پژو 405 SLX یا پارس LX، خرید کدام‌یک به‌صرفه‌تر است؟

تولید پژو ۴۰۵ از سال ۱۳۶۹ توسط ایران‌خودرو در کشورمان آغاز شده و سرآغازی بود برای تحولات بعدی صنعت خودروسازی ایران. خودرویی که در آن سال‌ها از خودروهای نسبتاً بروز اروپا بود و همچنان مهمان خطوط تولیدی ایران‌خودرو و جاده‌های کشورمان است. بر اساس ۴۰۵ تاکنون خودروهای زیادی چون پژو RD و بعدها روآ، پژو پارس، سمند و… توسط ایران‌خودرو تولید شد و خود ۴۰۵ نیز در طول این ربع قرن تولیدش در ایران تغییراتی را تجربه کرد. یکی از این تغییرات، معرفی نسخه فیس‌لیفت شده پژو ۴۰۵ با نام SLX و بعداً نصب پیشرانه TU5 پژو ۲۰۶ بر روی آن بود. چراکه این موتور نسبت به موتور قبلی یعنی XU7، مدرن‌تر و کم‌مصرف‌تر بود. در سوی دیگر در سال ۱۳۷۹ نیز پژو پارس به‌عنوان فیس‌لیفتی نسبتاً کلی از ۴۰۵ و خودرویی لوکس‌تر از آن به بازار آمد. همچنین در سال ۱۳۹۰ نیز ایران‌خودرو مانند ۴۰۵، موتور TU5 را روی پارس هم نصب نمود و آن‌را با نام پارس LX و با آپشن‌هایی بیشتر از پارس معمولی به بازار عرضه کرد؛ بنابراین دو خودروی پژو 405 SLX و پژو پارس LX در قسمت‌های زیادی چون پلت‌فرم، اتاق، داشبورد، پیشرانه و… باهم اشتراک دارند و پارس تنها در طراحی بیرونی و آپشن‌ها با 405 با متفاوت است. به همین دلیل تصمیم داریم در این مطلب مقایسه‌ای میان این دو شیر فرتوت ایرانی داشته باشیم تا بفهمیم آیا پرداخت حدود ۷ میلیون تومان بیشتر برای خرید پارس LX توجیهی دارد یا نه؟

ikco-06

طراحی بیرونی

هر دو خودرو از لحاظ طراحی بیرونی کاملاً کهنه و تکراری شده و سخن زیادی نمی‌توان در مورد آن‌ها گفت. در هر دو ماشین همچنان سپرهای مجزا از بدنه با محافظ‌های مشکی‌رنگ روی آن‌ها و همچنین زه‌های جانبی دیده می‌شوند که سال‌ها است در صنعت خودروسازی جهانی منسوخ شده‌اند. بااین‌حال همان‌طور که اشاره شد، ایران‌خودرو در سال ۱۳87 اقدام به فیس‌لیفتی جزئی بر روی پژو ۴۰۵ نموده و آن‌را با نام SLX به بازار عرضه کرد تا بدون ایجاد تغییری در قالب‌های بدنه، کمی چهره فرتوت ۴۰۵ را بروز کرده باشد. در این فیس‌لیفت گرافیک داخلی چراغ‌های جلو و عقب تغییر کرده، راهنمای جلو با چراغ‌ها یکپارچه شده‌اند، پروژکتورهایی به سپر جلو اضافه شد، آینه‌های جانبی تغییر کردند و یک اسپویلر کوچک با چراغ ترمز سوم هم به لبه درِ صندوق اضافه شده است. همچنین در این فیس‌لیفت ایران‌خودرو سعی داشته ظاهر 405 SLX را تا حدودی به پارس نزدیک کند تا جایی که زه‌های جانبی آن نیز از پارس گرفته شده‌اند.

peugeot-405-slx-1

در سوی دیگر پژو پارس قرار دارد. خودرویی که به‌جز تغییر آینه‌های جانبی و استفاده از رینگ‌های آلومینیومی جدید، بدون هیچ تغییر دیگری از سال ۱۳۷۹ تاکنون در حال تولید است. بااین‌وجود همان‌طور که بارها گفته شده است، فیس‌لیفت 405 و تبدیل آن به پارس که با همکاری ایران‌خودرو و پژو صورت گرفت، سعی داشت چهرۀ 405 را به نسل جدیدش یعنی 406 شبیه سازد که تا حدی در رسیدن به این هدف موفق بوده و قطعاً بهترین فیس‌لیفت تاریخ صنعت خودروسازی ایران محسوب می‌شود. بنابراین هرچند پس از تولید نزدیک به 20 سال، چهره پارس کاملاً رنگ و بوی کهنگی گرفته اما هنوز هم هماهنگ و زیبا به نظر می‌رسد و همچنان می‌توان آن‌را برتر از 405 SLX دانست.

peugeot-pars-lx-1

طراحی داخلی

پس‌ازاینکه سال‌ها هردوی این خودروها با همان داشبورد اولیه در ایران تولید شدند، ایران‌خودرو در اوایل دهه ۹۰ شمسی تصمیم گرفت برای بروز کردن طراحی داخلی آن‌ها، داشبورد جدیدی را برای خانواده پژو پارس و ۴۰۵ طراحی و ارائه کند. کلیت این داشبورد در خودروهای پژو پارس، پژو ۴۰۵ و وانت آریسان باهم یکسان است و تنها تغییراتی در رنگ و تریم آن‌ها ایجاد شده است. به همین دلیل پارس LX و 405 SLX داشبورد کاملاً یکسانی دارند؛ اما پارس با تریم دورنگ و طرح چوب به همراه کنترلرهای دیجیتالی سیستم تهویه کمی خود را از ۴۰۵ متمایز می‌کند. البته تا پیش‌ازاین غربیلک فرمان پارس و ۴۰۵ هم یکسان بود و فقط غربیلک پارس به کلیدهای کنترلی مجهز بود اما چند وقتی است ایران‌خودرو غربیلک فرمان جدیدی را برای پارس ارائه کرده است که با نمونه‌های قبلی متفاوت بوده و در بازار به فرمان اپتیمایی (!) معروف است.

peugeot-pars-lx-3

در سوی دیگر داشبورد 405 غیر از کنسول وسط تماماً تریم یکرنگ کرمی داشته و خبری هم از قطعات طرح چوب در آن نیست. بنابراین پارس با غربیلک فرمان جدید و تریم طرح چوب در داخل هم زیباتر از ۴۰۵ است. البته هرچند این داشبوردِ جدید، طراحی بهتر، زیباتر و بروزتری نسبت به نمونۀ قبلی دارد اما نقطه‌ضعف اصلی آن کیفیت ساخت بسیار پایین آن است به‌گونه‌ای که تماماً از پلاستیک خشک و بی‌کیفیت ساخته شده است که پس از چندی به صدا می‌افتد. علاوه بر این، پژو پارس که نزدیک به 40 میلیون تومان قیمت داشته و به‌اصطلاح یکی از محصولات لوکس ایران‌خودرو محسوب می‌شود داشبوردی یکسان با وانت آریسان 25 میلیونی دارد که این امر را هم می‌توان نقطه‌ضعف دیگری برای پارس تلقی کرد.

peugeot-405-slx-3

تجهیزات

غیر از طراحی بیرونی، مهم‌ترین تفاوت بین پژو پارس و ۴۰۵ در سطح تجهیزات و امکانات آن‌ها است که در این بخش پارس کاملاً برتری دارد. تجهیزات ۴۰۵ تنها محدود به موارد پایه همچون پنجره‌های برقی جلو، دو ایربگ، ترمز ABS، پروژکتورهای عقب و جلو، آینه‌های برقی، تهویه مطبوع و فرمان هیدرولیک می‌شود که با توجه به قیمتش نسبتاً قابل‌قبول است. اما  پارس LX هم در این بازه قیمتی از تجهیزات نسبتاً کاملی شامل پنجره‌های برقی هر چهاردر، تهویه اتوماتیک، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، آینه‌های جانبی برقی راهنما دار و تا شوندۀ اتوماتیک، غربیلک فرمان چرمی، سنسور دنده‌عقب، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، رینگ آلومینیومی، آنتن اکتیو، پشتی صندلی‌های برقی و دماسنج برخوردار است که کاملاً بالاتر از 405 قرار می‌گیرد اما همواره باید اختلاف قیمت میان این دو خودرو را هم مدنظر داشت.

پیشرانه

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، هردوی این خودروها از پیشرانه یکسانی برخوردارند که همان موتور ۱۶۰۰ سی‌سی ۱۶ سوپاپ TU5 متعلق به پژو ۲۰۶ تیپ ۵ است. این موتور در خانواده پارس و ۴۰۵ طبق اعلام ایران‌خودرو ۱۰۸ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند؛ بنابراین پارس LX و 405 SLX از لحاظ توانایی‌های رانندگی و سواری کاملاً یکسان هستند. البته این موتور به دلیل گشتاور کمتر نسبت به موتور XU7 و همین‌طور عدم هماهنگی کامل با گیربکس، کمی برای جثه سنگین این دو ماشین ضعیف است اما بااین‌حال با بالا نگه‌داشتن دور موتور می‌توان تا حدی این نقیصه را کاهش داد؛ اما از سوی دیگر مصرف سوخت پایین و عدم وجود مشکلات مربوط به واشر سر سیلندر موتور قدیمی XU7 از مزایای موتور TU5 هستند درحالی‌که این موتور شتاب اولیۀ خوبی را هم برای ۴۰۵ و پارس پدید می‌آورد. البته پژو پارس حدود 10 سانتیمتر کشیده‌تر و 65 کیلوگرم سنگین‌تر از 405 SLX است اما این اضافه‌وزن تفاوت چندانی در توانایی‌های حرکتی آن نسبت به برادر ارزان‌ترش ایجاد نمی‌کند.

نتیجه

همان‌طور که گفته شد و بررسی کردیم، پژو پارس LX و پژو 405 SLX در بسیاری از قسمت‌ها باهم یکسان هستند درحالی‌که دراین‌بین تنها ظاهر متفاوت و تجهیزات بیشتر، پارس را از ۴۰۵ متمایز می‌کند اما این در حالی است که پارس LX با قیمت حدود ۳۷ میلیون، نزدیک به ۷ میلیون تومان از 405 SLX گران‌تر است که این اضافه قیمت تنها بابت همان موارد مذکور یعنی تجهیزات بیشتر و ظاهری متفاوت که البته کاملاً کهنه شده است مطالبه می‌شود. بعلاوه از لحاظ خدمات پس از فروش، فضای داخلی و صندوق بار، کیفیت ساخت (که در هر دو بسیار پایین است) و هزینه‌های نگهداری نیز دو خودرو کاملاً یکسان هستند. در بحث بازار فروش نیز تقریباً دو ماشین وضعیت مشابهی دارند اما پارس LX به دلیل محبوبیت بالا و همین‌طور عدم فروش نقدی توسط ایران‌خودرو، کمی شرایط بهتری نسبت به 405 SLX دارد به‌نحوی‌که پارس LX افت قیمت بسیار پایینی در نمونه‌های دست‌دوم داشته و اصطلاحاً کاملاً تو بورس است. بااین‌حال به‌عنوان نتیجه‌گیری نهایی می‌توان گفت اگر تعدادی آپشن بیشتر و تغییراتی جزئی در کابین برایتان اهمیتی بالایی ندارد، 405 SLX با ۷ میلیون تومان قیمت کمتر گزینه به‌صرفه‌تری نسبت به پارس LX خواهد بود.

 

مشخصات فنی

پژو 450 SLX پژو پارس LX
موتور TU5 TU5
حجم موتور 1600 سی‌سی 1600 سی‌سی
قدرت 108 اسب بخار 108 اسب بخار
گشتاور 142 نیوتن متر 142 نیوتن متر
تعداد سوپاپ 16 16
گیربکس 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
محور محرک جلو جلو
شتاب صفرتاصد 13.2 ثانیه 13.2 ثانیه
حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت 190 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت 7.5 لیتر (ترکیبی) 7.5 لیتر (ترکیبی)
طول/عرض/ارتفاع 4.40/1.70/1.41 متر 4.50/1.70/1.41 متر
وزن 1120 کیلوگرم 1185 کیلوگرم
حجم باک 70 لیتر 70 لیتر
حجم صندوق بار 470 لیتر 470 لیتر
قیمت کارخانه 30,800,000 تومان 37,500,000 تومان

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

78 دیدگاه

 1. سام
  سوابق: (864 دیدگاه) ,

  پژو پارس به نحو مسخره ای در ایران محبوب شده است.

  پاسخ
  1. هفت خوان
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   به نظرم پژو پارس قشنگ تره و به قول ما ایرونی ها باکلاس تره قیافه عادی خودش زیاد چنگی به دل نمی زنه و باید یکم اسپرتش کنی می ری رنگ سفیدشو میاری یا هر رنگ دیگه ای که دوست داشتید و یکم ارتفاع ماشین رو کم می کنید و چهارتا رینگ اسپورت قشنگ می ندازی زیرش شیشه ها رو دودی می کنی یه سیستم صوتی خوب می زاری روش یک رکاب قشنگ براش نصب می کنی بعد می شه یه ماشین قشنگ که آدم تا حدودی از داشتنش لذت می بره ولی من خودم به هیچ عنوان همچین ماشین هایی نمی خرم چون امنیت ندارن تو سراشیبی خیلی کم قدرتن زود قطعاتشون خراب می شه و خیلی مشکل دیگه و ترجیح می دم با پول اینا یه کادیلاک سویل بخرم ولی در کل پارس رو بیشتر می پسندم

   پاسخ
   1. M
    سوابق: (106 دیدگاه) ,

    احتمالا با سیستم صوتی خوبش هم عباس قادری گوش میکنی !! …

    پاسخ
  2. (ali (CHEVY NOVA
   سوابق: (2263 دیدگاه) ,

   سام
   داداش خیلی چیزها تو ایران به نحو مسخره ای محبوب شده فقط پژو پارس نیست
   از اشغالی مثل پراید بگیر تا بالاتر
   1 ساعت داشتم با یکی سر اشغال بودن پراید صحبت میکردم اخرش گفت همین که کم مصرف هست خوبه
   یعنی 1000 تا عامل مهم رو نمیبینن و فقط گیر دادن رو مصرف کم پراید

   پاسخ
   1. كوروش
    سوابق: (535 دیدگاه) ,

    شما به این دید ببین که چاره ای ندارن واقعا

    من شخصا دیگه هیچ وقت سر ماشین بحث نمی کنم اگرم کسی با ۴٠۵ حال می کنه خیلی هم عالی در کل سعی نمی کنم طرف رو از ماشینش (…..) زده کنم چون به اندازه کافی مشغله فکری همه دارند دیگه مثلا کروز کنترل رو براشون دغدقه درست نکم

    پاسخ
    1. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (2263 دیدگاه) ,

     کوروش جون داداش این که منکر اشغال بودن پراید میشن ادم کفرش در میاد

    2. كوروش
     سوابق: (535 دیدگاه) ,

     دقیقا باهات همفکرم ولی واقعا بی خیال

   2. تصویر پروفایل Mahdi US CARS
    Mahdi US CARS
    سوابق: (506 دیدگاه) ,

    علی جان از این ادما زیاد هست منم هفته قبل با یکیش بحث داشتم طرف حالیش نمیشد مجبور شدم از همه لحاظ بهش ثابت کنم ولی بازم میگفت پراید خوبه و اینجوره و اونجوره
    این جور ادما همون دسته وام 20 میلیونی هستن که کمپینو از بین بردن
    بحث با اینا فایده نداره کلا بهتره بزاریم تو جاهلیت حودشون بمونن
    تا این جور ادما که تعداشونم زیاده وجود دارن سایپا و ویران خودرو پشتشون گرمه و با اطمینان ادامه میدن

    پاسخ
    1. مرتضی مقدم
     سوابق: (15 دیدگاه) ,

     ب نظرم در این محدوده قیمت رانا بگیرین.ماشین مدرن تریه.موتور و گیربکس خوبی داره.سواری نرم و شاسی خوب و مصرف سوخت خوب و قیافه نسبتا ب روز که کمی از 206 اس دی متوازن تره.اگه سفید بگیرین و شیشه هاشو یکم تیره کنین واقعا خوشگله.خودم بین پارس و 206 اس دی دودل بودم تا اینکه اتفاقی چند روزی ی ماشین رانا دستم بود و بعدش همونو گرفتم.نسبت به اس دی حدود 4-5 تومن ارزونتره و با تجربه خودم از اس دی بهتره جز اینکه اس دی تزیینات داخلی با کیفیت تر و تنظیم اتومات دما داره که رانا نداره.مزیتش به اس دی قیافه بهتر،داشبورد مدرن تر ،صندوق عقب بزرگتر و اینکه صندلی جلوش جوریه که پای نفر عقبی میتونه بره زیر صندلی.شاید خنده دار باشه این آخری ولی تو مسافرت همین نکته خیلی تفاوت ایجاد میکنه.طی ی سال جز بنزین و روغن هزینه ای نداشته.ی نکته هم اینکه علیرغم قوی تر بودن موتور tu5 نسبت به xu7 ولی عملا موتور دومی عملکرد بهتری داره.ماشین های tu5 رو باید یکم دور بالا برونین تا همون کارایی موتور 1800 پژو را داشته باشن

   3. ahmad
    سوابق: (439 دیدگاه) ,

    پراید مگه مصرفش کمه؟!
    موتور پراید جزو پر مصرف ترین موتور های داخل شناخته میشه که بهر وری بسیار پایینی داره…

    پاسخ
   4. حمید
    سوابق: (5 دیدگاه) ,

    سلام
    دوستان یه سوال :
    ال 90 بهتره یا دنا بجز قیمت میخوام بدونم ال 90 صفر نه ال 90 سال 88 که آخ نمیگه با دنا کدوم بهترن
    اگر اطلاعات دارید حتما بگید اگه تجربه هم دارید بگید موندم تو انتخاب این دوتا

    پاسخ
    1. محمد
     سوابق: (19 دیدگاه) ,

     توی بهتر بودن ال۹۰ شک نکن.

   5. سعید
    سوابق: (217 دیدگاه) ,

    کی گفته مصرف پراید کمه؟؟؟؟
    خودروسازهای روز دنیا دارن موتورهای 2000 سی سی به بالا رو محصولاتشون میذارن با مصرفی کمتر از پراید.
    انوقت میگن پراید کم مصرفه!!!!!!!
    نه میخوای با 1300 سی سی حتما صدی 15 بسوزونه!!!
    نسبت به حجم موتورش خیلی هم پرمصرفه با اجازتون.
    یه ذره تفکر هم خوبه والا

    پاسخ
  3. ASTON MARTIN
   سوابق: (940 دیدگاه) ,

   بنظرم خرید پارس نا معقوله همونو یه سمند ال ایکس یا حتی شده سورن بگیرن بهتره.. همون آپشن هارو داره با قیمت معقول تر
   هرچند هرکی صفرشو بخره ***

   پاسخ
  4. ایرانی
   سوابق: (306 دیدگاه) ,

   ولی اگر مثل پژو پارس.. از موتور tu5 بر روی پژو glx استفاده میشد… دیگه کسی به slx با جلوپنجره پیکانیش نگاه نمیکرد..

   ولی در هر صورت تعریف اس ال ایکس را بیشتر از پارس شنیدم.. میگن بدنه پارس بعد از مدتی خودش را. ول میکنه…!

   پاسخ
   1. ahmad
    سوابق: (439 دیدگاه) ,

    جی ال ایکس قبلا چند سالی با تی یو 5 تولید شد. ولی موتور تی یو 5 اصلات با بدنه 405 سازگاری نداره!
    موتور ایکس یو 7 خیلی بهتره نسبتا و رانش و گشتاور بیشتری هم داره…
    _
    هرچند که همشون از دم آشغالن و من حتی حاظر نیستم بهشون نگاه هم بکنم چه برسه به اینکه بخوام پول بی زبونمو واسه خرید این لگن های از مد افتاده خرج کنم!

    پاسخ
 2. تصویر پروفایل سامان اذری
  سامان اذری
  سوابق: (1923 دیدگاه) ,

  هردوتاشون اشغالن
  بخدا یه سیلو تمیز 15 تومنی هردوتاشونو تشنه میبره لب چشمه و بر می گردونه
  کاش بجای این اشغالا سیلو یا مزدا 323 مونتاژشون ادامه پیدا میکرد
  مصرف سوخت ترکیبی نوشته 7.5 که بعید میدونم بعد یک سال همون اعداد به دست بیاد
  مشکل گیرباکس و موتورشونم که بیداد میکنه
  ولی تا مردم بخوان ایناهم میفروشن

  پاسخ
  1. Bavaria
   سوابق: (552 دیدگاه) ,

   همون سیلو اگه وسط نا کجا آباد خراب بشه، صاحبش باید بره لبه چشمه اکثرا هم تشنه برگرده(کمبود قطعات)
   .
   این وضعیت خودروهای داخلی (فاجعه بی کیفیتی و شتر گاو پلنگی)
   اینم از وضعیت خودروهای قدیمی خارجی( کمبود قطعات)
   .
   واقعا عاقلانه ترین انتخاب برای شخصی که خیلی به ناکجا آباد سفر میکنه کدوم هست؟(من که خیلی دنبالش گشتم به نتیجه نرسیدم)

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل سامان اذری
    سامان اذری
    سوابق: (1923 دیدگاه) ,

    والله تو شهر ها این همه سیلو هست همه قطعاتشم هست هیش کدوم.تو ناکجاباد هم نموندند
    از دوستام سیلو دارند همشون راضی اند

    تنها ماشینی که الان از نظر فنی بد نیست تندر 90 هست که اونم 40 تومن براش خیلی گرونه

    پاسخ
    1. شاهین
     سوابق: (3335 دیدگاه) ,

     سواری سیلو فوق العاده اس. دیروز سوار یدونه سیلو مدل 83 با کارکرد 75 هزار تا شدم به حدی راضی کننده بود اصلا نمیشه چیزی درباره اش گفت. نه صدایی تو کابین بود و نه افت کیفیتی دیده می شد. سواری نرم سیلو خیلی نظرمو به خودش جلب کرد.

    2. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
     Carbonado Aventador
     سوابق: (3717 دیدگاه) ,

     گفتی ال 90 ….
     من رانندگی رو با ال 90 یاد گرفتم….
     خب میدونید ماشینی که باهاش یه راننده ناوارد کار کنه خرابی هاش بیشتر میشه ولی ال 90 حدود 3 4 ماه اولش که داشتم یاد میگرفتم و نواقص رانندگیمو برطرف میکردم دست من بود و آخ نگفت….
     بزرگترین بلایی که سرش آوردم این بود که با 120 کیلومتر رفتم رو دست انداز ماشین کامل از زمین بلند شد خورد زمین…
     من خودم همش فکر میکردم الان یجای ماشین باید داغون شده باشه ولی هیچیش نشده بود…

     همین یک ماه پیش بود که تسمه تایمش رو روی 100 هزار کیلومتر عوض کردیم…
     تعمیرکار وقتی تسمه تایم فابریکشو باز کرد اورد بهم نشون داد…
     گفت انقدر سالمه که باور کن 100 هزارتا دیگه هم برات کار میکرد!!!!!!

     کیفیت قطعاتش که خیلی بالاست و صدای موتور هم که از 4000 به بالا تو اتاق شنیده میشه که توی رانندگی شهری اصلا دورموتور به 4000 نخواهد رسید که بخواییم صدایی رو بشنویم…

     اینم بگم که دانشگاه من کرجه و هر روزی که میخوام با ماشین برم دانشگاه امکان نداره که ته همت 160 تا باهاش نرم…

     اما بپردازیم به بحث اصلی…
     اگه بین 405 و پرشیا بخوام انتخاب کنم با توجه به اینکه فقط آپشناشون فرق داره…
     ترجیح میدم که 405 بخرم و 5 6 میلیون پول رینگ اسپرت ضبط باند سنسور عقب و چراغ های زنون بکنم…
     اینجوری خیلی هم از پرشیا سرتر میشه…

    3. amin
     سوابق: (478 دیدگاه) ,

     جناب aventador
     ته همت از جنت آباد تا اونجا که اتوبان تموم میشه و دور برگردونه پر از دوربینه و بالاتر از ١٠٠ تا سریع عکس میگیره

    4. ونوم اف ۵
     سوابق: (459 دیدگاه) ,

     کربونادو جان وقتی میدونی ماشین هامون دو ستاره هم نمیگیرن با این سرعت میری خدای نکرده خودت رو گرفتار میکنی ها

    5. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
     Carbonado Aventador
     سوابق: (3717 دیدگاه) ,

     امین عزیز

     تو راه غرب به شرق همت…
     ساعت 3 بعد از ظهر که خلوته…
     از خروجی ورد آورد به همت تخته گاز میرم تا سر پروژه ی هزار و یک شهر…
     اونجا هم دیگه در دست ساخته و حجم ماشین ها بالاس مگرنه بازم تخته گاز میرفتم!!!!
     از مسیر شرق به غرب هم از یکم جلوتر از پل آزادگان تا زیر پل وردآورد(آتی شهر) دوربین نداره….

     اون ته همت هم که استان البرز شروع میشه تا دوربرگردونش دوربین نداره…
     من چک کردم جریمه هامو تا حالا توسط هیچ دوربینی عکسم گرفته نشده!!!!!

     کلا یکی از اخلاق های بدم اینه که ناخواسته جای تمام دوربین هارو دقیقا حفظ میکنم!!!!!

     مثلا توی ازادگان هم از زیر پل شهرک صدرا و المپیک تا زیر پل تهران کرج که دوربین نداره 150 160 تا سرعت میرم!!!!

   2. (ali (CHEVY NOVA
    سوابق: (2263 دیدگاه) ,

    دوو سیلو که از امریکاییهای 40 سال پیش لوازمش کمتر نیست که
    همین امریکایی های قدیمی هنوز که هنوزه تو بیشتر شهرهای بزرگ ایران لوازماشون به وفوور پیدا میشه و ادم لنگ نمیمونه
    این حرفهایی که افراد معمولی میزنند رو ماها که میگیم ماشین باز هستیم که نباید بزنیم
    ادم اگه میخواد ماشین خوب خارجی سوار شه باید پول زیاد بده اگه میخواد اشغال تولید داخل سوار شه باید همش تو تعمیرگاه باشه و اگر هم میخواد ماشین خارجی دست دوم قدیمی سوار شه باید یکم بیشتر وقت بزاره و لوازماش رو پیدا کنه که در اکثر مواقع هم پیدا میشه با قیمت مناسب
    من خودم لوازم ماشینم رو که 20 سال از دوو سیلو قدیمی تر هم هست راحت پیدا میکنم چه فنیش چه تزیینیش چه برسه به دوو سیلو که به فوور در ایران تولید شده

    پاسخ
    1. تصویر پروفایل سامان اذری
     سامان اذری
     سوابق: (1923 دیدگاه) ,

     علی داش
     از دوستام بیوک داره تصادف کرده بود کلا همه چیز ماشین رو گذاشت زمین از اول دوباره جمعش کرده میگفت همه قطعات فابریک و اصلی حتی تسمه های امریکاییش هم موجوده البته ما تو تبریز هستیم بقیه شهر هارو نمیدونم

    2. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (2263 دیدگاه) ,

     میدونم سامان جان
     نه فقط تو تبریز که بقیه شهرهای بزرگ ایران هم همینطور هست

   3. Bavaria
    سوابق: (552 دیدگاه) ,

    ممنون از لطف همه دوستان.
    .
    من سالی چند بار از شمال به جنوب کشور سفر میکنم، اگه فقط یک درصد احتمال این باشه که ماشین وسط راه خراب بشه، اگه اون ماشین خارجی و قدیمی باشه ریسک بزرگتری محسوب میشه وقتی بدونی تا کیلومتر ها هیچ آبادی وجود نداره
    .
    و بخاطر همین هرگز به نتیجه نرسیدم، که آیا ماشین خارجی (کیفیت و سواری عالی) یا داخلی (قطعات و تعمیرکار فراوان)

    پاسخ
    1. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (2263 دیدگاه) ,

     باواریا جان
     داداش شما ماشین خارجی قدیمی رو یکبار اصولی تعمیر کنید با لوازم اصلی تا چندین سال با خیال راحت میتونید ازش استفاده روزمره داشته باشید

  2. فرامرز
   سوابق: (818 دیدگاه) ,

   405 با ۱۰۸ اسب بخار و دنده دستی و وزن 1120 شتاب رو ۱۳.۲ ثانیه میزنه.
   گلف مدل ۲۰۰۹ (موتور پایه ۱۶۰۰ و ۸ سوپاپ) با قدرت ۱۰۲ اسب بخار و دنده دستی و وزن ۱۳۴۰ شتاب رو طبق اعلام شرکت ۱۱.۳ ثانیه میزنه.
   یه جای کار این ۴۰۵ میلنگه و آدم رو یاد ماشین های چینی میندازه که با ۱۷۰ اسب بخار قدرت شتاب ۱۴ ثانیه ای دارن.

   پاسخ
   1. ب ام و سلطان
    سوابق: (177 دیدگاه) ,

    بعید میدونم این عدد صحیح باشه که اعلام شده از طرفه پژو خیلی بالاتر از اینه

    پاسخ
   2. حسین
    سوابق: (59 دیدگاه) ,

    دوست عزیز تو بحث شتاب هماهنگیه گیربکس با موتور گشتاور موتور مقدار اتلاف توان توی گیربکس نوع لاستیک و خیلی چیزای دیگه دخالت داره که سازنده آلمانی با دقت روشون کار کرده نه مثل ویرانخودرو که همینجوری سرهم میکنه بره

    پاسخ
  3. كوروش
   سوابق: (535 دیدگاه) ,

   داداش من بودم یک فولکس گل تمیز می خریدم حال دنیا رو می کردم الان ٢٠ تا ٢۵ تمیزش رو می شه گرفت
   موتور ١/٨ شتاب و گشتاور عالی بی نهایت محکم فنر بندی و سوارش واقعا عالی ترمز خوب امکانات معمولی کیفیت اتاق خوب و بخصوص صدای موتورش 🙂

   پاسخ
   1. محمدرضا
    سوابق: (13 دیدگاه) ,

    شوخی می کنی گل شتابش خوبه ما که داشتیم افتضاح بود 206 خیلی بهتر بود

    پاسخ
 3. KING 918 (سلطان اشتوتگارت)
  سوابق: (1949 دیدگاه) ,

  وجدانا هردو از هم بد ترن
  باز توی این بازه قیمت سورن elx از کیفیت کابین نسبتا بهتر و به روز تری برخورداره و ظاهرشم قشنگ تره ( کم تکرار تره )
  ولی دیروز یه کلیپ از سایپا کوییک دیدم خدایش حالا کاری نداریم امکانات و تجهیزاتش خیلی از پارس و سورن و لیفان 620 و …. بالاتره اگه زیر 35 بدنش ارزش خریدی برای امکاناتش داره ………..

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
   Carbonado Aventador
   سوابق: (3717 دیدگاه) ,

   خیلی ارزش خرید داره؟
   باموتور 78 اسبی و گیریبکس cvt …!!!!
   تو سربالایی باید پیاده شی با دست حولش بدی!
   🙂

   پاسخ
   1. KING 918 (سلطان اشتوتگارت)
    سوابق: (1949 دیدگاه) ,

    نه دیگه موتورش 87 اسبه که از 206 تیپ 2 هم قوی تره نسبت به امکانتش خوبه جون تو ……….
    اگه قیمت خوب بدنش

    پاسخ
   2. تصویر پروفایل محمد زمانلو
    محمد زمانلو
    سوابق: (118 دیدگاه) ,

    خداییش اون سایپا کوئیک اصلا راه می ره که می خوان گیربکس CVT روش سوار کنن؟ 82 اسب بخار خیلی زیاده که می خوان ملت باهاش تند نرن و خدای نکرده باهاش تصادف نکن! وای که چه خودروساز دوراندیش و با وجدانی داریم! بیایم قدرشو بدونیم تا از دست نرفته و مثل کمپانی های اون ور آبی سر مون رو کلاه نذاشته!

    پاسخ
    1. محراب
     سوابق: (24 دیدگاه) ,

     من تیبا داشتم به جد شتابش با اختلاف از پارس و 206 بیشتره. فیلم های شتابشم ریخته توی آپارات فقط بی کیفیتی داخلش و نداشتن آپشن و سر و صدای اتاق رو که همه ی اینها رو به گفته ی خودشون حل کردن. یعنی اگه حل نکرده باشن واقعا خریدش درست نیست

 4. mohammadrr
  سوابق: (108 دیدگاه) ,

  من پژو ۴٠۵ رو تاحالا نداشتم برا همین در موردش نظر نمیدم! ولی پژو پارس با این داشبوردش در یک کلام فاجعس! جدا اگه سروصدای اتاق براتون اهمیت داره اصلا سمتش نرید!! البته اگه نظر من رو میخواین کلا سمته این دوتا نرید بکم دیگه روی پولتون بزارید و یک ال٩٠ بخرید که به نظر من هرچند امکاناتش در حده زندگی غار نشینیه ولی هم از نظر موتور ، هم استهلاک و هم از نظر ایمنی بهتر از این دوتاس

  پاسخ
 5. محمد
  سوابق: (79 دیدگاه) ,

  سلام من خودم slx دارم و خداروشکر راضی هستم امیدوارم بعد از این هم مشکلی پیش نیاد گارانتی زیاد نبردمش فقط برای تنطیم موتور و سرویس اولیه.
  در بحث بازار دست دوم فک نکنم زیاد افت داشته باشه تا جایی تو سایتای مثل باما میبینم قیمت 91 دور بر 23 تا 24 هست یعنی افت قیمت زیادی ندارن مدلهای بالاتر.

  پاسخ
 6. ali
  سوابق: (176 دیدگاه) ,

  دوستانی که اطلاع دارن پارس دنده اتومات چطوره ؟
  شنیدم گیربکسشون آلمانی بوده .
  چرا ایرانخودرو دیگه تولید نمی کنه ؟
  یا مثلا” V9 206 چرا تولید نمی شه ؟ فکر کنم از ال90 و ساندرو بهتر باشه

  پاسخ
  1. ب ام و سلطان
   سوابق: (177 دیدگاه) ,

   کلیه چشم و موی سر منم آلمانیه شک داری؟!
   از این خبرها نیست خودمون پارس داریم
   made in china

   پاسخ
  2. Lancer Evo
   سوابق: (193 دیدگاه) ,

   دورود
   در مورد پارس اتوماتیک اطلاعاتی ندارم ولی 206 وی9 یا همون تیپ6 صندوقدار از نظر گیربکس اصلا درحد ساندرو یا ال 90 نیست و تو 206 تو دور های بالاتر از 3000 دنده عوض کردنش همراه با لگده و هماهنگی خیلی خوبیم نداره با موتور

   پاسخ
 7. تصویر پروفایل datsun
  datsun
  سوابق: (701 دیدگاه) ,

  پارس رو تجربه نکردم ولی ضعف های 405 slx که یکی از برادرام داره ایناست
  افت توان موتور بعد از ده هزار کارکرد
  ضعف نوردهی چراغ های جلو مخصوصاً نور بالا
  شتاب ضعیف در سربالایی ها
  عملکرد ضعیف ترمز abs که برخی مواقع در سطح موج دار جاده خالی میکنه
  جا رفتن خشک دنده ها
  تازه همون موقع که تحویل گرفته شد یه سری مشکلات مثل باز نشدن درب صندوق عقب از داخل رو داشت که نمایندگی طبق روال همیشگی پاسخگو نبود

  پاسخ
 8. ونوم اف ۵
  سوابق: (459 دیدگاه) ,

  من از اول این کد هارو قبول نداشتم چون وقتی همه ی مدلهای تولیدی پراید پیشرانش یکی هست slk یا slr یا slrgt3 معنی نداره ولی دیگه خدایی این چیزایی که تو بازار سر زبون مردم هست ادم رو افسرده میکنه فرمون اپتیمایی یا داشبورد سوناتایی یا چراغ بنزی خدایااااا

  پاسخ
  1. محمد رضا
   سوابق: (136 دیدگاه) ,

   خیلی عالی گفتی😂
   منو بردی کجا
   حالا فهمیدم این. داستانا از چراغ بنزی شروع میشه

   پاسخ
 9. ونوم اف ۵
  سوابق: (459 دیدگاه) ,

  در مورد این دو تا ماشین هم یه اشغال در دو بدن

  پاسخ
  1. ب ام و سلطان
   سوابق: (177 دیدگاه) ,

   بهتره بگی دو بدن در یک آشغال!

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل Mahdi US CARS
    Mahdi US CARS
    سوابق: (506 دیدگاه) ,

    اصلا یه ضرب المثل معروف داریم که میگه:

    (خر همون خره فقط جلدشو عوض کردن)

    پاسخ
 10. حسن
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  من هردو تا رو دو سال داشتم و الان تندر نود اتوماتیک دارم. بنظرم slx نسبت به قیمتش بد نبود و با وجود ایرادات ریز و درشت زیاد، موتورش بعد ۵۰ هزارتا همچنان پرنفس و عالی و بدون کوچکترین خرجی فقط موتورش البته کار می کرد، اما lx بی خودی گرونه و اصلا نمی صرفه با این قیمت و جثه گنده مونده اصلا برا رانندگی تو شهر مناسب نیست، بنظرم تو رنج ۳۸ تا ۵۰ میلیون محصولات رنو خیلی خیلی بهتر از سورن و دنا و ۲۰۷ هستن البته با قیمت کارخونه.

  پاسخ
 11. ب ام و سلطان
  سوابق: (177 دیدگاه) ,

  مطمئنید صفر تا صد هارو و درست زدید خیلی خوبه اگر این طور باشه یعنی بعید میدونم خیلی بالاتر از اینه اعداده به نظرم

  پاسخ
  1. Milad
   سوابق: (58 دیدگاه) ,

   راهنمایی که توی سایت ایرانخودرو هست، شتاب صفر تا صد ۴۰۵glx رو ۱۱.۵ زده ولی من مدل ۱۳۹۳ رو سوار شدم و ماشین تغییر ویژه ای نکرده بود و کپ هم نبود و با فنر و تایر های کارخانه با ۱۳۰۰۰ کارکرد و ۵ تا ۶ بار آزمایش کردم اونم توی جاده ای که شیب رو به پایین بود و باید رکورد بهتری پیدا میکرد ولی بهترین رکوردم ۱۷ بود! و یکی از دوستان هم که رانندگی و تعویض دنده های سریع داره بهترینش ۱۴.۵ بود.
   البته من و دوستم که با هم سوار بودیم وزنمون ۱۸۰ کیلو بود، شاید ما خیلی سنگین بودیم یا آزمایش و شرایطش رو نادرست انجام دادیم!

   پاسخ
 12. خسرو
  سوابق: (172 دیدگاه) ,

  اوایل که تو- تلویزیون پرشیا رو تبلیغ میکردن هوش از سر میبرد-نه که ماشین نبود این خیلی شاخ بود/ الانم که خوب تیون میکنن بعضیا هنوز زیباست/ کاش موتوری و فنیش هم بهتر بود ..

  پاسخ
  1. amin
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   آره یادش بخیر.یه پرشیای بژ بود که اون خانمه با دستکش سفید رانندگی میکرد شوهرش هم خواب بود تو ماشین!!!
   چقدر زمان زود میگذره

   پاسخ
 13. shelby_1969
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  اگه قرار باشه مقایسه کنیم پارس فقط همون مدل elx موتور زانتیاش خوب بود
  خودم مدل 86 رو داشتم یه زمانی… ماشین خوبی بود

  اما دیگه این مقایسه برای سال 2017 یکم خنده داره :)))))
  ولی هنوزم اگه بخوام تا 30 تومن ماشین بخرم میرم میگردم همون موتور زانتیا 85-86 رو سالمش رو گیر میارم و به چینی ها ترجیح میدم.

  پاسخ
 14. محمد رضا
  سوابق: (136 دیدگاه) ,

  تورو خدا از همون اول سرمون کلاه گذاشتن
  پارس از 405 حدودا 10 سانت بلندتره ولی نه صندوق بزرگ شده نه فاصله محوری. نه فضای داخل بیخود یه فیس لیفت توسال 81 دادن 20% رو قیمت ماشین کشیده

  پاسخ
  1. محمد
   سوابق: (19 دیدگاه) ,

   طول اضافه ماشین بخاطر تفاوت سپرها و جلو پنجره پارس نسبت به ۴۰۵ هستش وگرنه تمام قطعات بیرونی شامل درها گلگیرها و کاپوت و… یک اندازه هستن.
   یادت نره پارس فیس لیفت هستش یعنی شاسی فرقی نکرده و بلندتر نشده.

   پاسخ
  1. تصویر پروفایل ASA
   ASA
   سوابق: (556 دیدگاه) ,

   دقیقا
   ظاهر همه که بد هست
   این وسط ال نود پادشاهی میکنه
   انصافا هیچکدوم از ماشینای داخلی از نظر فنی به ال نود نمیرسن
   از نظر شتاب
   گیربکس
   شاسی
   بدنه
   تعلیق
   و…

   پاسخ
 15. ایمان
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  واقعا که صحبت کردن در مورد این خودروها مسخرست.مشینهایی که تو کشورهای دیگهسالهاست به اوراقیها رفتن اینجا سردمدارهای ایرانخودرو و حامیناشون با قیمتهای مسخره به دست مردم میدن واسمشو میذارن حمایت از تولید داخل.تاوان *** رو مردم با جونشون و وقت و آساییششون باید بدن.من یکی حاضرم چینی بخرم ولی محصولات ***رو نخرم

  پاسخ
  1. hamid.hellcat
   سوابق: (295 دیدگاه) ,

   بیشتر قطعات همین محصولات به قول شما خائنین هم چینیه. از طرف دیگه اونایی که این بنجل های چینی رو با چند برابر قیمت واقعی به مردم میفروشن کمتر از اون خائنین، خائن نیستند.
   با این توجیهات خودتون رو گول نزنید. از اونجایی که بیشتر مردم بجای مسائل فنی ماشین، دنبال پز دادن هستند و ظاهر فریبنده این چینیها این نیاز رو رفع میکنه. بنابراین به کمبود قطعات و افت قیمت ماشین فکر نمیکنند. یکی از اقوام برخلاف توصیه من با ۴٧ میلیون یک برلیانس ٢٢٠ خرید. تو حالت اتومات ( که بعدا فهمیدیم گیربکس اتومات نیست و کلاچ برقیه اما به اسم دنده اتومات میفروشن به ملت) زمان تعویض دنده حتی تو سرعتهای پایین سرنشینان جلو میرن تو شیشه جلو و سربالایی هم به سختی بالا میره.

   پاسخ
 16. بشیر
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  بیست و شش سال!!!! و هر سال بی کیفیت تر از پارسال. این خودش یه رکورد هست.

  پاسخ
 17. نویدی
  سوابق: (192 دیدگاه) ,

  پارس فقط از نظر ظاهری برتره.در بقیه موارد فرقی باهم ندارن.پارس بی دلیل حدود ۶-۷ میلیون تومن گرونتره.اگر فقط بین این دو بخواید انتخاب کنید ،۴۰۵ انتخاب معقول تریه.
  گزینه دیگر(صفر کیلومتر):سمند ال ایکس ef7
  گزینه دیگر(کارکرده):تندر۹۰

  پاسخ
 18. pooriya
  سوابق: (113 دیدگاه) ,

  تو این محدوده قیمت اول رنو ال نود بعد پژو ۲۰۶
  ال نود که کیفتش عالی هست و تقریبا خرابی نداره
  پژو ۲۰۶ هم درسته که تو این سالها افت کیفیت داشته ولی حداقل با کلاس تر از اکثر ماشین هاست من تا زیر ۸۰ میلیون فقط ۲۰۶ یا ۲۰۷ به هر ماشین دیگه ترجیح میدم

  پاسخ
  1. ahmad
   سوابق: (439 دیدگاه) ,

   والا از 206 خز تر دیگه نداریم!
   با کلاسش کجا بود!
   این روزا دیگه توی هر کوی و برزنی 206 میبینی و حتی تعدادش از پراید هم بیشتر شده!
   همون الان یه سر برو تو خیابون جلو خونتون ببینم چند تا 206 میتونی بشماری!!! خخخخ
   دیگه واقعا دل آدمو میزنه…

   این فرقوسازا هم مثل اینکه میخوان تا ابد به تولید 206 و 405 ادامه بدن…

   پاسخ
 19. Amir.dp
  سوابق: (55 دیدگاه) ,

  قدرت خرید خوب داشته باشی میری سراغ خودروهای بهتر و احتمالا خارجی ،اگر تو این مملکت بخواهی ماشین صفر بخری با رنج قیمت 30 تا 40 میلیون چاره ای نداری جز این اشغال ها و تا سرحد مرگ الکی ازشون دفاع هم میکنی ،والا همه ی ما میدونیم همشون مفت کمی گرونند

  پاسخ
 20. shayanT
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  نمیدونم چرا اسمشو از پرشیا به پارس تغییر دادن من هروقت میخام اسمشو بگم ناخوداگاه همون پرشیا میگم :))

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل ASA
   ASA
   سوابق: (556 دیدگاه) ,

   پرشیا تلفظ خارجی پارس هست ولی پارس اصیل تر و ایرانیه نه اروپایی

   پاسخ
  2. ahmad
   سوابق: (439 دیدگاه) ,

   اول اسم رسمیش به عنوان “پرشیا” معرفی شد
   بعد یک دوره میخواستن به کشور های خاورمیانه صادرش کنن و اسمشو به “سفیر” تغییر دادن!
   فکر کرده بودن کشور های دیگه هم مثل مردم ما گروگان اینان که هر چی میسازن بخرن!
   خلاصه صادراتش با شکست کامل مواجه شد و هیچکس نخریدش
   واسه همین دوباره روی تولید داخلش تمرکز شد و اینبار با اسم رسمی “پارس” تولیدش کردن… (برگردان همون پرشیا است)

   پاسخ
 21. میثم
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  جفت خودروهای فوق اول اینکه قدیمی و از دور خارج هستن
  دوم اینکه دستکاری شدن متاسفانه مهندسین ما دست زدن به جای بهتر شدن خرابش کردن رفتن ابرو رو درست کنن چشمش رو کورکردن.
  صفر این دو خودرو را به هیچ شخصی پیشنهاد نمیکنم

  پاسخ
 22. حسن
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  عنوان مناسب این مقاله.:
  نبرد زامبی ها!!!!

  پاسخ
 23. امین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خلایق هر چه لایق
  دلیل اینکه الان هم این آشغالا تولید میشن خودمونیم. در کل اگه چاره ای جز انتخاب اینا نداشته باشم پژو 405 glx با موتور xu7 میگیرم.

  پاسخ
 24. Abbas
  سوابق: (87 دیدگاه) ,

  چرا ال 90 و ساندرو بدون آپشن و امکانات مدل صفر و دسته دومش تو بورسه و همه با اشتیاق میخرن ولی تولیدات دیگه مثل سمند و 405 و پراید و بقیه اینقدر مشکل دار هستند و مردم ناراضی هستند ….؟؟؟؟؟ فقط و فقط کیفیت بهتر موتور و گیربکس رنو حرف اول رو میزنه نه داشبورد دورنگ جدیدو صندلی برقی و آینه برقی

  پاسخ
 25. پوریا
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  فقط پارس. درسته که ۷ میلیون بیشتر می دی ولی امکانات و لظتی که پارس lx ونرمی که داره ۴۰۵ نداره.

  پاسخ
 26. شاهین
  سوابق: (36 دیدگاه) ,

  37تومن بده سورن بخر حداقل 15درصد ایمنی بیشتری داره نسبت به پژو ها
  پژو پارس و 405 از عقب خیلی ضعف دارن به محض ضربه خوردن تا صندلی عقب جمع میشن و تغیر کلاس میدن و هاچبک میشن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x