سوزوکی سوئیفت، تیزپای ژاپنی بر دامنه‌های البرز

سوئیفت در زبان انگلیسی به معنای «تیز» و «چالاک» است و در عالم واقع به یک سوپر مینی از سوزوکی خطاب می‌شود که از ظاهر خاص و منحصربه‌فردی بهره برده و واجد سیمای شاداب‌تر و جذاب‌تری نسبت به مابقی هم‌وطنان خویش است. شاید بتوان این خودرو را در کنار مزدا 2 از داغ‌ترین هاچ‌بک‌های ژاپنی برشمرد.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

در سلسله مطالبی که پیش‌ازاین در مورد انواع سوزوکی درج نمودیم به مدل‌های سلریو و سیاز پرداختیم و گفتیم که بزرگ‌ترین خودروساز کشورمان در پی ورودشان به بازار است، اما این باره قصد داریم که این پرونده را تکمیل نموده و به مشهورترین آن‌ها یعنی سوئیفت بپردازیم.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

نسل نخست این خودرو در سال 2000 میلادی و با نام LGNIS پا به عرصه وجود نهاد، خودرویی که شباهت چندانی با نسخه‌های بعدی آن نداشت و طرح بدنه آن ترکیبی از یک مینی‌ون و هاچ‌بک بود. آنچه را که ما بعدها به نام سوئیفت می‌شناسیم در سال 2004 میلادی معرفی شد که موفقیت شایان توجهی را هم نصیب سازنده‌اش نمود. همین مدل در اواخر سال 2010 میلادی، از نو متحول گشت بی‌آنکه به ساختار و کاراکتر پیشین آن چندان لطمه‌ای وارد شود. و در نهایت هم در سال 2013 میلادی، این خودرو دستخوش فیس‌لیفت جزئی شد که تغییرات صورت گرفته در آن، از تجدید فرم سپرهای جلو، نصب نوارهای LED در چراغ‌های جلو، نصب رینگ‌های جدید 16 اینچی و چند اصلاح خرد دیگر فراتر نرفت.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

نسل جدید سوئیفت با چند پیشرانه متفاوت به بازار ارائه می‌شود که سه تای آن‌ها از خانواده بنزینی و آن دیگری نسخه‌ای دیزلی است. پیشرانه‌های بنزینی این خودرو از حجمی معادل 1.2، 1.4 و 1.6 لیتر بهره می‌برند و دوتای نخستشان، سری K نامیده شده و نمونه 1.6 لیتری هم سری M نام دارد. پیشرانه‌های 1.2 و 1.4 لیتری به ترتیب از توانی معادل 92 و 95 اسب‌بخار و پیشرانه 1.6 لیتری هم از توانی معادل 134 اسب‌بخار برخوردار است. نسخه دیزلی هم از 1.3 لیتر حجم بهره برده و خروجی توان آن معادل 74 اسب‌بخار است. از لحاظ سیستم انتقال قدرت، تیپ‌های متعدد این خودرو از جعبه‌دنده‌های 5 و 6 سرعته دستی،4 سرعته خودکار و نیز CVT، سود می‌برند.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

به لحاظ شکل ظاهری بدنه نیز، این خودرو در انواع سه درب، پنج درب و چهار درب سدان ارائه می‌گردد. نمونه سدان هم با پسوند DZIRE عرضه می‌شود. در حال حاضر این خودرو علاوه بر ژاپن، در ممالکی همچون مجارستان، هند، تایلند، مالزی هم تولید می‌شود که سایت مجارستان نیازهای بازار اروپا را تأمین می‌نماید. نمونه‌هایی از این خودرو که قرار است وارد ایران شوند از پیشرانه‌های 1.2 و 1.4 لیتری بهره برده و از معبر هندوستان راهی کشورمان می‌گردند. بر پایه برخی از مندرجات، بهایی که برای این خودرو در نظر گرفته شده حول‌وحوش 80 میلیون تومان است که اگر چنین باشد رقمی گزاف و نامعقول است، لااقل برای خودرویی که در ممالکی همچون هند و پاکستان حول‌وحوش 25 تا 40 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

چندی پیش این خودرو توسط سایت «AUTOEXPRESS» بریتانیا مورد بررسی قرار گرفت که در اینجا خلاصه‌ای از آن را تقدیمتان می‌نمایم.

خلاصه بررسی
کل امتیاز این خودرو: 4 از 5

سوزوکی سوئیفت یک سوپر مینی است که از رانندگی لذت‌بخش و جذابیت وافری بهره می‌برد اما درعین‌حال، کاربردی‌ترین گزینه موجود نیست.
سوزوکی سوئیفت یک سوپر مینی کوچک و مملو از ویژگی‌های دوست‌داشتنی است و در حال حاضر هم با خودروهایی همچون هیوندای i20 و مزدا 2 و فورد فیستا رقابت می‌نماید. بهای پایین، هندلینگ عالی و طراحی شیک آن بسیاری از افراد را به خود جذب می‌کند. از زمان ارائه نسل نخست این خودرو در سال 2005 میلادی، سوزوکی تاکنون بیش از 3.4 میلیون دستگاه از آن را به فروش رسانیده است. این خودرو پس از سال‌ها، به‌روزرسانی شده و جدیدترین تیپ آن که SZ-L نام دارد در کنار دیگر نسخه‌های آن اعم از ZS2،ZS3،ZS4 و نیز اسپرت، جای می‌گیرد.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

در میان تمامی تیپ‌های ارائه شده، یک نمونه ممتاز و برتر به نام سوزوکی سوئیفت اسپرت وجود دارد که همچون سایر نسخه‌ها در دو گونه متفاوت از بدنه ارائه می‌شود (سه درب و پنج درب). این نسخه از پیشرانه‌ای به حجم 1.6 لیتر بهره می‌برد که خروجی توان آن معادل 134 اسب‌بخار است. نکته جالب اینجاست که با کمی تبحر در زمینه رانندگی می‌توان عملکرد بهتری را در این مدل شاهد بود. از این رو می‌شود آن را از زمره هاچ‌بک‌های داغی برشمرد که چندان عیب و نقصی در عملکردش دیده نشده و هنوز نیز به لحاظ سواری در میان خودروهای کوچک، می‌درخشد. مابقی تیپ‌های سوئیفت نیز برخی از خصائص اسپرتی را در DNA خود حمل می‌کنند، به‌خصوص هنگامی‌که با آن‌ها وارد پیچ‌وخم‌های جاده می‌گردید.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

طراحی
امتیاز خودرو از این بخش: 4 از 5
شاید سیمای ظاهری سوزوکی سوئیفت نمونه‌ای آشنا و خودمانی به نظر آید اما این خودروی مینی از هیچ نسخه دیگری در بازار الهام نگرفته و کماکان یک سوپر مینی خوش‌سیما و برازنده است.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

جزئیات و ریزه‌کاری‌های جالبی که در بدنه آن به کار رفته، نمای متمایز و خاصی را برایش فراهم نموده است. به‌خصوص اگر این نکته را در نظر آوریم که این خودرو در رده خودروهای ارزان‌قیمت بازار جای می‌گیرد. داخل کابین آن به‌خوبی طراحی شده و سامانه نوین ناوبری و سیستم رادیو DAB هم در مدل SZ4 این خودرو وجود دارد. پلاستیک‌های به کار رفته در کابین آن نیز تا حدی خوشایند و مطبوع هستند.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

این خودرو بسته به تجهیزات، در چهار تریم اصلی ارائه می‌شود که به ترتیب با کدهای SZ2،SZ3،SZ-L و SZ4 از یکدیگر تفکیک می‌شوند. تمامی این تیپ‌ها هم در حالت استاندارد، از صندلی عقب قابل خوابانیدن، شیشه‌های برقی جلو، آینه‌های جانبی گرم شونده و اتصالات بلوتوث بهره می‌برند. علاوه بر این، تیپ ZS3 از رینگ آلومینیمی 16 اینچی، سیستم تهویه مطبوع دستی و اتصالات بلوتوث برخوردار است. تیپ SZ-L هم از کروز کنترل و شیشه دودی عقب. و بالاترین تیپ هم که SZ4 نام دارد از تجهیزات لوکسی همچون سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، چراغ‌های مه شکن‌های جلو، چراغ‌های اتوماتیک جلو و سیستم ورود بدون کلید و استارت، سود می‌برد.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

سوزوکی سوئیفت اسپرت در کلاس خود یک هاچ‌بک داغ به شمار می‌آید و با بادی کیت مسابقه‌ای که بر رویش نصب شده از دیگر مدل‌ها متمایز می‌گردد. این مدل از اگزوزهای دوگانه عقب و چراغ‌های جلو از نوع زنون (HID) برخوردار است. سیستم قوای محرکه 4×4 نیز تنها در تیپ‌های SZ3 و SZ4 این خودرو ارائه می‌شود. سوزوکی SZ-L هم همچون SZ3 از یک پیشرانه 1.2 لیتری نیرو می‌گیرد و این مدل هم از تجهیزاتی همانند 7 ایربگ، سیستم تهویه مطبوع و بلوتوث در حالت استاندارد بهره می‌برد، مضاف بر آن، از سامانه روشنایی در روز به همراه چراغ‌های LED در جلو هم برخوردار است.
از دوخت نقره فامی در فرمان و دسته‌دنده سوزوکی سوئیفت استفاده شده و پوشش پارچه‌ای منحصربه‌فردی هم در صندلی‌های عقب این خودرو به کار رفته است.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

رانندگی
امتیاز خودرو از این بخش: 4.3 از 5
سوزوکی سوئیفت بسیار فرز و چابک احساس می‌شود و از رانش بسیار سهل و آسانی هم بهره می‌برد و رانندگی با آن در شهرها، عملی راحت و بی‌دغدغه است. فرمان دقیق، چسبندگی قوی، و تعویض نرم دنده‌های این خودرو، سواری لذت‌بخشی همانند فورد فیستا را برایش فراهم می‌کند؛ علی‌الخصوص در جاده‌های پر پیچ‌وخم و مارپیچی به شکل B.
کوچک‌ترین پیشرانه بنزینی آن که 1.2 لیتر حجم دارد نسخه‌ای نرم بوده و بازیگری مشتاق و پرشور است اما این پیشرانه برای آنکه بهترین عملکرد را از خود ارائه دهد باید سخت تقلا کند. خبر خوبی که دراین‌باره وجود دارد آن است که (بسته به انتخابتان) نسخه‌های تک و دو دیفرانسیل این خودرو از عملکرد کمی متفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردارند. همچنین تمامی نسخه‌های بنزینی این خودرو از عملکرد نرمی بهره می‌برند و تنها نمونه برخوردار از جعبه‌دنده اتوماتیک آن نسخه‌ای کند و آهسته می‌باشد.
پیشرانه 1.3 لیتری دیزلی نصب شده در این خودرو کماکان از همان نوعی است که در واکسهال کورسا به کار رفته اما درعین‌حال از گشتاور بالایی به میزان 190 نیوتن‌متر، در دورهای پایین، برخوردار است که همین موضوع رانندگی سخت مهیجی را برای آن فراهم نموده است. بااین‌حال، رانندگانی که طالب نهایت هیجان در این خودرو هستند می‌بایستی گردشی با نمونه اسپرت آن در داخل شهر انجام دهند. ترکیب پیشرانه 1.6 لیتری و 134 اسبی این خودرو با جعبه‌دنده دقیق 6 سرعته دستی، شتاب صفر تا صدی معادل 8.7 ثانیه از حالت سکون تا صد کیلومتر را به آن پیشکش می‌کند، در همان حال، شاسی بسیار قوی این خودرو سواری تیز و فرزی را برایش در سر پیچ‌ها مهیا می‌کند که تداعی‌گر حرکات یک بندباز در یک سیرک است. (ماکزیمم سرعت نمونه اسپرت معادل 195 کیلومتر بر ساعت است)
از سال 2013 میلادی، تمامی تیپ‌ها و نسخه‌های این خودرو، در دو گونه متفاوت بدنه اعم از سه درب و یا 5 درب در دسترس خریداران خویش قرار گرفت. علاوه بر آن، تمامی تیپ‌های این خودرو از سواری خوبی در بزرگراه‌ها بهره می‌برند و سیستم فنربندی به کار رفته در آن‌ها بیشتر دست‌اندازها و چاله‌وچوله‌های موجود در جاده‌ها را در خود جذب و حل می‌نماید.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

قابلیت اطمینان
امتیاز خودرو از این بخش: 4.1 از 5
این خودرو 5 ستاره را از موسسه ایمنی «یورو انکاپ» دریافت نموده و از نرخ ایمنی بسیار خوب 94 درصد، برای سرنشینان بزرگسال خود بهره می‌برد. تمامی مدل‌های این خودرو به طور استاندارد از 7 کیسه هوا، سیستم ضد بلوکه ترمز (ABS)، سیستم کنترل پایداری (ESP) و نگه‌دارنده‌های کمربندهای برخوردارند.
با آنکه قابلیت اطمینان و نیز هزینه‌های نگهداری این خودرو را مالکانش ستوده‌اند ولی بااین‌حال برند سوزوکی در شاخص رضایت مصرف‌کننده در سال 2014 میلادی، مکان آخر جدول را از آن خود نمود و این بدان معناست که محصولات سوزوکی و ازجمله سوئیفت ممکن است درازمدت مالکانشان را مأیوس سازند. (از لحاظ قابلیت اطمینان)

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

قابلیت عملی و کاربردی
امتیاز خودرو از این بخش: 3.8 از 5
نسل جدید سوزوکی سوئیفت به لحاظ قامت 90 میلی‌متر بلندتر از سلف خویش است. اما کماکان به لحاظ حجم فضای داخلی بسیار عقب‌تر از همتایان خود می‌باشد. فضای موجود در صندوق عقب آن معادل 211 لیتر بوده و از این بابت به‌راحتی مغلوب رقبایی همچون واکسهال کورسا و هوندا جاز می‌گردد، حتی اشکودا سیتیگو هم که در کلاس پایین‌تری جای دارد و خودرویی کوچک‌تر از آن است، از صندوق بار بزرگ‌تری بهره می‌برد.
صندوق عقب این خودرو از شکل غیرعادی برخوردار است و بیشتر پذیرای اشیایی با اشکال عمودی بوده و اشیای عریض و پهن به‌راحتی در آن جای نمی‌گیرند. علاوه بر آن، با آنکه صندلی‌های عقب این خودرو قابل خوابانیدن است ولی لبه‌های مزاحمی که در این بین وجود دارد مانع از آن می‌شود که اشیای بزرگ‌تر، به‌راحتی در آن جای گیرند و از این رو باید آن‌ها را به زور داخل نمود (ماکزیمم فضای بار در نسخه سه درب این خودرو معادل 512 لیتر و در نمونه 5 درب برابر با 528 لیتر است)
سرنشینان عقب این خودرو از کمبود فضای کافی در رنج هستند و از فضای سر و پای کمتری هم نسبت به دیگر خودروهای این رده، ازجمله فولکس‌واگن پولو و رنو کلیو، برخوردارند. از سوی دیگر، تعداد معتنابهی از محفظه هم در کابین این خودرو، جهت جاگیری بار و اشیاء وجود دارد که مهم‌ترینشان شامل مواردی همچون جعبه‌ای گود در کنسول میانی و یک جادستکشی بزرگ، می‌گردد. علاوه بر این، دید پیرامونی سوزوکی سوئیفت نیز عالی است و این گونه به نظر می‌رسد که گرداگرد این خودرو را دیواری از شیشه فرا گرفته است و پارک کردن با آن هم به‌راحتی خوردن تکه‌ای از یک کیک است. (کنایه از پارک راحت این خودرو)

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

هزینه‌های نگهداری
امتیاز خودرو از این بخش: 3.8 از 5

همچون یک سوپر مینی، این خودرو از هزینه نگهداری پایینی بدون توجه به تیپ انتخابی‌اش، برخوردار است. مدل 1.3 لیتری دیزل آن از میانگین مصرف سوختی معادل 72.4 MPG بهره می‌برد اما با کمال تأسف، میزان گاز C02 خروجی آن مرز 100 G/KM هم را درنوردیده است.
مدل پایه 1.2 لیتری این خودرو از مصرف سوختی معادل 72.4 MPG بهره می‌برد و حجم گاز CO2 (دی‌اکسید کربن) خروجی آن معادل 116G/KM است که این رقم در قیاس با رقبای جدیدتری همچون فورد فیستا 1.0 لیتری کمی ناامیدکننده است. چنانچه شما طالب نمونه‌ای با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک هستید این عدد به 50.4 MPG کاهش می‌یابد و خروجی دی‌اکسید کربن هم به 128 G/KM افزایش می‌یابد.
تمامی نسخه‌های سوزوکی سوئیفت از مزیت بهای دست‌دوم مناسب برخوردارند و سرویس‌های تعمیراتی آن‌ها که در فواصل کوتاهی (9/000 مایل) انجام می‌شود با هزینه‌ای پایین صورت می‌پذیرد، تمامی مدل‌های سوزوکی هم از گارانتی سه ساله یا 60/000 مایل برخوردارند.
توضیحات: MPG مخفف MILE PER GALLON و به معنای مایل طی شده به ازای یک گالن است. هر مایل هم حدود 1.6 کیلومتر و هر گالن امپریال (انگلیسی) هم معادل 4.546 لیتر می‌باشد.

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

نکات مثبت این خودرو از دیدگاه سایت «AUTOEXPRESS»
خودرویی ارزشمند در مقابل بهای پرداختی
هندلینگ دقیق
کیفیت ساخت
نکات منفی این خودرو از دیدگاه سایت «AUTOEXPRESS»
صندوق عقب کوچک
بهره‌گیری از پلاستیک‌های سخت در داخل کابین
پیشرانه دیزلی پر سروصدا

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

مشخصات فنی
پیشرانه 1.2 لیتری بنزینی
حجم موتور: 1242 سی‌سی
توان: 94 اسب‌بخار در 6000 دور در دقیقه
گشتاور: 118 نیوتن‌متر در 4800 دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد: 12.3 ثانیه
حداکثر سرعت: 165 کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی: 6.1 لیتر
نوع جعبه‌دنده: 5 سرعته دستی، چهار سرعته اتوماتیک
سیستم فنربندی جلو: مک‌فرسون استرات به همراه فنرهای مارپیچی
سیستم فنربندی عقب: محور پیچشی به همراه فنرهای مارپیچی
سیستم ترمز جلو و عقب: دیسکی – در برخی از تیپ‌ها ترمز عقب کاسه‌ای است.
استاندارد آلایندگی: یورو 5

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

ابعاد
طول/عرض/ارتفاع: 3850/1695/1510 میلی‌متر
فاصله بین دو محور: 2430 میلی‌متر
وزن:
گنجایش صندوق بار: 211 لیتر (در برخی منابع 205 لیتر ذکر شد)
حجم باک بنزین: 42 لیتر
اندازه تایرهای جلو و عقب: 185/65 R 14 (نسخه هندی)
ارتفاع خودرو از کف زمین: 170 میلی‌متر

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

ایمنی
5 ستاره از موسسه ایمنی EURONCAP اروپا
7 عدد ایربگ (راننده، سرنشین جلو، جانبی، پرده‌ای و ایربگ زانویی راننده) – 2 عدد ایربگ (نمونه فول هندی)
سیستم ضد بلوکه ترمز ABS
سیستم کمکی ترمز BA
سیستم توزیع الکترونیکی ترمز EBD
سیستم کنترل پایداری ESP (تنها در نسخه‌های اروپایی به صورت استاندارد است)
کمربند ایمنی سه نقطه‌ای
سیستم ISOFIX برای صندلی کودک

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

تجهیزات (نمونه SZ4 در بریتانیا)
تهویه مطبوع اتوماتیک + فیلتر هوای داخل کابین
سیستم ورود بدون کلید به اضافه دکمه استارت
فرمان الکتریکی حساس به سرعت
روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو
آینه‌های جانبی به همراه گرم‌کن
صفحه نمایشگر لمسی
نمایشگر فشار باد لاستیک‌ها (TPMS)
سامانه هدایت ناوبری NAVIGATION))
سوکت برقی 12V در بخش جلو
آنتن سقفی
کامپیوتر سفری
کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + CD + MP3 و پورت USB + AUX به همراه اتصالات بلوتوث
4 عدد اسپیکر
سیستم دزدگیر ایموبلایزر IMMOBLIZER
نگه‌دارنده فنجان در جلو
آینه‌های با قابلیت مات شدن به صورت دستی
لوله اگزوز کرومی
و…

2015 Suzuki Swift
2015 Suzuki Swift

قیمت
در ایران: 80 میلیون تومان (تقریبی)
در هندوستان: 465,000 الی 624,000 روپیه (6,900 الی 9,400 دلار، پیشرانه 1.2 لیتری بنزینی)
در بریتانیا: 8,999 پوند تا 14,199 پوند (پیشرانه 1.2 لیتری)

درباره نویسنده

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

32 دیدگاه

 1. جنوب
  سوابق: (48 دیدگاه) ,

  درود جناب کاویانی
  ارزش خرید نداره متاسفانه
  فقط ایمنیش بد نیس
  بقیه چیزاش اصلا خوب نیست

  پاسخ
  1. Ahmad reza
   سوابق: (21 دیدگاه) ,

   ماشین نسبتا خوبیه به لحاظ ارزش دربرابر قیمت ارزان که به پول ایران میشه 35 میلیون (آخرین تیپش) اگر قرار باشه با قیمتی بیش از این باشه نمی ارزه………جای این که حالا که تحریم ها داره برداشته میشه با 4 ،5 تا شرکت درست حسابی مثل تویوتا و نیسان و فولکس واگن و بنز و … مذاکره کنن برای واردات و مونتاژ میرن سراغ پژو و رنو و سوزوکی چون سود بیشتری براشون داره …..حالا کاش همونا رو با قیمت عادلانه می دادن ……مـــــــا نمیخـــــریم

   پاسخ
  2. سارا
   سوابق: (179 دیدگاه) ,

   البته تست ایمنی این ماشین هم مربوط به سال 2010 هست که یعنی 5 نسل از استاندارد فعلی فاصله داشته آزمون تصادفش

   پاسخ
  3. maxima
   سوابق: (19 دیدگاه) ,

   با عرض سلام و احترام
   1-یکی از امتیازهای شمرده شده برای این خودرو توسط کارشناسان ،ارزش خرید می باشد
   2-این خودرو برای مصارف مشخصی تولید شده و 5 ستاره بابت ایمنی از اروپا گرفته ایمنی اونو با چه خودرویی مقایسه می کنید؟بنز ، بی ام ، لکسوس
   3- یه برند ژاپنی هیچ وقت چیز بد نمی سازه اگه سراغ دارید بفرمایید.
   با تشکر.

   پاسخ
 2. amir
  سوابق: (257 دیدگاه) ,

  من 25 میلیون بیشتر پاش نمیدم خواستن بسم الله وگر نه تحریم

  پاسخ
 3. ایران خودرو = فرغون سازی (ویران خودرو)
  سوابق: (582 دیدگاه) ,

  با توجه به اینکه هند راست فرمان هست و تقریبا تمام تولیدات برای بازار داخلی تولید میکند چطور میخوان اون خودرو وارد ایران کنن مگه اینکه خط تولید مستقل از بازار هند برای سایر بازارها موجود باشه هر چند با این قیمت از الان شکست خورده هستش هر موقع سایپا و ویران خودرو خواستن ماشین وارد کنن چنان قیمتی روش گذاشتن که وارداتش شکست خورد اینم میشه مثل قبلی ها

  پاسخ
  1. سارا
   سوابق: (179 دیدگاه) ,

   ببینید به کجا رسیدیم که باید از هند ماشین بخریم … اول آمریکایی و آلمانی و انگلیسی سوار بودیم … بعد ها به فرانسوی های قدیمی محدود شدیم … بعدش چینی ها بازارو اشغال کردن … الآن هم هندی ها دارن میان … خدا به دادمون برسه بعدش از کجا میخوان ماشین بیارن ؟

   پاسخ
   1. DAIMLER
    سوابق: (23 دیدگاه) ,

    اون موقعی هم که آمریکایی و آلمانی وارد ایران می شد 99 % مردم قدرت خریدش رو نداشتن.
    در ضمن زمانی که شرکتی تصمیم به سرمایه گذاری و تولید در یک بازار خاص میگیره باید با ایجاد کارخانه یا استفاده از خط تولید شرکتهای موجود در اون منطقه مثلا هند ، که دارای نیروی کار ارزان و مواد اولیه ارزان است اقدام به تولید محصولی با قیمت کمتر از قیمت کارخانه مادر میکنه تا با این مزیت رقابتی بازارهای جدیدی را فتح کنه ! مثل همه کمپانی های بزرگ به عنوان مثال رنو فرانسه محصول فلوئنس رو فقط در سایت سامسونگ کره جنوبی برای بازار هدف جنوب شرق آسیا و استرالیا تولید میکنه ! و خیلی های دیگه مثل هیوندای که محصولاتی رو در قزاقستان برای خاورمیانه و اروپای شرقی تولید میکنه!
    پس بیایید با یک نظر احساسی به کل تاریخ شرکت های پیشرو نخندیم!

    پاسخ
    1. سارا
     سوابق: (179 دیدگاه) ,

     دانشمند هسته ای عزیز
     این عدد 99 درصدت رو از کجا آوردی ؟
     یعنی مردم هیلمن هانتر انگلیسی(پیکان) و شورلت ها و بیوک های مونتاژ پارس خودرو نمیخرید ن >؟
     مردم خر سوار میشدن آیا ؟
     مواد اولیه قیمت جهانی داره … بورس داره … مگه کشور با کشورفرق میکنه ؟
     دستمزد کارگر مگه تو ایران چقدر هست که ما باید بریم سوزوکی جفنگیتو رو از هند وارد کنیم ؟

    2. DAIMLER
     سوابق: (23 دیدگاه) ,

     خانم پروفسور سارا
     من 63 ساله و سابقه 33 سال تدریس دروس مدیریت رو دارم.
     شما اون دوره ای که درباره ش صحبت میکنی وجود نداشتی!
     درباره عدد 99 درصد منظور ماشین های آماریکایی و آلمانی بود . اگر یکم تحقیق کنی بد نیست ! قیمت پیکان سال 56 معادل 17500 تومان بود آنهم ارزان ترین مدل ! قیمت شورولت کاپریس همان زمان 75000 تومن. قیمت کادیلاک سویل 108000 تومن . بیوک رگال 83000 تومن.
     بله مردم خر سوارمیشدن ، شما نبودی اون موقع که من هروز صبح دو راهی قلهک دو ساعت می ایستادم تا یه پیکان تاکسی پیدا بشه و برسم محل کار!
     مواد اولیه قیمت جهانی داره زمانی که شما معدن ش رو تو کشورت نداشته باشی . هند و چین خدای معادنه فلزات اند ! با قیمت ارزان !
     دستمزد کارگر توی هند : هر روپیه معادل 46 تک تومن ایرانه . یک دلار آمریکا معادل 65 روپیه هند. دستمزد هر کارگر هندی در این صنعت بین 2.18 تا 3.40 دلار در روز است که از دستمزد کارگر ایرانی هم پایین تر است.
     متوجه شدید؟

 4. شایان
  سوابق: (89 دیدگاه) ,

  20 تا 25 ملیون میارزه بیشتر بدرد نمیخوره.

  پاسخ
 5. میلاد
  سوابق: (32 دیدگاه) ,

  سوزوکی سویفت 1.4 لیتری ، 80 میلیون؟!!
  بوی ورشکستی و در ماندگی به مشام می رسه.

  پاسخ
  1. امیر
   سوابق: (26 دیدگاه) ,

   20 تومن میذاری بالاش کپچر 120 اسب قدرت و 190 نیوتون متر گشتاور رو حال میکنی

   پاسخ
 6. RETOLEX
  سوابق: (1407 دیدگاه) ,

  ای نامرداااااااااا . چه خبرهههههههه .ای خدااااااااااا

  پاسخ
 7. حميد
  سوابق: (1103 دیدگاه) ,

  چقدر گرون ،
  چرا این قیمت

  پاسخ
 8. mohammad_boss429
  سوابق: (87 دیدگاه) ,

  سوزوکی با چه اعتماد به نفسی اسم swift رو واسش انتخاب کرده
  12.3 ثانیه!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 9. Ali Reza
  سوابق: (101 دیدگاه) ,

  ینی هر طور حساب کنی 80تومن زیاده! 🙁

  پاسخ
 10. MjM
  سوابق: (352 دیدگاه) ,

  اخه بیان اینو بدن 30 تومن کسی توفم به تیبا میندازه؟؟ تابلوعه دیگه..پول مفت میخوان بگیرن….مردم بگن خارجیه بابا می ارزه بخریم!!
  اگه اینجوری باشه ماشین خارجیه مونتاژیه گرون رو هم باید تحریم کنیم
  وقتی قیمت باماشین نخونه چه فرقی داره ایرانی یا خارجی!؟

  پاسخ
 11. محمد
  سوابق: (40 دیدگاه) ,

  با دلار چند تومنی حساب کردن که شده 80 میلیون…؟

  پاسخ
 12. امیر.عارف
  سوابق: (459 دیدگاه) ,

  ماشین تاپی با توجه به جای کم سرنشین عقب و صندوق عقب نیست.البته اگه از امکانات و کیفیتش کم نکنند که میکنند.باز هم به این قیمت نمی ارزه. ببینید چقدر بد بخت شدیم که ماشین از هند بخریم و تازه بیش از 2برابر قیمت. اینا با ایران و ایرانی چه کردند وچه خواهند کرد

  پاسخ
 13. سعید
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  بعضی ها فکر می کنند اگر چندتا خودرو جدید وارد بازار کنند می تونند ما رو ترقیب به پرداخت پول گذاف نمایند ، درسته شاید ندیده باشیم ولی … نیستیم . اگر …ها در این تصور هستند که می توانند پول سیاستهای غلط خارجی و داخلیشان را از جیب همه مردم تامین کنند من جزء اونها نیستم .

  پاسخ
 14. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  با این قیمت تقریبی در ایران، اصلا ارزش خرید نداره.

  پاسخ
 15. ارمان
  سوابق: (1224 دیدگاه) ,

  از نظر منطقی نباید واسه تو شهر ماشینه بدی باشه و بصرفه به نظر میرسه
  بارها گفتم چهرهه ماشین اولویت اولم نیست اما اولویت هر چندم که باشه این ماشینو نمیشه خیلی دوست داشت ????

  پاسخ
 16. امیرحسین
  سوابق: (337 دیدگاه) ,

  ایرانی یا از این سر بوم میفته یا از آن سر بوم!!!
  پدرجان،وقتی پژو 206 مدل 1998 تیپ 2 که 75 اسب قدرت داره نزدیک 33 میلیون قیمت خورده چطور سوزوکی 92 اسبی که سطح امکانات بالاترین داره باید 35 میلیون باشه؟؟؟کدوم عقل نیمه سلیمی همچین قیمت گذاری میکنه؟؟؟یکی از دوستان که گفته 25 میلیون!!!!
  اگر موتور 1400 با گیربکس اتوماتیک 50 قیمت بخوره بازار خوبی داره.توجه داشته باشین که تندر اتوماتیک 47 میلیون قیمت کارخانه اش هست.ضمن اینکه هیوندای i20. قیمتی نزدیک به 82 میلیون داره

  پاسخ
  1. شایان
   سوابق: (89 دیدگاه) ,

   خب مهندس همین ماشینایی که میگی قیمتشون این نیست دزدی تو روز روشنه اصلا اینایی که اسم بردی نباید تولید بشن چه برسه بخوای درباره قیمتشون حرف بزنی.

   پاسخ
 17. ebi
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  80 ملیون !!!!!!!!!
  هنوز نیومده !!!!
  قبلنا میگفتن ال 90 بین 8 تا 10 ملیون
  اومد شد هم قیمت ازرا
  اینو ایران خودرو حتما موقع تحویل
  چند بده خدا میدونه
  باید بیاد به جای خط تولید 206
  به نظر منم بیشتر از 25 نمی ارزه
  ندن ( نمیخریم )

  پاسخ
 18. رامتین
  سوابق: (1045 دیدگاه) ,

  موتور 1.6 با توان 134 گزینه خوبیه. بعبارتی اگه با این موتور و بدون توربو چنین قدرتی گرفته که حتما این کار را تونسته بکنه باید بهش تبریک گفت. تا 120 اسب معمولا گرفتن چنین قدرتی از موتور 1.6 سادست و بیش از اون مهندسی لازم داره. با این حال موتور 134 اسبیش اگه 50 تومن قیمت داشته باشه قابل قبوله. اما موتور 1.2 لیتریش بیش از 30 نمی ارزه و البته قیمت 80 که دادند دروغه و ایران خودرو میخواست فکرها را منحرف کنه، اما 30 تومن هم اصلا نمیدهند و بالای 40 قیمت میخوره که در هر صورت فقط یک نتیجه میشه گرفت: خرید این خودرو ممنوع.

  پاسخ
 19. اشكان
  سوابق: (263 دیدگاه) ,

  اگر 25 میلیون تومان باشه ارزش داره _ ولی بیشتر باشه ظلم آشکار هست

  پاسخ
 20. نوید جهرمی
  سوابق: (1895 دیدگاه) ,

  دلم میسوزه برای عده ای که از رو بی اطلاعی میرن این ماشینو با هر قیمتی ک عرضه میشه میخرن.
  مثل اون رنو کپچر که سه سوته فروش رفت.
  حیف از سادگی مردم ک ب راحتی ازش سوء استفاده میشه.

  پاسخ
 21. علی
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  ن دیگه ما جوونای قدیم نیستیم ک با احساس تصمیم بگیریم و ازمون سو استفاده کنن ما با فکر و منطق تصمیم میگیریم…
  اگه باهامون عادلانه رفتار کنن ماهم بهشون احترام میذاریم اما ن اگه مث گذشته بخوان کلاه بذارن سر ملت و…ما یجوری تحریمشون میکنیم ک امریکا هم نتونه لنگشو اجرا کنه!!!!
  یکاری میکنیم ک به پامون بیوفتن!!!!
  ما جووونای قرن 21 هستیم و عمرا زور تو کتمون نمیره آره ه ه ه.
  اسمم علی فامیلیم مروتی .امضااااااء

  پاسخ
 22. احسان
  سوابق: (17 دیدگاه) ,

  بعضی ها همچین اینجا از صنعت. منتاژ ایران دفاع میکنن انگار مال خودشونه،ایران خودرو هم بیجا میکنه باسه ما ماشین میزنه،بیاین به دا صنایع مختلف برسین که روز به روز دارن ورشکسته میشن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x