شرایط مختلف برای واردات خودروهای گذرموقت

در سالهای اخیر واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور تب و تاب بسیاری پیدا کرده است و هریک از ما به طور روزمره در خیابان‌های شهر اتوموبیل‌هایی می‌بینیم که مزین به پلاک گذرموقت هستند.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند بجای راندن اتوموبیل‌های دارای مجوز داخل کشور، اتوموبیل‌های خود را از خارج کشور به داخل آورده تا خودروی مورد علاقه خود را برانند، این درحالیست که بسیاری از افراد از چگونگی انجام این کار بی‌خبر هستند. به همین جهت تصمیم گرفتیم تا گزارش جامعی از شرایط و نحوه واردات خودروی گذرموقت را گردآوری کنیم. به طور کلی واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور به سه صورت قابل اجراست.

***  اولین روش ؛ دفتـرچه بیـن‌المللی کارنـه‌ دوپــاساژ  ***

کارنه دوپاساژ (CARNET DE PASSAGES) دفترچه‌ای زردرنگ شامل مشخصات فنی و ظاهری خودرو به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است (کارنه دوپاساژ یک کلمه فرانسوی به معنای کتاب ترخیص است) این روش برای کشورهایی که عضو کنوانسیون بین‌المللی کارنه دوپاساژ (تنها مربوط به مسافران) می‌باشند اعتبار داشته و قابل اجراست.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

کارنه دوپاساژ برای هر فرد ایرانی که حداقل یکسال در خارج از کشور با ویزای معتبر و یا اقامت ساکن بوده و همچنین حداقل شش‌ماه بصورت متوالی بدون خروج از آن کشور حضور داشته، قابل اجراست. همچنین افرادی که ملیتی خارجی دارند می‌توانند از این طریق اتوموبیل خود را به کشور وارد کنند.

بدین ترتیب شخص می‌تواند ابتدا با تهیه دفترچه کارنه دوپساژ خودرو، به ایران وارد شود و در گمرکات مرزی کشور با تایید اعتبار دفترچه از یکماه تا نهایتا سه‌ماه مهلت تردد دریافت کند. این مهلت می‌تواند در مرحله دوم بصورت قانونی تا حداکثر سه ماه دیگر نیز تمدید شود تا شخص به مدت شش ماه اجازه تردد کسب کند.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

توجه: این مسله در رابطه با توریست‌ها و گردشگران خارجی متفاوت است و آنها می‌توانند بصورت قانونی و درصورت داشتمن ویزا، مدت زمان مذکور را تا مدت یکسال نیز تمدید نمایند. همچنین برای ایرانیان مقیم اروپا و آمریکا در این روش، تنها داشتن پاسپورت ایرانی/اروپایی یا ایرانی/آمریکایی کافی است.

اما در صورتیکه مالک خودرو، مهلت اقامت و یا اعتبار ویزایش به اتمام رسیده باشد، نمی‌تواند از شرایط کارنه دوپاساژ استفاده کند؛ به این معنا که تنها ایرانیان مقیم با اقامت و ویزای معتبر، شرایط کارنه دوپاساژ را دارند. همچنین درصورت ازبین رفتن خودرو، حقوق دولت از طریق دفترچه کارنه دوپاساژ از کشور مبدا دریافت خواهد شد.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

***  دومیـن روش ؛ روش مـرســوم واردات  ***

در این روش شخص مقیم یا ساکن در کشورهای دیگر، ابتدا با گرفتن دستور از گمرک ایران و اخذ ضمانت‌نامه معتبر بانکی و یا نقدی، به اندازه ارزش اصلی خودرو بعلاوه‌ی حقوق و سود احتمالی ورود خودرو به ایران، اقدام به واردکردن خودرو می‌کند. چند نکته قابل ذکر در مورد خودروهای گذرموقت:

1)) تنها شخصی که نام وی در دفترچه کارنه خودرو یا در برگه ورود موقت آن ذکر شده، اجازه رانندگی با خودرو را دارد؛ در غیر اینصورت مرتکب جرم شده و خودرو توقیف خواهد شد.

2)) در صورت ازبین رفتن خودرو (مفقود شدن، سرقت و …) دولت از محل سپرده یا ضمانت‌نامه، حقوق خود را دریافت می‌کند.

3)) در صورت تاخیر در بازگشت خودرو به گمرک و تحویل آن به کشور مبدا پس از اتمام دوره تردد خودرو، در فاصله ده روز به مالک خودرو اخطاریه داده می‌شود و با گذشت ده روز از تاریخ اخطاریه، پرونده قاچاق تشکیل و به دادگاه ارسال خواهد شد. در نهایت نیز دستور توقیف خودرو توسط نیروی انتظامی صادر می‌گردد. همچنین به ازای هر روز تاخیر، جریمه‌ای معادل روزانه حداقل 20,000 تومان دریافت خواهد شد. (این مبلغ می‌تواند تغییر کند)

(عکس جنبه تزئینی دارد)

4)) خرید و فروش هر نوع خودروی گذرموقت در داخل کشور ممنوع بوده و قاچاق محسوب می‌شود و با فرد خاطی، برخوردی جدی انجام گرفته و خودرو توقیف می‌شود؛ چه در زمان داشتن اعتبار و چه پس از آن. اجاره دادن خودروی گذرموقت نیز شامل این قانون می‌باشد. در صورت قاچاق‌شدن خودروی گذرموقت، دولت سه برابر ارزش گمرکی خودرو و همچنین حقوق و سود آن‌را مطالبه می‌کند.

5)) شخص صاحب خودروی گذرموقت هرسال می‌تواند خودروی خود را حداکثر شش ماه پلاک گذرموقت کند؛ البته به شرط مقیم بودن در کشورهای دیگر.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

6)) اگر فردی پس از واردکردن خودروی گذرموقت به داخل کشور متوجه شود که باید بلافاصله از کشور خارج شود، باید خودروی خود را در اولین گمرک در نزدیکی محل سکونت خود قرار دهد و سپس از کشور خارج شود (برای مثال ممکن است فردی با خودروی خود برای تفریح به ایران سفر کرده باشد اما پس از واردشدن به ایران دچار مشکل خاصی از محل اقامت خود در خارج از کشور شده و فرصتی برای خروج با خودرو نیست و ناگزیر باید خود را رها کرده و بوسیله هواپیما سفر کند) ؛ در اینصورت شخص زمانیکه دوباره به ایران بازگردد در صورت داشتن زمان اعتبار برای خودرو می‌تواند از مدت زمان باقیمانده استفاده کند و در صورت زمان اتمام دوره گذرموقت خودرو، می‌تواند با پرداخت جریمه دیرکرد (روزی حداقل 20,000 تومان) خودروی خود را پس گرفته و از آنجا که تحویل گمرک بوده قاچاق محسوب نمشود و تنها باید جریمه مشخص شده را پرداخت نماید.

توجه: این امر بارها و بارها در مورد افرادیکه اقدام به واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور کرده اند، اتفاق افتاده است. و بی توجهی به آن میتواند عواقب غیرقابل جبرانی داشته باشد.

7)) درصورت پیشنهاد خرید یک خودروی گذرموقت در داخل کشور، بیش از هرچیز دقت کنید که ممکن است چه عواقب و ضرر و زیانی در انتظار شما باشد. به همین دلیل باید پیش از این اقدام جوانب کار را خوب بسنجید.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

***  سومیـن روش ؛ راهــی جـدیـد امـا پـرمخــاطـره !!!  ***

در این روش که راهی جدید و پرمخاطره بدلیل کلاهیبرداری‌های متعدد و سواستفاده‌های زیاد است، تنها شرط لازم برای گذرموقت کردن خودرو، شرط سکونت در مناطق آزاد و اثبات آن می‌باشدو باقی شرایط، همان شرایط مذکور فوق‌الذکر است. اما تفاوت این روش با روش‌های قبل عبارتند از:

1)) اعظای مجوز ورود گذرموقت این خودروها در گمرکات منطقه آزاد کشور انجام می‌شود (برای مثال گمرک قشم تنها برای خودروهای قشم مجوز دارای اعتبار برای خروج صادر می‌کند) که مراحل آن بسیار ساده‌تر از دو روش قبلی است.

2)) پس از اتمام زمان گذرموقت بودن خودرو و استرداد نشدن آن به گمرک، شما موظف به به پرداخت جریمه‌ی ثابت حداقل روزانه 25 هزار تومان و همچنین جریمه روزانه‌ای هستید که مبالغ آن بدین شرح می‌باشد:

اگر از یک‌روز تا 20 روز از موعد مقرر گذشته باشد، به ازای هر روز مبلغ 5هزار تومان؛ اگر از مدت زمان مذکور از 20 تا 30 روز به طول بیانجامد باید به ازای هر روز 6هزار تومان بپردازید و پس از گذشت 30روز برای خودروی شما اعلام قاچاق شده و نهایتا توقیف می‌شود.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

توجه داشته باشید که به علت حضور پر رنگ دلال‌ها افرادسودجو و کلاهبرداران در بازار داغ خودروهای گذرموقت، تعداد بسیار زیادی پرونده فروش غیرقانونی کلاهیبرداری و قاچاق تشکیل شده و درحال پیگیری است.

در اینجا بازهم تاکید می‌شود که خودروهای گذرموقت قابل خریداری و اجاره نمی‌باشند و به همین جهت توصیه میشود تا جای ممکن از این کار خودداری فرمایید. این کار رسما غیرقانونی بوده و عواقب آن نهایتا به عهده خود شخص باز می‌گردد.

همچنین اشخاصی وجود دارند که با خرید یک خودرو در کشورهای حاشیه خلیج فارس به نام یک شخص مقیم در آنجا و پرداخت وجهی به عنوان حق امتیاز به وی، اقدام به وارد کردن خودرو به ایران نموده و پس از اخذ پلاک گذرموقت وکالتی با بندها و شرایط مختلف از شخص مقیم، اتوموبیل را به شخص خریدار در ایران تحویل می‌دهند. پس از اتمام تاریخ گذرموقت خودرو می‌توان این خودرو را مجددا با همین شرایط به شخص دیگری واگذار کرد. بسیاری از افراد که این کار را به شکلی جدی دنبال می‌کنند نه تنها در فروش اتوموبیل ضرر مالی نمی‌کنند بلکه سود خوبی هم نصیب آنها خواهد شد.

(عکس جنبه تزئینی دارد)

یکی دیگر از دلایل عمده واردات گسترده خودروهای گذرموقت را می‌توان ارزان بودن خودروهای دست دوم در کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست چرا که با کمتر 25 میلیون تومان فورد موستانگ 2008، هامر یا نیسان 350Z خریداری کرد و با قرار دادن 10 میلیون تومان به عنوان وثیقه نزد دولت امارات (بصورت نقدی یا اعتباری) و همچنین با پرداخت هزینه‌ای معادل 4.5 میلیون تومان که شامل حمل‌ونقل دریایی، ترخیص، شماره‌گذاری خودرو و تحویل در بندرعباس می‌شود، یک خودرو گذرموقت وارد کشور کرد.

………………………………………………………………………………….

# ضمن سپاس فراوان از گروه نشریات GSM جهت اجازه انتشار متن فوق، لازم به یادآوری است که این مقاله پیش از این با نام « هفت‌خان رستم » و به نویسندگی « محمدعلی امیرحسینی » در دومین شمار کلکسیون خودروهای خاص منتشر شده است.

71 نظر

 1. amir
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  میشه لطفا منو راهنمایی کنید که اگر دانشجویی بعد از اتمام تحصیلش دراروپا بخواد ماشینش رو بیاره ایران باید چه کارکنه? و اینکه با توجه به اینکه در اروپا دانشجو بوده باز هم باید گمرکی و عوارض پرداخت کنه? با تشکر

  پاسخ
 2. س
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اقاخب با این وضع مردم حق دارن از این راه ها ماشین بخرن ماشینی که وارد کننده 25میلیون میخره میاره 140میلیون میفروشه انصاف نیست چرا اصلا نظارتی رو اینا نیست اگه خرید این خودروها رو به زور غیرقانونی کردن اقاهر کی از ماشینای ساخت ایران خم بخره احمقه! اقا انقدر نخرید تا دست از چاپیدن مردم بر دارن

  پاسخ
 3. علیرضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام. اگر هیچ کدام از شرایط بالا را نداشته و در ایران زندگی میکنم و میخواهم برای مدت کوتاه یک خودرو گذر موقت وارد و بعد از شش ماه خارج نمایم . شراط به صورت می باشد .

  پاسخ
 4. کوروش
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام من که تو کشور دیگه ای اقامت نکردم میتونم ماشینی مثل بی ام و به صورت گذر موقت وارد کنم//ممنون میشم اگه دقیق جواب بدین

  پاسخ
 5. شهباز شاه ویسی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام.من مقیم کشور قزاقستان میباشم.ایا میتونم ماشینمو در ایران پلاک ملی کنم.؟

  پاسخ
 6. سعید
  سوابق: (112 دیدگاه) ,

  این کار رو نمیشه کرد؛ اون کار رو نمیشه کرد، … جریمه میشین …

  ببخشید ما چی کار می تونیم بکنیم …

  پاسخ
 7. جواد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اقا اگر خرید و فروشه خودروهای گذر موقت قانونی نیست چرا تو سایت باما داره انجام میشه؟

  پاسخ
  1. مهران
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   جواد عزیز خودرو های گذر موقتی که در سایت باما میبینید ؛ در داخل ایران خرید و فروش نمیشوند، اگر هم دقت کنید خیلی هاشون یا پلاک ندارن یا پلاک دبی دارن. اون خودرو ها تو دبی هستن که شما ازشون میخرین و اونا هم براتون میفرستن و قابلیت تردد 6 ماهه دارن که میشه تمدید هم کرد.
   با سپاس

   پاسخ
 8. مجتبی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  دایی من کویت زندگی میکنه. و من میخواستم به اسم اون واسه خودم یه ماشین کامرو وارد کنم.اطلاعات کمی دارم. ایا میتونم خودم با وکلتنامه ترخیصش کنم وپشت فرمون بشینم؟. یا در سال بفرستمش و دوباره برش گردونم. ساکن بوشهر هستم

  پاسخ
 9. Ali
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  مى خواستم بپرسم درصورتى كه شركت به اسم مان ثبت باشه در ايران، ايا مى توانيم ماشين را به اسم شركت وارد ايران كنيم و براش پلاك موئقت بگيريم، و چگونه مي شود مجوز بگيريم، چه مجوزي از كشوري كه من در آن هستم را مي خواد و از چه اداره اى و در ايران از گمرك هاي مرزي چه مجوزي و با چه مبلغي مي توانم بدست بيارم. و دفترچه اى كه در سايت ذكر شده در گمركات مرزي به ما مي دهند و يا جاي ديگر وبا چه مراحلي . لطفا شماره تلفن به ما بدهيد

  پاسخ
 10. mehdi
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  با سلام من قصد خرید و گذر کردن یه خودرو به صورت وکالتی از شخصی تو امارات رو دارم چه قانونی برای تبدیل گذر 3 ماه به 6 ماه بدون خروج از کشور وجود داره… گمرک 3ماهه میده این گذر 6 ماهه چه شرایطی داره

  پاسخ
 11. اصغر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من با خانواده 2 بچه ٢ و ٣ سأله از سويس با ماشين بنز C180 مدل ١٩٩٨ ميلادي و ٣٧٠٠٠٠ كيلومتر رفته در سر مرز ايران أجازه ورود ندادن

  قيمت ماشين من در سويس ٣٠٠ فرانك نيست تقريبا ٣٠٠ دولار

  دو هفته ميخواستم خانواده خود را بينم
  به من بعد از ٥ ساعت گفتن امروزا نمي شود فردا مأمور ميايد و قيمت ميزند
  قيمت حدود بيست مليون تؤمان ميشود من توصيه كردم كه مقدار معين پول فرانك مي گذارم و موقع تحويل هم فرانك ميخواهم
  هر كسي أمد و حالي كرد چيزي به صورت رسمي نبود خلاصه زن بچه ها ديگر طاقت نداشتن سوار اتوبوس شدن و رفتن حدود ١٨ ساعت بعد رسيدن به خانه
  بعد گفتن از روي دل سوزي برو با اتوبوس ماشين اينجا بماند

  من كه ٥٠٠٠ كيلومتر امده ام حالا با اتوبوس بروم مجبور شودم برگردم به سويس

  نامه نوشته ام به سفير ايران در سويس تا حالا جواب نيامده

  همه خارجي ها مي توانيد بروند به كشور خود با ماشين شخصي
  چطور أين كشور ها مشگل خود را با Carnett حل كردن ولي ايران هنود قانون تصويب شوده در زمان پهلوي سخت به ان وفادا است

  پاسخ
 12. ﻫﻮﺷﻨﻚ
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  ﺑﺎ ﺩﺭﻭﺩ. اﺗﻮﻣﻮﺑﻴﻞ jeep ﺩاﺭﻡ 35 ﺳﺎﻝ ﻫﺴﺖ ﺩﺭ اﻳﺘﺎﻟﻴﺎ ﻫﺴﺘﻢ. و ﻣﻲ ﺧﻮاﻫﻢ ﺑﺎ اﺗﻮﻣﺒﻴﻞ ﻳﻮﻧﺎﻥ و ﺗﺮﻛﻴﻪ. و اﻳﺮاﻥ ﺭا ﺑﻜﺮﺩﻡ. ﻛﺎﺭﻡ ﺭا اﺯ ﺩﺳﺖ ﺩاﺩﻡ. و ﺑﻴﻜﺎﺭﻡ. و 3 ﻣﺎﻩ ﻣﻴﺨﻮاﻫﻢ. اﻳﺮاﻥ ﺑﮕﺮﺩﻡ. ﭼﻪ ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺭﺩ.اﻳﺎ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺭاﺣﺖ اﻭﻣﺪ. اﮔﺮ ﻧﻪ ﻣﺴﻴﺮ ﺭا ﻋﻮﺽ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ و ﺑﻪ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﻪ ﻣﻲ ﺭﻭﻡ. اﻗﺎﻣﺖ و ﺧﻮﻧﻪ و ﭘﺎﺳﭙﻮﺭﺕ اﻳﺘﺎﻟﻴﺎﻳﻲ و ﭘﺎﺳﭙﻮﺭﺕ اﻳﺮاﻧﻲ و ﺯﻥ اﻳﺘﺎﻟﻴﺎﻳﻲ. ﺩاﺭﻡ.ﺑﺎ ﺳﭙﺎﺱ,

  پاسخ
 13. هاجر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من معلول هستم و تحت پوشش بهزيستي، شرايط وارد كردن يك خودرو را دارم، سوالم اينه كه مطمئنترين از جهت هزينه و سهولت انجام اين كار چيه؟ بايد قبل از وارد كردنش، پيش فاكتور اونو به سازمان صنايع بدم.
  ممكنه راهنماييم كنيد، خدا خيرتون بده

  پاسخ
  1. مجید
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   اقا حامد منم میخوام موستانگ بخرم،قیمتش و یا راه خریدشو میخوام. پلاک ملی هم کسی گرفته؟

   پاسخ
 14. مجتبی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام لطفا منو راهنمایی کنید من اقامت هیچ کشوری ندارم در ایران زندگی میکنم میتوانم برای استفاده شخصی خودم نه فروش یک خودرو وارد کنم اگر میشود شرایتش چی هست
  متشکرم

  پاسخ
 15. navid
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام خسته نباشید…من المان فرانکفورت زندگی میکنم.می خواستم بپرسم از چه طریقی من می تونم ماشین بیارم به ایران “واینکه به من پلاک گذر موقت میدن>هزینه پلاک بر چه مبنای هست ….ممنون

  پاسخ
 16. آرمان
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام ببخشید می خواشتم بدونم قیمت فورد موستانگ gt 500 شلبی با پلاک ملی چقد میوفته برام با تشکر

  پاسخ
 17. گذر موقت
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان کسی میدونه اگر اعتبار کارنه به پایان رسیده باشه زمان بازگشت به امارات آیا کانون جهان گردی دبی ما رو جریمه خواهد کرد به خاطر تاخیر یا خیر؟

  پاسخ
 18. محمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من تواذربایجان فامیل دارم ایا میتونم از گرجستان ماشین بخرم به نام او بزنم بیارم ایران سوار بشم اگه اره چن ماه خرجش چقدره چن ماه

  پاسخ
 19. مهران
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من دوست اوکراینیم همسر ایرانی دارد و اقامت یکساله ایران را دارد, آیا میتواند به اندازه اقامتش ماشینش را بیاورد؟
  مرسی
  09108725373

  پاسخ
 20. احمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  ن واقعا چرا این کار غیر قانونی هستش???
  فقط میخوان از مردم پول بچاپن همین وقتی منی که میتونم با 30 تومن یه ماشین لوکس سوار بشم برای چی باید 40 تومن بدم به پرشیایی که مثل گاری میمونه????

  پاسخ
 21. سینا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  ببخشید قیمت پلاک گذرموقت چنده؟
  یعنی چقدر باید پرداخت ک ماشین پلاک گذر موقت بشه و وارد کشور بشه؟

  پاسخ
  1. نوید
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   بستگی داره ماشین آسیایی یا اروپایی یا آمریکایی باشه!
   هرکدوم ی قیمتی دارن

   پاسخ
 22. کوروش
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام
  من تواذربایجان فامیل دارم ایا میتونم از گرجستان ماشین بخرم به نام او بزنم بیارم ایران ودر ایران وکالت بزنه به نام من سوار ورانندگی کنم اگه اره چن ماه خرجش چقدره چن ماه میتونم سوار شم وشرایط کاملشو بگین مرسی

  پاسخ
 23. ارش
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  یه خواهش دارم ازتون
  میخواستم یه خودرو از خارج کشور بخرم و اونو به ایران بیارم برای استفاده شخصیم و پلاک دایمی بگیرم میخواستم ببینم قیمت ها چه تغیری میکنه..با فرض اینکه قیمت خودرو اونجا 50میلیون ایران باشه

  پاسخ
 24. nazi
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام وقتتون بخیر, من همسرم عراقی هست و توی ایران زندگی میکنیم, میخواستم ببینم ما شرایط وارد کردن خودرو رو داریم؟ میشه لطفا راهنماییم کنین؟

  پاسخ
 25. علی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام،
  من مقیم کشور انگلیس هستم ، هم پاسپورت ایرانی دارم و هم انگلیسی. یک ماشین نیسان کشکای دارم مدل ۲۰۰۷ .. با فرمان سمت راست .. می تونم با ماشینم از مرز ترکیه بیام ایران ؟ ازم گمرکی می گیرن ؟ منم باید دفترچه کارنه دو پاساژ داشته باشم ؟ در صورت نیاز از کجا باید این دفترچه رو تهیه کنم ؟
  خواهش می کنم جواب بدید … ممنون و سپاسگذارم از شما ..

  پاسخ
 26. مجتبي اصلاني
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام اینجانب دارای ملیتهای ایرانی و گرجستانی هستم و در ایران زندگی میکنم .لطفا من را راهنمایی کنید که چگونه بتونم با استفاده از ملیت گرجی خودم یک ماشن وارد ایران کنم و زیر پا داشته باشم .با تشکر فراوان

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامع ترین برنامه خودرویی برای گوشی های هوشمند