نکاتی درباره گیگافکتوری تسلا در نوادا

الون ماسک در کنار فرماندار نوادا، برایان ساندوال در کارسون سیتی قرار گرفت تا خبر از انتخاب نوادا به عنوان جایگاه رسمی برای کارخانه گیگافکتوری تسلا دهد. در مساحتی بیش از یک میلیون و دویست هزار فوت مربع ( 111484 مترمربع) کارخانه تولید باتری تسلا یکی از بزرگ‌ترین‌ها در نوع خود در جهان محسوب می‌شود و تسلا به خاطر آن ۱/۲ میلیارد دلار در طول ۲۰ سال معافیت مالیاتی دریافت می‌کند.

Tesla co-founder and CEO Elon Musk
Tesla co-founder and CEO Elon Musk

ماسک دراین‌باره توضیح می‌دهد که:

گیگافکتوری قدمی مهم در پیشبرد حمل‌ونقل پایدار محسوب می‌شود و شرایط را برای تولید انبوه وسایل نقلیه الکتریکی در دهه‌های آینده فراهم می‌کند. ما با همکاری پاناسونیک و شرکای دیگرمان قصد داریم که حداکثر پتانسیل این پروژه را آزاد کنیم.

برای انتخاب مکان این کارخانه، پنج ایالت دیگر امریکا نیز رقابت می‌کردند که در این میان، نوادا به خاطر شرایط مناسب مشوّق‌های اقتصادی و کاهش مالیاتی مورد توجه تسلا قرار گرفت.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory

این کارخانه برای ساخت خود احتیاج به هزینه‌ای بالغ بر ۵ میلیارد دلار دارد و در ابتدا باعث استخدام ۳ هزار تن از کارگران ساختمانی می‌شود. سپس در هنگام شروع به کار گیگافکتوری در ۲۰۲۰، باعث ایجاد ۶۵۰۰ شغل جدید به صورت مستقیم و ۱۶ هزار شغل غیرمستقیم در ایالت نوادا می‌شود. طراحی کارخانه جدید تسلا به صورت ویژه بر اساس انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد. پنل‌های خورشیدی، سقف آن را خواهند پوشاند و همچنین از انرژی باد و زمین‌گرمایی نیز بهره گرفته خواهد شد.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory

تأثیر اقتصادی این پروژه در طول ۲۰ سال به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و تسلا نیز ملزم شده که از آغاز آگوست ۲۰۱۸ مبلغ ۳۷/۵ میلیون دلار به صورت مستقیم برای تحصیلات ابتدایی سرمایه‌گذاری کند و همچنین بودجه تحقیقات یک میلیون دلاری برای تحقیقات باتری‌های پیشرفته درنظر بگیرد.

اعتبارهای مالیاتی شامل ۱۲۵۰۰ دلار برای هر شغل ثابت تمام‌وقت تا ۶ هزار نفر استخدام، یک اعتبار مالیاتی قابل‌انتقال به میزان ۵ درصد اولین سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری و یک ۲/۸ درصد دیگر برای ۲/۵ میلیارد دلار بعدی می‌شوند.

Elon Musk
Elon Musk

تخفیف‌های مالیاتی شامل موارد زیر هستند:

 • ۱۰۰ درصد مالیات فروش تا ۳۰ ژوئن ۲۰۳۴
 • ۱۰۰ درصد مالیات بر ساختمان و تأسیسات تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴
 • ۱۰۰ درصد مالیات بر اموال شخصی تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴
 • ۱۰۰ درصد مالیات بر اصلاح تجارت تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴

همین‌طور سیستم مالیاتی زیر بعد از تخفیف‌ها اعمال می‌شود:

 • ۴۳۰ میلیون دلار در درآمد کلی سهام بیش از ۲۰ سال
 • ۹۵۰ میلیون دلار در درآمد سهام دولت محلی بیش از ۲۰ سال
 • ۵۰۰ میلیون دلار در آموزش ابتدایی بیش از ۲۰ سال

در نتیجه، درآمد کلی مالیاتی برای ایالت به ۱/۹ میلیارد دلار می‌رسد.

43a115cbd6f4788924537365be3d6012-tesla-ditches-home-state-settles-on-nevada-for-gigafactory
Tesla Gigafactory

نوادا همچنین مالیات فیلم‌سازی خود را افزایش داده تا هزینه بیشتری به تسلا بپردازد. تسلا به مدارس هزینه می‌دهد و در مقابل به ۹ صورت معافیت مالیاتی دریافت می‌کند. در همین حال، گامی بلند برای تولید باتری‌های مورد نیاز مدل 3 EV با قیمت ۳۵ هزار دلاری خود برمی‌دارد.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

57 دیدگاه

 1. faraz777
  سوابق: (45 دیدگاه) ,

  کلا نسل ماشین ها داره بعد از چند دهه تغییرات اساسی پیدا میکنه ما هنوز داریم نیسان 50 سال پیش رو مونتاژ میکنیم که روزانه نصف بنزین های با کیفیت ما رو تو کشور میبلعه!!!!

  پاسخ
  1. DRAGONBORN
   سوابق: (1887 دیدگاه) ,

   شرکت سنت شکنی و تاحدودی هم موفق

   پاسخ
  2. DRAGONBORN
   سوابق: (1887 دیدگاه) ,

   آدم با جربزه ای هست.موفق بشه.

   پاسخ
  3. محمد شریعت
   سوابق: (33 دیدگاه) ,

   برای چی ما باید اینو موفق بدونیم؟؟؟
   این بابا یه بستری درست کرده، اگر ما (مثلا خودمو میگم که امسال کنکور دارم) با تلاش خودمون بتونیم دانشگاه های معتبر ایران درس بخونیم، رشته برق رو بخونیم و روی باتری ها تحقیقات انجام بدیم، اونوقته که این بابا و امسال ایشون محتاج ما میشن. ما فقط بیرون گود نشستیمو میگیم عجب چیزیه!!!
   بدون اینکه بدونیم خودمونم میتونیم کاری بکنیم که دنیا محتاج ما بشه! فقط یکمی تلاش و پشتکار میخواد. مخصوصا اینکه ماهم ایرانی هستیم و حسابی باهوش! پس چرا ما حسرت اونارو بخوریم؟؟؟
   مطمئن باشین یک روزی میرسه که میگن “باتری های تسلا، با تکنولوژی ایرانی” یا تو همین سایت ممکنه مدیر یه مطلب بذاره با عنوان” یک ایرانی، خالق باتری های خودرو های الکتریکی تسلا”. هیچ چیز بعید نیست
   بیایید با تلاش کاری کنیم اونها حسرت وجود اعجوبه هایی مثل مارو بخورن

   پاسخ
   1. Alpha
    سوابق: (544 دیدگاه) ,

    شما اول برو وارد دانشگاه بشو ! بعد بیا اینجا بگو فیلان ! شما هنوز فرق فاز و نول رو نمیتونی تشخیص بدی در مورد تسلا نظر میدی .4تا تمرین مدرسه حل کرده فکر کرده خبریه 😀

    پاسخ
    1. Parsa
     سوابق: (11 دیدگاه) ,

     باید ثابت کنی خودتو ،، نظریه

    2. محمد شریعت
     سوابق: (33 دیدگاه) ,

     اولا من متاسفم برای کسی مثل شما، که هم خودتو و هم دیگرانو بسیار دست کم میگیری!!!
     شما از اوناشی که اگر مدیر هم بشی میشی یکی مثل هاشم یکه‌زارع و سعید مدنی که هیچوقت به تکنولوژی ایرانی، تفکر ایرانی و استعداد ایرانی توجهی نداره و خودتو یک مصرف کن کامل میکنی که تا ابد منت خم ابروی آدمایی مثل فیلیپ وارین و کارلوس غصن رو میکشی که آیا بهت خودرو بفروشن یا نه!!!
     و بعد هم دعای خیر مردم پشت سرت باشه!
     باز حد اقل من فکرشو دارم و یه برنامه هایی براش دارم و شجاعتشو دارم که برنامه هامو بیان کنم.
     در ضمن، خیلی بهتر از تو از فاز و نول سر درمیارم!

    3. Alpha
     سوابق: (544 دیدگاه) ,

     آخه عزیز دلم ! من قربون کتاب های تست گاج سبز رنگت که 200 تا تست ازش حل کردی برم ! طرز تفکر تو دیگه منسوخ شده ! اینجا دهکده جهانیه ! همه به هم نیاز دارن! استقلال کامل بی معنیه ! وقتی با 1 دلار میتونم 10 تا جوراب وارد کنم چرا باید با 10 دلار یه جوراب تولید کنم ؟ 1دلار میدم جنس رو وارد میکنم بجاش با اون 9 دلار بقیه میرم چیزی رو تولید میکنم که توش تخصص دارم.متوجه شدی ؟ ! هیچ کشوری نمیتونه بدون ارتباط با بقیه دووم بیاره ! تو فکر میکنی ایرانیها از بقیه باهوش ترن ! ؟ میگی تحقیقات نشون داده باهوش ترین مردم جهان قبل دانشگاه ایرانیا هستن (معلوم نیست کدوم تحقیقات !!) بعد که میرن دانشگاه خنگ میشن ! عزیز دلم ! فدات شم هوش چیزی نیست که کم یا زیاد بشه ! هوش ثابته ! یه آدم باهوش رو از رو معدلش نمیسنجن ! فکر کردی تو شرکت تسلا یه نفر که درصد کنکورش بالا بوده نشسته تنهایی داره شرکت رو راه میبره ؟ نه ! مجموعه ای از منابع ، متخصص ها در زمینه تولید ، متخصص ها در زمینه طراحی ، در زمینه فروش و از همه مهم تر در زمینه مدیریت دور هم جمع شدن تا یه مجموعه با کمترین نقص شکل بگیره ! متاسفانه تو ایران مهندس شیمی رییس شرکته ! مهندس برق مدیر فروشه ! کسی که مدیریت خونده سر کارگره ! کلی حرف زدم تا بهت بگم .یکم چشمات رو باز کن

   2. زیگما
    سوابق: (3084 دیدگاه) ,

    ” مخصوصا اینکه ماهم ایرانی هستیم و حسابی باهوش!”
    جناب با این اعتقادات هیچ ملتی نتونسته موفق بشه
    با افکار نژادپرستی و برتری نژادی ؟
    این افکار بخدا 40 ساله منقرض شده

    پاسخ
    1. « میلاد . فقط آلمان . فقط بنز »
     سوابق: (6542 دیدگاه) ,

     درود . شما سر تا پات …….

     بازش نمیکنم ، چه خوبه که ادم اول خودشه ببینه بعد

     دیگرانو .

     امیدوارم که دروغ گویی هم منقرض بشه ، تا شما هم به خودت

     بیایی .

     چه خوبه انسان وجدان داشته باشه و هر روز یک ….. رو

     نکنه .

     چه خوبه که ادم از اعتماد دیگران سوء استفاده نکنه .

     سخنم را کوتاه میکنم .

    2. محمد شریعت
     سوابق: (33 دیدگاه) ,

     عزیزم، شما کدوم کشورارو گشتی؟؟؟ کجا ها رفتی؟؟؟
     من خودم دیدم این موضوع رو، وقتی معلم (تو خارج از ایران) یک مسئله رو طرح میکنه و من میتونم حلش بکنم، واقعا از تعجب جا میخوره. این نژاد پرستیه؟؟؟
     اصلا نژاد پرستی یعنی چی؟؟؟
     طی تحقیقات انجام شده ایرانی ها در قبل از ورود به دانشگاه بالاترین ضریب هوشی رو دارن در بین بقیه کشور ها، اما بعد از ورود به دانشگاه قضیه کاملا تغیر میکنه!

    3. زیگما
     سوابق: (3084 دیدگاه) ,

     عزیزم این موضوعات 400 سالی هست ثابت شده که نژاد ها و اقوام مختلف یک میزان توانایی عقلی دارن و برتری خاصی در این زمینه وجود نداره
     و البته 350 سال طول کشید که کشور های پیشرفته بالاخره این موضوع رو قبول کردن
     و من انتظار ندارم که شما به این مفتیا قبول کنی این موضوع رو
     بالاخره از اول دبستان تا اخر دکترا دارن تو گوش دانشجو و دانش آموز میخونن که ما برتریم و فلانیم و…. و این در ذهن همه نقش بسته متاسفانه…..
     میلاد جان شما مشکلت دقیقا چیه؟
     هدفت چیه از اینکه هی میای و تیکه و متلک بار من میکنی؟
     مشکلی داری بیا مثل مرد بگو و جوابشو بشنو
     آخر آخر آخرش یا عذرخواهیه یا خداحافظی
     خارج از این 2 گزینه هیچ اتفاق خاص دیگه ای نمیوفته و من خیلی وقته خودمو برای یکی از این 2 گزینه آماده کردم عزیز جان

    4. محمد شریعت
     سوابق: (33 دیدگاه) ,

     زیگمای عزیز، قبل از شروع خدمتتون بگم، صحیح نام کاربری شما، سیگما هست، نه زیگما
     دوما، من قبول دارم، من بعنوان یه مسلمون قبول دارم که خدا بی عدالتی نمیکنه و یه مغز رو به همه میده. اما چرا یکی میشه اینشتین، یکی میشه پروفسور حسابی، یکی هم میاد به سیگما میگه زیگما!
     عزیز جان، من نمیگم ما نژاد برتریم، من حرفم اینه که در طول دبستان و راهنمایی و دبیرستان چیز هایی رو به ما یاد میدن که تو خارج از ایران یاد نمیدن. اونوقت با این سیستم آموزشی و امکانات افرادی میان چیزایی رو یاد میگیرن که بالاتر از بقیه کشور ها باشن. من بهین دلیل میگم ایرانی ها چیزای بیشتری میدونن تا خارج از ایرانی ها. یعنی ایرانی های قبل از دانشگاه مطالب بیشتری میدونن. مخصوصا نظام قدیمی ها.
     در ضمن بگم، الآن رقابت برای دانشگاه های برتر ایران مثل دانشگاه تهران، شریف، خواجه نصیر الدین طوسی، صنعتی امیر کبیر، علم و صنعت و… هست نه بر سر پیام نور یل آباد!
     بازم اگر میخوایی صحبت کنیم با مسنجر من در تماس باش.
     mohammad_shariat97@yahoo.com
     البته اگر حرفی بمونه!!!
     هرکسی خواست اد کنه

    5. زیگما
     سوابق: (3084 دیدگاه) ,

     ” مخصوصا اینکه ماهم ایرانی هستیم و حسابی باهوش!”
     این حرف شما گونه ای نژاد پرستیه
     حالا شما هی بگو منظورم سیستم آموزشی بود
     اون حرف رو اگر در یه کشور با در و پیکر بزنی قطعا مجازاتت میکنن
     ثانیا
     شما از کجا میدونید زیگما چیه؟
     زیگما اصلا و ابدا ربطی به سیگمایی که شما فکر میکنی نداره!!!

    6. tiraxtur
     سوابق: (6 دیدگاه) ,

     من با زیگما کاملا موافقم .ایرانی جماعت یه عمره داره با توهم نژاد برتر و ضریب هوشی بالای آرایایی و اینجور چرندیات زندگی میکنه … عزیزم طی تحقیقات انجام شده و موثق ضریب هوشی ایرانی ها متوسط و حتی یکم کمتر از متوسط هستش که این هم علت داره ، علتش هم اینه که ضریب هوشی نتیجه تکامل ژنهای هر نسل اون قوم یا ملیت از بدو تولد نخستین انسان تا به حال هستش و پس از قرنها تکامل نهایتا عده ای از نظر هوشی به تکامل بیشتر میرسن و سرمایه های هوشی و مغز متفکر اون جامعه و ملت رو تشکیل میدن و با تکثیر نسل این افراد ، پراکندگی نخبه های اون ملت افزایش پیدا میکنه . اما در جامعه ما در حال حاضر اکثر نوابغ ما دارن از کشور خارج میشن و میرن در جوامعی مثل امریکا علاوه بر پیشبرد اهداف کوتاه مدت اون جوامع ، سرمایه نسلی آینده اون ممالک رو تشکیل و سرمایه ژنتیکی و هوشی اون جوامع رو غنی تر و برعکس جامعه خودمون با از دست دادن سرمایه های ژنتیکی هر روز از نظر هوشی تهی تر میشه که نتیجه اون ازدیاد نسل با ظریب هوشی کمتره و این روند ادامه داره .
     دوست عزیز در خود آسیا بیشترین ظریب هوشی رو کشورهای آسیای شرقی مثل ژاپن ، کره و چین دارن ، همون چینی هایی که شمای خود برتر بین و متوهم باهوش قبولشون ندارین !
     اگه متنم از نظر نوشتاری اشکالاتی داشت به بزرگواری خودتون ببخشین.

   3. حسين
    سوابق: (1294 دیدگاه) ,

    درود. شما حتي اگه بري توي شركت تسلا استخدام بشي و تكنولوژي باتريهاشو افزايش بدي، بازم ايرانيا ميان اينجا و ميگن: تسلا عجب تكنولوژي اي داره!!! تسلا هم هيچ وقت نمياد بگه باتري ساختم با تكنولوژي ايراني! محمد جان اميدوارم دانشگاه قبول شي، توي تسلا استخدام شي و به آرزوهاي خوبت هم برسي.
    راستي اگه علاقه داري، راجع به سراميك ها و الكتروسراميك ها و نيمه هادي هاي سراميكي مطالعه كن. بي ربط به موضوع باتري نيستن

    پاسخ
    1. Alpha
     سوابق: (544 دیدگاه) ,

     آره به حسین هم پیشنهاد دادن ولی انقدر وطن پرسته رد کرد

    1. محمد شریعت
     سوابق: (33 دیدگاه) ,

     بالاخره یه نفر حرف مارو قبول کرد…!
     ما که تا هستیم با بعضیایی هستیم که معتقدند تا هزار سال دیگه هم ایران چیزی برای خودش نداره
     ممنون

   4. mustang
    سوابق: (20 دیدگاه) ,

    افرین به این اعتمتد به نفس کاذبت.
    میدونی چند هزار تا لیسانس و فوق لیسانس بیکار تو کشور هست.تا تو بری دانشگاه و بخوای کار پیدا کنی با هفت خوان رستم و رد کنی.
    البته هر کاری نیاز به پارتی داره که اگه داشته باشی به جای تسلا میتونی چراغای خودروهای ایرانی رو طراحی کنی و بگی ما یه خودروی جدید ساختیم.شایدم توهم زدی.30 ساله داریم پراید و پیکان سوار میشیم.یه نگاه به کشورهای همسایه بنداز ببین چی سوار میشن.

    پاسخ
    1. مرتضی
     سوابق: (849 دیدگاه) ,

     نودذ درصد این این لیسانسه های امروزی سواد ندارند اما مدرک دارن ادعا دارن!! کارت درست باشه میان دنبالت!

   5. محسن.د
    سوابق: (1435 دیدگاه) ,

    آفرین آقا محمد. درسته که عمل کردن خیلی مهم تر از فکر کردن و حرف زدنه! اما فکر کردن و حرف زدن هم مقدمه حرکت کردنه! تا انگیزه نباشه،تا خودباوری نباشه، مطمئنا پیشرفتی هم نخواهد بود. میدونم این حرفها از نظر خیلی ها فقط شعاره! اما شعار هم مهمه! هر شرکتی که به جایی رسیده، شعار هم میداده! کدوم کشوره که با مسخره کردن خودشون به جایی رسیده باشن؟؟؟!!! یا مثلا کسی از بیرون اومده باشه اونها رو پیشرفته کرده باشه؟؟؟!!!
    خوشحالم که هنوز هستند افرادی که مثل شما فکر کنند.(حتی اگه فعلا فقط فکر باشه!)

    پاسخ
    1. Carbonado Aventador
     سوابق: (3782 دیدگاه) ,

     درود بر محسن کبیر !
     تو آسمونا دنبالت می گشتیم ، میون صفحات پدال پیدات کردیم!

  4. سعید131
   سوابق: (65 دیدگاه) ,

   تخفیفاشون و اعتبارات مالیاتیشون خیلی جالبیه حالا اینجا رو بگو جناب اقای مدیرکل فلانی اشنای ما یه میلیاردو میشناخت که بچه محلش بوده خلاصه با کلی تمنا از خارج میکشونه واسه سرمایه گذاری. هیچی دیگه حرفاشون که تموم شد مرده دیگه به هتل نرسید زنگ زد گفت حاجی … نمیشه من برمیگردم. این هم بستر امن سرمایه گذاری در ایران هستش. که البته بعدا صداشم دراومد! :/

   پاسخ
 2. amir-bmw
  سوابق: (46 دیدگاه) ,

  به این کار میگن حمایت درست و اصولی نه این اتقاقی که تو صنعت ایران میافته
  همشم دم از حمایت از تولیدکنندگان داخلی میزنند

  پاسخ
 3. زیگما
  سوابق: (3084 دیدگاه) ,

  اتفاقا خوب شد که توی نوادا تاسیس شد
  چون نوادا یکی از بیشترین نرخ های بیکاری رو در میان ایالت های امریکا داره.
  نوادا چون بخش اعظمی از اقتصادش حول توریست و لاس وگاس ( 😀 ) میگذشت، در بحران اقتصادی سال 2008 خیلی ضربه خورد اقتصادش چون در طول بحران ادمای کمتری سفر میرفتن…..

  پاسخ
  1. خاوری
   سوابق: (1104 دیدگاه) ,

   به این میگن تخریب خلاق… فرایند چنان سودآور بوده که اینهمه مشوق دادن بش و اینهمه مالیات هم میپردازه و این تعداد نشغل واقعی هم ایجاد میکنه…جالبه که پرداختهای خود کارخانه هم مستقیمه یعنی به اموزش ابتدایی در این منطقه کمک میکنه و به خزانه واریز نمیکنه و در ازاش این معافیتهارو میگیره..

   ***

   دنیا داره کجا میره ما کجا..مالیاتشون..مشوقاشون همه هدفمنده… تولیدشون…درحال گذر از مرزهای تکنولوژیک جهانه…مشکل تا الان انرژی بود که با این ابداعات نوآورانه انرژی دیگه نفت رو از بورس انداختن.انرژی زمین گرمایی..انرژی خورشیدی….چیزی که اوباما تو اجلاس جهانی آب و هوا تو دانمارک گفت داره تحقق پیدا میکنه… اوپک داره به پایان راهش نزدیک میشه وما کلاه بس بزرگی سرمون رفت… 50سال انرژی دنیا رو تامین کردیم و خودمون درجا زدیم و چسبیدیم به مصرف گرایی… حالا باید دید بعد از این دوره، کشوری مثل ایران به کدام سو میره… سر به بن بست میذاره و خودشو از دید همه پنهان میکنه مث کره شمالی و رفیق کیم یا راه جهانی شدن رو انتخاب میکنه…

   پاسخ
   1. زیگما
    سوابق: (3084 دیدگاه) ,

    میدونی خاوری جان مشکل ایران وابسته به نفت چیه؟
    مشکل دقیقا بر میگرده به همون ابتدای کار
    وقتی که به اصطلاح نفت رو ملی کردن
    با اینکار دست هر چی شرکت نفتی بود رو از منابع کشور قطع کردن
    نفت میتونست ملی باشه ولی استخراج و صادراتش دست شرکت های خصوصی باشه که مالیات بپردازن(مثل اروپا و امریکا که منابع نفت و گاز همشون به وسیله شرکت های خصوصی اداره میشه و حتی من و تو هم میتونیم منابع نفت رو پیدا کنیم و با شرکت خودمون استخراخ کنیم و مالیاتشو بپردازیم!!)
    و وقتی هم که بحث بخش خصوصی و اقتصاد آزاد به میان بیاد دیگه نگرانی وجود نداره و شرکت ها برای ادامه حیاتشون میدونن باید چه راه حل هایی رو برای جایگزینی نفت پیدا کنن
    متوجه میشی خاوری جان منظورم چیه؟منظورم همون دست نامرئی و هوش ناپیدایی هست که در اقتصاد آزاد جوری عمل میکنه که در نهایت به نفع کشور و مردم تموم میشه
    البته هنوزم دیر نیست
    میشه با یه برنامه 50 ساله، سال به سال از وابستگی به نفت کم کرد و روی درآمد های مالیاتی حساب باز کرد
    همه اینا به کنار
    مطلب زیر رو چون به مطلب مربوطه میگم
    خاوری جان میدونستی آلوده کننده ترین شرکت های دنیا اول از همه شورون(chevron oil company) و بعدش اکسون موبیل هست که به تنهایی 25 درصد آلودگی دنیا رو تولید میکنن؟ 😀
    بعدش هم سعودی آرامکو
    شرکت نفت ایران و گاز ایران هم یادمه توی لیست 50 آلوده کننده دنیا اون، وسطا بودن

    پاسخ
    1. REZA ///AMG
     سوابق: (2231 دیدگاه) ,

     زیگما جان Exxon Mobil و Royal Dutch Shell(که لوگوشم رو ماشینای F1 فراری هست) تو سال 2013 به عنوان پرسود ترین کمپانی های جهان معرفی شدند.

     در حال حاضر 6 غول بزرگ نفتی تو دنیا وجود داره:
     — ارامکو
     — گازپروم
     — اکسون موبیل
     — روسنفت
     — رویال داچ شل
     — چورون(یا به قول شما شورون)
     به علاوه شرکتای دیگه مثل:
     توتال پترولیوم
     بریتیش پترولیوم
     تکزاکو
     رپسول
     پتروناس
     پمکس
     ویتول سوئیس
     انی
     اوام وی
     استات اویل
     کونوکو فیلیپس
     و …

     متاسفانه تنها ارتباطی که ایران با این شرکت ها دارد فقط به فروش نفت از طریق نفتکش ها خلاصه میشه که به راحتی این نوع رابطه قابل قطع شدنه ولی وقتی شرکت مجبور به سرمایه گزاری در ایران بشه(مثل شرطی که برای پژو گذاشتن برای بازگشت به بازار ایران)دیگه به همین راحتی ها قابل قطع شدن نیست

     از اون بدتر اینه که ایران بیشتر با شرکتای فرانسوی مثل توتال تجارت داره که خودتون دیگه میدونین فرانسوی ها تو تحریم ها از آمریکا هم دوآتیشه تر عمل میکنن…

    2. REZA ///AMG
     سوابق: (2231 دیدگاه) ,

     زیگما جان اگه شرکتای نفتی تو ایران سرمایه گزاری کنن دیگه به همین راحتی نمیتونن ما رو تحریم کنن چون با این کار یعنی خودشونو تحریم کردن…مثل کاری که با نفت روسیه شده روزانه 11 میلیون بشکه نفت تولید میکنه کسی هم جرات نداره نفتشو تحریم کنه

    3. زیگما
     سوابق: (3084 دیدگاه) ,

     رضا جان ربطی به این چیزا نداره
     مشکل خود قوانین ایرانه که نمیذاره شرکت های خصوصی وارد این صنعت بشن
     روسیه هم که والا تحریم شد صنعت نفتش
     کلیه شرکت های نفتی اروپایی و امریکایی ازش خارج شدن یا دارن خارج میشن
     همین اکسون موبیل بزرگترین فعال در بخش نفت روسیه که تقریبا تمام منابع نفتی نزدیک به قطب شمال روسیه رو کشف کرد ولی الان داره از روسیه خارج میشه
     ضمن اینکه ایران اگر درست عمل کنه نیازی به تحریم نداره
     هم چنین بازار ایران اونقدر بزرگ نیست که تحریمش بتونه ضربه خیلی زیادی به شرکت های خارجی فعال در ایران بزنه

    4. خاوری
     سوابق: (1104 دیدگاه) ,

     موسی غنی نژاد یکی از اقتصاددانای داخلیه که لیبرالم هست..ایشون هم درمورد ملی شدن صنعت نفت نظرشون همینی هست که شما میفرمایید..به نظرم یه خورده تحلیل ملی شدن صنعت نفت پیچیده س و باید اونو تو ظرف زمانی خودش جستجو کرد و درد و آه هزارتا اگر رو به جون خرید تا توجیه کننده وضع کنونی باشه..مرحوم دکترمحمدمصدق هدفشون از ملی کردن صنعت نفت نه بستن بازار و انحصارگرایی که دمیدن روحیه ملی گرایی در وجود میلیونها ایرانی بود که از قرنها استحمار و استثمار و استعمار شرق و غرب کلافه شده بودن. ایشان اساسا لیبرال و طرفدار سیاستهای دست راستی یعنی بازارگرایی در اقتصاد بودن بااینحال ناتوانی حکومتهای مرکزی ایران در کنترل سیاست و بسط جامعه مدنی و نامردی آمریکا و انگلیس در قضیه کودتای تلخ و سیاه28 مرداد ما رو به این روز کشوند..دراون دوره ما سرمدمدار ملتهای جهان در حرکت به سمت توسعه و پیشرفت بودیم ..دریغ و صددریغ که آمریکایی های نامرد حکومت ملی و مردمی مصدق رو برنتابیدن .. اطرافیان و شخص دکترمصدق هم تقصیراتی داشتند البته به خصوص آقای کاشانی که پشت مصدق رو خالی کرد و به عنوان مرجعیت شیعه با شاه و دربار بیعت کرد
     در کل داریم به جایی میرسیم که تز “عدم امکان توسعه” در موردمون محقق میشه…بهتون با دلیل و مدرک قول میدیم اگه صددرصد توان ملیمون رو بکارنگیریم و یک دهه آینده شب و روز کار نکنیم در منجلاب هرج و مرج خاورمیانه غرق و به سرنوشت امثال افغانستان و عراق دچار میشیم

    5. خاوری
     سوابق: (1104 دیدگاه) ,

     ناامید نیستم جناب پورکیوان عزیز… واقع نگری ناامیدی نیست..نگاهی اجمالی به وضعیت کنونی کشور همه چیز رو ثابت میکنه..درضمن داشتن نیروگاه بادی یا … دلیلی بر رفاه یا عدم رفاه یا توسعه یافتگی یا .. نمیکنه… تکنولوژی و صنعت امری فراگیره و از نهادهای فراگیر مث آزادی ، حکومت قانون، دموکراسی و شایسته گزینی بوجود میاد… ما در سرنوشت سازترین دهه قرنمون زندگی میکنیم اما همه خودشون رو به اون راه میزنن و نمیخوان بپذیرن که حل کردن مشکل 12 میلیون بیکار تنها یک درصد از صددرصد مشکلات این کشوره… برای هر ششغل پایدار بنا به تعریف سازمان ملل چیزی حدود ده هزار دلار باید سرمایه گذاری و انباره سرمایه وجود داشته باشه …با اندکی تسامح اگه دولت بتونه در خوشبینانه ترین حالت در سال5 درصد رشد اقتصادی بوجود بیاره بیش از بیست سال طول میکشه تا این افراد وارد بازار کار بشن ..همچنین با یه ضرب و جمع ساده باری این اشتغال در بازه ای کمتر از 5سال نیاز به 1200میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم که با وضعیت و سطح بهره وری کنونی کشور امکان وقوعش کمتر از صفر درصده… لینک مقاله زیر گفتگوی 4اقتصاددان برجسته س که یکیشون رییس دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف و مشاور رییس جمهوره
     بخونین و از آینده مون لذت ببرید!
     http://tejarat.donya-e-eqtesad.com/fa/packagestories/details?service=economy&story=ad8895c6-8bf2-4446-ab0f-ca746b5faa7b

    6. زیگما
     سوابق: (3084 دیدگاه) ,

     رضا جان بزرگترین کمپانی جهان والمارته….جالبه بدونی والمارت در کمتر از 15 کشور دنیا فعاله ولی پرسود ترین شرکت دنیاست و بزرگترین کارفرمای خصوصیه دنیاست و چیزی حدود 2.2 میلیون نفر کارمند داره(چیزی در حدود جمعیت ایران)
     جالبه با اینکه والمارت فقط و فقط در 15 کشور دنیا فعاله ولی چنین موفقیت رو تونسته بدست بیاره
     داشتم برنامه های آینده والمارت رو میخوندم که حیرت کردم
     فعالیت در بیش از 100 کشور دنیا تا 30 سال آینده! این یعنی یک ابر شرکت تا 30 سال آینده….(قابل توجه استاد خاوری، اقتصاد بر مبنای خرده فروشی نشان از یک اقتصاد کامله و تکامل بیشتر برای جامعه مصرف گرای وجود نداره)
     در مورد حرفای خاوری عزیز
     باید بگم که ایران ما هم اکنون فقط سالیانه به اندازه کل بودجه اش باید به کنترل خشکسالی و منابع آب و مبارزه به بحران آب اختصاص بده در غیر این صورت با وضعیتی در چند ده سال اینده روبرو میشیم که اکنون در سومالی می بینیم…..
     این فقط از بحث آب!
     در بحث تصادفات جاده ای ایا میدونستید سالی 6 7 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران رو از بین میبره و نابود میکنه؟
     روزی 32 میلیارد تومن ضرر این تصادفات به کشوره که هر چی رشد اقتصادی داشته باشیم رو از بین میبره
     مشکل دیگه اینه که ما با خودمون مشکل داریم جناب خاوری
     مشکل از درون خودمونه
     مشکل اونجاس مقامات کوچک ترین اعتمادی بهم ندارن
     مثلا چند روز اعلام کردن رشد اقتصادی ایران 4 درصده!
     بعد نمایندگان مجلس اومدن گفتن این دروغه و افسانه ای بیش نیست
     خب شما ببین در کشوری که نمیشه به ساده ترین امار ها اعتماد کرد ……؟
     مشکل دیگه بقول شما اینه که پیشرفت فقط ناشی از یک جامعه ازاد و دموکراته پس به چی باید امید داشته باشیم با این …..؟
     خودمون رو باید برای بد ترین شرایط اماده کنیم اگر توافقی با غرب بر سر تحریم ها صورت نگیره
     الان پیش نویس نزدیک 100 تحریم توسط جمهوری خواه های مجلس امریکا نوشته شده و اونا امادن تا اگر توافقی صورت نگرفت بلافاصله تحریم هارو تصویب کنن، به دنبال امریکا اتحادیه اروپا هم این کارارو خواهد کرد
     این تحریم ها شوخی نیستا
     تحریم همه چیز
     هر چیزی که فکرشو بکنید
     ایران در بهترین شرایط یک سوم گندمشو وارد میکنه
     اگر تحریم های جدید اجرایی بشه ما نمیتونیم پول این مقدار گندم رو بپردازیم و بحران غذایی پیش خواهد امد
     به اینم توجه کنین که هزینه تحریم ها برای غرب یک هزارم جنگ با ایرانه پس غربی ها تحریم هارو تا سر حد قحطی در ایران ادامه میدن…..

    7. Alpha
     سوابق: (544 دیدگاه) ,

     داداش مشکل ما نفت نیس ! مشکل ما نوع خرج کردن پول نفته !

    8. REZA ///AMG
     سوابق: (2231 دیدگاه) ,

     زیگما منظور منو نگرفتی….

     اگه پژو تو ایران سرمایه گزاری نمیکنه از خودشه ولی عدم وجود سرمایه گزاری شرکتای نفتی باعث میشه خیلی راحت ما رو تحریم کنن عین خیالشون نباشه!!!!

     در مورد روسیه هم باید بگم الان بیشترین میزان تولید نفت تو دنیا رو داره و همین 2-3 ماه پیش با شرکت Exxon قرارداد بست برای استخراج نفت.
     تحریم های روسیه هم رو بخش پولی و بانکیه و اتفاقا تنها چیزی که نمیتونن تحریمش کنن نفت و گازشه…
     مگه تو همین بحران اوکراین ندیدی چقدر روش مانور میده!!!!….دست رو شیر گاز بلغزه اروپا در جا خاموشه بیا و درستش کن
     ببین اوضاع چقدر خرابه که اروپا دنبال خریدن گاز از ایرانه تا جایگزینش کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    9. محمودرضا خاوری
     سوابق: (29 دیدگاه) ,

     زیگماجان تو اون لینکی که گذاشتم میشه صحبت های مشاور اقتصادی رییس جمهور رو دید… عین عبارت رو میارم تا دوستان بخونن و هز کنن!!

     ” مسعود نیلی: من تجربه خودم را در این مورد می‌گویم. تدوین برنامه تنها مناسبتی است که کارشناس و سیاستمدار با همدیگر دور یک میز می‌نشینند و صحبت می‌کنند. بقیه مناسبت‌ها این‌طور نیست یعنی یا گزارشی تهیه می‌شود یا نظری داده می‌شود و دیالوگ محکمی بین کارشناس و سیاستمدار برقرار نمی‌شود. در برنامه پنج‌ساله، کارشناس بر اساس تحلیل واقعیت‌های موجود در کشور به نتایجی می‌رسد. برخی از این نتایج آنقدر آشکار است که هر وقت می‌نشینیم و دور هم صحبت می‌کنیم به سرعت به آنها می‌رسیم مثل کسری بودجه، مالکیت دولت، دخالت دولت و غیره. اما همه این مسائل روی چهار محور اصلی قابل تجمیع است: اول اینکه بخش خصوصی در اقتصاد چه نقشی دارد؟ دوم اینکه دولت چه نقشی در اقتصاد دارد؟ سوم اینکه مناسبات و تعامل ما با دنیا چگونه است؟ و در نهایت اینکه حمایت‌های اجتماعی دولت باید چگونه باشد؟ ما به عنوان کارشناس برای این سوال‌ها جواب داریم. در برنامه‌های پنج‌ساله، جواب این سوالات را به احکام تبدیل می‌کنیم و می‌نویسیم. سیاستمدار هم آنها را با تعارف می‌پذیرد اما بعد زمان اجرا که می‌رسد تفسیر از بخش خصوصی تغییر می‌کند، وظیفه دولت اجرا نمی‌شود و حمایت اجتماعی به شکل دیگری اجرا می‌شود. به نظر من تا تکلیف این چهار موضوع مشخص نشود، تدوین برنامه بی‌نتیجه است. من به یقین می‌توانم بگویم هیچ کشوری در دنیا این اندازه اسناد سیاستگذاری که ما داریم، ندارد و در هیچ کشوری هم این اندازه سردرگمی نیست که ما داریم. شما راجع به هر کدام از این موضوعات به 200 نفر از افراد موثر کشور پرسشنامه بدهید. حتی دو نفر مانند هم پاسخ نخواهند داد. پس حتماً یک جای کار اشکال دارد. در اغلب کشورهای دنیا دیگر برنامه به معنای برنامه توسعه پنج‌ساله تدوین نمی‌شود اما قاعده بازی در این کشورها معلوم است. اگر از افراد کمیته‌ای که در هند تشکیل شده بپرسید مساله تعامل شما با دنیا چگونه است همه می‌دانند. چون تکلیف دیپلماسی آنها روشن است. وقتی می‌گویید بخش خصوصی، نمی‌روند بخش جدیدی بیاورند که شما در هیچ سندی آن را ننوشته بودید و ابتکار جدید به خرج بدهند. مساله عدالت اجتماعی را در کشور ما در نظر بگیرید. یارانه می‌دهیم به خاطر عدالت اجتماعی، قطع می‌کنیم به خاطر عدالت اجتماعی، قیمت انرژی را پایین می‌آوریم به خاطر عدالت اجتماعی، بالا می‌بریم به خاطر عدالت اجتماعی، مشخص است که هیچ چارچوبی نیست. برنامه نوشتن بدون داشتن چارچوب، مساله‌ای را حل نمی‌کند. ما به عنوان کارشناس مدام در قالب برنامه چارچوب‌هایی تهیه می‌کنیم اما تصمیم‌گیرنده با ما تعارف دارد. کتاب برنامه را می‌گیرد اما هر چه می‌خواهد اجرا می‌کند. نتیجه‌اش این می‌شود که ما کار عبثی انجام داده‌ایم. منشاء برنامه باید از سمت تصمیم‌گیرنده باشد. تصمیم‌گیرنده باید به کارشناس بگوید من می‌خواهم رشد اقتصادی بالا، تورم پایین و بخش خصوصی رقابتی داشته باشم، شما برنامه‌اش را تهیه کنید. اما در ایران به شکلی دیگر اتفاق افتاده است. ما به عنوان کارشناس به تصمیم‌گیرنده می‌گوییم باید رشد اقتصادی بالا، تورم پایین و بخش خصوصی رقابتی داشته باشید. یعنی ما خودمان را به جای تصمیم‌گیرنده گذاشته‌ایم در حالی که تصمیم‌گیرنده این را از ما نخواسته است. ما ابتدا باید ببینیم واقعاً از برنامه چه می‌خواهیم، بعد الزامات و اقتضائات آن را هم قبول داریم آنگاه دنبال برنامه‌ریزی برویم. ما برنامه لازم داریم اما به شرطی که تصمیم‌گیرنده بخواهد و آن را اجرا کند. ببینید زمانی بین 12 تا 14 ماه، جمعی حدوداً 2500 تا 3000 نفر آدم‌های موثر کشور درگیر تدوین برنامه می‌شوند. روند تهیه برنامه بسیار هزینه‌بر است. اما بعد که تهیه می‌شود برنامه را کنار می‌گذاریم. در حال حاضر واقعیات کشور می‌گوید که مسائل ما بسیار جدی است. باید اجماعی در سطح کشور ایجاد شود تا تکلیف این چهار مساله روشن شود تا نگذاریم رشد اقتصادی پله‌پله پایین بیفتد وگرنه واقعاً ممکن است با مسائل بسیار اساسی مواجه شویم؛ آن هم نه در آینده دور، بلکه در فواصل زمانی نزدیک.

     موسی غنی‌نژاد: یعنی منظور شما این است که فعلاً بهتر است برنامه ششم تعلیق شود؟

     مسعود نیلی: دیدگاه من این است که تا پارادایم اداره کشور را تعریف نکنیم، مقصد مشخص نخواهد شد. من نمی‌گویم تا 20 سال آینده را آینده‌نگری کنیم. همین پنج سال آینده را در نظر بگیرید که اگر این فضا درست نشود ما با چالش‌های بسیار جدی مواجه می‌شویم. اگر ما شبانه‌روزی هم کار کنیم زمان زیادی لازم داریم تا این اصلاحات واقعاً به بار بنشیند و به نتیجه برسد. ما اکنون با یک پارادوکس جدی مواجهیم که بیرون آمدن از آن در گرو این است که همه ارکان اداره کشور به این اهمیت و فوریت موضوع پی ببرند و به شکلی روی آن اتفاق‌نظر پیدا کنند. بعد به طور طبیعی کمیته‌هایی که دکتر بهکیش گفتند تشکیل می‌شود. ما نمی‌توانیم به تصمیم‌گیرنده تقلب برسانیم. مساله را او باید حل کند و ما به او کمک کنیم، ما نمی‌توانیم مساله را حل کنیم. تصمیم‌گیرنده مسوول حل مساله است.

    10. زیگما
     سوابق: (3084 دیدگاه) ,

     رضا جان ولی من توی voa خوندم که اکسون و شرکت های نفتی دارن از روسیه خارج میشن اگر خیلی واجبه میتونم لینک خبرم بذارم
     گاز رو هم زیاد جای نگرانی نیست
     چند وقت پیش اروپا از امریکا خواست که تضمین بده که در صورت قطع گاز از روسیه، امریکا و کانادا با کشتی گاز بفرستن به اروپا
     اینم اگر خیلی واجبه میتونم لینک خبرشو پیدا کنم و بذارم 😀

   2. محمدحسین پورکیوان
    سوابق: (71 دیدگاه) ,

    سلام
    خاوری جان چقدر مایوسانه حرف میزنی .
    از اینکه پیشرفتمون توی خیلی از مسایل و ازجمله انرژی های تجدیدپذیر کمتر از بقیه بوده که شکی نیست و اینم به خاطر فشارهای سیاسی به ایران والبته یه عده سود جوی داخلی که کلا توی موقعیتهای بد به فکر جیب خودشونن ایجاد شده ولی ما توی بحث مهارانرژی باد و خورشیدی کم از اونا نداریم هر جند خیلی کندتر از جهان اولی های مغرور پیش میریم اما همچین بلاتکلیف هم نموندیم داداش.

    پاسخ
    1. صادق
     سوابق: (2130 دیدگاه) ,

     احوال دوستان پدالی؟

     جناب پورکیوان عزیز، متاسفانه توی همون 2 موردی هم که شما اشاره کردی (باد و خورشید) ما وضعیت تاسف باری داریم

     برای انرژی های بادی تا پایان سال 2012 و اوایل 2013 اگه اشتباه نکنم از 42 کشور فعال رده 41 ام برای ایران بود!!!!
     با اینکه توانایی بادی ایران از کشورهایی مث اتیوپی و اروگوئه و ویئتنام و پاکستان و… بیشتر بود ولی متاسفانه کمتر از اونا تونستیم انرژی رو مهار کنیم

     توی انرژی های خورشیدی هم وضعیتِ بهتری که نداریم هیچ، به مراتب وضعمون وخیم تر هم هست، جوری که طی بررسی سال 2012 از بین 46 کشور، ایران هیچ جایگاهی به خودش اختصاص نداد!!

     ما به نسبت منابعی که داریم، عقب تر از اون چیزی هستیم که فکر میکنیم!!

 4. M Power///
  سوابق: (416 دیدگاه) ,

  خوبه نوادا قبلا فقط لاس وگاس رو داشت. ولی الان کارخانه ای باتری سازی تسلا هم هست. آقا کسی می دونه چه جوری میشه درخواست استخدامی برای این کارخونه داد.

  پاسخ
 5. tadano
  سوابق: (171 دیدگاه) ,

  با سلام
  حدود یکساله جسته گریخته نظرات دوستان رو تو پدال میخونم تا یه پست گذاشته میشه نظرات این مدلیه :
  ایران خودرو و سایپا این جوری اونا اون جوری
  نمیگم اشتباه میگن نه اتفاقاٌ درست میفرمایند اما غیر از دولت و مسئولین یه نگاهی هم به رفتار خودمون بندازیم . رحم و مروت تو جامعه ما در حال از بین رفتنه خودمون به خودمون رحم نمیکنیم همه فقط به فکر منافع خودشونن آقایون هم میرن بالا پشت تریبون هی میگن ملت قهرمان, کدوم قهرمان , قهرمان خودخواهی ودروغ فقط کافیه که یه ارگان خصوصی بشه با هزار مدل نظارت باز تو پاچه ملت میکنن .

  پاسخ
  1. Alpha
   سوابق: (544 دیدگاه) ,

   میفهمم چی میگی ولی کاری از دستمون بر میاد ؟ شما ساده ترین مسئله رو نگاه کن ! کافی سر برگردونی نوبتت رو تو صف بگیرن ! حالا سر مسایل مالی و حقوقی که دیگه بماند !

   پاسخ
   1. tadano
    سوابق: (171 دیدگاه) ,

    جنگل تازه به پا کن هر یه آدم یه درخته

    پاسخ
 6. وحید
  سوابق: (402 دیدگاه) ,

  کشورای پیشرفته با اون همه تکنولوژی و پیشرفت بازم برای ایجاد یه کارخونه از چند کشور و کارخونه معتبر همکاری میگیرن چندین و چند شرکت خودروسازی با هم ارتباط جدی دارن اما تو ایران شعار میدن خودکفایی…[…]

  پاسخ
 7. سام
  سوابق: (903 دیدگاه) ,

  با عرض سلام و ادب به تمامی کارکنان و دوستداران سایت پدال

  این موضوع نشون می ده که جامعه آمریکا و کلا نخبگانش تصمیم گرفتن که وابستگی شون رو به سوخت های فسیلی کم کنن. این یه تصمیم استراتژیکه که اگر موفق بشه، در بلند مدت اثرات زیادی بر قیمت نفت و سرنوشت کشورهای نفت خیز داره،مخصوصا کشورهای تک محصولی نفتی!

  پاسخ
 8. سعید
  سوابق: (142 دیدگاه) ,

  فکر کنم اشتباه این عدد رو نوشتین

  ۴۶۰ مترمربع که چیزی نیست

  پاسخ
 9. Ahmad..F12
  سوابق: (2517 دیدگاه) ,

  به نظر منم خیلی با سیاست عمل کردن

  آفرین به این سرمایه گذاری

  آفرین به تسلا

  پاسخ
 10. عباس
  سوابق: (151 دیدگاه) ,

  از کجا معلوم یکی از مدیران ارشد این کاخونه تسلا در نوادا ایرانی نباشه؟!!!شما برید یک سرچ بزنید تو گوگل ببینید چندتا ایرانی رییس شرکت های مهم توی آمریکا هستن!نمونه اش پرفسور سمیعی پدر مغز و اعصاب جهان توی یک مستند واضح گفت میخواستم بزرگترین مرکز مغز و اعصاب جهان توی ایران تاسیس کنم مسوؤلین محترم همکاری نکردن!!!!!به قول هنر پیشه فیلم نفوذی اینجا ایرانه،پول حرف اول رو میزنه’!!!!

  پاسخ
 11. « میلاد . فقط آلمان . فقط بنز »
  سوابق: (6542 دیدگاه) ,

  درود .

  امیدوارم که پیشرفت تکنولوژی ، باعث از بین رفتن صدای اگزوز ماشین ها و

  تعداد سیلندر ها نشه . دوست ندارم دنیای خودرویی به سمت بی جذابیتی بره .

  پاسخ
 12. ehsan
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  این مرد و شرکتش فوق العاده هستن و نسل بشر رو به جلو هل میدن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x