پاسخ
 20. حسین
  سوابق: (1228 دیدگاه) ,

  واقعا خسته نباشید، مطلب کامل و عالی!

  پاسخ
 21. علیرضا
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  خداروشکر بالاخره تموم شد

  پاسخ
 22. 1wp.ir
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  من نمی تونم قبول کنم تاریخچه پیکان تموم شده باشه؛ مثل انتهای باز بعضی سریال ها و فیلم ها ،متاسفانه این داستان ادامه دارد … !!! ایران خودرو خسته نباشید

  پاسخ
 23. Amin Hossein
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  خسته نباشید

  حتما برای چاپ کردن این مقاله اقدام کنید
  اگر هم موافق چاپش نیستید توی یک پی دی اف پیوسته منتشرش کنید
  مقاله جامع و کاملی بود

  پاسخ
 24. Archi KHAN
  سوابق: (1686 دیدگاه) ,

  سپاس از زحمات شما جناب دهقان عزیز
  اما خدایش یجورایی شده بود :
  عمرِ گل لاله …
  🙂 🙂 🙂

  پاسخ
 25. مجید عباسی انبوهی
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  عرض سلام و ادب و خدا قوّت و سپاس بیکران
  بسیار ریزبینانه و دقیق.
  لطف کنید شما یا همکاران گرامیتون از فعالیت های بی دریغ جناب آقای “جمشید آرین اصل” و تلاش های ایشان در 15 سال گذشته در زمینه تحقیق، طراحی، توسعه و تولید خودروهای هایبرید و الکتریک هم بنویسید

  پاسخ
 26. رضا عشق ماشين
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام باز هم از زحمات شما، آقای دهقان بابت مقالات کامل و جامع پیکان تشکر میکنم. بعد از مطالعه این 17 قسمت چند سؤال و ابهام برای بنده پیش آمد که امیدوارم در صورت امکان و دسترسی به اطلاعات این سؤالات به آنها پاسخ دهید. البته ممکن است که تعدادی از این سؤالات ناشی از برداشت اشتباه بنده از مقالات باشد که امیدوارم با پاسخ های شما رفع شود. اگر هم امکان پاسخ به آنها در سایت وجود ندارد لطفا پاسخ سؤالات را به ایمیل بنده ارسال کنید.
  1- تولید پیکان اتوماتیک تا چه سالی ادامه داشت؟ و آیا فقط روی مدل دولوکس عرضه شد؟
  2- پیکان مدل ویژه تاکسی با جلو پنجره سینگری تا چه سالی تولید می شد؟
  3- در قسمت دهم گفتید: در سال 1352 پیکان جوانان با چهار چراغ گرد تولید شد و در کنار آن هم مدل قبلی با چراغ مربعی به صورت محدود تولید می شد. آیا تولید مدل قبلی به صورت محدود در کنار مدل جدید مختص همان سال بود یا اینکه سال های بعد نیز تولید شد؟
  4- آیا هیلمن آونجرهای وارداتی فقط در سال 1354 وارد شدند یا اینکه واردات آنها در سال های بعد نیز صورت گرفت؟
  5- آیا هیلمن آونجرهای تولیدی ایران ناسیونال نیز در هر دو مدل سدان و کوپه تولید شد یا یکی از آنها؟
  6- وجه تمایز هیلمن آونجرهای وارداتی با تولیدی ایران ناسیونال در چیست؟
  7- از اواخر سال 1357 تا اواخر سال 1358 تولیدات کارخانه کاملا متوقف شد یا اینکه تولیدات به صورت محدود و کم ادامه داشت؟ در صورت تایید کدام مدل ها؟
  8- آیا پیکان دولوکس چراغ بنزی در سال 1358 وارد بازار شد و به دست مردم رسید یا اینکه تولیدات آن سال جنبه تبلیغاتی و آزمایشی داشت؟
  9- در قسمت سیزدهم گفتید: اواسط سال 1371 موتور داخلی سازی شده 1600 روی پیکان سواری و وانت قرار گرفت البته تولید پیکان با موتور پژو تا سال 1376 ادامه یافت. حال سؤال بنده این است که از اواسط سال 1371 تا سال 1376 موتور پژو نیز روی هر دو مدل پیکان سواری و وانت قرار گرفت یا فقط روی مدل سواری؟
  10- آیا سپر جوشنی، روی مدل پیکان موتور پژویی نیز قرار گرفت؟
  11- تولید پیکان با سپر جوشنی تا چه سالی ادامه یافت؟
  12- در سال 1378 که شیشه های جلو یکپارچه شدند و فرم آینه ها تغییر کرد آیا این تغییرات روی پیکان وانت نیز اعمال شد یا فقط مخصوص مدل سواری بود؟
  13- پیکان سواری و وانت در چه سال هایی به صورت فابریک کارخانه دوگانه سوز بودند؟ و اینکه در آن سال ها مدل بنزین سوز نیز ارائه می شد یا اینکه فقط دوگانه سوز بودند؟
  14- آیا پیکان سواری مدل سال 1384 با مدل های قبلی تفاوت داشت؟ سند این مدل ها 1384 بود یا 1383؟
  15- تغییرات داخلی پیکان های دهه 80 که آن ها را به پیکان اتاق پژویی معروف کرد همگی در یک سال صورت گرفت یا در سال های مختلف؟ این سؤال را از این جهت مطرح کردم که ما در آن سال ها یک پیکان سواری ثبت نام کردیم که مدل 1383 بود و خرداد 1384 تحویل گرفتیم و تمامی تغییرات اعم از: دسته راهنما، غربیلک فرمان، دسته دنده، ترمز دستی در قسمت وسط، آمپرها، تغییراتی در کنسول وسط و … اعمال شده بود اما سقف و چراغ سقف آن، مدل پژویی نبودند.
  باز هم از شما سپاس گزارم. به امید موفقیت روز افزون شما.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.