ام‌ وی‌ ام 530 (راهنمای خرید)

جی‌فاکتور: پس از معرفي و استقبال مناسب از كپي چيني دوو ماتيز یا همان ام وي ام110، در بازار داخلي؛ شركت مديران خودرو كه از همكاري با كمپاني چري به عنوان بزرگترين و شناخته شده ترين خودروساز چين خرسند به نظر ميرسد تصميم به نفوذ به ديگر رده هاي بازار گرفته و دو محصول جديد يعني چري A5 و چری تيگو X33 را معرفي كرده است.

(Chery A5 (MVM 530

سدان رده متوسط A5 كه از سال 2006 ميلادي توليد مي گردد، يكي از محصولات مهم و استراتژيك چري شناخته مي شود؛ چرا كه علاوه بر چين در كشورهاي تركيه، مصر، روسيه و به تازگي ايران مونتاژ مي شود؛ و مهم تر آنكه مدل ISG اين خودرو عنوان اولين خودري هيبريدي چيني را در اختيار دارد.

(Chery A5 (MVM 530

***********  نماي ظاهري  ***********

چري A5 تلاش فراواني دارد كه يك چهره شيك اما ساده و عاري از هرگونه خطوط راديكال و احجام اغراق شده را ارائه كند. درنماي جلو؛ چراغ ها و جلوپنجره بزرگ آن جلب توجه مي كند اما فرم كلي مجموعه سپر و پنل جلو و حتي برجستگي طولي روي درب موتور كاملا محافظه كارانه طراحي شده و به همين دليل است كه جلوپنجره عريض و كروم آن به مركز ثقل طراحي جلو تبديل شده است.

(Chery A5 (MVM 530

در نماي جانبي نيز تركيب خطوط منظم، ورم گلگيرها و قوس ملايم منحني سقف، دنباله رو همان فلسفه چهره شيك اما ساده و هماهنگ است كه بخش مدرن آن فرم خاص طراحي درهاي عقب و ستون C آنست. البته سايز و قطر كوچك رينگ اسپرت در زيبايي جانبي آن تاثير منفي گذاشته است.

(Chery A5 (MVM 530

اما در نماي عقب، به نظر ميرسد طراحان با بي حوصلگي كامل خودرو را طراحي كرده اند چرا كه در اين بخش سادگي و محافظه كاري به اوج خود رسيده و شما با يك طرح فوق العاده ساده و البته قديمي مواجه هستيد.

تركيب خطوط كاملا صاف و اتوكشيده با زواياي شارپ و احجام ساده؛ طراحي اين بخش را فاقد هرگونه هيجان و نوآوري ساخته به گونه اي كه يك خودروي ارزان قيمت و اقتصادي را تداعي ميكند.

در اين ميان طرح فوق العاده ساده سپر و گرافيك ابتدايي چراغ هاي عقب اين موضوع را تشديد كرده كه مشخصا طراحي و فرم سپر عقب آن انتقاد آميز است. البته همين طراحي مكعب گونه منجر به ايجاد صندوق عقب حجيمي شده كه ارتفاع و لبه بارگيري آن نيز مناسب است.

(Chery A5 (MVM 530

***********  فضاي داخلي  ***********

با باز كردن درب خودرو؛ تصويري كه از يك خودروي سدان با طرح ساده ظاهري از آسياي شرقي در ذهن داشتيد به چالش كشيده مي شود. در ابتدا پاركابي هاي با نشان چري و سپس رنگ بندي روشن و گرم مجموعه تريم داخلي توجه شما را جلب ميكند. ضمن آنكه رودري ها نيز با حفظ همين تركيب رنگ بندي؛ از مواد با كيفيت مناسبي انتخاب شده اند.

(Chery A5 (MVM 530

داشبورد خودرو نسبت به نماي ظاهري آن تا حدودي مدرن تر بوده و چيدمان منظم اجزا به خصوص در بخش مياني و كنسول از جذابيت مناسب برخوردار است. از جمله موارد قابل توجه علاوه بر پاركابي و طرح رودري ها مي توان به دسته دنده كروم و طرح فرمان با پوشش چرم و مجهز به كليدهاي كنترل سيستم صوتي اشاره كرد. البته برخلاف نماي بيروني كه داراي لوگو و نام مديران خودرو بود؛ غربيلك خودرو به لوگوي چري آراسته است!

(Chery A5 (MVM 530

چيني ها در توجه به جزئيات طراحي نظير رعايت اصول ارگونومي هرچند پيشرفت محسوسي كردند اما هنوز كاملا مسلط نشده اند و به عنوان نمونه؛ مي توان به ارتفاع نامتناسب دسته دنده يا محل قرار گيري كليدهاي چراغ مه شكن اشاره كرد كه در بالاي بخش مياني داشبورد و در مكاني غير متعارف قرار دارند در حاليكه قاعدتا مانند بسياري از خودروها مي بايست بر روي اهرم راهنما قرار مي گرفت.

(Chery A5 (MVM 530

نكته عجيب ديگر؛ حجم كم و زاويه تند جعبه داشبورد است. جنس كليدهاي سيستم تهويه مطبوع نيز چندان جالب نيست اما بدون ترديد عجيب ترين نكته منفي در خوانايي صفحه نمايشگر سيستم تهويه مطبوع آنست كه در نور خورشيد به هيچ وجه خوانا نبود و مي‌بايست حتما در سايه يا تاريكي به مطالعه اطلاعات آن بپردازيد!

جنس و كيفيت پوشش صندلي ها نيز نامطلوب بود و اقدام به پوشاندن آن با روكش صندلي کار معقولانه‌ای است! البته گفته مي‌شود در سري جديد توليدات، كيفيت پوشش صندلي ها بهبود يافته است. فضاي كابين در هر دو رديف جادار بوده و به همراهي صندوق عقب حجيم آن؛ براي يك مسافرت خانوادگي مناسب است.

(Chery A5 (MVM 530

***********  تجهيزات رفاهي و ايمني  ***********

ام وي ام 530 نيز از نظر تجهيزات و امكانات رفاهي هيچ كمبودي نداشته و با ارائه شيشه ها و آيينه هاي برقي، فرمان هيدروليك، پوشش چرم غربيلك فرمان، قفل مركزي با ريموت كنترل، سيستم ضدسرقت (ايموبلايز)، تهويه مطبوع اتوماتيك، كامپيوتر سفري، سانروف دو حالته برقي، سيستم پخش صوت MP3 داراي پورت USB و كليدهاي كنترل روي فرمان، تنظيم شدت نور زمينه نشانگرهاي جلو، سنسور فاصله سنج عقب و با تجهيز به دو ایربگ، ديسك ترمز براي هر چهار چرخ و سيستم ترمز EBD به همراه سامانه ضدقفل ABS ؛ نه تنها در مواجهه با رقباي هم قيمت (١٨ الي ٢٤ ميليون تومان) بلكه حتي در مقابل اكثر خودروهاي يك رده بالاتر از خود (رده ٢٤ الي ٣٠ ميليون تومان) نيز كمبود خاصي احساس نمي كند كه مشخصا سانروف برقي و تهويه مطبوع اتوماتيك برگ برنده اين چيني مجهز در قياس با رقبا محسوب مي گردد.

(Chery A5 (MVM 530

***********  مشخصات فني  ***********

چري A5 در بازارهاي مختلف با موتورهاي چهارسيلندر 1.6 ، 1.8 و 2 ليتري بنزيني و با گيربكس هاي 5 دنده دستي و 4 دنده اتوماتيك ارائه شده كه نمونه وطني آن از قويترين موتور بهره مي برد. با باز كردن در موتور ام وي ام 530؛ مجموعه موتور و متعلقات فني را به صورت منظم و بدون شلوغي مشاهده مي كنيد.

(Chery A5 (MVM 530

موتور 2 ليتري با آرايش خطي و 16 سوپاپ آن كه طبق ادعاي چري استاندارد يورو3 را پاس ميكند به صورت عرضي نصب شده و توانايي توليد حداكثر 139 اسب بخار در 5750 rpm و حداكثر گشتاور 182 نيوتن متر در 4500 rpm دارد كه از طريق گيربكس 5 دنده دستي به چرخ هاي جلو منتقل مي گردد.

سيستم تعليق در جلو مك فرسون مجهز به ميله ضدلغزش بوده و جالب آنكه تعليق محور عقب آن مولتي لينك مي باشد. وزن اين خودرو با توصيفات فوق 1290 كيلوگرم مي باشد.

(Chery A5 (MVM 530

***********  آزمايش رانندگي  ***********

با استارت پيشرانه؛ صداي موتور كمي به كابين نفوذ پيدا ميكند كه در نمونه مورد آزمايش به دليل كاركرد پايين و انجام نشدن سرويس اوليه، صداي پيشرانه كمي خشن به نظر ميرسيد كه قاعدتا با تنظيم موتور و تعويض روغن؛ بهبود پيدا مي كند.

اولين نكته مثبت؛ زمان جازدن و تعويض دنده ها رخ ميدهد چرا كه اين خودرو از پدال كلاچ سبك و تعويض دنده هاي نرم برخوردار است و نيازي به كلنجار رفتن با دنده ها و پدال كلاچ نمي‌باشد.

نكته دوم در ميزان تسلط راننده به ابعاد خودروست زيرا طرح ساده و زواياي شارپ آن باعث شده به سرعت ابعاد خودرو دستتان بيايد و نقطه كور براي راننده وجود ندارد ضمن آنكه آيينه هاي جانبي نيز ميدان ديد مناسبي را پوشش مي دهند. نكته سوم، نفوذ كم صدا از محيط بيرون به داخل خودرو مي باشد و حين حركت كابين ساكت و ايزوله اي دارد.

(Chery A5 (MVM 530

پيشرانه 2 ليتري چري به خوبي دور مي گيرد و با توجه به توان مطلوب موتور و وزن مناسب خودرو، كشش و شتاب قابل قبولي دارد ضمن آنكه به لطف گشتاور مناسب پيشرانه، شتاب ثانويه آن نيز راضي كننده است اما مشخص شد نبايد از اين خودرو انتظار هندلينگ هيجان انگيز و اسپرت داشته باشيد چرا كه اولا موقعيت و ارتفاع دسته دنده چندان مناسب و اصطلاحا خوش دست نيست، ثانيا منحني شتاب گيري خودرو در زمان تعويض دنده ها افت مي كند.

ضمنا واضح است كه تيم طراحي چري در اين خودرو بر راحتي و نرمي خودرو تمركز داشته لذا رفتار سيستم تعليق آن كه با همكاري كمپاني لوتوس انگلستان طراحي شده كاملا نرم و روان بوده و توانايي جذب مطلوب ضربات حاصل از عبور از دست اندازها و ناهمواري هاي جاده را دارد اما در عوض همين نرمي بيش از حد در زمان مانورها يا حركات مارپيچي به نقطه ضعف آن تبديل ميگردد.

(Chery A5 (MVM 530

البته سبكي بخش عقب خودرو و سايز نامطلوب رينگ و لاستيك نيز مزيد بر علت است. نكته جالب ديگر در خصوص اين خودرو افت آرام و با طمانينه دور موتور زمان برداشتن از پدال گاز است.

مجموعه اين توصيفات نشانگر آنست كه ام وي ام530 يك خودروي خانوادگي است كه با قدرت مطلوب پيشرانه اش شما را در سبقت گيري ها يا عبور از مسيرهاي كوهستاني راضي نگه ميدارد اما نبايد از آن انتظار يك رانندگي پرهيجان و اسپرت را داشته باشيد.

(Chery A5 (MVM 530

*************  خدمات پس از فروش  ***********

مالك خودرو كه جزء اولين خريداران ام وي ام 530 بوده در ابتدا با تعدادي ايرادات فني مواجه شده كه تمامي آنها در مراجعه به نمايندگي برطرف شده است. گستردگي شبكه خدمات پس از فروش مديران خودرو اگرچه ايده آل نيست اما نسبت به ديگر خودروسازان و واردكنندگان؛ در رتبه متوسط قرار ميگيرد. در خصوص قيمت لوازم يدكي نيز با توجه به چيني بودن خودرو؛ بعيد به نظر ميرسد تامين قطعات آن به نسبت ديگر رقبا هزينه زيادي به همراه داشته باشد.

(Chery A5 (MVM 530

***********  جمع بندي  ***********

ام وي ام 530 با حدود قيمت 20 ميليون تومان؛ در ميانه رده سدان هاي متوسط 18 الي 24 ميليون توماني قرار گرفته و در حال حاضر با دو رقيب مستقيم يعني هيوندا ورنا و پژو پارسELX و دو رقيب گران تر و بزرگتر اما همكلاس يعني هيوندا آوانته و رنو مگان 1600 مواجه است كه غير از قدمت و خوشنامي برند سازنده در ديگر زمينه ها كم و كاستي خاصي ندارد؛ ضمن آنكه از نظر تجهيزات رفاهي كاملا از آنها برتر است. ام وي ام 530 مجموعه اي است از طراحي ساده و تا حدودي شيك(غير از نماي عقب)، كابين جادار و خوش تركيب، تجهيزات و امكانات رفاهي كامل، پيشرانه قوي اما خونسرد، و سواري نرم و روان.

(Chery A5 (MVM 530

چري در اين مدل تلاش فراواني داشته تا خود را يك سدان نيمه لوكس جذاب و كارامد نشان دهد و بايستي پذيرفت تا حد زيادي نيز موفق عمل كرده و لذا با اين توصيفات مي تواند گزينه اي مطلوب براي خانواده ها و افرادي باشد كه به دنبال يك خودروي جديد و مجهز بوده و به نام و قدمت سازنده نيز چندان حساسيت به خرج نمي دهند.

(Chery A5 (MVM 530

البته با توجه به سابقه نامطلوب خودروهاي قديمي تر چيني كه به بازار ايران راه يافته اند؛ اميد است كيفيت قطعات و دقت مونتاژ اين خودرو قابل قبول بوده و در دراز مدت دچار مشكلاتي همچون سر و صداي كابين يا خرابي هاي متعدد فني نشود.

ميزان استهلاك خودروي جديد فاكتوري است كه در بدو ورود خودرو نميتوان آنرا ارزيابي كرد و تنها گذر زمان مي تواند شدت آنرا نمايان سازد. البته استقبال نسبتا مناسب از اين خودرو در بازارهايي كه طي چهار سال اخير در آنها حاضر بوده، ما را فعلا نسبت به كيفيت قابل قبول آن خوشبين نگه ميدارد.

(Chery A5 (MVM 530

(Chery A5 (MVM 530

(Chery A5 (MVM 530

(Chery A5 (MVM 530

(Chery A5 (MVM 530

***********  مشخصات فنیMVM530  ***********

کلاس خودرو: سدان خانوادگی کوچک
گیربکس : 5 دنده دستی
محور محرک : دیفرانسیل جلو
تعداد و آرایش سیلند / سوپاپ: 4خطی / 16
حجم موتور (سی سی): 1971
قدرت ( اسب بخار / دور در دقیقه ): 139/5750
گشتاور ( نیوتن متر / دور در دقیقه ): 182/4500
توان وزنی مخصوص ( اسب بخار بر تن ): 108
توان خروجی مخصوص ( اسب بخار بر لیتر ): 71
حد اکثر سرعت ( کیلومتر بر ساعت ) : 185
شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت ( ثانیه ) : 13
طول/عرض/ارتفاع ( میلیمتر ): 1483/1750/4552
فاصله دو چرخ جلو/دو محور ( میلیمتر ): 2600/1505
وزن خالص ( کیلو گرم ): 1290
مشخصات تایر: 195/55 – R15
مصرف ترکیبی ( لیتر در 100 کیلومتر ): 6.8
استاندارد آلایندگی: یورو 3
حجم مخزن سوخت ( لیتر ): 52

امکانات ایمنی و رفاهی :

کیسه هوا: راننده و سرنشین جلو مجموعا 2 عدد
سیستم های ترمز و پایداری: جلو دیسکی و عقب کاسه ای / ABS – EBD
سیستم های ایمنی: ایموبلایزر – قفل مرکزی با ریموت
سیستم های فرمان و هدایت: فرمان دارای قدرت کمکی هیدرولیکی – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان
سیستم تهویه مطبوع: کنترل دستی
سیستم صوتی،تصویری و مولتی مدیا: سیستم پخش MP3 با پورت USB مجهز به 4 بلندگوی استریو
سیستم صندلی: تنظیم برقی – صندلی عقب تاشو
سیستم های آینه ها و شیشه ها: تنظیم برقی آیینه ها – شیشه بالابر جلو و عقب برقی – سانروف برقی
سیستم روشنایی: مه شکن جلو و عقب – تنظیم برقی چراغ های جلو
سایر امکانات: سنسور دنده عقب
گارانتی: 18 ماه یا 36000 کیلومتر

………………………………………………………………………………………….

# متن فوق چکیده‌ای است از مقاله «سدانی جدید از سرزمین چشم بادمی‌ها» ؛ به نویسندگی «مهندس البرزکرد» ؛ چاپ شده در سیصد و سی و ششمین شماره مجله ماشین. متن کامل این مقاله را می‌توانید از اینجا مشاهده نمایید.

# تصاویر فوق از وب‌سایت sgcarmart گرفته شده و صرفا جنبه تزیینی دارند؛ برای اطلاعات بیشتر در مورد ام وی‌ ام 530 به سایت رسمی مدیران خودرو مراجعه نمایید.

# این مقاله قطعا ایرادات و نقاط ضعف‌هایی نیز با خود دارد؛ لذا « گروه پدال » صمیمانه منتظر شنیدن نظرات خوانندگان محترم خواهد بود.

درباره نویسنده

Profile photo of جی فاکتور

جی‌فاکتور از سال 1383 وارد حوزه صنعت خودرو شد و حدودا دو سال بعد نیز به یاری گروه تخصصی خود و استفاده از آخرین متدهای علمی در زمینه تست فنی خودروها، آزمایش فنی خودروهای داخلی، وارداتی و چندی از سرشناس‌ترین برندهای جهانی در سایر کشورها را آغاز نمود. این گروه علاوه بر همکاری با مجله ماشین، با برندهای خاص تیونینگی در جهان نیز روابط کاری نزدیکی دارد.

523 نظر

 1. مهدی زمانی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  من حدود 2 سال هست که 530 دارم خیلی راضی هستم.نسبت به ماشینای ایرانی بهتره ولی مشکلاتی هم داره.
  از لحاظ شتاب و سرعت راضی کنندست فقط سر رو صدای تعلیق میومد و با تعویض کمک با کمک ماکسیما هم مشکل رفع نشد. که به پیشنهاد یکی از دوستام که البته خودشم استفاده کرده بود یک قطعه به سیستم فنربندیش و کمک خودش اضافه کردم و مشکلم کاملا حل شد.
  دیگه نه صدای کمک و جلوبندی و چاله چوله ها یا سرعتگیرها دیگه اذیتم نمیکنه. حاضر نیستم به هیچ عنوان با ماشینای بی کیفیت ایرانی عوضش کنم. که هر روز کیفیتشون بدتر میشه.
  برای مشکل فوق از این بالشتکای ضربه گیر سفارش دادم و آوردن بهم تحویل دادن و با کمک دوستم که خودش نصب کرده بود، نصبش کردیم.یه لاستیک مخصوصه که بین فنر قرار میگیره و ضربات رو در خودش جذب میکنه.اتفاقا واسه ماکسیمای بابام هم انداختیم .چون ماکسیما هم مشکل کوبش و انحراف محور عقب رو داره.اونم راضی شد. تا الان چندین بار هم باهاش مسافرت رفتم ،کاملا راضی کننده بوده. البته من 6 ماه پیش خریدم با قیمت690000 تومن ولی الان توی جشنواره نوروزی ، تخفیف خورده شده590000 .البته نمیدونم جشنوارشون تا کی هست و آیا هنوز از این بالشتکای ضربه گیر دارن یا نه.در ضمن دقت کنید که بیرنگه و واسه برزیله .حتما هم واسه کارانتیش برید توی سایت اصلیش و ثبتش کنید تا سه سال گارانتیش فعال بشه.
  […حذف موارد تبلیغاتی…]
  ماشینه خوبیه خداییش و برادرم پارس داره از این جدیدا.کلی بهم حسودی میکنه :p
  پیشاپشی سال جدید رو بهتون تبریک میگم

  پاسخ
  1. سامان
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   مطلبی میگم برای کسایی که دارن راجع به این ماشین تحقیق میکنن که بخرن یا نه
   توجه داشته باشین تولید ام وی ام روزبه روز داره بیشتر میشه (آمار رسمی میگه 139درصد افزایش یکساله که رتبه اول در کشور حساب میاد!) خب طبیعیه شرکتهای دیگه با تهدید روبه رو بشن و شروع کنن به گشتن نقاط ضعف و حتی ایراد بنی اسرائیلی گرفتن و چندتا از کارمندایی که با پارتی بازی جذب کردن و هیچ کاری برای انجام دادن ندارنو مامور کنن که برید داخل سایتها خودتونو دارنده mvm نشون بدیدو بگید بده!

   پاسخ
 2. عباس
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام خدمت دوستان عزیز………..
  من یک فرهنگی هستم با هزار تا بدبختی پولی رو جمع آوری کردم که خودروی تهیه کنم
  از دوستان تقاضا دارم منو راهنمایی کنند که mvm 530 خودرو خوبی هست یا نه
  منو یاری کنید دست رنج چنیدن سالم رو با خرید یه خودرو بی کیفیت از دست ندم
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  1. مهدی
   سوابق: (15 دیدگاه) ,

   سلام
   من دو ساله این خودرو را دارم تا الان فقط روغنش و عوض کردم ولی کمک فنرهاش صدا میده.
   مزایا:
   قدرت خوب به خصوص در سربالایی
   جا دار برای مسافرت
   مصرف خوبش نسبت به موتور 2000 سی سی
   نرمی و راحتی صندلیها، فرمان و پدالها
   امکانات قابل قبول

   معایب:
   کمک فنر های مضخرف
   عدم تعادل در سرعتهای بالا و سرپیچ ها
   کیفیت رنگ پایین
   نمایندگیهای بی خاصیت

   پاسخ
  2. عرفان
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   از نظر من یه دنا بخرید هم قطعاتش گیر میاد هم ماشین تمیزیه واقعا من دیدم که میگم

   پاسخ
  3. علی
   سوابق: (3 دیدگاه) ,

   انصافا بعضی از چیزاش به گروه خونی این قیمت نمیخوره مثل:نرمی فرمون، پدالها، درها، سواری، قدرت، مصرف سوخت،امکانات
   بعضی ضعفهایی ام داره مثل صدای کمک که با بوش گذاری حل میشه اگرم میخوای نرمتر بشه لاستیک 205/60 و یا همچنین تعمیر کمک ها «پیچ و مهره ایی» هزینه آنچنانی ام نداره.
   یچیزم باید همیشه حواست باشه این ماشین ازجمله ماشینهای زیر پنجاه تومنه! «منظورم اینه امکانات و سواریش باعث آلزایمر میشه بعد انتظار آدمو بالا میبره» که موجب انتقاد از بعضی ریزه کاریا میشه

   پاسخ
  4. sam
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   آقا محشره از عالی هم زده بالا…….مال من مدل 91 هست و اصلا تا به الان مشکل کمک نداشتم مثل بقیه دوستان…نمیدونم شاید شانسی بوده…ولی از نمایندگی پرسیدم گفت مدل ههای 90 به بعد رو فراخوان دادن برای تعویض کمک ها……خدا عمرشون بده همچین ماشین توپی رو تولید کردن….جایی نیست من با این ماشین نرفته پاشم…با خیال راحت بخر آقا….تازه آپشن گرمکن صندلی رو از روش برداشتن متاسفانه.

   پاسخ
 3. میثم
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  من سه ساله 530 دارم کاملاً راضی هستم مشکل کمکم با یه بوش گزاری ساده کاملاً حل شد.
  پیشنهادم به دوستان تمامی روغنای ماشین بیش از یک سالو نیم استفاده نشه.بنزین هم فقط سوپر بخاطر اینکه این ماشین واقعاً یورو سوزه.
  رنگ بدنه نازکه آما آسر رنگ فوق العادست.من تو بوشهر زندگی میگنم هوای گرم و و بسیار مرطوب یک لک زنگ زدگی هم روی بدمه مشاهده نمیشه.حتی لای درز و حتی زیر خودروهم آسر رنگ داره.
  در کل اگه منم بازم ماشین بعدیم همینه گول قیافه قشنگ لیفان و تبلیغات جک رو هم نمیخورم.البته جک خودوی خوبیه ولی به قیمت نظری بندازید متوجه صحبتم میشید.

  پاسخ
 4. میثم
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  خدمت تمامی دوستان عرض کنم من تا 200 تا با ماشین رفتم …دور موتورشم تا آخر نرسید.
  کسانی که 530 دارن این مسائل رو رعایت کنن نتایج بسیار مثبتی میگیرن.

  اول از همه حتماً و حتماً مرحله آب بندیرو با حوصله و نرمی پشت سر بزارید(حدالامکان در آخر تعویض روغن موتور و گیربکسانجام بشه)

  روغن موتور مگناتک یا لوکومووی 10 چهل فقط مناسب این خودرو هست روی 7000 یا 8000 تعویض بشه.(توجه توجه روغن موتور نیم لیتر بیشتر از پژو ظرفیت دارد یعنی با فیلتر 5 و بی فیلتر 4.5 لیتر در دفترچه راهنما به اشتباه نیم لیتر اشتباه نوشته شده)
  روغن گیربکس توتال توصیه میشه.

  در هر تعویض روغن موتور حتماً فیلتر روغن تعویض شود.

  فیلتر بنزین و فیلتر هوای موتور را همزمان با تعویض روغن عوض کنید.

  روغن هیدرولیک فرمان رو دوسال یکبار یا هر 40000 یکبار تعویض کنید.(حداقل قبل از آینکه رنگ روغن کاملاً تیره بشه تعویض کنید)

  باد لاستیکها حتماً یک ماه یکبار چک بشه(بخاطر فاصله کم آسفالت تا رینگ)

  فقط و فقط سوپر باور کنید این خودرو با بنزین معمولی مریضه.(با بنزین معمولی همان شتاب همان قدرت همان بازدهی رو تجربه میکنید ، اما فراموش نکنید بنزین معمولی فوق العاده سرب دار و بی کیفیته و شدیداَ به کاتالیزور و سنسور خودرو صدمه وارد میکنه و در بلند مدت بازدهی خودرو رو کاهش میده)

  سالی یکبار فقط آب رادیاتو کامل تخلیه کنید و پر کنید(آب رنگای ایرانی نخرید).چون رادیات اصلاً آب خالی نمیکنه پس فقط سالی یکباره

  روغن گیربکس فابریکیرو بعد 20000 تعویض کنید خیلییییییی تاثیر مثبتی در عملکرد و صدای گیربکس داره(قابل توجه دوستانی که میگن صدای گربکس زیاده.من در جواب میگم صدای گیربکس طبیعیه صدای موتور کمه که باعث میشه فکر کنید صدای گیربکس بلنده)

  شمع خودرو رو روی میتونید بالای 40000تعویض کنید چون وایر شمع و شمع خودرو واقعاً با کیفیته.(شاید باورتون نشه شمع فابریکی از لحاظ کیفیتی از برند پر طرفدار بوش با کیفیت تره(شمع فابریکی آرم چری روشه)) وایر شمع هم اصلا خراب نمیشه.

  این ماشین تعادل بدنه خوبی داره اما اصلاً مناسب دستی کشیدن نیست…فراموش نکنید.
  (به دلیل کمکهای مستقل این خورو امکان از میزون خارج شدن لاستیکای خودرو هست)
  این موضوع شامل لند کروز2015 و این حرفاهم میشه پس برداشت بر ضعف خودرو نداشته باشید.

  حتماً بعد از 10000 آچارکشی انجام بدید.و بعد از اون یکسال یکبار دوره ای ماشینو کامل بازدید کنید.من که الان بعد از گذشت سه سال هیچ صدایی تو کابین احساس نمیکنم.
  نه آچار کشی کردم نه بازدید.

  نکته دیگه اینکه از کوبش فنر ترس نداشته باشید چون هیچ تنشی و خرابی به بدنه و قطعات وارد نمیکنه.و فقط یک صدا هست که میشنوید.

  شاید خیلیا ندونن لاستیک عقب این خودرو 2تا ترمز داره یک دیسکی برای سیستم ABS وEBD و یک لنت کاسه ای برای ترمز دستی خودرو.(با خیال جمع سر پیچا ترمز کنید سیستم EBD هواتونو داره)

  لاستیکای فابریکی ماشین کم استعلاکه یعنی روی 45000 تازه عقب جلو میشه ولی چسبندگی ضعیفی نسبت به لاستیکای کره ای و اندونزی داره.
  به راحتی قابل دریفت زدنه من خیلی میزنم اما اشتباه میکنم…شما هر گز اینکارارو نکنید.

  ماشینو بعد از شستشو اصلاً با لنگ شستشو و خشک نکنید.به منظور شستشو از اسفنج مخصوص و خشک کردن یکسری دستمالهای زرد رنگ هست که تو ایران بهش میگن دستمال جادویی معمولاً تزئیناتیا دارن.(مشخصاتش دستمال زرد رنگ درون یک استوانه پلاستیکی زرد نگهداری میشه در زمان مرطوب شده حالت چرمی داره)قابلیت خشک کردن درجای بدنه بدون اثر لک بر روی خودرو و با یه فشار ساده کاملاً آب جذب شده تخلیه میشه.در استفاده بلند مدت اصلاً خوروی شما نیاز به پولش یا واکس نداره چون تمامی جرم و چربیرو این دستمال به خودش جذب میکنه و جالب اینه که الان بعد از گذشت سه سال از شستشوی خودروم کوچیکترین خشی روی بدنه (حتی ریز ریز)دیده نمیشه.
  نکته بالا قابل توجه mvm دارها میباشد چون لایه رنگ بدنه بسیار نازکه
  البته خیالتون جمع باشه آسر رنگ ماشین کاملاً با کیفیته با خیال راحت هر روز ماشینو بشورید بدون دغدغه از زنگ زدگی بدنه خودرو (یادمه یه پارسی داشتم هر دفعه شاهد باد شدن یه جایی از بدنه بودم)تقریباً داشت مثل بادکنک میشد که به یه بدبخت تر از خودم انداختمش والله یه چندوقت دیگه نگهش میداشتم ماشین چپی و تمام رنگ محسوب میشد..

  توجه داشته باشید رعایت تمامی این موارد در کنار هم صرفه بسیار زیاد مالی بعد از گذشت سه سال از کارکرد خودرو برای شما به همراه دارد.
  و در آخر بگم ماشین کاملاً کم استعلاکیه

  در صورت نیاز به تماس 09392786701

  پاسخ
  1. امید
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   قبل از بهمن من قیمت کردم 40900بود. ترمز قیمت 530 بریده ماهی 1تومنی گرون میشه

   پاسخ
 5. ایمان
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  نکته جالب اینه که مدیران خودرو از قبل عید ماهی یک میلیون داره روی قیمت ام وی ام 530 میکشه.
  دقیقا یادم هست بهمن ماه 41800 بود دیروز داخل سایت ایران جیب دیدم زده 530 چهل و پنج تومن!
  خلاصه باورم نشد با نمایندگی تماس گرفتم دیدم میگه 44500! گفتم شاید این نمایندگی گرون میده با خود شرکت «47651» تماس گرفتم دیدم بله چهل و چهار و پانصد هزار. گفت دوبار قیمت تغییر کرده یبار قبل عید یبار بعد عید تازه بهمن که قیمت گرفتم گفتن حداکثر 10روزه تحویل میدیم اما دیروز گفت حداقل 15روز

  پاسخ
  1. سعید
   سوابق: (18 دیدگاه) ,

   بنظرم اگر یدونه کم کارکرد تمیز گیر بیاری بهتره. نود درصد ماشینهایی که تو ایران تولید میشه تخم مرغ شانسیه حالا تصور کن شانست نگیره!
   من یدونه اقساطی گرفتم حالا پول لازمم کسی نمیخره خیلی ضرر میکنم بخوام بفروشم.
   ازین طرف ماشین تازه از آب بندی دراومده نفسش باز شده دوسه تا ایراد فنی ام داشت با هزار بدبختی و چکوچونه با نمایندگی و چند روز برو بیا کلی تو نوبت موندن حل شده.
   خلاصه بگم حالا که ماشینه ماشین شده و آماده برای سواری باید بفروشم. خداکنه مشکل مالیم حل بشه نگرش دارم

   پاسخ
 6. علیرضا
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  باسلام به دوستان من 25فروردین این ماشین رو تحویل گرفتم اماچشم شما بد نبینه زیرماشین ضربه داشت هفت جا روی کله زیر ماشین بد جوری خوردگی داشت وفرو رفتگی داشت گیربکس میخونه واومدم سینی زیرموتور نصب کنم دیدم گیربکس روغن ریزی داره بنل سرما گرما شم که قاطی داره بیچارم کرده منو دیگه ازکمک هاش وترموزش نمیگم که روی اعصاب منه 750کارکرد دارم موندم چکار کنم سه بار هم بردم نمایندگی فقط منو ئیچوندن .نخرین این ماشینو

  پاسخ
  1. علی
   سوابق: (3 دیدگاه) ,

   نمایندگیت خوب نیست برو جای دیگه. ماشین 20هزار کارکرد رو گیربکسشو عوض کردن خودم شاهدم اینکه دیگه هنوز سرویس نرفته!
   البته بعضی صداها میافته بعد آب بندی.
   ترمزتم جا نیافتاده از 5هزار به بعد میفهمی ترمز 530چیه!
   پنل a/c رو باز کن اسپری بزن درست میشه چیزی نیست نمایندگی ام باید درست کنه

   پاسخ
 7. عمران
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من تازه میخوام ام وی ام بخرم به من بگید میصرفد

  پاسخ
 8. هاشم
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دی 1392صفر,خریدمش 35هزار تاراه رفته .تا این این لحطه خرجش نکردم این ماشین هم مثل ماشینهای هم کلاس خودش ایراداتی داره اصلا همه ماشینها ایراد دارن خودرو داخلی که دیکه نگو من که راضیم .کوبش کمک هم با تعویض لاستیک 205/60 رودستون با باد نیتروزن تغریبا حل شده .الباقی ش هم مونده به رارندگی طرف

  پاسخ
 9. پارسا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام آیا لاستیک سمند و یا ال 90 را می توان روی 530 گذاشت لطفا اگر کسی اطاعاتی دارد . اعلام کند ممنون میشم .

  پاسخ
 10. رامین
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  همون طور که دوستان خبر دارند توافق هسته ایی اثر خودش رو روی خودرو گذاشته. علی ایحال استنباط من اینه که اثر این توافق روی محصولات چینی (غیر از مدیران خودرو) خیلی مثبت نباشه . به این خاطر مدیران خودرو رو مستثنی کردم که از اول و خارج از بحث تحریم ها این شرکت شروع به واردات محصولات چری کرد اما باقی وارد کننده ها فقط بخاطر تحریم سمت چینی ها رفتن و مسلماً بعد از برداشته شدن تحریم ها سبد تولیداتشون مثل سابق نخواهد بود.

  پاسخ
 11. مجتبی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من سه ساله ک دارمش،واقعا ماشین بیستیه هم از نظر شتابش توی سبقت وغیره …
  من از کمکهای این ماشین میرنجیدم ولی باهاش تا دوسال ساختم ولی دیگ جونم ب لبم رسید تا اینکه رفتم دلمو ب دریا زدم و چهارتا کمک ماکسیمای صفر خریدم و عوض کردم ماشین هم هندلینگش رفت بالا و هم کم صداتر شد و هیچی اصلا متوجه نمیشم روی دست انداز ها!!!
  خلاصه دیگ این ماشین خداییش توی این سه سال،خیلی فشار اوردم و چند باریه ک از رشت،ب بندر عباس میرم ماشین اخ نگفته و خرجی هم روی دستم ننداخته بجز همین تعویض روغن و همین چهارتاکمک

  درضمن من،عضو هیات اتومبیل رانی ام و حسابی توی این پیست،پدرشو درآوردم،با ماشینایی مثل پارسELXو 206موتور تقویت،زیاد درگ انداختیم و همش من اوناروپشت سرمیندازم ولی خب باید با ماشین مدارا کردتا اذیتت نکنه ولی من بهش فشار اوردم ولی واقعا حتی یک بار هم زیر پامو واسه ی سبقت و شتاب و اینجور چیزا خالی نکرده و منم واقعا ازش راضیم

  پاسخ

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تورهای لحظه آخری