غول مرحله آخر! تجربهٔ رانندگی با جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی 2016

نام یوکان XL برای مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی است که مورداستفاده قرارگرفته چراکه در سال 2000 معرفی شد اما پیشینهٔ این خودرو بسیار طولانی بوده و اجداد آن متعلق به سال‌های دوری هستند به‌گونه‌ای که یوکان XL در میان خودروهای در حال تولید امروزی، یکی از خودروهایی بشمار می‌رود که طولانی‌ترین مدت‌زمان تولید را در تاریخ صنعت خودروسازی دارد. آغاز ماجرای این خودرو به سال 1935 و معرفی نسل اول شورولت سابربن بازمی‌گردد. در همین سال جی‌ام‌سی هم نسخه‌ای از شورولت سابربن را با نام جی‌ام‌سی سابربن تولید ‌کرد.

2016-gmc-yukon-xl-denali-_800x0w

این SUV غول‌پیکر تا سال 1999 تحت دو برند شورولت و جی‌ام‌سی تولید شد تا اینکه در سال 2000 و با معرفی نسل جدید، جی‌ام‌سی آن را با نام جدید یوکان XL عرضه نمود. بدین ترتیب در اصل تاریخچه و پیشینهٔ یوکان به سال 1935 بازمی‌گردد. در حال حاضر در دوران مدرن، در بین SUV های با فاصلهٔ محوری کشیدهٔ جنرال‌موتورز، شورولت سابربن پایین‌ترین مدل محسوب می‌شود. در سطح بعدی جی‌ام‌سی یوکان XL با ظاهری لوکس‌تر و طراحی داخلی بهتر قرار دارد، پس‌ازآن تریم دنالی یوکان قرارگرفته و درنهایت کادیلاک اسکالید ESV بالاترین و لوکس‌ترین SUV فول سایز و با فاصلهٔ محوری کشیدهٔ جنرال‌موتورز محسوب می‌شود.

2016-gmc-yukon-xl-denali--5_800x0w

با بهبود اوضاع اقتصادی پس از بحران اقتصادی سال 2009، محبوبیت محصولات دنالی جی‌ام‌سی به‌طور خارق‌العاده‌ای افزایش‌یافته و به‌عبارت‌دیگر منفجر شد! محصولات دنالی جی‌ام‌سی نمونه‌هایی پوشیده شده از چرم و کروم هستند که سطح لوکس بودن کادیلاک را با قیمتی کمتر ارائه می‌کنند و این دقیقاً توصیف جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی است یعنی یک کادیلاک اسکالید ESV بدون جلوپنجرهٔ متمایز، برچسب قیمتی گران‌تر و البته نفوذ اجتماعی بالاتر.

2016-gmc-yukon-xl-denali--3_800x0w

بااین‌وجود یوکان XL دنالی تمامی تجهیزات مناسب و لوکس را برای کسانی که به دنبال آسایش اسکالید هستند، با قیمت کمتری ارائه می‌کند. حال در اینجا یک دستگاه از این غول بی شاخ و دم در اختیار ماست. خودرویی با طول فوق‌العادهٔ 5.7 متر! اما اشتباه نکنید، بزرگ بودن به معنای تنبل بودن یوکان XL دنالی نیست چراکه این خودرو به لطف استفاده از قلب 6.2 لیتری V8 کوروت کاملاً سریع و چابک است. عجیب است؟ باید هم عجیب باشد. پس ادامهٔ مطلب را بخوانید تا ببینید رانندگی و زندگی با یک یوکان XL دنالی چگونه است.

2016-gmc-yukon-xl-denali--8_800x0w

بیرون

نسل جدید جی‌ام‌سی یوکان در سال 2015 به بازار آمده و تمامی قسمت‌های آن از شالودهٔ داخلی گرفته تا طراحی بیرونی کاملاً جدید است. نسخهٔ دنالی این خودرو شکل و طراحی ظاهری استاندارد یوکان را حفظ کرده است اما با استفاده از کروم در قسمت‌های مختلف مانند جلوپنجرهٔ خاص و همین‌طور استفاده از رینگ‌های بزرگ‌تر و لوگوی دنالی در قسمت‌های مختلف، آن‌را لوکس‌تر کرده است. در قسمت جلویی خودرو، جلوپنجرهٔ بزرگ کرومی، مشخص‌ترین تفاوت میان یوکان استاندارد و نسخهٔ دنالی است. در کنار جلوپنجره، پروژکتورهای HID و چراغ‌های LED تکمیل‌کنندهٔ نمای زیبا و باابهت جلو هستند.

همچنین بازهم استفاده از کروم در اطراف پروژکتورهای جلو، اطراف شیشه‌های جانبی، زه‌های جانبی، ریل‌های روی سقف، رینگ‌ها و در صندوق بار دیده می‌شود. نمونهٔ مورد آزمایش ما با رنگ زیبای ایردیوم متالیک رنگ‌آمیزی شده درحالی‌که مجهز به رینگ‌های سفارشی هفت پرهٔ 22 اینچی است که با لاستیک‌های چهارفصل بریجستون پوشیده شده‌اند. البته این تجهیزات ارزان نیستند به‌گونه‌ای که رینگ‌ها به‌تنهایی 1995 دلار قیمت دارند و رنگ ایردیوم هم بخشی از پکیج پریمیوم است که این یعنی باید برای سفارش آن مبلغ 395 دلار پرداخت کنید.

بدون شک جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی یک SUV بسیار بزرگ است. این خودرو مقدار مناسبی فضا و تجهیزات را بدون آنکه بیش‌ازحد خودنمایی کند ارائه می‌نماید. دنالی همچنان تمامی انتظارات خریداران را برآورده می‌کند. این خودرو به‌صورت استاندارد مجهز به تجهیزات ایمنی مدرنی چون دوربین دید عقب و سیستم نظارت بر نقاط کور است که رانندگی با آن‌را آسان می‌کند. آینه‌های جانبی بزرگ هم تا حد زیادی به این امر کمک می‌کنند.

2016-gmc-yukon-xl-denali--4_800x0w

درون

یوکان XL دنالی از همان طراحی داخلی نسخهٔ استاندارد غیر دنالی استفاده می‌کند اما از تجهیزات بیشتری مانند صفحه‌نمایش بزرگ‌تر برخوردار است. در پشت فرمان، دنالی دارای دو سنجشگر آنالوگ برای سرعت و دور موتور قرار دارد که در میان آن‌ها یک صفحه‌نمایش TFT قرارگرفته است. این صفحه‌نمایش اطلاعات خودرو مانند سرعت‌سنج دیجیتال، نحوهٔ انتقال نیرو، فشار باد تایرها و ناوبری را نشان می‌دهد. علاوه بر این، یک صفحه‌نمایش بزرگ 8 اینچی نیز در میانهٔ داشبورد قرار دارد که مجهز به سیستم اطلاعاتی-سرگرمی IntelliLink است. از طریق این سیستم تقریباً هر عملکرد قابل‌تصوری را می‌توان کنترل کرد؛ بنابراین احتمالاً سامانهٔ IntelliLink بهترین سیستم اطلاعاتی-سرگرمی بازار است.

2016-gmc-yukon-xl-denali--21_800x0w

کنترل تهویه مطبوع بسیار ساده انجام می‌گیرد و به لطف وجود کنترل تهویهٔ سه منطقه‌ای، راننده، سرنشین جلو و سرنشینان عقب می‌توانند درجهٔ دمای دلخواه خود را مستقلاً تنظیم کنند. یوکان XL ظرفیت حمل 8 نفر را در سه ردیف صندلی دارد که صندلی‌های ردیف دوم آن نه‌تنها فوق‌العاده راحت‌اند بلکه دسترسی به ردیف سوم صندلی‌ها نیز فوق‌العاده آسان است. فضای پای ردیف دوم صندلی‌ها بسیار عالی است درحالی‌که در ردیف سوم فقط کمی برای بزرگ‌سالان قدبلند مشکل ایجاد می‌کند. همچنین همانند بسیاری از SUV های مدرن، به جهت افزایش فضای صندوق بار صندلی‌های ردیف دوم و سوم تا می‌شوند. همچنین در نسخهٔ دنالی خواباندن هر دو ردیف صندلی‌ها به‌صورت برقی انجام می‌گیرد. بااین‌حال حتی باوجود باز بودن هر سه ردیفِ صندلی‌ها، یوکان XL همچنان فضای حمل بار خارق‌العاده‌ای دارد.

قوای محرکه

برای به حرکت درآوردن این کوه فولاد، به قدرت زیادی نیاز است که یوکان XL دنالی به‌صورت استاندارد مقدار زیادی از آن‌را دارد. هرچند یوکان معمولی و یوکان XL ساده مجهز به پیشرانهٔ 5.3 لیتری V8 (مشترک با شورولت سابربن و تاهو) هستند اما یوکان دنالی در هر دو نمونه (ساده و XL) از پیشرانهٔ عظیم 6.2 لیتری V8 استفاده می‌کند. بسیاری از قطعات این موتور مانند بلوک آلومینیومی، پیستون‌ها، میل‌لنگ و دیگر قطعات با پیشرانهٔ کوروت مشترک است. البته در این موتور جهت استفاده در یک SUV فول سایز تغییراتی ایجاد شده است ازجمله تغییر در ورودی و خروجی منیفولدها، انژکتورها و ECU.

2016-gmc-yukon-xl-denali--19_800x0w

بااین‌حال این موتور همچنان 420 اسب بخار قدرت و 620 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که تنها 45 اسب بخار و 8 نیوتن متر کمتر از کوروت است. همچنین برای انتقال نیرو هم مشابه کوروت از گیربکس 8 سرعتهٔ اتوماتیک استفاده شده است. البته در این گیربکس برای استفاده در یوکان تغییراتی ایجاد شده است هرچند که کلیت آن با کوروت یکسان است. نیروی موتور در حالت عادی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود که مجهز به قفل دیفرانسیل اتوماتیک هستند. این در حالی است که از طریق یک کنترلر الکترونیکی می‌توان به‌راحتی خودرو را در حالت دو دیفرانسیل قرار داد.

2016-gmc-yukon-xl-denali--20_800x0w

به لطف برخورداری از قدرت و گشتاور زیاد، یوکان دنالی می‌تواند تا 3.5 تن بار را بکسل کند که هرچند بیشتر از بسیاری از SUV های سه ردیفهٔ بازار است اما در بین SUV های فول سایز جنرال‌موتورز کمترین است. همچنین وزن بیشتر نسخهٔ XL، ظرفیت کشش را کاهش می‌دهد. البته این هم قدرت به غذای زیادی هم احتیاج دار به‌گونه‌ای که یوکان XL دنالی 4WD در هر صد کیلومتر در شهر 16.8 لیتر، در بزرگراه 11.7 لیتر و به‌صورت ترکیبی 14.7 لیتر بنزین مصرف می‌کند. این در حالی است که پیشرانهٔ V8 LT1 نیز نیاز به سوخت پریمیوم هم دارد. البته برای کسانی که حاضر به پرداخت مبلغ بالایی برای خرید یک SUV لوکس بزرگ شده‌اند احتمالاً هزینهٔ سوخت اهمیتی ندارد.

ایمنی

یوکان XL دنالی مجهز به تجهیزات ایمنی فعال و غیرفعال است و از NHTSA چهار ستارهٔ ایمنی را کسب کرده است. در این خودرو ایربگ‌های پرده‌ای در هر سه ردیف صندلی‌ها وجود دارد درحالی‌که ردیف‌های اول و دم به ایربگ جانبی هم مجهزند. علاوه بر این، خوشبختانه یوکان دنالی از تجهیزات ایمنی فعال زیادی مانند هشدار برخورد از جلو، هشدار نقاط کور، هشدار تغییر خط، هشدار ترافیک عقب و سیستم منحصربه‌فرد هشدار ایمنی صندلی جنرال‌موتورز سود می‌برد که مورد آخر در هنگام احساس خطر از طریق لرزاندن صندلی به راننده هشدار می‌دهد.

GMC-Yukon-2015-XL-05

قیمت

همهٔ این موارد ارزان به دست نمی‌آید زیرا قیمت یوکان XL دنالی 4WD از 70,745 دلار آغاز می‌شود که نمونهٔ مورد آزمایش ما به خاطر تجهیزات اضافه، 7 هزار دلار قیمت بیشتری دارد. تجهیزاتی مانند نمایشگر سربالا (425 دلار)، رینگ‌های 22 اینچی (1995 دلار)، کروز کنترل تطبیقی (995 دلار) و… . بنابراین قیمت خودروی مورد آزمایش ما به 78,520 دلار رسیده است.

رانندگی

یوکان XL خودروی بسیار بزرگی است اما وقتی پشت فرمان آن می‌نشینید کوچک‌تر ازآنچه هست احساس می‌شود. پنجره‌ها و آینه‌های جانبی بزرگ دید بسیار زیادی از اطراف خودرو فراهم می‌کنند درحالی‌که دوربین دید عقب نیز دید کاملی از پشت خودرو را ارائه می‌کند. عملکرد فرمان مناسب است و دریچهٔ گاز نیز به‌خوبی به درخواست‌های راننده پاسخ می‌دهد. در سوی دیگر ترمزها کمی اسفنجی هستند اما به‌مراتب عملکرد بهتری از ترمزهای 10 سال پیش GM دارند. هنگام رانندگی، 420 اسب بخار موتور V8 عملکرد سریعی را به ارمغان می‌آورد اما موتور و گیربکس کاملاً محافظه‌کارانه تنظیم‌شده‌اند به‌نحوی‌که در اولین فرصت اقدام به تعویض دنده کرده و همواره دور موتور را پایین نگه می‌دارد. بااین‌حال یوکان XL دنالی در 6 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رسد و حرکت در بزرگراه‌ها با آن بدون هیچ مشکلی صورت می‌پذیرد. در دورانی که SUV ها جای خود را به کراس‌اوورهای دیفرانسیل جلویی با موتورهای سه و چهار سیلندر و گیربکس‌های CVT داده‌اند (مثل پژو 5008 جدید)، یوکان هنوز یک SUV عضلانی تمام آمریکایی است.

نتیجه

در دنیای کنونی که پُرشده از کراس‌اوورهای ضعیف و بی‌خاصیت، بدون شک جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی یک SUV بزرگ و قدرتمند است که با بیشترین راحتی، تمامی 8 سرنشین خود را حمل می‌کند و فقط کادیلاک اسکالید لوکس‌تر از آن بوده و تجهیزات (کمی) بیشتری را ارائه می‌کند. بااین‌حال یوکان دنالی با قیمت 78,500 دلار اصلاً ارزان نیست اما اگر به دنبال نمونه‌ای ارزان‌تر هستید می‌توانید یوکان XL استاندارد را انتخاب کنید که قیمتش از 51,400 دلار شروع شده و 27 دلار ارزان‌تر از XL دنالی است. البته این هم هنوز چندان ارزان نیست اما بسیاری از ویژگی‌های مشابه دنالی را ارائه می‌کند. ولی اگر پول برای شما مسئله‌ای نیست، یوکان XL دنالی انتخابی کاملاً ایده آل است. این خودرو مانند اسکالید بیش‌ازحد زرق‌وبرق دار نیست اما هنوز هم تجهیزات مناسبی ارائه می‌کند؛ بنابراین در پایان می‌توان گفت جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی ماشینی فوق‌العاده است.

2016-gmc-yukon-xl-denali--7_800x0w

 

نقاط مثبت

یک SUV فوق‌العاده با قدرتی عضلانی، فضای زیاد کابین برای حمل 8 نفر، موتور V8 بزرگ و قدرتمند، تجهیزات زیاد و ویژگی‌های لوکس

نقاط منفی

قیمت گران، هزینهٔ سوخت زیاد و پارک کردن دشوار

 

رقبا

لینکلن نویگیتور L، اینفینیتی QX80، تویوتا لندکروزر، لندروور دیسکاوری و آئودی Q7

 

مشخصات فنی

GMC Yukon XL Denali 4WD 2016
پیشرانه 6.2 لیتری V8
قدرت 420 اسب بخار
گشتاور 620 نیوتن متر
گیربکس 8 سرعته اتوماتیک
محور محرک چهارچرخ
شتاب صفرتاصد 6 ثانیه
حداکثر سرعت 180 کیلومتر در ساعت
فاصلهٔ بین دو محور 3.3 متر
طول/عرض/ارتفاع 5.7/2.04/1.96 متر
مصرف سوخت 14.7 لیتر (ترکیبی)
قیمت پایه 70,745 دلار
قیمت تست‌شده 78,520 دلار

منبع: TopSpeed

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

26 دیدگاه

 1. ferrari
  سوابق: (607 دیدگاه) ,

  خیلی بزرگو جاداره. جون میده برا مسافرت

  پاسخ
  1. Ashkan
   سوابق: (346 دیدگاه) ,

   آدم بخواد اینو بخره میره دیگه اسکالیدش و میخره

   پاسخ
   1. علي
    سوابق: (922 دیدگاه) ,

    فقط یمشکل بزرگ هست اونم اینه اگر همه با هم یدستگاه از اینا بخرن نفت و سوخت جهان در کوتاهترین مدت به اتمام میرسه و گرمای کره زمین به بالاترین سطح ممکن میرسه و یخچالهای دائمی قطب از بین میره و کره زمین مملو از آب میشه و هممون غرق خواهیم شد.

    پاسخ
    1. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (2798 دیدگاه) ,

     به علی
     داداش این حرفها برا گذشته بود
     این ماشین ازلحاظ مصرف و الایندگی بسیار خوبه

 2. حمیدرضا
  سوابق: (954 دیدگاه) ,

  با این همه امکانات و موتور و هیکل تنومند حدود 230 میلیون با پول کم ارزش ما میشه تهیش کنی اونوفت ما باید با این قیمت سانتافه بخریم
  البته این ماشین با این هیکل کلا به درد ایران و خصوصا شهر تهران با اون خیابونای تنگ و جای پارکای داغون نمی خوره

  پاسخ
 3. مجید
  سوابق: (637 دیدگاه) ,

  من از این ماشین خوشم میاد ولی به نظر من یه سری عیب کوچیک داره مثلا دسته گیربکس پشت فرمون خیلی بزرگه و مثل ماشین های قدیمی هستش بعدشم موتورش خیلی پتانسیل خوبی داره برای بهتر بودن که انگار نخواستن درست کنن و در ضمن بعضی از تجهیزات به درد بخور مثل غیرفعالسازی سیلندرها رو نداره و ترمز اسفنجی و قیمت ناعادلانه ش که به کنار کیفیتش خیلی بالا نیست مثلا تو همین کشور خودمون تو کیش این ماشین رو مجله ماشین تست کرد و مالکش گفته بود فراخوان خورده بابت یک ایراد که باعث میشد همش حالت AWD باشه و مصرف واستهلاکش بالا باشه ولی در کل ماشین توانییه

  پاسخ
  1. كوروش
   سوابق: (677 دیدگاه) ,

   داستان اصالت هستش قضیه دندش، بنظرم بهتره تغییر نکنه اما توی فناوری تجربه من میگه خودرو های امریکایی بجز کادیلاک بیشتر می خواهند خودرو های کاربردی باشند تا مدرن توی امریکا در کل بنظرم فقط کادیلاک هستش که بسیار جهانی فکر می کنه و خودشو هیشه رقیب جدب bmw و بنز معرفی می کنه و اینو بگم کیفیت خودرو های امریکایی اصولا بسیار بالاست فقط جزئیات امریکایی هارو نداره همین

   پاسخ
 4. (ali (CHEVY NOVA
  سوابق: (2798 دیدگاه) ,

  زنده بادهیولا
  خیلی وقت بود از یوکان قدرتمند خبری نبود
  مجید جان داداش شما تا حالا ماشینی که دسته دندش پشت فرمون بوده رو نروندی اونقدر لذت داره و راحت هست تعویض دنده از پشت فرمون که نمیدونی
  موتورشم خیلی قدرت خوبی داره اگه بخوان ازش قدرت بیشتری بگیرند عمر موتور ماشین کم میشه
  تازه همه امریکایی های 8 سیلندر از 2007 به این ور سیستم از کار انداختن نیمی از سیلندرها رو داشتن

  پاسخ
  1. كوروش
   سوابق: (677 دیدگاه) ,

   نه فورد اکسپندشن و اکسپولرر قابلیت از کار انداختن سیلندر رو نداره ؟

   پاسخ
 5. Nima
  سوابق: (1009 دیدگاه) ,

  دیشب یدونشو دیدم😍😍
  عااااالیه واقعا عالى
  نمیدونم تو همین اصفهان هم چطورى پارکش میکنه😂
  راستى: لطفا غلط هاى املایى رو درست کنین. مرسى امیر جان بابت ترجمه عالى و روانت.

  پاسخ
   1. Nima
    سوابق: (1009 دیدگاه) ,

    عزیزین، عکس پروفایلتون هم عالیه. قشنگ نسل جدید عکس پروفایل من هست،همون رنگ

    پاسخ
 6. بنتلی
  سوابق: (1419 دیدگاه) ,

  خیلی ازین خودرو خوشم میاد،واقعا بزرگ و پر ابهته،شتابش هم نسبت ب وزنش فووق العادس.

  پاسخ
 7. علیرضا
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  به نظرم اون قسمت پشتش از نمای جانبی که ماشین رو میبینی خیلی تو ذوق میزنه و اصلا با ماشین هم خونی نداره بیش از حد کشیده شبیه ون شده

  پاسخ
 8. PlymouthBarracuda
  سوابق: (85 دیدگاه) ,

  در دنیای کنونی که پُرشده از کراس‌اوورهای ضعیف و بی‌خاصیت، بدون شک جی‌ام‌سی یوکان XL دنالی یک SUV بزرگ و قدرتمند است…..

  پاسخ
 9. تمدن عرب
  سوابق: (119 دیدگاه) ,

  طراحی داخلیش می تونست بهتر از این بشه

  پاسخ
 10. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  کلا شاسی بلندهای امریکایی رو هر کاری کنی و هر چقدر هم که شکلشون رو به روزتر و مدرن تر کنی باز حس ابهت و قدرت کلاسیک رو بهت منتقل می کنه

  پاسخ
 11. سعید
  سوابق: (226 دیدگاه) ,

  به این میگن ماشین، بقیه همه اسباب بازین! البته این به تگزاس هم احتیاج داره که لذتش تکمیل بشه! خدا هردوشو قسمت کنه…

  پاسخ
 12. حميد
  سوابق: (1103 دیدگاه) ,

  هر چی فکر میکنم نمی تونم با هاش ارتباط برقرار کنم

  پاسخ
 13. یاس ی
  سوابق: (251 دیدگاه) ,

  دوستمون میگفت اگه همه از ماشین داشته باشن منابع سوختمون زود تموم میشه، فکر کنم اگه این ماشین را تحت فشار قرار ندی سوختش خیلی از ماشینهای ضعیف ما بیشتر نباشه، الان ماشینهای 1500 یا 1800 ما مصرف سوختشون بیشتر از ماشینهای 6 یا 8 سیلندر دنیا هستش، البته تاکید میکنم در صورتی که با اون ماشینها در حالت اسپرت رانندگی نکنیم.

  پاسخ
 14. امیراسکندر
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  من کاری به تجهیزات و … ندارم. شکل و طراحی ظاهری ماشین اصلا زیبا نیست و نه تنها حس قدرت و ابهت را منتقل نمیکنه بلکه بیشتر حس پیری، خستگی و ناتوانی را در ظاهر خود از همه جوانب داره با اینکه 8 سیلندر پرقدرته. پاترول شش سیلندر که برای دو سه دهه قبل است خیلی زیباتر از اینه و حس قدرت و توانمندی رو به آدم میده. حتی لآن.
  با اینکه ساختار چهارگوشی داره ولی چراغهای جلوش با اون هماهنگی نداره. رینگهاش بهش نمیاد. پهنای تایرش کمه. در طراحی اون سعی شده از لندکروز هم الهام بگیرن ولی ناهمگونی در همه زوایا وجود داره…
  من فکر نکنم اینو بخرم…! خیلی ایراد داره!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x