قیمت گذاری جدید خودروها و آرامش قبل از طوفان

انگار التهاب بازار خودروی ایران تمامی ندارد و هر بار یکی از عوامل نظیر دلالان، وارد کنندگان و محتکران، سازندگان، سازمان حمایت از تولید کنندگان، شورای رقابت، وزارت صنعت و تجارت و دولت محترم، با ورود خود به این عرصه، اوضاع را بر مصرف کننده این محصول سیاه و تلخ می کنند.

عاقبت گرانی خودرو
حالا که با این همه راهکار و حمایت و شعار، چشممان به پراید 20 میلیونی روشن شده و قیمتهای خودرو دو سه برابر شده اند و دیگر دست خیلی از افراد جامعه با درآمد متوسط به آن نخواهد رسید، چشممان به آزادسازی تلویحی قیمت این کالا نیز روشن شد. آن هم در بازاری انحصاری که خودروهای وارداتی با تعرفه هایی بسیار بالا و کذایی به کشور ورود می کنند و خودروهای داخلی هم بدور از دغدغه هماوردی، سر به آسمان قیمت می سایند و البته در کیفیت همچنان در حال عقب گرد هستند. حالا دیگر دیدن یک خودروی چینی معمولی با قیمتی 60-70 میلیونی عادی شده و برای خرید یک خودروی بسیار معمولی و متوسط مثل مگان باید 85 میلیون تومان کنار گذاشت.
خودروسازان ما هم با آشوبی که از جرقه تحریم به راه انداختند و تیراژ خود را کاهش دادند، توانستند قیمتهای خود را در کمتر از یک سال تا دو برابر افزایش دهند و دیگر چه باک از کاهش فروش، وقتی با تولید کمتر و کم دردسرتر می توان سود بیشتری برد! واردکنندگان هم که با پول پیش فروش مشتریان، انبارهای خود را پر کردند و سود کلانی بردند، آخر سر خودروها را با افزایشی سرسام آور به نرخ روز به همان خریداران تحویل می دهند.

از شنبه به استقبال قیمتهای جدید برویم
حالا قرار است قیمتهای تازه بازار خودرو از روز شبنه ابلاغ شود. تاکنون گمانه زنیهای بسیاری در این زمینه شنیده شده از جمله قیمت گذاری بر مبنای 95 درصد قیمت روز بازار آزاد همان خودرو. به همین دلیل است که تا آخرین لحضه سازندگان سعی خواهند کرد که قیمتهای بازار آزاد را به سمت بالا و بالاتر هل دهند. البته محاسبه قیمت پایه بر اساس نرخ ارز مبادلاتی نیز برای تعیین کف قیمت خودرو تصویب شده است. در کنار آن خودروسازان نیز مجاز به فروش با قیمتی بالاتر خواهند بود و در این صورت تنها جریمه ای به آنان تعلق خواهد گرفت. گفته می شود که قیمت پایه 19 میلیونی برای پراید و 35 میلیونی برای تندر 90 را هم می توانیم انتظار داشته باشیم. ظاهرا خودروهایی که ارزبری بیشتری دارند هم سهم بیشتری از این افزایش خواهند داشت.

وعده ای برای کاهش قیمتها
دلمان می خواهد با خوش خیالی بنشینیم و باور کنیم. طبق پیش‌بینی معاون سازمان حمایت، قیمت خودرو قطعا کاهش خواهد یافت. شهرام میرآخورلو درست زمانی که قیمت‌ها در بازار هر روز در حال اوج گرفتن هستند چنین اظهار نظری را ارائه می‌کند و این در حالی است که قیمت‌های بازار برای خودروسازان به منزله الگویی برای تعیین قیمت‌ها خواهد بود كه این معنایی جز افزایش قیمت ندارد.
حال در چنین شرایطی کاهش قیمت‌ها چطور امکان‌پذیر خواهد بود؟ آیا این اظهار نظرها ضمانت اجرایی هم دارند؟ یا مانند اظهارنظرهای قبلی تنها توقعات مشتری‌ها را بالا می‌برند و بی پاسخ می‌گذارند؟
میرآخورلو تاکید کرده طبق مصوبه اخیر دولت، خودروسازان هیچ انگیزه‌ای برای افزایش قیمت بیش از نرخ‌ محاسباتی بر اساس ارز مبادلاتی، نخواهند داشت، زیرا مابه‌التفاوت قیمت محاسباتی سازمان حمایت با قیمت‌های تجاری نصیب خودروسازان نشده و به حساب خزانه‌داری کشور واریز می‌شود. اظهارنظر وی در حالی است که با در نظر گرفتن شرایط فعلی خودروسازان و با توجه به نیاز شدید آن‌ها به نقدینگی برای جبران ضرر و زیان‌های اخیرشان، اتفاقا به نظر می‌رسد جاده مخصوصی ها از فرصتی که در اختیار دارند، (داشتن اختیار تعیین قیمت محصولاتشان)، استفاده کرده و قیمت محصولات خود را در حاشیه بازار تعیین کنند.

واکنشهای بازار در سایه انتظار
فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر خرید و فروش رونقی اندک گرفته، اما قیمت‌ها نیز روندی صعودی طی هفته جاری داشته اند و حالا بازار با پراید 20 میلیونی و پژوی 54 میلیونی طرف است. در این اوضاع و احوال، مسوولان وزارت «صنعت، معدن و تجارت» وعده داده‌اند که قیمت جدید خودروها به زودی اعلام خواهد شد و این در حالی است که ظاهرا خودروسازان می‌خواهند قیمت محصولات شان را بر اساس حاشیه بازار تعیین کنند. بر همین اساس گفته می‌شود که قیمت جدید خودروها 95 درصد قیمت بازار آنها خواهد بود. به عنوان مثال، پرایدی که حالا 20 میلیون تومان در بازار قیمت دارد، با نرخ 19 میلیون تومان در نمایندگی‌ها به فروش خواهد رسید. یا مثلا پژو 206 که در حال حاضر 40 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد، قیمتی برابر با 38 میلیون تومان یا حتی بیشتر در نمایندگی‌ها خواهد داشت. دولت و خودروسازان می‌خواهند با این روش قیمت کاذب خودروها را در بازار شکسته و نرخ‌ها را واقعی کنند، این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند چون تولید و عرضه دست خود خودروسازان است، بازی دست آنهاست و می‌توانند با کم و زیاد کردن عرضه، قیمت‌ها را مطابق میل شان تغییر دهند. با این حال، اما خودروسازان نیز عنوان می‌کنند که به خودی خود تمایلی به افزایش قیمت ندارند و فقط می‌خواهند زیان نکنند. هرچه هست هم اکنون بازار خودرو حال خوشی پس از آزادسازی قیمت ندارد و مشتریان در انتظار اعلام نرخ‌های جدید از سوی خودروسازان هستند. از طرفی تولید خودرو نیز هنوز به وضع عادی بازنگشته و به دلیل صعود شدید نرخ ارز، امکان واردات خودروهای خارجی که بیشتر مشتریان امکان خریدشان را داشته باشند، وجود ندارد. حالا هم آن طور که فعالان بازار می‌گویند، بیشتر خودروها اعم از داخلی و خارجی با افزایش قیمت طی هفته جاری روبه‌رو بوده و چندین میلیون به قیمت آنها اضافه شده است.
به گفته آنها، پراید که تا همین یک سال پیش زیر 10 میلیون تومان به فروش می‌رسید، در حال حاضر 20 میلیون در مدل 111 خود قیمت دارد که در نوع خود اتفاقی عجیب است و خارج از تصور مشتریان ایرانی. همچنین دو مدل دیگر پراید؛ یعنی 132 و 131 نیز به ترتیب 16 ميليون و 16 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارند که اولی یک میلیون و 200 هزار تومان گران شده و دومی نیز یک میلیون تومان.
در حال حاضر مگان هم 78 میلیون تومان قیمت دارد و این موضوع از جهش دو میلیونی آن طی هفته جاری حکایت می‌کند. گفته می‌شود پارس خودرو قصد دارد قیمت 75 میلیون تومان را برای مگان در نظر بگیرد. اما در بین دیگر خودروهای داخلی، تندر – 90 نیز رشد قیمت را تجربه کرد، هم در مدل
پارس خودرویی و هم در مدل ایران خودرویی. هم‌اکنون تندر – 90 پارس خودرو در مدل E2 قیمتی برابر با 38 میلیون تومان دارد و مدل ایران خودرویی آن نیز 37 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. تندر مدلی دیگر به نام E1 نیز دارد که هم‌اکنون حدود 32 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رود.

پراید با کیفیت عالی
از تندر و مگان که بگذریم، تیبا نیز دیگر خودرو گران شده بازار در هفته جاری بود که با رشدی یک میلیون تومانی روبه‌رو شد و هم‌اکنون 21 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین نیسان ماکسیما نیز در این یک هفته اخیر نزدیک به هفت میلیون تومان گران شده و در حال حاضر 112 میلیون تومان به فروش می‌رسد. نیسان تيانا هم که تا همین شنبه گذشته 129 میلیون تومان قیمت داشت، به یکباره 21 میلیون تومان گران شد. تیانا حالا خودرویی 150 میلیونی در بازار به شمار می‌رود. همچنین سوزوکی گرندویتارا نیز كه قیمتی برابر با 110 میلیون تومان دارد، افزایشی پنج میلیون تومانی را تجربه کرده است. دیگر خودرو بالای 100 میلیون بازار، مزدا3 است که با جهشی هشت میلیونی هم‌اکنون 110 میلیون تومان به فروش می‌رود. مزدا 2 نیز 77 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
اما به گفته فعالان بازار، پژو 206 و 405 و پارس و سمند و پژو 207 نیز روزهای گرانی را پشت سر می‌گذارند. طبق آخرین اخبار، در حال حاضر پژو 206 تیپ 2 قیمتی برابر با 40 میلیون تومان دارد و این موضوع از جهش چهار میلیونی آن حکایت می‌کند. تیپ6 این محصول که نزدیک به سه میلیون طی هفته جاری گران شده، در حال حاضر 53 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین مدل‌های صندوقدار 206 نیز v9 قیمتی برابر با 54 میلیون تومان دارد و v8 هم 43 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. مدل V20 پژو 206 صندوقدار نیز هم‌اکنون 39 میلیون تومان به فروش می‌رود که این موضوع از جهش چهار میلیون و 500 هزار تومانی آن حکایت می‌کند. اما در بین دیگر مدل‌های پژو، هم اکنون پژو 405 نیز که حدود 5/1 میلیون تومان گران شده، 24 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با 26میلیون تومان دارد. پژو پارس نیز در حال حاضر 34 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و این بدان معنا است که پارس 5/2 میلیون تومان در هفته جاری گران شده است.

169 دیدگاه

 1. میترا
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  یه ماشین 315mvm ثبت نام کردم اسفند قراره تحویل بدن بقیه پولشو بریزم یا انصراف بدم16 تومان ریختم میگن22 تومان دیگه بریز که یه ماشین چینی بشه 38 تومان

  پاسخ
  1. کماندار
   سوابق: (325 دیدگاه) ,

   قیمت ازادشو دیدی چنده؟اگه با این قیمت بدن بهت سودم کردی!

   پاسخ
  2. باربد
   سوابق: (46 دیدگاه) ,

   انقدر چینی چینی نکنید!آقا با چین مشکلی داری نخر آخه نمی خوای پول به چینی بدی نده!حالا که چین دنیا رو گرفته.انگار زورتون کردن بیاید چینی بخرید یا راجع به چینی نظر بدید.معلوم نیست اصلا چی می خواید ماشین چینی که خیلی هم خوبه

   پاسخ
   1. زیگما
    سوابق: (3084 دیدگاه) ,

    عزیزم چین دنیا رو نگرفته.میدونی چرا؟؟
    چون طبق بر آورد مجله اکونومسیت 80 درصد رشد اقتصادی چین از سرمایه گذاری خارجی هست!عمده سرمایه گذاران هم از اروپا و امریکا هستن! یعنی اونا دنیا رو گرفتن!چین که فقط کارگرو تامین میکنه…

    پاسخ
 2. mm
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام خسته نباشید دوستان این اقای بی سواد به اصطلاح مهندس [ن.ب] کجاست که این همه حواشی بازار حواشی بازار کردنش هیچ نتیجه ای به جز بالا اوردن گند دیگه توی بازار نداشت حالا میتونه جواب مردم رو بده واقعا مسلمونه البته نتنها ایشون همیه مسئولینی که ایستادند و دارند نگاه میکنند و به این مشکلات کشور دامن میزنند و هر روز مشکلی جدید اضافه میکنند ما از امریکا ضربه نخوردیم بلکه از همین مسئولین بی تعهد ضربه خوردیم لطفا توی کاراتون خدا رو و مردم که جزئی از خوانواده های شما هستند در نظر بگیرید

  پاسخ
 3. مریم
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  امیدوارم به داد مردم برسند واقعا با افزایش قیمت خودرو چه کمکی به مصرف کنندگان می کنند
  تکلیف ثبت نام کنندگان بهمن که اردیبهشت قراره تحویل بگیرند چیست؟ اصلاکسی هست که احساس مسئولیت کند؟

  پاسخ
 4. مهدی
  سوابق: (14 دیدگاه) ,

  به نظر من ما هیچکاری از دستمون بر نمیاد جز دعا کردن.پس بیایید همه در این وقت عزیز دستهایمان رو به آسمان بلند کنیم و با چشمانی پر از اشک بگوییم : بار الها.ما جز درگاه تو امیدی نداریم.به لطف و کرمت کاری کن یکی از موشکهای فاتح یا والفجر یا رعد یا شهاب یک یا شهاب دو یا شهاب سه یا هر شهابی که خودت صلاح دونستی یا یه هواپیمای f313 یا هواپیمای رعد یا یه پهپاد با بمب هایش ، بیفته تو ایران خودرو و اونو با خاک یکسان کنه.شاید سایپا هم عبرت بگیره و اصلاح بشه.آمین یا رب العالمین.

  پاسخ
 5. سحر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  خدا رحم کرده سازمان حمایت از مصرف ککندگانه که قیمت خودرو را نجومی بالا برده است اگر حامی نبود چکار می کرد آخه این درست است من کارمند هستم با کلی قرض ثبت نام پارس تندر کردم قرار بود در شهریور سال آینده بقیه آن را از طریق وام جور نموده و خودرو بخرم با این وضع و افزایش 15 میلونی جدمو هم بفروشم نمی تونم ماشین و تحویل بگیرم

  پاسخ
 6. محمد
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  واقعا راست میگید دیگه داشتن ماشین برای همه یه رویا شده!

  پاسخ
 7. اصغری
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  تکلیف منی که 3 ماه پیش ال 90 ایران خودرو ثبتنام کردم میگویند باید بانرخ مصوب جدید باید بپردازی در صورتیکه قیمت بازار ازاد در همان موقع یعنی ابانماه 23میلیون بود چیه این عدالته خدایا

  پاسخ
 8. hamed
  سوابق: (269 دیدگاه) ,

  در مورد این وضعیت اسف بار خیلی صحبت شده همه تقریبا در موردش صحبت میکنن تو نت ، محافل ، محل کار، مهمونی ،دورهمی و….
  من خودم بعد از این همه شنیدن و گفتن تو این جمعها به این نتیجه رسیدم که حقمونه هر بلایی سرمون بیاد . یه نمونش :
  تو همین گرونی خودرو خیلیا واقعا خیلیا رو دیدم که از این گرونی شاکی بودن و فحششو به این[…] میدادن که البته حقشونه ولی وقتی به همون آدم میگفتی مثلا 206 کار کردت که خریدی 13 14 میلیون الان داره 25-62 معامله میشه گل از گلش وا میشد و نیشش تا بنا گوش … یا طرف از نزدیکای خودم میومد تعریف میکرد:” حاجی ماکسیمای منو 60 میخواستن ندادم میگن گرونترم میشه ماشین به این میگن 28 خریدم حالا 60 مشتری پاشه نمیدم” حالا مدلش چی بود 85 .دقیقا همین آدم شاکی بود چرا ماشین اینهمه گرون شده و ب..ش…ا…ش تواین وضع وازاین حرفا ولی وقت نوبت خودش رسید شد یه پا دلال والان هرروز از این ور اونور قیمت میگیره چی گرون میشه، چی بالا میره ،چی پایین میاد، الان ماکسیما رو بدم چنتا پراید بگیرم سودش بهتره وازاین حرفا
  همین قیمتای عشقی که یه عده تو آگهی فروش میدن و تعدادشون کمم نیست خود به خود این توهمم رو تو بعضیا ایجاد میکنه که واقعا ماشینشون اینقدر میارزه و حتی درنهایت باعث رشد قیمتم میشه
  آگهی دیدم قیمت پراید 131کارکرده مدل 91 باصفر بازار آزاد تفاوتی نداشت بلکه گرونترم بود.
  طرف میقهمه پراید شده 17 میلیون میره آگهی میکنه 17.500 بعدم انتظار داره قیمتا بکشه پایین و اون دوتالعنتی ارزون فروش بشن.

  خلاصه بگم من که دور وبرم از موارد زیاد دیدم شما رو نمیدونم.
  حالا با این تفاسیر وقتی خیلیا (نمیگم همه)حتی اون کارمند عادیش که میاد غر میزنه چرا اینطوری شد(که البته حفشه و باید بزنه) به فکر سرکیسه کردنن و کیسه دوختنن تا ازاین خر تو خر وآب گل آلودی که درست شده ماهی گنده صید کنن انتظار دارین گرگایی مثل ایرانخودرو و سایپا و این واردکننده ها و […] بیان رحم کنن.

  خدایااز ما که گذشت ولی به نسل بچه های ما رحم کن

  پاسخ
 9. mn
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  قرار هست قیمت بیاد پایین یا نه اخه من ماشین میخام

  پاسخ
 10. م ص ز
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من آبان ماه ال90 ثبت نام کردم 15میلیون تحویل ماه 2 سال 90 با این افزایش قیمت 22میلیون باید دوباره بدم!!!!
  به غیر از ضرری که بنده متحمل شدم در کل نمیتونم ماشین 40میلیونی سوار بشم چون اون ماشین خرجشم 40میلیونی هست! مردم ما متوجه این نیستند دلشون خوشه پراید 7میلیونی شون الان 20 میلیون شده یادشون رفته الان باید بابت کوچیک ترین مشکل ماشین تمام حقوق یک ماهشون را بدن!!!
  یک بنده خدایی که کامیونش تو یک ماه افزایش قیمت 150 میلیونی داشت میگفت واقعا با کامیون 500میلیونی دیگه نمیشه کار کرد چون یه آینه ی این ماشین 14میلیون قیمتشه………
  خوش به حال دلال ها و نمایندگان خودروسازان و ….
  البته تو این دنیا انشاللا به زمین گرم میخورند.

  پاسخ
 11. احمد
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  بنده آبان ماه ايرانخودرو ال90ثبت نام كرد به اميد اينكه كمتر از 20ميليون در فروردين92 تحويل بگيرم،حالا ميگن بايد قيمت روز بازار بقيش را پرداخت كنم،ازآقاي نجم الدين خواهش ميكنم لااقل يه تخفيفي واسه ثبت نام هاي قبلي درنظر بگيرن.آخه من بازنشسته از كجا بيارم ماشين 35ميليوني سوار بشم.
  اگر همون موقع بازار آزاد خريده بودم با25ميليون مي تونستم خريد كنم.

  پاسخ
 12. بیننده
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  دوستان توجه فرمایید دوستان توجه فرمایید

  بنده به یک تویوتا کرولای 10 ملیونی در حد نو نیازمندم.اگه کسی داره بگه. پراید 20 ملیونی نمیخواما!! فقط کرولا 10 ملیونی
  ممنون

  پاسخ
  1. بیننده
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   اصلاح میکنم:تویوتا کرولای 10 ملیونی

   پاسخ
  2. بهرام
   سوابق: (17 دیدگاه) ,

   دوست عزیز امکان داره روزی قیمت کرولای همین قد باشه در واقع اقایون اگه بزارند میشه ولی اگه میتونید لااقل به تمام فامیل و دوست بگید شده یه سال ماشین نخرند بخدا درست میشه فقط یه سال بخدا قدرت ما خیلی هست و میتونیم دهن این خودرو سازها ایرانی کثافت و چینی حروم زادهرو گل بگیرم

   پاسخ
 13. علیرضا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  اگه مردم می خوان قیمتا بیاد پایین باید بی خیال خرید خودروی صفر بشن تا خودرو سازا مجبور شن که قیمتاشونو درست کنن

  پاسخ
 14. sh.m
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  هرجی مردم میکشن ازناآگاهی خودشونه-توکشورهای دیگه وقتی یه میوه100تومن میره روش کس به خاطر اضافی پرداخت اونونمیگیرن ولی اینجاوقتی گرون میشه همه سوءاستفاده میکنن-آقایون وخانم هالطفابیاین نگیرین اون موقع نتیجه روببینین

  پاسخ
 15. محمد
  سوابق: (40 دیدگاه) ,

  ازماست که بر ماست این بدبختی ها……

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x