تفاوت‌های بین خودروهای “عضلانی” و “پونی”

همه‌ی ما واژه‌ی خودروی ماسل یا عضلانی را برای طیف متنوعی از خودروهای آمریکایی 8 سیلندر دیفرانسیل عقب بکار برده یا شنیده‌ایم؛ اما آیا واژه‌ی خودروی “پونی” در برخی موارد صحیح‌تر است؟

2015-chevrolet-camaro-ss-dodge-challenger-rt-scat-pack-ford-mustang-gt-promo
اغلب مردم خودروهای دیفرانسیل عقب و 8 سیلندر آمریکایی را با نام عضلانی می‌شناسند اما آیا همیشه این‌گونه است؟ برخی افراد معتقدند که واژه‌ی “پونی کار” در بسیاری از نمونه‌ها توصیف دقیق‌تر و بهتری دارد. ازآنجایی‌که این واژه احتمالاً کمتر شناخته شده پس بیایید نگاهی به تاریخچه آن بیندازیم.

1965 Shelby Mustang GT-350
1965 Shelby Mustang GT-350

همه‌چیز به نسل اول فورد موستانگ بازمی‌گردد که با عرضه در سال 1965 باعث ایجاد انقلاب در دنیای خودرو شد. موستانگ خودرویی نسبتاً کوچک، ارزان‌قیمت و اسپورت بود که سعی در جذب افراد جوان داشت. این خودرو به قدری محبوب شد که کلاس مربوط به خود را ایجاد کرد: کلاس خودروی پونی. خب موستانگ یک اسب است و همه‌چیز همین است.

Chevrolet Camaro 1967
Chevrolet Camaro 1967

طبیعتاً شرکت‌های دیگر نیز خواهان تکه‌ای از این کیک لذیذ بودند. رقبا به سرعت دست به کار شده و ما شاهد خودروهایی چون پلیموث باراکودا و شورولت کامارو بودیم. کامارو تا به امروز شانه‌به‌شانه‌ی موستانگ حرکت کرده و این دو رقابتی عمیق و ریشه‌دار دارند.

dodge
بله برخی از این پیشرانه‌های 8 سیلندر در خودروهای بزرگ‌تر همان شرکت‌ها نیز بکار رفت اما پیشرانه‌های 8 سیلندر بلوک کوچک و حتی پیشرانه‌های 6 سیلندر نیز عموماً در آن زمان قابل سفارش بودند.

PLYMOUTH BARRACUDA 1970
PLYMOUTH BARRACUDA 1970

از طرف دیگر خودروهای عضلانی همیشه بزرگ‌تر بودند، چه از نظر ابعاد خارجی و چه از نظر پیشرانه‌ی زیر کاپوت. ما درباره‌ی هیولاهای 8 سیلندری چون دوج چارجر، فورد Galaxie و شورولت ایمپالا صحبت می‌کنیم.
این خودروها عموماً به ارائه‌ی هندلینگی رضایت‌بخش اهمیتی نمی‌دادند. این نوع خودروها فقط درباره‌ی پیشرانه‌ای حجیم با بدنه‌ای کوپه بوده و بیشتر برای مسابقات درگ مناسب بودند.

1970 Challenger
1970 Challenger

هرچند با نگاهی به وضعیت امروز می‌فهمیم که اوضاع کمی پیچیده‌تر شده است. بسیاری از آن هیولاهای سنتی دیگر ناپدید شده یا به خودروهای بسیار متفاوتی تبدیل شده‌اند. شاید برخی افراد بگویند که دوج چلنجر کنونی تنها خودروی عضلانی واقعی در حال فروش است و البته فهمیدن این موضوع نیز آسان است. شاید مدل‌های پایه دارای پیشرانه‌های 6 سیلندر باشند اما مدل‌های سطح بالا دارای پیشرانه‌های 8 سیلندر حجیم و چارچوبی سنگین هستند.

2017 Dodge Challenger GT AWD
اگرچه سایر کمپانی‌های آمریکایی دنبال سیستم تعلیق جادویی، کاهش وزن و زمان‌های چشمگیر در پیست نوربرگ رینگ هستند اما دوج و چلنجر روی لذت خط مستقیم تمرکز کرده و از نظر آن‌ها جایگزینی برای حجم پیشرانه وجود ندارد.

Dodge Challenger SRT Hellcat
Dodge Challenger SRT Hellcat

مدل‌های هلکت این شرکت از زمان عرضه تیتر یک نشریات خودرویی بوده و البته نباید از SRT Demon نیز غافل شد. ذکر یک نکته خالی از لطف نیست: چلنجر یک قهرمان کاملاً آمریکایی نیست زیرا در حقیقت در کانادا ساخته می‌شود؛ اما چه کسی به این موضوع اهمیت می‌دهد!

2018-dodge-challenger-srt-demon-1
این یک کوپه‌ی آمریکایی است، پیشرانه‌ی 8 سیلندر و لاستیک‌های عقبی دودزا دارد؛ اما آیا یک خودروی عضلانی به شمار می‌رود؟

2018fordmustang002
از طرف دیگر فورد موستانگ مدرن غالباً به عنوان پونی کار شناخته می‌شود. این خودرو هنوز هم افراد جوان را هدف قرار داده و سرانجام کل اکسل عقب خود را از دست داده و به تنظیمات سیستم تعلیق مستقل روی آورده است. بدین ترتیب جدیدترین نسل موستانگ بیشتر شبیه خودروهای اسپورت است. حتی این نسل از موستانگ آپشن دامپرهای تطبیق پذیر و اگزوز فعال را نیز دارد.

17vs18my-ford-mustang-14
این موضوع درباره‌ی شورولت کامارو نیز صدق می‌کند. در این خودرو نیز شاهد دامپرهای تطبیق‌پذیر هستیم و البته نیازی به گفتن این نکته نیست که نسل جدید این خودرو با کاهش وزن همراه بوده است. بحث درباره‌ی خودروی پونی می‌تواند روی کامارو نیز مصداق داشته باشد.

2017-chevrolet-camaro-ss-1le-front-three-quarter-03
اما در رابطه با اینکه خودروهای مدرن امروزی، عضلانی یا پونی هستند مشکلاتی وجود دارد. برای آغاز باید گفت همه‌ی خودروهای عضلانی سنتی ناپدید شده‌اند و اگر این کلمه را تنها درباره‌ی چلنجر حدود دو تنی بکار ببریم کمی بی‌معنی به نظر می‌رسد.

2017-chevrolet-camaro-ss-1le-rear-three-quarter-in-motion-01
دوم اینکه موستانگ، کامارو و خودروهایی از این دست هم‌اکنون کوچک نیستند بنابراین جای شگفتی نیست که آن‌ها با پیشرانه‌های 8 سیلندر خود عضلانی خطاب شوند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که اکثر خودروهایی که شاید به عنوان پونی کار در نظر گرفته شوند دیگر به بزرگی قدیم نیستند. این روزها خودروهایی که به دنبال جوانان هستند بیشتر دوست دارند بیش از آنکه یک کوپه‌ی اسپورت باشند، به فرم هاچبکی کامپکت دربیایند.

2016-Ford-Mustang-Shelby-GT350R-front-three-quarter-in-motion-02
اما درباره‌ی موستانگ GT350 و کامارو ZL1 سوپر اسپورت چه؟ خب می‌توان آن‌ها را خودروهای اسپورت نامید.

Chevrolet-Camaro-ZL1-7
خب یک زمانی تمامی این تعاریف واضح و روشن بود اما این روزها راه برای بحث و بررسی بیشتر باز است. طرفداران خودرو شاید چلنجر را خودروی عضلانی بدانند و البته اکثر افراد آن را پونی کار بنامند. شاید هم دیگران بگویند که طرفداران سرسخت خودرو در زمان گذشته زندگی می‌کنند و واژه‌ی عضلانی می‌تواند درباره‌ی خودروهای بیشتری بکار رود.

dodge-charger-challenger-25

منبع: carthrottle

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

17 دیدگاه

 1. Ace
  سوابق: (11183 دیدگاه) ,

  مقاله ی بسیار مفیدی بود. خدا قوت.
  کاملا موافقم با این جمله که دوج چلنجر تنها ماسل کار در حال تولید در جهانه.
  بقیه ی ماشین های امریکایی عضلاتشون آب شده.
  در ماشین های امریکایی اصیل ترین ها یکی چلنجر بود یکی کوروت.
  امیدوارم کوروت C8 کلا موتور وسط نباشه ، مدل موتور وسط ، صرفا یک نسخه ی خاص باشه تا اصالت کوروت حغظ بشه.

  پاسخ
 2. رامین
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  ای من قربون ماستانگ عزیز دل بشم که اینقده خوشکله
  یعنی دیونه و روانی ماستانگم من

  پاسخ
  1. GT
   سوابق: (540 دیدگاه) ,

   نخیر فقط چلنجر.ماستنگ و کامارو برن دودشو جم کنن

   پاسخ
 3. Ali.usa
  سوابق: (293 دیدگاه) ,

  انصافا آمریکا همه جورش قنگ او با ابهت
  البته نظر خودم
  نظر مسئولین سنگین .پرمصرف.وپولش برای بمب اتم
  خدایا یعنی میشه مانم از این جهالت در بیایم تا کی آخه

  پاسخ
 4. یوسف
  سوابق: (364 دیدگاه) ,

  اون باراکودای ۱۹۷۰ دیوانه کنندس ?

  پاسخ
 5. mohammadreza
  سوابق: (494 دیدگاه) ,

  ماشینای اسپرت امریکایی در قرن گذشته حرف اولو تو دنیا میزدن اما الان متاسفانه خیلی حرفی برای گفتن ندارن

  پاسخ
 6. Bavaria
  سوابق: (559 دیدگاه) ,

  از نظر من:
  کامارو = اسپرت (به زور میشه توو دسته پونی جا داد)
  موستانگ = پونی
  چلنجر = پونی (به زور میشه توو دسته عضلانی جا داد)

  پاسخ
  1. Sajjad
   سوابق: (1409 دیدگاه) ,

   ممنون بابت طنازی تمامتون
   خیلی معذرت میخوام ولی هنوز مفهوم عضلانی رو متوجه نیستین
   تمام دنیا میدونه که چلنجر عضله خالصه

   پاسخ
   1. Bavaria
    سوابق: (559 دیدگاه) ,

    وقتی چنتا امریکایی قدیمی دیدم اونوقت مفهوم عضله خالص رو فهمیدم. این جدیدا پهلوون پنبه ان، باز چلنجر خیلی سعی کرده رو فرم بمونه

    پاسخ
 7. farshid omidfar
  سوابق: (72 دیدگاه) ,

  چلنجر نماینده ی 1964 تا 1974 آمریکاس نماینده ی دوره ای که اونقدر خیره کننده بود که هنوز خیلیا تو آرزوی داشتن ماشینای اون دوران به سر میبرن چهار چراغ گرد جلوش حسابش رو از تمام ماشینای حال حاضر جدا میکنه . تو زمونه ای که موستانگ و کامارو دارن خودشونو با اسپرت های آلمانی و آسیایی مقایسه میکنن چلنجر دقیقا همون خط هیولاهای دیروز رو ادامه میده خط مستقیم
  قطعا تنها عضو کلاس عضلانی در حال حاضر چلنجره

  پاسخ
 8. GOD BLESS AMERICA
  سوابق: (758 دیدگاه) ,

  به نظرم کامارو و چلنجر عضلانی محسوب میشن و البته من حتی مرسدس SLR و SLS و GTS AMG رو هم ماسل تلقی میکنم، البته نه ماسل آمریکایی.

  اما موستانگ و هم کلاسی اش شلبی را همچنان تنها پونی کار های بازار میدونم، که البته مثل همه آمریکایی ها ارزش خرید نسبتا بالایی نسبت به رقبای اروپایی داره.

  پاسخ
 9. Tirdad
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  اگه این ماشین ها بیان تو ایران همه میخرن دوستان قیمت هاشونو مقایسه کردین موستانگ رو کارخونه ١٩ تا هم میده و کامارو را دوج رو چک نکردم اگه درست نمایندگی باشه مفت این ماشین ها تری امریکا رو قیمت کارخونه پیشنهاد میدن مثلا یه موستانگ ٢۴ تایی میشه ٢١ باز خوده شماهم چونه میزنید ٢٠ تا میگیرید تازه اپشن کمتر ارزون ترم میشه ولی تو ایران گمرک سیر میخوره وارد کننده سیر میخوره دلال یا نمایشگاهیم سیر میخورن خلاصه تو پاچمون میکنن دزدیه واقعا دزدیه این کار متأسفم که همه جای دنیا به نفع ملتشون میرن ولی بعضیا از ملتشون میکنن

  پاسخ
 10. sadegh
  سوابق: (127 دیدگاه) ,

  حفظ اصالت تو چلنجر بعد از اینهمه سال باور نکردنیه!!!!دو تا عکس چلنجرای سبز رو مشاهده بفرمایید!!!!

  پاسخ
 11. Omid
  سوابق: (81 دیدگاه) ,

  داشتم مطلب رو میخوندم فکر میکردم الان میام پایین توی کامنت ها بعضی ها باز درمورد پراید و تیبا حرف زدن
  دیدم ازین خبرا نیست یه کم امیدوار شدم!

  پاسخ
 12. حمیدرضا
  سوابق: (2074 دیدگاه) ,

  سه تا عکس اخری چقدر زیبا بود ولی طراحی کامارو واقعا عالی شده در مورد اینکه حالاباید به این بگیم پونی یا ماسل خیلی مهم نیست مهم اینه این خودروها برای لذت ساخته شدن اونم برای شتاب ثانویه نه اولیه در هر صورت سواری یه خودروی هشت سیلندر خیلی جذابه

  پاسخ
 13. Shahin us cars
  سوابق: (116 دیدگاه) ,

  خب از قدیم دوج خشن ترین ماسل کار بوده و و هنوز هم هست.. ولی انصافا کامارو هم خیلی خشنو ماسله.. ماستنگ هم خوبه مخصوصا شلبی…به خاطر همین عضلاتی که کم شدن امریکایی بازا قدیمیارو بیشتر دوست دارن

  پاسخ
 14. حسین اسکانیا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  به نظر من بهترین ماشین عضلانی فعلا دوج چلنجر هستش یه چیزیشو بیشتر دوس دارم که فرم قدیمی خودشو حفط کرده ولی موستانگو کامارو خیلی عوض شدن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.