پژو پارس LX TU5 یا سورن ELX EF7؟

مقایسه‌ای کامل میان دو محصول به‌اصطلاح لوکس ایران‌خودرو

چند وقتی است که قصد خرید خودرویی با قیمتی در حدود 40 میلیون تومان دارم. در ابتدا خودروهای دست‌دوم را از لیست انتخاب‌هایم حذف کردم چراکه نمونه‌های صفرکیلومتر را ترجیح می‌دهم. همچنین ازآنجایی‌که به‌هیچ‌عنوان تمایل و علاقه‌ای به خرید خودروهای چینی ندارم، انتخاب‌هایم محدود به محصولات داخلی آن‌هم ساخته‌های ایران‌خودرو شد. در بین محصولات این شرکت دو خودرویی که از سر اجبار توجهم را جلب کرده‌اند، پژو پارس LX با موتور TU5 و سورن ELX با موتور EF7 هستند. البته دراین‌بین نیم‌نگاهی هم به پژو 206 صندوقدار V8 داشته‌ام؛ بنابراین در سایت‌ها و مجلات گوناگون خودرویی بررسی‌های فراوانی پیرامون این دو خودرو انجام داده و از مالکین آن‌ها نیز بسیار پرس‌وجو کرده‌ام.

بنابراین هرچند هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته‌ام، اما با توجه به بررسی‌هایی که طی چند ماه گذشته انجام داده‌ام، تقریباً اطلاعات کاملی از مزایا و معایب پارس LX و سورن ELX کسب نموده‌ام. به همین دلیل تصمیم گرفتم مقایسه‌ای میان این دو خودرو انجام دهم تا هم اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار داده باشم و هم از تجربیات و پیشنهادات مخاطبین عزیز پدال بهره‌مند گردم. ذکر این نکته ضروری است که شخصاً هیچ تعصبی نسبت به هیچ بک از این دو خودرو نداشته و صرفاً به‌عنوان یک خریدار به آن‌ها نگاه می‌کنم؛ بنابراین سعی کرده هم تا حد امکان مقایسهٔ عادلانه‌ای بین سورن و پارس انجام دهدم.

soren-vs-pars-1

طراحی خارجی

در مورد طراحی خارجی این دو خودرو حرف زیادی نمی‌توان زد چراکه سال‌ها است در خیابان‌های کشور حضورداشته و همه چندین و چند بار آن‌ها را دیده‌اند. خصوصاً پژو پارس که نزدیک به 17 سال است با همین طراحی ظاهری در حال تولید است. بااین‌حال بحث برتری طراحی میان پارس و سورن بحثی کاملاً سلیقه‌ای است چراکه برخی پارس و برخی سورن را می‌پسندند. ولی سورن به لطف طراحی جدیدتر، تقاضای کمتر و حضور کمتر در خیابان‌ها، کمتر از پارس تکراری شده است. بعلاوه سورن فیس‌لیفتی از سمند LX است که هرچند هماهنگی طراحی LX در آن دیده نمی‌شود اما چهره‌ای بروزتر و مدرن‌تری را به نمایش می‌گذارد. در سوی دیگر پارس قرار دارد که هرچند کاملاً پیر و تکراری شده است اما همچنان جذابیت خود در بازار را حفظ نموده و تقاضای بالایی دارد. ولی در کل سورن با فرم سپرهای یکپارچه با بدنه، چراغ‌های عقب LED و زه‌های جانبی همرنگ بدنه، طراحی بروزتری نسبت به پارس دارد هرچند که پارس نیز طراحی هماهنگ‌تری دارد.

طراحی داخلی

سورن به‌عنوان فیس‌لیفتی از سمند LX در سال 1385 معرفی شد و هرچند در بیرون تفاوت‌های زیادی با LX داشت اما در داخل از داشبورد و تریمی کاملاً مشابه سمند استفاده می‌کرد؛ اما چندی بعد ایران‌خودرو دست‌به‌کار شده و داشبورد کاملاً جدیدی را برای سورن ارائه کرد که انصافاً در مقایسه با تولیدات داخلی، طراحی زیبا و هماهنگی دارد. سورن با داشبورد جدید با نام سورن ELX عرضه شد اما در سال 1392 نمونهٔ جدیدی از آن با نام سورن ELX سال یا کلاس 11 ارائه شد که در داشبورد تغییراتی داشته و مجهز به دکمه‌های کنترلی روی فرمان شده بود.

soren-vs-pars-9

ایران‌خودرو همچنین برای پارس هم به دلیل کهنگی طراحی داخلی، داشبورد جدیدی ارائه کرد که هرچند نسبت به قبل طراحی بهتری دارد اما کیفیت متریال داخلی آن بسیار افت کرده است. بااین‌حال پارس LX به دلیل تریم کرم‌رنگ داخلی، لوکس‌تر و زیباتر از سورن ELX سال با تریم مشکی‌رنگ به نظر می‌رسد ولی ازلحاظ کیفیت داخلی به‌وضوح سورن یک سر و گردن بالاتر از پارس قرار می‌گیرد چراکه جنس داشبورد پارس از پلاستیک خشک بوده که کاملاً بی‌کیفیت است درحالی‌که سورن از این لحاظ وضعیت بهتری دارد.

soren-vs-pars-8

تجهیزات

هر دو خودروی موردنظر ما از محصولات به‌اصطلاح لوکس و رده‌بالای ایران‌خودرو بشمار می‌روند و به همین دلیل در رنج قیمتی خود تجهیزات نسبتاً مناسبی را ارائه می‌کنند. از تجهیزات مشترک هر دو خودرو می‌توان به ترمزهای دیسکی در هر چهارچرخ با ABS و EBD، دو ایربگ، فرمان هیدرولیک با غربیلک مجهز به دکمه‌های کنترلی، تهویه اتوماتیک، آینه‌های جانبی برقی و تا شونده اتوماتیک، شیشه‌های برقی هر چهاردر، سنسور دنده‌عقب، رینگ‌اسپرت آلومینیومی و تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو اشاره کرد درحالی‌که سورن با گرم‌کن آینه‌های جانبی، پاور ویندوز، تنظیم زاویهٔ نور چراغ‌های جلو و کیفیت بهتر سیستم صوتی بالاتر از پارس قرار می‌گیرد.

پیشرانه

پارس موردنظر من از نوع LX یعنی مجهز به پیشرانهٔ TU5 متعلق به پژو 206 تیپ 5 است. موتوری با 1600 سی‌سی حجم، 108 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور. در سوی دیگر سورن نیز این اواخر فقط با موتور به‌اصطلاح ملی EF7 عرضه می‌شود؛ یعنی موتوری که دیدگاه‌های مثبت و منفی کاملاً متضادی نسبت به آن وجود دارد. درهرحال EF7 پیشرانه‌ای با 1700 سی‌سی حجم است که با تجهیز به سیستم زمان‌بندی متغیر باز و بسته کردن سوپاپ‌ها، 114 اسب بخار قدرت و 155 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که هرچند نسبت به موتورهای روز دنیا بازدهی پایینی دارد اما با توجه به پیشرانه‌های محصولات داخلی می‌توان خروجی موتور EF7 را نسبتاً معقول و مناسب دانست. البته ایران‌خودرو به‌تازگی نسخهٔ توربوی سورن را هم عرضه کرده که 150 اسب بخار قدرت دارد.

رانندگی

بر روی کاغذ سورن با 6 اسب بخار قدرت بیشتر و 13 نیوتن متر گشتاور بیشتر برتر از پارس به نظر می‌رسد اما از یک‌سو اضافه‌وزن 72 کیلوگرمی سورن نسبت به پارس و از یک‌سو مشکل گاز نخوردن و یا به‌اصطلاح کُپ کردن در دنده‌های یک و دو موجب می‌شود که پارس علیرغم توان کمتر در شتاب اولیه برتر میدان باشد؛ اما مشکل پارس عدم همخوانی موتور و بدنه است یعنی هرچند موتور TU5 مصرف سوخت کمتری از موتور قبلی XU7 دارد اما برای هیکل سنگین پارس ضعیف بوده و کشش موتور قبلی را ندارد بنابراین در سربالایی‌ها خصوصاً هنگام پُر بودن سرنشینان کاملاً کم آورده و نیاز به معکوس پیدا می‌کند. این در حالی است که سورن در شتاب ثانویه بر پارس برتری داشته و حتی با دنده 5 هم شیب‌ها را طی می‌کند. به همین دلیل شتاب صفرتاصد سورن 12 ثانیه است درحالی‌که پارس در دنده‌های 3 به بعد با افت توان مواجه شده و برای رسیدن به صد کیلومتر در ساعت به 13.2 ثانیه زمان احتیاج دارد.

هندلینگ و راحتی دو خودرو تقریباً در یک سطح است اما سورن به دلیل وزن سنگین‌تر و کشش بیشتر، برای جاده‌های برون‌شهری مناسب‌تر است درحالی‌که پارس در شهرها چابک‌تر عمل می‌کند. در بحث ترمز گیری هم برتری با سورن است و عملکرد بهتری دارد درحالی‌که هنگام حرکت با دور موتور بالاتر از 3000 rpm صدای موتور TU5 پارس بیشتر از سورن به داخل کابین می‌آید؛ اما در بحث مصرف سوخت طبق اعلام ایران‌خودرو، پژو پارس LX به‌صورت ترکیبی 7.5 لیتر بنزین در هر صد کیلومتر مصرف می‌کند که بهتر از مصرف 8.1 لیتری سورن ELX است.

نتیجه

پس از بیان موارد بالا با توجه به حدود 600 هزار تومان قیمت کمتر سورن و تجهیزات بیشتر، کیفیت بالاتر و قدرت بیشتر آن می‌توان سورن ELX کلاس 11 را پیروز این رقابت دانست اما تقاضای بازار کاملاً برعکس است به‌گونه‌ای که پارس و خصوصاً مدل LX فروش بسیار بیشتری نسبت به سورن دارد. از سوی دیگر سورن در بخش بازار دست‌دوم هم مغلوب پارس شده و دیرتر و با افت قیمت بیشتری فروش می‌رود؛ بنابراین در کل می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که اگر اصطلاحاً تو بورس بودن، طراحی داخلی زیباتر و تا حدودی مصرف کمتر مدنظر باشد پارس LX انتخاب بهتری است اما اگر تجهیزات بیشتر، کیفیت بالاتر و شتاب و کشش را مهم بدانیم قطعاً سورن ELX EF7 پیروز میدان است. البته همین فروش پایین‌تر سورن نیز می‌تواند برای برخی افراد نقطهٔ مثبتی باشد چراکه مشابه آن کمتر در خیابان‌ها دیده شده، دیرتر تکراری می‌شود و از همه مهم‌تر نسخهٔ وانت آن هنوز ساخته نشده است (آریسان)! با‌این‌وجود در کل هیچ‌یک از این دو خودرو را با توجه به پیشرفت‌های صنعت خودروسازی مدرن جهانی نمی‌توان گزینه‌های ایده آلی دانست اما در این بازار انحصاری داخلی چاره‌ای جز خرید این چهارچرخه‌های وطنی وجود ندارد و در غیر این صورت باید سراغ نمونه‌های چینی رفت که شخصاً علاقه‌ای به آن‌ها ندارم.

مشخصات فنی

سورن ELX سال پژو پارس LX
موتور 1700 سی‌سی EF7 1600 سی‌سی TU5
قدرت 114 اسب بخار 108 اسب بخار
گشتاور 155 نیوتن متر 142 نیوتن متر
تعداد سوپاپ 16 16
گیربکس 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
محور محرک جلو جلو
شتاب صفرتاصد 12 ثانیه 13.2 ثانیه
حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت 190 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت 8.1 لیتر (ترکیبی) 7.5 لیتر (ترکیبی)
طول/عرض/ارتفاع 4.53/1.72/1.46 متر 4.50/1.70/1.41 متر
وزن 1257 کیلوگرم 1185 کیلوگرم
حجم باک 66 لیتر 70 لیتر
حجم صندوق بار 500 لیتر 470 لیتر
قیمت کارخانه 36,900,000 تومان 37,500,000 تومان

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

120 دیدگاه

 1. amir
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  راستش با توجه به کیفیت تولیدات داخلی و سواری گرفتن از سورن و کلا ماشینهای تولید داخل
  فکر و عقیده شخصی بنده و با توجه به نوع تولید در داخل سالنهای ایران خودرو و آشنایی کامل با خط تولید و غیره و غیره و غیره …. سورن خیلی سرتر از پارس هستش – خیلی سرتر هم بخاطر کیفیت بهتر تولید و هم کیفیت بهتر رانندگی با اون در حالیکه شاید خیلی از قطعات و شاید بعضی از قطعات مهم شبیه هم باشند
  ولی اگر بخوام نظریه کلی بدم – ماشین دست دوم تمیز (نه مال خانم دکتر) خارجی با رده قیمتی بین 40 تا 70 هر چی باشه غیر از چینی از ماشین تولید داخل سورن و پارس خیلی خیلی عالی تره
  موفق باشید

  پاسخ
 2. حسن خوان
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خودرو سورن در سرعت بالا صدای کمتر در کابین میاد همین برای من کافیه

  پاسخ
 3. حسین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  باسلام بنظرمن هردوموتور tu5 وهم موتورef7خوبندمثلاای اف سون توسینه کشی باچهارسرنشین سرعتش کمترافت میکنه تاموتورتیو5 دوباره موتورتیو5 تاد یستامیره نرم نرمه ولی موتورای اف 7ازصدکه بالابری صدای موتورکمی میادتوی اتاق کهالبته وقتی رادیویاموسیقی گوش میدی متوجه صدانمیشی واینکه کولرمیزنی افت موتورکم محسوسه ولی درتیوفایواحساس میشه که کمی موترافت میکنه بنظرمن موتورای اف 7 بهترین موتوربرای خانواده سمندهستش من هردواین خودروپارس ال ایکس وسورن دارم موتورتیوفایوبیشترداغ میکنه ولی سورن نه وامادرایران مکانیک ای اف سون کمه وچون نمیتونندعیبهای جزیی اونابرطرف کنندمیگندای اف سون خوب نیست درصورتیکه الان لوازم یدکی این موتورنسبت به قبل خیلی بیشتره

  پاسخ
 4. حسام
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  توی سرعت خیلی بالا به جرات میتونم بگم سورن بهترین تعادل رو توی ماشینای ایرانی داره ولی عوضش توی شهر واقعا اذیت کنندس وزن بالای خودرو .
  واسه بیرون شهر هیچ رقیب ایرانی نداره توی سرعت دویست جوری روی آسفالت سواره که انگار داری با سرعت هشتاد تا میری ولی بازم میگم توی شهر و دست انداز پارس رو ترجیح میدم

  پاسخ
 5. علی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خیلی ممنون از مطالب مفید و ارزشمند شما.خیلی مردد بودم ولی با خوندن مقاله شما نظرم برای خرید سورن قطعی شد

  پاسخ
 6. رضا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  از تهیه کننده این مقاله کمال تشکر را دارم واقعا مقایسه درست و به جایی دوستان اگه واقعا عاشق پژو پارس هستن میتونن با تهیه پارس elx کار خودشونو راه بندازن خیلی از LX سرتره من خودم واقعا نظرم رو سمند هم صد در صد ، در ضمن دوستان بازار دست دوم سورن دیگه مثل قبل نمونده الان خواهانش زیاد شده ولی سورن ELX تو بازار کمه ، یادتون نره بیچاره L90 چه بلایی سرش آوردن اون همه انتقاد الان جوری شده دارن به موتورش قسم میخورن حالا با استفاده طولانی مدت و تعریفات مردم مطمئن باشین بازارش از این هم بیشتر خواهد شد مبارک همه اونایی که سورن دارن باشه انشالله اونایی که آرزوشو دارن بهش برسن

  پاسخ
  1. مهران
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   از بدبختی و ناچاریه که مردم به ال ۹۰ی که قرار بود جای پراید بگیره رو میارن! وقتی یه محصول انحصاری بشه همین میشه یا باید آشغال داخلی بخریم یا میتونی برو ماشین خارجی ۲۰۰ میلیونی شده بخر

   پاسخ
 7. محمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  از لحاظ شکل ظاهری پارسtu5 رو خیلی دوس دارم کلا قیافه و تیپش جوریه که بعد ۱۷ سال هنوزم اوباهت خاصی داره اما از نظر موتور آپشن ماشینای ایرانی بی کیفیت ترین ماشینای روی کره زمین هستن و بدبختانه قیمتشون ۴ برابر قیمت واقعیشونه بنظر من پارس بیشتر از ۱۰ میلیون نمیارزه

  پاسخ
 8. امیر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام من بین سورن elx ef7و پارسtu5 گیر کردم ولی با این مطلب صد در صد سورن elx ef7رو خریداری میکنم.
  با تشکر

  پاسخ
 9. محسن
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  با سلام . به طور قطع سورن از پارس سر هست شک نکنید. من پارس تی یو فایو داشتم فقط توی دنده 1 و 2 خوبه و دنده 3 به بالا تعطیله و زمان کولر گیری هم افت موتور زیاد هست.بنده الان سمند ای اف سون دارم و واقعا از لحاظ کشش یه سر و گردن از پارس بالاتره.کلا مردم ما کهنه پسند هستند و با هر چیز جدید مشکل دارن.نمونه اش همین تندر.

  پاسخ
 10. خشایار
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  پارس در مقابل سورن هیچی نیست ما فقط فکر فروشیم وافت قیمت کیفیت موتورپارس که شک نکنیدخیلی پایین تر از سورن هست سرپیچ هیچ ماشینی سورن نمیشه پارس سُر میخوره بدنه از تمام ماشین ها ی ایرانی محکمتره چون من با سورن به ۴۰۵ زدم واعتقاد بهش دارم فقط ملت عقلشون تو دیدشونه میگن پارس.. باید تو گردنه با پارس tu5بری ببینی چه فاجعه هست پراید رو توگردنه خوب گاز بدی میندازش پشت سر که کیف کنی

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x