بوگاتی، رؤیای سرعت فولکس‌واگن

نام و نشان شرکت خودروسازی بوگاتی برای هم‌نسل‌های ما با محصول افسانه‌ای بوگاتی ویرون گره خورده است چراکه با تولد ویرون به‌عنوان تک محصول این کارخانه فرانسوی، معیارهای تازه‌ای از سرعت و قدرت در دنیای خودرو شکل گرفت. با این وجود، در دفتر تاریخ شرکت خودروسازی بوگاتی برگ‌های درخشان فراوانی دیده می‌شود که بیشتر آن‌ها به سال‌های میانی دو جنگ اول و دوم جهانی بازمی‌گردد.

1987-artioli
شرکت خودروسازی بوگاتی هیچ‌گاه نتوانست بعد از جنگ جهانی دوم به سال‌های درخشان خود در قبل از این دوران باز گردد و چند سال بعد از آن این شرکت به‌طور کامل تعطیل شد. اما این پایان کار شرکت بوگاتی نبود، چراکه یاد پیروزی‌های شیرین بوگاتی در مسابقات اتومبیل‌سواری و خاطرات لذت‌بخش سواری این محصول همچنان در ذهن و خاطره مردم اروپا و جهان و زنده بود. به همین دلیل، وسوسه احیای دوباره نام و نشان بوگاتی محرکی شد تا این نام بعد از 30 سال دوباره جان گرفته و بر پیشانی محصولات سوپر اسپرت تازه‌ای بدرخشد. با این حال، تولید خودروی سوپر اسپرت و با عملکردهای خاص چیزی نیست که از عهده هر کسی برآید.

1905-mathis
شرکت جدید بوگاتی نیز نتوانست بر مشکلات مالی تولید محصول سوپر اسپرت غلبه کند و در آخر نام و نشان بوگاتی افسانه‌ای در دستان گروه فولکس‌واگن آرام گرفت. فردیناند پیچ، مدیرعامل وقت گروه فولکس‌واگن در راستای توسعه سبد محصولات این گروه، سه شرکت خودروسازی لامبورگینی، بنتلی و بوگاتی را در سال 1998 خریداری کرد و به زیرمجموعه گروه فولکس‌واگن افزود. با این کار، فولکس‌واگن خود را وارد عرصه طراحی و تولید خودروهای سوپراسپرت، لوکس و خاص کرد که دیگر از قواعد و توانمندی ویژه گروه فولکس‌واگن در تولید انبوه تبعیت نمی‌کردند.
با این حال، گروه فولکس‌واگن به خوبی از پس مدیریت طراحی، تولید و فروش این شرکت‌ها برآمد و توانست دوران جدیدی برای هر سه شرکت، ایتالیایی، انگلیسی و فرانسوی رقم بزند. دوران جدیدی که می‌تواند به‌راحتی و بعد از گذشت چند دهه تمام تاریخ یک شرکت خودروسازی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. در این بین، شرکت خودروسازی بوگاتی از جایگاه ویژه‌تری نسبت به دو شرکت دیگر برخوردار است، چراکه نگاه گروه فولکس‌واگن به این زیرشاخه خود اقتصادی نبوده و از شیره جان خود آن را تغذیه می‌کند.

1907-vertrag-deutz
دوران پر افتخار شرکت خودروسازی بوگاتی
شهر مولشیم فرانسه در سال 1909 شاهد راه‌اندازی کارخانه ساخت خودرویی بود که به دست اتوره بوگاتی پایه‌گذاری شده بود. خانواده اتوره در هنر و طراحی صنعتی ید طولایی داشت و اتوره نیز از ارثیه خانوادگی بی‌بهره نبود و خود در طراحی و تولید متخصص بود. بنابراین بوگاتی کار خود را با ساخت خودروهای سفارشی شروع کرد و محصولات آن به‌زودی در طراحی و عملکرد شهرت پیدا کردند. بوگاتی در سال 1910 اولین محصول خود، تیپ 10، با یک موتور چهار سیلندر 1.3 لیتر را به دنیا معرفی کرد و موفق به کسب مقام دوم مسابقات جایزه بزرگ فرانسه در سال 1911 شد. محصول بعدی بوگاتی نیز یک خودروی چهار سیلندر با حجم موتور 5 لیتر و توان 100 اسب بخار بود که در 1912 وارد بازار شد. بعد از آن و در سال 1913 بوگاتی خودروی دیگری تولید کرد که بیشتر از هر محصول دیگری بوگاتی فروش داشت. پژو به‌به یک خودروی کوچک با موتور 850 سی‌سی بود که بوگاتی در ابتدا آن را برای بازار آلمان و تولید توسط شرکت آلمانی واندرر طراحی کرده بود اما پژو مجوز تولید آن را از بوگاتی گرفت و چند هزار دستگاه از آن را تا 1916 روانه بازار کرد.

1909-geb-jean
در سال 1914، بوگاتی موتور چهار سیلندر خود را به یک موتور شانزده سوپاپ ارتقا داد و نوع خاصی از محصول تیپ 13 خود را معرفی کرد. این خودرو در قبل از جنگ جهانی اولی موفقیت‌های زیادی به دست آورد و بعدها تا سال 1926، مدل‌های دیگر بوگاتی، تیپ 15، 17، 22 و 23، بر اساس تغییر بر روی همین محصول وارد بازار شدند. در خلال جنگ جهانی اول، اتوره بوگاتی به تولید موتورهای هواپیما برای ارتش فرانسه و آمریکا روی آورد و توانست با سرمایه‌ای که از این راه به دست آورده بود کارخانه مولشیم خود را بعد از جنگ توسعه دهد.


اتوره بوگاتی با ساخت تیپ 29/30 به‌عنوان اولین خودروی هشت سیلندر خود در سال 1922، دوران موفقیت بعد از جنگ را آغاز کرد. این خودروی دو لیتری به شکلی طراحی شده بود که هر سیلندر آن سه سوپاپ در بالای خود داشت و حداکثر توان آن 80 اسب بخار بود. بیش از 600 دستگاه از این محصول تا 1926 تولید شد و شرکت خودروسازی بوگاتی در فاصله بین دو جنگ جهانی موفقیت‌های بسیار زیادی با این خودرو به دست آورد. با این وجود دوران طلایی بوگاتی با عرضه محصول تیپ 35 در 1924 آغاز شد. این محصول در بازه نزدیک به ده سال فعالیت خود بیش از دو هزار پیروزی برای بوگاتی به ارمغان آورد و لقب پرافتخارترین خودروی مسابقه تمامی ادوار را برای شرکت خودروسازی بوگاتی به ارمغان آورد. بوگاتی در فاصله 1924 تا 1931 توانست 300 دستگاه از این محصول را روانه بازار کند. تیپ 35 خودرویی بود که می‌توانست در هر دو جاده شهری و مسابقه‌ای حرکت کند. بعدها و در سال 1926، اتوره بوگاتی تیپ 37 به‌عنوان نسخه کوچک‌تر 35 را با یک موتور 1.5 لیتری تولید کرد تا افراد بیشتری توان خرید این محصول را داشته باشند.

1915-bugatti-flugmotoren
اتوره بوگاتی از سال 1914 رؤیای ساخت مجلل‌ترین و بزرگ‌ترین خودروی لوکس جهان را در سر می‌پروراند و بالاخره در سال 1926 توانست با بوگاتی تیپ 41 رویال به رؤیای خود جامه عمل بپوشاند. تیپ 41 خودرویی هشت سیلندر با حجم موتور 12.7 لیتر و توان خروجی 300 اسب بخار بود. با این حال، عرضه این محصول افسانه با بحران اقتصادی اوایل دهه 1930 هم‌زمان شد و شرکت بوگاتی نتوانست بیشتر از 6 دستگاه از این خودروی گران‌قیمت را روانه بازار کند.


با این حال، شرکت بوگاتی تا آغاز جنگ دوم جهانی به روند تولید محصولات مناسب مسابقات اتومبیل‌رانی ادامه داد و مدل‌های مختلفی را به دنیا معرفی کرد. علاوه بر این، حضور شرکت خودروسازی بوگاتی و تیم بوگاتی در مسابقات جهانی نیز بسیار درخشان بود و این شرکت توانست در چهار مسابقه از پنج مسابقه اول جایزه بزرگ موناکو به مقام قهرمانی دست پیدا کند. بعد از آن، مشکلات مالی شرکت بوگاتی شروع شد و همین امر، اتوره بوگاتی را از دنیای طراحی خودرو دور کرد. با این وجود، جین بوگاتی، پسر اتوره که از مدت‌ها قبل در کنار پدر به طراحی و تولید خودرو پرداخته بود و در مقام مدیریت تیم مسابقه بوگاتی افتخارات زیادی برای این شرکت کسب کرده بود، جای پدر را گرفت.


چند روز قبل از شروع جنگ جهانی دوم، جین در هنگام تست یکی از مدل‌های تیپ 57، دگر محصول موفق، پرفروش و پرافتخار بوگاتی، دچار حادثه شد و از دنیا رفت. با آغاز جنگ، نیروهای اشغالگر آلمان اتوره بوگاتی را مجبور کردند که کارخانه را به بهای 150 میلیون فرانک فرانسه به آلمان واگذار کند تا از آن برای ساخت ادوات جنگی استفاده کنند. بعد از جنگ، اتوره بوگاتی دوباره کارخانه مولشیم را راه‌اندازی کرد، اما دیگر نتوانست موفقیت‌های گذشته بوگاتی را نظاره کند.


تنها دو سال بعد، اتوره بوگاتی در پاریس و در سن 66 سالگی از دنیا رفت. بعد از مرگ بنیان‌گذار شرکت بوگاتی، کارخانه مولشیم و خودروسازی بوگاتی نیز دیگر نتوانست به کار خود خیلی ادامه دهد. در نهایت و در سال 1956، شرکت خودروسازی بوگاتی با تولید نزدیک به هشت هزار دستگاه خودرو و 47 سال فعالیت از کار ایستاد.


خون تازه در رگ‌های بوگاتی
سی سال بعد از تعطیلی شرکت بوگاتی، رومانو آرتیولی، کارآفرین و فروشنده خودرو ایتالیایی نام تجاری بوگاتی را خریداری کرد و شرکت جدیدی با نام بوگاتی اس‌پی‌ای را در سال 1987 پایه‌گذاری کرد. کارخانه جدید دیگر در فرانسه قرار نداشت و آرتیولی کارخانه خودروسازی بوگاتی را در کمپوگالیانو ایتالیا راه‌اندازی کرد. بوگاتی ای‌بی 110 اولین و تنها محصول شرکت جدید بوگاتی بود که به یاد صد و دهمین سالگرد تولد اتوره بوگاتی با این عنوان نام‌گذاری شد. محصول جدید بوگاتی، سوپر اسپرتی دوازده سیلندر با 560 اسب بخار بود که توسط پائولو استانزانی و مارچلو گاندینی در سال 1991 طراحی و ساخته شد. طراحانی ایتالیایی که پیش از این سابقه طراحی لامبورگینی میورا را در کارنامه خود داشتند. با این وجود، شرکت آرتیولی نیز نتوانست بیشتر از چند سال به فعالیت خود ادامه دهد و در نهایت در سال 1995 اعلام ورشکستگی کرد.

کارخانه متروکه بوگاتی در کمپوگالیانو ایتالیا
کارخانه متروکه بوگاتی در کمپوگالیانو ایتالیا

با اعلام ورشکستگی شرکت بوگاتی اس‌پی‌ای، این شرکت توسط یک شرکت تولیدکننده خودروهای اسپرت آلمانی تازه تأسیس خریداری شد و تا سه سال تولید بوگاتی ای‌بی 110 ادامه داشت. با این حال، تنها سه سال بعد و در سال ۱۹۹۸ حق تولید خودرو تحت نام بوگاتی، توسط گروه فولکس‌واگن خریداری شد و در پی آن، نام شرکت به بوگاتی اتومبیلز تغییر پیدا کرد. شرکت فولکس‌واگن، خانه قدیمی اتوره بوگاتی در نزدیکی مولشیم را خریداری کرد و پس از بازسازی آن، دفتر مرکزی کارخانه بوگاتی را در آن خانه قرار داد. همچنین به دلیل اینکه کارخانه قدیمی در اختیار یک شرکت هواپیماسازی به نام سنکما قرار داشت، گروه فولکس‌واگن کارخانه جدیدی در مولشیم راه‌اندازی کرد.

1995-konkurs
علاوه بر این، گروه فولکس‌واگن سه مدل مفهومی ای‌بی 118، ای‌بی 218 و بوگاتی 3/18 شیرون را تحت نام تجاری بوگاتی در سال‌های 1998 و 1999 به بازار عرضه کرد که تمامی مدل‌ها به موتور 18 سیلندر مجهز بودند. مدل مفهومی بعدی که بوگاتی در سال 1999 به بازار عرضه کرد، ابرخودروی بوگاتی ویرون 4/18 بود که به افتخار پیر ویرون قهرمان تیم بوگاتی در مسابقات اتومبیل‌رانی لومان فرانسه در سال 1939 به این اسم نام‌گذاری شد. یک سال بعد، این محصول دست‌خوش اصلاحاتی شد و با جایگزینی یک موتور 16 سیلندر 630 اسب بخار به‌جای موتور 18 سیلندر فولکس‌واگن، به‌عنوان بوگاتی ویرون 4/16 معرفی شد. سال بعد از آن، گروه فولکس‌واگن تصمیم گرفت که همین محصول را تقویت کرده و به‌عنوان اولین محصول تجاری شرکت بوگاتی خود به بازار عرضه کند. ابرخودروی بوگاتی ویرون با یک موتور 16 سیلندر فروش خود را از سال 2005 آغاز کرد و 450 دستگاه از آن تا سال 2015 فروخته شد. بعد از پایان یافتن کار بوگاتی ویرون، این کارخانه فرانسوی مدل جدید خود، بوگاتی شیرون با موتوری قدرتمندتر را در سال 2015 به جهان معرفی کرد. محصولی با یک موتور 16 سیلندر 8 لیتری که توان تولید 1500 اسب بخار قدرت را دارد. شرکت خودروسازی بوگاتی با معرفی شیرون وارد دوران جدیدی شده است که از آن با عنوان عصر شیرون یاد می‌شود.

Bugatti EB110
Bugatti EB110

بوگاتی، مشق فن‌آوری گروه
از جرمی کلارکسون، مجری شهیر برنامه تاپ گیر نقل است که تولید هر دستگاه از محصول ویرون شرکت خودروسازی بوگاتی هزینه‌ای معادل 5 میلیون پوند انگلستان بر گروه فولکس‌واگن تحمیل می‌کند، درصورتی‌که قیمت پایه این محصول فقط در حدود 1 میلیون پوند است. در جواب علت این امر، کلارکسون به شوخی اعلام می‌کند که دلیل آن این است که شرکت فولکس‌واگن با طراحی آن تمرین فنی می‌کند.

Bugatti Veyron
Bugatti Veyron

درواقع تولید محصولات سوپر اسپرت چنان هزینه‌بر است که هر شرکتی را از پا در می‌آورد، بنابراین بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این دسته از خودروها در گذر زمان در شرکت‌های بزرگ‌تر و تولیدکننده خودروهای معمولی یا برتر ادغام شده و یا به کلی از چرخه رقابت بیرون می‌افتند. با این حال، فردیناند پیچ در دوران مدیریت خود دست به خطر بزرگی زد و سه کارخانه و نام و نشان تولیدکننده خودروهای سوپر اسپرت و لوکس را خریداری و سعی در احیای آن‌ها کرد. درواقع جهت حرکت فولکس‌واگن برخلاف بسیاری دیگر از شرکت‌های معروف تولیدکننده خودروهای اسپرت بود و پس از تثبیت جایگاه خود در عرصه تولید انبوه محصولات معمولی بازار، پا به دنیای خودروهای خاص گذاشت.

Bugatti Veyron Super Sport World Record Edition
Bugatti Veyron Super Sport World Record Edition

با این وجود، گروه فولکس‌واگن به خوبی از پس شرکت‌هایی که به تصاحب خود در آورده بود بر آمد و توانست با ادغام مدیریت موفق خود در دو شرکت لامبورگینی و بنتلی، نه‌تنها احیا آن‌ها را کرده بلکه به سودآوری در آورد. اما ماجرای شرکت خودروسازی بوگاتی قدری تفاوت داشت و فولکس‌واگن برای این شرکت فرانسوی برنامه‌های دیگری داشت. گروه فولکس‌واگن از سرمایه خود در بوگاتی هزینه می‌کند تا چرخ این خودروسازی افسانه‌ای به حرکت ادامه دهد، در عوض گروه فولکس‌واگن نیز علاوه بر بهره‌مندی از سرریز فن‌آوری محصولات بوگاتی، اعتبار درخوری نیز از محصولات ویژه این شرکت کسب می‌کند.

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron

درباره نویسنده

دانشجوی دکتری رشته مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت

21 دیدگاه

 1. ونوم
  سوابق: (543 دیدگاه) ,

  سوپر کار بوگاتی / سوپر دو چرخ دوکاتی …… ای خدا من هر دو رو / میخوام برا سوغاتی …..

  پاسخ
  1. uss zumwalt DDG-1000
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   درود به این تاریخچه موفق

   پاسخ
 2. king 918
  سوابق: (2038 دیدگاه) ,

  واقعا رویاست رسیدن به این سرعت درود بر بوگاتی و فولکس‌واگن …………….
  ولی کاری ندارم هنوز تو کف برد 918 هستم king 918
  صدا دستا نمیاد ها بیا اه اه اه …………..
  بیا وسط اه ماشالا …………………….

  پاسخ
  1. علي
   سوابق: (922 دیدگاه) ,

   کینگ عزیز از اول خوش صلیغه بودی و ی جورای حرفات درست از آب در امد و من به شخصه بهت تبریک میگم بابت برد شیرین ٩١٨ تو پیست با اون همه رقیبی که تازه معرفی شده بودن اسم نمیارم که دو سه تا هوادارش ناراحت نشن ولی قبول کنید این هیولا بیاد تو پیست همشونو فارت پیچ خواهد کرد.
   با تچکر

   پاسخ
   1. king 918
    سوابق: (2038 دیدگاه) ,

    فداتم
    🙂 خودتو عشقه …………..

    پاسخ
    1. uss zumwalt DDG-1000
     سوابق: (4511 دیدگاه) ,

     عشق خوب ماشینی هستی
     عالیه

 3. XmanSHP9
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  بوگاتی تا حالا خیلی سختی کشیده.
  کمپانی هایی مثل لامبو و پورشه یا بنتلی میتونن از پس مخارج خودشون بر بیان.
  ولی بوگاتی با هر ماشینی که میده کلی ضرر میکنه!(چون تکنولوژی هایی که توش به کار رفته خیلی بالاس .گرونه)
  بوگاتی ویترینه فولکسه و فولکس نباید از این شرکت توقع سود دهی داشته باشه.
  من خودم از بچگی دوتا ماشین رو دوس داشتم :1) لامبو رونتون 2) بوگاتی ویرون

  پاسخ
  1. uss zumwalt DDG-1000
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   منم ی برنامه دیدم که میگفت بوگاتی در اینده نزدیک شاید دیگه تولید نشه
   ضرر خیلی میده

   پاسخ
  2. Ferrari Zonda SV
   سوابق: (455 دیدگاه) ,

   یه سوال!!!؟؟؟
   شما چندسالته که ماشین رویایی دوران بچگیت ریونتون بوده؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ
 4. SERIAL WINNER
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  .
  بعد دوستان میان بوگاتی رو با کوئینزگ و هنسی و شرکت های تازه به دوران رسیده که میان روی یک موتور V8 تا جایی که زور داره توربو و سوپرشارژ میذارن. اسمشم میذارن هایپکار و رقیب یوگانی. ماشینی که بعد از 1 سال باید اوراقش کنی. مگر اینکه همیشه گوشه ی پارکینگ باشه و استفاده نکنی.
  ولی بوگاتی های تولید 2005 هنوز مثل ساعت کار میکنن.
  خواهشا به بوگاتی توهین نکنید و اسمش رو کنار هیچ شرکتی نیارید.
  اسم بوگاتی خودش یک دنیا از افتخاره. یک نگاه به تاریخچش بندازین.
  واقعا احیای بوگاتی زیباترین کاری بود که یک شرکت میتونست انجام بده و فولکس این افتخار رو نصیب خودش کرد.
  بوگاتی با هیچ شرکتی قابل مقایسه نیست. فقط خودشه و خودش…

  پاسخ
  1. mehran911
   سوابق: (1095 دیدگاه) ,

   این حرفتو خیلی قبول دارم مجید جان

   پاسخ
   1. Parvaz
    سوابق: (205 دیدگاه) ,

    با اسم کوینخ زگ هم نباید شوخی کرد، تکنولوژی این شرکت واقعا مال حتی چند دهه بعد هستش، تولید ماشینی بدون گیربکس مگه کار هر کسی هستش؟ حذف گیربکس باعث ازبین رفتن اتلاف انرژی در راه موتور به گیربکس و سپس به چرخ ها میشود، در ثانی تاخیر تعویض دنده دیگر معنی نخواهد داشت

    پاسخ
  2. mojtabaaston
   سوابق: (231 دیدگاه) ,

   حرفت درست و سنجیده است اما
   نه در مورد کوئینزگ

   پاسخ
  3. Monster_alm
   سوابق: (553 دیدگاه) ,

   یعنی واقعا با توهین به بزرگی مثل کوئینگ زگ کلا دنیای تکنولوژی و خودرو بردی زیر سوال.
   سوال من اینه هنر اینه که از یک موتور 16 سیلندری و 60 تا توربو شارژر به اون سرعت برسی یا با موتور 8 سیلندر؟؟؟ اونم توی یک کارگاه کوچیک.
   فکر نمیکنم شما کوئینگ زگ سوار شده باشی و بعد یک سوال انداخته باشیش توی پارکینگ که با این اطمینان همچین اثر هنری رو انکار کنی.!!!
   اتفاقا من شق القمری توی بوگاتی نمیبینم اگر به بشکه هم همچین موتوری وصل کنی 400 تا که هیچی دیوار صوت هم میشکنه واست.
   خودرویی که توی پیست هم رکوردش ضعیف تر از خودرو هایی هست که یک دهمش قیمت دارن…
   به هرحال بوگاتی شرکت بزرگی هست زیر مجوعه فولکس و آلمانیاست ولی واقعا در حد بوگاتی ویرون در حد کوئینگ زگ وان نبود.
   مطمئنا باز هم نخواهد بود حتی با شیرون

   پاسخ
   1. SERIAL WINNER
    سوابق: (9790 دیدگاه) ,

    دوست گرامی من فکر میکنم کوئینگرگ در حد ادعاهایی که داره نیست. تنها بردی که از کوئینگزگ در ذهنم مونده فیلم نید فور اسپید هستش.

    تا حالا نه رکورد نوربرگ رینگی داشته نه به سرعت بالای 400 کیلومتر رسیده نه در درگ معروفی برنده شده. در حالی که ادعای شتاب و سرعت بوگاتی چندین بار تا الان ثابت شده. خودرویی که 10 سال در اوج بود. حتی همین الان هم میتونه پی وان و لافراری ( اگر درگ rolling start نباشه یعنی از 0 شروع کنن) و پورشه 918 ( اگر مسافت بیشتر از 500 متر باشه ) رو شکست بده.
    خودرویی که موتورش پلمپ شده. چون خراب نمیشه.
    علت کواد توربو و حجم زیاد موتورش فشار کم بر پیشرانه و کیفیت بالا و ماندگاری و دوام عالی هست.
    خودرویی که بهترین چرم و سیستم صوتی دنیا در حد رولزرویس و مایباخ رو داره.
    .
    .
    من کوئینزخ رو دوستش دارم. به عنوان یک غول هایپرکار ساز … اما نه رقیبی برای بوگاتی.
    .
    به نطرت یک بشکه میتونه اینطوری باشه ؟؟

    پاسخ
    1. uss zumwalt DDG-1000
     سوابق: (4511 دیدگاه) ,

     ولی رکورد شتاب 0 تا 300 زده

 5. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  واقعا این شرکت معرکه هست.

  پاسخ
 6. Archi KHAN
  سوابق: (1758 دیدگاه) ,

  واقعا فولکس واگن کیمیاگری کرده
  تبدیل یه ورشکسته به بوگاتیِ امروزی …

  پاسخ
 7. GOD BLESS AMERICA
  سوابق: (730 دیدگاه) ,

  تک محصول بودن بوگاتی اشتباهی بزرگ است ، زیرا هزینه ها انقدر بالا خواهد رفت که حتی برای فولکس واگن نیز حفظ این برند منطقی بنظر نخواهد رسید.
  مثلا تولید محصولی در رده سوپر اسپرت در کنار هایپر کار فعلی میتواند آینده این برند را تضمین کند.

  پاسخ
 8. میتی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  واقعا مقاله ی کاملی بود، چه عکسایی!!!
  آقای سرانجام دمت گرم!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x