بررسی DS 5، آدمیرال فرانسوی در خاک ایران

برند سیتروئن با قرنی سابقه و پیشینه، در ایران نام و نشان شناخته‌شده‌ای است و علیرغم تمامی معایب و کاستی‌ها، از محصولات آن به نیکی یاد شده و می‌شود. در حرکتی نوین و رو به جلو، سیتروئن قصد آن نموده که دردانه لوکس خود را که “DS” نام دارد، در معرض دیدگان ما ایرانیان نهد. به همین بهانه، سعی نمودیم که شما را با یکی از جدیدترین مدل‌های این برند به نام DS 5، آشنا نماییم.

DS5 2016
DS5 2016

نام DS بیش از هر چیز، آدمی را به یاد مدل افسانه‌ای سیتروئن DS می‌اندازد و شواهد هم گویا مؤید همین امر است. سیتروئن DS خودرویی بود که در سال 1955 میلادی پا به عرصه وجود نهاد و مرکبی بود فراتر از زمانه خود. نامش هم مخفف و برگرفته از کلمه déesse فرانسوی و یا Goddess انگلیسی بود که در لغت به معنای “الهه” است. این الهه فرانسوی توسط فلامینیو برتونی (FLAMINIO BERTONI) ایتالیایی طراحی شد و تکنولوژیهایی را هم در خود گردآورده بود که پیش از آن هرگز در هیچ خودرویی دیده نشد.DS، اولین خودرویی در عالم بود که از ترمزهای دیسکی و فرمان الکتریکی بهره می‌برد و نخستین خودرویی هم بود که از تکنولوژی پیشرفته سامانه تعلیق هیدروپنوماتیک برخوردار بود. و مهم‌تر از همه، رکود حرکت بر روی سه چرخ را، اولین بار او بود که به نام خود ثبت نمود. همین خودرو به‌طور روزمره توسط ژنرال دوگل، رئیس‌جمهور فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفت و گویا در برهه‌ای از زمان، وی را از تروری سخت مخوف رهانید و آن هم تنها با حرکت بر روی سه چرخ! سیتروئن DS تا سال 1975 میلادی در مدار تولید بود و در سال 1999 میلادی هم توانست عنوان زیباترین خودروی قرن بیستم را از آن خود نماید.

DS5 2016
DS5 2016

اما برند DS چگونه احیاء شد؟ ماجرا از آن لحظه‌ای آغاز شد که سیتروئن در سال 2009 میلادی اعلام نمود که قصد دارد یک برند مجزا، به نام DS را بنیان نهد، این برند هم به ساخت مدل‌های مجهزتر و یا همان “پریمیوم” مبادرت خواهد کرد. یعنی درست همانند کاری که سال‌ها پیش از آن سازنده‌ای همچون تویوتا انجام داد و خودروهای لوکس خود را با نام و نشان متفاوتی به جهانیان معرفی نمود. شعاری هم که این برند (DS) برای خود برگزید این‌چنین بود: SPIRIT OF AVANT-GRADE””

DS5 2016
DS5 2016

نخستین مدل از این برند هم سیتروئن DS3 نام داشت که در سال 2010 میلادی به بازارهای جهانی معرفی شد، این خودرو که بر مبنای پلت فرم سیتروئن C3 PLURIEL تکوین یافته بود، در همان آغاز کار توانست موفقیت‌های بسیاری را نصیب سازندگان خود نماید؛ مثلاً در سال 2010 میلادی، عنوان خودروی سال را از طرف مجله TOP GEAR بریتانیا دریافت و نیز، جوایز متعددی را هم به لحاظ شاخص رضایت مشتریان کسب نمود. پس از مدتی، مدل DS4 روانه بازار شد که این خودرو هم توانست در جشنواره خودروی گلاسکو اسکاتلند، جایزه بهترین خودروی سال 2012 میلادی را از آن خود نماید. مدل‌های دیگر این برند هم DS 5 و DS 5LS و DS 6 نام دارند که هر سه آن‌ها نیز در لیست ورود به کشورمان قرار دارند. در این میان، ما هم در وهله نخست، معروف‌ترینشان یعنی DS 5 را جهت بررسی گزینش نمودیم، خودرویی که در حال حاضر، رئیس‌جمهور فرانسه جهت تردد خود به کاخ الیزه از آن استفاده می‌کند.

DS5 2016
DS5 2016

DS 5، یک خودروی هاچ‌بک اجرایی (EXECUTIVE) است و برای نخستین بار، در ماه آوریل سال 2011 میلادی در نمایشگاه خودروی شانگهای رونمایی شد و در ماه نوامبر همان سال هم به بازارهای اروپایی راه یافت. این خودرو در سال 2015 میلادی دستخوش فیس‌لیفت شد و از این سال به بعد نیز تنها با نام DS به فروش رسید، یعنی درست پس از شصت سال از آغاز ورود نخستین سیتروئن DS به بازارهای دنیا و به یاد و خاطره آن. خودروی DS 5 بر مبنای پلت فرم PF2 شرکت پژو- سیتروئن (PSA) تکوین و توسعه‌یافته و این همان سازه ایست که در پژو 3008 هم به کار رفته است. با آنکه شرکت‌های پژو و سیتروئن از پلت فرم و قطعات همسانی جهت ساخت و تولید محصولات خود بهره می‌برند ولی کماکان تولید خودروهای آن‌ها به‌طور جدا از یکدیگر صورت می‌گیرد، اما نکته جالب این است که DS 5 نخستین خودرویی از سیتروئن است که در سایت اروپایی پژو واقع در SOCHAUX فرانسه تولید می‌شود. مکان دیگری هم که این خودرو در آن به تولید می‌رسد منطقه صنعتی شن ژن (SHENZHEN) چین است. مدل DS 5LS هم که در واقع نسخه سدان DS 5 به شمار می‌آید، برای نخستین بار در 28 مارس سال 2014 میلادی به بازارهای جهانی معرفی شد و اولین خودرویی هم از سوی این برند است که در طراحی آن از الگوی “DS WING” استفاده شده است.
توضیح: خودروهای به‌اصطلاح اجرایی (EXECUTIVE) در زبان فارسی معادل دقیقی ندارند ولی در عمل به خودروهایی خطاب می‌شوند که مورد استفاده روزمره تجار و مدیران عمدتاً اروپایی قرار گرفته و در عین حال نیز، از دوام و کیفیت بسیار خوبی هم برخوردارند. از این خودروها به نام بیزینس کلاس (BUSINESS CLASS) هم یاد می‌شود.

DS5 2016
DS5 2016

طراحی بدنه
اگر تنها قصدمان این است که DS 5 را به لحاظ طراحی در کلاس خاصی جای دهیم، خیلی زود به دری بسته برخواهیم خورد. زیرا که این خودرو در هیچ فرم متعارفی نمی‌گنجد و مخلوطی از یک هاچ‌بک و استیشن و نیز شوتینگ برک است. در بخش جلو، این خودرو از المان‌هایی بهره می‌برد که کمابیش مختص خودروهای لوکس است، جلوپنجره‌ای مشبک که گرداگرد آن را نوارهای ضخیم کرومی فرا گرفته و در میانه آن هم نشان DS خودنمایی می‌کند، نشانی که قرار است از این پس رویاروی فرادستانی همچون بنز و لکسس و…قرار گیرد و با آن‌ها به نبردی تن‌به‌تن برخیزد. چراغ‌های باریک جلو، با آن نگاه مغناطیسی خود از تلفیق لامپ‌های LED و زنون تکوین یافته‌اند و از تکنولوژی نوینی به نام DS LED VISION”” بهره می‌برند که مشابه اش تاکنون در کمتر خودرویی در این عالم دیده شده است. از دیگر خصائص منحصربه‌فرد در این طراحی، می‌توان به زه کرومی باریکی اشاره داشت که از چراغ‌های جلو DS 5 تا شیشه جلو آن امتداد می‌یابد و به‌خصوص در رنگ‌های تیره این خودرو، جلوه بسیار زیبایی را برای آن مهیا نموده است. در عقب هم، چراغ‌های L شکل جای گرفته‌اند که از پیوند با اگزوزهای دوبل پنج‌ضلعی و نیز سپری پهن و شکیل، نمایی اسپرت و تا حدی جسورانه را برای این خودرو به ارمغان آورده‌اند. درمجموع، طرح این خودرو را می‌توان کاملاً خاص و ویژه دانست و شاید همین امر، از نقاط قوت آن به‌حساب آید زیرا که هر چه باشد، منحصربه‌فرد بودن یک طرح از مطالبات اصلی خریداران یک خودروی لوکس است و اگر غیر از این بود، این دسته از خریداران در پی یک هاچ‌بک معمولی بودند و نه نسخه‌ای لوکس و گران‌قیمت!

DS5 2016
DS5 2016

کابین
خاص بودن این خودرو تنها به مواردی همچون طراحی بدنه آن ختم نمی‌شود بلکه به کابین آن نیز سرایت نموده است. کابینی که از عرف مرسوم در خودروهای لوکس تبعیت نکرده و نسخه‌ای خاص و سنت‌شکن است. در این کابین، راحتی سرنشینان و رعایت دقیق اصول ارگونومی از نکات مورد توجه طراحان بوده و این موارد، با موقعیت بسیار مناسب راننده در پشت فرمان و تسلط او بر ادوات و کنترلرها ترکیب می‌شوند.

DS5 2016
DS5 2016

سقف این خودرو از طرحی فضایی (AEROSPACE) سود می‌برد و در عین حال نیز، سه فرورفتگی نورانی در آن تعبیه شده‌اند که در اوقات شبانه‌روز، نمای متفاوتی را برای سرنشینانش مهیا می‌کنند. در میانه کنسول، یک صفحه نمایشگر لمسی رنگی جای گرفته که به‌واسطه آن به‌راحتی می‌توان با سامانه‌های های صوتی، تصویری و GPS و…. پیوند یافت. با تعبیه این سامانه لمسی، سازنده توانسته 12 عدد دکمه کنترلی را در کنسول حذف نموده و کارکردشان را در یک جا متمرکز کند. از سویی دیگر، سیستم نمایشگر بالاسری (HUD) هم که در شیشه جلوی این خودرو تعبیه شده، مددکار راننده در هنگام یک سفر طولانی‌مدت است. دکمه‌ها و کنترلرهای متعددی هم بر روی سقف آن جای گرفته‌اند، سقفی که از کابین خلبانان هواپیما گرته‌برداری شده است. سامانه‌ای دیگری هم که کمک حال راننده است، DS CONNECT BOX نام دارد که در آن شماره تلفن‌های مهم و اضطراری و نیز امداد و نجات، بنا به کشور محل رانندگی به‌طور خودکار جانمایی می‌شوند. همچنین سامانه MYDS هم در این کابین وجود دارد که حاوی برنامه‌های کاربردی تلفن همراه از جمله IOS و آندروید (ANDROID) می‌باشد.

DS5 2016
DS5 2016

درزمینهٔ کیفیت و به‌کارگیری مواد مرغوب و درجه یک نیز، سیتروئن به‌راستی سنگ تمام گذاشته و از آنچه که بتوان تصورش را کرد فراتر رفته است. در حال حاضر، سه کیفیت متفاوت از چرم برای این کابین قابل سفارش است که از جمله می‌توان به چرم‌های نیمه آنیلین (SEMI – ANILINE) اشاره نمود، که بنا به ادعای وب‌سایت شرکت، لوکس‌ترین نسخه موجود در صنایع خودروسازی امروز دنیاست، آن دیگری هم، روکش چرمی با طرح بند ساعت (WRATH BRACELET DESIGN) است که در حال حاضر، مشابه اش در هیچ خودرویی از این عالم دیده نمی‌شود. این طرح که با استفاده از چرم درجه یک و الگویی همانند بندهای ساعت، توسط استادکارانی سخت ماهر بر اسکلت صندلی‌های دوخته می‌شود، آن‌چنان زیبا و باسلیقه ساخته‌وپرداخته شده که حتی مشاهده تصاویرش نیز دوستداران خودرو را به سر شوق می‌آورد. در این تریم، نشان DS بر روی پشت‌سری تک‌تک صندلی‌ها حک شده است.

DS5 2016
DS5 2016

در جای‌جای کابین این خودرو، ترکیب آلومینیم برس خورده به همراه فلز، باسلیقه هر چه تمام‌تر و مونتاژی مثال‌زدنی صورت پذیرفته است و در گوشه دیگری از کابین هم یک ساعت آنالوگ با مارکی مشهور خودنمایی می‌کند. در کل، گرچه برخی از سایت خودرویی در دنیا، من‌جمله تلگراف (TELEGRAPH) بریتانیا، نحوه گزینش مواد و ساخت و پرداخت این کابین را در حد ساخته‌های آئودی نمی‌دانند ولی در عین حال بر سبک نوآورانه، شاد، لذت‌بخش و نیز سنت‌شکن این کابین مهر تأیید زده و همچنین، از حس طراوت و سبک‌بالی که این کابین بر سرنشینان خود القاء می‌کند نیز سخن رانده‌اند. سایت معروف CARBUYER بریتانیا نیز، ظاهر شیک و کیفیت بالای این کابین را از موارد مثبت آن برشمرده و تنها نکته منفی را در این میان، فضای محدود سر در عقب آن دانسته است.

DS5 2016
DS5 2016

پیشرانه
در حال حاضر، چند پیشرانه متفاوت بنزینی و دیزلی محرک و حیات‌بخش این الهه فرانسوی هستند. پیشرانه‌های بنزینی این خودرو تنها در یک حجم 1.6 لیتری و در دو تیپ متفاوت عرضه می‌شوند، این دو تیپ هم به ترتیب THP 160 و THP 200 نام دارند و هر دوی‌شان هم مجهز به سامانه توربوشارژ هستند. پیشرانه THP 160 با همکاری گروه خودروسازی ب‌ام‌و توسعه‌یافته است و از توانی معادل 160 اسب بخار و گشتاوری معادل 200 نیوتن‌متر برخوردار است. خروجی توان پیشرانه THP 200 هم معادل 200 اسب بخار و گشتاورش برابر با 275 نیوتن‌متر است. البته اخیراً یک پیشرانه به نام THP 210 هم معرفی شده است که از توانی معادل 210 اسب بخار برخوردار است و قرار است که از سال جاری میلادی (2016) در این خودرو به کار گرفته شود. پیشرانه‌های دیزلی این خودرو در دو نوع متفاوت عرضه می‌شوند و از انواع با آلایندگی کم (BLUEHDI) هستند که در حال حاضر از جدیدترین و مدرن‌ترین نسخه‌های شرکت سازنده خود به شمار می‌آیند. نخستین پیشرانه دیزلی که BLUEHDI 120 نام دارد از توانی معادل 120 اسب بخار برخوردار است و پیشرانه دیگر هم که BLUEHDI 150 نام دارد از حجمی معادل 2 لیتر و خروجی توانی معادل 150 اسب بخار بهره می‌برد. نسخه‌هایی هم که قرار است وارد کشورمان شوند از انواع بنزینی آن هستند. تمامی این پیشرانه‌ها نیز از استاندارد آلایندگی یورو 6 بهره می‌برند. به لحاظ سیستم انتقال قدرت، این خودرو از یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک بهره می‌برد که توسط شرکت آیسین (AISIN) ژاپن توسعه‌یافته است، شرکتی که درزمینهٔ ساخت گیربکس از برترین‌هاست و از لکسس تا پورشه، مشتریان آن هستند. خصوصیات فنی و تکنیکی پیشرفته DS 5، مورد تأکید اکثر کارشناسان خودرویی در دنیا قرار گرفته است و عمده سایت‌های معروف خودرو، هندلینگ خوب و سواری راحت آن را ستوده‌اند.

DS5 2016
DS5 2016

ایمنی
به لحاظ ایمنی، نسخه اولیه این خودرو توانسته است 5 ستاره را از موسسه ایمنی EURONCAP اروپا کسب نماید و تمامی تیپ‌های آن نیز به‌طور استاندارد از 6 عدد کیسه هوای ایمنی بهره می‌برند. همچنین سامانه‌های ایمنی متعددی همچون ABS،BA،EBD،ESP و…در تمامی نسخه‌های این خودرو به‌طور استاندارد تعبیه شده است. علاوه بر آن، سیستم‌های پیشرفته‌ای اعم از کنترل کشش هوشمند (ITS)، کنترل خودکار نور بالای چراغ خودرو (AHB) و هشداردهنده خروج از خط (LWB) و سیستم نمایشگر نقاط کور (BSM) و….. در انواع متعدد این خودرو وجود دارند. همه این‌ها هم در کنار یکدیگر،DS 5 را به یکی از ایمن‌ترین خودروهای مدرن امروزی در دنیا بدل نموده است.

DS5 2016
DS5 2016

داوری نهایی
با آنکه DS”” برند نوینی در خانواده لوکس‌ها محسوب می‌شود ولی از پشتوانه قوی فنی و مهندسی‌سیتروئن برخوردار است و به همین سبب نیز، طی چند سال اخیر، موفقیت شایان توجهی را در بازارهای اروپایی و آسیایی از آن خود نموده است. مثلاً این برند در سال 2014 میلادی، جز ده برند لوکس پرفروش در بازار چین بود. بازار بسیار مهمی که در کنار آمریکا، جز اهداف نخست لوکس سازان دنیا به شمار می‌آید. در این میان،DS 5 هم به‌عنوان یکی از محصولات جدید این شرکت، هیچ نوع کم و کسری خاصی نسبت به دیگر همتایان لوکس خود ندارد و حتی در برخی از ویژگی‌های ظاهری و داخلی، از آن‌ها نیز برتر است، اما در ایران، این خودرو و نیز برند DS راه دشواری را پیش رو دارند تا بلکه بتوانند به توفیق درخوری دست یابند. نخستین معضل هم در این میان، به موانع ذهنی مربوط می‌شود. بنا به دلایل عدیده اقتصادی، تاریخی و…. لوکس سواران ایرانی کماکان برندهای ژرمنی را برای خرید ترجیح می‌دهند و با طیب خاطر هم حاضرند که صدها میلیون تومان را به پایشان هزینه کنند ولی در مواجه با دیگر لوکس‌های اروپایی، ژاپنی و کره‌ای و …. با احتیاط بیشتری برخورد می‌کنند و حتی برند قدری همچون لکسس نیز، به‌رغم تمامی شایستگی‌ها، نتوانسته است بر این جو فائق آید. در این میان،DS هم به‌عنوان برندی ناشناخته باید تلاش مضاعفی را صورت دهد تا قلوب مشتریان ایرانی را فتح نماید و ناگفته نماند که انجام صحیح این امر هم تنها بر عهده نمایندگان ایرانی آن است. چنانچه نماینده وطنی این برند اهداف درازمدت را در پیش گرفته و رضایت خاطر مشتریان ایرانی را در سرلوحه اهداف خود جای دهد و در این راه صبر و استقامت ورزد و در عین حال، از سود بادآورده خود چشم‌پوشی کند، حتماً موفق خواهد شد و چنانچه خدای‌نکرده مسیری خلاف آن را در پیش گیرد و اهداف کوتاه‌مدت دلالی و نیز بی‌مسئولیتی و راحت‌طلبی را چاشنی کار خود کند، بی‌شک در همان چند ماه اول کار با مغز به زمین خواهد خورد! امید است که این‌گونه نشود.

DS5 2016
DS5 2016

مشخصات فنی DS 5

در حال حاضر، به‌غیراز پیشرانه‌های دیزلی، این خودرو عمدتاً با دو پیشرانه بنزینی THP 160 و THP 200 به بازارهای آسیا عرضه می‌شود که در ذیل مشخصات هر دو ذکر می‌شود.
پیشرانه THP 160 (نسخه سفارش ایران)
حجم موتور: 1598 سی‌سی
توان: 160 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
گشتاور: 240 نیوتن‌متر در 1400 الی 4000 دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد: 9.5 ثانیه
حداکثر سرعت: 202 کیلومتر بر ساعت
مصرف ترکیبی سوخت: 7.5 لیتر در هر صد کیلومتر مسافت
پیشرانه THP 200
حجم موتور: 1598 سی‌سی
توان: 200 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
گشتاور: 275 نیوتن‌متر در 1700 الی 4500 دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد: 8.4 ثانیه
حداکثر سرعت: 230 کیلومتر بر ساعت
مصرف ترکیبی سوخت: 7.8 لیتر
سیستم فنربندی جلو: مک‌فرسون استرات
سیستم فنربندی عقب: محور پیچشی
نوع کالیپرهای ترمز جلو و عقب: دیسکی خنک شونده
استاندارد آلایندگی: یورو 6

DS5 2016
DS5 2016

ابعاد
طول/عرض/ارتفاع: 4530/1871/1520 میلی‌متر
فاصله بین دو محور: 2727 میلی‌متر
وزن: 1540 کیلوگرم (نسخه THP 160) و 1598 کیلوگرم (نسخه THP 200)
حجم مخزن سوخت: 60 لیتر
گنجایش صندوق بار: 468 لیتر (1350 لیتر در صورت خوابانیدن صندلی‌ها)

DS5 2016
DS5 2016

ایمنی
5 ستاره از موسسه ایمنی EURONCAP
6 عدد کیسه هوا (راننده، سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای)
سیستم ضد بلوکه ترمز ABS
سیستم کمکی ترمز BA
سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD
سیستم کنترل پایداری ESP
سیستم ضد لغزش ASR
سیستم کمکی حرکت از روی تپه‌ها HILL START ASSIST
سیستم کنترل کشش هوشمند INTELLIGENT TRACTION CONTROL
سیستم هشداردهنده خروج از مسیر حرکت LANE DEPARTURE WARNING
سیستم نمایشگر نقاط کور BLIND SPOT MONITORING
سیستم ردیاب فشار پایین باد تایرها LOW TYRE PRESSURE DETECTOR
سیستم پرتوافکنی بر اجسام ساکن در سرپیچ‌ها و تقاطع‌ها STATIC INTERSECTION LIGHTING
سنسورهای پارک جلو و عقب
دوربین دید عقب
و…


تجهیزات
سیستم ورود بدون کلید هوشمند به همراه استارت بدون کلید
کروز کنترل به همراه محدودکننده سرعت
سقف پانورامیک (این سقف دارای سه سانروف مجزا از یکدیگر است و هرکدام از این سانروف‌ها نیز می‌تواند به‌طور جداگانه توسط سرنشین باز و بسته شود)
سیستم نمایشگر سربالای رنگی HEAD UP DISPLAY
فرمان الکتریکی حساس به سرعت
نمایشگر لمسی به سایز 7 اینچ
تهویه مطبوع تمام اتوماتیک دو ناحیه‌ای به همراه کانال برای سرنشینان عقب
آینه‌های جانبی به همراه گرم‌کن، جمع شونده برقی
سیستم DS LED VISION”” چراغ‌های جلو (ترکیبی از LED و زنون)
کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + CD + MP3 و پورت USB و اتصالات بلوتوث و هندزفری + سامانه کاربردی تلفن همراه به نام MYDS
سیستم صوتی با مارک DENON
تنظیم الکتریکی صندلی‌ها به همراه حافظه و گرم‌کن و نیز ماساژور
سیستم هدایت ناوبری به همراه سامانه GPS
تنظیم فرمان در عمق و ارتفاع
محافظ فلزی ورودی درب‌های عقب و جلو
چراغ‌های قابل چرخش با زاویه چرخ‌ها
ساعت آنالوگ
صندلی‌ها و فرمان با پوشش چرمی
سیستم روشنایی در روز (DAY RUNNING LIGHT)
سیستم همراهی چراغ‌های جلو
پنجره‌های عقب به رنگ دودی
روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو (AUTO LIGHT)
شوینده چراغ‌های جلو
آینه‌های داخلی از جنس الکتروکرومیک با قابلیت تیره شدن
استراحتگاه دست در میانه کنسول جلو به همراه محفظه
استراحتگاه دست در پشت به همراه جاانداز چوب‌های اسکی
سنسور باران
چراغ‌های عقب از جنس LED
اگزوزهای دوگانه سر کرومی
سیستم START/STOP
رینگ‌های آلومینیمی 18 اینچی
و…


قیمت
در ایران: 207 میلیون تومان (نسخه THP 160)
در فرانسه: 29,750 یورو (قیمت پایه)
در بریتانیا: 25,980 الی 34,890 پوند (نسخه 2 لیتری دیزل)
در چین: 219,900 الی 243,900 یوآن (نسخه THP 160) و 236,900 الی 301,900 یوآن (نسخه THP 200)


منابع:
TELEGRAPH.CO.UK
DS.COM.CN
CARBUYER.CO.UK
WIKIPEDIA.ORG
CHINAAUTOWEB.COM
و…

نوشته: سام کاویانی

درباره نویسنده

تصویر پروفایل سام کاویانی

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

48 دیدگاه

 1. محمد
  سوابق: (512 دیدگاه) ,

  داشبوردش دادمیزنه ..میگه من اروپاییم

  پاسخ
 2. Navid
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  واقعا ک منو دیوانه خودش کرده…!!!
  بسیار زیباست…
  از سیتروئن انتظار همچین ماشینی رو نداشتم
  ولی قیمتش برای ایران بسیار بالاست

  پاسخ
 3. مهدی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دیوانه کنندس … حساب کنید اگر قیمت ارز کاهش پیدا کنه و به یک سوم برسه یعنی یه چری حول و حوش 5 سال پیش باید پول یک ماشین چینی مثل ام وی ام رو بدیم اینو بگیریم…. خداییش اینجاست که آدم شک میکنه چرا نرخ ارز پایین نمیاد … حالا گذشته از تعرفه واردات … بخدا می ارزه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x