نگاهی به سوزوکی بالنو، گزینه جدید ایران‌خودرو برای بازار ایران
نگاهی به سوزوکی بالنو، گزینه جدید ایران‌خودرو برای بازار ایران

نگاهی به سوزوکی بالنو، گزینه جدید ایران‌خودرو برای بازار ایران

سوزوکی یکی از کمپانی‌هایی است که پس از برجام صحبت‌های زیادی در مورد بازگشت آن به بازار ایران و تولید محصولات جدیدش از سوی ایران‌خودرو شنیده می‌شود. در چند ماه گذشته چندین بار خبرهایی مبنی بر همکاری‌های جدید با سوزوکی اعلام شده و محصولات متفاوتی از سوزوکی به‌عنوان محصولات جدید بازار ایران معرفی شده‌اند. در این میان، سوزوکی بالنو جدیدترین مدلی است که از ورود آن به بازار ایران صحبت می‌شود.

2016 Suzuki Baleno
2016 Suzuki Baleno

سوزوکی بالنو یک خودروی ساب‌کامپکت (سگمنت B) از سوزوکی است که تولید آن از سال 2015 در هندوستان آغاز شده است. با توجه به این که بالنو با محصول قدیمی‌تر سوزوکی یعنی سوئیفت در یک کلاس قرار می‌گیرد، در ابتدای معرفی این خودرو شایعاتی مبنی بر این که بالنو جایگزین سوئیفت خواهد شد بالا گرفت؛ اما هم‌اکنون بالنو و سوئیفت در کنار یکدیگر در بازارها حضور دارند و بالنو بازه قیمتی کمی بالاتر از سوئیفت دارد.

2016 Suzuki Baleno
بالنو تنها در کشور هندوستان و توسط ماروتی سوزوکی بر پایه یک پلتفرم کاملاً جدید و مستقل تولید می‌شود. برای این خودرو سه گزینه پیشرانه در نظر گرفته شده است که عبارتند از:
• موتور بنزینی سه سیلندر یک لیتری بوسترجت، با تکنولوژی توربوشارژ و تزریق مستقیم سوخت.
• موتور بنزینی چهار سیلندر 1.2 لیتری دوال جت با سیستم SHVS (خودروی هوشمند هیبریدی سوزوکی)
• یک موتور بنزینی چهار سیلندر 1.2 لیتری معمولی
همچنین برای نسخه هندی نیز دو گزینه پیشرانه موجود است که عبارتند از:
• موتور 1.2 لیتری چهار سیلندر بنزینی سری K
• موتور دیزلی 1.3 لیتری چهار سیلندر DDIS
گزینه‌های انتقال قدرت نیز برای بالنو عبارتند از جعبه دنده دستی 5 دنده اتومات، جعبه دنده 6 دنده اتوماتیک (بوسترجت) و CVT (دوال جت)

2016 Suzuki Baleno
سوزوکی بالنو از نظر ایمنی 3 ستاره از موسسه Euro NCAP کسب کرده است و یک نسخه مجهزتر از آن موفق به کسب چهار ستاره ایمنی از همین موسسه شده است.

2016 Suzuki Baleno
در ادامه، بررسی نشریه اتواکسپرس انگلستان از این خودرو را مرور می‌کنیم:
سوزوکی در حال حاضر سوئیفت را برای رقابت در کلاس سوپرمینی ها دارد. در نتیجه به نظر غیر معمول می‌آید که سوزوکی بالنوی جدید نیز در همین بازار به رقابت بپردازد. البته منطق کمپانی واضح است: سوپرمینی‌ها همچنان بخش بزرگی از فروش خودروها در انگلستان را تشکیل می‌دهند و یک گزینه دیگر برای سوزوکی می‌تواند حضور این کمپانی در این بخش از بازار را استحکام بخشد.

2016 Suzuki Baleno
بالنو بر پایه یک پلتفرم جدید ساخته شده است و این همان پلتفرمی است که قرار است نسل آینده سوئیفت را نیز تشکیل دهد. این پلتفرم طراحی شده است تا بدون کاستن از مقاومت بدنه، وزن خودرو را کاهش دهد. در حقیقت، ساختار پوسته خودرو کمتر از 200 کیلوگرم وزن دارد که وزن کلی این خودروی تازه وارد را به 935 کیلوگرم کاهش داده است.
کاهش وزن همواره یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود؛ چراکه به نظر می‌آید که سوزوکی بهینه‌تر، چابک‌تر و سریع‌تر خواهد شد. وزن این خودرو نشان می‌دهد که این خودرو، خودرویی بسیار کوچک نخواهد بود. طول 3.9 متری و عرض 1.9 متری این خودرو نشان از این دارد که بالنو دقیقاً در کلاس سوپرمینی ها قرار می‌گیرد، اما فضای بار 320 لیتری آن، که با خواباندن صندلی‌ها به 756 لیتر می‌رسد، فضایی بسیار بزرگ خواهد بود.

2016 Suzuki Baleno
کابین این خودرو نیز بسیار جادار است و در نتیجه این فضای زیاد تنها منحصر به محفظه بار نمی‌گردد. فضای بسیار زیادی در قسمت جلو وجود دارد و حتی زمانی که صندلی‌ها به طور کامل به عقب کشیده شده باشند، فضای پا در عقب برای نشستن راحت سرنشینان بزرگسال مناسب است. سوزوکی بالنو به راحتی یکی از انطباق پذیرترین سوپرمینی‌های موجود است. فضای سر برای افرادی که قدی بیشتر از 182 سانتی‌متر داشته باشند کمی تنگ است، اما صندلی‌های عقب به‌اندازه کافی بزرگ هستند که اکثر افراد را راضی نگه دارند.

suzuki_baleno_38

2016 Suzuki Baleno

2016 Suzuki Baleno
اگر شما از خودرو برای جابه‌جایی وسایل به جای افراد استفاده می‌کنید بد نیست بدانید که صندلی‌های عقب به‌سادگی تا می‌شوند و هیچ فاصله‌ای بین آن‌ها و قسمت پایین وجود نخواهد داشت. در آن قسمت حتی یک فضای عمیق در زیر صندلی‌ها برای قرار دادن وسایل اضافی وجود خواهد داشت.


جدیدترین سوپرمینی سوزوکی همچنین رانندگی خوبی در راه‌های بریتانیا دارد. صندلی‌ها اندکی سفت هستند اما به‌خوبی بدن را در برمی‌گیرند. پس از یک روز رانندگی با این خودرو، وقتی که از آن خارج شدیم هیچ‌گونه ناراحتی و خستگی که حتی در خودروهای گرانتر از آن وجود دارد را احساس نکردیم. مهم‌ترین ایرادی که بالنو دارد، درزمینهٔ عایق‌بندی، خصوصاً در بزرگراه‌هاست. صدای باد و نویز جاده تا حدودی به کابین نفوذ می‌کند و با داشتن گیربکس پنج دنده، در سرعت‌های بالا کمی پر سروصدا است که کمی آزاردهنده است.
با این وجود، اگر شما قصد نداشته باشید که به خیلی زیاد در بزرگراه‌ها رانندگی کنید، هیچ جای نگرانی در این مورد وجود نخواهد داشت. با خروج از مسیرهای سریع ژن‌های سوئیفت شروع به خودنمایی می‌کنند و این خودرو در مسیرهای شهری و جاده‌های ییلاقی بسیار چابک و تند و تیز به نظر می‌رسد.


فرمان این خودرو کمی سبک است، اما با داشتن قدرت غافلگیرکننده نگرانی‌ها را کنار می‌زند. حتی کم کردن سرعت نیز راضی‌کننده است، زیرا که احساس می‌شود که پدال ترمز بسیار خوب تنظیم شده است. تعلیق نرم این خودرو به این معنی است که کمی تکان‌های بدنه وجود خواهد داشت، اما رانندگی با بالنو همچنان به‌خوبی برادر اسپرت ترش یعنی سوئیفت است.

2016 Suzuki Baleno
مدلی که ما مورد تست قرار دادیم، از پیشرانه 1 لیتری سه سیلندر توربو جدید سوزوکی استفاده می‌کرد که حقیقتاً برای این خودرو مناسب است. خروجی‌های 109 اسب بخاری و 170 نیوتن متری این پیشرانه بیشتر از حد نیاز برای خودرویی با این وزن کم هستند و با وجود توربوشارژ بودن، رانندگی با آن درست مثل تمام موتورهای سه سیلندر عالی امروزه، هیجان‌انگیز است.


سوزوکی بالنو با مصرف سوخت ادعایی 3.7 لیتر بر صد کیلومتر خودرویی اقتصادی محسوب می‌شود و با وجودی که از نظر میزان آلایندگی هنوز نتوانسته است وارد محدوده 100 گرم بر کیلومتر اکسید کربن شود، اما همچنان این خودرو میزان قابل احترام 105 گرم بر کیلومتر را منتشر می‌کند. دنده دستی استفاده‌ای آسان دارد و بد نبود اگر یک دنده اضافی برای مسیرهای طولانی موجود می‌بود تا در سفرها بهره‌وری خودرو را بیشتر کند.


متأسفانه وقتی که صحبت از طراحی می‌شود، بالنو به یک بازنده چه درزمینهٔ طراحی داخلی و چه طراحی خارجی تبدیل می‌شود. طراحی خارجی ساده نمی‌تواند خودرو را به‌خوبی به مخاطبان عرضه کند. به‌عبارت‌دیگر، آن گونه که سئات ایبیزا و فورد فیستا می‌توانند خریداران جوان ظاهرپسند را جلب کنند، سوزوکی در این کار شکست می‌خورد. سوپرمینی‌هایی که از آن‌ها اسم برده شد همچنین کابین بسیار جذاب‌تری نسبت به سوزوکی دارند. در حالی که پلاستیک‌های سفت و خشک کابین بالنو در شرایط سخت زندگی خانوادگی کمک‌کننده خواهند بود، اما کابین ظاهری بسیار قدیمی، پراکنده و بدتر از همه، کمی احمقانه دارد.


خودروی مورد تست دارای یک کیت از تجهیزات اضافی بود، در عین حال، تجهیزات استاندارد برای همه مدل‌ها شامل رینگ‌های آلومینیومی، رادیوی DAB، USB و اتصال بلوتوث و شیشههای عقب دودی می‌شود. حتی می‌توان در برخی از مدل‌ها یک رهیاب ماهواره‌ای هم دریافت کرد که در کلاس سوپرمینی‌ها کم‌سابقه است. اگر شما مشکلی با ظاهر و جنس کابین خودرو ندارید، لیست کیت‌ها می‌توانند بسیار وسوسه‌انگیز باشند.


قضاوت:
سوزوکی بالنو ذره‌ای از گوهر پنهان در کلاس سوپرمینی هاست، مخصوصاً زمانی که با موتور عالی سه سیلندر یک لیتری توربو بنزینی همراه باشد. اگر از ورای چهره احمقانه داخلی و خارجی به آن نگاه کنید، سوزوکی می‌تواند گزینه‌ای عالی و شایسته برای تأمین تمامی نیازهای شما باشد. رانندگی این خودرو سرگرم‌کننده است، کاربردی است، راحت است و به طور معقولی راندن آن ارزان است. مدل SZ5 با تمامی تجهیزاتش قیمتی کمتر از 14000 پوند خواهد داشت.


امتیاز: 4 از 5 ستاره
مشخصات کلیدی:
مدل: Sukuzi Baleno SZ5
قیمت: 13,999 پوند
پیشرانه: 1 لیتری سه سیلندر توربو
قدرت/گشتاور: 109 اسب بخار/ 170 نیوتن‌متر
انتقال قدرت: پنج دنده دستی، چرخ‌های جلو محرک
شتاب 0-100 کیلومتر: 11.4 ثانیه
حداکثر سرعت: 200 کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت/ آلایندگی: 3.7 لیتر بر صد کیلومتر/ 105 گرم بر کیلومتر
منبع: autoexpress

درباره نویسنده

کارشناس ارشد مهندسی برق و نویسنده مقالات خودرویی

38 دیدگاه

  1. رضا پ
   سوابق: (216 دیدگاه) ,

   با احتساب وام کم بهره و همچنین هزینه اوقات فراغت فرزندان دلبند مدیران ارشد و کارانه مدیران میانی و هزینه های مربوط به امور فرهنگی و پرسنل این شرکت معظم ! و سایر هزینه ها شما چیزی در حدود 60 میلیون در نظر بگیر😦😯😢😕😠

   پاسخ
    1. رضا پ
     سوابق: (216 دیدگاه) ,

     صندوقدارشم با صندوق عقب 206 قابل سفارشه !

   1. رضا پ
    سوابق: (216 دیدگاه) ,

    وقتی ساندرو 2008 و با اون طراحی افتضاح بیرون و کابینش و موتور و گیربکس با تکنولوژی قدیمیش میدن 53 تومن میخواهی اینو 50 حساب کنن

    پاسخ
    1. SERIAL WINNER
     سوابق: (9790 دیدگاه) ,

     اگه این بالای 50 باشه سر میذارم به کوه و بیابون…

    2. علی
     سوابق: (67 دیدگاه) ,

     برادر مجید شما از همین الان میتونی سر به کوه و بیابون بذاری چون قیمتش رو در همین بررسی 14 هزار پوند زده و الان هم که پوند 4600 تومان. با یه حساب ساده میشه 64 میلیون تومان!

  2. ارش
   سوابق: (483 دیدگاه) ,

   واقعا یه هاچ بک خوب و مناسب برا قشر متوسط هست ولی اگه با قیمت منصف تر و قطعات اصلی بدن بازار!ولی این مدیران از شمر هم بدتر هستن لعنت بهشون

   پاسخ
  3. کمیل
   سوابق: (95 دیدگاه) ,

   نوشته قیمت جهانیش 13000 پونده یعنی 65 میلیون تومان،‌ دیگه کمتر از این که دست من و شما نمیدن!

   پاسخ
  4. Ceranta
   سوابق: (2 دیدگاه) ,

   با یه حساب سر انگشتی به بالای 70 میلیون میرسه، 14 هزار پوند قیمتشه که 9 درصد ارزش افزوده هم بهش اضاف میشه… اگه توی ایران مونتاژ بشه شاید حدود 90 و خورده ای میلیون ولی اگه وارداتی باشه حدود 120 میلیون ناقابل :ا

   پاسخ
  5. یو اس اس اینترپرایز
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   13999 پوند میشه 64395400 تومان.البته این قیمت در اونجا
   اگه بیاد ایران بستگی به درصد تعرفه داره

   پاسخ
 1. حامد ف
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  رقیب تیوولی و رنو کپچر …
  از طراحی غقب خودرو و داشبوردش خوشم اومد … اما متاسفانه طراحی جلو خودرو ، اصلا به دلم ننشست و چنگی به دل نمیزنه و بخصوصصص که طراحی جلو و چراغهاش بسیار شبیه به تیبا میمونه و خیلی تو ذوق میزنه … در مجموع فکر نکنم ماشین موفقی در جذب مشتری باشه ….

  پاسخ
  1. رضا
   سوابق: (179 دیدگاه) ,

   یعنی قیمتش قراره در حد تیوولی باشه؟ اگر این طور باشه موفق نخواهد بود با این مشخصات

   پاسخ
  2. saeed
   سوابق: (9 دیدگاه) ,

   این یه هاچ بکه یا نهایت کراس اور کوچیک، چش به کپچر و تیوولی

   پاسخ
  3. فرامرز
   سوابق: (876 دیدگاه) ,

   این یه ساب کامپکت هست یعنی در واقع رقیب فورد فیستا و فولکس پولو و هیوندای آی ۲۰. ابعادش هم الآن چک کردم از ساندرویی که ایران اومده کوچکتره و از ۲۰۶ تیپ ۲ بزرگتره. با ارتفاع زیر ۱۵۰ هم هیچ جوره نمیشه بهش گفت کراس اور. ضمناْ قیمتش تو انگلیس خیلی بالاست و اگه تو هندوستان با این قیمت عرضه میشد یه مشتری هم نداشت. قیمت این تو هندوستان ۴.۹۹ لاخ (۴۹۹۰۰۰ روپیه) یا ۷۴۳۰ دلاره (۵۶۵۰ پوند).

   پاسخ
   1. رضا پ
    سوابق: (216 دیدگاه) ,

    احتمالا ایرانخودرو با همون ***حساب میکنه میزن بالا قیمتش😂😆

    پاسخ
 2. noob saibot
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  خیلی سوزوکی عالی کار میکنه واقعا تحسین داره ……..
  مصرف سوختش شگفت انگیزه …………
  درود برتو سوزوکی ……..

  پاسخ
 3. رضا پ
  سوابق: (216 دیدگاه) ,

  طراحیش به اون بدی که تو متن نوشته شده نیست نسبت به خودروهای قبلی خود شرکت سوزوکی مثل گرندویتارا با اون شکل قوطی کبریتیش و بخصوص مدلهایی که گفته میشه تو ایران قراره مونتاژ بشه مثل سوئیفت و سلریو باز بهتره
  اندازش هم تو عکسهایی که اینجا گذاشته شده زیاد کوچیک به نظر نمیرسه
  اگه با موتور جدید توربو شارژش تولیدبشه خوبه
  به نظرم امتیاز مثبتش کم مصرف بودنشه که اونو برای جایی مثل ایران که سالهاست خودروهای مصرف بالا تولید میشه مناسب میکنه
  متاسفانه یه خودروساز دولتی مثل ایرانخودرو میخواد مونتاژش کنه و این باعث بالا رفتن قیمتش بطور غیر منصفانه خواهد شد

  پاسخ
 4. xan
  سوابق: (52 دیدگاه) ,

  من بر خلاف خیلی از شما و تمامی خودروهای دیگه سوزوکی طراحی این یکی رو اتفاقا خیلی میپسندم البته از حق نگزریم کیزاشی هم خیلیییی خوشگله و هیچی کم نداره. اینم از نظر من عالیه طراحیش خیلی معقولانس ولی خب سئات ایبیزا کجا این کجا سئات یه شاهکار طراحی نه بین این چند خودرو بلکه بین هر چند خودرویی که بگید هست! و بی انصاافیه بگیم چون خیلی از اون کمتره پس طراحیش ضعیفه به نظرم در حد فیستا هم هست.

  پاسخ
 5. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  طراحی اش سنگینه و قشنگ
  فک کنم با موتور سری k که تو هند عرضه میشه،تو ایرانم عرضه بشه متاسفانه!
  امیدوارم با قوی ترین موتور و فول اپشن
  و در نسخه کم اپشن با ارزانترین موتور از لحاظ قیمت ساخت و اپشن های کافی عرضه بشه!
  البته هر دو مدل کم و فول اپشن با گیربکس اتومات و دستی!
  چقدر تنوع تو خارج زیاده!😭

  پاسخ
 6. احسان
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  ام وی ام 315 که از این قشنگ تره بابا

  پاسخ
  1. رضا پ
   سوابق: (216 دیدگاه) ,

   شما خودروی ژاپنی رو با خودروی مونتاژ داخل چینی یکی میکنی ؟ حتی مدل مونتاژ داخل این ژاپنی هم از ام وی ام بهتره
   ظاهرشم قاطعانه نمیشه گفت از ام وی ام بدتره
   البته اگه قطعاتشو از هند یا بعدا از چین نیارن

   پاسخ
 7. حميد
  سوابق: (1103 دیدگاه) ,

  سلام
  طراحیش بدی نبود نمیدونم چرا اینقدر بد نوشته ولی خوب خیلی گرونه حدود هفتاد ملیون تو بریتانیا

  پاسخ
 8. ASTON
  سوابق: (181 دیدگاه) ,

  بعضی از دوستان انگار یادشون رفته کجا زندگی میکنن یا ایران خودرو رو نمیشناسن عمرا اینو زیر هفتاد بدن
  در ضمن ظاهرشو که من خیلی پسندیدم ولی به طور کلی از رو عکس نمیشه قضاوت کرد تا ماشین رو از نزدیک نبینی و پشت فرمون نباشی نمیشه نظر قطعی داد

  پاسخ
  1. Aref
   سوابق: (29 دیدگاه) ,

   این ماشین رو امروز سوار شدم. واقعا تا قبلش فکر میگردم i20بهتره ولی کیفت و راحتی بیشتری از i 20 ، فورد فیستا و فولکس پلو داره

   پاسخ
 9. shahin
  سوابق: (428 دیدگاه) ,

  با اینکه من خودم ژاپنی دوس دارم اما برگ برندش باید یزی بیشتر از اسم کشورش باشه.باید بیاد ببینبم عملکردش چجوریه.اما من ترجیح میدم مزدا٢ یا حتی ٣ هاچبک بگیرم اگه مجبور باشم این سایزی بخرم

  پاسخ
 10. حمیدرضا
  سوابق: (958 دیدگاه) ,

  کاش در مورد سیستم هیبرید سوزوکی یه مطلب مینوشتید من یه فیلم در موردش دیدم ولی خیلی خوب نفهمیدم منظورش چیه ممنون میشم

  پاسخ
 11. محمدرضا
  سوابق: (182 دیدگاه) ,

  بالای 70 میلیون قیمت میخوره ، قطعا محکوم به شکسته چون رنج قیمت 70 تا 100 میلیون تنوع محصول زیاد شده و با این حجم موتور ضعیف بعیده بتونه دلربایی کنه !

  پاسخ
 12. Genius
  سوابق: (179 دیدگاه) ,

  ته تهش این ماشین باید در بازه قیمتی پرشیا یعنی نهایتا 40 میلیون بدست مصرف کننده برسه والا ارزش خریدش بشدت میاد پایین بالاخص با توجه به انتخابهای نسبتا متنوعی که تو این رنج وجود دارند.تازه این مدلی که بررسی شده علیرغم اینکه زیردست متخصصان توانمند مونتاژکاری ویرانخودرو نرفته یک محصول متوسط لقب گرفته دیگه وای بحال محصول نهایی در ایران!!

  پاسخ
 13. فقط آمریکایی
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  هیچی دیگه این مدیران ایران خودرو مردم رو…فرض کردن .
  یه بار میگن پژو میاریم بعد میگن سوزوکی میاریم
  درنهایت به تولید 405 ادامه میدن

  پاسخ
 14. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر ماشینی هم بیارن، تنها چیزی که براشون مهم نیست خریداره.

  پاسخ
 15. امیرحسین
  سوابق: (17 دیدگاه) ,

  ایران خودرو این ماشینو به عنوان یه ماشین لوکس و با قیمت بالای70 تومن میندازه به مردم…

  پاسخ
 16. علی
  سوابق: (67 دیدگاه) ,

  با توجه به قدرت موتور و آپشن هایی که روش هست و همینطور مصرف سوخت، کمی بهتر از ال 90 هست و با دنده دستی محدوده 40 تا 45 میلیون قیمت مناسبی برای بازار ایران هست. اما اگر بالای 50 بدن نمی ارزه. البته در انگلیس 64 میلیون هست نمیدونم که کدوم آدم عاقلی در انگلیس اینو 64 میخره!!؟ چون کیا ریو با مشخصات مشابه در انگلیس زیر 60 قیمت خورده

  پاسخ
 17. محمد۲۰
  سوابق: (85 دیدگاه) ,

  جلوش شبیه نیسان آلتیما!
  داشبوردش هم شبیه سانتافه جدید!

  پاسخ
 18. Fakhr
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  من به شخصه از نظر ظاهری میتسوبیشی میراژ جدید طراحی شده نه قدیمیش ترجیح میدم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x