بررسی اولیه مرسدس‌ GLS جدید

خوشبختانه تغییر نام‌های مدل‌های مختلف بنز، برخلاف اینفینیتی با دلیل و منطق همراه بوده است. این در حالی است که هنوز هم برای اشاره به مدل‌های برند لوکس ژاپنی باید به طرح نامگذاری قدیمی اشاره کنیم. منطق نامگذاری بنز بر مبنای هماهنگی مدل‌های شاسی‌بلند با هسته سدان‌های خط تولید کمپانی استوار است. بر این اساس، GLK تبدیل به GLC (کلاس C) و ML تبدیل به GLE (کلاس E) و GL تبدیل به مدلی که در اینجا قرار است مورد بررسی قرار گیرد، یعنی GLS (کلاس S) شده است. البته GLA در هماهنگی با کلاس A تحت یک نامگذاری جدید ارائه شده است.

 2017 Mercedes-Benz GLS-class
2017 Mercedes-Benz GLS-class

مدل جدید GLS در ماه مارس سال آینده میلادی از راه خواهد رسید؛ خودرویی که در نگاه اول شاید تفاوت‌های زیادی با مدل قبلی نداشته باشد. تغییرات ظاهری نسبت به کلاس GL تنها اندکی بیش از اضافه شدن یک حرف به نشان مدل هستند. با این حال، هنوز یک مدل بزرگ از مرسدس‌بنز را داریم که توانایی حمل ۷ سرنشین را در سه ردیف صندلی دارد و در همین حال می‌تواند باری به حجم ۲۶۶۲ لیتر را با خود حمل کند. با اندکی اضافه‌شدن عرض جلو پنجره، چراغ‌های جلو که در طراحی آنها تجدیدنظر صورت گرفته، به لبه‌های بیرونی دماغه بدنه نزدیک‌تر شده‌اند. ضمن اینکه چراغ‌های عقب جدید LED و طراحی جدید سپر عقب، از تغییرات قابل‌تشخیص در عقب هستند. در داخل کابین نیز از سیستم آشنای صفحه لمسی COMAND مرسدس‌بنز استفاده شده است.

 2017 Mercedes-Benz GLS-class
2017 Mercedes-Benz GLS-class

بالاترین سطح غیر AMG، مدل GLS550 است که مطابق گفته مرسدس‌بنز، برای پیشرانه آن «ولخرجی» شده است. این خودرو از یک موتور ۴/۷ لیتری دو توربوشارژر V-8 استفاده می‌کند که قدرتی برابر ۴۴۹ اسب‌بخار و گشتاور حداکثری برابر ۶۹۹ نیوتن‌متر را در دسترس قرار می‌دهد. در پشت فرمان، این موتور همان احساس قدرتی را ایجاد می‌کند که از یک خودرو با پیشرانه بنزینی باید انتظار داشت. البته شاید کمتر فرصت این را داشته باشید که از تمام قدرت خروجی موتور استفاده کنید. در عین حال، موتورهای کم‌هزینه‌تر V-6 می‌تواند گزینه‌های جذابی در سری GLS باشند و حتی مدل دیزلی GLS350d نیز اندکی نسبت به مدل قبلی‌اش قدرتمندتر شده است.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

بزرگترین تغییرات در زمینه‌های مکانیکی این مدل بزرگ شاسی‌بلند بوده‌اند. تمام مدل‌های غیر AMG اکنون با یک گیربکس جدید ۹ سرعته اتوماتیک همراه هستند که نسبت گسترده 9.17:1 را در دسترس قرار می‌دهد. در بسیاری از حالت‌های رانندگی که تعداد آنها بسته به تجهیزات مدل می‌تواند به ۵ یا ۶ عدد برسد، گیربکس به منظور شروع حرکت راحت و بی‌دردسر، کار خود را از دنده دوم شروع می‌کند. تنها در حالت «اسپورت» است که پایین‌ترین نسبت دنده نیز درگیر خواهد شد. به منظور افزایش راندمان، مهندسان بنز ۵ سال گذاشته را صرف توسعه و بهینه‌سازی گیربکس‌های سری دنده‌های خورشیدی چهارتایی کرده‌اند. از دو پمپ برای ایجاد فشار هیدرولیک مورد نیاز برای راه‌اندازی استفاده می‌شود؛ اولی یک پمپ مکانیکی که همراه با روشن بودن موتور، کار می‌کند و دومی یک پمپ الکتریکی در مواقع نیاز، فشار را اضافه می‌کند.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

گیربکس موسوم به 9G-tronic در هر یک از مدل‌های با پیشرانه بنزینی بسیار ساده و با آرامش عمل می‌کند؛ هیچ‌وقت برای رفتن به دنده بعدی عجله نمی‌کند و میزان تأخیر توربو در پایین‌ترین سطح آن درنظر گرفته شده است. با این حال، در مدل دیزل، همیشه این احساس به‌وجود می‌آید که خودرو دارد در یک دنده بالاتر از دنده مناسب حرکت می‌کند. مدل‌های دیزلی GL خودروهای دوست‌داشتنی‌ای بودند؛ شاید به این دلیل آنها در سطح نخست این سری قرار داشتند. در همین حال، برای جبران اسب‌بخار کمتر، گشتاور بیشتری را در اختیار قرار می‌دادند.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

در هر حال، پس از رانندگی در کوههای آلپ، می‌توان گفت که مدل GLS450 با موتور ۳۶۲ اسب‌بخاری دو توربوشارژر V-6 از لحاظ عملکرد و ارزشمندی در بهترین حالت در بین مدل‌های کلاس GLS مرسدس‌بنز قرار دارد.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

فضای کابین GLA بسیار آرام و ساکت است. همین حالت را می‌توان در مورد بازخورد راننده نسبت به فرمان و پدال‌ها نیز مشاهده کرد. همانند مدل GL450، یک پدال نرم برای ترمز باعث اندکی حدس و گمان در مورد کاهش سرعت می‌شود و غربیک فرمان نیز در برخی مواقع نسبت به اتفاقاتی که در سطح جاده رخ می‌دهند، بی‌تفاوت است. البته شاید این موارد نمی‌توانند دلیلی برای ملامت یک شاسی‌بلند لوکس ۳ ردیفه باشند.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

تصمیم‌ نهایی در مورد قیمت این مدل گرفته نشده است، ولی می توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت GLS مدل ۲۰۱۷ انعکاسی از مدل قبلی GL باشد و مدل‌های GLS350 دیزل و GLS450 از سطحی پایین‌تر از ۷۰ هزار دلار شروع شوند. البته نباید انتظار داشته باشید که مدل‌های V-6 از GLS با قیمتی کمتر از ۹۰ هزار دلار در نمایندگی‌ها قرار گیرند؛ چرا که در حال حاضر بسیاری از این واگن‌ها هزینه‌های اضافه‌ای چون نمایشگر‌های اطلاعات و سرگرمی، طراحی کامل چرمی، میله‌هی ضدّ لغزش داینامیک، جعبه انتقال دو سرعته و بسیاری از آپشن‌های گران‌قیمت دیگر در خود دارند. قیمت GLS550 احتمالاً از حدود ۹۳ هزار دلار شروع شود و بنابراین، از همین الان، یک سطح دسترسی اقتصادی خاص باید برای آن درنظر گرفت.


حال که صحبت از سطوح دسترسی اقتصادی شد، شاید بهتر است یادی از مرسد‌س-‌ای‌ام‌جی GLS 63 نیز داشدته باشیم. این خودرو با قدرت ۵۷۷ اسب‌بخار (۲۷ اسب‌بخار بالاتر از GL63)، در بسیاری موارد دارای حالتی است که مدل قبلی‌اش نسبت به مدل قدیمی با گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک داشته است. البته برای بررسی بیشتر این مدل که گفته می‌شود سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت را در زیر ۵ ثانیه ثبت می‌کند، شاید باید تا بهار سال آینده صبر کنیم.


در مجموع، به نظر می‌رسد که برجسته‌ترین نکات GLS جدید در نام آن نهفته باشند؛ این مدل رانندگی خوبی دارد، ظرفیت حملش مناسب است و همانند GL قبلی، سطح بالایی از طراحی ظاهری را به نمایش می‌گذارد.

 2017 Mercedes-Benz GLS
مشخصات:

 • نوع خودرو: موتور جلو، دو دیفرانسیل ، ۷ سرنشین، ۴ در هاچ‌بک.
 • تخمین قیمت:
  • GLS350d با قیمت ۶۶۰۰۰ دلار.
  • GLS450 با قیمت ۶۸۰۰۰ دلار.
  • GLS550 با قیمت ۹۳۰۰۰ دلار.
  • GLS63 با قیمت ۱۲۳۰۰۰ دلار.
 • نوع موتور:
  • ۳ لیتری دیزل DOHC با ۲۴ سوپاپ V-6، توربوشارژر و خنک‌کننده داخلی، با قدرت ۲۵۵ اسب‌بخار و گشتاور ۶۱۹/۶ نیوتن‌متر.
  • ۳ لیتری DOHC با ۲۴ سوپاپ V-6، دو توربوشارژر و خنک‌کننده داخلی، با قدرت ۳۶۲ اسب‌بخار و گشتاور ۵۰۰/۳ نیوتن‌متر.
  • ۴/۷ لیتری DOHC با ۳۲ سوپاپ V-8، دو توربوشارژر و خنک‌کننده داخلی، با قدرت ۴۴۹ اسب‌بخار و گشتاور ۶۹۹/۶ نیوتن‌متر.
  • ۵/۵ لیتری DOHC با ۳۲ سوپاپ V-8، دو توربوشارژر و خنک‌کننده داخلی، با قدرت ۵۷۷ اسب‌بخار و گشتاور ۷۶۰/۶ نیوتن‌متر.
 • گیربکس:
  • ۷ سرعته اتوماتیک با حالت شیفت دستی.
  • ۹ سرعته اتوماتیک با حالت شیفت دستی.

 2017 Mercedes-Benz GLS
2017 Mercedes-Benz GLS

ابعاد:

 • فاصله محوری: ۳/۰۷۶ متر.
 • طول ماشین: ۵/۱۳۸ متر.
 • عرض: ۱/۹۳۳ تا ۱/۹۸۱ متر.
 • ارتفاع: ۱/۸۴۹ متر.
 • وزن کلی(تخمین): بین ۲۵۵۰ تا ۲۷۰۰ کیلوگرم.

تخمین‌های عملکرد:

 • صفر تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۴/۷ تا ۷/۴ ثانیه.
 • صفر تا ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت: ۱۱/۱ تا ۲۱/۵ ثانیه.
 • عبور از یک‌چهارم مایل: ۱۳/۱ تا ۱۵/۶ ثانیه.
 • سرعت نهایی (با محدودیت قانونی): ۲۰۹ تا ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت.

تخمین سازمان حفاظت محیط زیست امریکا:

 • ۱۲/۴ تا ۱۸/۱ لیتر در شهر در هر ۱۰۰ کیلومتر.
 • ۸/۷۱ تا ۱۳/۸ لیتر در جاده در هر ۱۰۰ کیلومتر.


[دانلود ویدئو]

درباره نویسنده

تصویر پروفایل مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

19 دیدگاه

  1. جوشکار سرحال
   سوابق: (75 دیدگاه) ,

   هزینه تولید بالا،
   البته کلیه سفارشات پذیرفته میشود.

   پاسخ
  2. علي
   سوابق: (921 دیدگاه) ,

   ای کاش به جای سیلندر اضافه کردن و افزایش حجم موتور و افزایش مصرف سوخت و گرم شدن بی رویه هوای کره زمین همه خودرو سازها رو می آوردن به ساخت ماشینهای برقی ( البته برقی واقعی نه اینکه دیر شارژ بشن و هزینه بالا داشته باشن و زود شارژشون رو از دست بدن) و همچنین امکانات گسترده ایستگاه های شارژ در تمام نقاط و حفظ و تعمیر آنها.

   پاسخ
   1. aston martin
    سوابق: (1119 دیدگاه) ,

    i8 چیه پس؟اسپورت رانندگی کن خودش شارژ میشه
    دارن همینکار رو میکنن البته قبول دارم سرعتشون پایینه و عموما معضلات مذکور رو دارن ولی به مرور رفعش میکنن مث ماها نیستن که هنوز نمیتونن پراید رو ا خط تولید خارج کنن

    پاسخ
  3. aston martin
   سوابق: (1119 دیدگاه) ,

   نیازی به دوازده سیلندر نیست با سیلندر کمتر هم میشه به قوای محرکه ی خوبی رسید
   با شیش سیلندر وقتی 500 600 تا گشتاور داره دیگ چی میخای ازش؟

   پاسخ
  4. aston martin
   سوابق: (1119 دیدگاه) ,

   تنها ایراده بزرگش مصرف سوخت نسبتا بالاشه

   پاسخ
 1. Archi KHAN
  سوابق: (1750 دیدگاه) ,

  در اینکه بنز کارش درسته حرفی نیست ،
  اما راستش نامگذاری جدید مرسدس همچین هم ساده و غیر گیج کننده نیس !!!
  برعکس اینفینیتی زبون بسته اتفاقا

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل BMW E9
   BMW E9
   سوابق: (404 دیدگاه) ,

   اتفاقا خیلی ساده و راحت شده. تمام شاسی بلندهای مرسدس پسوند اولشون GL هست و بر اساس مدل های مختلف سدان هم رده شون یک حرف دیگه به GL اضافه میشه. به طور مثال‌: کوچیک ترین سدان مرسدس A کلاس هست، پس اسم کوچیک ترین شاسی بلند مرسدس هم میشه GLA و به همین ترتیب میره تا به بزرگترین سدان مرسدس S کلاس برسه و بزرگترین شاسی بلندش میشه GLS. به همین راحتی.

   پاسخ
   1. Archi KHAN
    سوابق: (1750 دیدگاه) ,

    ممنون دوست عزیز از توضیحاتت

    پاسخ
 2. تصویر پروفایل ali ayat
  ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  واقعا صدای موتور خوبی داره و صد البته موتور خوبی از موتور های بی خاصیت و به شدت سنگین تویوتا خیلی بهتره خیلییی

  پاسخ
  1. SINA-GERMANY-PORSCHE
   سوابق: (23 دیدگاه) ,

   نمردیم و معنی موتور بی خاصیت رو هم فهمیدیم…!!کم استهلاک ترین موتورها تویوتاست حتی مشابه موتور آریون در لوتوس که یک خودروی اسپرت هست استفاده شده…لطفا مغرضانه نظر ندید…
   به امید فردایی بهتر…

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل ali ayat
    ali ayat
    سوابق: (723 دیدگاه) ,

    اینجا مسئله استهلاک نیست قدرت خروجیه استهلاک برای یه موتور حد اکثر سه هزار سی سی هست نه یه لکسوس ال ایکس 570 که گرون ترین و قوی ترین شاسی بلندش هست نمیخوام که با این برم صبح تا شب مسافر کشی و خرید باید از نهایت قدرتش استفاده کنم پس خواهشا الکی تو دست و پای دیگران نپرید و یه نظر غیر مربوط بدید

    پاسخ
    1. تصویر پروفایل shahab
     shahab
     سوابق: (650 دیدگاه) ,

     باشه باشه حالا که تویوتاهای بدبخت با روغنای داغون و رادیاتای سوراخ تو جبهه رفتن و بعد 30سال هنوز دارن تو خیابونای شهر میچرخن وجوونا با یدست رینگ و لاستیک و یه وینچ ازشون هیولای آفرود میسازن بهشون بگین بی خاصیت
     همین بی خاصیت ها پرفروشترین خودروهای آمریکان

 3. نيما
  سوابق: (1008 دیدگاه) ,

  به نظرم جلوش داره یکم تغییرات رو به عقب میره یعنى من نسل قبلش رو از نظر ابهت بیشتر دوست دارم.این به عظمت اون نیس.اون بهتره.
  ولى در کل خوبه و عقبش عالیه
  طراحى داخلى هم خیلى خوبه فقط جلوش میتونست بهتر باشه.
  خیلیا هم با نظر من ممکنه مخالف باشن به دلیل این که سلیقشون اینو بیشتر میپسنده یااااا از روى تعصبى که به بنز دارن (یعنى هرچى بزنه عالیه)

  پاسخ
 4. تصویر پروفایل sky watcher
  sky watcher
  سوابق: (112 دیدگاه) ,

  اول bmw بعدaudi بعد پورشه …
  به قول جرمی کلارکسون ۹۰ درصد مردم دنیا یکی از آرزوهاشون اینه که یک بار سوار یکی از خودرو های پورشه بشن …
  این یعنی موفقیت یک برند …
  خودرو فقط آلمانی وصلام …

  پاسخ
 5. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  خیلی ماشین باحالی از کار در اومده. طراحی خیلی جالبی داره، کابینش هم که مثل همیشه حرف نداره.

  پاسخ
 6. مهزیار
  سوابق: (131 دیدگاه) ,

  بنظرم اصا طراحی داخلی نداره
  صرفا چیدمان ادواته

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x