راهنمای کامل کلاس‌بندی انواع خودرو

امروزه انتخاب نوع بدنه‌ی خودرو گیج‌کننده‌تر از هر زمان دیگری بوده و خودروسازها بسته به نیاز هر فردی نوع متفاوتی از خودرو را عرضه می‌کنند. از هاچبک و شاسی‌بلند گرفته تا کوپه و…

bodytypelead
در اینجا دسته‌بندی کاملی از نوع خودروها را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم. امید است که موردتوجه‌تان قرار بگیرد.

خودروهای شهری
خودروهای شهری عموماً کوچک‌ترین نوع هستند. این خودروها که برای خیابان‌های تنگ طراحی شده‌اند دارای سپرها بسیار کوتاه بوده و چرخ‌ها در گوشه‌ی شاسی قرار دارند. از جمله‌ی این خودروها می‌توان به فولکس‌واگن آپ، هیوندای i10 و پژو 108 اشاره کرد.

City cars
به لطف ابعاد بیرونی بسیار کوچک این خودروها به آسانی می‌توانند در شهر مورد استفاده قرار بگیرند. پارک کردن این خودروها نیز بسیار آسان است زیرا دیدن زوایای خودرو آسان بوده و مانور دادن با آن‌ها به لطف فرمانی سبک آسان است. تنها نقطه‌ضعف این خودرو فضای محدود است البته که در یک خودروی شهری حمل اشیای زیاد مدنظر نیست.

سوپرمینی ها
سوپرمینی ها چیزی بین هاچبک های بزرگ خانوادگی و خودروهای کوچک شهری هستند. این خودروها در اروپا بسیار محبوب بوده و فورد فیستا، واکسهال کورسا و فولکس پولو در میان پرفروش‌ها قرار دارند. این خودروها عموماً فضای بیشتری برای حمل 4 سرنشین نسبت به خودروهای شهری دارند و اغلب فضای بار بیشتری را نیز ارائه می‌کنند.

Ford-Fiesta-Superminis
بسیاری از سوپرمینی ها از اندازه کامپکت خود به عنوان نقطه قوت سود برده و در هنگام حرکت حس سبکی و فرز بودن را دارند. بسیاری از خودروسازان ممتاز نیز به ساخت این‌گونه خودروها روی آورده‌اند که از آن میان می‌توان به آئودی A1 اشاره کرد. البته همانند خودروهای شهری برای افزایش فضای بار با چالش مواجه خواهید شد.

هاچبک ها
یک خودروی هاچبک که گاهی هاچبک خانوادگی نیز خوانده می‌شود بزرگ‌ترین نوع خودرو پیش از انتخاب یک مدل سدان است. برخی از شناخته‌شده‌ترین هاچبک ها عبارت‌اند از فورد فوکوس، فولکس گلف و مرسدس بنز A کلاس.

Hatchbacks
تنها نقطه‌ضعف این نوع از خودروها این است که برای استفاده‌ی خانوادگی باید بین داشتن فضای سرنشین راحت یا فضای بار کافی یکی را انتخاب کنید. البته مدل‌هایی مثل هوندا سیویک هر دو گزینه را به خوبی ارائه می‌کنند.

مینی MPV ها
اگر دنبال خودرویی هستید که کمی کاربردی‌تر از هاچبک ها باشد اما خب طرف مدل سدان یا استیت هم نمی‌روید شاید یک مینی MPV انتخاب مناسبی باشد. طیف این‌گونه خودروها از نیسان نوت شروع شده و به رقبای لوکس‌تری چون مرسدس بنز B کلاس می‌رسد و البته از نظر اندازه و قیمت نیز تفاوت دارد.

Mini-MPVs
موقعیت رانندگی کمی بالاتر، دسترسی آسان و صندلی‌های با ارتفاع بالاتر به این معنی است که این دسته از خودروها در بین رانندگان مسن‌تر محبوب‌تر است. برخی خریداران البته بهای بیشتر نسبت به هاچبک ها و ظاهر عجیب‌تر نسبت به مدل‌های عادی‌تر را از جمله نقاط ضعف این خودروها می‌دانند.

MPV ها
این دسته از خودروها کاربردی‌تر بوده و برای خانواده‌هایی که فضای بیشتری می‌خواهند طراحی شده است. مدل‌های بزرگ‌تر از جمله فورد گلکسی اغلب هفت‌نفره بوده و معمولاً صندلی‌های ردیف سوم با تا شدن در کف خودرو فضایی ون مانند را ایجاد می‌کنند. تجربه رانندگی شبیه خودرویی عادی و هزینه‌های رانندگی کمتر این خودروها را به گزینه‌ای وسوسه‌انگیز تبدیل می‌کنند.

MPVs
همان نقاط ضعف مینی MPV ها درباره‌ی این خودروها نیز صادق است و MPV ها ظاهر چندان جذابی ندارند.

سدان ها
سدان ها در همه‌ی شکل‌ها و اندازه‌ها ساخته می‌شوند و البته برندهای ممتازی چون آئودی و مرسدس بنز در این زمینه استاد هستند. سدان ها معمولاً به عنوان خودروهای سه جعبه‌ای توصیف می‌شوند یعنی آن‌ها دارای محفظه پیشرانه (جعبه اول)، کابین (جعبه دوم) و صندوق مجزا (جعبه سوم) هستند. هاچبک ها نیز دو جعبه‌ای محسوب می‌شوند.

Saloons
طیف این خودروها از مدل‌های کامپکت مرسدس بنز C کلاس و آئودی A4 شروع شده و به سدان های فول سایزی چون مرسدس بنز S کلاس می‌رسد. فاصله‌ی بیشتر بین محورها باعث راحتی بیشتر این خودروها نسبت به هاچبک ها شده و معمولاً فضای پای بیشتری را در کابین ارائه می‌کنند.

استیت ها
خودروهای استیت یا واگن معمولاً بر پایه‌ی سدان ها یا هاچبک ها ساخته شده و کمی طویل‌تر از برادران سدان یا هاچبک خود هستند. فضای بار این خودروها نسبت به سدان ها زیاد است. ولوو V60 و آئودی A6 آوانت مثال‌های بارز این دسته از خودروها هستند.

Estates
مزیت واضح این خودروها فضای بار افزایش یافته نسبت به مدل‌های سدان است و برای برخی افراد، سقف طویل‌تر استیت ها این خودروها را جذاب‌تر می‌کند. البته این خودروها جدای از کاربردی بودن خود برخی نقاط ضعف را دارند که شاید ظاهر خاص استیت ها یکی از آن موارد باشد.

کوپه‌های چهار درب
بزرگ‌ترین مسئله درباره‌ی خودروهای سدان این است که جذابیت بصری مدل‌های کوپه را ندارند اما از این‌طرف یک کوپه دو درب نیز نمی‌تواند از نظر کاربردی بودن با یک سدان برابری کند. به عنوان نتیجه بسیاری از خودروسازان لوکس هم‌اکنون مدل‌های کوپه چهار درب را می‌سازند که در واقع سدان هایی با سقف خمیده یا کوپه‌هایی با فاصله بیشتر بین محورها هستند.

Four-door Coupes
خودروهای بارز این دسته از خودروها عبارت‌اند از مرسدس بنز CLS، آئودی A7 و ب ام و سری 6 گرن کوپه. این خودروها جذاب‌تر از سدان ها هستند اما صندلی‌های اضافی موجود در این خودروها سودمندی روزانه‌ی بیشتری دارند. البته به خاطر سقف کم ارتفاع‌تر فضای سر مخصوصاً در بخش عقبی کمتر است.

کراس اوورها
کراس اوورها در واقع هاچبک هایی با استایل جذاب شاسی بلندها و ارتفاع سواری افزایش یافته هستند. برخلاف شاسی بلندهای 4×4 بزرگ‌تر، کراس اوورها اغلب در بحث آفرود کم می‌آورند و البته همین امر باعث کم‌مصرف‌تر شدن و سواری بهتر در جاده شده است. مثال‌های بارز این کلاس از خودروها عبارت‌اند از نیسان جوک، سیتروئن C4 کاکتوس و جیپ رنگید.

Crossovers
همانند MPV ها، کراس اوورها ارتفاع سواری بالاتر داشته و ورود و خروج به خودرو آسان‌تر است. برخلاف شاسی بلندهای دو دیفرانسیل بزرگ، گیربکس این دسته از خودروها که بر پایه مدل‌های هاچبک ساخته شده‌اند به‌طور تعجب‌آوری راندمان بالایی دارند. در حقیقت تنها نقطه‌ضعف این خودروها این است که کاملاً به اندازه‌ی هاچبک ها کم‌مصرف و با راندمان بالا نیستند.

شاسی بلندها
تمایز ملموس و واقعی‌ای بین شاسی بلندها و کراس اوورها وجود ندارد اما در کل شاسی بلندها بزرگ‌تر بوده و قدرت و فضای بار بیشتری دارند. مثال‌های شناخته شده‌ی این دسته از خودروها مرسدس GLE، نیسان X-Trail و کیا سورنتو هستند که این دوتای آخری حتی با وجود 7 صندلی کاربرد بیشتری دارند.

SUVs
برخلاف 4×4 خشن که توانایی آفرود بسیار بالایی دارند این دسته از خودروها تمایل دارند که بیشتر روی جاده باشند. بسیاری از شاسی بلندها راحت بوده و در سرعت‌های بالا پایدارتر هستند و کنترل‌های بیشتری برای آسان‌تر کردن سواری شهری دارند. البته در بحث آفرود نمی‌توانند با 4×4 واقعی رقابت کنند و سایز بزرگ آن‌ها خیلی مناسب نیست اما به‌هرحال انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند.

شاسی بلندهای کوپه
این خودروها اساساً نمونه‌های کم‌کاربردتر شاسی بلندها هستند. شما ظاهر جذاب و موقعیت رانندگی بالاتر را دریافت می‌کنید اما خط سقف خودرویی کوپه مانند را خواهید داشت. این خودروها نیز جذابیت بصری مدل‌های کوپه را ایجاد می‌کنند. از مثال‌های بارز این دسته می‌توان به ب ام و X6 و مرسدس بنز GLE کوپه اشاره کرد.

SUV-Coupes
طبیعتاً این خودروها بسیاری از مزیت‌های شاسی بلندها نظیر فضای بار زیاد، ارتفاع رانندگی بالاتر و قابلیت آفرود محدود شده را ارائه می‌کنند. شاید بسیاری از خریداران ترکیب استایل کوپه و تصویر یک شاسی‌بلند را ترجیح بدهند. البته برخی معتقدند که شاسی بلندهای واقعی فضای کابین بیشتری نسبت به این خودروها دارند.

4×4 ها و آفرودرها
اگر شما جایی بیرون از شهر زندگی می‌کنید یا معمولاً به آفرود می روید تنها یک خودروی 4×4 واقعی می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. محکم‌ترین و خشن‌ترین این خودروها مثل لندروور دیسکاوری و تویوتا لندکروز طوری ساخته شده‌اند که تقریباً قابل توقف نباشند.

4x4s and off-roaders
این خودروها آفرودر واقعی هستند. البته بدنه‌ی بزرگ‌ترها آن‌ها به معنی فضای زیاد کابین و کاربرد بالا است. باید گفت که به خاطر وزن زیاد این خودروها، اعداد مربوط به مصرف سوخت چندان جالب نیست.

کوپه‌ها
اساساً یک خودروی کوپه نسخه‌ی دو درب مدل سدان با سقفی سخت است. مرسدس E کلاس کوپه و آئودی TT مثال‌های بارز این کلاس هستند که اولی لوکس‌تر و دومی اسپورت تر می‌باشد. برخی مدل‌ها دارای صندلی عقب هستند اما بیشتر برای افراد خردسال و مسافرت‌های بسیار کوتاه به درد می‌خورند.

Coupes
طبیعتاً بدنه‌ی کوچک‌تر و تعداد درب‌های کمتر به معنی فضای کابین کمتر است بنابراین این خودروها در مقایسه با هاچبک ها و یا سدان ها کاربرد کمتری دارند. علاوه بر کوچک بودن، کوپه‌ها جذابیت زیادی دارند و البته اغلب بهای بیشتری را نیز طلب می‌کنند.

کابریولت/کانورتیبل ها
به طور ساده یک خودروی کانورتیبل کوپه‌ای است که سقف نداشته و بجای آن پوششی فابریک یا فلزی تاشونده دارد. این خودروها جذابیت و کاراکتر اسپورت کوپه‌ها را به همراه سقفی باز ارائه می‌کنند. مثال‌های خوب این دسته عبارت‌اند از آئودی A5 کابریولت و ب ام و سری 4 کانورتیبل.

Cabriolet-convertibles
این خودروها همان محدودیت‌های مدل‌های کوپه را دارند اما محدودیت با اشغال فضای بیشتر توسط سقف تاشونده تشدید می‌شود.

رودسترها
رودسترها زیر دسته کانورتیبل ها هستند. این نام تنها در مورد خودروهای اسپورت دو نفره با سقفی جمع شدنی بکار می‌رود بنابراین مزدا MX-5 و پورشه باکستر مثال‌های مناسب این‌گونه خودروها هستند. طبیعتاً تنها خودروهای اسپورت با این فرم عرضه می‌شوند بنابراین جذابیت آن‌ها بالاست.

Roadsters
اکثر مشکلات این خودروها به خاطر دونفره بودن است و کاربردی بودن آن‌ها را به‌طور چشمگیری در مقایسه با سدان ها و حتی کوپه‌ها محدود می‌کند. رودستر ایمنی و آسایش یکسانی در مقایسه با خودروهای سقف سخت ندارند اما اگر به این دسته خودروها عشق بورزید به مسائل یاد شده اهمیتی نخواهید داد.

گرند توررها (GT ها)
یک خودروی GT معمولاً بزرگ‌تر و شیک‌تر از مدل کوپه است. این خودروها به‌طور قابل‌توجهی بزرگ‌تر و گران‌تر هستند. بنتلی کانتیننتال مثال این‌گونه خودروها بوده که بهای بالایی دارد.

Grand Tourers
صندلی‌های عقب نسبت به خودروهای کوپه قابل استفاده تر بوده اما هنوز هم نمی‌تواند در برابر یک سدان فول برابری کند. GT ها معمولاً پیشرانه‌ای قوی دارند و قدرت زیادی را در سبقت‌گیری‌ها سرعت‌های بزرگراهی ایجاد می‌کنند اما همین امر شاید بر مصرف سوخت تأثیر منفی بگذارد. همانند رودسترها، مالکان این خودروها نیز اهمیتی به موارد گفته شده نمی‌دهند.

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

23 دیدگاه

 1. ferrari
  سوابق: (608 دیدگاه) ,

  بی ام و سری 6 هنوزم برای من زیبا و جذابه. کهنه نشده بعد حدودا 5سال.

  پاسخ
  1. SERIAL WINNER
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   درسته.
   کوپه ها و GT ها بهترین خودروها واسه یک عشق ماشینن.

   پاسخ
   1. ferrari
    سوابق: (608 دیدگاه) ,

    خدمت شما بگم که در پست مربوط به درگ لامبورگینی و تسلا شما بنده رو شرمنده کردید. من کوچکتر از اونم که بخوام به شما چیزی یاد بدم. از شما بسیار سپاسگزارم دوست عزیز. امیدوارم در این مدت اگه شمارو ناراحت کردم منو ببخشید.

    پاسخ
    1. SERIAL WINNER
     سوابق: (9790 دیدگاه) ,

     خواهش میکنم دوست عزیزم.
     این مدت کنار همه ی دوستان خیلی به من خوش گذشت.
     هر چند گاهی با شما ، بنتلی ، فقط انگلستان، مجید، کل کل ها و بحث هایی داشتم ولی هیچ وقت خدا شاهده هدفم ناراخت کردن شما یا اون دوستان نبوده. خیلی اوقات خواستم چیزی یاد بگیرم.گاهی هم هدفم شوخی کردن بوده.
     موقعی که برای اولین بار از دستم ناراحت شدین فکر کردم و فکر کنم دلیلش رو فهمیدم.
     من سریع کامنت مینویسم. تایپ حرفه ای خوندم و با عجله شاید لحنم یکم تند میشه. جوری که سو تفاهم میشه. امیدوارم منو ببخشید.

    2. uss zumwalt DDG-1000
     سوابق: (4511 دیدگاه) ,

     به به کامنت ها احساسی شد.
     افرین به دوستانی که ادب رعایت میکنن

   2. کامیاب
    سوابق: (478 دیدگاه) ,

    بهترین خودروها،اونایی ان که ماشین بازا دوسشون دارن،هیچ کلاس خاصی هم نداره
    یه ماشین باز از هر کلاس یکی رو دوس دارم،برای من به ترتیب
    هاچبک:گلف جی تی آی
    کراس اور:بنز جی ال آ
    سدان :بنز اس 500
    کوپه:اس ال اس کوپه
    استیشن:ولوو وی 60
    رودستر:میاتا
    شاسی بلند میان سایز:رنگلر
    شاسی بلند فول سایز:بنز سری جی
    دریفتر ها و هایپر کارها:انزو و 911

    پاسخ
 2. محسن
  سوابق: (32 دیدگاه) ,

  چرا از سدانهای کمپکت مثل هوندا سویک، آئودی A3 , مزدا 3 و خیلی خودروهای دیگر توی این کلاس حرفی زده نشد! کلا این کلاس خودرو جزء پر فروشهای دنیاست

  پاسخ
 3. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  دوست خوبم این مطلب فقط واسه شما قرار داده شده مطالعه کن 😂😂😂😂
  خودش میدونه کیه

  پاسخ
 4. SERIAL WINNER
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  از بهترین خودروهای GT میشه به مدل های مختلف لامبورگینی و فراری اشاره کرد.

  پاسخ
 5. مرصاد
  سوابق: (62 دیدگاه) ,

  مرسی
  یکی از بهترین پست های این سایت بود

  پاسخ
  1. uss zumwalt DDG-1000
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   عکس ها خیلی خفن

   پاسخ
 6. محمد جواد
  سوابق: (34 دیدگاه) ,

  پس خودروهایی مث لامبورگینی و بوگاتی د چه سطحی قرار میگیرن؟

  پاسخ
  1. Infinite
   سوابق: (239 دیدگاه) ,

   کوپه سوپر اسپرت در نوع سقف دار
   رودستر سوپر اسپرت در نوع بدون سقف

   به عنوان مثال:
   Bugatti Chiron Coupe
   Lamborghini Aventador SV Roadster

   پاسخ
 7. Ahmadreza
  سوابق: (117 دیدگاه) ,

  واقعا مطلب کاربردی بود دمت گرم شاهین عزیر

  پاسخ
 8. سامان اذری
  سوابق: (2247 دیدگاه) ,

  به خودروهای کراس اور ساسی بلند و شاسی بلند 4×4 اشاره شد
  ولی سدان کامپک و هایپرکار ها اصلا اشاره نشد

  پاسخ
 9. Sina
  سوابق: (258 دیدگاه) ,

  یه سوال، الان این مزدا3 نیو های تو ایران رو میشه بعنوان کوپه چهار در به حساب آورد؟ چون استایلش شبیه کوپه میمونه… الان دقیقا تو چه کلاسی از خودرو قرار داره؟

  پاسخ
  1. سامان اذری
   سوابق: (2247 دیدگاه) ,

   مزدا3 با سویک النترا سراتو کرولا کروز لنسر و…
   سدانهای کامپک رو تشکیل میدن

   پاسخ
 10. امیر
  سوابق: (103 دیدگاه) ,

  عالییییییییییییییییی بود

  پاسخ
 11. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  بسیار عالی بود.

  پاسخ
 12. mojtabaaston
  سوابق: (231 دیدگاه) ,

  فقط GT رودستر و کانورتیبل و کوپه.بقیه هیچه

  پاسخ
 13. omid
  سوابق: (158 دیدگاه) ,

  مطلب خیلی خوبیه برای دوستانی که آشنا نیستند.
  توی ایران مجبوریم از مونتاژکارها فقط هاچبک و سدان و کراس اوور ببینیم. دلمون لک زد برای یک کوپه درست حسابی، یه آفرودر قیمت مناسب جون سخت، یه استیشن و حتی یه MPV !!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x