ایستگاه

وضعیت خریدوفروش یاریس هاچ بک در بازار خودرو

رپورتاژ:  تویوتا یاریس هاچ بک ازجمله خودروهای شهری است که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است و همین عامل سبب فروش بالای آن در سراسر دنیا شده است. همان‌طور که می‌دانید کمپانی تویوتا به تولید خودروهای کم‌مصرف و اقتصادی در دنیا شهرت دارد. این موضوع را می‌توان با خودروی پرآوازه تویوتا کرولا که پرفروش‌ترین خودرو تاریخ خودروسازی است کاملاً درک کرد. تویوتا یاریس هاچ بک هرچند به‌پای کرولا نمی‌رسد، اما در کلاس هاچ بک‌های شهری عملکرد خوبی را از خود ارائه می‌دهد. این خودرو تقریباً تمام فاکتورهایی که برای یک رانندگی روزمره اهمیت دارد را به‌خوبی برآورده کند.


یکی از مهم‌ترین این فاکتورها مصرف سوخت کم است که یک خودرو را به یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی تبدیل می‌کند. دیگر فاکتور مهم نیز هزینه پایین نگهداری است که معمولاً خودروهای شهری در کارکردهای زیاد خرج زیادی روی دست صاحبان خود می‌گذارند. اما تویوتا هر دو این فاکتورها را به بهترین نحو در تویوتا یاریس هاچ بک برای مشتریان خود جمع‌آوری کرده است. به همین دلیل نیز خریدوفروش تویوتا یاریس هاچ بک و دیگر خودروهای اقتصادی تویوتا در جهان آمار نسبتاً بالایی دارند. در ادامه قصد داریم نگاهی جزئی و دقیق به وضعیت بازار خریدوفروش تویوتا یاریس و نسخه‌های مختلف آن داشته باشیم.

وضعیت خریدوفروش تویوتا یاریس هاچ بک 2008-2010

اولین حضور تویوتا یاریس هاچ بک در ایران به سال 2008 بازمی‌گردد. زمانی که تعداد مدل‌های هاچ بک شهری در ایران انگشت‌شمار بودند. هرچند تعداد این مدل نیز در بازار ایران زیاد نبود. اما از محبوبیت بالایی برخوردار بود. اما اگر بخواهیم ارزش خرید تویوتا یاریس هاچ بک 2008 تا 2010 را بررسی کنیم باید گفت که به دلیل مدت‌زمان زیادی که از حضور این خودروها در ایران می‌گذرد و کمبود قطعات این نسل در ایران، خرید مدل‌های 2008 تا 2010 آن به نظر عاقلانه نیست. بهر حال در بازار فعلی ایران خریدوفروش تویوتا یاریس هاچ بک کارکرده 2008 و 2009 باقیمتی حدود 140 تا 170 میلیون تومان انجام می‌شود. اما برای خرید تویوتا یاریس 2010 به مبلغی حدود 190 میلیون تومان نیاز دارید.

وضعیت خریدوفروش تویوتا یاریس هاچ بک 2012-2014

بازار خریدوفروش تویوتا یاریس برای مدل‌های 2012 تا 2014 وضعیت بهتری دارد و از ارزش خرید بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی برخوردار است. زیرا تعداد مدل‌های این سری در ایران بیشتر هستند و به طبع پیدا کردن قطعات یدکی آن‌ها نیز راحت‌تر است. در حال حاضر فروش تویوتا یاریس هاچ بک 2012 با مبلغی حدود 170 میلیون تومان انجام می‌شود. مدل 2013 آن نیز با مبلغی بین 180 تا 190 میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما برای خرید تویوتا یاریس هاچ بک 2014 باید بیش از 200 میلیون تومان هزینه کنید. خریدوفروش این مدل تا 250 میلیون تومان نیز در بازار انجام می‌شود.

وضعیت بازار خریدوفروش تویوتا یاریس 2015-2016

این دو مدل از تویوتا یاریس هاچ بک آخرین‌مدل‌های موجود در ایران هستند. علاوه بر این اکثر مدل‌های موجود در ایران نیز مربوط به همین سال‌هاست. بنابراین می‌توان گفت بالاترین ارزش خرید در بین مدل‌های مختلف تویوتا یاریس، مدل‌های 2015 و 2016 این خودرو هستند. طراحی تویوتا یاریس در این نسل مدرن‌تر، اسپرت‎تر و جذاب‌تر شد. به همین دلیل نیز طرفداران بیشتری در بین رانندگان شهری پیدا کرد. اگر قصد خرید این مدل‌های را دارید باید در نظر داشته باشید که قیمت تویوتا یاریس هاچ بک کارکرده 2015 در بازار فعلی ایران حدود 220 تا 250 میلیون تومان می‌باشد. خرید تویوتا یاریس هاچ بک 2016 نیز باقیمتی حدود 280 تا 330 میلیون تومان ممکن است.

سخن پایانی
Toyota Yaris Hatchback 2015
تویوتا یاریس باهدف یک خودرو شهری اقتصادی تولید شد تا با هزینه نگهداری پایین و مصرف سوخت کم بتواند هزینه‌های جاری و روزانه خانواده‌ها برای استفاده طولانی‌مدت از یک خودرو باکیفیت را کاهش دهد. به همین دلیل در سراسر جهان افرادی که تصمیم به خرید یک خودرو کوچک و مقرون‌به‌صرفه برای رانندگی شهری را دارند به‌طورقطع به خرید تویوتا یاریس هاچ بک نیز فکر می‌کنند.

اما شرایط حاکم بر بازار ایران طوری است که این خودرو اقتصادی را به یک خودرو گران‌قیمت تبدیل کرده که به‌هیچ‌وجه قشر متوسط جامعه هم حتی توان خرید این خودرو را ندارند. بنابراین بااینکه در باکیفیت بودن این خودرو شکی نیست اما نمی‌توان گفت از ارزش خرید بسیار بالایی در ایران برخوردار است، زیرا پرداخت قیمتی حدود 300 میلیون تومان برای خودرویی کوچک با امکانات متوسط به نظر منطقی نیست.

منبع : ویرلن

برچسب ها

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن