۸ توصیه برای خواب زمستانی خودروی شما

روزهای آخر پاییز را سپری می‌کنیم و چند روز دیگر تا آغاز زمستان باقی مانده است، هرچند روزهای زمستانی در کشور ما مدتی است که با بارش برف در اقصی نقاط کشور آغاز شده و شاهد موجب سرما در سراسر ایران هستیم.

classic-car-storage-foxbody-mustang-08
این بدین معنی است که اگر می‌خواهید خودروی ارزشمند شما از آسیب‌های احتمالی فصل سرما در امان بماند، بهترین زمان فرا رسیده تا آن را برای یک خواب زمستانی چندماهه آماده کنید. با در نظر گرفتن این نکته، ما در این مقاله ۸ توصیه مفید برای آماده کردن خودرویتان برای خواب زمستانی تدارک دیده‌ایم.

۸- آن را در جایی خشک و بدون رطوبت نگهداری کنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-10

درحالی‌که نگهداری خودرو در بیرون یک گزینه کم‌هزینه می‌باشد، انجام چنین کاری هدف کلی شما از خواباندن ماشینتان در فصل زمستان را زیر سؤال می‌برد. یک گاراژ اینجاست که بسیار به درد می‌خورد، اگر گاراژ شما سیستم تهویه و سقفی بتنی دارد بهترین گزینه خواهد بود. اگر گاراژ خوبی سراغ ندارید، استفاده از پارکینگ‌های عمومی با شرایط مناسب می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. یک پارکینگ خوب شاید هزینه‌ای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای نگهداری ماهانه خودرو روی دست شما بگذارد، ممکن است چنین هزینه کردی کمی سنگین به نظر برسد، ولی از معایب نگهداری خودرو در هوای آزاد آن هم در فصل زمستان که آگاهی دارید؟

۷- تمامی روغن‌ها و آب رادیاتور را عوض کنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-03

قبل از این که خودرو را بخوابانید، این موضوع که تمامی مایعات خودرو را تعویض کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. همه‌چیز از روغن‌موتور و فیلترها گرفته تا آب رادیاتور و حتی بنزین، بایستی با موارد تازه و تمیز تعویض شوند تا جلوی آسیب‌رسانی احتمالی به قطعات خودرو را بگیرند. تعویض روغن ترمز نیز توصیه می‌شود، ولی ضروری نیست، چون روغن ترمز معمولاً طول عمر بسیار بالایی دارد. داخل یک باک پر از بنزین حتماً یک بطری تثبیت‌کننده سوخت بریزید، ولی این کار به‌خودی‌خود کافی نیست. سعی کنید حتماً یک دور با خودرو بزنید تا تثبیت‌کننده سوخت در کل سیستم سوخت‌رسانی آن نفوذ کند.

۶- قبل از خواباندن خودرو حتماً آن را تمیز کنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-11
خوب، آخرین دور با خودرو را زده‌اید. قدم بعدی به‌منظور آماده‌سازی آن برای خواب زمستانی یک تمیزکاری کامل است. شستن خودرو و واکس کردن نه‌تنها آن را تمیز می‌کند، بلکه یک‌لایه محافظ اضافی روی بدنه ایجاد می‌کند تا از زنگ‌زدگی احتمالی و خراب شدن رنگ جلوگیری کند. یک تمیزکاری کامل بیرون و داخل کابین شدیداً توصیه می‌شود، این امر شاید یک دو ساعت وقت شما را بگیرد، ولی با آغاز بهار خودرو در بهترین شرایط آماده شروعی دوباره خواهد بود. وقتی تمام این کارها را انجام دادید، پنجره‌ها را بسته و مقداری جوش‌شیرین را داخل کابین و صندوق عقب قرار دهید. جوش‌شیرین به جذب رطوبت و از بین بردن بوی بد کمک زیادی می‌کند.

۵- مزاحم‌ها را دور نگه دارید
classic-car-storage-foxbody-mustang-05

خودرو را شسته و واکس کرده‌اید و تمامی کارهای مذکور را انجام داده‌اید، اکنون وقت آن رسیده است که مهمان‌های ناخوانده را از خودروی خود دور نگه دارید. حشرات و حیوانات کوچک مانند موش عاشق جاهای گرم‌ونرم برای زمستان هستند، بنابراین اجازه ندهید تا این جای دوست‌داشتنی ازنظر آن‌ها، داخل کابین یا محفظه موتور خودروی کلاسیک یا اسپرت شما باشد. تمامی چفت‌وبست‌ها را کنترل کنید، ورودی‌های هوا و همچنین اگزوز را ببندید تا از هجوم حشرات در امان باشند. سیم ظرف‌شویی انتخاب مناسبی برای اگزوز و دریچه‌های هوا می‌باشند، فقط حواستان باشد که سیم ظرف‌شویی را خیلی داخل اگزوز وارد نکنید تا بعداً و هنگام خارج کردن به مشکل بخورید. استفاده از نفتالین برای مبارزه با حشرات نیز توصیه می‌شود، ولی به یاد داشته باشید که ممکن است بوی بدی داخل کابین خودرو ایجاد کنند. زمانی که همه این کارها را انجام دادید، یک چادر باکیفیت روی خودرو بکشید.

۴- خودرو را روی جک قرار دهید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-13

این مرحله ممکن است کمی سخت‌گیرانه به نظر برسد، ولی یکی از مهم‌ترین آن‌هاست، مخصوصاً اگر قرار است خودرو برای چندین هفته بدون حرکت باقی بماند. قرار دادن خودرو روی تایرها به مدت طولانی می‌تواند منجر به ایجاد فرسایش آن‌ها شود، مخصوصاً اگر تایرهای خودرو از انواع نرم رادیال باشد. یک تکه سنگ یا هرچیزی که دم دست باشد را پشت چرخ‌ها قرار دهید، سپس پیچ‌های چرخ‌ها را کمی شل کنید. در قدم بعدی برای انجام این کار بایستی قسمت جلو و عقب خود را به نوبت با جک بالا برده و استندهای مخصوص را زیر هر چرخ قرار دهید. وقتی قسمت عقب یا جلوی خودرو بالا است، حداقل دو استند جک را در نقاطی مطمئن زیر خودرو قرار داده و سپس آن را پایین بیاورید. همین کار را برای قسمت دیگر خودرو نیز تکرار کنید، وقتی خودرو کاملاً روی استندها قرار گرفته است، پیچ‌ها را به‌طور کامل باز کرده و چرخ‌ها را جدا کنید. آن‌ها را داخل کاور در یک گاراژ یا انباری می‌توانید نگهداری کنید.

۳- ترمزدستی را حتماً آزاد کنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-09

اگر نمی‌خواهید خودرو را روی استند نگهداری کنید و قرار است در طول زمستان خودروی شما روی تایرها بماند، به‌هیچ‌وجه ترمزدستی خود را در حالت درگیر قرار ندهید. چه خودروی شما گیربکس دستی باشد یا اتومات، از سنگ یا تکه چوب استفاده کرده و پشت همه چرخ‌ها قرار بدهید و ترمزدستی را حتماً آزاد کنید. درگیر بودن ترمزدستی به مدت طولانی می‌تواند منجر به خرابی قطعات سیستم ترمز شود، موضوعی که به‌هیچ‌وجه دوست ندارید هنگام استفاده دوباره از خودرو با آغاز بهار با آن مواجه شوید.

۲- از باتری محافظت کنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-02

چه خودروی شما روی استند قرار گرفته یا روی تایرهای خود، هرکاری که از دستتان برمی‌آید برای افزایش طول عمر باتری انجام دهید. یا باتری را جدا کرده و در مکانی دیگر نگهداری کنید، یا آن را به یک شارژر مخصوص باتری خودرو متصل کنید. باتری‌ها ارزان نیستند، موضوع برق‌دزدی خودرویی که قرار است چند ماه بخوابد می‌تواند به از بین رفتن کامل باتری بینجامد. به‌عنوان آخرین راهکار، می‌توانید سیم‌های باتری را از پایانه‌های آن جدا کرد و داخل یک پلاستیک بپیچید.

۱- خودرو را روشن نکنید.
classic-car-storage-foxbody-mustang-12

این نکته از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. از هر قدرتی که دارید برای جلوگیری از استارت زدن خودرو در طول خواب زمستانی‌اش استفاده کنید، مگر این که قصد داشته باشید دوباره با آن رانندگی کنید. درجا کار کردن موتور برای هر مدت‌زمانی بیشتر از سودمند بودن به آن آسیب می‌زند، پس بهتر از سوئیچ خودرو را داخل کشو قرار داده و در طول این مدت به سراغ آن نروید. این که حتی اگر در یک روز نسبتاً گرم بخواهید یک دور کوتاه با خودرو بزنید، ایده‌ای بسیار بد است که ما آن را پیشنهاد نمی‌کنیم، مگر این که حاضر باشید تا تمامی مراحل بالا را از نو تکرار کنید. افراد صبور همواره نتایج بهتری می‌گیرند، فصل بهار نیز بسیاری از اتفاقات خوب برای خودروی دوست‌داشتنی شما خواهد داشت. تمام آنچه باید شما انجام دهید، کمی صبوری است.

منبع: autoguide

درباره نویسنده

آرش نهندیان فرد، مترجم اخبار دنیای اتومبیل و موتورسیکلت در سایت پدال

مطالب مرتبط

12 دیدگاه

  1. مصطفی
   سوابق: (226 دیدگاه) ,

   با این اوصاف اون سواره ماست نه ما.

   پاسخ
 1. MPH
  سوابق: (408 دیدگاه) ,

  هوای سرد کدوم عاقلی خودشو بی ماشین میکنه؟؟؟
  مگه اینکه چندتا داشته باشه

  پاسخ
 2. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  اصلا معلوم نشد هدف مقاله چیه، برای چی کلا باید ماشین رو بخوابونه. شاید منظورش برای کلکسیون دارهاست که هر از چند گاهی از بعضی ماشیناشون استفاده می کنن. البته اونا جای درست و حسابی از خودشون دارن.

  پاسخ
  1. reza-a
   سوابق: (208 دیدگاه) ,

   این مقاله برای کسایی که یه ماشین دوم دارن و میخوان نگهش دارن
   مفید بود

   پاسخ
 3. محمدامین مقدم
  سوابق: (41 دیدگاه) ,

  سپاس از زحمات..
  مقاله بی هدفی بوده اما آموزنده بوده..

  پاسخ
 4. کیانوش38
  سوابق: (96 دیدگاه) ,

  زیر ماشین جک بذارید. پیچ های چرخ را شل کنید.ترمز دستی را آزاد کنید. پیشنهادی که منم اضافه میکنم اینه که در ماشین رو هم قفل نکنید و سوییچ رو روی ماشین بذارید بمونه. احتمالا خود دزده حداقل آخرش شرمنده زحماتمون میشه و یه پیام تشکر هم میذاره

  پاسخ
 5. نادر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با خواندن این نوشته یاد یکی از دوستان مدیرکلمان افتادم که برچسب سمت درب راننده را به هیچ وجه نمی کند و از درب شاگرد وارد ماشین می شد و به زور چلو فرمان می نشست.
  وسیله برای استفاده به ماست. هیچی از خودمان مهمتر وعزیزتر نیست! مقاله اتان اصلا برام جالب نبود مگر اینکه ماشین اضافی و فصلی باشه

  پاسخ
 6. Mori Ca.
  سوابق: (68 دیدگاه) ,

  این مقاله واسه کشور های سرد سیر هست که معمولا مردم برای خطر تصادف و زنگ زدگی ماشین بخاطر نمک هایی که روی خیابونا ریخته میشه ماشین های لوکسو درون گاراژ نگه میدارن. مفید بود و ممنون

  پاسخ
 7. میلاد
  سوابق: (25 دیدگاه) ,

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت نویسنده این مقاله
  با توجه به جزییاتی که شنا فرمودید دیگه ما چرا ماشین خریدیم و ماشین سوار ماست که!!!!
  ماشین فقط یک وسیله ست و هیچی مهمتر از خود انسان و راحتی و اسایش ما نمیتونه باشه
  منی که خیلی وسواس و عشق نگهداری ماشینم دارم این حرفو میزنم
  اصلا معنی نمیده که من چهار ماه معادل یکسوم طول سال ماشینو بزارم پارکینگ که مبادا النگوهاش نشکنه خخخخ
  حتی اگر منظور مقاله به کلکسیون دارهه و یا اونایی که صاحب ماشیتهای بالای 200-300میلیون هستن هم محلی از اعراب نداره و بیربطه با توجه به عکس هایی که نویسنده مقاله از چنتا ماشین در پیت قدیمی گذاشته البته در هنون ماشین های قدیمی خارجی می ارزه به کل تولیدات فرغون خودرو و شرکت چهارپا ولی باز هم تاکید میکنم که در 5-6سالی که دارم پدال رو دنبال میکنم هرگز مقالهدای به بی ربطی این مقاله نخونده بودم..یاعلی

  پاسخ
 8. اکبر مهرپویا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  بسیار آمورنده بود البته بیشتر در مورد اتوموبیل های کلاسیک صدق میکند که در طول سال چندان از ان استفاده نمیشود.نه برای کسانی که فقط یک اتوموبیل دارند وانهم برای رفت وامد شخصی است که حتی در فصل سرما هم مورد نیاز است

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.