بررسی روند تغییر قیمت خودرو در دولت نهم و دهم

برای ایرانی‌ها «قیمت خودرو» همواره بحثی چالش برانگیز بوده و طی دو سه سال گذشته نیز داغ تر شده است و حالا که دولت پیشین به پایان رسیده و دولت جدید روی کار آمده، برای خیلی‌ها جالب خواهد بود که بدانند خودروها در این هشت سال چه تغییرات قیمتی را به خود دیده‌اند. مقایسه قیمت خودرو از آغازین روزهای روی کار آمدن دولت دهم تا به امروز، نشان می‌دهد قیمت خودرو در این هشت سال، بیش از سه برابر رشد کرده است.

IMG23331577

تنوع تولید

به اواسط سال 84 برویم و به روزهایی که محمود احمدی‌نژاد از شهرداری تهران راهی ساختمان ریاست‌جمهوری شده بود. در آن روزها صنعت خودرو ایران تنوع محصول زیادی داشت و بازار پر بود از خودروهایی که برخی از آنها در حال حاضر تنها در مدل دست دوم شان قابل مشاهده‌اند و دیگر به تولید نمی رسند. اگر نگاهی به لیست خودروهای داخلی در سال 84 بیندازیم، با نام‌هایی همچون پراید، پژو 405، پارس، 206، سمند، ماکسیما، زانتیا، ورنا و حتی رنو پی کی روبرو می‌شویم که در این جمع، چهار خودرو آخری هم‌اکنون دیگر به تولید نمی‌رسند. جداول قیمت این خودروها در سال 84 نشان می‌دهد که نرخ آنها طی هشت سال گذشته تورمی بین 200 تا 300 درصدی را تجربه کرده است. به عبارت بهتر، قیمت انواع خودروهای داخلی از اواسط سال 84 (آغاز ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد) تا اواسط سال 92 (پایان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد)، دو تا بيش از سه برابر رشد را به خود می‌بیند.

دلایل رشد قیمت خودرو

نظر کارشناسان

در باب اینکه چرا قیمت خودرو در این هشت سال با چنین شدتی صعود کرده، دلایل مختلفی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود که هر یک در جای خود جای نقد و بررسی دارد. در این بین، چند دلیل عمده برای افزایش قیمت خودرو در دوره هشت ساله ریاست‌جمهوری محمود‌احمدی‌نژاد از سوی کارشناسان برشمرده می‌شود که عبارتند از: «افت شدید تولید»، «اعمال سیاست تثبیت قیمت خودرو»، «بروز مشکلات مالی در صنعت خودرو»، «افزایش نرخ ارز» و «تحریم‌های بین‌المللی» که از سه تای آخر با نام کلی تر «رشد هزینه‌های تولید خودرو» یاد می‌شود. البته کارشناسان در حالت کلی تر نیز معتقدند رشد هزینه‌های تولید است که سبب شده تیراژ خودروها افت کند و با به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار، قیمت‌ها روندی به شدت صعودی را به خود ببینند.

نظر فعالان صنعت خودرو

اگر پای صحبت فعالان صنعت خودرو بنشینیم، آنها با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت هشت ساله احمدی‌نژاد، تاکید می‌کنند که عمده مشکلات‌شان ناشی از همین سیاست‌ها به خصوص عدم حمایت مالی، سرچشمه می‌گیرد. آنها می‌گویند که دولت در این سال‌ها کمترین تسهیلات مالی را با بیشترین بهره‌ها در اختیار خودروسازان قرار داده و اگرچه تولید خودرو در سال 90 به اوج خود رسید، اما در نهایت افتی شدید را تجربه کرد و حالا حدود یک سوم آن سال است. خودروسازان البته از افزایش نرخ ارز نیز صحبت به میان آورده و این موضوع را یکی از دلایل رشد هزینه‌های تولید و در نتیجه بروز مشکل مالی در صنعت خودرو و در پی آن، افت تیراژ می‌دانند. تحریم‌های بین‌المللی نیز در جای خود تاثیری غیر‌قابل انکار بر بالا رفتن هزینه تولید خودرو و پایين آمدن تیراژ جاده مخصوصی‌ها داشته است. تحریم‌ها علاوه بر اینکه سبب شدند خودروسازان بزرگ از ایران بروند و نقل و انتقال پول بسیار سخت و محدود شود، کلی هزینه روی دست خودروسازان گذاشتند چون آنها مجبور بوده و هستند قطعات موردنیاز خود را از طریق واسطه‌ها و با قیمتی بیش از نرخ واقعی تامین کنند.

dc318ef8dffc78671dca9eef87c05bea

تغییرات قیمتی طی هشت سال گذشته

در اواسط سال 84، قیمت پراید شش میلیون و 900 هزار تومان بوده و حالا که هشت سال گذشته، برای خرید این خودرو باید 16 میلیون و 500 هزار تومان پول بپردازیم. این یعنی قيمت پراید حدودا دو و نیم برابر شده است، هرچند پراید هنوز هم ارزانترین خودرو داخلی به شمار می‌رود.
از پراید که بگذریم، پژو 405 نیز افزایش قیمتی حدودا 2/3 برابری را از سال 84 تا به امروز داشته است. این خودرو در تابستان 84 با قیمتی حدود 12 میلیون تومان به فروش می‌رسید اما حالا 27 میلیون تومان قیمت دارد. پژو پارس هم که هشت سال پیش نزدیک به 17 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شد، حالا باید برای خریدش 35 میلیون تومان هزینه کرد. با این حساب، قیمت پژوپارس از آغاز دولت احمدی‌نژاد تا پایان دولت او، دو برابر رشد کرده است.
اما از وانت پیکان هم بشنویم؛ خودرویی که بازمانده ای از پیکان به شمار می‌رود و در مقایسه با سال 84 قیمت آن 2/8 برابر افزایش را به خود می‌بیند. وانت پیکان در حال حاضر حدود 14 میلیون تومان قیمت دارد حال آنکه در تابستان 84 تنها پنج میلیون تومان به فروش می‌رسید. دیگر وانت معروف در ایران؛ یعنی وانت نیسان آبی هم در این هشت سال رشد قیمت زیادی را تجربه کرده، در حالی که تابستان 84 فقط هشت میلیون و 500 هزار تومان قیمت داشت، حالا خودرویی 26 میلیونی به حساب می‌آید. در واقع قیمت وانت نیسان در دولت محمود احمدی‌نژاد سه برابر شده است.

متورم ترین خودرو

اما به سراغ پژو 206‌ برویم و ببینیم آنها چه تغییرات قیمتی در هشت سال گذشته داشته اند. طبق جداول موجود، مشتریان می‌توانستند پژو 206 تیپ 2 را در تابستان 84 با قیمتی حدود 10 میلیون تومان خریداری کنند، اما حالا باید 35 میلیون بدهند تا بتوانند پشت فرمان این خودرو بنشینند. با این حساب، قیمت پژو 206 تیپ 2 در طول هشت سال گذشته سه و نیم برابر شده است. همچنین تیپ 5 پژو 206 نیز که در حال حاضر قیمتی برابر با 37 میلیون و 500 هزار تومان دارد، هشت سال پیش در همین موقع 12 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسید. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود قيمت 206 تیپ 5 در دولت احمدی‌نژاد بیش از سه برابر شده است. از سوی دیگر قیمت مدل اتومات پژو 206 نیز در این هشت سال 3/7 برابر رشد را به خود می‌بیند که در بین خودروهای مورد بررسی بیشترین تورم را داراست. در واقع 206 اتومات را باید متورم ترین خودرو داخلی در دولت محمود احمدی‌نژاد دانست. این محصول در آغازین روزهای دولت نهم قیمتی برابر با 13 میلیون و 500 هزار تومان داشت، اما حالا اگر در بازار گیر بیاید، باید 51 میلیون تومان بابت خرید آن هزینه کرد.
پژو 206 تا سال 90 جزو پرتیراژترین خودروهای داخلی به شمار می‌رفت، اما از سال 91 و پس از قطع ارتباط پژو با ایران خودرو، تولید آن به شدت کاهش یافت و قیمتش شدیدا بالا رفت. در حال حاضر ایران خودرویی‌ها مشغول تولید مدل به اصطلاح ایرانی 206 هستند.
از 206 هم رد شویم و نگاهی بیندازیم به تغییرات قیمت سمند. این خودرو را در تابستان سال 84 می‌شد با قیمتی حدود 13 میلیون تومان خریداری کرد، اما حالا باید 27 میلیون و 500 هزار تومان داد تا سوار مدل LX آن شد. این یعنی قیمت سمند در دولت محمود احمدی‌نژاد بیش از دو برابر شده است.

منبع : روزنامه ی دنیای اقتصاد

 

درباره نویسنده

محمدرضا ریاضی ، همراه با شما در دنیای هیجان انگیز خودرو

87 دیدگاه

 1. arash zx
  سوابق: (74 دیدگاه) ,

  واقعا جای تاسف داره که توی این هشت سال شاهد اینقدر تفاوت قیمت هستیم . واقعا برای دولت نهم و دهم متاسفم که توان انجام هیچ کاری رو نداشتن……… آخه کجای دنیا بعد از هشت سال قیمت ها فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟ کاش یکی دلش برای مردم این مرز و بوم بسوزه و یه فکری به حال مردم بکنن، بابا ما همه از یه آب و خاک هستیم……… آدم نمی دونه از کجای این مملکت ایراد بگیره………… فقط میگم به امید روزی که ایران سربلند بشه و به زمانی مثل زمان کوروش کبیر برسه که همه ایران رو به نام ابر قدرت توی همه زمینه هابشناسن………

  پاسخ
  1. علیرضا
   سوابق: (22 دیدگاه) ,

   اینا که 35 ساله کاسه گدایی دستشونه … همیشه ازشون حمایت شده پول ماشینو گرفتن هر وقت خواستن تحویل دادن اما هنوز هم طلبکار دولت هستن … این بهانه ها دیگه خریدار نداره … مگه اون زمان که حمایت میشدید تحریم هم نبودید چه غلطی کردید ؟ الآن که شرکت های خارجی دارن میرن کدوم یکی از ماشین هاتون رو 100% که نه 60% داخلی میسازید که بهش دل خوش کنید ؟ به درک که ورشکست بشید …

   پاسخ
  2. شهروز
   سوابق: (13 دیدگاه) ,

   بهتره موقع انتخاب يا عدم شركت در انتخاب؛ جو گير نشده و بيشتر دقت كنيم تا بعداً پشيمون نشيم

   پاسخ
 2. نامی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  عرض سلام خدمت دوستان من یکی از کسانی هستم که از این قوطی حلبیای ایرون_چین ضربه خوردم یه 405داشتم که متاسفانه باهاش تصادف کردم و بهترین دوستم که باهاش بودیم فوت شد و خودم علیل الان که دارم این مطلبو میزارم دارم خفه میشم آخه این ملت تا کی تاوان آقایون رو بدن والا ما تو فلسطینم نگاه کنیم ماشیناشون همش بنزو تویوتا و خلاصه استاندارده ما که هیچ داره آبرمون تو سطح بین الملل هم میره پراید و سمند و دادن دست عربا دیگه اونام به ما میخندن تو مشهد با یکی شون که از عراق اومده بود حرف میزدیم درباره سمند پرسیدم ازش گفت اونایی که زیر خط فقرن ماشینای ایرانی_چینی سوار میشن

  پاسخ
  1. شهروز
   سوابق: (13 دیدگاه) ,

   واقعاً كه!
   چند سال قبل عراق رفته بودم.
   ماشيناي خيلي شيكي اونجا ديدم به طوري كه يه هيوندا شيك رو اونجا ديدم پشتش نوشته بود sonata!
   تو ايران اونو نديده بودم كه بعد از هفت هشت ماه تو ايران هم اون سوناتا پديدار شد
   بگذريم؛
   اونجا ناگهان پرايد ديدم.مبهوت رخ زيبايش شدم و حس غربت يهو از اطرافم پريد!
   سمند كه ديدم ديگه تو قلب ايران بودم و غربت معنايي نداشت
   تركيب تاكسي هاي اون شهر به اين شكل بود:
   مثلاً 5تا كرولا-4 تا چري ويانا-2 تا سوناتا-2تا كمري-3 تاپرايد – 2تاسمند و چند مدل خودرو ديگه كه همشون از سمند و پرايد بالاتر بودند
   اين بود خاطره من از رفتن به عراق و خودروهاي وطني

   پاسخ
   1. شهروز
    سوابق: (13 دیدگاه) ,

    ضمناً يادم رفت بگم ريو هم اونجا زياد ديدم كه تاكسي بود ولي با اين ريو كه ما تو ايران داريم كلي فرق داشت و باكلاستر بود.از روي چراغاش و آرم RIO تونستم اونو بشناسمش.
    اينجا بود كه من به واقع ديدم كه خودرو با يه برند تو دوتاكشور چقدر ميتونه متفاوت باشه!

    پاسخ
 3. hosein
  سوابق: (25 دیدگاه) ,

  خدایی رفتم یه سیلو هاچ بک خریدم خوشکل لامصب هر چی گاز می دهم نرم راه می ره هرچی فکر کردم 12 تومان بدم یه پراید دست دوم بگیرم دلم نیومد رفتم سراغ سیلو و خیلی هم از انتخابم راضیم یکی از مزایای سیلو هم اینه که وقتی کولر روشنه فشار زیادی روی موتور نمیاره و به نظرم هر کسی می خواهد یه ماشین در حد پریاد بخره این اشتباه رو نکنه و بره سمت سیلو و اینم بگم تمام قطعاتش هم پیدا می شه و هیچ مشکلی توی تعمییر و قطعاتش پیدا نمی کنید.

  پاسخ
 4. hitman
  سوابق: (139 دیدگاه) ,

  سلام اونایی که با موندن توی کشور دارند چلنگار میرند و غاز و غوز میکنند و می خوان برند خارج .حالا میتونند برند که بهتر که ما به امثال اونها نیازی نداریم چون ما نا امید نمی خواهیم ما خیانت نمی کنیم به سرزمینمون . ما می خواهیم ایران رو از فلاکت در بیاریم نه بزنیم رو سرش تا بیشتر به زیر بره ما توی کشورمون مردانی می خواهیم از جنس امیر کبیر باشه از جنس زنان و مردان خاندان سلطنتی قاجار .تو برو کاریت به دیگرون نباشه وقتی هم رفتی اون وقت می فهمی چه غلطی کردی . اگر هم نه غیرت داری پس بمون با بچه ها ابادش کن یعنی ما ایرانیها از یک ژاپنی که بعد فاجعه اتمی دو شهر بزرگش که به بدبختی کشیدن کمتریم یا عادت داری یک نفر بالای سرت باشه زور بهت بگه خودت انتخاب کن موفق باشی

  پاسخ
  1. کیان
   سوابق: (6 دیدگاه) ,

   سلام به همه دوستان
   در کشوری که مردم و دولت معنای نوآوری و خلاقیت رو نمیفهمند و ارزشی برای افراد خلاق و نوآور قائل نیستن معلومه که همون اونایی رو که میگی از کشور فراری میدن!!!!!
   به علاوه دوست عزیز در اسلام حکم به مهاجرت از جایی که استعداد افراد در حال تخریب هست داده شده
   در مورد قاجار هم بیشتر فکر کن!!!

   پاسخ
 5. مهیار
  سوابق: (130 دیدگاه) ,

  آره جلال همون هایی که از آب گل آلود ماهی گرفتن

  پاسخ
 6. احمد.ف
  سوابق: (463 دیدگاه) ,

  ببخشید دوستان میان کلامتون شکر!
  ولی یک خبر امروز زدن که خیلی تعجب آور بود. تویوتا GT86 رو آوردن به گمرک آمار دادن که قیمت ماشین ۱۶۰ هزار دلاره!!!! و یا حدود ۳۶۰ میلیون تومن!! به نظرتون یعنی چی؟؟؟؟؟!!!!

  پاسخ
  1. فقیر
   سوابق: (187 دیدگاه) ,

   احمد جان تا دیروز 178 میلیون بود
   البته این چیزا تو این مملکت مافیای چیز بعیدی نیست حتما یه گردن کلفتی مجوز انحصاری واردشو گرفته

   پاسخ
  2. fleetwood
   سوابق: (278 دیدگاه) ,

   تویوتا gt86 قیمتش از 190 تومن تا 220 تومن است

   پاسخ
 7. جلال
  سوابق: (585 دیدگاه) ,

  احمد جون گمرگ کدوم کارش درسته که این یکیش درست باشه!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 8. علی
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  سلام/خاستم خدمت آقای hitman بگم،عزیزم چرا مسایلو قاطی میکنی،الکی جوش میزنی،شماکه دم از غیرت و ازین چیزا میزنی واسه کشورت داری میسوزی وتاآخرپاش هستی،چرا از خودت شروع نمیکنی وبه جای اینکه با اسم خارجی خودتو معرفی کنی مثلا با اسم رستم میومدی تا هم آدمو واقعا غیرتی کنه هم باورمون بشه که داری دلسوزی میکنی.
  درضمن خدمت همه دوستان عرض کنم تا زمانیکه واسه سوار شدن یه ماشین(حالا هر چند غیر ایمن وغیر استاندارد)دست وپا میشکنیم و دودستی پول نقد میدم به 2شرکت بزرگ خودروساز ایران وقراره یه ماشینو که یک ماهه تحویل بده بادروغهای بزرگ سراز6 و7ماه درمیاره،بازم کشته میدم تو این ماشینا.
  موفق باشید

  پاسخ
 9. فقیر
  سوابق: (187 دیدگاه) ,

  خدا لعین ونفرین کند مسببین این امر را که خیلی از احاد جامعه در حسرت پراید ماندند
  و خیل عظیمی از نورچشمیها و گردن کلفتها ماشین میلیاردی نصیبشان شد
  یارو سال 2011 جنسیس گرفت 68م دو سال سوار شد فروخت 175میلیون یعنی بعد استحلاک و کارکردگی 110 میلیون سود کرد 110میلیوووووووووووووووون تو یک اهن پاره

  پاسخ
 10. حمید
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  شما چرا بصورت قبل از تحریم و بعداز تحریم تقسیم نمی کنید؟ شش سال اول دولت رون رشد قیمت شیب خیلی کمی داشته و کمترین قیمت خودرو در مقایسه با طلا را در تاریخ ایران در سال 90 تجربه کردیم

  پاسخ
 11. مجتبی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  امیدواریم در دولت یازدهم با برداشتن تحریم ها قیمت ها درست شه اگه بزارن بشه به امید روزای قشنگ

  پاسخ
 12. psy
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  “اگر پای صحبت فعالان صنعت خودرو بنشینیم، آنها با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت هشت ساله احمدی‌نژاد، تاکید می‌کنند که عمده مشکلات‌شان ناشی از همین سیاست‌ها به خصوص عدم حمایت مالی، سرچشمه می‌گیرد. آنها می‌گویند که دولت در این سال‌ها کمترین تسهیلات مالی را با بیشترین بهره‌ها در اختیار خودروسازان قرار داده ”
  ——————————
  این آقایون کارشناس محترم!!!توضیح بدهند چرا ایران خودرو با پولش میره سهام بانک خصوصی میخره اونوقت ادعای کمبود منابع مالی می کنه؟
  اگر کمبود منابع مالی داره از کجا آورده یک سوم سهام بانک خصوصی …. رو خریده؟

  پاسخ
 13. شهباز
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  عزیزران من ، بحث محمود و غیر محمود نکنید.

  منصفانه تر این است که تیراژ تولید و نرخ خودرو تا قبل از جهش نرخ ارز محاسبه شود.

  چون همه می دانیم این شرایط طبیعی نیست.

  هر چند این خودروسازان باید خیلی چیزها را توضیح دهند( ولی اینها که از مردم طلبکارند! خصوصاً جناب نعمت بخش عزیز گل گلاب!)

  پاسخ
 14. ایمان گوهری
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خطا نکنید همه رو نندازید گردن احمدی نژاد! با این کار فقط خودروسازان رو تبرئه می کنید.
  مقصر اصلی خودروسازانند که بخاطر یه مشت رشوه ، عمداً سمند و پراید و …….. و ….. رو 100 درصد داخلی سازی نکردند و به سود منطقی و منصفانه راضی نبودند

  مقصر خودروسازانند که فقط به فکر چاپیدن مردم هستند و ارزشی برای مردم قائل نیستند. چه رشوه ها که از قطعه سازها و خودروسازهای فرانسوی نگرفتند و …..

  فقط پای صحبت های آقای نعمت بخش بنشینید آنوقت می فهمید که از نظر اینها ملت ایران گوسفند هم نیست!

  پاسخ
 15. arash
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  سلام دوستان
  راستش ما همون سال 84 هم میگفتیم پراید 7 میلیون تومنی گرونه(وحتی 1.5 میلیون هم نمیرزه)! باید یه 5 سالی درامدمون رو پس انداز میکردیم تا تازه با غرض وقوله یکی میخریدیم!
  یعنی همون موقع هم همین آش وهمین کاسه بود!(میخام بگم بهتر نشده ونخواهد شد وربطی هم به دلار نداشته و نخواهد داشت چون اون موقع هم هرچی به دلار 900 تومنی هم حساب میکردیم بیشتر از 1-2 میلیون تومان نمیرزید!)

  پاسخ
 16. fleetwood
  سوابق: (127 دیدگاه) ,

  آره داداش اون ماشینا ماله ملیونرهایی است که یه شبه ملیاردر شدند ، همسایه ما طلا فروشی داشت به قول خودش 1.5 ملیارد طلا توی مغازش داشت هالا شده 9 ملیارد ، هالا بابای من اگه 100 زحمت بکشه و عرق بریزه و ما هم نخوریم و نپوشیم ، یک صدم این پولو نمیتونیم پس انداز کنیم ، ای توی روحت مسیح

  پاسخ
 17. میثم
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان دولت بی تقصیره یا حداقل همش تقصیر دولت نیست
  با این تحریم ها و این قیمت دلار و تحریم نفت دیگه دولت کاری از دستش برنمییومد.
  اگه بخواد واردات رو آزاد کنه کلی کارگر خودروسازی بیکار میشن اگه نکنه مردم ماشین بی کیفیت سوار میشن
  هرکس دیگه ای هم بود نمیتونست کاری بکنه پس همش تقصیر دولت نیست

  پاسخ
 18. محمد
  سوابق: (1684 دیدگاه) ,

  اگه پول اونهمه ریختو پاشو به فقرا کمک میکردن الآن فقیری در ایران وجود نداشت

  پاسخ
 19. S97
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  به ما اون پژو 406 توی عکسم بدن راضیم.

  پاسخ
 20. آرین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوباره می سازمت وطن…….اگرچه با خشت جان خویش

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x