رقابت عموزادگان: فولکس‌واگن پاسات آلتراک در برابر آئودی A4 آلرود

فولکس پاسات آلتراک ثابت می‌کند که شما برای به دست آوردن کاربرد زیاد و توانایی آفرود نیازی به یک شاسی‌بلند ندارید. این خودرو جادار بوده، به خوبی ساخته شده و از سیستم چهارچرخ محرک هوشمندی سود می‌برد که برای گذر از مسیرهای سخت و همچنین کشیدن تریلرهای سنگین مناسب است.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4 Allroad

خودروهای استیت با قابلیت آفرود (همانند آلتراک) کمیاب هستند اما در این میان آئودی با A4 آلرود جایگزینی را برای خریداران پاسات ارائه کرده است. همانند همه‌ی A4 ها، این خودرو از نمایی تیز، کابینی لوکس و در مورد آلرود از سیستم چهارچرخ محرک کواتروی بهبود یافته بهره می‌برد. با ما باشید تا ببینیم هر خودرو چگونه در میدان رقابت عمل می‌کند.

استایل و طراحی
این خودروها در نظر خریداران جذاب خواهند بود زیرا به اندازه‌ی شاسی بلندها بزرگ و خشن نبوده و در مورد پاسات آلتراک ما شاهد همان نمای صاف و یکدست و جاافتاده‌ی پاسات استاندارد هستیم. البته ظاهر آلتراک همان پاسات استاندارد نیست و شاهد سپرهای بزرگ‌تر با محافظ‌های استفاده شده در قوس چرخ‌ها هستیم. رینگ‌های بکار رفته نیز جدید بوده و ارتفاع خودرو افزایش یافته که به توانایی‌های آفرود خودرو اشاره دارد.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
A4 آلرود مسلماً خوش‌قیافه‌تر بوده و از همان نوع رکاب‌های جانبی و محافظ‌های استفاده شده در پاسات بهره می‌برد اما به لطف چراغ‌های گوشه‌دار و سپر جلوی بازطراحی شده، هدفمندتر از پاسات احساس می‌شود. در مقایسه با A4 معمولی، آلرود دارای میله‌های عمودی در جلوپنجره است تا اطمینان حاصل گردد که این مدل را با نسخه‌های معمولی اشتباه نمی‌گیرید.

Audi A4 Allroad
Audi A4 Allroad

هر دو خودروساز بدون اینکه از ماهیت خود دور شوند نمایی کاربردی به خودروهایشان بخشیده‌اند. اگر استایل و طراحی تنها اولویت باشد،A4 فولکس را شکست می‌دهد. خطوط واضح و نمای جلوی گیرا، آئودی را خاص‌تر از پاسات نشان می‌دهند.

Volkswagen Passat Alltrack
Volkswagen Passat Alltrack

نمای داخلی
با قدم گذاشتن به کابین پاسات مشاهده می‌شود که این خودرو بالاترین نسخه است. استیت استاندارد کیفیت کابین خوبی دارد اما در آن از برخی مواد پلاستیکی استفاده شده اما در آلتراک شاهد تریم جذاب فلز هستیم. داخل کابین شاهد سیستم اطلاعات سرگرمی با صفحه‌نمایش لمسی 6.5 اینچی و سیستم تهویه هستیم. در کل نمای داخلی خودرو یکی از بهترین‌های کلاس بوده و حس خودرویی گران‌بها را ایجاد می‌کند.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
A4 آلرود از همان کابین مدل عادی بهره می‌برد اما یکی از بهترین‌ها است. کیفیت ساخت و احساس موجود در کابین استثنایی بوده و برخی از خودروهای گران‌تر را نیز شرمنده می‌کند. اگر از سواری و رانندگی لذت می‌برید،A4 از پاسات پیشی می‌گیرد و از نظر ارگونومیکی اولویت با راننده است. صفحه‌نمایش 7 اینچی این خودرو نیز بزرگ‌تر از نمونه‌ی موجود در پاسات می‌باشد.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
در بحث فضای کابین، فولکس تلافی می‌کند و در بخش فضای سرنشینان و صندوق تقریباً در صدر کلاس قرار می‌گیرد. در بخش عقب فضای کافی برای 3 سرنشین بزرگ‌سال وجود دارد و فضای صندوق 639 لیتری تنها 11 لیتر کمتر از نمونه‌ی استیت عادی است. فضای صندوق آئودی 490 لیتر بوده اما فضای پای زیادی برای سرنشینان عقب فراهم است هرچند که نمی‌تواند در این بخش با فولکس رقابت نماید.

سواری
پاسات تقریباً 30 میلی‌متر بلندتر از مدل استاندارد است اما به لطف برخی ریزه‌کاری‌های انجام شده در سیستم تعلیق و وجود سیستم چهارچرخ محرک، قدبلندتر احساس می‌شود. موقعیت رانندگی بالاتر باعث رانندگی آسان در شهر می‌شود. اگرچه مقدار کمی تکان‌های بدنه وجود دارد اما سیستم چهارچرخ محرک چسبندگی خوبی را ایجاد می‌کند. برای آفرود، ارزشش را دارد که سیستم کنترل شاسی دینامیک را سفارش دهید.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
A4 آلرود اولین مدل آئودی است که از جدیدترین سیستم کواترو یعنی “اولترا” بهره می‌برد. خودرو کامپیوتری دارد که می‌تواند شرایط جاده را درک کرده و حداکثر چسبندگی را ایجاد نماید. در شرایط معمولی،90 درصد قدرت به چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد اما در زمان نیاز این سیستم هوشمند قدرت را به چرخ‌های عقب نیز می‌فرستد. در گذشته انتقادهایی وجود داشت مبنی بر اینکه این خودرو از سواری سفتی در رنج است اما هم‌اکنون به لطف اضافه شدن دامپرها تطبیق شونده، خودروی جدید از این ضعف در امان است.

پیشرانه‌ها
پاسات تنها از یک پیشرانه‌ی 2 لیتری توربودیزل با خروجی‌های متفاوت 142 یا 187 اسب بخاری استفاده می‌کند که به صورت سفارشی به گیربکس اتوماتیک DSG متصل است. پیشرانه‌ی 142 اسبی شاید قدرتمند به نظر نیاید اما ماهیت گشتاوری آن به این معنی است که در استفاده‌های روزمره بسیار توانمند نشان می‌دهد. بهترین نسخه ازنظر مصرف سوخت مدل 142 اسب بخاری با گیربکس دستی است که مصرف 4.1 لیتری دارد.

Volkswagen Passat Alltrack
آئودی نیز به گروه فولکس‌واگن تعلق دارد و بنابراین مدل سطح پایه‌ی آلرود از همان پیشرانه‌ی 2 لیتری دیزل موجود در پاسات استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که در این خودرو عمده‌ی تمرکز بر روی راننده است، برخی پیشرانه‌های قوی‌تر دیگر نیز در دسترس هستند از جمله پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری دیزلی با دو خروجی 215 و 268 اسب بخار. این پیشرانه‌ی آخری تنها با گیربکس 8 سرعته ی اتوماتیک قابل سفارش است. درحالی‌که پیشرانه‌های دیزل محبوب اکثر افراد هستند اما پیشرانه‌ی 2 لیتری بنزینی توربو هم در دسترس است که شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 6.1 ثانیه‌ای را به A4 آلرود اعطا می‌نماید.

Audi A4 Allroad
ارزش در برابر پول پرداختی
پاسات آلتراک برچسب قیمتی 31 هزار پوندی دارد اما انتخاب گیربکس اتوماتیک بهای آن را به بیش از 34 هزار پوند می‌رساند. برخی آپشن های دیگر نیز وجود دارند از جمله دامپرهای تطبیق شونده‌ی 705 پوندی و دستیار تریلر 500 پوندی.


هنوز قیمت رسمی آئودی A4 آلرود اعلام نشده اما انتظار داریم قیمت آن بین 33 تا 35 هزار پوند باشد. درحالی‌که باید بهای مشابهی با پاسات را برای گیربکس اتوماتیک و دیگر آپشن ها در آئودی بپردازید اما باید گفت که سیستم کواتروی آئودی راضی‌کننده‌تر از فولکس بوده و ارزش آئودی به‌طور معقولی بالاتر است.


قضاوت نهایی
این خودروها سطوح مشابهی از راحتی، فضا و سیستم چهارچرخ محرک را پیشنهاد می‌کنند. هر کدام را که انتخاب کنید ضرر نمی‌کنید.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4
اگر جادار بودن اولویت اصلی شماست، پاسات در صدر قرار می‌گیرد. این خودرو تقریباً ارزان‌تر بوده و فضای داخلی و صندوق بزرگ‌تری دارد؛ اما اگر دنبال خودرویی با حس گران‌بهاتر هستید، نمای تیز A4 و سیستم چهارچرخ محرک فوق‌العاده‌ی این خودرو می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

Volkswagen Passat Alltrack vs Audi A4

امتیاز کلی فولکس‌واگن پاسات آلتراک

            8

امتیاز کلی آئودی A4 آلرود

7.8


درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

6 دیدگاه

 1. SERIAL WINNER
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  آئودی خیلی زیباتره. وقتی عملکرد هر دو عالیه دیگه ظاهر هم مهم میشه وآئودی همیشه از این نظر جزو برترین ها بوده.

  پاسخ
 2. علي
  سوابق: (922 دیدگاه) ,

  اصلا باورم نمیشه آئودی all road تو این آزمون امتیازش پایین تر باشه .

  پاسخ
 3. یاسین
  سوابق: (95 دیدگاه) ,

  ممنون شاهین خان!بازم آئودی!بله خب اکثریت آئودی رو انتخاب می کنن،اما من آئودی رو تو تیپ استیشن دوس ندارم،مثه یه مدیر شرکت می مونه که کت وشلواری سورمه ای با کروات و کمربند خال خالی زده،که اصلا بهش نمیاد.بگذریم بنده ترجیح میدم همون پاسات سوار شم،حداقل خیالم راحت که قطعاتش ارزونتره وبیشتر تو دسترسه!البته طبیعتا هم همین جوره!چون آئودی مثه مازراتی و کادیلاک و میباخ و جگوار و رولز رویس و….با تیراژ محدوده ساخته میشه!

  پاسخ
 4. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر دو خوبن، قابل کسی رو ندارن.

  پاسخ
 5. یو اس اس اینترپرایز
  سوابق: (4511 دیدگاه) ,

  ولی من با ائودی حال کردم.رخ زیبایی داره

  پاسخ
 6. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  صفحه کیلومتره یا گوگل ارت؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x