ادامه رکود حتی پس از بسته حمایتی دولت

کارشناسان اقتصادی از همان ابتدای اعلام تخصیص منابع برای خروج صنعت خودروی کشور از رکود، چنین بسته‌ای را فاقد کارایی لازم دانسته و دلایل رکود اصلی را به چیزی بیش از مشکات نقدینگی نسبت می دادند. تخصیص تسهیلات 25 میلیونی خرید خودرو اگرچه توانست تا حدودی خریدوفروش در نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز را رونق ببخشد، اما پس از اتمام آن، بازار خودرو را در رکود بیشتری فرو برد.

cartoon
اکنون نمایشگاه‌های خودرو از تشدید رکود در بازار خودرو خبر می‌دهند. به گفته فعالان بازار، فروش اقساطی خودرو موجب شد بسیاری از تقاضاهای موجود در بازار، جذب تسهیلات 25 میلیونی شود. از سوی دیگر، تسهیلات 25 میلیون تومانی همان‌گونه که تقاضای موجود در بازار را کاهش داده، منجر به کمبود برخی از خودروها در بازار نیز شده است؛ به‌طوری‌که به گفته برخی از نمایشگاه‌داران، هم‌اکنون بازار با کمبود خودروهایی همچون 206 تیپ 2، پژو پارس سال و تندر 90 مواجه است. از سوی دیگر برخی از خودروها که خریداران تمایل چندانی به آنها نشان ندادند و همچنان در بازار موجود هستند، نیز با افت قیمتی اندکی مواجه شده‌اند.

افت‌وخیز داخلی‌ها
همان‌طور که پیش‌تر گفته شد بازار خودروهای داخلی در هفته جاری با افت‌وخیز اندکی مواجه شده است؛ به‌طوری‌که در اوایل هفته جاری به‌دنبال توقف تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو از سوی بانک مرکزی سکوت سردی بازار خودرو را فرا گرفته است. آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان خریدوفروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت 50هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو 206 صندوقدار در مدل V8 با خیز 150 هزار تومانی هم‌اکنون 36 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

از بازار پژو 405 در مدل SLX خبر می‌رسد که این محصول با افت 100 هزار تومانی در هفته جاری هم‌اکنون با قیمت 28 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. به گفته فعالان بازار، پژوپارس سال نیز که در هفته‌های گذشته ثبات قیمتی خود را حفظ کرده بود در هفته جاری با افزایش 100 هزارتومانی هم‌اکنون 35 میلیون و 600 هزار تومان معامله می‌شود. با این حال دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده است، به‌طوری‌که این خودرو در هفته جاری به قیمت 30 میلیون تومان معامله می‌شود. از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو نیز طی هفته جاری ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون 32 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رود.

فعالان بازار در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو بدون هیچ تغییری، در حال حاضر با قیمت 42 میلیون و 500 هزار تومان قابل خرید و فروش است. اما سری به بازار خودروهای شرکت سایپا بزنیم. بازار خودروهای این شرکت اما با تغییر خاصی مواجه نشده است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا با حفظ ثبات قیمتی خود در بازار هم‌اکنون با قیمت 23 میلیون و 900 هزار تومان معامله می‌شود. این در حالی است که پراید مدل 131 با افزایش 50 هزار تومانی در حال حاضر با قیمت 19 میلیون و 950 هزار تومان به فروش می‌رسد. در عین حال قیمت پراید در مدل 111 نیز افزایش 50 هزار تومانی در این هفته داشته و با این حساب، خودرو موردنظر هم‌اکنون 20 میلیون و 350 هزار تومان به فروش می‌رود.

اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا خبر می‌رسد که این خودروها طی هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات بدون تغییر قیمت هم‌اکنون 86 میلیون تومان خریدوفروش می‌شود و مدل دنده‌ای آن نیز هم‌اکنون به قیمت 73 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. سری هم به خانواده تندر 90 بزنیم. تندر اتومات هم بعد از چند هفته ثبات قیمت در هفته جاری با افزایش 100 هزار تومانی مواجه شده است؛ بنابراین هم‌اکنون این خودرو در بازار با قیمت 47 میلیون و 100 هزار تومان خریدوفروش می‌شود. پارس‌تندر نیز با افزایش 50 هزار تومانی در هفته جاری 38 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت 38 میلیون و 500 هزار تومانی تندر مدل E2 نیز از افت قیمتی این خودرو در بازار حکایت دارد.

vaam-khodro-cartoon
افزایش قیمت وارداتی‌ها
بنابر گفته فعالان بازار هر چند بازار خودروهای وارداتی همچنان در رکود به سر می‌برد، اما به‌دلیل تغییرات نرخ ارز در هفته جاری شاهد افزایش 500 هزار تا 2 میلیون تومانی در بازار این خودروها هستیم. هم‌اکنون در بازار، هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با 165 میلیون تومان دارد که این به معنی ثبات قیمتی این خودرو است. هیوندایی توسان نیز بدون تغییر قیمتی در هفته جاری با قیمت 147 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد، اما از بازار محصولات کیا خبر می‌رسد که محصولات این شرکت با افزایش 500 هزار تومانی معامله می‌شوند. بنابراین برای خرید کیا اپتیما باید 151 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع حکایت از افزایش 500 هزار تومانی این خودرو در بازار دارد. سراتو نیز با افزایش 500 هزار تومانی هم‌اکنون با قیمت 115 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

محصولات تویوتا نیز که همواره ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده‌اند، در هفته جاری افت‌وخیز قیمتی نداشته‌اند؛ به‌طوری‌که تویوتا کمری هیبریدی به قیمت 173 میلیون تومان در بازار خریدوفروش می‌شود. قیمت قبلی کمری در مدل بنزینی 180 میلیون تومان بود که مدل بنزینی این خودرو دیگر وارد کشور نمی‌شود. یاریس‌هاچ بک نیز 105 میلیون تومان قیمت دارد. در این میان اما لکسس با کاهش 2 میلیون تومانی در هفته جاری در حال حاضر 585 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

Cartoon-Ahmad-Arabani-1394
وزارت صنعت به‌دنبال تسهیلات جدید خودرو
تسهیلات 25 میلیونی که از اواسط هفته گذشته در اختیار مشتریان خودرو قرار گرفت، توانست 110 هزار نفر از مشتریان را که به دلیل نقدینگی پایین، قادر به خرید خودرو نبودند، صاحب خودرو کند و از آن سود فروش و تولید خودروسازان را افزایش بدهد. این تسهیلات هر چند توانست جانی تازه به خودروسازان داده و پارکینگ‌های آنها را خالی کند، اما ظاهراً هدف تخصیص آن برای برخی دست‌اندرکاران صنعت خودرو فراموش شده است؛ چراکه آنها یادشان رفته که تسهیلات موردنظر ظرفیتی محدود داشته و بانک مرکزی برای آن سقف در نظر گرفته است. توجیه خودروسازان برای ادامه فروش تسهیلاتی محصولاتشان (بیش از 110 هزار دستگاه) این بود که بانک مرکزی اعلام کرده این تسهیلات تا 25 اردیبهشت ادامه خواهد داشت، این در حالی بود که به گفته مسئولان بانک مرکزی، به شرکت‌های خودروساز عنوان شده بود ظرفیت فروش به‌واسطه تسهیلات 25 میلیونی، محدود است. به عبارت بهتر، منظور بانک مرکزی از ادامه داشتن ارائه تسهیلات موردنظر تا اردیبهشت 95، این بوده که پرداخت این تسهیلات تا آن تاریخ معتبر است، منتها به‌شرط پر نشدن ظرفیت.

Cartoon-Salman-Taheri
از طرفی، آن طور که حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، عنوان کرده، در جلسه اخیر این کمیسیون با وزیر صنعت و معاونان بانک مرکزی، مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند دولت تصمیم دیگری برای تمدید طرح تسهیلات 25 میلیونی ندارد و خودروسازان می‌توانند با روش‌های مختلف مانند لیزینگ یا کاهش قیمت، تقاضا را برای خرید خودرو تحریک کنند. با این حال، آن طور که فعالان صنعت خودرو عنوان می‌کنند، به دولت پیشنهاد شده تا تسهیلات خودرو را تمدید کند؛ زیرا هم مشتریان از آن استقبال خواهند کرد و هم خودروسازها. این در حالی است که به گفته یک مقام ارشد در صنعت خودرو، پیشنهادی از سوی خودروسازان بابت تزریق تسهیلات جدید، ارائه نشده و وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دنبال این اتفاق است. وی تأکید می‌کند که اگرچه خودروسازان از ارائه دوباره تسهیلات 25 میلیونی استقبال می‌کنند، اما اگر پیشنهادی داده شده، از سوی وزارت صنعت بوده نه آنها.
مهمترین نکته اینجاست که ارائه این تسهیلات، سطح انتظارات از نوع فروش را در مشتریان ارتقا بخشیده و دیگر نمی توان به راحتی با پیش فروش و فروش نقدی، این خودروهای از رده خارج و قدیمی را به مشتریان فروخت.

منبع: دنیای اقتصاد

20 دیدگاه

 1. حمید سیمرغ یکی از تحریم کننده گان خودرو داخلی
  سوابق: (47 دیدگاه) ,

  با سلام
  واقعا سیستم مدیریتی دولت در زمینه حمایت از خودش عالی عمل میکنه مثلا به خودش وام میده انبار های خودرو سازی خودش رو که از خودرو بی کیفیت پر شده خالی میکنه هم ماشین بی کیفیتش رو میفروشه هم با گرفتن سود از وام که مردم داده برای خودش درآمد زایی میکنه احسنت بر مدریت رانت خوار

  پاسخ
  1. ژاپنی اصیل
   سوابق: (34 دیدگاه) ,

   مسکن موقتی پیش نبود این طرح برای رفع ترس از عمیق تر شدن اتحاد مردم موج دوم کمپین در راهه با وامی که داده شد تقاضا در بازار کمتر هم شده چون بخشی از تقاضا ها خود بخود کاسته میشه یک میلیارد دلار از بانک مرکزی حدود700 میلیون دلار از پیش پرادخت های مردم فقط بخاطر سه ماه نخریدن بود من که خودم بشخصه حتی یک هزار تومانی به خودروسازان منفعت مستقیم نرسوندم در عمرم حالا مردم خودشون میدانند ادامه *** یا *** که همون نخریدنه من ادامه میدم حتی تنها

   پاسخ
 2. سعید
  سوابق: (222 دیدگاه) ,

  هدف اصلی از این طرح خالی کردن انبارهای این دو به ظاهر خودروساز بود که موفق هم شدند، اما کاملا مشخصه که رکود حتی بیشتر هم میشه، کار از این حرفا گذشته، هر روز رکود تازه بدتر هم میشه، دیگه همه چی یه حدی داره تا ابد که نمیشه پراید و 405 داد دست ملت بالاخره یه روزی کاسه صبر ملت لبریز میشه و یقه خودروساز ها رو می چسبند الان این روز فرا رسیده و خوبم فرا رسیده، دیگه وقت تغییرات بنیادین رسیده هیچ راه گریزی هم توش نیست، همه راه گریز ها به اقسام مختلف قبلا امتحان شده و آخریش هم همین طرح اخیر بود که انجام شد و تمام.
  بابا تمام خودروهای دنیا دارن بدون سرنشین میشن ایران هنوز داره 405 سال 1987 رو میسازه!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  واقعا بسه دیگه گندش در آوردین، اه اه اه…
  آمریکا و اروپا که اصلا بحثشو نکن، کره هم هیچ، چینم حتی هیچ، از همین پروتون مالزی هم هزار سال عقب افتادید با این کارو کردارتون…

  پاسخ
 3. امین آریامن
  سوابق: (143 دیدگاه) ,

  خودرو سازای خوشحال و سرمست از وام 25 ملیونی حالا باید رکود شدید تر را تحویل بگیرن…منتظر اونروزم که دوباره عکسهایی منتشر شه که پارکینگ های این لگن سازا از قبل پر تر باشه!
  این اقای وزیر هم دگه از بس از این لگن سازا حمایت کرده باید بهش بگن وزیر خودروسازی نه وزیر صنعت…
  اما حمایت ها به جایی نمیرسه و مردم تا احقاق حقوق حقه خودشون بازم خودرو نمیخرن…یعنی ندارن ک بخرن..
  اخرش مردم برنده ان

  پاسخ
 4. سعید
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  سلام ، میگم نمیشه بازارییان ، صنعتکاران ، پیمانکاران و … نیز به جای حراج ، تخفیف و کاهش اجرت اجناس و خدماتشان بخواهند دولت برای آنها نیز وام اختصاص دهد !!! خیلی خوب بود خودروسازان نیز مانند همه دنیا در شرایط بحرانی محصولاتشان را با تخفیف عرضه می کردند .

  پاسخ
 5. احسان(احسان)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  به قول انیشتین کار احمقانه یعنی عملی رو که نتیجه نمیده تکرار کنی.تنها یک راه گریز از رکود و مشکلات اقتصادی اصلاحات ریشه ای اقتصادی هست.اگر با ادامه روش کنونی کشور به جایی سید من خودمو تقدیم داعش میکنم

  پاسخ
 6. محمود
  سوابق: (214 دیدگاه) ,

  خودرو سازها داخل چاهی افتادن که خودشون برای مردم کندن.
  من به عنوان یک عضو کوچک کمپین به خودروسازان دولتی میگویم که از این به بعدآرزوی فروش نقدی و شرایطی خودروهای بی کیفیتتان را به گور خواهید برد.

  خدایا در وطن عزیزم ایران- گناهانم را همچون آرزوهایم نادیده بگیر. !!!

  پاسخ
 7. احسان(احسان)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  برنامه بسیار کوتاه مدت وام دولتی و بشدت پرهزینه بودن این برنامه به قدری از لحاظ اقتصادی معیوبه که کاملا مشخصه بعد از جلسه ای اضطراری توسط دولت و خودروسازا این تصمیم نابخردانه گرفته شده و با هیچ کارشناس اقتصادی مورد بحث قرار نگرفته.
  تعجب میکنم چطور حاضر شدن این تصمیم رو بگیرن اون هم وقتی میدونن عملا از این به بعد مشتری ندارن؟برنامه این وام به قدری عجولانه بوده که شرط میبندم خیلی از کسایی که ثبت نام کردن توانایی پرداخت اقساط رو ندارن. تو شرایط رکودی که کسب و کارهای تولیدی و بخصوص مسکن سازی در حال ورشکستگی هست دولت نقدینگی زیادی رو به کالایی اختصاص میده که هیچ سودی برای جامعه نداره و برای کشور هزینه های سرسام اور پزشکی و زیست محیطی داره.جمع کنید این بساط رو با این رانت بازی های فاسد

  پاسخ
 8. فرشاد
  سوابق: (88 دیدگاه) ,

  شک نداشته باشین خودداری مردم از خرید به مرور تاثیرش نشون میده.همونطور که الا نشون داده.پرداخت وام 25 میلیونی با سود کمتر در مقایسه با وام های دیگه نشون از یک قدم عقب نشینی خودروسازها و دولت هست.الان سایپا کاری کرده که در صنعت خودروسازی ما بی سابقس.کیا سراتو اتوماتیک رو با 40 میلیون تومن وام 2 ساله و بدون بهره گداشته برای فروش.ینی 50 تومن میدی و خودرو رو میگیری و بقیش 24 ماهه بدون سود که واقعا در کشور ما بی سابقس.
  همه ی اینا ینی کمی تلاش بیشتر از طرف مردم نتیجش عقب نشینی دومینو شکل خودرو سازا خواهد بود.اونا هرچی تونستن مقاومت کردن ولی وقتی توانشون تموم بشه دیگه قدم های بعدی رو خیلی سریعتر برمیدارن.خدارو شکر اولین قدم ها هم داره برداشته میشه.

  پاسخ
 9. kevin7360
  سوابق: (74 دیدگاه) ,

  این وام آخرین تیر ترکش خودروسازی و به جرات میشه گفت اقتصاد در حال فروپاشی این کشوره اگه ظرف شش ماه آینده نسبت به واگذاری این دو شرکت به خودروسازان خارجی اقدام شد و قیمت دلار در گام اول به 3000 رسید شاید بشه برای خودروسازی بشه آینده متصور شددر غیر اینصورت سه ماهه اول سال 95 ورشکست خواهند شد

  پاسخ
  1. سعید
   سوابق: (9 دیدگاه) ,

   من هم مثل همه ایرانی ها کشورم رو دوست دارم و راضی به هم پاشیدگی اقتصاد و ارگان هاش نیستم، از اون کسایی هستم که اگه مردم با هم متحد بشن کالای ایرانی بخرن حتما میخرم، سونی ژاپن اگه الان سونی شده برا اینه که مردمش در رو روی برندهای غیر ژاپنی بستند و همچنین سامسونگ مره و هزار تا مثال مشابه دیگه تو دنیا
   اما این چند سال اینقدر از این خودرو ساز ها بغض تو گلوم دارم و جمع شدهکه بی صبرانه دارم برا لحظه علنی اعلام ورشکستگی خودروسازها بی تابی می کنم.
   یقین دارم سحر نزدیک است…

   پاسخ
 10. ماهان گاز
  سوابق: (41 دیدگاه) ,

  این خودرو سازه خیلی پر رو هستند!!!!!!
  هرمجموعه ای بود قیمتها رو میاورد پایین/ولی اینا حاضرن ور شکست بشن ولی تسلیم حرف مردم که مردم واقعا راست میگن نشن/این خودرو سازها چه جور سهام عام هست که به خواسته مردم اهمیت نمیدن؟این خودرو سازها نشون دادن مافیای بزرگی هستند!!!!!
  واقعا تو چه مملکتی زندگی میکنیم!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 11. شاهرخ
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  بدبختی اینه که پیکان 6 دنده و دنده هیلمنی و دنده آرژانتینی و دنده گتراگ و دنده …. بخاطر دلال بازی خریده میشد و دست به دست میگشت. الان نوبت انواع اقسام پراید و پژوهه. تا مردم بخاطر منافع شخصی دست از اخلاق جهان سومیشون بر ندارن این وضعیت پا برجاست و گرنه الا ن به لطف اینترنت همه میتونن در مورد آخرین استانداردهای ایمنی و رفاه و آلودگی زیست محیطی خودروها دسترسی داشته باشن و مقایسه منطقی بین تولیدات فرغون سازیهای ایرانی و خودروسازهای با وجدان خارجی انجام بدن. وضعیت در مینی بوس و کامیونت و وانت سازی خیلی خراب تر از سواریه

  پاسخ
 12. پرسپولیس
  سوابق: (161 دیدگاه) ,

  با خالی کردن انبار که قرارنیست چیزی درست شود این انبارها دوباره پر میشود خودرو سازهاهم هیچ وقعی به خواسته مردم نمی گذارندهرازچند گاهی در پدال هم انعکاس داده میشود که مسولی از خودرو سازها یا مسولان سابق ایرانخودرو یاسایپا وپارس فقط قلمه سلمبه حرف میزنند در حرف زدن بزرگترین سخنرانان هستندوچنان توجیه میکنند انگارقراره دیگر نسل ماآرزوی به خودرو ایمن و باقیمت خوب واستاندارد رابه گور ببرد فرصت ده ساله میخواهند خالی کردن انباره رامیخواهندوعده میدهندتیراژبالا اینها همه اش چرند است ایران اگر با کشورهای صاحب تکنولوژی همکاری کند راه کره جنوبی را میرودچنان میگویند خارجی ها زیاده خواه هستند تکنولوژِ نمیارندکه همه باورشان شده اگر خودرو ساز ها را تخطئه کنند و مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس فقط نمایندگی رسمی یادتان باشد رسمی دایر کنند گردش پول از واردات وتعمیر واشنایی باتکنولوژی خودرو خارجی بیشتر پیشرفت میکنیم تا حاالان با زور بخواهیم خودروهای از رده خارج شده بسازیم یک جوان عمرش را میگذراند پس بایک ماشین زاپنی یا المانی باشد بهتراست یا 405 قدیمی چیزی که الان یک جوان همسایگان ایران دراند استفاده میکنندما فقط روی تریلر های خودرو بر فقط نگاه کردن وحسرت خوردنش را داریم چیزی که من در منطقه زندگیم هرروز می بینم متاسفم برای خودم که از هرجوانی در ان کشورها کم تر حق انتخاب دارم یا این دیگرانند که انتخاب خودرو راهم به قانون نانوشته عدم واردات 2500 سی سی میکنند یا قیمت نجومی برای خودروی ناوگان تاکسی رانی یعنی کرولا

  پاسخ
 13. fara2001
  سوابق: (96 دیدگاه) ,

  از روز اول به این حرکت دولت خوشبین نبودم . این رخداد محتمل بود و از امروز باید شاهد پر شدن دوباره انبارها باشیم .
  مگه دولت چقد دیگه میتونه وام بده.
  واقعا که بار کج به منزل نمیرسه

  پاسخ
 14. فرشاد
  سوابق: (88 دیدگاه) ,

  تو خبرگزاری این چند روز دوباره بحثهایی در مورد چابهار و تولید خودرو مطرح شد.اگر طرح به سرانجام خوبی برسه قراره قطب سوم خودروسازی با مشارکت تویوتا و نیسان در چابهار ساخته بشه و به خودروهای هیبریدی اختصاص پیدا کنه چون هزینه گمریک اونا کمه.

  پاسخ
 15. ahmad
  سوابق: (135 دیدگاه) ,

  تمام شواهد نشون میده که کمپین شکست نخورده و هنوز امید زیادی در این زمینه وجود داره
  با وجود اینکه ما مردم متحدی نیستیم و همیشه ما به راحتی فریب تبلیغات *** رو میخوریم ولی هنوز این کمپین زنده است و میتونیم با فعالیت و اطلاع رسانی بیشتر خودروسازان رانت خوار و فاسد رو به ورشکستگی بکشانیم.
  نجات صنعت خودرو ما فقط با ورشکستگی و بازیابی خوصوصی ممکن هست چون ثابت شده اینا قابلیت اصلاح ندارن

  پاسخ
 16. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  تا بود همین بود.

  پاسخ
 17. شهریار
  سوابق: (169 دیدگاه) ,

  والا من که بعد از فروش سمندم(89 ای اف 7) مونده بودم چی بخرم و چکار کنم..خیلی هم به اتومبیل نیاز داشتم…از اتومبیل داخلی که کلا دلسرد شده بودم …به هزار و یک دلیل …از قدیمی بودن تکنولوژی ساخت…پایین بودن کیفیت ساخت…دموده بودن و هزار دلیل دیگه…
  خلاصه اینکه دل رو زدیم به دریا و رفتیم سراغ خودروهای چینی که صبح تا شب همین جا زیر آبشون رو میزدم…بعد از کلی تحقیق و تفحس و مقایسه به خاطر علاقه ای که به طراحی ام وی ام 315 جدید داشتم رفتم یه هاچ بکش رو گرفتم
  نمیخوام خیلی در موردش حرف بزنم…ولی همینقدر میگم که خوشحالم از انتخابم چون کاملا ازش راضیم….خدائیش از خودروهای داخلی خیلی سرتره…
  حداقل اینکه میفهمی که چینی بعد از دو سال میاد فیس لیفت کامل از خودرویی رو ارائه میکنه که تقریبا تو بازار موفق بود..اینو تا از نزدیک نبینید درک نمیکنید…معنی واقعی تغییر یا فیس لیفت رو بهت القا میکنه…
  اینا رو گفتم که بگم هیج کجای ایران یه مسئولی پیدا نمیکنی که برای ملت ارزش قائل بشن…خودروی سی سال پیش رو با هزار تا منت میندازن به ملت..هزار تا اسم هم براش میذارن
  پس لا اقل خودمون میتونیم به خودمون کمک کنیم…من راحت میتونستم از بنجولای ایرانی با شرایط بهتر خرید کنم…ولی رو حرفم وایسادم
  فعلا که با 315 خوشیم

  پاسخ
 18. resident evil
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  روز قیامت به علت بار گناهانم گفتم خودم محترمانه برم جهنم که یکی از ملائکه داد زد کجا؟ گفتم جهنم! گفت اهل کجایی؟ گفتم ایران ،گفت بیا برو بهشت فکر میکردی تا حالا کجا بودی بدبخت!!!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x