تجربه و آزمایشداج

اولین تجربهٔ رانندگی با دوج دورانگو هلکت، آقای باورنکردنی

هر وقت دوج دورانگو هلکت را استارت می‌زنیم، تصویری ذهنی از کل خانوادهٔ خود داریم که همگی جیغ می‌کشند! به همین دلیل، پیش از اینکه کسی سوار این هیولای ۷۱۰ اسب بخاری شود باید از او پرسید که مشکل قلبی نداشته باشد و بتواند هیجانی بیش‌ازحد را تحمل کند زیرا دورانگو هلکت با بهره‌گیری از سامانهٔ چهارچرخ محرک جیپ ترک‌هاوک، یک خودروی خانوادگی است که می‌تواند مسافت ۴۰۰ متر را ظرف ۱۱.۷ ثانیه طی کند؛ بنابراین، هرکسی با هر سطحی از مهارت رانندگی که پشت دورانگو هلکت بنشیند نمی‌تواند فوق‌العاده بودن آن‌را انکار کند.

نمای بیرونی دورانگو هلکت کاملاً با خوی وحشی آن منطبق است و صدای اگزوز جذاب آن مثل موسیقی متن فیلم‌های ماجراجویی است. این اعجوبهٔ آمریکایی با غرش مهیب پیشرانه و غرغر سوپرشارژر، رعدآسا ظرف ۳.۴ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این یک اس‌یووی سه ردیفه است که ۲.۵ تن وزن دارد اما ظرف ۸.۴ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

از هر معیاری که برای درک توانایی‌های دورانگو هلکت استفاده کنید گیج‌کننده خواهد بود. فورد موستانگ شلبی GT500؟ در شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر ۰.۳ ثانیه کُندتر است. دوج وایپر ACR؟ در پایان مسافت ۴۰۰ متر دورانگو هلکت بسیار به آن نزدیک خواهد بود. قطعاً سامانهٔ چهارچرخ محرک و برنامه‌ریزی عالی سیستم لانچ کنترل نقش مهمی در تبدیل ۷۱۰ اسب بخار قدرت این ماشین به شتاب رو به جلو دارد اما این موجب نمی‌شود دیگر ویژگی‌های چشمگیر دورانگو هلکت را نادیده بگیریم.

تیم آزمایش ما که همه خودرویی دیده و آزمایش کرده است تا زمانی که مطمئن نباشد از خودرویی تمجید نمی‌کند اما سردبیر آزمون‌های جاده‌ای ما واقعاً دورانگو هلکت را تحسین می‌کند. حتی با چند دقیقه رانندگی در خیابان نیز عمیقاً می‌توان به فوق‌العاده بودن این ساختهٔ دوج پی برد اما تا زمانی که پدال گاز تخته نشود، دورانگو هلکت نمی‌تواند تمام خشم خود را خالی کند زیرا در رانندگی‌های آرام مثل یک گربهٔ بزرگِ رام خواهد بود.

اما اگر یک چیز موجب شود دورانگو هلکت (و اکثر هلکت‌هایی که آزمایش کرده‌ایم) نتواند خودرویی کاملاً بی‌نقص و عالی در همهٔ زمینه‌ها باشد، ترمزها هستند. هم در خیابان و هم در پیست، همهٔ رانندگان آزمایشی ما عملکرد ترمزهای خودرو را نه‌چندان مناسب توصیف کردند. البته اعداد ترمز گیری دورانگو هلکت بد نیستند زیرا در بهترین عملکرد خود، از سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت ظرف ۳۳.۵ متر متوقف شد که دقیقاً در حد شاسی‌بلندهای پرفورمنسی مثل آلفارومئو استلویو کوادریفولیو و آئودی SQ7 است اما پدال بلند و نامطمئن روی اعتمادبه‌نفس راننده تأثیر می‌گذارد و در رانندگی‌های جاده‌ای کاملاً می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

دورانگو هلکت در آزمایش شتاب جانبی به‌طور متوسط عدد قابل‌توجه ۰.۹۰ جی را به ثبت رساند که تقریباً هم‌اندازهٔ سوبارو WRX است و در پیست هشتی شکل ما نیز موفق به ثبت شتاب جانبی ۰.۷۷ جی شد که اختلاف ناچیزی با آلفارومئو استلویو کوادریفولیو دارد؛ اما بااین‌وجود، خودرو در شتاب گیری‌های سخت، رفتارهای ناراحت‌کننده‌ای مثل بلند شدن دماغه از خود نشان داد. این رفتارها وقتی در کنار احساس نامطمئن ترمز قرار می‌گیرد موجب می‌شود دورانگو هلکت با وجود همهٔ توانایی‌های چشمگیر، کاستی‌هایی را هم نشان دهد.

اما با بازگشت به جاده، این کاستی‌های جزئی فراموش می‌شوند زیرا حرکات بدنهٔ خودرو بسیار خوب کنترل می‌شود و مشکلاتی که در برخی خودروهای پرفورمنس بلندقد دیده می‌شود در اینجا وجود ندارد. دلیل اصلی این ویژگی، فنرهای جدید در دامپرها هستند که بادی‌رول را بدون آنتی‌رول بارهای سفت‌تر محدود می‌کنند. البته وزن بالای دورانگو همیشه مشهود است اما اصلاح سیستم تعلیق موجب می‌شود بتوان در جاده از آن لذت برد.

با پارک کردن خودرو و نگاهی به کابین، هم ویژگی‌های خوب و هم بد دیده می‌شوند. نمونهٔ مورد آزمایش ما به گروه داخلی پریمیوم مجهز است که در تزئین این کابینی که اخیراً بروز شده بسیار عالی عمل کرده است. تریم‌های فیبر کربنی که یادآور ساخته‌های لامبورگینی هستند به همراه تریم‌های جیر و غربیلک فرمان قطور، فضای اسپرتی به داخل دورانگو هلکت بخشیده‌اند. مثل دیگر دورانگوهای شش‌نفره، در هلکت نیز در دو ردیف نخست صندلی‌ها فضا کاملاً مناسب است و فضای صندلی‌های ردیف سوم هم کافی به نظر می‌رسد. از سوی دیگر، صفحه آمپر نسبتاً ناخوانا است و پد شارژ بی‌سیم هم به‌خوبی گوشی را در برنمی‌گیرد تا از پرواز آن در هنگام رانندگی‌های هیجانی جلوگیری کند.

چنین قدرت زیادی در خودرویی با این وزن، مسئولیت بزرگی بر دوش راننده می‌گذارد که آن دیدن پایین رفتن آمپر بنزین در هنگامی است که سوپرشارژر و انژکتورها دیوانه‌وار هوا و بنزین را وارد موتور می‌کنند. طبق اعلام EPA، دورانگو هلکت در هر صد کیلومتر در شهر ۱۹.۶ لیتر، در بزرگراه ۱۳.۸ لیتر و به‌طور ترکیبی ۱۸.۱ لیتر بنزین مصرف می‌کند اما در آزمایش‌های خشن و تهاجمی ما، مصرف بنزین به ۲۶ لیتر در هر صد کیلومتر هم رسید. بله این واقعاً مصرف بالایی است اما چه کسی آن‌قدر از لذت‌های دنیوی فاصله گرفته که بتواند در برابر رانندگی با دورانگو هلکت مقاومت کند؟

در دورانگو هلکت همه‌چیز بزرگ است. اعداد بزرگ، عطش بزرگ برای سوخت، اندازهٔ بزرگ و برچسب قیمتی بزرگ. قیمت این خودرو از ۸۲,۴۹۰ دلار آغاز می‌شود که این عدد در نمونهٔ مورد آزمایش ما به ۸۸,۴۷۰ دلار رسیده است. بااین‌وجود، اگر توانستید، یک اس‌یووی سه ردیفهٔ دیگر پیدا کنید که پرفورمنسی بهتر و قیمتی کمتر از دورانگو هلکت داشته باشد. به همین دلیل است که همهٔ ۲ هزار دستگاه این خودرو در ماه ژانویه به فروش رسید و به دلیل استقبال زیاد، دوج مجبور شد تعداد بیشتری از آن تولید کند؛ بنابراین، به افراد خوش‌شانسی که توانسته‌اند یک دستگاه دورانگو هلکت بخرند توصیه می‌کنیم از همهٔ شیطنت و خشونت آن لذت ببرید اما قبل از آن از امن بودن جای سرنشینان و تلفن همراه خود مطمئن شوید!

مشخصات فنی

Dodge Durango Hellcat 2020

پیشرانه ۶.۲ لیتری V8 سوپرشارژ
قدرت ۷۱۰ اسب بخار
گشتاور ۸۷۵ نیوتن متر
گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک
محور محرک چهارچرخ
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۴ ثانیه
مسافت ۴۰۰ متر ۱۱.۷ ثانیه
توقف از ۹۶ ۳۳.۵ متر
شتاب جانبی ۰.۹۰ جی
وزن ۲۵۰۰ کیلوگرم
توزیع وزن ۵۵ به ۴۵ جلو/عقب
فاصلهٔ محوری ۳,۰۴۳ میلی‌متر
طول ۵,۱۰۵ میلی‌متر
عرض ۱,۹۴۰ میلی‌متر
ارتفاع ۱,۸۳۱ میلی‌متر
ظرفیت سرنشین ۶ نفر
مصرف سوخت ۱۸.۱ لیتر ترکیبی
قیمت پایه ۸۲,۴۹۰ دلار