ایستگاه

چرا قیمت خودرو دوباره صعودی شد؟

دنیای اقتصاد: برخلاف پیش‌بینی فعالان بازار، بسیاری از خودروها در هفته جاری با افزایش قیمت همراه شد. هفته گذشته همزمان با تخلیه حباب قیمتی بسیاری از خودروها، برخی از کارشناسان و فعالان بازار این روند را ادامه‌دار پیش‌بینی کرده بودند که در هفته جاری نیز افت قیمت‌ها تداوم خواهد داشت این در شرایطی است که برخلاف پیش‌بینی این کارشناسان، نه تنها قیمت‌ها در بازار افت نکرد بلکه نسبت به هفته گذشته قیمت بسیاری از محصولات خودروسازان روند صعودی به خود گرفت.


بازار خودروی کشور برخلاف روزهای آرام تابستانی در اولین ماه از فصل پاییز با روند صعودی قیمت‌ها مواجه شد. افزایش قیمت‌ها در شرایطی اتفاق افتاد که دیگر بازارها همچون سکه و ارز طبق روال یک ماه گذشته در آرامش به سر می‌بردند و تغییر و تحول قیمتی چندانی به خود ندیدند. آنچه مشخص است بازار خودرو برمبنای رویه یک‌سال گذشته با تاثیرپذیری از دو بازار سکه و ارز با نوسان همراه می‌شد به‌طوری‌که با هر تغییری در این دو بازار، خودرو نیز با تحولاتی همراه می‌شد. ریشه این موضوع نیز تا حدودی به سرمایه‌گذاری دلالان در بازار خودرو مرتبط می‌شد. با این حال در هفته گذشته، حباب قیمتی بسیاری از محصولات تخلیه و بازار به ثبات نسبی رسید و برخی از فعالان بازار نیز این روند را ادامه دار خواندند، حال آنکه ظاهرا ثبات بازار دوامی نداشت.

آنچه مشخص است بازار خودرو در فصل پاییز به خزان نشسته و به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار خرید و فروش در این فصل به‌خصوص در مهر و آبان به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد این در شرایطی است که به گفته این کارشناسان قیمت‌ها نیز در این فصل به دلیل کاهش تقاضا افت می‌کند؛ اما امسال در کنار تمام تغییراتی که زنجیره خودروسازی کشور به واسطه تحریم‌ها تجربه کرد، بازار نیز شرایط جدیدی را پیش روی خود می‌بیند. به‌طوری‌که افزایش قیمت در اولین ماه پاییز پس از گذشت تابستانی آرام، پدیده جدیدی بود که امسال بازار به خود دید. در این زمینه یک فعال بازار خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن تایید افزایش قیمت بسیاری از محصولات خودروسازان تاکید می‌کند که روند افزایشی، بیشتر مربوط به خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان است. وی در پاسخ به سوالی در مورد دلایل صعودی شدن قیمت‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند ضمن اینکه یاددآور می‌شود عرضه خودرو به بازار مناسب است و حتی شاهد بهبود عملکرد خودروسازان در این زمینه هستیم.

با توجه به اظهارات این کارشناس خودرو، این سوال مطرح است که چرا بازار بار دیگر قیمت‌های حبابی را به خود می‌بیند؟ در این زمینه اظهار‌نظر‌های متفاوتی از سوی فعالان بازار شنیده می‌شود به‌طوری‌که برخی معتقدند خودروسازان بار دیگر مدیریت بازار را بر عهده گرفتند و مشغول فراهم کردن زمینه‌ای مناسب برای فروش خودروهای جایگزین هستند و برخی دیگر نیز از موج جدید دلالی در بازار خبر می‌دهند. درهمین حال برخی دیگر از کارشناسان عنوان می‌کنند که اخبار مربوط به حذف تولید خودروهای پرتیراژ خودروسازان که همزمان با اجرای استانداردهای ۸۵ گانه از سوی وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح شده در افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است.

به بازار خودرو برویم و ببینیم منحنی قیمت طی هفته جاری چه تغییراتی را تجربه کرده است. بنابر اطلاعات رسیده از بازار، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در حال حاضر ۹۵ میلیون تومان قیمت دارد که در مقایسه با هفته گذشته ۲ میلیون تومان صعود را نشان می‌دهد. تیپ ۲ این خودرو نیز که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته، در حال حاضر ۷۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز در حال حاضر ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از افزایش قیمت ۲ میلیون تومانی آن حکایت می‌کند.

در بین دیگر مدل‌های پژو، ۲۰۷ اتومات قیمتی برابر با ۱۶۴ میلیون تومان دارد که نسبت به هفته گذشته حدود ۴ میلیون تومان جهش کرده است. همچنین پژو ۲۰۰۸ نیز که حدود ۵ میلیون تومان رشد قیمت داشته، در حال حاضر با ۳۰۵ میلیون تومان قابل خرید است. از سوی دیگر اما برای پژو ۴۰۵ مدل SLX، قیمت ۸۴ میلیون تومانی پیشنهاد می‌شود که نشان از رشد ۳ میلیون تومانی این خودرو در هفته جاری و نسبت به هفته گذشته دارد. پژو ۴۰۵ مدل GLX نیز با توجه به افزایش قیمتی که داشته، ۷۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد. طبق گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت این محصول تا چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، بنابراین باید منتظر ماند و دید این موضوع چه تاثیری بر آینده قیمتی ۴۰۵ خواهد داشت.

اما از بازار دیگر خودروهای داخلی نیز خبر افزایش قیمت به گوش می‌رسد. در این بین، دنا به مرز ۱۰۸ میلیون تومان رسیده و این یعنی خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته ۳ میلیون تومان رشد را به خود می‌بیند. برای خرید مدل پلاس این محصول نیز با توجه به افزایش قیمتی که داشته، باید ۱۶۵ میلیون تومان هزینه کرد. فعالان بازار اما در مورد رانا و سمند EF۷ نیز خبر از افزایش قیمت می‌دهند. رانا که حدود ۴ میلیون تومان رشد قیمت داشته، در حال حاضر خودرویی ۸۰ میلیون تومانی به شمار می‌رود. سمند EF۷ هم با توجه به رشد قمیت در هفته جاری، در حال حاضر ۸۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد.


سری هم به محصولات سایپا بزنیم و ببینیم منحنی قیمت آنها چه تغییراتی را به خود دیده است. بنابر گفته فعالان بازار، پراید ۱۳۱ قیمتی برابر ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که نشان می‌دهد خودروی موردنظر بیش از ۲ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. مدل ۱۱۱ پراید هم که از موج افزایش قیمت هفته جاری در امان نبوده، با حدود ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قابل خرید است. دیگر محصول سایپایی‌ها به نام ساینا نیز قیمتی برابر با ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول ۲ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. در نهایت اما تیبا هم که افزایش قیمت را تجربه کرده، در مدل صندوقدار قیمتی برابر با ۵۱ میلیون تومان دارد و مدل هاچ بک این محصول نیز در حال حاضر محصولی ۵۷ میلیون تومانی به حساب می‌آید.

برچسب ها

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۱۱ دیدگاه

 1. John

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (208 ديدگاه)

  آقای روزنامه دنیای اقتصاد ما که میدونیم داری جو درست میکنی.
  من همین امروز قیمت اکثر خودروها رو بررسی کردم و نرخ نزولی همچنان ادامه دارد. لطفا بازار رو خراب نکن

 2. حسین دهمرد

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (1034 ديدگاه)

  ما که دیگه نمیتونیم بخریم.چه چهل میلیون چه چهارصد میلیون.انقدر گرون کنین تا گرونی دونتون پاره بشه.

 3. hamid

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (9 ديدگاه)

  رسد ایرانی به جایی که جز پیکان نبیند. سلام بر کوبا…

 4. علی

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (131 ديدگاه)

  ممنون از سایت پدال و نوسینده هاش
  می خواستم یه پیشنهادی بدم. من فکر میکنم تو گزارش هایی مثل این ، استفاده از نمودارها به جذابیت بیشتر گزراش کمک کنه و خواننده راحت تر با اون ارتباط برقرار کنه. مثلا همین روند تغییرات قیمت ها برا خودروهای مختلف. اینطوری هم نیاز به خوندن متن کم تر میشه هم درکش راحت تره. هم برا خودتون یه بانک اطلاعاتی حالا تو هر زمینه ای ایجاد میشه.

 5. JDM

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (87 ديدگاه)

  چون مملکت صاحاب نداره

  1. MehdiTurbo

   ۳ آبان ۱۳۹۸
   سوابق: (866 ديدگاه)

   مملکت از خودمونه دولت از همین ادماند وقتی رفتارمون اینه دست هر کسی بود همین بود اوضاع،به جای اصلاح ممملکت اول خودمون اصلاح کنیم،غر زدن فایده ای نداره.

  2. نوید جهرمی

   ۳ آبان ۱۳۹۸
   سوابق: (2848 ديدگاه)

   اتفاقا مسئولا و صاحبای مملکت خیلی خوب میدونن دارن چیکار میکنن. این ماییم که همه جوره بی بخار شدیم. یکم از فرانسه وجلیقه زرداش یاد میگرفتیم بد نبود.

 6. بهراد

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (499 ديدگاه)

  وقتی میبینم ماشین هایی مثل پراید هنوزم مشتری دارن به معجزه ی شرکت های خودروسازیمون افتخار می کنم و کلاه از سر برمی دارم…

  1. نویدی

   ۳ آبان ۱۳۹۸
   سوابق: (410 ديدگاه)

   نه که مشتری دارن، مردم قدرت خرید خودروی دیگری رو ندارن.
   بلایی به سر بازار خودرو آوردن که با ۱۰۰ میلیون تومن فقط میتونی لگن چهارچرخ ایرانی بخری.
   خیلی حرفِ ها…صد میلیون تومن کف دستت باشه نتونی ماشین پدر مادر دار بخری!!!

 7. نویدی

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (410 ديدگاه)

  نویسنده گرامی
  خواهشا اگر از سر بی اطلاعی این قیمتا رو اعلام کردید، قبل از نوشتن مقاله اول دقیق تحقیق کنید تا به آشفتگی بیشتر بازار مریض خودرو کمک نکنید.
  الان قیمت تیبا صندوق دار تحویل آنی توی بازار ۴۷ تومنه که شما اعلام کردید ۵۱ تومن.
  و قیمت تیبا ۲ تحویل آنی هم ۵۱ تومانه.

 8. نویدی

  ۳ آبان ۱۳۹۸
  سوابق: (410 ديدگاه)

  حذف کن ولی ما که فهمیدیم جریان چیه و چکاره ای😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن