تویوتاهای لوکس میلیاردی در بازار ایران

رپورتاژ: تویوتا برندی ژاپنی است که در سراسر جهان به تولید خودروهای کم‌مصرف و هیبریدی باقیمتی اقتصادی معروف است. اما مانند تمام برندهای مشهور این برند نیز برای خود مدل‌هایی دارد که از گران‌قیمت‌ترین و باارزش‌ترین خودروهای جهان محسوب می‌شوند. هرچند به دلیل قیمت بسیار بالای تمام مدل‌های تویوتا این برند در ایران به یک برند لوکس تبدیل شده است، اما در تمام بازارهای جهانی تنها چند مدل شاسی‌بلند از این برند معتبر ژاپنی در رده خودروهای گران‌قیمت قرار می‌گیرند. حال تصور کنید این شاسی‌بلندهای گران‌قیمت بازار جهانی، در بازار ایران با چه قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسند.


تورم‌های به وجود آمده در سال 97 و نیز افزایش ناگهانی قیمت ارز باعث شد تا قیمت مدل‌های لوکس تویوتا به بیش از 1 میلیارد تومان در بازار آزاد برسد. از طرفی نیز نبود کنترل در قیمت‌گذاری‌ها باعث شد تا بسیاری از افراد سودجو با تعیین قیمت‌های بسیار بالا برای خودروهای خود به این آشفتگی‌ها دامن بزنند. در ادامه این مطلب قصد داریم مدل‌های لوکس تویوتا که در بازار فعلی ایران قیمت میلیاردی دارند را معرفی کنیم.

  1. تویوتا لندکروزر


تویوتا لندکروزر از سال 2006 در ایران وجود دارد. این خودرو که به جنگجوی جاده‌ها معروف است شهرت خود را به خاطر کاربری بالای خود به دست آورده است. تویوتا لندکروز همان‌طور که در مسیرهای آفرودی با تمام قدرت شما را به‌خوبی همراهی می‌کند، در مسیرهای شهری نیز به‌راحتی قابل‌کنترل است و هندلینگ بسیار خوبی دارد.

متأسفانه از سال 2014 به بعد به دلیل تصویب قوانین جدید گمرکی مبنی بر منع ورود خودروهایی با موتورهای بیش از 2.5 لیتر، تویوتا لندکروز نیز با موتور 5.7 لیتری خود در نسل جدید از بازار ایران رخت بربست. مدل‌های موجود از این خودرو با موتورهای 4 لیتر تا 4.7 لیتر در ایران موجود هستند. تویوتا لندکروزر 2013 آخرین نسخه قانونی این خودرو در ایران است. هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت تویوتا لندکروزر 2013 حدود 1 میلیارد و 800 تا 2 میلیارد و 200 تومان می‌باشد.

  1. تویوتا پرادو چهاردر


تویوتا پرادو که درواقع نوعی لندکروزر محسوب می‌شود از سال 2005 وارد ایران شد. این خودرو از اولین شاسی‌بلندهای لوکس موجود در بازار ایران محسوب می‌شود که به‌کلی دید ایرانیان را از یک شاسی‌بلند عوض کرد. این خودرو نیز به دلیل موتور حجیم آن از 2013 به بعد مجوز ورود به ایران را دریافت نکرد. تویوتا پرادو چهاردر نیز هم‌اکنون از خودروها کمیاب بازار ایران است و باقیمت‌های بسیار بالایی به فروش می‌رسد. خریدوفروش تویوتا پرادو 2013 که آخرین نسخه از این خودرو است هم‌اکنون در بازار ایران باقیمتی حدود 1 میلیارد و 100 تا 1 میلیارد و 200 میلیون انجام می‌شود.

  1. تویوتا اف جی کروز


تویوتا اف جی کروز باهدف رقابت با هامر که یکی از قدرتمندترین آفرودهای جهان بود، ساخته شد. تویوتا درواقع با بازسازی مدل قدیمی اف جی خود با توانایی‌های آفرودی بالا وارد جنگ با یکی از محبوب‌ترین آفرودهای جهان شد. مدل‌های موجود از تویوتا اف جی کروز در ایران مربوط به سال‌های 2011 تا 2013 می‌شود. اف جی کروز 2013 با تولید 381 نیوتون متر گشتاور توانایی مانور بالایی در مسیرهای متنوع آفرودی داشت.

قیمت خریدوفروش تویوتا اف جی کروز 2013 هم‌اکنون در بازار خودرو ایران حدود 1 میلیارد و 200 تا 1 میلیارد و 300 میلیون تومان می‌باشد. هرچند طراحی نسخه 2013 این خودرو بسیار قدیمی است و داخل کابین آن نیز تکنولوژی‌های به‌روزی نسبت به دیگر هم‌وطنان خود ندارد اما بازهم قیمت آن در رنج بیش از 1 میلیارد قرار دارد!

  1. تویوتا فرچونر


تویوتا فرچونر یک شاسی‌بلند سایز متوسط است که برای پر کردن فاصله میان تویوتا 4runner و تویوتا لندکروز به بازار آمد. با دانستن این موضوع می‌توان فهمید که تویوتا فرچونر باهدف ترکیبی از توانایی‌های آفرودی و رانندگی شهری آرام و بدون مخاطره به بازار آمده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت خریدوفروش تویوتا فرچونر در بازار جهانی بسیار خوب است و این خودرو هرساله با استقبال بسیار زیادی مواجه می‌شود.

تویوتا فرچونر به‌صورت شرکتی وارد بازار ایران نشد به همین تنها تعداد محدودی از مدل‌های 2011 تا 2013 آن در بازار موجود است. بیشترین قیمت نیز به مدل 2013 آن تعلق دارد. قیمت تویوتا فرچونر در بازار فعلی ایران حدود 1 میلیارد تا 1 میلیارد و 100 میلیون تومان می‌باشد.

سخن پایانی

ازآن‌جهت که هیچ نظارتی بر قیمت‌های بازار آزاد ایران وجود ندارد، نمی‌توان گفت قیمت قطعی این خودروها دقیقاً در چه رنجی قرار دارد. درواقع تعیین قیمت از روی قیمتی که عده‌ای از فروشندگان برای فروش خودروهای لوکس خود تعیین می‌کنند مشخص می‌شود! در این اوضاع آشفته برخی فروشندگان نیز برای ماهی گرفتن از این آب گل‌آلود خودروهای غیر لوکس خود را نیز باقیمت‌های بیش از 1 میلیارد تومان به فروش می‌گذارند. به‌عنوان‌مثال قیمت تویوتا هایلوکس 2015 در یکی از آگهی‌های موجود در دیوار 1 میلیارد تومان می‌باشد.

 

 

منبع : ویرلن

مطالب مرتبط

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.