موشک‌های زمین به زمین! جدال مرسدس E63 S و آئودی RS7 پرفورمنس

این روزها سدان‌های عملکردی به قلمروی سوپرکارها گام نهاده‌اند. یکی از جدیدترین خودروهای این بخش، مرسدس-آام‌گ E63 S با پیشرانهٔ V8 توئین توربو است که قدرتی هم‌اندازهٔ لامبورگینی اوراکان دارد. برای استفاده از تمامی این نیروی عظیم، E63 S جدید به سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز شده است که هرچند برای بسیاری از طرفداران، حرکت بحث‌برانگیزی محسوب می‌شود اما با به حداکثر رساندن شتاب و امنیت، به راننده امکان دسترسی به قدرت بیشتری را می‌دهد. نتیجهٔ این اقدام این است که حالا E63 S به یکی از بهترین سدان‌های عملکرد بالای چهارچرخ محرک بازار تبدیل شده است. از سوی دیگر، آئودی RS7 پرفورمنس نیز با پیشرانهٔ V8 با بیش از 600 اسب بخار قدرت و سیستم چهارچرخ محرک قرار گرفته است که راحتی، فضا و تکنولوژی کافی برای سفرهای لذت‌بخش را فراهم می‌کند؛ اما کدام‌یک از این دو سوپرسدان آلمانی در نبرد خودروهای خانوادگی فوق‌سریع پیروز خواهد شد؟

شروع نبرد

مرسدس-آام‌گ E63 S

بخش تیونینگ داخلی مرسدس بنز یعنی آام‌گ همواره با ارائهٔ سطحی باورنکردنی از قدرت در خودروها شناخته می‌شود اما جدیدترین سدان این بخش یعنی E63، مرزهای AMG را جابجا کرده است. حال در این رقابت ما نسخهٔ گران‌تر E63 S را مورد آزمایش قرار داده‌ایم که 88,490 پوند قیمت دارد. جاده جایی است که این خودرو واقعاً اقتدار خود را نشان می‌دهد. نیروگاه V8 توئین توربوی 610 اسب بخاری آن بسیار وحشی است که به لطف لانچ کنترل و سامانهٔ چهارچرخ محرک، E63 S را ظرف تنها 3.3 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر در ساعت می‌رساند که برای یک سدان تقریباً دو تنی مناسب است.

علاوه بر این، با 850 نیوتن متر گشتاور که 100 نیوتن متر بیشتر از گشتاور آئودی است و از دور 2500 rpm در اختیار راننده قرار می‌گیرد، عملکرد E63 در دنده‌های بالایی نیز فوق‌العاده است به‌گونه‌ای که در دندهٔ هشتم، 3.1 ثانیه سریع‌تر از آئودی از سرعت 80 کیلومتر به 110 کیلومتر در ساعت رسید. عملکرد گیربکس 9 سرعتهٔ دوکلاچهٔ E63 در دنده‌های دیگر هم دقیق بوده و همراه سریع‌تر از RS7 عمل می‌کند. این گیربکس در حالت دستی نیز پاسخگویی خوبی دارد و نسبت به آئودی با تأخیر و تردید کمتری دنده‌ها را تعویض می‌کند. از سوی دیگر، با استفاده از پکیج هزار پوندی عملکرد اگزوز، E63 صدای بیشتری نسبت به RS7 دارد.

اما مرسدس در جاده خودروی خشنی است و حتی هنگام انتخاب نرم‌ترین حالت از بین سه حالت مختلف تعلیق، همچنان خشکی خودرو احساس می‌شود. همچنین هرچند تعلیق بادی این سدان اسپرت توسط AMG به‌منظور کنترل بهتر بدنه تنظیم شده است اما رینگ‌های بزرگ 20 اینچی آن، دست‌اندازهای جاده را به کابین منتقل می‌کنند. ولی هرچند RS7 نرم‌تر و راحت‌تر است اما به همین دلیل در پیچ‌ها توانایی E63 را ندارد. همچنین فرمان E63 نیز سبک‌تر بوده و جزئیات بیشتری را از چرخ‌های جلو ارائه می‌کند؛ اما ویژگی برجستهٔ این سدان اشتوتگارتی برخورداری از حالتی بنام حالت درگ است که E63 را به ماشینی دیفرانسیل عقب تبدیل می‌کند که این یعنی در این حالت می‌توان از رفتارهای سنتی AMG لذت برد.

آئودی RS7 پرفورمنس

آئودی در نیمهٔ عمر مدل RS7، نسخهٔ قدرتمندتری از آن‌را با نام پرفورمنس ارائه نمود که قیمت آن به 94,185 پوند رسیده است. در این نسخه، قدرت خودرو به 605 اسب بخار افزایش پیدا کرده که این یعنی RS7 در روی کاغذ می‌تواند با E63 رقابت کند اما آیا افزایش قدرت برای مبارزه با سوپرسدان AMG در جاده و مغلوب کردن آن کافی است؟ با 100 نیوتن متر گشتاور کمتر، نبود حالت استارت مسابقه‌ای و گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک معمولی، RS7 ظرف 3.9 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد که هرچند هنوز هم سریع است اما در پس E63 S قرار می‌گیرد.

عملکرد ضعیف‌تر گیربکس RS7 خود را در دنده‌های بالاتر هم نشان داد به‌گونه‌ای که آئودی در رسیدن از سرعت 50 کیلومتر به 110 کیلومتر در ساعت، 1.9 ثانیه کُندتر از E63 عمل کرد. بااین‌حال گیربکس RS7 در حالت اتوماتیک کاملاً روان عمل می‌کند درحالی‌که تنظیم شاسی خودرو نیز نرم‌تر است و حتی با وجود رینگ‌های بزرگ 21 اینچی، عبور با RS7 از روی دست‌اندازها مانند E63 ناراحت احساس نمی‌شود. البته این سدان اینگولشتاتی در حالت کروز خودروی فوق‌العاده روان و نرمی نیست اما بااین‌حال هنوز هم در مسیرهای طولانی از E63 S راحت‌تر است.

اما عملکرد فرمان RS7 به‌ خوبی E63 نیست و گویی برای اجرای دستورات راننده از خود مقاومت نشان می‌دهد. همچنین هرچند کشش زیادی در این خودرو وجود دارد اما شاسی RS7 در مقایسه با سدان چابک AMG، سنگین و بی‌حال احساس می‌شود. تعلیق ماشین نیز حتی در سفت‌ترین حالت، کنترل مناسبی از بدنه به عمل نمی‌آورد و همانند E63 قابل تنظیم نیست. این موضوع در هنگام شتاب گیری یا ترمز گیری سنگین، شدیدتر شده و به همین دلیل RS7 کنترل و آرامش E63 را ندارد. البته آئودی RS7 هنوز هم خودرویی سرگرم‌کننده و سریع است اما چون به پایان عمر خود رسیده، در برابر E63 خودرویی سالخورده به نظر می‌رسد که این موضوع سرعت پیشرفت AMG را نشان می‌دهد.

نتیجه

مقام اول: مرسدس-آام‌گ E63 S

مرسدس E63 S سوپرسدان خیره‌کننده‌ای است. تجهیز این خودرو به سامانهٔ چهارچرخ محرک چندان شخصیت E63 را خدشه‌دار نکرده درحالی‌که حالت دریفت حال و هوای سنتی AMG را به آن اضافه نموده است. همچنین حالا با وجود این سیستم، E63 در اکثر مواقع به خودروی مؤثر و کارایی تبدیل شده که سرعت فوق‌العاده بالا را با قابلیت استفاده ترکیب کرده است. البته E63 S خودروی گران‌قیمتی است و هزینه‌های نگهداری آن‌هم پایین نخواهد بود اما درحالی‌که از تکنولوژی‌های فوق‌العاده برجسته‌ای برخوردار است، از RS7 قیمت کمتری دارد.

مقام دوم: آئودی RS7 پرفورمنس

هرگز قابل‌انکار نیست که آئودی RS7 هم‌اکنون حداقل یک نسل قدیمی‌تر از مرسدس احساس می‌شود. این خودرو نه سرعت E63 را دارد و نه مثل آن سرگرم‌کننده است درحالی‌که از لحاظ کارایی و تکنولوژی‌های پیشرو نیز به رقیب اشتوتگارتی نمی‌رسد. البته RS7 هنوز هم به لطف کیفیت، راحتی و سرعت چهارفصل، شایستگی‌های خود را دارد اما قیمت بالا و هزینه‌های نگهداری چشمگیر، آن‌را در پس مرسدس E63 S قرار می‌دهد.

 

مقایسه مشخصات فنی

مرسدس-آام‌گ E63 S

آئودی RS7 پرفورمنس

قیمت پایه 88,490 پوند 94,185 پوند
قیمت تست‌شده 101,320 پوند 115,360 پوند
پیشرانه 4 لیتری V8 توئین توربو 4 لیتری V8 توئین توربو
قدت 610 اسب بخار 605 اسب بخار
گشتاور 850 نیوتن متر 750 نیوتن متر
گیربکس 9 سرعته دوکلاچه 8 سرعته اتوماتیک
محور محرک چهارچرخ چهارچرخ
طول 4.99 متر 5.01 متر
فاصلهٔ محوری 2.94 متر 2.91 متر
وزن 1995 کیلوگرم 1930 کیلوگرم
حجم صندوق بار 540 لیتر 535 لیتر
ظرفیت باک 66 لیتر 75 لیتر
شتاب صفر تا 96 3.3 ثانیه 3.9 ثانیه
حداکثر سرعت 250 کیلومتر/ساعت 250 کیلومتر/ساعت
ترمز از 96 کیلومتر 33.2 متر 32.2 متر
مصرف سوخت اعلامی 9.1 لیتر (ترکیبی) 9.5 لیتر (ترکیبی)
مصرف سوخت آزمون 13.6 لیتر 15.3 لیتر

 

منبع: AutoExpress

 

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

15 دیدگاه

 1. Amirferrari
  سوابق: (319 دیدگاه) ,

  باید منتظر موند تا نسل جدید rs7 معرفی بشه… نسل جدید E63s و m5 خودروهای بروزی هستن بی انصافیه با نسل قدیم rs7 مقایسه بشن… قطعا نسل جدید rs7 قدرت و شتاب خیره کننده ای داره

  پاسخ
  1. Yaser1986
   سوابق: (76 دیدگاه) ,

   والا من نفهمیدم اسب بخار E63S چنده
   خود کمپانی روز معرفیش گفت ۶۰۳ یا ۶۰۴ اسب بخار بعد یه جاهایی میگن ۶۱۲ الانم اینجا میگه ۶۱۰
   انگار شیر آب هستش هرکی هرچقد دوست داره باز میکنه اینجا هم هر کی هرچقد دوست داره واسش اسب بخار اعلام میکنه

   پاسخ
 2. Bilbo
  سوابق: (381 دیدگاه) ,

  درسته این مدل آئودی دیگه داره بازنشسته میشه اما چرا 6 هزار پوند تو مدل پایه گرون تره؟ 🤔🤔

  واقعا تو این مقایسه هیچ برتری خاصی نمیتونم برای آئودی قائل بشم، طراحی بیرونی، کابین، قدرت و شتاب، قیمت… همه چیز برتری با مرسدس هست

  پاسخ
 3. مهدی دهقان
  سوابق: (65 دیدگاه) ,

  این آئودیه توی تصاویر اصلا رنگش قشنگ نیست و بهش نمیاد

  پاسخ
 4. MAHDI
  سوابق: (2743 دیدگاه) ,

  M5وE۶۳بهترین دراین کلاس هستن.البته پورشه پانامراتوربوsهم چیزی ازشون کم نداره

  پاسخ
 5. MAHDI
  سوابق: (2743 دیدگاه) ,

  M5وE۶۳بهترین دراین کلاس هستن.البته پورشه پانامراتوربوsهم چیزی ازشون کم نداره

  پاسخ
 6. ایمان
  سوابق: (1285 دیدگاه) ,

  پادشاه بی چون چرای سدانها M5 کامپتیشن و دیگر هیچ .

  پاسخ
 7. امیر
  سوابق: (1050 دیدگاه) ,

  بدون تامل
  قطعا بنز
  هیچ دلیلی برای انتخاب rs7نیس

  پاسخ
 8. مهدی
  سوابق: (2112 دیدگاه) ,

  بی ام فایو صفا نداره کامپتیشن جدید که کلا سوپر اسپرت ها رو هم از لحاظ پرفورمنس و شتاب قورت میده

  پاسخ
 9. مهدی
  سوابق: (2112 دیدگاه) ,

  به نظرم مرسدس زیادی به پرستیژ و سنگین بودن (از لحاظ شخصیتی نه وزن) ماشین اهمیت داده تا جایی بدون ایجاد خط و خطوط خاص و جذابی در بدنه ماشین به سمت و سوی سادگی منفی سوق داده که باعث شده رقباش یه خورده ازش جلو بزنن
  این اختلافو در عکس های زیر خیلی بهتر متوجه میشید
  در برابر سخت ترین رقیبش به بغل ماشین هابیشتر توجه کنید:
  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2018/06/2018-BMW-M5-vs-2018-Mercedes-AMG-E63-S.jpeg
  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2018/06/new-bmw-m5-vs-mercedes-amg-e63-s.jpg
  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2018/06/bmw-m5-vs-mercedes-amg-e63-s.jpg
  و الباقی عکس ها که خوتون میتونید مقایسه کنید

  پاسخ
  1. محمد
   سوابق: (14 دیدگاه) ,

   بنز بی نهایت بهتره نه ده برابر و صد برابر،بی نهایت بهتره از هر نظر

   پاسخ
 10. پژمان
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  مقایسه جالبی نیست بنز از همه نظر یه سر و گردن بالاتره راحتی و نرمی بهتری داره وقتی داخل ماشین میشی طراحیش حس پیشرفت رو می‌ده در صورتی که آئودی حس ماشین ده پونزده سال پیش رو داره

  پاسخ
 11. مسعود
  سوابق: (213 دیدگاه) ,

  جونم مرسدس
  ولی عجب رنگی داره آئودی. خیلی متفاوت و جالبه
  کسی میدونه اسم این رنگ چیه؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.