خودروهای بالای 2500 سی سی با ارز آزاد

سازمان توسعه تجارت برای اولین بار فهرست کالاهای اولویت دهم را اعلام کرد و با شرط «حمایت از تولید داخل» و با هدف «جلوگیری از تجارت غیررسمی»، خواستار رفع ممنوعیت واردات این کالاها شد.

import cars

کیومرث کرمانشاهی، معاون کل سازمان توسعه تجارت در این باره با اشاره به اسامی کالاهای قرار گرفته شده در اولویت 10 کالایی، گفت: در این فهرست کالاهای غیرضرور و لوکس قرار می‌گیرند.
وی با تاکید بر اینکه کالاهای اولویت دهم باید با رعایت «شرایط» از «ممنوعیت» خارج و «تعرفه‌بندی» جایگزین آن شود، گفت: ممنوعیت باعث می‌شود تا تجارت غیررسمی شکل گیرد و بنابراین بهترین راه، اعمال تعرفه برای کالاهای اولویت دهم است؛ مشروط بر آنکه حمایت از تولید داخلی در دستور کار باشد و ارز مورد نیاز کالاها نیز ارز منشاء خارجی یا ارز حاصل از صادرات باشد. وی تصریح کرد: نباید ممنوعیت واردات بر سر راه کالاها قرار گیرد، چرا که اگر این کالاها مورد نیاز کشور باشد، به هر طریقی از کانال‌های غیررسمی، وارد خواهد شد. برنامه سازمان توسعه تجارت این است که کالاهای اولویت دهم به جای «ممنوعیت»، «تعرفه‌گذاری» شوند تا ضمن اینکه از صنایع داخلی حمایت می‌شود، «رقابت‌پذیری کالاهای کیفی در بازار» نیز افزایش یابد.
1980e71e28b0f86f2a44adf5b7e9544b

 

از سوی دیگر، معاون اول رییس‌جمهور نیز در بخشنامه‌ای، شرایط ترخیص کالاهای اولویت 10 دپو شده در گمرک را ابلاغ کرد که بر اساس آن، واردکنندگان این کالاها باید با استفاده از ارز آزاد، اقدام به واردات و همچنین سود بازرگانی دو برابری برای کالاهای وارداتی خود پرداخت کنند.

در متن این بخشنامه آمده است: به منظور تامین منابع طرح‌های زیربنایی و یارانه بخش‌های تولیدی و حمایت از تولید ملی، ترخیص کالاهای مشمول اولویت دهم که تا زمان ابلاغ این مصوبه به اماکن گمرکی و مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی وارد و برای آنها قبض انبار صادر شده باشد، پس از اخذ مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت (با ارز متقاضی و بدون تخصیص مجدد ارز) و اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و رعایت سایر قوانین و مقررات بلامانع است. سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی مکلف است برای این گروه از کالاها که به استناد ماده (24) قانون امور گمرکی مشمول مقررات متروکه شده و در اجرای ماده (33) قانون یادشده به آن سازمان، ارسال و تا تاریخ ابلاغ این مصوبه به فروش نرفته باشد، براساس این مصوبه اقدام کند.
بر این اساس، ترخیص کالاهای اولویت دهم دپو (انبار) شده در گمرک و مناطق آزاد به پنج شرط «داشتن قبض انبار»، «اخذ مجوز ثبت سفارش»، «اخذ حقوق گمرکی»، «دو برابر شدن سود بازرگانی» و «استفاده از ارز آزاد» بلامانع است.
منبع : روزنامه ی دنیای اقتصاد

 

درباره نویسنده

محمدرضا ریاضی ، همراه با شما در دنیای هیجان انگیز خودرو

54 دیدگاه

 1. میلاد. فقط المان.فقط بنز.
  سوابق: (6542 دیدگاه) ,

  درود.
  خدشون هم نمیدونند که دارن چیکار میکنند یا میخوان چه کار کنند!!!

  ولی هر کاری بکنند اینقدر میدونند که اخرش مردم ضرر میکنند و خودشون هم سود.

  خدایا ریشه ی ظلم و نا عدالتی را بکن.

  ایران و المان.

  پاسخ
  1. slr722
   سوابق: (1351 دیدگاه) ,

   هر روز یه قانون…هر روز یه قانون…

   بس کنید دیگه… خجالت بکشید…

   این مدیریت ضعیفه که هر روز حرفشون عوض میشه…

   پاسخ
   1. آرش ایرانی
    سوابق: (37 دیدگاه) ,

    گوشت حیوانات حرام گوشت!!!!!
    لیست رو خوندین؟؟
    آب گوجه فرنگی!!!
    کیسه!!!
    تیغ سلمانی!!!
    قاشق!!!
    الاغ!!!
    چرخ و فلک!!!!!!
    آبگرمکن!!!!
    اینا رو قراره وارد کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
    یعنی مسئولین عرضه تلقیح کردن دو تا خر رو ندارن که میخوان وارد کنن؟؟؟

    خدایا ببین با کیا شدیم 70 میلیون نفر…

    پاسخ
   2. amir
    سوابق: (66 دیدگاه) ,

    آرش ایرانی دوست عزیز تولید داخلی زمانی پیشرفت میکنه و از حقوق مصرف کننده زمانی حمایت و حفاظت میشه که رقابت و وارداتی با شرایط منطقی و محصولات با کیفیت و … وجود داشته باشه اگر برای تولید کننده داخلی با تعرفه بالای واردات و افزایش قیمت ارز و … بازار انحصاری ایجاد بشه تولید کننده داخلی هم که رقیبی برای خودش نمی بینی و بازار رو در انحصار خودش میبینه قیمت محصولاتش رو افزایش میده و کیفیت محصولاتش رو کاهش میده و احتکار و گرانفروشی و … میکنند مثل همین بلایی که خودروساز دولتی با بازار انحصاری سر مردم ایران اورده. خیلی از موارد لیست فوق جزو کالاهای مصرفی و مواد اولیه صنایع هستند مثل مواد نساجی و کشباف و قلاب باف و پوشاک و مواد خوراکی مثل ماهی و زیتون و کدو و نخود فرنگی و لوازم خانگی و جاروبرقی و لباسشویی و آبگرمکن و …. ممکن هست تمام کالاهای انی لیست در ایران تولید بشند و یا قابلیت تولید داشته باشند اما ایجاد بازار انحصاری و جلوگیری از واردات محصولات به نفع مصرف کنند و تولید کننده نیست و کشورهایی مثل کره جنوبی و ژاپن و …. هم با رقابتی کردن بازار داخلی کشورشون و واردات کالاهای درجه یک جهانی تولید کننده های داخل کشورشون رو وادار به تولید محصولات با کیفیت و به روز و جهانی کردند.

    پاسخ
   3. آرش ایرانی
    سوابق: (37 دیدگاه) ,

    آخه “الاغ” که بحث رقابتی نداره که بخواد با واردات از خارج، تولید کننده داخلی رو مجبور کنه الاغ با کیفیت یورو4 تولید کنه.
    مثال از این دست زیاده
    ولی وقتی هنوز موتور ملی سمندمون آلمانی هست پس باید قبول کرد که واقعا خیلی چیزای پیش پا افتاده رو باید حالا حالاها وارد کنیم نه بخاطر رقابتی کردن بازار بلکه بخاطر اینکه توان تولیدشون رو نداریم ، یا بهتر بگم، یه عده مثل مسئولین ایران خودرو و سایپا بخاطر منافع شخصی مانع از شکوفا شدن استعدادهای این کشور شدن

    پاسخ
   4. amir
    سوابق: (66 دیدگاه) ,

    فرض کنید من یک پرورش دهنده الاغ در ایران هستم و دولت برای من یک بازار انحصاری برای فروش الاغ ایجاد کرده و الاغ از خارج از ایران وارد ایران نمیشه و یا اگر وارد هم بشه هم قیمت فراری برای مردم تمام میشه در این شرایط من مسلما قیمت محصول خودم رو به دلیل انحصاری بودن بازار و نبود رقیب میتونم افزایش بدم و افزایش هم میدم و هر چی الاغ چفت و شل و معلول و…… دارم به مردم ایران و شما به 100 برابر قیمت واقعیش بفروشم و حتی با وجود بازار انحصاری الاغ های خوب وسالم خودم رو به کشورهای همسایه به یک سوم یا یک چندم قیمت صادر هم بکنم مثل همین کاری که الان خودروسازها و مابقی صنایع و …. که بازار انحصاری براشون ایجاد شده انجام میدند و با پول چند برابری که از فروش الاغ و بازار انحصاری الاغ در ایران نصیبم شده ثروتمند بشم.هر کالا و محصولی که شما تصور کنید بحث رقابت سر قیمت و کیفیت وجود دارد حتی الاغ هم نژاد ها و گونه های مختلفی دارد که با هم تفاوت های زیادی دارند چه از نظر قیمت و چه از نظر نوع کاربرد و کارایی و … در مورد ما بقی جانوران هم این بحث هست مثل سگ و اسب و شتر و گاو و …. که نژاد و… حرف اول رو در این پرورش جانوران مختلف میزنه و تفاوت گربه و سگ و … که داخل خیابان میبینیم با سگ و گربه و مابقی جانورانی که به فروش میرسند در همین نژاد و … هست که قیمت و اصالت و نوع کاربرد و … رو تعریف میکند.حتی در محصولات کشاورزی هم بحث رقابت و واردات باید وجود داشته باشه زمانی که تولید کننده داخلی رقیب برای محصولاتش نداشته باشه و قیمت سیب زمینی و سیب و برنج و هر محصولی که شما تصور کنید رو افزایش میده و کیفیت محصولات کشاورزیش رو کاهش.حتی در مورد محصولات کشاورزی و باغداری هم اگر بازار انحصاری برای تولید کننده محصولات کشاورزی توسط دولت ایجاد بشه و قیمت هر یک عدد میوه وارداتی هم قیمت 3 ماه حقوق من و شما بشه تولید کننده محصولات کشاورزی داخلی هم بنجل ترین و کرم خورده ترین و بی کیفیت ترین محصولات کشاورزیش رو به من و شما به 100 برابر قیمت تمام شده و واقعیش میفروشه و میوه های درجه یک خودش رو به کشورهای عربی و … صادر میکنه.هر محصول و کالایی که تولید میشه و خریدار و مصرف کننده دارد و تصور کنید در صورت ایجاد یک بازار انحصاری توسط دولت برای تولید کننده داخلی قیمتش افزایش و کیفیتش کاهش پیدا میکنه و در واقع در تمام دنیا واردات و ایجاد بازار رقابتی توسط دولت ها به عنوان یک ابزار به منظور حمایت از حقوق مصرف کننده و مردم و تشویق تولید کننده به رقابت و افزایش کیفیت و …. استفاده میشه و تواوتی وجود ندارد بین اینکه یک محصول در یک کشور تولید میشه و یا وارد میشه در هر صورت بازار باید برای وارد کنند و تولید کننده داخلی رقابتی باشه حتی اگر وارد کننده یک محصول هم انحصاری باشه و فقط یک برند از یک کشور در بازار وجود داشته باشه هم باز هم باعث افزایش قیمت محصول و کالای وارداتی و کاهش کیفیت و … میشه.مشکل بازار ایران و تولید در ایران این هست که بازار داخلی برای تولید کننده داخلی با وجود تعرفه های بالای واردات انحصاری شده و واردات هم در ایران انحصاری هست و تمام مشکل ما در ایران از همین انحصار دولتی موجود در واردات و تولیدات هست و اگر این انحصار در تولید و واردات برداشته بشه هم تولید کننده پیشرفت میکنه و هم از حقوق مصرف کننده و مردم دفاع شده و مردم به خواسته ها و ارزوهاشون و حقوق و حقوقشون میرسند همینوطور که کشورهای مختلف در سایه بازار آزاد و رقابتی در داخل کشورشون تونستند پیشرفت کنند.

    پاسخ
  2. مهیار
   سوابق: (130 دیدگاه) ,

   داریم برمیگردیم به دوران تیرکمون فرض کنید طرف باید کلی پول به گمرک بده الاغ درجه 3 از چین وارد کنه

   پاسخ
  3. HASSANBMW
   سوابق: (401 دیدگاه) ,

   دلیلی دلره که براساس حجم موتور فیلتر میذارن؟؟؟

   پاسخ
  4. اسکالید
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   ببینید چقدر فکر پشت این تصمیم گیری هاست :
   آب گوجه فرنگی ، گوجه فرنگی توی ایران تولید میشه بعد آبشو میخان وارد کنند ؟؟؟؟
   خب همین جا آبشو مردم درمیارن

   پاسخ
  5. احسان 16v
   سوابق: (138 دیدگاه) ,

   با ارز مرجع وارد میکنن با ارز آزاد + 300 درصد گمرک+200 درصدم حق دلالی میفروشن به مردم

   پاسخ
   1. علیرضا
    سوابق: (2 دیدگاه) ,

    اخه کدوم ادم خالی بندی گفته که گمرک 300 درصده

    پاسخ
 2. حسین
  سوابق: (1400 دیدگاه) ,

  دوست داشتم اگر پول دار شدم یه پرادو دو در 8سیلندر سفارش بدم ولی وقتی دیدم لکسوس با مارک خودش پرادو 8سیلندر ساخته ولی نمیشه واردش کرد ناراحت شدم!!دوس داشتم ببینمش!!!

  پاسخ
 3. سهیل
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  من خودمو زدم به بی خیالی تنها راه همینه. در غیر این صورت فقط باید حرس بخوری.

  پاسخ
 4. pentagon usa
  سوابق: (41 دیدگاه) ,

  یه جایی از لیست بالا نوشته الاغ شتر خرگوش اخه مگه الاغ رو هم وارد می کنن؟! یعنی اینا رو هم نمی تونن داخل کشور درست کنن!؟

  پاسخ
  1. مارال
   سوابق: (95 دیدگاه) ,

   چون تولید الاغ در داخل کشور جوابگوی مصرف داخلی نیست بنابراین الاغ را از قبرس وارد میکنند ، ضمن اینکه الاغ زیر 2500 سی سی است و از لحاظ آلایندگی از خودروهای هیبرید هم پاک تر است.

   پاسخ
   1. الف
    سوابق: (25 دیدگاه) ,

    بابا اطلاعات شما دست اوله ، دست مریزاد

    پاسخ
 5. Esgh Mashin
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان سلام

  آیا کسی اطلاع داره که در حال حاضر آیا ارز مبادله ای برای خودروهای زیر ۲۵۰۰ تعلق می گیره یا نه؟

  پاسخ
  1. رضا
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   تا جایی که می دونم هیچکدوم از بازرگانایی که در حال حاضر تو این زمینه کار می کنن نتونستن ارز مبادله ای تهیه کنن و اکثرا از ارز آزاد استفاده می کنن .

   پاسخ
 6. aryamehr
  سوابق: (190 دیدگاه) ,

  دیگی که واسه ما نجوشه میخوام سر سگ توش بجوشه بزن ب بی خیالی بهترین راه همینه

  پاسخ
  1. فرید
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   عزیز دل انقدر زدیم به بیخیالی وضعمون این شد

   پاسخ
 7. عرفان
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  فك كنيد اگه گمركي رو بردارن و گمركي نگيرن كي مياد اين اشغالاي ايران خودرو و سايپا رو بخره؟

  پاسخ
 8. کرمانشاه
  سوابق: (111 دیدگاه) ,

  ما خودمونو گول میزنیم اگه بگیم کمرکی خیلی بیاد پایین یا حذف بشه اونوقت منبع درامد بعضی دوستان چی میشه؟

  پاسخ
  1. km
   سوابق: (681 دیدگاه) ,

   خب دوستان می تونن ماشینای با کیفیت تولید کنن که درامد داشته باشن

   پاسخ
 9. e_m
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  و باز هم خاک بر سر کتکله شمپت چلمنگ نکبت این مسوولان بکنن… .
  ..
  ..
  ..
  ..
  هم چنین بچه های بالا و دو گاری ساز عطیم کشور!!!

  پاسخ
 10. عرفان
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  بچه ها يه سوال.هيونداي كوپه ديگه وارد نميشه؟اگه وارد ميشه قيمت 2013 چنده؟قيافه ي 2013 فرق كرده؟ اگه فرق كرده يه لينك بذاريد برم ببينم. مرسي.

  پاسخ
  1. کمیل
   سوابق: (95 دیدگاه) ,

   دوست عزیز تولید هیوندا کوپه/تیبرون سال ۲۰۰۸ متوقف شده و با سیاست تولید یک خودروی کامل‌تر و بهتر جنسیس کوپه از ۲۰۰۸ تا به امروز تولید می‌شه.

   البته اینم بگم که هیوندا از سال ۲۰۱۱ خودروی ولاستر و با هدف پر کردن خلاء هیوندا کوپه داره تولید میکنه که یک اسپرت هاچ بک هست و من اطلاعی از ورودش به ایران ندارم.

   پاسخ
   1. WWW.APARAT.COM/SPORTAGEMAN
    سوابق: (85 دیدگاه) ,

    فقط منطقه آزادش هست که تقریبا در مناطق آزاد بعد از اسپورتیج،اپتیما،ریو صندوقدار و هاچ بک،فورد اج ..بیشترین فروشو داره

    پاسخ
 11. عرفان
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  يكي از بهانه ي مسئولان براي كم تر وارد كردن خودرو هاي بالاي 2500 سي سي اين است كه هوا رو خيلي الودله ميكنن. اخه يه نفر نيست بگه اخه لند كروز 4500 از پرايد 1400 شما كم تر الودگي داره. امريكا پر از اين ماشين خركي هاست پس چرا هواش لا اقل از اين تهران ما كه پر از پرايده بهتره؟ ها؟

  پاسخ
  1. نوید
   سوابق: (195 دیدگاه) ,

   یکی نیست به مسئولین محترم بگه که به جای بهانه آلودگی ماشین های حجم بالا، فکری به حال بنزین مصرفی تو کشور کنن که به درد چراغ نفتی میخوره.

   10 سال دیگه هممون به یه رقم سرطان مبتلا میشیم…
   میشیم محل کارآموزی دانشجوهای پزشکی دنیا که رو درمان سرطان آزمایش رومون انجام بدن… به خدا…!

   پاسخ
  2. علیرضا
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   مشکل از بنزینه.
   به ماشین چه ربطی داره اخه؟

   پاسخ
 12. جلال
  سوابق: (585 دیدگاه) ,

  سلام
  به امید روزی که در کشور ما هم شاهد پیشرفت باشیم……
  به امید روزی که هیچ وقت پسرفتی نداشته باشیم………
  خدایا کی میشه ما هم مثل خیلی از کشور ها بتونیم با دیگران رقابت کنیم……

  پاسخ
  1. فرید
   سوابق: (4 دیدگاه) ,

   ما هم همین آرزو را داریم ولی کو گوش شنوا؟

   پاسخ
 13. احمد.ف
  سوابق: (463 دیدگاه) ,

  آقا این بحث ماشین رو ولش کن لیست کالاها رو بخون، خیلی باحاله!
  ردیف شصت و نهم: ««اشیاء»»!!! جااااااااااان؟؟

  راستی یخچال و لباسشویی و .. هم وارداتش ممنوعه. یعنی باید یک یخچال ساخت ایران بخری که تا دو سال دیگه که مهمونته ۱۰ دفعه بدی تعمیر اساسی. (تجربه شده است)
  این قانون ۲۵۰۰ سی سی هم عجب چیز مزخرفی است؟ حالا هیچ ملاکی نبود همین حجم موتور؟؟ یعنی الان مثلا آلفارومئو 4C بیارند به قیمت خدا تومن، چون موتورش ۱.۷ هست (البته توربو) مجازه؟ اگر واقعا بحث لوکس بودن و خروج ارز هست که قیمت اینها کاملا مشخصه و قابل بررسی خوب به مثلا ماشین بالای ۴۰۰۰۰ دلار مجوز ندن.

  پاسخ
 14. حسن
  سوابق: (61 دیدگاه) ,

  اگه گمرک خودرو ورداشته شه دلار همون فرداش تا 5 تومن میره. راه حل عملی و کوتاه مدت برای افزایش کیفیت خودروها گسترش مناطق آزاد هست. انصافا باید تبریز رو ببینید کم کم داره می شه لاس وگاس چشم می چرخونی ماشین آمریکایی….

  پاسخ
  1. WWW.APARAT.COM/SPORTAGEMAN
   سوابق: (85 دیدگاه) ,

   و همچنین منطقه آزاد انزلی………دیروز در فصله 200 متر دوتا کامارو و موستانگ دیدم یا در روز حدود 20 تا اج میبینی یا کلی اسپورتیج،اپتیما و یا شورولت کروز……….هیچ تودوزی،تودوزی شورولت نمیشه {امتحان شده میگم}

   پاسخ
 15. ahmad
  سوابق: (857 دیدگاه) ,

  ادم کفری میشه از دست این مسئولا .کاشکی تو افریقا به دنیا میومدیم تو ایران نه.کشوری با این همه معادن و منابع افتاده دستشون یه عده بی لیاقت نه میتونن یه ماشین خوب تولید کنن نه اجازه ورود ماشینای خوب با قیمت واقعی رو میدن .اخه ما اگه خواسته باشیم مسئول چینی داشته باشیم باید کیو ببینیم.

  پاسخ
 16. عادل
  سوابق: (173 دیدگاه) ,

  حمایت از تولید ملی..!!!!!!!!! ؟؟؟؟

  با این ماشین های درپیتی که میزنید.برید خجالت بکشید… به خدا توی این مملکت اونقدر جوونه با استعداد در طراحی ماشین وجود داره که اگه بخوان براحتی میتونن توی 5 سال صنعت خودروسازی ایران متحول کنن…ولی حیف که آقایان به فکر جیب خودشون هستن و اصلا به فکر مردم نیستن وبه علاقه ی اونها توجه نمیکنن.
  اگه صنعت خودروسازی شونو خوب کنن صد برابر ارز آوری برای خودشون داره …و کلی منفعت دیگه…. حیف …..

  پاسخ
  1. WWW.APARAT.COM/SPORTAGEMAN
   سوابق: (85 دیدگاه) ,

   یکی شم خودم، 6 ماه پیش یه طراحی کردم به عنوان فورد موستانگ 2014 و دادم ایمیل کردن به شرکت فورد و امسال که خودروی مفهومی موستانگ ساخته شده کاملا طراحی من درش معلومه نزدیک 20 نفر شاهدم دارم

   پاسخ
 17. فقیر
  سوابق: (187 دیدگاه) ,

  دوستان این مملکت رو باند بازیو رابطه و مافیا میچرخه و فکر نمیکنم مسئولین نوک سوزنی فکر مردم باشن والا وضع کشور غنی که تو دنیا جزو اولینها هست از هر نظر الا ….این نبود

  پاسخ
 18. youzarsif
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  اين اقلام توي نامه، گوشتو …. ،خيلي خنده داره.،اما داره اينو به ما مي فهمونه كه هنوز هستن كسايي كه ميخوان مردم راحت تر زندگي كنن حتئ با وارد كردن الاغ ..

  پاسخ
 19. دایرزه
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  بنده در کار واردات خودرو هستم
  اخیرا سانتافه با موتور 2400 سی سی هم ممنوع شد . استاندارد ایراد موتوری گرفت و حتی خودرهای موجود در گمرک هم نگذاشتن ترخیص بشه در حالی که تا هفته گذشته ترخیص میشد
  در مورد اختصاص ارز هم که سالهاست با ارز آزاد خرید میکنیم اگر کسی از دوستان اطلاعات در مورد ورود با ارز دولتی دارد ما را در جریان بگذارید
  تشکر
  09173627865

  پاسخ
  1. آرش ایرانی
   سوابق: (37 دیدگاه) ,

   مگه سانتافه 2400 سی سی وجود داره؟
   2700 سی سی کمترین حجمش بود که اوایل وارد میشد.
   یکم راهنمایی کنید.
   شاید تازه وارده
   مدل اروپاییشه؟

   پاسخ
   1. saeid
    سوابق: (1 دیدگاه) ,

    بله وجود داره در سایت bama.ir اگه بری 95 درصدشون 2400 سی سی است که به نظر من اصلا بدرد نمی خوره.

    پاسخ
   2. WWW.APARAT.COM/SPORTAGEMAN
    سوابق: (85 دیدگاه) ,

    عزیزم فیس لیفتش اومده که دارای موتور 2.4 و 3.3 هست در دو شکل متفاوت شما می توانید در کانال من در آپارات فیلم های مربوط به آن را مشاهده کنیدsportageman

    پاسخ
 20. jalal
  سوابق: (246 دیدگاه) ,

  حمایت از تولید داخل برای این که یه مشت آدم پول بیشتری گیرشون بیاد.

  پاسخ
 21. سينا
  سوابق: (217 دیدگاه) ,

  به به گل هميشه بهار، نبودي چن وقت. واردات كه آزاد شد، مسيح هم كه اومد، ذولفقاريم بياد ديگه بايد جشن گرفت.

  پاسخ
 22. skazi 68
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  پدال چی شده دیگه مطلب نداری خخخخخخخ

  موتور بزار

  پاسخ
 23. سینا
  سوابق: (27 دیدگاه) ,

  راستی پدال منبع این خبرت چیه؟ هرچی تو نت سرچ کردم مطلب مشابهی پیدا نشد.

  پاسخ
 24. سینا
  سوابق: (27 دیدگاه) ,

  دیدم دنیای اقتصاد ولی اصن نپیچیده جایی

  پاسخ
 25. ali
  سوابق: (25 دیدگاه) ,

  حراجش کردیم
  بیایید بخرید
  الاغ درجه 3 چین
  اصل واردات

  پاسخ
 26. امین
  سوابق: (821 دیدگاه) ,

  دیگه حالمو بهم زدن
  هر چند وقت یه بار یه حرفی میزنن که بگن ما هم هستیم و یه جلسه ای میگیرن و یه پولی به جیب میزنن

  واقعا نامردن
  واقعا …

  پاسخ
 27. فرید
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  آقا واقعا دیگه شورشو دراوردین آخه بازار داخلی چی داره که مردم به اون دل خوش کنن غیر ماشین اشغال پراید که با قیمت بالا به مردم عرضه میشه و بقیه ماشین های سایپا هم حول موتور پراید میچرخند آقا مردم دلشون تو این کشور به چی خوش باشه مگه ما چی از کشورای دیگه کمتر داریم که نباید ماشین قوی سوار شیم تازه با اون همه گمرک الکی که رو ماشین کشیده شده بازم مردم بدبخت میخرن حالا دارین همونم بر میدارین؟ واقعا متاسفم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x