تحقیق و تفحص از گمرک کلید ‌خورد

واردات خودروهای لوکس، کار دست گمرک ایران داد؛ برخی پیشنهادها برای آغاز طرح تحقیق و تفحص به کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس رسیده و دیر یا زود تحقیق و تفحص از آن کلید خواهد خورد.
پرونده 144 خودرو لوکس وارداتی به ایران، روی میز رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته و عباس معمارنژاد، رییس‌کل گمرک معتقد است: «واردات این خودروها به صورت تقلبی صورت گرفته و کل خودروهای پورشه‌ای که از جزیره ابوموسی وارد شده، بیش از 38 خودرو نیست.»

import cars

امیر خجسته، رییس کمیسیون شوراها می‌گوید: «دوستان ما در گمرک نباید ماجرای 144 خودرو لوکس را با 500 خودرويی که از ابوموسی وارد ایران شده، اشتباه بگیرند. از اینها گذشته 144خودرو لوکس تنها شامل‌حال «پورشه» نبوده و لكسوز و بنز اس و هیوندا هم وارد کشور شده.»رییس‌کل گمرک ایران به مهر گفته که در مجوزها و مصوبات دولت هیچ اشاره‌ای به نوع خودرويی که این افراد وارد می‌کنند، نشده و بر این اساس واردات این نوع خودرو طبق مصوبه دولت است و غیرقانونی نیست. خجسته می‏افزاید: «گزارش کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی کمیسیون شوراهای مجلس همان ابتدا از تخلف صورت‌گرفته در واردات 144خودرو لوکس به کشور مطلع شد و گزارش مبسوطی را به قوه قضاییه فرستاد، اما به هر دلیل رای نخست به شکلی صادر شد که واردکنندگان توانستند تمام 144 خودرو را ترخیص کنند، رای دوم، حکم بر توقیف تمام خودروها را دیرهنگام صادر کرده و حالا باید از میان صدهاهزار ماشینی که در مدل‌های مختلف در شهر در حال تردد است، آن 144خودرو را شناسایی کرد، كه این مساله امر محالی به نظر می‌رسد. نکته اصلی این است که این 144خودرو با «ثبت سفارش» جعلی وارد کشور شده‌اند و این مساله احتمال تحقیق و تفحص مجلس از سازمان گمرک را افزایش داده است.»او در پاسخ به اینکه چرا رای نخست صادرشده به شکلی بوده که امکان ترخیص خودروها به وجود آمده، می‌گوید: «حتما دستوری آمده و حالا هم برای پیداکردن این خودروها زمان و جزییات لازم را نداریم، حکم مرحله دوم بر توقیف دلالت دارد، اما توقیف کدام خودرو؟ چطور می‌شود خودرويی که حالا پلاک خورده و شاید چنددست هم معامله شده را در شهر پیدا کرد و پولش را به بیت‌المال بازگرداند، متاسفم برای دولتی که ادعای عدالت دارد و هر گوشه‌اش را که بنگری، پرونده فساد مالی بیرون می‌زند.»

ماجرای واردات خودروهای لوکس نخستین‌بار از سوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس پیگیری شد، حالا دو پرونده جداگانه در دستور کار دستگاه‌های قضایی است، یکی پرونده 144 بنز و هیوندا و لكسوزی که وارد کشور شده و دیگری 500 خودرويی که از ابوموسی میهمان شهرهای ایران شده است.

منبع : تین نیوز

 

درباره نویسنده

محمدرضا ریاضی ، همراه با شما در دنیای هیجان انگیز خودرو

27 دیدگاه

  1. feri 007
   سوابق: (224 دیدگاه) ,

   ای بابا اینا همش فیلمه تا من و تو رو سیا کنن… آخه چطور میشه که یه جاسوس یا یه بمب گذار وقتی صبح یکی از دانشمندان هسته ای رو ترور کرد… هنوز شب نشده اون یارو تروریسته رو میگیرن میان باهاش توی خبر 20:30 مصاحبه میکنن… حالا نمیتونن عوامل این قاچاق خودرو رو دستگیر کنن… بلا نسبت انگار روی پیشونی ما نوشته{خ}

   پاسخ
  2. sara
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   این ماشینا توی گونی که وارد نشدن شمار موتور و شاسی دارن … محاله که پیدا نشه … اینها همه بهانست

   پاسخ
  3. احسان 16v
   سوابق: (138 دیدگاه) ,

   یه جوری زدی تحقیق و تفحص انگار هیشکی از بخور بخورشون خبر نداشته؟؟؟

   پاسخ
 1. VAHID JINPACHI
  سوابق: (860 دیدگاه) ,

  تو ایران قانون وجود ندارد+
  تو ایران قانون وجود دارد_

  پاسخ
  1. حق گو
   سوابق: (39 دیدگاه) ,

   من استباهی + زدم فکر کنم بهتره بگیم در ایران قانون وجود دارد ولی به آن عمل نمی شود

   پاسخ
 2. اشكان
  سوابق: (263 دیدگاه) ,

  حذف تعرفه واردات خودرو تنها راه منطقي وصحيح است

  پاسخ
 3. احسان
  سوابق: (115 دیدگاه) ,

  اقا به نظرم تحقیق و تفحص نکنن بهتره یکباره گندش در میاد پورشه ها و وووو……. از کجا اومده حالا خر بیا باقالی بار کن یکباره دیدی بجا 3 هزار میلیارد اینجا 6 هزار میلیارد اختلاس کردند

  پاسخ
 4. امین
  سوابق: (821 دیدگاه) ,

  منم میخوام ……….

  چند روز پیش یه لکسوس سیاه دیدم مثل سفینه بود ( فکر کنم LS بود ) . قشنگ به اندازه 2 تا پراید و یه ردیف صندلی عقبش میشد.
  حالا یه دختر معلوم نبود 23 یا 25 ساله پشتش نشسته بود و داشت پز میداد.
  من با خودم گفتم که این دختره یه معادله درجه 2 بلده حل کنه ؟!؟!
  حالا دکتر و مهندسای ( حتی هسته ای ) ما پژو و حد اکثر زانتیا سوار میشن ( اگه ترور نشن! )

  چه عدالتی چه کشکی چه دوغی بابا …….

  پاسخ
 5. mahsa-alman
  سوابق: (298 دیدگاه) ,

  ای خدا خودت 206 رو ارزون کن من یدونه صفر بخرم.آمین یا رب العالمین

  پاسخ
  1. مسی
   سوابق: (268 دیدگاه) ,

   آخه 206 هم شد ماشین

   با این پولی که مردم به 206 میدن … اونور آب میشه BMW خرید .

   پاسخ
 6. علیرضا
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  وقعا نمیدونم چی بگم خیلی آدمای بی غیرتی هستن!!!

  پاسخ
 7. mahsa-alman
  سوابق: (298 دیدگاه) ,

  مسی خودم اینو میدونم.اما من اینور آبم نه اونورآب عقل کل

  پاسخ
  1. مسی
   سوابق: (268 دیدگاه) ,

   من هم میدونم این ور آب هستیم …

   منظورم اینه که با این پول … حقمون هست که بی ام و سوارشیم … نه 206

   پاسخ
 8. mahsa-alman
  سوابق: (298 دیدگاه) ,

  بعدشم من همین قدر پول ذارم شما 206 نخر برو amg بخرافتاد؟
  اینایی که دیس لایک میکنن همه 630 سوار میشن نه؟

  پاسخ
  1. Cobain
   سوابق: (45 دیدگاه) ,

   چرا دعوا داری ؟ 😀 . ما فقط می گیم سطح انتظاراتتون رو ببرید بالا . نخواید که 206 ارزون شه بلکه بتونید بخرید . بخواید که مثلا گمرک برداشته بشه بتونیم 208 بخریم !

   طی 30 سال از پیکان رسیدیم به پراید تازه از خدامونه پراید دوباره ارزون شه همونو بتونیم بخریم .

   پاسخ
  2. نیما2
   سوابق: (118 دیدگاه) ,

   یعنی شما یه 206 داشته باشی خیلی حال می کنی؟تا وقتی این حلبی های آشغالو می خریم بایدم مردممون واسه جیلی و mg چینی ذوق مرگ بشند

   پاسخ
 9. فقیر
  سوابق: (187 دیدگاه) ,

  تفحص از طرف کی؟کسایی که مجوز حمل اسلحه میخوان کسایی که طرح ترافیک میخوان از طرف کسایی که پاسپورت سیاسی میخوان کسایی که حقوق مادام العمر میخوان کساییکه………..

  تفحص و تحقیق اینا چی میتونه باشه به نظرتون….. اگه عرضه داشتن سازمان استاندارو نمیزاشتن به این حلبی سازهای وطنی مجوز بدن
  اینا فقط میان عرض 4یا8 سال بارو بندیل خودشونو تا آخر عمرشون ببندند

  پاسخ
 10. فرشاد
  سوابق: (88 دیدگاه) ,

  استدلال دولت برای جلوگیری از واردات خودروهای لوکس حتی با پرداخت گمرک چیه؟
  الان تعرفه واردات خودرو چقدره؟
  و برای خودروهای مختلف فرق داره؟

  پاسخ
 11. نیما2
  سوابق: (118 دیدگاه) ,

  یه جورایی یاد دزدیده شدن مجسمه های میادین تهران افتادم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! کار کار اینگیلیساست دولت ما پاکه که!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
  1. MAHDI
   سوابق: (50 دیدگاه) ,

   به قول دایی جان ایران فورقون با هر کی که ماشینو دوست داره دشمنه چون جز فرقون چیزی تولید نمی کنه

   پاسخ
 12. سامان
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  دلم برای جوونایی میسوزه که یه عمر زحمت می کشن و تو بهترین دانشگاههای ایران درس می خونن و عمر و جوونیشون رو صرف پیشرفت و علم می کنن آخرشم یه حقوق بخور نمیر میگیرن و به حقشون (از لحاظ مالی) به هیچ وجه نمیرسن. اونوقت یه عده آدم خلافکار و قاچاقچی (اکثرا بیسواد) اینجوری پولای کلان به جیب میزنن. اونوقت میگیم فرار مغزها واسه چیه!!

  پاسخ
 13. نوید
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  زشته برا دولت که با این همه پولیکه از فروش نفت به جبب می زنه دنبال پول گمرکی ماشین ها باشه. لااقل یه اشانتیون هم که شده به این ملت همیشه بیچاره بدهید که یه خودرو ایمن حداقل توقع اونا تو زندگیه. آخه خون تو شیشه کردن هم شد هنر؟!

  پاسخ
 14. BARDIA
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  تو ایران برای پشرفت باید معروف باشی. اگر بخوای مثل بقیه کار کنی جواب نميده
  مثلا چند نفر باباش بنز داره? طرف از صبح تا شب جون میکنه سر 60 سالگی ى آزرا میخری!اون وقت ی بازیکن 90 اینور اونور میره پاش به توپ می خوره توپ میره تو گل واردات ماشین براش آزاد میشه!!! الان ما جوونیم وقتی پیر شدیم ماشین 8 سیلندر واسه چی مزاحم خوایم؟ شما برو خارج بگو 200 تومان ماشین م ی خ ا م بهت اس ال اس میدن اگه بگی سدان بهت اس 65 میدن بگی شاسی بلند بهت کادیلاک اسکالید فول آپشن 150 تومانی مدنی!!! این جا با 200 تومان کادنزا میدن!!! این جا با 38 تومان 206 تیپ 2 میدن ولی اون جا کامارو لواپشن!!!

  پاسخ
 15. momo
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  صحبت اول ، تحقیق و تفحص
  صحبت آخر، به به و چه چه و سپاس و تشکر
  و در آخر همه چی آرومه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x