جدال سدان‌های کوپه؛ مرسدس بنز CLS در برابر آئودی A7

کلاس سدان کوپه در سال 2004 و با معرفی مدل CLS توسط مرسدس بنز پایه‌گذاری شد. به دلیل محبوبیت و موفقیت CLS، رقبای مرسدس بنز نیز به فکر ساخت چنین خودروهایی افتادند. بدین ترتیب مدل A7 توسط آئودی در سال 2009 و سری 6 گرن کوپه در سال 2012 توسط ب ام و معرفی شدند تا با مرسدس بنز CLS به رقابت بپردازند. حال در این نوشتار دو خودرو از بین این سه رقیب را روبروی یکدیگر قرار داده‌ایم تا از میان آن‌ها خودروی برتر را انتخاب کنیم.

Audi A7 vs Mercedes CLS
Audi A7 vs Mercedes CLS

طراحی خارجی
به لطف استایل کوپهٔ A7 و CLS، هردوی آن‌ها زیباتر از خودروهایی که بر اساس آن‌ها شکل‌گرفته‌اند (آئودی A6 و مرسدس بنز E کلاس) به نظر می‌رسند. A7 از جلو شبیه به A6 به نظر می‌رسد با این تفاوت که دارای ظاهری تهاجمی‌تر، چراغ‌های باریک‌تر و جلوپنجرهٔ بزرگ‌تری است. اندازهٔ بزرگ‌تر رینگ‌ها که کوچک‌ترین آن 19 اینچ است به همراه شیشهٔ عقب و درِ صندوق بارِ زاویه‌دار به هرچه اسپرت تر شدن A7 کمک کرده است.

Audi A7 vs Mercedes CLS
طراحی تمام منحنی CLS نیز دارای ویژگی‌هایی است که آن را اسپرت تر از دیگر محصولات مرسدس بنز نشان می‌دهد؛ مانند قوس عقبی خودرو که درنهایت زیبایی به چراغ‌های عقب ختم می‌شود. این عوامل موجب شده تا طراحی CLS چشم‌نوازتر سدان های سنتی مرسدس بنز به نظر برسد. البته نسخهٔ شوتینگ بریک CLS هم ساخته‌شده است که بین 500 تا 1580 پوند گران‌تر از مدل معمولی است اما در عوض یک صندوق بار وسیع 590 لیتری را در اختیارتان قرار می‌دهد.

Audi A7 vs Mercedes CLS
طراحی داخلی
کابین هر دو خودرو به زیبایی طراحی‌شده است. در آئودی فرمان اسپرت ضخیم، کنسول مرکزی بزرگ و صفحه‌نمایش سرگرمی که در بالای داشبورد قرارگرفته به چشم می‌آید. داخل CLS نیز بر اساس E کلاس شکل‌گرفته و کنسول مرکزی آن به همراه صفحه‌نمایش بزرگ نظرها را به خود جلب می‌کند. درکل طراحی داخلی هر دو خودرو فوق‌العاده است.

Audi A7 vs Mercedes CLS
هرچند فرم کوپهٔ این خودروها جذاب و زیباست اما موجب شده تا کمی از راحتی و فضای داخلی قسمت عقب خودرو کاسته شود. به همین دلیل افراد بلندقد سخت‌تر از A6 قادر به سوار و پیاده شدن از A7 هستند و درحالی‌که قسمت عقب CLS هم تنگ‌تر از E کلاس است. هردوی A7 و CLS فضای صندوق بار کمتری نسبت به همتایان سدان خود دارند به‌طوری‌که حجم صندوق بار در A7 535 لیتر و در CLS 520 لیتر است (590 لیتر در نسخهٔ شوتینگ بریک).

2015 Mercedes-Benz CLS400 4MATIC
2015 Mercedes-Benz CLS400 4MATIC

2016 Audi A7 Interior
2016 Audi A7 Interior

رانندگی
A7 سواری راحتی داشته و از ورود صدای باد به داخل کابین تا حد زیادی جلوگیری شده است. فرمان آن کمی بی‌روح احساس می‌شود اما سرگرم‌کننده‌تر از بسیاری از رقباست. بر روی جاده پایداری خوبی داشته و حس اطمینان را به راننده منتقل می‌کند. همهٔ نسخه‌های A7 جز نمونه‌های پایهٔ دیزلی با سامانهٔ چهارچرخ متحرک معروف آئودی یعنی کواترو عرضه می‌شوند که در هر آب و هوایی موجب افزایش کشش و پایداری خودرو می‌شود.

Audi A7 vs Mercedes CLS
بااین‌حال ازلحاظ سواری، CLS برتر بوده و رانندگی با آن واقعاً هیجان‌انگیز است؛ اما فرمان آن مانند A7 احساس خوبی به راننده منتقل نمی‌کند هرچند که هنوز هم در جاده‌های پرپیچ‌وخم سرگرم‌کننده است. بعلاوه اگر سیستم تعلیق سفارشی آن را انتخاب کنید، کیفیت سواری آن یک گام بالاتر از A7 قرار خواهد گرفت.

A7_CLS_driving
پیشرانه
لیست موتورهای دیزل A7 متشکل از یک نمونهٔ 3 لیتری V6 با چهار سطح قدرت گوناگون است. مدل A7 Ultra با پیشرانهٔ 215 اسب بخاری و سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل جلو، مصرف سوخت فوق‌العادهٔ 3.91 لیتر در صد کیلومتر دارد درحالی‌که قوی‌ترین نسخهٔ موتور دیزل V6 که از نوع توئین توربودیزل است، A7 را در 5.2 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رساند. اگر سرعت تنها چیزی است که به دنبال آن هستید مدل RS7 مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. چراکه قدرت 552 اسب بخاری نیروگاه 4 لیتری V8 توئین توربوی آن کافی ست تا سرعت این کوپهٔ 1930 کیلوگرمی را تنها در 3.7 ثانیه از صفر به صد کیلومتر در ساعت برساند؛ یعنی مشابه یک آستون مارتین ونتیج V12؛ اما اگر بازهم بیشتر از این می‌خواهید آئودی RS7 Performance را آماده کرده است که با قدرت عظیم 605 اسب بخاری خود کاملاً CLS را شرمنده می‌کند. در سطحی کمی پایین‌تر از RS7، مدل S7 قرار دارد که هنوز هم تا اندازهٔ زیادی سریع است.

A7_CLS_engines
مرسدس بنز نیز دو موتور بنزینی و دو موتور دیزل را در لیست سفارشات CLS قرار داده است. کارآمدترین آن‌ها مدل CLS 220D است که نه درزمینهٔ مصرف سوخت و نه درزمینهٔ عملکرد حریف A7 Ultra نمی‌شود. چراکه شتاب صفرتا صد آن با 8.5 ثانیه یک ثانیه بیشتر و مصرف سوخت آن با 4.16 لیتر در صد کیلومتر 0.25 لیتر بیشتر از A7 Ultra است. نسخهٔ قدرتمندتر آن CLS 350D است که عملکرد بسیار بهتری را با افزایشِ جزئیِ مصرف سوخت ارائه می‌کند؛ اما مرسدس بنز با CLS63 AMG S به RS7 پاسخ داده است. این مدل مجهز به پیشرانهٔ 5.5 لیتری V8 توربو دوقلو است که 585 اسب بخار قدرت تولید می‌کند؛ اما در کمال تعجب علیرغم برخورداری از قدرت بیشتر، در شتاب صفرتا صد کیلومتر 0.4 ثانیه کندتر از آئودی عمل می‌کند چراکه در RS7 نیرو به هر چهارچرخ منتقل می‌شود درحالی‌که CLS63 دیفرانسیل عقب است.


ارزش در برابر قیمت
با نگاهی به قیمت‌های این دو خودرو می‌توان فهمید که هیچ‌کدام از آن‌ها از ارزش قابل‌توجهی نسبت به قیمت برخوردار نیستند. آئودی A7 بسته به هر مدل بین 5 تا 10 هزار پوند قیمت بیشتری از یک آئودی A6 دارد درحالی‌که همین تفاوت قیمت بین CLS و E کلاس هم به چشم می‌خورد. بااین‌حال تیپ‌های پایینی A7 از ارزش در برابر قیمت بیشتری نسبت به CLS برخوردارند. به‌عنوان‌مثال A7 Ultra با موتور 3 لیتری TDI سریع‌تر و باصرفه‌تر از CLS 220D است درحالی‌که قیمت کمتری هم دارد. این خودرو با قیمت 46 هزار پوند، تجهیزات استاندارد فراوانی چون چراغ‌های LED، صندلی‌های چرمی و سیستم‌های سرگرمی با تکنولوژی بالا را ارائه می‌کند. البته اگرچه بالاترین مدل A7 یعنی RS7 گران‌تر از CLS63 AMG S است اما به دلیل اینکه برای هر دو خودرو باید بیش از 85 هزار پوند هزینه کرد، این اختلاف قیمتِ جزئی چندان به چشم نمی‌آید.


نتیجه
با تمام این موارد، کدام‌یک از این دو سدانِ کوپهٔ پریمیوم برتر است؟ باید گفت با اختلاف اندکی مرسدس بنز CLS. این خودرو راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر بوده و جز در تیپ‌های پایینی، ارزش در برابر قیمت بیشتری نسبت به آئودی A7 دارد. بعلاوه نسخهٔ شوتینگ بریک آن نیاز کسانی که به دنبال کارایی بیشتری هستند را هم برآورده می‌کند.

2015 Mercedes-Benz CLS400 4MATIC

درباره نویسنده

تصویر پروفایل امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

21 دیدگاه

 1. بهنام طیبی
  سوابق: (4510 دیدگاه) ,

  مقایسه قشنگی بود ولی جفتشون خییییییییییییلی خوب و شاهکار المانی هستن

  پاسخ
 2. تصویر پروفایل علي رضا
  علي رضا
  سوابق: (231 دیدگاه) ,

  ممنون مطلب خوبی بود.
  سردبیر من هر چی می خوام یک صفحه از اکانتمو (مثلا پیام ها یا نظرات) رو باز کنم میگه برگه پیدا نشد. وارد اکانتم هم هستم.

  پاسخ
 3. علي
  سوابق: (921 دیدگاه) ,

  جفتشون دوست داشتنی هستن ولی آئودی بروز تر و آینده نگر تر ساخته شده بطوری که مابین مرسدس و بی ام وه فولکس قرار گرفته از نظر طراحی و کارائی.

  پاسخ
 4. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
  Carbonado Aventador
  سوابق: (3760 دیدگاه) ,

  محکم و پایدار رو به جلو گام بردار آئودی…!
  a7 فوق العاده هست!
  ظاهر اسپرت!
  چراغ های بی نظیر
  قدرت موتور و مصرف سوخت عالی!

  پاسخ
 5. efk
  سوابق: (118 دیدگاه) ,

  ان شاال.. نسل بعد cls حالت چراغای جلوی نسل اولشو برگردونه،هیبتش ادمو میگیره واقعا

  پاسخ
 6. تصویر پروفایل Hamid...Audi
  Hamid...Audi
  سوابق: (371 دیدگاه) ,

  A7 از هر لحاظ عالیه مخصوصا نسخه پرفورمنس که با موتور ۴ لیتری توان ۶۰۵ اسب بخار و گشتاور ۷۵۰ نیوتن متر داره…ولی CLS هم به عنوان پدر این سگمنت قابل احترامه و طرفدارای خاص خودشو داره.

  پاسخ
 7. علیرضا
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  به نظرم آئودی زیباتره ؛ سی ال اس رو از نزدیک دیدم داخلشم نشستم خیلی باحاله منتهی من از فرم چراغای عقبش اصلا خوشم نمیاد .

  پاسخ
 8. Zonda R
  سوابق: (1596 دیدگاه) ,

  @.F
  سپاس از جناب دستگردی
  این المان ها اگر مجال داشته باشن باز هم مستعد فتح دنیا هستند
  مردان بزرگی همچون فردیناند پورشه موسس کمپانی بوش و کارل بنز در کنار هیتلر بودند که اون فکره فتح دنیارو کرد
  احسنت واقعا
  جفتشون عالین و لی اینجاست که برای تفاوت سلایق و طرز تفکر ارزش قاعلند
  از نزدیک هر جنبده ای رو به تحسین وا میدارن
  این موجودات سدان کوپه

  پاسخ
 9. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2467 دیدگاه) ,

  اه اه ماشین المانی.کی اخه ماشین المانی میخره.مضخرفه

  پاسخ
  1. American and japan
   سوابق: (200 دیدگاه) ,

   دوستان ایشون طعنه زدند.منفی ندید.
   من واقعا بین هر دو ماشین موندم.دوتاشونو دوست دارم.برای همین رای ندادم.البته احتمالا آءودی استهلاکش طبیق روال معمول از بنز کمتره.ولی بازم نمیشه تصمیم گیری کرد و برای من سخته

   پاسخ
 10. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر دو عالی هستند، ولی نظر من، مرسدس هست.

  پاسخ
 11. german
  سوابق: (36 دیدگاه) ,

  هر دو تاشون واقعا معرکه اند cls انتخاب میکنم کلا این مدل بنز خوشگل ترین ماشین جهانه برام

  پاسخ
 12. احسان
  سوابق: (290 دیدگاه) ,

  تو این کلاس واقعا بنز از رقباش سر تره بدون هیچ شک و شبه ای

  پاسخ
 13. علیرضا4225
  سوابق: (126 دیدگاه) ,

  با اینکه عاشق بنز هستم ولی فکر می کنم ائودی اینبار بهتر کار کرده

  پاسخ
 14. تصویر پروفایل mohammad_FM 480
  mohammad_FM 480
  سوابق: (287 دیدگاه) ,

  هر دو خوبن من از چراغای ائودی خوشم اومد ولی من بنز رو بهش ترجیح میدم و بنظرم سر تره مخصوصا که دف عقب هم هست و دوم اینکه بنز تو کلاس سدان رقیب نداره

  پاسخ
 15. هادی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  A7 خوشگل هستش اما بنز سلطانه وقتی آدم نیگاش میکنه پلک نمیتونه بزنه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x