پراید و ترور نخبگان، فردا نوبت کیست؟

دو روز پیش بود که خبر آمد تنها جراح قلب غرب کشور در اثر سانحه رانندگی ناخواسته کشته شد. داستان از این قرار بود که خودروی پرایدی کنترل خودش را از دست می‌دهد از گارد ریل عبور می‌کند و با خودروی دکتر عزت الله صادقی برخورد می‌کند تا تنها جراح قلبی که به هزاران انسان زندگی بخشیده بود به همین راحتی کشته شود.

crash-04
مردم غرب کشور بخصوص کرمانشاه شوکه شده‌اند تا جایی که دانشگاه کرمانشاه تعطیل شده و تمامی پزشکان و اساتید استان به همراه مسئولین بر سر پیکر بی‌جان دکتر صادقی حاضر شده‌اند تا وی را تقدیم خاک کنند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این مراسم با جبران‌ناپذیر دانستن این ضایعه به خبرنگاران می‌گوید: امیدوارم مسئولین استان با اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه مانع از تداوم چنین حوادثی شوند.

crash-01
اما مسئولین کجا هستند؟ آن‌ها که تصمیم به تولید پراید گرفتند؟ آن‌ها که گارد ریل‌های پوشالی غیر مهندسی را کاشته‌اند کجا هستند؟ تا کی باید به همین راحتی چنین مرگ‌هایی را تجربه کنیم؟ خانواده، دوستان و یا همسایه‌هایمان را تا کی باید به همین راحتی از دست بدهیم؟ مسئولین از کی می‌خواهند از مرگ دوستانمان با یک فرمول ساده “خودرو و جاده استاندارد” جلوگیری کنند؟ تا کی می‌خواهند به من و شما وام بدهند تا خودروی 20 سال پیش را به قیمت خودروهای 2016 اروپایی با هزار منت خریداری کنیم؟ تا کی باید با حسرت به ایربگ‌های جدید پنجره‌ای و زیر زانو در همین سایت “پدال” نگاه کنیم؟ خبر آمده سورن توربو وارد بازار خواهد شد، ولی دوستان در غرب کشور دیگر جراح قلبی نیست زیرا یک پراید غیراستاندارد کنترل خود را از دست داده گارد ریل‌های پوشالی را درنوردیده و با خودروی پژو 206 با تکنولوژی و ایمنی از رده خارج برخورد کرده تا ناجی هزاران انسان دیگر به خانه برنگردد.
تاوان سودای ملی شدن خودروسازی را 40 سال پرداخته‌ایم، تلخ و احمقانه است ولی داعش باید در مقابل پراید و امثالش لنگ بیندازد ولی همچنان خبر می‌آید: شرایط جدید فروش پراید، تیبا، 206 و…

crash-02
شاید قربانی بعدی من، شما یا یکی از عزیزانمان باشد و شاید یک جراح فوق تخصص دیگر… کسی چه می‌داند تا وقتی این خودروها در خیابان‌هایمان هستند فردا نوبت کیست؟

نویسنده: بهرام وثوقی

59 دیدگاه

 1. یاکان
  سوابق: (43 دیدگاه) ,

  دوستان میشه بس کنید این شعار دادن ها رو!
  بابا دیدیم چطور با یه طرح مسخره سرمون رو شیره مالیدن و 6 روزه کل ماشینای انبار شدشونو انداختن بهمون. تا ما ملت درست نشیم هیچی درست نمیشه. ما مردمی هستیم شدیدا اهل شعار بدون کوچکترین عمل. تا خودمون نخوایم سرنوشتمومنو تغییر بدیم هیچ کس دیگه نمیتونه کاری برامون بکنه
  حرف حق هم تلخه! هرچقدر دوس دارین دیس لایک بزنید!!

  پاسخ
  1. شهریار
   سوابق: (169 دیدگاه) ,

   خدا رحمت کنه دکتر صادقی رو…برای ما غرب نشینان واقعه تلخ و غیر قابل جبرانی بود…فقدان این مرد نیکوکار رو کسانی بهتر لمس میکنند که با ایشان در ارتباط بودند…کمک های مادی و معنوی دکتر صادقی در سطح استان و غرب کشور زبانزد بود ..
   .خدایش رحمت کن

   پاسخ
  2. shahab
   سوابق: (650 دیدگاه) ,

   شاید قربانی بعدی من، شما یا یکی از عزیزانمان باشد و شاید یک جراح فوق تخصص دیگر… کسی چه می‌داند تا وقتی این خودروها در خیابان‌هایمان هستند فردا نوبت کیست؟
   حقمونه به قول قدیمیا خلایق هرچه لایق
   مگه اونایی که ماشینای باد کرده رو تو 6روز خریدن کی بودن؟؟ همین من و شما و یا یکی از نزدیکان و وساید یک جراح فوق تخصص باشد!!!!

   پاسخ
 2. چلنجر
  سوابق: (32 دیدگاه) ,

  مردمی که نه برای جون خودشون و خونوادشون ارزشی قائلند نه حتی برای جیب خودشون بدتر از این هم بر سرشون خواهد اومد. حالا اگه همین قضیه توی یک کشور متمدن اتفاق میفتاد ملت اعتصاب می کردند تا در اون کارخونه کلاهبردار بسته بشه و وزیر رانت باز برکنار بشه ولی اینجا کلاهبرداران قهرمان ملی میشن و ملت بی پناه میشن خائن به وطن.

  پاسخ
 3. بنده خدا
  سوابق: (233 دیدگاه) ,

  سلام.انا لله و انا علیه راجعون….

  پاسخ
 4. سعید
  سوابق: (222 دیدگاه) ,

  تو کشوری که دانشمندش پراید داره و بی سوادش لندکروز بهتر حوادث هایی جز این نباید توقع داشت.
  مگه دانشمند های هسته ای ما چی داشتند…؟

  پاسخ
 5. آروین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خداوند رحمتش کند.ما ملتی هستیم اهل شعار و وقتی زمان عمل می رسد خودمان جلو می افتیم و می گوییم خریدن یا نخریدن من چه تاثیری دارد؟ حالا من برم خودرو بخرم یا نخرم اگر ملت خودرو نمی خریدند ایران خودرو و سایپا مجبور به ارزان کردن و افزایش کفیت می شد زیرا ماشین های 20 سال پیش بغیر از ایران در هیچ کجای دنیا خریدار ندارد.

  پاسخ
 6. بی نام
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم(سوره رعد ایه11)
  خداوند اوضاع هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا زمانی که انها خوداحوال خودشان را تغییر دهند

  پاسخ
 7. مهدی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  برای مسئولین خیلی متاسفم.

  پاسخ
 8. آرش
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  با درود،
  فکر نمی کنم راهش این باشه که منتظر بشیم همه مردم مثل ما فکر کنن و رای ما رو داشته باشن، مردمی که بهشون فشار اقتصادی میاد، از طرفی کم آگاه هم هستند و در کنارش، دولت هم به این *** پاداش میده رو نمیشه ازشون انتظار حرکت سیستماتیک و گروهی داشت، فکر می کنم فقط باید این گروه از مردم رو بپذیریم و توی برنامه های جمعی، روشون حساب نکنیم تا خودمون سرخورده نشیم، دقیقاً مثل حکومتی ها که نمیشه روشون حساب کرد، چون انگیزه های قوی خودشون رو دارن. به نظرم باید همچنان به اعتراض به تولید، قیمت و شرایط فروش این تابوتهای متحرک ادامه بدیم و دلسرد نشیم و حساب طبقه *** رو از طبقه متوسط جدا بدونیم .
  با سپاس

  پاسخ
 9. رافال M
  سوابق: (108 دیدگاه) ,

  خبر ناراحت کننده بود ، ولی چرا ایشون که این همه تحصیلات و تخصص داشتند باید پراید سوار بشن؟؟؟ واقعن مقصر دانستن سازنده پراید و رفع مسولیت از مصرف کننده و خریدار اون می تونه این مشکل رو حل کنه؟؟؟؟
  در ضمن به کار بردن عنوانی مث ” تنها جراح غرب کشور” و از این دست در حالیکه چنتا جراح قلب خوب هستن در غرب کشور فعالن و بیمارستان فوق تخصصی قلب فرشچیان همدان با چنتا دکتر خوب و جراحان اهواز (بیمارستان نفت) و چنتا شهر دیگه مث بروجرد و خرم آباد و دزفول که جراحان قلب خوبی دارن ، چه معنی ای داره؟
  بهتره سایت پدال منابع اطلاعاتی خودش رو از اهالی کرمانشاه(که از این دست ادعاها معمولن می کنن مث نویسنده محترم همین مطلب کهه احتمالن مال همین شهر باشه) به منابع معتبرتر عوض کنه که باعث نشه اعتبار سایت پدال(که داره جدن مطرح می شه) خدشه دار بشه

  پاسخ
  1. امیر.عارف
   سوابق: (459 دیدگاه) ,

   مطلب را یک بار با دقت بخوان

   پاسخ
  2. afshin
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   آقای محترم بی ادعا و فیلسوف
   دکتر صادقی تنها فوق تخصص و جراح عروق غرب کشور بودند که ازاین فوق تخصص حتی5تفر هم تو کشور نداریم…درضمن ایشان 206 داشتتد نه پراید.

   پاسخ
 10. سعید
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  باید پراید سازهارو سوار پراید کرد و یه تست تصادف به اتفاق خانواده هاشون گرفت. آی دیدن داره ها .

  پاسخ
 11. علی اربابی
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  اون روزی که تصادف رخ داده بود من هم متاسفانه اونجا بودم و ترافیک شدیدی بود
  از طرفی کمربندی کرمانشاه اصلا استاندارد نیست
  و خیلی دست انداز و ناهمواری داره بگذریم
  طبق معمول وقتی تصادف بدی رخ میده همه ی مردم به جای اینکه صحنه رو ترک کنن که ترافیک نشه و ماشین امداد سریع برسه همونجا نگه میدارن و کارشناسی کروکی کشیدن عکس گرفتن مشغول میشن
  آقای دکتر اگه ماشین امداد سریع بهش میرسید و زودتر به بیمارستان میرسید نه اینکه دونیم ساعت بعداز تصادف به بیمارستان برسه شاید الان هنوز زنده بود
  متاسفانه الان در کنار مردم نیستن
  از طرفی تمام تقصیرات به گردن راننده پراید بوده
  کسی که تو یه مسیر سرپایینی با پراید مدل قدیمی 120 تا 140 تا سرعت داشته
  معلومه ماشین پرواز میکنه …
  ساختن پراید مسئله نیست خریدن مردم مسئله است
  خیلی خنده داره شما یک دف از یه سوپر مارکت خرید میکنین یه محصول بی کیفیت بهمون میده که خودشم بنده خدا نساختش فقط فروشندس تحریمش میکنیم دیگه ازش نمیخریم تا بازارش کساد شه تازه به همه هم میگیم یا مثلا برا غذاخوری غذاش بده به همه میگیم دیگه نمیخریم ازش
  ولی سایپا ایران خودرو ماشین بی کیفیت رو به قیمت بالا غالب میکنه بازم در نمایندگیاش صف میبندن
  کرمانشاه مقام اول رو تو گرفتن این وام ها داشت من خودم شاهد بودم ساعت 6 صبح دم نمایندگی صف طولانی بود
  پس حقمونه این بلا سرمون بیاد و تا مردم نخوان هیچی تغییر نمیکنه ..

  پاسخ
  1. سعید
   سوابق: (222 دیدگاه) ,

   سلام
   آقا علی من خودم لیسانس کرمانشاه دانشگاه رازی خوندم ما دانشکده کشاورزی بزرگ راه امام بودیم البیته سال های 84 تا 88؟
   کدوم کمربندی بوده که سر پایینی داشته؟ کدوم منطقه؟
   تا اونجایی که خاطرم هست طرف های بالا شهر(مصدق فردوسی اینا) شهر حالت سربالایی داشت و یه کمی هم طرف های باغ ابریشم و طاقبستان و پارک کوهستان)

   پاسخ
   1. امیر
    سوابق: (459 دیدگاه) ,

    اولا مطلب را دقیق بخون بعد غلط بنی اسرائیلی بگیر.2 آقا همه فهمیدیم شما تو دانشگاه کرمانشاه دکتر شدی و همه جاشو مثل کف دست میشناسی

    پاسخ
    1. سعید
     سوابق: (222 دیدگاه) ,

     ابدا منظورم این نبود که تو گفتی حتی نیم درصد
     گفتم شاید کمربندی جدید کشیدن کرمانشاه
     واااا

 12. Mostafa
  سوابق: (17 دیدگاه) ,

  نخبه کش ماییم!
  اونا ٢٠ میلیون وام دادن!
  ما … ها چرا خریدیم؟
  مگه ما همونایی نبودیم که کمپین به اصطلاح تحریم خودرو مون گوش فلک رو کر کرده بود؟
  حرفاى قشنگى زدیم …روحشون شاد!!!!!!!!

  پاسخ
 13. (*مهرداد*)
  سوابق: (345 دیدگاه) ,

  این پراید هم شده مثل پیکان کابوس خودروسازی ایران …کابوس سیاهی که سالها دست از سر مردم ایران برنمیداره …

  پاسخ
 14. ناشناس
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  خدا بیامرزتش. واقعا حیف و فقط حیف و بس. مگه دیونه هستن *** محترم که از خیر پراید بگذرن هزار سود نخواسته. براشون آورده. بازم میگم توی ایران تنها چیزی که ارزش نداره فقط و فقط و فقط جون مردمش هستش. دیگه همه چیز براشون مهمه جز مردمش.

  پاسخ
 15. امیر
  سوابق: (13 دیدگاه) ,

  وقتی پراید 111 مدل 92رو چند بار برای رفع نشتی واسکازین از کاسه نمد های متعددبردم تعمیرگاه کاملا فهمیدم ماشین آشغال یعنی چی

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x