ملاقات با تویوتا پریوس تورینگ 2016
ملاقات با تویوتا پریوس تورینگ 2016

ملاقات با تویوتا پریوس تورینگ 2016

برخی خواهند گفت که کند است. کم‌مصرف بودن راه معمول دیگر برای توصیف آن است. کلافه کننده نیز شاید جمله‌ای باشد که بسیار شنیده‌اید. شاید به‌صورت منطقی فکر کنید که با خودرویی کند، کم‌مصرف و خسته‌کننده مواجهید اما هم‌اکنون زمان آن رسیده تا افراد دوباره درباره‌ی جملات بالا فکر کنند.

2016 Toyota Prius Touring
2016 Toyota Prius Touring

برای مدل سال 2016، پریوس تلاش کرده تا کلافه کنندگی کلیشه‌ای خودش را دفن کند. این خودرو هنوز هم هیبریدی است و هنوز هم ظاهر بامزه‌ای دارد و بیش از همه‌ی زمان‌ها کم‌مصرف‌تر شده اما در واقع این خودرو به‌طور چشمگیری برای رانندگی بهتر شده است.

2016 Toyota Prius Touring
2016 Toyota Prius Touring

سواری بهتر پریوس با استخوان‌بندی این خودرو شروع می‌شود و پریوس از معماری جدیدی استفاده کرده که برای استفاده در مدل‌های آینده‌ی تویوتا و لکسوس طراحی شده است. کراس اوور کوچک تویوتا یعنی CH-R نیز بر پایه‌ی پلتفرمی مشابه ساخته خواهد شد.

2016 Toyota Prius Touring
معماری جدید مرکز ثقل پایین‌تری را برای خودرو میسر ساخته و پریوس همچنین از سیستم تعلیق دوبل جناغی در بخش عقبی استفاده می‌کند. در مورد پریوس، این خودرو مستحکم‌تر از قبل بوده بدین‌صورت که نیروها با مرکز ثقل پایین‌تر و سیستم تعلیق به‌روز شده جمع شده تا شاسی پاسخگوتری حاصل شود.

2016 Toyota Prius Touring
معنی سخن بالا این است زمانی که شما فرمان پریوس 2016 را می‌چرخانید، بجای احساس تعلل و سستی که پریوس به خاطر آن شناخته شده، واکنش فوری را دریافت می‌کنید. بدین ترتیب سواری پریوس احساسی شبیه شکنجه ندارد و در نهایت در هنگام رانندگی با این خودرو دلایل بیشتری برای خندیدن خواهید داشت.

2016 Toyota Prius Touring
ما گفتیم دلایل بیشتر برای خندیدن چون شما ممکن است در هنگام رانندگی و نگاه کردن به کامپیوتر سفری خودرو لبخند بیشتری بزنید. مصرف سوخت واقعی 4.5 لیتری خودرو در طول تست ما به مصرف اعلامی خودرو نزدیک بود. هر بار که به میزان مصرف سوخت خودرو چشم می‌انداختیم بیشتر از قبل متعجب می‌شدیم چرا که خودرو واقعاً مصرف سوخت کمی دارد.

2016 Toyota Prius Touring
درحالی‌که شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت خودرو نسبتاً کند است اما سریع‌تر از قبل بوده که این رکورد به لطف همکاری پیشرانه‌ی 4 سیلندر 1.8 لیتری به‌روز شده و قوای محرکه‌ی الکتریکی جدید حاصل شده است. پیشرانه راندمان گرمایی بهبود یافته‌ای دارد.

2016 Toyota Prius Touring
رانندگی در شهر به قدرت زیادی نیاز ندارد. پریوس به آسانی می‌تواند در سرعت‌های بزرگراهی بماند. ترمز خودرو کمی اسفنجی است چرا که ترمزهای احیاکننده برای پمپ کردن بخشی از انرژی به سیستم هیبریدی کار می‌کنند.

2016 Toyota Prius Touring
قطعات الکتریکی نیز به‌روز شده‌اند و درحالی‌که مدل‌های پایه با باتری‌های نیکل-فلز-هیدرید عرضه می‌شوند، دیگر مدل‌ها با باتری‌های لیتیوم یونی جدیدی تحویل خریداران می‌شوند. این باتری‌ها کوچک‌تر از نمونه‌های موجود در نسل‌های قبلی پریوس بوده و به خوبی در زیر صندلی‌های عقبی جای گرفته‌اند. کل قدرت حاصله از دو نیروگاه خودرو برابر با 121 اسب بخار است که در مقایسه با پیشرانه‌ی 4 سیلندر 1.8 لیتری کرولا کم جلوه می‌کند.


هنوز هم پریوس می تواند با خروجی کم پیشرانه زندگی کند زیرا برای کم نگه‌داشتن مصرف سوخت طراحی شده است. دیگر زمینه‌ی مهمی که پریوس در آن خوش درخشیده، علاوه بر پیشرفته بودن و قوای محرکه‌ی کم‌مصرف، وزن کم آن است. پریوس از فولاد با کشش بالا و قطعات آلومینیومی ساخته شده تا وزن آن پایین آید. زمانی که خودروسازان از وزن خودرو کم می‌کنند، عموماً این خودروها پر سروصدا تر می‌شوند اما این مورد درباره‌ی پریوس صدق نمی‌کند.

2016-Toyota-Prius-Four-Touring-front-three-quarter-in-motion-02
در نهایت، شکل آئرودینامیک پریوس ویژگی دیگری است که به مصرف سوخت کم خودرو کمک می‌کند. ضریب درگ پریوس 0.24 بوده که در میان برجسته‌ترین‌های این صنعت جای می‌گیرد. علاوه بر شکل آئرودینامیک خودرو، حائل‌های فعالی در جلوپنجره تعبیه شده‌اند که به عبور جریان هوا از خودرو به منظور کاهش مصرف سوخت کمک می‌کنند. برخی افراد گفته‌اند که ظاهر خودرو عجیب است. درحالی‌که ما فکر می‌کنیم که زیبا نامیدن پریوس سخت است اما گمان نمی‌کنیم که زشت باشد. منحصربه‌فرد بودن و شناسایی آسان چیزی است که کاراکتر وجودی پریوس را تشکیل می‌دهد.


بی هیچ شکی، پریوس قوای محرکه‌ی چشمگیر، نمایی آئرودینامیک، بدنه‌ی سبک‌وزن و دینامیک رانندگی بهتری نسبت به گذشته دارد اما یک مورد وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و آن کابین خودرو است. متأسفانه اخبار خوب زیادی برای شنیدن در این بخش وجود ندارد. درحالی‌که خودرو از ویژگی‌های منحصربه‌فردی چون انتخاب‌کننده‌ی دنده‌ی جوی استیک مانند استفاده کرده اما بهترین واژه برای توصیف آن واژه‌ی غیرعادی است. ما همچنین طرفدار پانل‌های سفید استفاده شده در بخش پایینی داشبورد و محفظه‌های ذخیره‌ای نیستیم. این قسمت‌ها می‌توانند به آسانی کثیف شوند و حس گران‌بها بودن نیز ندارند. دیگر پانل‌ها بهتر بوده و صندلی‌ها نیز حمایت کننده هستند. صندلی‌های عقبی کمی تنگ هستند اما فضای بار خوبی در پریوس وجود دارد که بسته به سطح تریم می‌تواند تا 775 لیتر نیز برسد.


تکنولوژی‌های ایمنی خوبی نیز در خودرو به چشم می‌خورند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سیستم پیشگیری از برخورد، تشخیص عابران پیاده، هشدار خروج از خط، نوربالای خودکار و کروز کنترل تطبیقی با توانایی توقف کامل خودرو اشاره کرد.


بهای این خودرو از 25035 دلار آغاز شده و به 30825 دلار نیز می‌رسد. پریوس نه تنها در مصرف سوخت صرفه‌جو بوده بلکه هزینه‌های به شدت کمی نیز دارد. رانندگی خودرو بسیار بهتر از قبل شده و برنامه‌ی کلیدی این خودرو راندمان بالا بوده و خوشبختانه پریوس در کار خود استاد است.

2016-Toyota-Prius-Four-Touring-engine
نقاط قوت: لذت رانندگی بیشتر نسبت به قبل، مصرف سوخت بسیار خوب، تکنولوژی‌های ایمنی
نقاط ضعف: کابین، کمی کند بودن، صندلی‌های عقبی اندکی تنگ

مشخصات تویوتا پریوس تورینگ 2016

پیشرانه: 4 سیلندر 1.8 لیتری به همراه پیشرانه الکتریکی
قدرت مجموع: 121 اسب بخار
گیربکس: CVT اتوماتیک با کنترل الکترونیکی
مصرف سوخت ترکیبی: 4.4 لیتر در هر صد کیلومتر
قیمت آغازی: 25035 دلار

منبع: autoguide

درباره نویسنده

تصویر پروفایل شاهین احمدزاده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

20 دیدگاه

 1. uss zumwalt DDG-1000
  سوابق: (4510 دیدگاه) ,

  قیمتش 25035 دلار میشه 87622500 تومن
  قدرت و مصرف سوختش خوبه

  پاسخ
 2. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  عالی، عالی، عالی، این ماشین، انصافا خیلی خوب کار می کنه.

  پاسخ
 3. تصویر پروفایل سامان اذری
  سامان اذری
  سوابق: (2173 دیدگاه) ,

  خودروهای هایبریدی تویوتا تا کنون از انتشار 43.5 میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری کرده است

  پاسخ
 4. حميد
  سوابق: (1097 دیدگاه) ,

  کاش این ماشین عوارض گمرکی نداشت برا شهرهای شلوغ گزینه مناسبی هست

  پاسخ
  1. omid
   سوابق: (158 دیدگاه) ,

   خودروهای هیبریدی تعرفه گمرکی ندارن، فقط عوارض گمرکی دارن که 4 درصده.

   پاسخ
   1. حميد
    سوابق: (1097 دیدگاه) ,

    من فقط میدونم مجموع دارایی و أرزش افزوده و شماره گذاری بیشتر از گمرکی میشه

    پاسخ
  2. تصویر پروفایل نوید جهرمی
   نوید جهرمی
   سوابق: (1850 دیدگاه) ,

   همین الانم تعرفه ندارن. اما هزینه های جانبی دیگه مثل عوارض شهرداری و مالیات و شماره گذاری و …. که فک کنم نزدیک 30 % بشه پابرجاس.
   اما باز گرون میدن. با دلار 4000 تومنی هم که حساب کنی( این هزینه های جانبی هم اومده روی قیمت) نهایت میشه 120 میلیون. چرا باید بفروشن 150 میلیون؟

   پاسخ
 5. ali
  سوابق: (2623 دیدگاه) ,

  این یه داستان واقعی هست که 50 سال دیگه اتفاق میافته
  من که در اون زمان 73 سال دارم و دارم عکسهای قدیمی رو میبینم که نوه من میاد پیشم و با من عکسها رو ببینه و یه دفعه چشمش به یه ماشین هیولا و بسیار گنده می افته که من کنارش عکس انداختم
  ازم میپرسه بابا بزرگ این دیگه چه ماشینی هست؟ چرا اینقدر گندس؟
  میگم بهش عزیزم این یه شوی نواست که مال من بود
  اون جواب میده شوی نوا چه ماشینی هستش که من تا حالا نشنیدم اسمش رو؟
  بهش میگم یه هیولای 5 متری با 2 متر عرض که باهاش به جنگ ماشین کاغذی ها میرفتم اون زمان بعدش میگه مگه از چی ساخته شده بوده
  میگم بهش سراسر اهن و اون 1 ساعتی هنگ میکنه از این حرفم
  بله ماشینها در اینده همه از دستمال کاغذی ساخته میشن و از ماشینهای واقعی تنها عکسی به یادگار میمونه

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل سامان اذری
   سامان اذری
   سوابق: (2173 دیدگاه) ,

   داش تو گوگل سرچ کن تست تصادف شورلت قدیمی با جدید
   مدلشو نمیدونم ولی فکنم همون نوای دهه 70 رو شاخ به شاخ میکوبن به یه شورلت به قول شما دستمال کاغذی جدید
   ببین کدومش بیشتر اسیب میبینه
   کل داشبرد و فرمان نوای دهه70 میره تو سینه ادمک ولی اون جدیده اتاق کاملا سالم میمونه

   پاسخ
 6. akbar
  سوابق: (65 دیدگاه) ,

  نسل قبلی جالب بود ، ولی این به نظر من زشت است و از شرکت تویوتا با طراحی های ساده و پختش بعید است . اون دنده گوگولی شو ببینید ، خیلی زنونه است . چراغهاش هم جایی نصب شده که باید ضربه گیرهای خودرو نصب شوند ، احتمالا” داعما” هزینه روی دست مالکان این خودرو میزاره .

  پاسخ
 7. تصویر پروفایل Alireza Faravani Saran
  Alireza Faravani Saran
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  فکر کن سوار یه ماشین بشی و پیشرانش کوچک ترین غرشی نداشته باشه .
  تصورش که واقعا عذاب اوره .
  چه برسه به خودش … .

  پاسخ
 8. Sasan
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  هیوندای ایونیک از هر لحاظ از این بهتره😄

  پاسخ
  1. پدرام
   سوابق: (15 دیدگاه) ,

   تنهایی به این نتیجه رسیدی یا با کمک دوستان

   پاسخ
 9. علی
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  به نظر من زیباست دراینده نزدیک تعداد زیادی از این خودرو را در خیابانهای تهران خواهیم دید

  پاسخ
 10. علی
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  بسیاز زشت وبد ترکیب است حالا اگر همین سیستم ها را روی یک کرولا میذاشتن به فرض نیم لیتر هم به مصرفش اضافه میشد اونوقت خوبتر بود

  پاسخ
 11. علی
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  بسیار زشت وبد ترکیب طراحی شده تویوتا میخواسته با این طراحی عجیبش چی را نشون بده ؟
  بنظرم تویوتا بخاطر این طراحی هی زشت جدید توی لکسوز ها وتویوتاهای جدید شکست سختی خواهد خورد

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x