محله برقی‌ها! ب‌ام‌و i3 در برابر آئودی A3 e-tron

دو خودروی حاضر در این تست برای ارائه‌ی قابلیت‌های مفید بیشتر به‌روز شده‌اند اما کدام‌یک بهتر از دیگری است؟

i3-twin-header
زمانی که ب‌ام‌و در سال 2013 مدل i3 را به بازار فرستاد باعث شد که بخش خودروهای الکتریکی تکامل‌یافته‌تر شود. زیربرند ممتاز و کاربردی i ب‌ام‌و نه تنها باعث شد تا تصور مردم درباره‌ی خودروهای الکتریکی تغییر کند بلکه رقبا نیز به فکر فرورفتند.

i3-1
ب‌ام‌و i3 در دو فرم کاملاً الکتریکی و هیبریدی RE عرضه می‌شود. این خودرو نشان داد که خریداران مجبور نیستند برای داشتن خودرویی پاک، راحتی و یا استایل خودرو را قربانی کنند. یک سال پس از ب‌ام‌و رقیب هم‌وطن یعنی آئودی نیز مدل A3 e-tron را عرضه کرد و حالا پس از چندین سال حضور در بازار هر دو برند آلمانی به‌روزرسانی‌هایی را انجام داده‌اند.

a3-2
ب‌ام‌و با استفاده از باتری‌های بزرگ‌تر 33 کیلووات ساعتی محدوده‌ی حرکتی i3 را افزایش داده بنابراین این خودرو مخصوصاً در نسخه‌ی RE قابل‌استفاده‌تر از گذشته است. هرچند به‌روزرسانی‌های آئودی محدودتر بوده و تنها چند تغییر در بخش‌های فنی دیده می‌شود.

i3-twin-380

ب‌ام‌و Range Extender i3

آئودی A3 Sportback e-tron

قیمت (پوند) 35480

35930

پیشرانه

2 سیلندر 647 سی‌سی به همراه پیشرانه الکتریکی

4 سیلندر 1.4 لیتری به همراه پیشرانه الکتریکی

قدرت/گشتاور (اسب بخار/نیوتون متر)

168/250

201/350

گیربکس

تک سرعته ی اتوماتیک، دیفرانسیل عقب

6 سرعته ی اتوماتیک دوکلاچه، دیفرانسیل جلو

شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

7.6

7.6

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)

150

222

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

کمتر از 1.8

4.7

ظاهر i3 بدون تغییر باقی مانده اگرچه که هیچ مشکلی در استایل آینده‌نگرانه‌ی آن وجود ندارد؛ اما زیرپوست خودرو مجموعه باتری جدید با ظرفیت بیشتر قرار گرفته که حالا به‌صورت استاندارد توانایی شارژ سریع را دارد.

i3-twin-352
اگرچه که باتری 22 کیلووات ساعتی مدل قبلی با مجموعه‌ی 33 کیلووات ساعتی جایگزین شده اما اندازه فیزیکی مجموعه باتری بدون تغییر باقی مانده بنابراین گله‌ای دراین‌باره وجود ندارد. مزیت این امر انرژی قابل استفاده‌ی بیشتر باتری است به‌گونه‌ای که ب‌ام‌و ادعا می‌کند محدوده‌ی حرکتی i3 بیش از 50 درصد افزایش یافته و به 241 کیلومتر رسیده است. هرچند ب‌ام‌و اشاره کرده که در شرایط واقعی این محدوده کمتر و در حدود 200 کیلومتر است. ما در تست به این عدد دست یافتیم.

با وجود باک بنزین 9 لیتری که پیشرانه 2 سیلندر ب‌ام‌و را تغذیه می‌کند، محدوده‌ی حرکتی خودرو به 331 کیلومتر افزایش می‌یابد.

i3-twin-138
با استفاده از ساختار فیبرکربنی هوشمندانه‌ی ب‌ام‌و، مجموعه‌ی باتری‌ها در فضای خالی کف خودرو جاسازی شده‌اند؛ اما همانند پیشرانه‌ی عادی خودرو، باتری لیتیوم یون i3 بخش اعظم وزن 1440 کیلویی خودرو را به خود اختصاص داده است. ساختار کربنی خودرو که 50 درصد سبک‌تر از فولاد است به پایین نگه داشتن وزن خودرو و استفاده از حداکثر انرژی کمک کرده است. این پلتفرم همچنین مرکز ثقل پایین‌تر و توزیع وزن عالی 50/50 را فراهم کرده است بنابراین سواری i3 درست همانند انتظاری است که از یک ب‌ام‌و دارید.

i3-twin-221
هم‌اکنون شارژ سریع به‌صورت استاندارد در i3 به‌روز شده قرار دارد بنابراین در حدود 40 دقیقه می‌توان خودرو را تا 80 درصد شارژ کرد. شارژ خودرو با استفاده از سه‌شاخه در حدود 10 ساعت طول می‌کشد.

i3-twin-326
این عملکرد بهتر از آئودی است چراکه e-tron از باتری 8.8 کیلووات ساعتی استفاده کرده و این مجموعه ظرفیت شارژ مشابه ب‌ام‌و را ندارد. برای استفاده از روش شارژ سریع در آئودی باید حدود 2 ساعت و 15 دقیقه صبر کنید. استفاده از سوکت استاندارد خانگی این زمان را به حدود 3 ساعت می‌رساند. این موضوع به همراه محدوده حرکتی الکتریکی 47 کیلومتری باعث می‌شود بدانید که e-tron به اندازه‌ی i3 رضایت‌بخش نیست.

i3-twin-331
این موضوع در ظاهر دو خودرو نیز خود را نشان می‌دهد چراکه ب‌ام‌و از طراحی و تناسبات غیرمعمولی بهره برده است. جزئیات آبی زیاد بر اقتصادی بودن این خودرو تأکید دارند درحالی‌که A3 e-tron بیشتر شبیه مدل عادی خود است.


آئودی بخشی از گروه فولکس‌واگن است بنابراین از پلتفرم و شاسی MQB دیفرانسیل جلوی شرکت استفاده می‌کند. این ساختار از ابتدا برای پذیرا شدن قوای محرکه‌ی هیبریدی طراحی شده است؛ بنابراین e-tron همیشه در برنامه‌های تولید آئودی بوده بنابراین محدودیت‌های زیادی برای استفاده از پیشرانه‌ی بنزینی در جلو و مجموعه باتری بزرگ در عقب وجود نداشته و یک پیشرانه‌ی الکتریکی بین پیشرانه و گیربکس جای گرفته است.

audi-etron-fd-178
پیشرانه‌ی احتراق داخلی خودرو از نوع 4 سیلندر 1.4 لیتری TFSI با قدرت 148 اسب بخار است که از تکنولوژی غیرفعال سازی سیلندر برای افزایش بیشتر راندمان خودرو استفاده می‌کند. واحد الکتریکی به تنهایی توانایی تولید قدرت 101 اسب بخاری و گشتاور 330 نیوتون متری را دارد. در کل خروجی قوای محرکه‌ی آئودی قدرت 201 اسب بخاری و گشتاور 350 نیوتون متری است.

این میزان خروجی برای چنین خودرویی زیاد به نظر می‌رسد اما وزن مجموعه باتری (وزن کل خودرو 1540 کیلوگرم است) باعث کاهش پرفورمنس خودرو شده بنابراین آئودی قدرتمندتر در 7.6 ثانیه از سکون به سرعت 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد.

audi-etron-fd-253
هرچند به علت گشتاور آنی و گیربکس تک سرعته i3، آئودی در تست رسیدن از سرعت 48 به 112 کیلومتر در ساعت چهاردهم ثانیه کندتر از ب‌ام‌و است.

audi-etron-fd-208
واحد الکتریکی آئودی تنها پشتیبانی برای پیشرانه‌ی بنزینی است. این پیشرانه الکتریکی نمی‌تواند خیلی خودرو را به تنهایی حرکت دهد. ترمزهای احیا شونده نیز در امر شارژ کردن باتری‌ها خیلی موفق ظاهر نمی‌شوند.

a3-3
علاوه بر قوای محرکه در بحث ظاهری نیز بازنگری‌های صورت گرفته خیلی ظاهر تیز خودرو را تغییر نداده‌اند.

audi-etron-fd-101
همین داستان داخل کابین نیز برقرار است. کابین آئودی در بحث طراحی و مواد بکار رفته در مقایسه با ب‌ام‌و خیلی غیرمعمول نیست اما به خاطر استفاده از پلاستیک‌های با کیفیت و نرم و طراحی مینیمالیستی گران‌بها به چشم می‌آید. تجهیزات این خودرو نیز در سطح بالایی قرار دارند چراکه سیستم ناوبری، رادیو دیجیتال، بلوتوث، صندلی‌های اسپورت، چراغ‌های جلوی LED، کروز کنترل و حسگرهای پارک همگی به‌صورت استاندارد به چشم می‌خورند.

audi-etron-fd-011
تنها تغییر مهم A3 e-tron فیس لیفت نسبت به مدل قبلی تغییر روش شارژ باتری‌ها است. در مدل قبلی پیشرانه مجبور بود باتری‌ها را شارژ کند که بنا گفته‌ی آئودی باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود بنابراین هم‌اکنون تنها راه شارژ باتری‌ها در حرکت و با استفاده از ترمزها است اما همان‌طور که ذکر شد این موضوع مؤثر نیست.

 • قضاوت نهایی

رتبه‌ی اول: ب‌ام‌و i3
i3-twin-350
ب‌ام‌و i3 از ابتدا به عنوان خودرویی اقتصادی طراحی شده است و بنابراین رضایت‌بخش‌تر از آئودی A3 است. ب‌ام‌و بازیگری ریلکس و قوی است. مهم‌تر اینکه این خودرو ترکیبی باورنکردنی از راندمان و کارایی را با کیفیت بالا و حس بهتر شخصی‌سازی نسبت به آئودی ارائه می‌کند.

رتبه‌ی دوم: آئودی A3 e-tron
audi-etron-fd-180
برای اینکه هر دو خودرو به حداکثر کارایی دست یابند باید شارژ شوند اما e-tron نمی‌تواند با راندمان ب‌ام‌و برابری کند. شکاف قیمتی کمی بین این دو خودرو وجود دارد اما ب‌ام‌و هزینه‌های سواری کمتری داشته و در هر سال صرفه‌جویی 670 پوندی را در بحث سوخت به همراه خواهد داشت. آئودی بیشتر روی پیشرانه‌ی احتراق داخلی خود تکیه کرده و زمان طولانی‌تری نیز برای شارژ آن موردنیاز است.

منبع: autoexpress

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

15 دیدگاه

  1. ali
   سوابق: (209 دیدگاه) ,

   ببخشین تو قسمت شارژ باطری های i3 منظورش چی بوده :
   شارژ خودرو با استفاده از سه‌شاخه در حدود 10 سال طول می‌کشد.

   پاسخ
   1. Bavaria
    سوابق: (556 دیدگاه) ,

    پریز برق در اروپا معمولا سه شاخه هست
    با پریز برق حدود ده ساعت طول میکشه که شارژ بشه که به اشتباه “سال” ترجمه شده

    پاسخ
 1. continental
  سوابق: (185 دیدگاه) ,

  معلومه بی ام و اوله عالیه رسما رخ و نگاه کن تو عکس اول مصرفم که بی نظیره شتابشم عالیه همه چی تمومه نمی دنم چرا این ماشین باi8چرا وارد ایران نشد ؟

  پاسخ
 2. Amin
  سوابق: (54 دیدگاه) ,

  احتمالا bmw i3 هم بیاد چون ثبت سفارش bmw730i با موتورb48b20 وحجم 2لیتر و bmw125i با موتور n20b20 وسری 5 اتاق جدید توسط پرشیا خودرو از پریروزاغاز شده .

  پاسخ
 3. madjid911 gt2
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  من بخوام انتخاب کنم آئودی.
  شکیل تر و زیباتر هست.
  i3 خیلی جلب توجه میکنه. به نظر من استایلش یکم بچه گانست. شبیه ماشین اسباب بازیه.
  a3 خیلی سنگین تر و با وقار تره.

  پاسخ
 4. Efk
  سوابق: (127 دیدگاه) ,

  عاشق طراحی i3 ام باهات حرف میزنه

  پاسخ
 5. Bavaria
  سوابق: (556 دیدگاه) ,

  یک پیروزی شیرین دیگه از ب ام و😊

  پاسخ
 6. شایان
  سوابق: (67 دیدگاه) ,

  من نظرم صد در صد با بی ام و هست.
  یه حس خوبی به محصولاتش دارم.
  چقد این ماشینا خوبن،هم به اندازه خودشون قدرت دارن هم زیبایی دارن،مصرفشون هم که عالی
  در کل جیگرن

  پاسخ
 7. Saied
  سوابق: (1145 دیدگاه) ,

  کاش به جایه mvm ها تو ایران i3 بود . حیف که فقط ارزو هست.

  پاسخ
 8. نویدی
  سوابق: (230 دیدگاه) ,

  اختلاف حجم موتور رو نگاه!!!
  دو سیلندر ۶۵۰ سی سی در برابر چهار سیلندر ۱۴۰۰ سی سی!!!
  شتاب برابر
  مصرف سوخت آئودی ۴ برابر i3
  گیربکس تک سرعته!!!
  !
  !
  bmw i3 واسه Audi A3 دست نیافتنیه.اصلا قابل مقایسه نیستن.
  i3 و i8 از زمان خودشون خیلی جلوترن.

  پاسخ
  1. Bavaria
   سوابق: (556 دیدگاه) ,

   سلام دوست عزیز لازمه ی توضیح بدم
   موتور درونسوز ب ام و ،به هیچ وجه به سیستم انتقال قدرت وصل نیست و فقط وظیفه شارژ باتری هارو داره

   پاسخ
 9. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  البته بحثی در این مقایسه نیست، ولی یه جورایی نباید این دو را با هم مقایسه کرد، چون یکی تاکید بیشتری بر زمینه الکتریکی داشته و دامنه کمتر و قدرت خیلی کمتری دارد، ولی دیگری قدرت بیشتر، موتور بنزینی قویتر دارد.

  پاسخ
 10. حسين
  سوابق: (1291 دیدگاه) ,

  درود.
  جدا از بحث سر بهتر و بدتر بودن ماشینا، توی جدول نگاه کنید. گیربکس i3 رو نوشته “تک سرعته اتوماتیک”! دیگه یه دنده مگه اتوماتیک و غیر اتوماتیک داره؟؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x