جایگاه پایین ایران در رنکینگ جهانی کیفیت اولیه خودروها

نتایج ارزیابی‌ها نشان‌دهنده جایگاه پایین ایران در رنکینگ کیفیت اولیه خودروهای تولیدی در جهان است. متاسفانه صنعت خودروی ایران حتی جایگاهی پایین‌تر از صنعت خودروی نوپای چین دارد.

ikco
شاخص IQS به بررسی کیفیت اولیه خودروهای تولیدی از دیدگاه بیش از 145 هزار مشتری از 18 شرکت پرداخته و به عبارتی تعداد عیوب مشاهده شده در هر ۱۰۰ خودروی تولیدی در سه ماهه اول مالکیت آن را از نظر مشتریان، بررسی می‌کند.

cartoon
براساس گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در میان شش کشور مورد بررسی، ایران جایگاه آخر را از نظر میانگین کیفیت اولیه خودروهای تولیدی به دست آورده است.

saipa corp
در این زمینه وضعیت شاخص IQS در شش کشور آلمان، ژاپن، کره جنوبی، چین، فرانسه و ایران بررسی شده است. در این بررسی شاخص IQS در آلمان معادل با ۸۰ (۰.۸ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، در ژاپن ۱۶۵ (۱.۶ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، کره جنوبی ۱۸۵ (۱.۸ ایراد در سه ماهه اولیه مالکیت هر خودرو)، چین ۳۱۸ (۳.۱ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، فرانسه ۴۲۰ (۴.۲ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو) و ایران ۴۷۸ (۴.۷ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو) بوده است.

تعداد عیوب مشاهده شده در سه ماهه اول مالکیت خودروها
تعداد عیوب مشاهده شده در سه ماهه اول مالکیت خودروها

نتایج این ارزیابی در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت چندین بار از خراب شدن خودروهای صفرکیلومتر تولید داخل انتقاد کرده است. در یکی از این انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده اظهار کرده بود:

چرا خودروهای تولیدی در کشور باید قبل از ۱۰ هزار کیلومتر پیمایش به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنند!؟

وی خاطرنشان کرده بود:

توقع مشتریان داخلی افزایش یافته با این حال خودروسازان نتوانستند به همان نسبت کیفیت خودروهای خود را ارتقاء دهند و همین موضوع دلیل نارضایتی مصرف‌کنندگان از کیفیت خودروهای داخلی است. مصرف‌کنندگان ایرانی خودروهایی جدید، با کیفیت و آپشن‌های بالا می‌خواهند و در این زمینه کیفیت خودروهای داخلی را با خودروهای وارداتی مقایسه می‌کنند.

پنج ایراد اصلی خودروهای داخلی در سه ماه نخست تحویل به مشتری، به ترتیب شامل رگلاژ نبودن درها، سر و صدای داخل اتاق، صدای غیر عادی موتور، مصرف سوخت و شتاب کم می‌شود. این در حالی است که ایرادات پنج گانه در خودروهای وارداتی را به ترتیب، مصرف سوخت، شتاب کم، ضعف در تهویه مطبوع، صدای غیر عادی موتور و سر و صدای اضافی داخل اتاق، در بر می‌گیرد.

cartoon
گزارش مربوطه نشان می‌دهد که دو خودروساز بزرگ کشور فاصله زیادی با همتایان خارجی خود در حوزه کیفی دارند، چه آنکه ایران‌خودرو در رده بیست و چهارم جدول قرار گرفته و سایپا نیز ساکن رده یکی مانده به آخر است.

منبع: ایسنا

29 دیدگاه

 1. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  این که کاملا معلوم بود، نیاز به بررسی نداشت.

  پاسخ
  1. ferrari
   سوابق: (608 دیدگاه) ,

   شرم آوره. حتی عراق هم از کیفیت پایین ماشین های ایرانی گله کرده و شماره گذاری این لگن هارو متوقف کرده.

   پاسخ
  2. محمد رضا
   سوابق: (202 دیدگاه) ,

   ای آمار میگه فرانسوی از چینی بیشتر خراب میشه اونم با اختلاف زیاد وبه دلیل پیچیدگی بیدلیل خودرو فرانسوی منتاژ ایرانش به فاجعه تبدیل میشه درنتیجه پس از ورود فرانسوی ها ی مونتاژ داخل به بازار من همون چینی رو با امکانات بیشتر وراحتی وجاداری وقدرت موتور وگیر بکس کم استهلاک تر به پژو های تولید داخل آینده چه موتور tu5 ویا هر موتور آشغال دیگری باقیمت پایین تر ترجیح میدم

   پاسخ
  1. Lexus lover
   سوابق: (117 دیدگاه) ,

   مجید جان احساس میکنم وقتی به پورشه میگی پورش ,, خود اشتاین مایر و مرکل شخصا میان با یه لوح تقدیر بابت زنده نگه داشتن زبان آلمانی ازت تشکر میکنن

   پاسخ
   1. SERIAL WINNER
    سوابق: (9790 دیدگاه) ,

    قربانت عزیزم.
    باور کن هم پورش درسته هم پورشه.
    ولی پورش خیلی بهتر و درست تر و اصیل تره.
    پورشه به غلط جا افتاده.
    من اینو از 20 نفر پرسیدم که میگم.

    بعضی ها میخوان افاضه فضل کنن میگن پورش غلطه.

    پاسخ
    1. معین
     سوابق: (2 دیدگاه) ,

     والا هر دو درستن
     پورش توی لهجه امریکایی گفته میشه
     پورشه بریتیش هستش
     البته من در زبان انگلیسی اینو میدونم و اطلاعی از المانی ندارم

 2. Das Beste Oder Nichts
  سوابق: (219 دیدگاه) ,

  در این زمینه وضعیت شاخص IQS در شش کشور آلمان، ژاپن، کره جنوبی، چین، فرانسه و ایران بررسی شده است. در این بررسی شاخص IQS در آلمان معادل با ۸۰ (۰.۸ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، در ژاپن ۱۶۵ (۱.۶ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، کره جنوبی ۱۸۵ (۱.۸ ایراد در سه ماهه اولیه مالکیت هر خودرو)، چین ۳۱۸ (۳.۱ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو)، فرانسه ۴۲۰ (۴.۲ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو) و ایران ۴۷۸ (۴.۷ ایراد در سه ماهه اول مالکیت هر خودرو) بوده است
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  قابل توجه دوستانی که میگفتن ماشین های آلمانی پر استهلاکن

  پاسخ
  1. RRTT
   سوابق: (27 دیدگاه) ,

   1- در این مقایسه، بر اساس کشور برند طبقه بندی کردن. مثلا محصولات سوزوکی و مزدا تولید ایران، ژاپنی و کیا سراتو تولید ایران، کره ای و … در نظر گرفته شدن.
   2- تو این بررسی، مرسدس و بی ام و از آلمان در نظر گرفته شدن ولی از ژاپن میتسوبیشی و سوزوکی که ارزونترین برند های ژاپنی هستند هم درنظر گرفته شدن و خبری از هوندا، نیسان سوبارو نیست.
   3- این کیفیت اولیست و اصلا ربطی به استهلاک نداره. استهلاک رو باید در مدت طولانی بررسی کرد نه چند ماه.

   پاسخ
  2. وحید
   سوابق: (311 دیدگاه) ,

   قابل توجه تو ربطی به استهلاک نداره
   در ضمن اول لین لیست لکسوزه قابل توجه تو

   پاسخ
 3. پرسپولیس
  سوابق: (161 دیدگاه) ,

  تعطیلی یارقابت تنها میتواند کارساز باشد وگرنه تا ابداینها درصنعت خودرو درحال تحقیق هستند ببینند کدام خودرومال دهه هفتاد میلادی هست ان رابرای خود برندی ملی کنند با کمی چراغ وسپر جلوپنجره تغییر دادن فقط 5کشور ادعامی توانند بکنند برای برند تمام ملی حداقل می گفتن بهترین مونتاژ کار بهتربود

  پاسخ
 4. ASTON MARTIN
  سوابق: (1180 دیدگاه) ,

  سوالم اینه که چرا سایپا و پژو یک پله اختلاف دارن و چین از فرانسه بالاتره
  ینی سایپا و پژو اینقد نزدیک به همن و چینم از فرانسه بهتره ؟ :/

  پاسخ
  1. RRTT
   سوابق: (27 دیدگاه) ,

   مطمئن نیستم ولی فک میکنم تو این مقایسه، بر اساس کشور برند طبقه بندی کردن. مثلا پژو 206 تولید ایران، غرانسوی در نظر گرفته شده. همینطور محصولات سوزوکی تولید ایران، ژاپنی و کیا سراتو تولید ایران، کره ای و … در نظر گرفته شدن.
   شاید دلیل اختلاف فاحش برند ها ی آلمانی با بقیه همین باشه که تو ایران چیزی تولید نمیکنن.

   پاسخ
 5. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  جدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون که اطلاع دادی چون اصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصصلا نمی دونستم ایران جایگاه نامناسبی داره

  پاسخ
 6. Developer
  سوابق: (117 دیدگاه) ,

  ولی یه جای این لیست میلنگه ، چجوریه که تو این لیست کیفیت تولیدات ایران خودرو از پژو بالاتره ؟ والا تا جایی که عقل ما قد میده ایران خودرو خودش نوچه پژوئه ، امکان نداره کیفیت تولیداتش از پژو بیشتر باشه

  پاسخ
 7. Ironman
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  ایران فقط پلتفرم چند مدل خودروی فرانسوی دهه هفتاد و هشتاد و نود و یک مدل خودروی کره ای دهه هشتاد رو خریداری کرده و اونها رو به طرز ناشیانه ای دستکاری کرده و از ریخت و قیافه و کارایی انداخته و با بی کیفیت ترین و ارزان ترین قطعات چینی اونها رو مونتاژ کرده و با چند برابر قیمت تمام شده در یک بازار کاملا بسته و استبدادی به مردم بدبخت ایران فروخته. با این اوصاف حتی نمیشه این کشور رو کشوری خودروساز دونست چه رسد به اینکه با کشورهایی صنعتی مثل ژاپن و آلمان و کره و فرانسه هم مقایسه اش هم کرد!

  پاسخ
 8. حمیدرضا
  سوابق: (956 دیدگاه) ,

  جالبه فاصله چین وکره خیلی زیاد و فاصله کره با المان همچنین کاش برندهای مورد بررسی رو هم مینوشتید ببینیم کدوم شرکتای ژاپنی ایراد دار بودن

  پاسخ
 9. امیرحسین
  سوابق: (17 دیدگاه) ,

  ایران رو با فرانسه و ژاپن مقایسه کردن؟؟؟؟ایرانو باید با سومالی و جیبوتی مقایسه کرد….

  پاسخ
 10. محسن
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  جالبه برام نوشتین متاسفانه پایین تر از صنعت خودروی نوپای چین؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
  این کشورایی ک شما نام بردین اگه تمام صنعتشون حالا اینجا مثال خودروسازیشون رو با خاک یکسان کنین در یک روز،روز بعدش بازم جوری میسازن ک هزار برابر ایران کیفیت داره محصولاتشون.دلیلشم روشنه.اونجا تمامی مرز های علم و صنعت برایشرکت های دیگه باز هست و از تجارب هم ب نحو احسنت استفاده میکنین.رانت و فسادی وجود نداره ک مث ایران باشن و بخاطر سود بیشتر جون مردمشون اندازه گوسفند ارزش نداشته باشه.دیگه مشکلاتی مث رگلاژ نبودن درها و سرو صدا و…اینجور مسائل ک اصلا ب چشم این غیور مردان(سهامداران و تمامی کسانی ک ذی نفع هستن)نمیاد…

  پاسخ
 11. حمید
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  کاش خودروسازی ما هم خصوصی میشد و اونوقت طعم تولیدات جدید، با کیفیت و قیمت های رقابتی رو می چشیدیم، شرکت های دولتی واقعا شورشو در آوردن چون در هر صورت حقوق و دستمزد خودشونو میگیرن به همین خاطر به خودشون زحمت کار و ابتکار نمیدن (نمونش همین سایپا مطمئن! که آخر لیست تشریف داره) ولی شرکت های خصوصی این شرایط رو ندارن و باید جان برادر کار کنن تا فروش و درآمد بیشتر داشته باشن.

  پاسخ
 12. Mahdi 392
  سوابق: (183 دیدگاه) ,

  ای بابا این همه مردم پراید و سمند میخرن دیگه چقد از تولید ملی حمایت کنیم
  میخواید شماره حساب بدید پول بفرستیم

  پاسخ
 13. sevlan
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  ,با سلام،این لیست فقط شامل شرکت ها و خودروهایی میشه که وارد ایران میشن و همچنین خودروهایی که تو ایران تولید و یا مونتاژ میشن،پژو لیست حاضر همون ۴۰۵ و یا ۲۰۶ و یا پارس تولید شده در ایران هستش و ایران خودرو هم سمند و رانا و…. هستش،و بدیهی هستش که کیفیت یه ماشین مونتاژ ویران خودرو که همه چیزش چینیه و مال ۳۰ سال پیش هستش پایین تر از حتی چینی ها باشه،و این رنکینگ اصلا قابلیت استناد جهانی نداره،چون سازمان استاندارد ایران اصلا صلاحیت تایید و یا رد چیزی رو نداره!!!!!چون در نظر این سازما ن پراید استاندارده،دستش بخون مردمی که تو لگن های داخلی کشته شدن الودست!

  پاسخ
 14. H@med
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  من کاری به این جدول ندارم فقط این نویدو میگم که اگه اینطوری پیش بریم که تمامی مشکلاتم میدونیم از کجاهاست. واقعا باید در این صنعت و با تمام احترامات گل بگیریم

  پاسخ
 15. علی
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  دوستان با این تفاسیر باید با 40 تومن چی بخیریم ،.!

  پاسخ
 16. یاسین
  سوابق: (652 دیدگاه) ,

  واقعا یه چیز جالبش اینه که برند ام جی با وجود اینکه تو چین اسمبل میشه و بخاطر طراحی با کیفیت اروپاییش و اینکه انقدر نظارت بر ساختشون دقیق انجام میشه نتایج خوبی رو نشون داده کاش پژو هم اینقدر با بی مسولیتی نسبت به محصولاتش در ایران کار خودشو خراب نمیکرد در چه حدیه کیفیت پژوهای تولیدی ایران از خود محصولات اشغال ایران خودرو پایین تر افتاده!!!!!!!!!!!!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x