حضور قدرتمند گک موتور در نمایشگاه دیترویت

گروه خودروسازی گوانگژو یا به‌صورت مخفف گک موتور (GAC Motor) یکی از خودروسازانی چینی است که به‌طورجدی برنامهٔ حضور در بازار ایالات‌متحده را دنبال می‌کند. هرچند این شرکت هنوز فروش خودروهای خود در آمریکا را آغاز نکرده ولی بااین‌حال امسال هم تعداد زیادی از محصولاتش را در نمایشگاه دیترویت به نمایش درآورده است. برجسته‌ترین خودروی گک در نمایشگاه دیترویت امسال کانسپتی بنام Entranze است که اولین خودروی طراحی شده در مرکز طراحی آمریکای شمالی گک محسوب می‌شود.

هرچند در غرفهٔ گک در دیترویت این کانسپت بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است اما تعداد زیادی از محصولات تولیدی این شرکت نیز در اینجا به نمایش درآمده‌اند که قطعاً ارزش توجه کردن را دارند. هرچند گک پیش‌ازاین اعلام کرده که قصد دارد تا پایان دههٔ میلادی جاری فروش خودروهای خود را در بازار ایالات‌متحده آغاز کند اما هنوز هیچ‌کدام از محصولاتش آمادهٔ فروش در این کشور نیستند زیرا هیچ‌یک از خودروهایی که در دیترویت امسال به نمایش درآمده‌اند به چراغ‌های شب‌نمای الزامی در قوانین ایمنی دولتی ایالات‌متحده مجهز نیستند و صفحه آمپر تمامی آن‌ها نیز بر اساس سیستم متریک است.

بااین‌حال کیفیت محصولات گک، کارشناسان آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است زیرا متریال داخلی آن‌ها به‌طورکلی قابل‌قبول بوده و کیفیت ساخت آن‌ها بالاتر از حد متوسط است. همچنین تقریباً تمامی محصولات این شرکت طراحی زیبایی دارند تا جایی که به نظر می‌رسد این خودروها توسط شرکت‌هایی معتبر و باسابقه طراحی شده باشند. این در حالی است که طراحی هیچ‌کدام از محصولات گک به‌طور مستقیم از خودروهای معتبر جهانی کپی‌برداری نشده است.

به‌زودی فروش محصولات گک در بازار ایالات‌متحده آغاز می‌شود و به‌احتمال‌زیاد این شرکت تا سال آینده محصولات خود را برای عرضه در این کشور آماده خواهد کرد زیرا گک هم‌اکنون محصولاتی تولید می‌کند که به سلیقهٔ خودرویی آمریکایی‌ها بسیار نزدیک است. مثلاً کراس‌اوورهای GS5، GS7 و GS8 و همین‌طور مینی‌ون GM6 بشدت کارشناسان آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده‌اند. حال در ادامهٔ این مطلب نگاهی خواهیم داشته به تمامی محصولات گک که در نمایشگاه دیترویت 2019 به نمایش درآمده‌اند.

GA4

این یک سدان کامپکت است که برای اولین بار رسماً در نمایشگاه دیترویت 2018 به‌عنوان جایگزین سدان قدیمی GA5 رونمایی شد. GA4 با دو پیشرانهٔ مختلف ارائه می‌شود. موتور اول یک واحد 1.5 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی با 114 اسب بخار قدرت و دومی یک نمونهٔ 1.3 لیتری چهار سیلندر توربو با 137 اسب بخار قدرت است. این خودرو مدت کوتاهی بعد از رونمایی، با قیمتی بین 73,800 یوآن (10,900 دلار) تا 115,800 یوآن (17,000 دلار) از ژانویهٔ 2018 در بازار چین عرضه شد. عرضهٔ این سدان کامپکت در بازار ایالات‌متحده نیز برای امسال برنامه‌ریزی شده است. گک GA4 در بازار آمریکا با رقبایی چون هوندا سیویک و هیوندای الانترا مواجه خواهد بود.

GM8

این خودرو یک مینی‌ون بزرگ یا فول سایز است که برای اولین بار در نمایشگاه گوانگژو 2017 رونمایی شد. GM8 اولین مینی‌ون گک محسوب می‌شود و این شرکت برای اولین بار با این خودرو به بازار مینی‌ون‌ها وارد شد. سازندهٔ چینی این ماشین را با یک پیشرانهٔ 2 لیتری چهار سیلندر توربو ارائه می‌کند که 200 اسب بخار قدرت دارد. نیروی این موتور از طریق یک گیربکس شش سرعتهٔ دوکلاچه به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. GM8 در سه‌ماههٔ نخست سال گذشته با قیمتی بین 176,800 یوآن (26,100 دلار) تا 259,800 یوآن (38,300 دلار) به بازار چین عرضه شد. اگر این مینی‌ون در بازار ایالات‌متحده عرضه شود باید با خودروهایی مثل کرایسلر پاسیفیکا و هوندا اودیسه به رقابت بپردازد.

GM6

این خودرو که برای اولین بار در نمایشگاه پکن 2018 رسماً به نمایش عمومی درآمد، یک مینی‌ون میان سایز است و در جایگاهی پایین‌تر از GM8 قرار می‌گیرد. این دومین مینی‌ون گک محسوب می‌شود. سازندهٔ چینی برای این مینی‌ون یک پیشرانهٔ 1.5 لیتری چهار سیلندر توربو را در نظر گرفته که 150 اسب بخار قدرت دارد. GM6 از سه‌ماههٔ سوم سال گذشته با قیمتی از 109,800 یوآن (16,200 دلار) تا 159,800 یوآن (23,600 دلار) در بازار چین عرضه شده است.

GS3

GS3 یک کراس‌اوور ساب‌کامپکت است و کوچک‌ترین کراس‌اوور ساخت گک محسوب می‌شود. این خودرو در ابتدا در نمایشگاه گوانگژو 2017 رونمایی شد و سپس در نمایشگاه دیترویت 2018 نیز به نمایش درآمد. برای GS3 هم همان پیشرانه‌های سدان GA4 شامل 1.5 لیتری تنفس طبیعی 114 اسب بخاری و 1.3 لیتری توربوشارژ 137 اسب بخاری ارائه می‌شود. گیربکس‌ها نیز شامل دو نمونهٔ پنج سرعتهٔ دستی و شش سرعتهٔ اتوماتیک می‌شود. این کراس‌اوور ساب‌کامپکت در بازار چین با قیمتی بین 73,800 یوآن (10,900 دلار) تا 116,800 یوآن (17,200 دلار) قابل خریداری است.

GS4

این ماشین یک کراس‌اوور کامپکت است و قدیمی‌ترین کراس‌اوور در حال تولید گک به‌حساب می‌آید. نسخهٔ پیش‌تولید یا کانسپت GS4 در ابتدا در نمایشگاه دیترویت 2015 رونمایی شد و سپس نسخهٔ نهایی و تولیدی آن در نمایشگاه شانگهای 2015 در معرض دید عموم قرار گرفت. پیشرانهٔ پایهٔ این خودرو همان نمونهٔ 1.3 لیتری توربوشارژ مدل کوچک‌تر GS3 است اما برای GS4 یک موتور قوی‌تر 1.5 لیتری توربو با 152 اسب بخار قدرت هم قابل انتخاب است. نیروی این موتورها توسط گیربکس‌های هفت سرعتهٔ اتوماتیک و هفت سرعتهٔ دوکلاچه صرفاً به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. GS4 با قیمتی بین 89,800 یوآن (13,250 دلار) تا 151,800 یوآن (22,400 دلار) در بازار چین عرضه می‌شود و یکی از پرفروش‌ترین کراس‌اوورهای بازار این کشور است.

GS5

نسل اول GS5 در نمایشگاه گوانگژو 2011 رونمایی شده و اولین کراس‌اوور گک به‌حساب می‌آمد. این خودرو با یک فیس‌لیفت تا سال 2017 روی خط تولید باقی ماند و سپس حدود یک سال بعد، در نمایشگاه پاریس 2018 نسل دوم آن رسماً رونمایی شد. نسل دوم GS5 کاملاً نسبت به نسل قبلی متحول شده است. برای این خودرو یک پیشرانهٔ 1.5 لیتری چهار سیلندر توربو در نظر گرفته شده که در دو سطح قدرت 152 و 170 اسب بخار ارائه می‌شود. انتقال نیروی این موتور هم توسط گیربکس‌های پنج سرعتهٔ دستی و شش سرعتهٔ اتوماتیک صورت می‌گیرد. برخلاف کراس‌اوورهای قبلی گک، برای GS5 سامانهٔ چهارچرخ محرک هم ارائه می‌شود. این خودرو در بازار چین بین 109,800 یوآن (16,200 دلار) تا 169,800 یوآن (25,000 دلار) قیمت دارد.

GS8

این خودرو که برای اولین بار در نمایشگاه پکن 2016 رونمایی شد، یک کراس‌اوور میان سایز سه ردیفه است که بزرگ‌ترین محصول گک یا پرچم‌دار آن محسوب می‌شود. GS8 به یک موتور 2 لیتری توربو با 200 اسب بخار قدرت و 320 نیوتن متر گشتاور مجهز شده که نیروی آن توسط یک گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های جلو یا هر چهارچرخ انتقال پیدا می‌کند. این ماشین یکی از مناسب‌ترین محصولات گک برای عرضه در بازار ایالات‌متحده محسوب می‌شود و به همین دلیل تاکنون چندین بار در نمایشگاه دیترویت به نمایش درآمده است. GS8 که در بازار ایالات‌متحده باید با خودروهایی مثل تویوتا هایلندر و جی‌ام‌سی آکادیا به رقابت بپردازد، در بازار چین با قیمتی بین 163,800 یوآن (24,200 دلار) تا 259,800 یوآن (38,300 دلار) عرضه می‌شود.

GS7

این خودرو که نسخهٔ کوتاه‌تر و پنج‌نفرهٔ GS8 محسوب می‌شود، رونمایی جهانی آن در نمایشگاه دیترویت 2017 انجام گرفت. این مدل فاصلهٔ محوری و طول کمتری نسبت به GS8 دارد اما ظاهر آن کاملاً با برادر بزرگ‌ترش یکسان بوده و فقط در طراحی ستون C با آن متفاوت است. GS7 هم به همان موتور 2 لیتری 200 اسب بخاری مجهز است اما در کنار آن یک موتور کوچک‌تر 1.8 لیتری توربو با 188 اسب بخار قدرت هم برای آن ارائه شده است. این کراس‌اوور میان سایز از ژوئن سال 2017 با قیمتی بین 149,800 یوآن (22,100 دلار) تا 209,800 یوآن (30,900 دلار) در بازار چین عرضه شده است.

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

13 دیدگاه

 1. پیکان جوانان گوجه ای
  سوابق: (943 دیدگاه) ,

  با عرضه احتمالی این خودرو برای اولین بار میتونیم میزان ایمنی واقعی خودروسازهای چین ببینیم چون هر دو سازمان ایمنی امریکا اونو تست میکنن

  پاسخ
  1. پویان
   سوابق: (253 دیدگاه) ,

   میتونه استانداردها رو بگیره .
   راه مبارزه برای چینی ها خودروهای الکتریکیه که تویوتا و هوندا و خودروسازای المانی واردش نشدن هنوز جدی .
   وگرنه مبارزه در زمین خودروهای معمول الان شانسی برای پیروزی باه دلیل وجود این همه خودروساز جا افتاده ندارند

   پاسخ
 2. m4
  سوابق: (280 دیدگاه) ,

  کپی در انواع مختلف!!!
  هر کدوم از روی یه ماشینی کپ شده 🙂

  پاسخ
  1. 917
   سوابق: (79 دیدگاه) ,

   دیگه بامزه نیست!😐
   زیر پست ماشینای چینی پر شده از کامنت تکراری و اعصاب خورد کن که فلان جاش تقلید فلان ماشینه و …

   پاسخ
 3. آرمان
  سوابق: (81 دیدگاه) ,

  در کل دلنشین بود .
  ما به راحتی میتوانستیم در این جایگاه باشیم .
  اما حیف و صد حیف
  خاک بر سر شده ایم .

  پاسخ
 4. AMANTE
  سوابق: (273 دیدگاه) ,

  صنعت خودروسازی چین و ( گک موتور ) امیدوارم در آمریکا خوب فروش کنید و موفق باشید.
  چینی ها بتونن خودرو هاشون رو با طراحی شرقی یا شرقی آمریکایی، کیفیت، نوآوری و فناوری، اطمینان و ایمنی و قیمت مناسب ارائه کنن. بعد مدتی راحت تو بازار آمریکا جا می افتن و پیشرفت میکنن.

  پاسخ
  1. پویان
   سوابق: (253 دیدگاه) ,

   درستهخ ولی جا افتادن سخته مخصوصا وقتی انقدر خودرو ساز هست دوستم گفت اونجا این جمله ورد زبونه
   کیفیت و زیبایی المانی
   استهلاک کم و طول عمر لکسوس تویوتا هوندا
   تنها راه چینی ها خودرو برقیه چون مهمترین قسمتش که مربوط به باطریه چینی ها حرف زیادی برای کفتن دارند در مورد باطری هم بحث سرعت رسیدن به تولید انبوه به اندازه کیفیت باطری مهمه

   پاسخ
   1. AMANTE
    سوابق: (273 دیدگاه) ,

    بله چین بتونه خودروهای الکتریکی رو قبل کمپانی های مطرح مثل ( فولکس واگن ) که می خواد محصولات الکتریکی برای عموم مردم تولید و عرضه کنه.
    معرفی و تولید و عرضه کنه برای صنعت خودرویی چین خیلی خوب میشه مخصوصا با تجربه ی که چین تو ساخت باتری ها داره ولی همینطور ریسک بالایی داره که بخوان همون اول با محصولات الکتریکی وارد بازار خودروی آمریکا بشن.

    پاسخ
 5. حمیدرضا
  سوابق: (2344 دیدگاه) ,

  خیلی قیمتاشون خوبه خصوصا با شناختی که از اپشن دوستی چینی ها میره ارزش پرداختیش بیش از قیمته و معمولا در امریکا ماشینو ده سال نگه نمی دارن پس باید منتظر موند و دید چقدر ازش استقبال میشه

  پاسخ
 6. me84
  سوابق: (1542 دیدگاه) ,

  .
  لری پیج یکی از بنیانگذاران گوگل حرف قشنگی زده. یه بار تو یه سمینار گفته: من از یاهو و مایکروسافت و اپل و فیس بوک و کلیه شرکتهای رده بالایی که الان به نوعی تو صنعت IT رقیب گوگل هستن ترسی ندارم. ترس من از اون نوجوانیه که الان داره تو اتاق خونشون چیزی میسازه و ما زمانی میفهمیم چی ساخته که اون تبدیل شده به یه غول بزرگ و تمام معادلات همه مارو بهم زده.
  تو صنعت خودروسازی، شرکتهای بزرگ و معتبر امثال گوگل هستن و شرکتهای چینی همون نوجوان توی اتاقش. حالا هرچقدر هم کپی کنه یا موتور ضعیف بذاره یا ایمنیش و کیفیتش کم باشه یا چه میدونم چرخاش کوچیک باشه و ووو…….. در هر صورت داره میره جلو و چیزی که مهمه همینه که داره با تمام توان میره جلو. همین کافیه که تو خودروساری معادلات رو بهم بزنه.
  احتمال خیلی قوی بعدشم نوبت هنده. اونا هم بشدت دارن رو زیرساختهاشون کار میکنن.

  پاسخ
  1. مهدی
   سوابق: (489 دیدگاه) ,

   اتفاقا یکی از دلایل برتری امریکایی توجه شدید به نو اوری هستش و در دنیا با اختلاف اولین کشور در استارت اپ ها هستن یک مقاله جالی در مورد mit خوندم نوشته بود در و دیوار این دانشگاه پر از اگهی هستش البته نه اگهی استخدام اگهی مشارکت برای یک کار جدید و اصولا دانشگاهایی مثل هاروارد و‌ام ای تی کارمند پرورش نمیدن بلکه کارافرین تحویل جامعه می دهند بعد از امریکا اس… دومین کشور هستش و این تفاوت اشکار یک سیستم‌موق مدرن مدیریتی امریکایی هستش

   پاسخ
 7. امیر
  سوابق: (189 دیدگاه) ,

  (صفحه آمپر تمامی آن‌ها نیز بر اساس سیستم متریک است.)
  میشه اینو توضیح بدید؟ یعنی چی بر اساس سیستم متریکه؟

  پاسخ
 8. شایان
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  ۱۵۰۰ سی سی ها در سرزمین ۷ لیتری ها!!!!!!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.