10 موردی که بر قیمت خودروی دست‌دوم تأثیر می‌گذارند

بازار خودروهای دست‌دوم یک مورد استثنائی بوده و نیازمند توجه به جزئیات است.
باوجوداینکه به نظر می‌آید اکثر خودروهای دست‌دوم از نظر کاربرد یکسان به نظر می‌آیند اما قیمت آن‌ها به‌صورت دراماتیکی متفاوت است. دلیل آن است که دو خودروی دست‌دوم در بازار عین هم نیستند: برخی خودروها در وضعیت دشواری رانده‌شده‌اند و وضعیت سختی را تجربه کرده‌اند درحالی‌که تعداد انگشت‌شماری نیز ممکن است با قیمت‌های نجومی فروخته شوند. برخی خودروها ممکن است تاریخچه‌ی چشمگیری داشته باشند و برخی ممکن است اصلاً فاقد این تاریخچه باشند.

oldcarnewcar
این‌ها مواردی هستند که می‌توانند روی قیمت و ارزش یک خودرو در بازار دست‌دوم‌ها تأثیر بگذارند. در این مطلب 10 موردی وجود دارند که می‌توانند بر قیمت یک خودروی دست‌دوم اثر بگذارند.

کارکرد
این یک حقیقت ساده است: هرچقدر که یک خودرو مسافت بیشتری را طی کرده باشد، ارزش فروش مجدد پایین‌تری خواهد داشت. مردمی که خودروی دست‌دوم می‌خرند می‌خواهند تا نمونه‌های کم کارکرد یک خودرو را به دست آورند و اولین چیزی که موردتوجه آن‌هاست، کیلومتر شمار خودرو است. یک خودروی دست‌دوم کم کارکرد در بازار دست‌دوم‌ها ارزش بالاتری خواهد داشت.

odometer
شرایط ظاهری خودرو
“شرایط” واژه‌ی فراگیری است که به منظور توصیف ظاهر کلی خودرو بکار رفته است. از لحاظ بصری اگر خودرو دارای زدگی، خط و خش و مواردی از این قبیل باشد طبیعی است که قیمت پایین‌تری را روی خود ببیند. ترک‌ها و شکاف‌های شیشه و پنجره‌ها نیز تأثیر زیادی دارند.

cracked-windshield
داخل کابین خودرو را نیز از یاد نبرید. خودروهایی با چرم‌های پاره شده، پانل‌های شکسته شده، چراغ‌های ازکارافتاده و… تأثیر منفی بر قیمت می‌گذارند. اگر می‌خواهید که خودروی خود را بفروشید، مطمئن شوید که توجه کافی را به خرج می‌دهید و در هنگام نشان دادن خودرو به خریدار از تمیز بودن نمای خارجی و داخلی خودرو غافل نشوید.

شرایط فنی و مکانیکی
“شرایط” همچنین می‌تواند به کارایی و پرفورمنس خودرو نیز اشاره داشته باشد. خودروهایی که سواری ناهنجاری دارند و یا از اگزوز خود دود خارج می‌کنند طبیعتاً قیمت پایین‌تری خواهند داشت. برخی از خودروها نیز از ضعف‌های دیگری همچون سیستم تعلیق شکسته، روغن‌ریزی و… رنج می‌برند. بهترین راه برای حفظ ارزش خودرو این است که همیشه مراقب خودرو باشید و هرگونه مشکل فنی را در اسرع وقت رفع نمایید.

car-exhaust-smoke
چیزی که مردم برای آن پول می‌دهند یک خودروی سالم است که مدارک و مستندات مربوط به تعمیرات را به همراه دارد. خودرویی که تاریخچه‌ی سرویس‌های دوره‌ای خود را به همراه دارد مطمئناً ارزش بالاتری نسبت به خودرویی خواهد داشت که هیچ مدرک و تاریخچه‌ای ندارد.

زنگ‌زدگی و پوسیدگی

rust-hole-646x597
درحالی‌که زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌تواند در دسته‌ی موارد فنی و ظاهری قرار بگیرد اما این مورد خاص یک قاتل مطلق در زمینه‌ی ارزش یک خودروی دست‌دوم است. خودروهایی با زنگ‌زدگی آشکار آسیب‌پذیرتر هستند، خصوصاً در مناطق برفی که از نمک در جاده‌ها استفاده می‌شود. اگر در چنین مناطقی زندگی می‌کنید، با تمیز کردن خودروی خود در زمستان و زدودن هرگونه نمک زیر بدنه، از به وجود آمدن این موارد جلوگیری کنید. همچنین از برخورد با هرگونه سطحی پیشگیری کنید چرا که عدم تعمیر قسمت تصادف کرده می‌تواند باعث پیشرفت بخش زنگ‌زده شود.

تصادفات/تعمیرات

car-crash
همه‌ی ما می‌دانیم که تصادف اتفاق می‌افتد و متأسفانه این وقایع تأثیر شگرفی بر ارزش خودروی دست‌دوم می‌گذارند. بدیهی است که خودروهایی با سابقه‌ی تصادف و تعمیر ارزش پایین‌تری خواهند داشت. اگر خودرویی تصادف کرده باشد، جزئیات مربوط به تعمیرات آن می‌تواند باعث جلب اعتماد بیشتر خریدار احتمالی شود.

رنگ و تجهیزات جانبی خودرو

1998056_2001_IS300_yellow
یک خودروی زردرنگ به اندازه‌ی خودرویی با رنگ سفید یا نقره‌ای محبوب نخواهد بود بنابراین این مورد را در هنگام خریدن خودرو به یاد داشته باشید.
اضافه کردن وسایل جانبی به خودرو نیز اگرچه که خیلی شخصی است اما بر قیمت خودرو تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر می‌خواهید تا بال بزرگی را روی عقب خودرو بگذارید، سیستم تعلیق را پایین‌تر بیاورید و یا شیشه‌ها را دودی بکنید، به خاطر داشته باشید که خودروهای مشابه فابریک کارخانه قیمت بالاتری نسبت به نسخه‌های دستکاری‌شده دارند.

جغرافیا

woman shoveling snow from her car
این مورد به قدر کافی جالب‌توجه است، ارزش یک خودروی دست‌دوم بسته به منطقه‌ای که فروش می‌رود تغییر می‌کند. در مناطق گرم نظیر میامی و لس‌آنجلس، خودروهای کوپه و کانورتیبل ارزش خود را بهتر از یک پیکاپ تراک حفظ می‌کنند؛ اما در مناطقی که برف و باران زیادی می‌بارد، خودروهای کاربردی ارزش بالاتری خواهند داشت. همچنین اگر یک خودرو روی برف و نمک را به خود دیده باشد، ارزش مجدد خودرو می‌تواند کمتر از نمونه‌ای باشد که در ماه‌های سرد سال رانده نشده است.

عرضه و تقاضا

buy-this-car-lovers-mansion-for-4m-photo-gallery-video_1
عرضه و تقاضای یک خودرو تعیین‌کننده‌ی ارزش باقی‌مانده‌ی آن مدل است. خودروهایی که در تعداد محدود ساخته‌شده و نسخه‌های مخصوص هستند، یک مزیت طلایی را در بازار خواهند داشت.
شگفت آنکه برخی آپشن ها هم می‌توانند همین اثر را بسته به تقاضا داشته باشند. خودروهای معین همانند نسخه‌های اسپورت می‌توانند ارزش بالاتری داشته باشند اگر گیربکس دستی داشته باشند. از سوی دیگر، خودروهای تولید انبوه مجهز به گیربکس اتوماتیک در نظر خریداران عمومی جذاب‌تر به چشم می‌آیند و قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌هایی با گیربکس دستی خواهند داشت.

تصویر برند
برخی برندها ارزش خود را بهتر از دیگران حفظ می‌کنند. معمولاً خودروهایی که تاریخچه‌ی اعتماد عالی‌ای دارند ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. برای مثال به تراک‌های تویوتا نگاه کنید. حتی اگر این خودروها به اندازه‌ی رقبا قدرتمند و لوکس نباشند، اما به علت قابلیت اطمینان و کیفیت خوبشان ارزش بالاتری دارند. از سوی دیگر، خودروهایی با اعتبار و کیفیت پایین‌تر ارزش پایین‌تری دارند. مدل‌های مختلف دست‌دوم هیوندای از قیمت پایین‌تری رنج می‌برند زیرا که تاریخچه‌ای طولانی از ارزانی و کیفیت پایین را با خود به همراه دارند.

Toyota Hilux
انگیزه و مشوق‌ها

car-buying
خودروهایی که مشوق‌های بزرگی دارند و در زمان نو بودن تخفیف‌های فراوانی را پیشنهاد می‌دهند در آینده ارزش پایین‌تری خواهند داشت. اگر نمایندگی نیاز دارد تا در زمان نو بودن خودرو تخفیف زیادی بدهد، بدانید که آن خودرو در بازار دست‌دوم‌ها ارزش کمتری خواهد داشت.

منبع: autoguide

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

10 دیدگاه

 1. king 918 [پادشاه اشتوتگارت ]
  سوابق: (2046 دیدگاه) ,

  یکی دیگه هم امدن مدل جدید است
  مثل کاری که پورشه با پانامرا کرد تولید یه نسخه کاملا جدید با ظاهر جدید کابین جدید و… یه راست زد تو سر قیمت پانامرا های نسل قبل //// حتی مدل های 2014

  پاسخ
 2. !!!!!
  سوابق: (261 دیدگاه) ,

  ((مدل‌های مختلف دست‌دوم هیوندای از قیمت پایین‌تری رنج می‌برند زیرا که تاریخچه‌ای طولانی از ارزانی و کیفیت پایین را با خود به همراه دارند))😀
  (( به تراک‌های تویوتا نگاه کنید. حتی اگر این خودروها به اندازه‌ی رقبا قدرتمند و لوکس نباشند، اما به علت قابلیت اطمینان و کیفیت خوبشان ارزش بالاتری دارند))😎

  پاسخ
 3. حسین
  سوابق: (227 دیدگاه) ,

  اصلا کاری ندارم به دوشرکت و کیفیت محصولاتشون ولی ی پاراگراف
  (برخی برندها ارزش خود را بهتر از دیگران حفظ می‌کنند. معمولاً خودروهایی که تاریخچه‌ی اعتماد عالی‌ای دارند ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. برای مثال به تراک‌های تویوتا نگاه کنید. حتی اگر این خودروها به اندازه‌ی رقبا قدرتمند و لوکس نباشند، اما به علت قابلیت اطمینان و کیفیت خوبشان ارزش بالاتری دارند. از سوی دیگر، خودروهایی با اعتبار و کیفیت پایین‌تر ارزش پایین‌تری دارند. مدل‌های مختلف دست‌دوم هیوندای از قیمت پایین‌تری رنج می‌برند زیرا که تاریخچه‌ای طولانی از ارزانی و کیفیت پایین را با خود به همراه دارند.)

  حالا من نوعی هم وطن نمیگم و سایت خارجی هست و مطلب ترجمه شده.
  و ی مقاله هم بود چندوقت پیش تو همین پدال که گفت جنسیس دست دوم کم کارکرد تو انگلستان حدود 11 هزار پوند افت قیمت داره

  پاسخ
 4. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  ماشین که هیچ وقت سرمایه نمیشه.

  پاسخ
  1. SERIAL WINNER
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   .
   چون بازار و افق دید محدوده.
   من 40 مدل ماشین ایرانی و 50 مدل ماشین چینی نگاه میکنم میبینم کیا و هیوندای با اقتدار از همشون با کیفیت ترن. هیوندای آزرا مدل 2008 میارزه به تمام ماشین های ایرانی و چینی نو…
   اگه تویوتا و نیسان و سوبارو سوار شم میگم هیوندای و کیا نسبت به اینا کیفیت ندارن
   اگه مرسدس بنز سوار شدم میگم تویوتا و سوبارو در مقابل بنز کیفیت ندارن…
   .
   وقتی بازار بسته هست طبیعتا فکر ها هم محدود میشه …

   پاسخ
   1. احسان(احسان سابق)
    سوابق: (2470 دیدگاه) ,

    درسته. البته نتیجه گیری مردم هم در نوع خودش جالبه. برای مثال اگر از اطرافیانمون بشنویم مشکلی برای یکی از خودروهای برند هیوندای بوجود اومده بسرعت نتیجه میگیریم که هیوندای ماشین مضخرفیه و کیفیتی پایینتر از تویوتا و فورد داره. این در حالیه که تعداد خودروهای موجود با برند هیوندای تو کشور چندین برابر کل خودروی برندهای ژاپنی و آلمانی و آمریکایی تو کل ایرانه.
    از اونجایی که فقط پراید و سمند و پژو و پیکان سوار شدیم دیگه نمی تونیم قضاوت درستی در مورد خودروهای روز دنیا داشته باشیم و این یه تراژدیه

    پاسخ
 5. ناصر
  سوابق: (111 دیدگاه) ,

  توی ایران را نمیدونم ولی کیا جدیدا گارانتی خودروهاشو روی 7 سال برده. بعضی از مدلهای لکسوس هم گارانتی 7 ساله دارن.
  خودروسازه دیگه ای را نمیشناسم که در حد 7 سال گارانتی بده.

  پاسخ
  1. محمدرضا
   سوابق: (49 دیدگاه) ,

   این موضوع جدید نیست، حدود ده سال میشه که کیا گارانتی هفت ساله میده!
   از زمانی که کیا Ceed معرفی شد.

   پاسخ
 6. shahab
  سوابق: (650 دیدگاه) ,

  پاراگراف اخرش حرف حق بود
  ژاپنی با کارکرد معمول دیدی بخر
  اون لوگوی جلوش بهترین تضمینه کاریم با تعداد سال نداره بیش از حد اذیتش نکنی ۳۰سال برات کار میکنه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x