206 از ابتدا تا امروز وفادار به جاده‌ها

رپورتاژ: هنوز که هنوز است زیبای جاده‌هاست، با چشمانی کشیده و رخی منحصر به فرد. از پژو 206 حرف می‌زنیم، خودرویی که برای طبقه متوسط طراحی شد تا آن‌ها هم طعم داشتن خودرویی خوش‌دست را بچشند. شرکت پژو ازسال 1998 تا سال 2006، درگیر طراحی 206 بود و سر انجام در این سال از خودروی خود پرده برداشت. فروش 206 تا سال 2008 پژو را چنان بر سر زبان‌ها آورد که کشورهای دیگر به تدریج تصمیم به واردات آن به خاک خود گرفتند. در ابتدا تنها مدل هاچ‌بک و حالا صندوق دار آن نیز به در بازار خرید و فروش می‌شود. خرید 206 صندوق دار و هاچ‌بک در ایران از سال‌ها پیش آغاز شد و با پیچ و خم‌های زیادی روبرو بود.

از واردات تا مونتاژ در ایران

تا سال 1391 همه چیز طبق روال بود. واردات 206 با نظم و ترتیب به کشور ایران صورت می‌گرفت و ایران خودرو نماینده انحصاری شرکت پژو در ایران بود. البته همکاری شرکت فرانسوی پژو و شرکت ایران خودرو به حدود 28 سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که 405 روانه ایران شد. اما ناگهان با تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران، ورق برگشت و در ادامه ایران خودرو بر آن شد مونتاژ این خودرو را با قطعاتی داخلی یا وارداتی از کشورهای آسیایی آغاز کند. اما آیا 206 ایرانی و فرانسوی، یک روح هستند در دو بدن؟

موتور هر دو خودرو از یک برند است، با این حال 206 وطنی و 206 فرانسوی فرق‌های ظاهری زیادی دارند، مانند تفاوت‌هایی در شکل سپر. جدا از این مسئله، باید به تفاوت‌های فنی و باطنی دو خودرو رفت. 206 ایرانی از قطعات چینی و داخلی استفاده می‌کند که این موضوع در ابتدا باعث نگرانی کارشناسان خودرو شده بود اما به مرور زمان این دغدغه رفع شد. زیرا ایران خودرو در پی ارتقای کیفیت قطعات برآمد و بهترین آن‌ها را سرانجام بر روی وسیله نقلیه‌اش کار گذاشت.

یکی از بزرگ‌ترین فرق‌های دو خودرو، در گیربکس آن‌ است. گیربکسی که در 206 داخلی استفاده می‌شود، در حقیقت متعلق به پژو 405 است و این امر بر شتاب آن تاثیر منفی گذاشته است. از سوی دیگر اما کلاج و فرمان نوع مونتاژ شده 206 به مراتب نرم‌تر از مدل فرانسوی طراحی شده است.

آمار خرید 206 در ایران

سال 1391 و پس از اجرایی شدن تحریم شرکت پژو علیه ایران، قیمت 206های فرانسوی موجود در بازار به قدری بالا رفت که خرید و فروش این خودرو به مقدار قابل توجهی پایین رفت. اما پس از مونتاژ آن، تا به امروز خرید 206 صندوق دار و هاچ‌بک رقم بسیار زیادی به خود اختصاص داده‌اند. سال 1396، 206 به رسم سال‌های گذشته جزو 10 خودروی پرفروش به شمار آمد. در سایت دیوار نیز خرید 206 صندوق دار در کنار مدل هاچ‌بک آن آگهی‌های بسیار زیادی دارد، آن هم در قیمت‌ها و مدل‌های متنوع اعم از صفر کیلومتر و کارکرده. به عنوان مثال در این سایت یک 206 صندوق دار اس دی مدل سال 88 با 145 هزار کارکرد به قیمت 25 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پژو 206
نکته جالبی که در خصوص خرید 206 صندوق دار در دیوار به چشم می‌خورد، آگهی مدل‌های فرانسوی این خودرو است که قیمتی به مراتب بیشتر از 206 ایران خودرو دارد. مثلا در این سایت 206 صندوق دار فول آپشن فرانسوی تولید سال 1391 با 226 هزار کیلومتر کارکرد، 55 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که خرید 206 صندوق دار صفر نیز چنین قیمتی ندارد.

 

منبع : ویرلن

مطالب مرتبط

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.