بررسی دوچرخه‌های موجود در بازار: مریدا مَتس 15

کمپانی مریدا ازجمله برندهای معتبر و رده بالایی است که به ارائه دوچرخه در انواع مختلف مانند دوچرخه‌های کوهستانی و مسابقه‌ای و شهری و … می‌پردازد. در این مقاله قصد داریم از سری matts این برند، مدل matts 15 سال 2013 را البته با نیم‌نگاهی به مقالهٔ قبلی بررسی کنیم تا به‌منظور راهنمایی شما برای انتخاب هرچه بهتر در این زمینه، یک مقایسهٔ کوچکی نیز بین این مدل و مدل بررسی شده قبلی داشته باشیم؛ پس توصیه می‌کنیم اگر که از مقالهٔ قبلی بازدید نکرده بودید، حتماً سری به آن بزنید تا مطالب این مقاله برایتان نامفهوم نباشد.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

در یک بررسی اجمالی و مختصری که در نگاه اول به این دوچرخه انجام می‌دهیم، دو مورد توجهمان را به خود جلب می‌کند؛ یکی وجود ظرافت‌های موجود در قطعات مختلف که ما را در شهری یا مسابقه‌ای بودن این مدل به شک می‌اندازد و در ادامه به مزایا و معایب این نکته می‌پردازیم، دیگری وجود نام کشورهای مونتاژ کننده قطعات این دوچرخه که بر روی تقریباً تمامی قطعات این مدل ثبت شده بود و مسلماً وجود چنین موردی، به خریدار یک حس اطمینان از انتخابی که کرده است می‌دهد.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

بدنهٔ این مدل که مونتاژ کشور تایوان است، از دو میلهٔ افقی و عمودی استوانه‌ای شکل و یک میلهٔ مورب مثلثی شکل تشکیل شده که در هماهنگی کامل با یکدیگر اتصال پیدا کرده‌اند. همچنین دو جفت میلهٔ انتهایی بدنه که مخصوص نصب سیستم تعویض دنده و ترمزها و چرخ عقب هستند، از ظرافت ویژه‌ای برخوردارند و البته نقصی در استحکام آن‌ها دیده نشده است. درمجموع باید گفت که بدنهٔ این مدل از وزن کمتری نسبت به مدل آزمایش‌شدهٔ قبلی (OVERLORD FIGHTER) بهره‌مند بود. رنگ این مدل مات بوده و از ترکیب رنگ بسیار زیبا و کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

فرمان این مدل نیز صرفاً دارای نشان مریدا بوده و از سازنده اصلی آن نشانی نیست. این فرمان از ساختاری افقی شکل و با یک انحنای کم در وسط بهره می‌برد که پهن بودن آن به‌واسطهٔ همین انحنای کم، دقتی بالاتر را برای راندن این مدل در خیابان‌های پرترافیک شهری می‌طلبد. همچنین در محل قرارگیری دست‌ها، از یک جفت پلاستیک با کیفیت پایین استفاده شده که مالک با وجود کارکردی کم، از جنس آن ابراز نارضایتی می‌کند.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

اما یکی از مواردی که در این مدل شاهد آن هستیم و مدل قبلی بررسی شده فاقد آن بود، کمک‌فنرهای تنظیم شونده در جلو بود که مشابه مدل قبلی، نشان SR SUNTOUR بر روی آن ثبت شده بود؛ هرچند که در روز آزمایش هر چه سعی کردیم نتوانستیم با چرخش دستگیرهٔ کوچک مربوط به تغییر حالت کمک‌فنر، تغییر محسوسی در عملکرد آن شاهد باشیم که مالک دوچرخه نیز بر این عقیده بود که این سیستم به‌کاررفته در این مدل، تقریباً بیهوده است درحالی‌که به یمن وجود آن در این مدل، باید مبلغ بیشتری پرداخت کرد.
همچنین رکاب‌های به‌کاررفته در این مدل نیز همانند کمک‌فنرها، ساخت SR SUNTOUR است که با رنگ سفید خود، اصلاً هماهنگی درخوری با دیگر اجزا برقرار نکرده و از ظاهر بسیار ساده‌ای برخوردار است. البته باید یادآور شد که هیچ ایرادی تا به حال پیدا نکرده‌اند؛ موردی که در مدل قبلی بررسی شده (OVERLORD FIGHTER) به علت عدم دقت کافی در مونتاژ، مالک را اذیت کرده بود؛ البته با کارکردی بیشتر نسبت به این دوچرخه.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

می‌رسیم به نقطه قوت این دوچرخه، بخش انتقال قدرت؛ این دوچرخه از یک سیستم تعویض دنده shimano مونتاژ کشور سنگاپور بهره می‌برد که از 8 دنده در عقب و 3 دنده در جلو تشکیل شده‌اند؛ شانژمان عقب آن مدل Acera بوده و در جلو از مدل Altus استفاده شده است که در هماهنگی کامل با پنل‌های تعویض دنده مونتاژ مالزی به‌کاررفته در این مدل هستند که به زیبایی فرمان آن کمک شایانی کرده‌اند و از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

یکی از بخش‌های مهم دوچرخه که تأثیر بسزایی در سواری آن دارد، لاستیک‌ها هستند. لاستیک‌های این مدل که مانند فرمان آن صرفاً از نشان مریدا بهره می‌برند، نسبتاً نازک هستند و مالک لاستیک عقب آن را به علت ساییدگی بیش‌ازحد با وجود کارکرد کم، با نمونهٔ سفارش جاینت تعویض کرده است. البته یک مرتبه هم به علت استفاده نادرست، تیوپ یکی از لاستیک‌ها دچار پارگی شده است. لازم به ذکر است که نام کشور تایوان هم بر روی لاستیک‌های فابریک این مدل و هم بر روی طوقه‌های این مدل حک شده است.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

علاوه بر لاستیک، یکی از نقاط ضعف این مدل، زین به‌کاررفته در آن است که بسیار نازک و سفت و فاقد به‌کارگیری هرگونه اسفنج در آن بوده و طراحی آن مخصوص استفاده در پیست است و در مسیرهای شهری تقریباً غیر قابل استفاده است. نکتهٔ جالب‌توجه اینکه در هنگام خرید، فروشنده یک روکش اسفنجی را که طبق ادعای خودش 50,000 تومان قیمت دارد، به‌عنوان اشانتیون بر روی این دوچرخه و مدل‌های دارای زین مشابه ارائه می‌دهد.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

ترمزهای این مدل نیز همانند مدل قبلی آزمایش شده (OVERLORD FIGHTER)، دارای پایه‌های ساخت PROMAX و از نوع لقمه‌ای آزبست دار بوده که پایهٔ به‌کاررفته در عقب آن، بعد مدتی با وجود کارکرد کم دوچرخه حالت ارتجاعی خود را از دست داده و توسط نمایندگی با نمونهٔ TEKTRO که سفارش جاینت است، تعویض شده است. دسته‌های ترمز نیز همانند مدل قبلی آزمایش شده از نوع V-Brake بوده که هماهنگی ظاهری آن با پنل‌های تعویض دنده بسیار خوب است.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

اما یکی از نکاتی که تعجب فراوان ما را در پی داشت، نبود لوازم فابریکی همچون جک و قمقمه به همراه پایه آن در این مدل بوده که مالک برای نصب یک جک ساده با قابلیت تنظیم ارتفاع بر روی آن، مجبور به پرداخت 35,000 تومان دیگر شد. برای سفارش یک قمقمهٔ بسیار ساده به همراه پایه آن که تقریباً جزو پایین رده‌ترین نمونه‌های بازار بود، بایستی مبلغ 60,000 تومان دیگر نیز پرداخته می‌شد که مالک از وجود چنین مزیتی بر روی دوچرخهٔ خود بی‌خیال شد.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

اما تجربه سواری با این مدل…
همان‌طور که گفته شد، برای یک سواری استاندارد با دوچرخه، بایستی زین را تا بالاترین حد ممکن یعنی تا جایی که هنگام قرارگیری رکاب در پایین‌ترین حالت، زانوی سمت رکاب مدنظر کاملاً صاف باشد، بالا آورد؛ اما زین این دوچرخه زاویهٔ نامناسبی با پایه و بدنهٔ آن داشته و وقتی آن را تا حالت استاندارد بالا آوردم، متوجه فشاری غیرعادی در هنگام سواری بر روی کمر شدم که حتی در کوتاه‌مدت آزاردهنده است، چه رسد به سواری بلندمدت؛ و این مورد به‌علاوهٔ مشکل سفتی زین آن که با وجود پوشش اسفنجی که در تصویر هم آن را مشاهده می‌کنید برطرف نشد، از لذت سواری آن به‌شدت می‌کاهد و مانع یک دوچرخه‌سواری با مدت زمان حتی متوسط می‌شود.

MERIDA MATTS 15 V
MERIDA MATTS 15 V

در مورد نمونهٔ مورد آزمایش باید بگویم که مالک در نگهداری مناسب و رسیدگی به آن بسیار کوشا بوده و همین دو هفتهٔ پیش برای بار دوم اقدام به شست‌وشوی سیستم انتقال قدرت یعنی زنجیر و چرخ‌دنده‌ها و همچنین گریس مالی ساچمه‌های چرخ‌های عقب آن توسط نمایندگی کرده است. این مورد در کنار کارکرد و عمر کم دوچرخه و سیستم انتقال قدرت خوب و با کیفیت باعث شده بود که انصافاً سواری بسیار نرمی را با این دوچرخه تجربه کنیم و دنده‌های آن نیز با اشاره‌ای به سرعت تعویض می‌شدند تا با عملکرد بسیار نرم و عالی خود، بخشی از لذتی را که زین این مدل از سواری می‌کاهد را جبران کنند و در پایان سواری، شما با یک احساس رضایت از آن پیاده شوید. همچنین باید به وزن کمتر این دوچرخه نسبت به مدل آزمایش‌شدهٔ قبلی (OVERLORD FIGHTER) اشاره کرد که سرعت گرفتن با آن راحت‌تر بود.


در اینجا باید این نکته را یادآور شد که در صورت استفادهٔ متوسط و یا زیاد از دوچرخهٔ خود، سالی یک‌بار اقدام به شست‌وشوی زنجیر و چرخ‌دنده‌ها با موادی مانند گازوییل یا بنزین و یا توسط افراد متخصص و روغن‌کاری مجدد آن‌ها و همچنین اقدام به تنظیم دنده‌ها توسط تعمیرکار نمایید تا از کیفیت سواری و قطعات دوچرخه شما کاسته نشود و با استهلاک کمتر، دوام آن بالا برود.


نتیجه‌گیری:
مریدا matts 15 هم‌اکنون در نمایندگی قیمتی در حدود 1,600,000 تومان تا 1,700,000 دارد. این دوچرخه همانند سایر مدل‌های مریدا به‌صورت یک پک قطعات و بدنه اصلی وارد شده و در نمایندگی سرهم می‌شود. شاید وجود نمایندگی و خدمات پس از فروش و همچنین 24 دنده بودن و وجود کمک‌فنرهای قابل تنظیم در این دوچرخه و همچنین وجود مارک MERIDA بر روی بدنه، اختلاف قیمت حدود 800,000 تومانی آن با مدل بررسی‌شدهٔ OVERLORD FIGHTER که فاقد موارد ذکر شده است را توجیه کند؛ مخصوصاً که نبودن خدمات پس از فروش برای دوچرخه‌های OVERLORD آزاردهنده است؛ اما موارد قابل‌توجهی همچون نقش بیهودهٔ قابلیت تنظیم کمک‌فنر در عملکرد آن و درواقع نبود تفاوت واقعی در صورت پرداخت مبلغ بیشتر، وجود زین و لاستیک نامناسب برای استفاده‌های شهری در مقابل زین بسیار نرم و گران‌قیمت VELO و همچنین لاستیک‌های پهن و قطور و با کیفیت و بادوام KENDA بر روی OVERLORD بررسی شده، نبود جک و قمقمه به‌صورت فابریک بر روی آن، همچنین عدم تفاوت کیفیت با رقیب برخلاف آوازهٔ برند مریدا، باعث شود که شما در انتخاب این مدل و دیگر برادران مریدایی اش مردد شوید و برای خرید، خود را محدود به برند نکنید. عاملی که در مورد انتخاب و خرید یک خودرو از بین رقبای هم‌رده‌اش هم صدق می‌کند.


در پایان جا دارد از جناب آقای مهدی نکونام، به علت در اختیار قرار دادن دوچرخه خود و همچنین همکاری با ما در تهیهٔ این گزارش تشکر و قدردانی کنیم.
نویسنده و آزمایشگر: علی ستوده نیا

درباره نویسنده

علاقمند به دنیای خودرو، در حال حاضر مفتخر به نویسندگی و ارائه مقاله در سایت پدال هستم

34 دیدگاه

 1. HELL CAT
  سوابق: (196 دیدگاه) ,

  اینو به پراید صفر ترجیح میدم فامیلمون رفته خریده بعد 5روز تسمه تایم پاره کرد بعدم کویل دوبلش سوخت
  عقل که نباشد جان در عذاب است هرچی بگم ماشین صفر نخرید به کمپین بپیوندید برای همین موضوع است که خودتان به مشکل نخورید ولی مردم ما فهمیده هستند نمیخرند خودشونو سال 88 اثبات کردند الانم میکنند

  پاسخ
  1. Ali2240
   سوابق: (509 دیدگاه) ,

   کمک این دوچرخه صددرصد به مشکل خورده که قفل کنش عمل نمیکنه چون من کمک سانتور روی دوچرخم دارم و ازش راضیم و قفل کن و سایر تنظیماتش ب خوبی کار میکنه

   پاسخ
   1. mohsen
    سوابق: (1031 دیدگاه) ,

    منظورشون پیچ تنظیم سمت چپ کمک بود نه پیچ قفل سمت راست

    پاسخ
   1. HELL CAT
    سوابق: (196 دیدگاه) ,

    *** الان وزیر صنعت میاد بابت حرفاش عذرخواهی میکنه عین بچه ها آفرین بیا شکلات برای تو که عذرخواهی کردی ما عذر خواهی که نمیخوایم گمرگ رو بردار عذرخواهی چیه این مسخره بازیا چیه یهو میان تو تلویزیون میگن افزایش کیفیت خودرو های داخلی اصلا ربطی به افزایش نداره مگه اونایی که تو کمپین هستند دنبال افزایش کیفیت هست (البته هیچ افزایشی در کار نیست چون از نظر عقلی امکان نداره کسی نمیره ماشین تو انبار خوابیده رو برداره با کیفیت کنه اونم صد هزار تا)اینم عین بچه که میگی تو بخور برات جایزه میگیرم بگزریم ما گفتیم گمرک نباشه تا مردم آزادانه بخرند و شما هم اگه تونستی رقابت کنی ما هم میخریم عین همین آمریکا بازارش رقابتی هست گمرک هم نداره چون مردمش وایسادن یه پا و گفتن ما آزادیم هرچی میخوایم بخریم اونام گفتن باشه الان فروش ماشین آمریکایی اینقدر بالاست که تویوتا سومه فورد و شورولت اول ودوم خب ایول داره این بازار
    خلاصه حرفم اینه گمرک برداشته شه شمام ماشین های خودتونو بزنید

    پاسخ
 2. - A M I R -
  سوابق: (540 دیدگاه) ,

  سلام ، دوستان دنبال یه دوچرخه با امکانات استاندارد (کمک فنز ، دنده و…) با قیمتی اقتصادی هستم ، اگر کسی مدلی با این مشخصات سراغ داره معرفی کنه ، ممنون

  پاسخ
  1. sadegh
   سوابق: (20 دیدگاه) ,

   سلام ! اقتصادی یعنی چه قیمتی؟
   اول از همه بگم که من روز اولی که دوچرخه خودمو خریدم اصلا فکر نمیکردم انقد باش کار کنم!
   هزینه کردن واسه دوچرخه ضرر نداره من به شما ارزون ترین مدل مریدا رو معرفی میکنم متس 10 که از این ارزون تره ولی انصافا امکاناتی که داره عالیه !

   پاسخ
  2. kevin7360
   سوابق: (74 دیدگاه) ,

   سلام
   جناب ستوده نیا لطفا در مورد دوچرخه های KTM هم مطلب بذارید . ممنون

   پاسخ
   1. mohsen
    سوابق: (1031 دیدگاه) ,

    چینی و بی کیفیت تر حتی از خیلی مارکای چینی دیگه

    پاسخ
  3. asa
   سوابق: (554 دیدگاه) ,

   AMIR جان دوسال پیش خودم یک جاینت RINCON خریدم تا الان حتی یک روغن بهش نزدم ولی عین بنز بدون حتی یک صدا داره کار میکنه. طراحی واقعا قشنگی هم داره. البته رنگ ماتشم اگه بگردی میتونی پیدا کنی. ضمنا این مارک GIANT ایتالیایی ، با مونتاژ ژاپن برای دندش و مونتاژ تایوان برای بدنش هست. قیمتشم اون زمان چون ترمز دیسک نخریدم 1.3 ملیون بود که در صورت دیسکی بودن به1.6 ارتقاع پیدا میکرد. البته از قیمت الانش بی خبرم ولی نباید خیلی زیاد شده باشه.راستی امیر اقا توصیه میکنم دو چرختو در زمستون بخر ، چون مدرسه ها شروع شده و فروشم کمه قیمته همشون تا سیصد یا دویست تومن میاد پایین. امیدوارم انتخاب خوبی داشته باشی.

   پاسخ
   1. احمدی
    سوابق: (5 دیدگاه) ,

    دوست عزیز
    بنده کل کامنت هایی که از شما خوندم حداقل در هر کدومشون یک غلط پیدا می شد
    در ضمن نظراتتو مثل چت روم ها میدی (شاید برای بالا بردن سوابقت…)
    نظرت چیه که بری دوچرخه سواریتو بکنی به جای اینکه بیای اینجا و هی اسپم بدی

    پاسخ
    1. asa
     سوابق: (554 دیدگاه) ,

     احمدی جان دوست داشتم اون غلط هایی رو که میگی ببینم چیه تا بفهمم اطلاعاتم اشتباه یا این که با سلیقه شما سازگار نیست.جنابعالی هم بد نیست روی ترز بیانت کارکنی. راستی چت روم چی هست حالا؟ بازم دستت بخاطر نظرت درد نکنه. سعی میکنم کامنت های بعد رو بی غلط بزارم ، البته اگه غلطامو بگی. راستی بنده مثل جنابعالی بی کار نیستم که برم دوچرخه سواری کنم تا تو یاد بگیری+++++++++

    1. بابک
     سوابق: (30 دیدگاه) ,

     دوستان عزیز شرکت giant با تلفظ صحیح جاینت (نه جیانت) در سال ۱۹۷۲ توسط یه مهندس ژاپنی و با سرمایه گذاری یه فرد تایوانی آغاز به کار کرد.پس ربطی به ایتالیا,کانادا,گینه ی بیسایو و … نداره
     این یه برند تایوانی هست و مثل همه ی کمپانی های بزرگ در خیلی از کشورهای دنیا تولید و مونتاژ داره.
     جاینت کارش رو با ساخت دوچرخه برای چند برند مطرح آمریکایی شروع کرد و چنان پیشرفت کرد که بزرگترین اونها رو در آمریکا ورشکست کرد.در حال حاضر بزرگترین تولید کننده ی دوچرخه در جهانه.
     عزیزان خواهشن با اظهار نظر در مسایلی که بی اطلاعید,باعث راهنمایی اشتباه دیگران و پایین آوردن اعتبار سایت نشید.

    2. mohsen
     سوابق: (1031 دیدگاه) ,

     جناب بابک من هم میتونم اصالتشو ولی کارخونش واس کاناداست الان اگه تبریز باشین یه بار برین علامیر میدان ساعت پسرشون همه فن حیفه بپرسید حتی SCOTT ORBEA و خیلی مارکای دیگه هم واسه جاینته

  4. Ali2240
   سوابق: (509 دیدگاه) ,

   اگه ب نسبت پرداختت دنبال امکانات خوب در کنار کیفیت مناسب هستی دوچرخه های کرونوس انتخاب خوبیه، چون جز دوچرخه های تازه وارد ب ایرانه ب نسبت لوازم و کیفیتش قیمت خیلی عالی پرداخت میکنی

   پاسخ
   1. رضا
    سوابق: (1 دیدگاه) ,

    میشه لطفا در مورد دوچرخه های کرونوس بیشتر توضیح بدید و حدودا قیمتش از چند تومن شروع میشه و در مقایسه با دوچرخه ژیتان کدوم بهتره وکرونوس ساخت کجاست

    پاسخ
  5. mohsen
   سوابق: (1031 دیدگاه) ,

   اگه شهری کم خرج دوست دارید MERIDA سری Matts و TSF البته TSF ها گرون ترن اگه واسه کوه GIANT و پول کافی باشه SCOTT
   در کل من خودم MERIDA MATTS 20 دارم واسه شهر 2011 خریدم عالیه البته زیاد استفاده میکنم و خرجشم انی میدم
   واسه کوهم SCOTT 710 خریدم 2 هفته پیش تو ایران 2 تاس سبکترین دوچرخه کوهستانی دنیاسواقعا محشره پیستون های کمک فنراش جلو و عقل طلا 18 عیار FOX هست من شیمانو سفارش داده بودم ولی SRAM هم میشه انداخت
   همچنین به VIVA /BLAST/canindall/flash/ktm/پول ندید تو انتخابات FUJI رو تو اخر بزارید

   پاسخ
  6. بابک
   سوابق: (30 دیدگاه) ,

   با سلام.
   دوست عزیز دقت داشته باشید که در دوچرخه سواری (حتی جهت تفریح و استفاده ی شهری)بخش های زیادی از بدن شما درگیر خواهد بود.پس انتخاب یه دوچرخه نامناسب صرفأ به واسطه ی قیمت خوب,میتونه عوارض جدی براتون به وجود بیاره.
   دوچرخه ها هم مثل انواع خودرو و موتورسیکلت کلاسهای مختلف دارند و هر کدام برای مصارف خاصی طراحی میشوند.
   اصلی ترین بخش در انتخاب سایز و وزن تنه ی اصلی هست و شما میتونید مابقی اجزا رو بنا به شکل استفاده و قیمت مورد نظرتون تغییر بدید.(چیزی که متأسفانه نویسنده ی عزیز این مقاله هیچ اشاره ای به آن نکرده) و برای اطلاعات بیشتر میتونید از کسانی که در هر کلاس که احساس میکنید به موارد استفاده ی خودت نزدیکتره به صورت حرفه ای کار میکنند,کمک بگیرید.
   چینی,تایوانی,آمریکایی و کشوری که فروشنده به شما به عنوان سازنده اعلام میکنه در دوچرخه های زیر قیمت ۷ میلیون تومان,تأثیر چندانی در کیفیت نداره.

   پاسخ
 3. Amir
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  من یه جاینت دیسگ خریدم عالیه ترمزشم دیسکیه دو میلیون تومان از مریدا خیلیی بهتره

  پاسخ
  1. mohsen
   سوابق: (1031 دیدگاه) ,

   لطفا مدلشو بگید تا مدل MERIDA رقیبشو بگم بعد مقایسه کنید

   پاسخ
 4. BMW E9
  سوابق: (404 دیدگاه) ,

  سلام. لطفا درباره دوچرخه های دنده ای یکی به من توضیح بده چجوری کار می کنن؟ وقتی دنده رو پایین میاری چه جوری دوباره به دنده بالا بر می گرده؟ آخه زنجیر اومده پایین بعد چه جوری میره اون بالا؟

  پاسخ
  1. مجید
   سوابق: (12 دیدگاه) ,

   یه دستکی داره که زنجیر رو هل میده به سمت چرخ دنده بزرگتر ( که بالاتره ) و بعد دندونه های اون چرخ دنده به زنجیر گیر میکنه و میکشتش دور خودش

   پاسخ
 5. reza
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من یه دوچرخه 21 دنده ویوا با همه امکاناتش خریدم
  خیلی راحت و روان و عالی است . کیفیتش هم خیلی بالاست . قیافشم که خیلی خوشگله.
  قیمتشم حدود یک میلیون تومن در اومد

  پاسخ
 6. مجید
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  مدل ویوا vortex رو هم بررسی کنید این روزا خیلی میفروشه و تو شهر زیاد شده

  پاسخ
 7. mohsen
  سوابق: (1031 دیدگاه) ,

  لاستیکاش تو این مدل های ارزون و شهری KENDA هس به سفارش مریدا زدن در ضمن صندلیرو درس تنظیم نکردین و اینکه گفتین با بنزین یا گازوئیل بشورن زنجیرشو میگفتین فاتحه زنجیرو بخونن بهتر بود زنجیرو با گازولین با نصف روغن موتور قاطی میشورن یا اگه پول داشتین شوینده شیمانو در ضمن OVERLOARD چینیه خالصه که الکی میگن سنگاپور بفروشن مریدا اصالت داره ماله فولکس واگنه و خیلی سر تر از این چیزاس که باهاش مقایسه کردی

  پاسخ
 8. بابک
  سوابق: (30 دیدگاه) ,

  سلام و عرض ادب خدمت جناب ستوده نیا.ضمن عرض تشکر بابت دو مقاله گذشته و تلاش برای آشنایی بیشتر با فرهنگ دوچرخه سواری لازم است خاطر نشان کنم کیتهای مربوط به شانژمان,کمک فنر,پدال,زین,فرمان,کورپی و… صرفأ پیشنهادی از سوی نمایندگیست و در اکثر نمونه های کاتالوگ امکان تفاوت وجود داره.
  مهم ترین فاکتور در خرید دوچرخه,قطعأ وزن بدنه ی اصلی یا تنه هست که متأسفانه در هیچ کدام از این دو مقاله,اشاره ای نشده.
  خوشبختانه هنوز فعالان بازار دوچرخه به وقاحت خودرو سازهای کشورمون نرسیدند و در اکثر فروشگاه های معتبر و حرفه ای,خریدار حق انتخاب کیت مورد نظر خودش رو داره.لذا کیفیت تایر و امثالهم نمیتونه جزو نقاط ضعف یک دوچرخه به حساب بیاد.
  و همینطور سایز تایر و پهنا و نازکی اون دلیل بر کیفیت سواری مناسب و کیفیت تایر نخواهد بود.(مربوط به مقاله ی گذشته) و پهنای مناسب تایر بسته به نوع استفاده متفاوت خواهد بود.
  امیدوارم بررسی های آینده,شکل فنی تر و حرفه ای تری به خودش بگیره
  با تشکر مجدد

  پاسخ
 9. بیژن
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  قصد جسارت ندارم ولی نویسنده این مقاله از دوچرخه و دوچرخه سواری سررشته ای نداشته
  با خوندن توضیحات ایشون مثلا درخصوص تنظیم زین دوچرخه یا سفتی اون کاملا این مطلب معلوم میشه

  پاسخ
  1. دنده هفت
   سوابق: (30 دیدگاه) ,

   میگنا تو شهری که همه کورن یه چشم پادشاهه.
   کم کم بهتر میشه و جای شکره که همین اطلاعات به دستمون میرسه.
   من خودم به شخصه تو باغ نبودم و هیچ اطلاعات خواصی از دوچرخه نداشتم و فقط میتونم بگم که چند سالی دوچرخه سواری کردم . اما هیچ وقت به صورت دقیق به تک تکه قطعات که سازندش کی هستو کجاییه دقت نکرده بودم.

   پاسخ
 10. پیام
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام
  من امروز رفتم یه کوهستان مریدا خریدم
  کمی شکمم رو اب کنم تصمیم دارم باهاش برم سر کار و بیام لوازم چی لازم داره بخرم

  پاسخ
 11. ali
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من دو تا دوچرخه می خوام واسه خودم و زنم که بی درد سر باشهقیمت هم زیر ۲ میلیون جفتش در بیاد چی پیشنهاد می دین

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x