مصاف چشم‌بادامی‌ها: تویوتا RAV4 در برابر مزدا CX-5

ما دو شاسی‌بلند محبوب یعنی تویوتا RAV4 و مزدا CX-5 را رو در روی هم قرار داده‌ایم تا به شما در انتخابتان کمک کنیم. درحالی‌که مزدا CX-5 نقدهای مثبتی را دریافت کرده،RAV4 اما خودرویی است که از 20 سال پیش اشتیاق اول شدن را داشته است. با ما همراه باشید تا نقاط قوت و ضعف هر خودرو را بیابید.

Toyota RAV4 vs Mazda CX-5
Toyota RAV4 vs Mazda CX-5

از ظاهر دو خودرو شروع می‌کنیم. درحالی‌که مزدا و تویوتا راه‌های متفاوتی را در پیش‌گرفته‌اند، اما درهرحال هر دو خودرو نمای خوبی را ارائه می‌دهند.RAV4 از دو دهه‌ی پیش حضور داشته و چهره‌ی جدید و چراغ‌های جلوی گوشه‌دار این خودرو را از پیشینیان خود جدا می‌کند. خطوط تندوتیز بر نمای کلی RAV4 تسلط داشته و وجود خودروی محجوب و معصومی را تداعی می‌کنند اما باید اشاره کرد که نمای جلو به‌صورت غیرضروری شلوغ است.
CX-5 کوتاه‌تر از RAV4 است اما هنوز هم خودروی باابهتی نشان می‌دهد. بااینکه مزدا بزرگ و حجیم است اما خطوط و زوایای نرم‌تر این خودرو، کمتر از تویوتا جلب‌توجه می‌کنند. این موضوع به CX-5 چهره‌ای دوستانه‌تر بخشیده و در چشم ما نمای مشتری‌پسندتری دارد.
بااین‌وجود، قوس چرخ‌های پهن‌تر، چراغ‌های پروژکتور و نمای جلوی برجسته کمک می‌کنند که از شلوغی نمای تویوتا به دور باشد.

rav4-vs-cx-5-rear-three-quarter
به کابین تویوتا قدم می‌گذاریم اما نمای داخلی به‌اندازه‌ی نمای خارجی جذاب نیست. تویوتا همواره به‌عنوان سازنده‌ی محصولات بادوام و باکیفیت شناخته‌شده اما برخی از تریم های نمای داخلی RAV4 کمی از مد افتاده احساس می‌شوند. سیستم اطلاعات و سرگرمی این خودرو هم برخلاف بسیاری از رقبای هم قیمت سالخورده نشان می‌دهد. ازنظر ارگونومیکی، همه‌ی اجزا به‌خوبی در جای خود قرارگرفته‌اند و راننده همه‌چیز را به‌آسانی می‌تواند به خدمت گیرد.


فضای داخلی مزدا به‌خوبی پاسخگوی 5 سرنشین بالغ است و درحالی‌که برخی پلاستیک‌های ارزان‌قیمت کمی توی ذوق می‌زنند، اما اکثر پلاستیک‌های در دید از نوع نرم هستند و احساس لوکس بودن بیشتری را نسبت به تویوتا ایجاد می‌کنند. داشبورد مزدا نیز به‌روزتر از تویوتا است. سیستم اطلاعات و سرگرمی 5.8 اینچی درست در میانه‌ی داشبورد نشسته و با کنترل‌های مستقیم کنترل می‌شود. با انتخاب تریم های بالاتر، چرم اضافه‌شده به کابین کار را تکمیل می‌کنند.

rav4-vs-cx-5-interior
اگر شما دنبال فضای زیاد هستید، تویوتا در مکان بالاتری قرار می‌گیرد. فضای زیادی برای سرنشینان وجود دارد.RAV4 همچنین یکی از جادارترین صندوق‌ها را در این کلاس دارد. با 547 لیتر حجم،RAV4 نه‌تنها از پس مزدا با صندوق 503 لیتری برمی‌آید، بلکه نیسان قشقایی محبوب را نیز مغلوب می‌سازد.


پشت فرمان جایی است که این دو خودرو تفاوت بیشتری دارند. بااینکه RAV4 خودروی قابلی است، اما نمی‌توان آن را خودروی لذت بخشی برای رانندگی دانست.RAV4 های قدیمی برای اطمینان و چابکی خود تحسین می‌شدند، اما این مدل جدید سواری راحت را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است، به این معنی که وقتی این خودرو از ناهمواری‌ها عبور می‌کند، سرنشینان خیلی اذیت نمی‌شوند اما این آسایش با کج شدن و حرکات بدنه به دست می‌آید، چیزی که اکثر شاسی بلندها از آن دوری می‌جویند.

rav4-vs-cx-5-driving
مزدا نه‌تنها خودروی توانایی ساخته، بلکه چاشنی لذت را هم به این محصول خود تزریق کرده است، ترکیبی که بسیاری از رقبا به دنبال آن‌اند. برخی کارشناسان گفته‌اند که به لطف سیستم تعلیق چشمگیر این خودرو، لذت سواری CX-5 به پای بسیاری از هاچبک های اسپورت می‌رسد. مقدار زیادی از چسبندگی وجود دارد و در مواقع ضروری خودرو واکنشی سریع از خود نشان می‌دهد.CX-5 همچنین راحت بوده و برخلاف تویوتا، تکان‌های بدنه کاملاً کنترل‌شده است. تجهیزات استاندارد این خودرو هم نسبت به تویوتا کامل بوده و شما مجبور نیستید که برای کروز کنترل و سیستم تهویه‌ی مطبوع خودکار پولی بپردازید (این دو به‌عنوان آپشن در RAV4 در دسترس هستند).

rav4-vs-cx-5-engines
در بحث قوای محرکه،RAV4 پیشرانه‌ای دارد که همه خواهان آن‌اند اما گزینه‌ی هیبریدی جدید مسلماً احساس بیشتری ایجاد می‌کند. با استفاده از موتورهای الکتریکی که به همراه پیشرانه‌ی 2.5 لیتری بنزینی کار می‌کنند، مصرف سوخت 55.4 مایل بر گالنی به دست می‌آید. این پیشرانه‌ی 197 اسب بخاری شتاب صفرتا صد کیلومتری کمتر از 9 ثانیه‌ای را به ارمغان می‌آورد.RAV4 در حالت تمام الکتریکی تنها 3 کیلومتر می‌تواند حرکت کند! یعنی 48 کیلومتر کمتر از رقیبش میتسوبیشی اوت لندر پلاگین هیبرید.


پیشرانه‌های 2 لیتری بنزینی و دیزلی هم نسبتاً اصلاح‌شده‌اند اما انتظار نداشته باشید که به‌اندازه‌ی پیشرانه‌ی هیبریدی کم‌مصرف و جذاب باشند.
CX-5 از دو پیشرانه سود می‌برد، یک‌ گونه‌ی 2 لیتری بنزینی که 163 اسب بخار نیرو تولید می‌کند و دیگری پیشرانه‌ای 2.2 لیتری و توربودیزل که دو خروجی 148 و 173 اسب بخاری را پیش روی شما قرار می‌دهد. همه‌ی پیشرانه‌ها نسبتاً کم‌مصرف هستند اما حتی با انتخاب قدرتمندترین پیشرانه‌ی دیزل، شما مصرف سوخت خوب 50 مایل بر گالنی را مشاهده خواهید کرد و همچنین مقدار زیادی گشتاور خواهید داشت که گزینه‌ی بسیار خوبی برای یدک کشی خواهد بود. حتی پیشرانه‌ی بنزینی هم مصرف 47 مایل بر گالنی دارد و به لطف گیربکس 6 سرعته ی دستی یا اتوماتیک، لحظات لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.


هر دو خودرو می‌توانند در گونه‌ی چهارچرخ متحرک سفارش داده شوند (این حالت در RAV4 هیبرید استاندارد است). انتخاب گونه‌ی چهارچرخ متحرک مزیت خاصی ندارد، مگر اینکه بخواهید یدک کشی‌های سنگین داشته باشید. در حقیقت، انتخاب این سیستم تأثیری منفی روی مصرف سوخت داشته و باعث افزایش 5 تا 10 مایل بر گالنی مصرف خواهد شد.


کدام‌یک برنده می‌شود؟ سؤال سختی است. هر دو خودرو شاسی بلندهای کاربردی هستند که فضای زیادی را برای خریداران فراهم می‌کنند.RAV4 در بین 11 آزمایش مختلف، از 10 نمره‌ی 6.5 را کسب کرده درحالی‌که CX-5 نمره‌ی 7.6 را دریافت کرده است.


درحالی‌که RAV4 در داخل فضای بیشتری دارد اما این خودرو رانندگی اسپورت مزدا را ندارد و مواد داخل کابین و استایل RAV4 کمی نامطلوب به نظر می‌آید. از سوی دیگر،CX-5 نمی‌تواند از پس فضای اضافی و سیستم هیبریدی RAV4 بربیاید.
البته انتخاب بین این دو خودرو به شما بستگی دارد اما ما فکر می‌کنیم که CX-5 انتخاب بهتری است. مدل‌های پایه‌ی این خودرو ارزان‌تر از RAV4 هستند و مزدا با چندین سیستم استاندارد به بازار می‌آید درحالی‌که برای داشتن آن‌ها در RAV4 باید پول بیشتری پرداخت کنید. ترکیب این موارد باارزش بیشتر و فضای داخلی زیباتر، استایل مطلوب‌تر و رانندگی لذت‌بخش‌تر ما را مجاب می‌کند تا انتخاب مزدا را به شما سفارش کنیم.

درباره نویسنده

Profile photo of شاهین احمدزاده

شاهین احمدزاده، کارشناس ارشد فیزیولوژی گیاهی، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو

39 دیدگاه

 1. nissan
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  من هیچ کدومو سوار نشدم فقط تو کلانتری خدمت میکردم یدونه هایلوکس داشتیم که هم چپ کرده بود هم موتورش اتیش گرفته بود خداوکیلی یه سواری میداد که ادم کیف میکردرفتم روغن موتورشو عوض کنم تو ترابری یه نصف استکان قیر اومد بیرون در ضمن فن هم نداشت تو تصادف شکسته بود تو بگو موتور یبار گرم کرد ..نه یادش بخیر به خاطر همین به تویوتا اعتقققققققققققققققاد دارم….راو4

  پاسخ
  1. Ashkan
   سوابق: (308 دیدگاه) ,

   منم به پاس این که مزدا داشتم و ازش راضی بودم واقعا انتخابم مزدداست اصلا یه آخ هم نگفت با سرعت 210 باهاش رفتم انگار نه انگار حسی که بهم میداد انگار دارم با 160-170 میرم (نه تکونی نه فشار بادی رو ماشین تاثیر داشت قشنگ هوا رو میشکافت میرفت جلو )
   واقعا به نظرم تو این نسلش دیگه واقعا مزدا گل کاشت با میتا و مزدا 3 و…. کلی جایزه گرفتن اینم که دیگه عالی
   بی صبرانه منتظر ‌RX-7 م

   پاسخ
 2. بهنام طیبی
  سوابق: (4424 دیدگاه) ,

  جفتشون خودروهای ژاپنی هستن و مقایسه دقیق کار ساده ای نیست

  پاسخ
 3. افشین
  سوابق: (21 دیدگاه) ,

  انتخاب بین این دو سخته ولی چهره راو4 جذابتره مخصوصا که توی ایران cx-5 به طور عمده وارد نشده گزینه ای بهتر از تویوتا نمیشه انتخاب کرد…

  پاسخ
 4. amir
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  میدونم بی ربط به موضوعه ولی چون اکثره بچه های پدال اطلاعاتشون بالاس میپرسم
  دوستان بین سورنتو 2013 و سانتافه 2015 سره دو راهی موندم
  سانتافه به روزتره و شیک تره امکانات بیشتری هم داره
  ولی سورنتو هم جادارتره و هم موتورش قویه مصرفشم با سانتافه یکی هس
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  پاسخ
  1. Profile photo of سامان اذری
   سامان اذری
   سوابق: (1323 دیدگاه) ,

   سانتافه بگیر به روزتره ِ
   اگه سورنتو مدل جدید بود بدون شک من سورنتو رو انتخواب میکردم
   ولی ولی مدل قدیمی نه همون سانتافه 2015 خوبه
   البته نظر شخصی منه
   چون ماشینهای کره ای روز به روز ایراد های گذشته شونون رفع میکنند و کامل تر میشن

   پاسخ
  2. Profile photo of نوید جهرمی
   نوید جهرمی
   سوابق: (1356 دیدگاه) ,

   تنها موردی که میتونه سورنتو13 رو جذاب تر کنه اینه که موتور 6 سیلندر روش باشه. منظورتون از قوی تر همین بود؟
   با نظر سامان موافقم. اگر سورنتوی جدید و سانتافه ی جدید رو مد نظر داشتین میگفتم سورنتو.
   اگر پیشنهاد دیگه ای بخوام بدم اوتلندر جدیده. من بودم اینو میگرفتم.

   پاسخ
  3. Profile photo of شاسی
   شاسی
   سوابق: (105 دیدگاه) ,

   سورنتو شش سیلندر ۲۰۱۳ خیلی بهتره رفیق. موتور قوی در کنار تمامی آپشن هایی که سانتافه هم داره یه خودروی کاملا به درد بخور میشه که توی سورنتو میتونی پیدا کنی. البته ظاهر خودرو سلیقه ای هست و من در مورد ظاهر سانتافه ۲۰۱۵ رو موفق تر میدونم.

   پاسخ
  4. mohsen
   سوابق: (879 دیدگاه) ,

   خوب دوست عزیز تو این رنج قیمتی یه نگا بندازی ماشین دست دوم و صفر بهتری هم میشه پیدا کرد
   لندکروزر VX 2007 2006 میشه خیلی تمیزشو پیدا کرد که خداشم با اینا یکی نیست
   ولی بین این دو واقعا نظری ندارم سوار سانتافه شدم فقط

   پاسخ
 5. نیما ناصری
  سوابق: (131 دیدگاه) ,

  گروه بهمن این مزدا خوشگلا رو میگن قراره بیاره

  پاسخ
 6. Profile photo of سعید
  سعید
  سوابق: (477 دیدگاه) ,

  با تشکر از جناب احمد زاده
  من مزدا رو انتخاب میکنم چون زیبا تر و چالاک تره ولی به نظر من طراحی داشبورد تویوتا خیلی هم خوبه ولی همه جا نقد منفی ازش شده نمیدونم من کج سلیقه ام یا نه
  یک انتقادی هم که به نویسنده و سایت پدال وارده اینه که شما باید در پایان اینجور مقالات یک لینک نظرسنجی هم بزارید تا همه رای بدن ولی نیست
  با تشکر

  پاسخ
  1. Profile photo of نوید جهرمی
   نوید جهرمی
   سوابق: (1356 دیدگاه) ,

   منم با نظرت موافقم سعید جان.
   این نظر سنجی رو خیلی خوب شد گفتی واقعاً جاش خالیه آخر مقالات مقایسه ای .

   پاسخ
 7. omid
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  کاش بجای( مایل بر گالن )همان (کیلوتر و لیتر) را استفاده میکردید، زیرا این مطلب مفید را دارید برای مردم ایران مینویسید که با (کیلومتر و لیتر) بیشتر سره کار دارن
  ودر اخر باید بگم مزدا cx_5 خودرو جذاب و دوست داشتنی واسه جووناست ، و به لطف منطقه ازاد انزلی چندین مزدا cx_5 و تویوتا rav4 رو از نزدیک بررسی کردم و بازهم باید متذکر شد که تویوتا از لحاظ قدرت یه چیز دیگست.

  پاسخ
 8. Profile photo of <<<<<
  <<<<<
  سوابق: (235 دیدگاه) ,

  نظر شخصی من اینه که در مورد RAV تویوتا بسیار مغرورانه رفتار میکند در حالی که مزدا CX5 سخاوتمندانه از نظر تکنولوژی یک قدم جلوتر از تویوتاRAV4 است

  پاسخ
 9. Hessam lexus
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  به نظرم کیفیت راوفور بهتره
  واقعا هر دوتاشون ماشین های خوبی هستن
  ژاپنی و با کیفیت

  پاسخ
 10. F.A
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  RAV 4 الکی خیلی گرونه؟! مزدا cx5 و میتسوبیشی اوتلندر از هر لحاظ به مراتب از RAF4 بهترن. یکی از دوستام RAV4 و یکی دیگه اوتلندر دارن. هر دو را سوار شدم. واقعأ اوتلندر به مراتب از RAV4 نرم تر و راحت تر و ارزانتر و … هست. البته نه اینکه RAV4 بد باشه اما خیلی گرونه و به پای دو ماشین مذکور نمیرسه.

  پاسخ
 11. اشكان
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  من اینجا سوار گرند چیروکی هم شدم…..سوار cx5 هم شدم…..خدایی اگه چشاتو ببندند و گوشاتو بگیرن تا صدا موتورو نشنوی….تخته گاز دنده 2 تا 4 رو عمرا بفهمی تو کدوم ماشینی….انصافا عجیب میره این مزدا!!

  پاسخ
 12. سروش
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  مزدا حرف نداره ،اگه گروه بهمن مونتاژ مزداهای جدید رو شروع کنه عالی میشه

  پاسخ
 13. مهدی
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  درود

  من Rav4 رو انتخاب میکنم، شاید متعصبانه باشه اما استفاده ی خودم از محصولات تویوتا در انتخابم تاثیرگذاره.
  به قول فلاسفه هیچ انسانی از تعلقات اش نمیتواند جدا باشد.

  با تشکر

  پاسخ
 14. احمد باقری
  سوابق: (3872 دیدگاه) ,

  هر دو خوبن، مزیتهای مزدا هم مثل اینکه بهتره، ولی به نظرم تویوتا بهتر میاد، با تویوتا بیشتر حال می کنم.

  پاسخ
 15. حسین
  سوابق: (14 دیدگاه) ,

  طراحی تویوتا نسبت به فیس لیفتش پس رفت کرده مخصوصا نمای جلوش،ولی مزدا نسل به نسل زیباتر شده
  من به شخصه مزدارو انتخاب میکنم

  پاسخ
 16. ارمان
  سوابق: (924 دیدگاه) ,

  شاهین جان دمه شما گرم مطالب اخیرتون بسیار زیبا بود کاش بتونید یکی از این دو محصول رو با اوتلندر مقایسه کنید چون الان در بازار هم موجود هست یکم کاربردیتر هم هست.
  امید وارم همچین مطلبی پیدا بشه . مرسی از شما

  پاسخ
 17. حسام
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  برای من محصولات مزدا نسبت به تویوتا خاص تر بودن و بیشتر مورد پسندم هستش.
  اما یک سوال:
  این مایل بر گالن ینی چقدر؟

  پاسخ
 18. luis
  سوابق: (585 دیدگاه) ,

  یه بار یه مقاله راجع به دوتا خودرو 3 سال کارکرده بزارید تا بفهمیم ماشین یعنی چی
  پیکانم وقتی صفره همه دکمه هاش سالمه صدا هم توش نمیاد مهم دوامه اول و اخر دوامه .

  پاسخ
 19. شاهین
  سوابق: (3088 دیدگاه) ,

  سلام
  مایل بر گالن واحد امریکایی مصرف سوخت هستش و به این معنی هست که با هر گالن سوخت،یک خودرو چند مایل رو میتونه طی کنه.
  از نظر تبدیلات هم هر مایل بر گالن برابر با 0.4 کیلومتر بر لیتر هستش.
  ارادتمندم

  پاسخ
  1. احمد باقری
   سوابق: (3872 دیدگاه) ,

   شاهین جان، بی زحمت، وقتی داری ترجمه می کنی، لیتر به نسبت کیلومتر رو بذار، حالا برای اینکه اصلیت مقاله به هم نخوره، میتونی داخل پرانتز بذاری و بی جزو مقاله نبوده. ممنون.

   پاسخ
 20. Profile photo of (*مهرداد*)
  (*مهرداد*)
  سوابق: (334 دیدگاه) ,

  این گروه بهمن که تو ایران مزدا مونتاژ میکرد یا میکنه همیشه مزداهایی که مونتاژ میکنه یک یا دو نسل عقب هستن …مثلا مزدا ۳ وقتی مونتاژ میکرد و صفر تحویل ملت میداد در کشورهای دیگه از رده خارج بود و نسل جدیدترش تولید میشد ..

  پاسخ
 21. محمد
  سوابق: (500 دیدگاه) ,

  جفتشون عاااالی هستن…هیچ حرفی واسه گفتن ندارن

  پاسخ
 22. محمد
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  هر دو ژاپنی و با کیفیت هستن. ولی فراموش نکنید که تویوتا و هوندا و نیسان تو ژاپن درجه 1 هستند. مزدا و میتسوبیشی و سوبارو و سوزوکی تو ژاپن درجه ی 2. پس انتخاب = تویوتا.

  پاسخ
 23. Profile photo of شاسی
  شاسی
  سوابق: (105 دیدگاه) ,

  مزدا همیشه بهترینه، ظاهر زیبا، فنی عالی، امکانات فوق العاده در قیمت مناسب، اصن صدای موتور مزدا دلنشین ترین صدای موتور دنیاست
  مزدا انتخاب اول و آخر

  پاسخ
 24. mohsen
  سوابق: (879 دیدگاه) ,

  واقعا من متاسفم واسشون که اینجوری گیر میکنن بین انتخابشون خخخخ
  بیا اینجا انتخاب بین پرایدو یکم بیشتر داشتی 405 حالشو ببر

  پاسخ
 25. solat
  سوابق: (143 دیدگاه) ,

  از نظر نمای بیرونی تویوتا زیباتر هس ولی از نمای تو مزدا البته از نظر من / بحرحال هر دو با کیفیت هستن در این شکی نیست

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
جامع ترین برنامه خودرویی برای گوشی های هوشمند