نبرد عضلانی‌های چهار سیلندر: موستانگ اکوبوست در برابر کامارو 2.0T

همهٔ ما حداقل یک و احتمالاً چند خودروی رؤیایی داریم. بسیاری از این خودروها، رؤیاهایی هستند که تا حد زیادی دست‌نیافتنی‌اند اما هر یک از ما حداقل یک ماشین قابل‌دسترس در لیست خودروهای موردعلاقهٔ خود داریم. ماشینی که با کار کردن امکان خرید آن‌را خواهیم داشت. زمانی که من به دبیرستان می‌رفتم، خودروی رؤیایی من یک ماشین دیفرانسیل عقب، دارای گیربکس دستی و یک موتور V8 بزرگ بود که بیش از 300 اسب بخار قدرت داشت. این ماشین یک پونتیاک فایربرد WS6 بود که شتاب صفرتاصد را در 5 ثانیه و مسافت 400 متر را در 13.5 ثانی طی می‌کرد. تنها 15 سال پیش 300 اسب بخار قدرت زیادی بود و تنها پیشرانه‌های V8 یا موتورهای بسیار تقویت‌شده قادر به تولید آن بودند. در لیست من خودروهای خیابانی که می‌توانستند در 13 ثانیه مسافت 400 متر را طی کنند خودروهایی سریع و ماشین‌هایی که زیر 12 ثانیه این مسافت را طی می‌کردند بسیار چشمگیر بودند. میگوییم این‌ها بودند اما در حال حاضر چه؟

2016-chevrolet-camaro-rs-2016-ford-mustang-ecoboost-front-three-quarter

در دوران امروزی ماسل کارهای مشهور آمریکایی یعنی کامارو و موستانگ مجهز به پیشرانه‌های کوچک چهار سیلندر شده‌اند اما تقریباً با رؤیای جوانی من همخوانی دارند. کامارو 275 اسب بخار قدرت و 400 نیوتن متر گشتاور و موستانگ 310 اسب بخار قدرت و 433 نیوتن متر گشتاور دارد درحالی‌که فایربرد رؤیایی من 305 اسب بخار قدرت و 455 نیوتون متر گشتاور داشت. کامارو در 5.2 ثانیه از صفر به 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد و 400 متر را در 13.9 ثانیه طی می‌کند اما موستانگ به خاطر 105 کیلوگرم وزن بیشتر، برای رسیدن به سرعت 96 کیلومتر به 6.3 ثانیه و برای پیمودن 400 متر به 14.5 ثانیه زمان نیاز دارد.

2016-chevrolet-camaro-rs-2016-ford-mustang-ecoboost-front-end-in-motion

این تنها معیار تئوری است که کامارو در آن به موستانگ برتری دارد اما موستانگ به خاطر اضافه‌وزن باوجود قدرت بیشتر هنوز هم یک ثانیه پشت کاماروی سبک‌تر قرار می‌گیرد. موتورهای این دو ماسل کار شخصیت‌های کاملاً متفاوتی دارند. موتور موستانگ صدای جذاب‌تری دارد و در شهرها رانندگی آسان‌تر و لذت‌بخش‌تری دارد؛ اما موتور کامارو در دورهای زیر 3 هزار rpm صدای گیرایی ندارد که لذت رانندگی آن‌را در شهرها کمتر می‌کند اما وقتی با آن در بزرگراه سریع حرکت می‌کنید بیشتر سرگرم‌کننده می‌شود.

جانی لیبرمن می‌گوید:

«گشتاور موستانگ بیشتر در دسترس راننده قرار دارد اما صادقانه بگویم من رفتار موتور کامارو را ترجیح می‌دهم. من موتورهایی را دوست دارم که در آن‌ها قدرت در دورهای بالای موتور به دست می‌آید، برخلاف موتور 2.3 لیتری توربوی موستانگ که در مقایسه با کامارو عقب می‌ماند».


بااین‌حال در مسیرهایی غیر از مسیرهای مستقیم، کامارو همواره در حال تماشای چراغ‌های عقب موستانگ است به‌جز در آزمون مسافت ترمز گیری که در آن موستانگ 3 متر زودتر متوقف می‌شود. در بحث شتاب جانبی نیز موستانگ با 0.95 جی بر کامارو با 0.91 جی برتری دارد که این برتری را در آزمون پیست 8 شکل (به شکل عدد 8 انگلیسی) هم نشان داد به‌گونه‌ای که موستانگ با زمان 24.2 ثانیه و ثبت شتاب جانبی 0.79 جی به‌طور میانگین یک پیروزی آسان دیگر را در برابر کامارو با زمان 25.1 و شتاب جانبی میانگین 0.76 جی به دست آورد.

دو دلیل موجب شد که موستانگ باوجود وزن بیشتر و سرعت کمتر، در بخش لاستیک و ترمز عملکرد بهتری داشته باشد و آن پکیج عملکردی اختیاری 1995 دلاری است که شامل لاستیک‌های تابستانه و کالیپرهای ترمز چهار پیستونه می‌شود درحالی‌که کامارو پکیج عملکردی ندارد. برای کاماروی چهار سیلندر تنها می‌توان ترمزهای جلوی ارتقاءیافته و مجموعهٔ لاستیک‌های چهارفصل را سفارش داد که نمونهٔ مورد آزمایش ما هم از آن‌ها بهره‌مند‌است؛ اما ترمزهای به‌شدت ضعیف کامارو و هندلینگ ضعیف‌تر آن نسبت به موستانگ، هم در مسیر آزمایش و هم در جاده آشکار بود. در بخش گیربکس هم برتری با موستانگ است زیرا هرچند هر دو خودرو از گیربکس‌های شش سرعتهٔ دستی استفاده کرده‌اند اما تعویض دنده در فورد بهتر صورت می‌گیرد.

در پیست 8 شکل ترمزهای موستانگ بسیار قدرتمند بودند و بلافاصله با دقت بالایی عمل می‌کردند درحالی‌که کمی کم‌فرمانی در میانهٔ مسیر داشت اما در خروجی مسیر تمام قدرت خود را ارائه می‌کرد. در مقابل کامارو دارای پدال ترمز نرم، کم‌فرمانی زیاد و قدرت پایین در خروجی مسیر بود. این رفتارها در دنیای واقعی خود را بیشتر نشان می‌دهند به‌گونه‌ای که با موستانگ می‌توان در جاده‌های پیچ‌درپیچ با اعتمادبه‌نفس کامل رانندگی کرد اما کامارو هرچند به لطف شتاب بیشتر، از موستانگ سریع‌تر خواهد بود (فقط در مسیر مستقیم) اما همواره احساس می‌شود که لاستیک‌ها با نهایت توان خود در حال فعالیت‌اند. این در حالی است که در مسیرهای پیچ‌درپیچ همیشه موستانگ کامارو را در آینهٔ خود می‌بیند اما از طرف دیگر لاستیک‌های ضعیف‌تر اجازهٔ بکسوات و بُرن‌آوت بهتری را به کامارو می‌دهند.

حالا زمان خوبی است که اشاره‌ای به نقش استفاده از موتورهای بزرگ‌تر داشته باشیم. قرار دادن موتورهای V8 در این دو اتومبیل موجب عوض شدن داستان می‌گردد چراکه در این حالت موستانگ بیش‌ازحد نرم و سنگین بوده و در مقابل کامارو سبک‌تر، سریع‌تر و چابک‌تر است.

2016-chevrolet-camaro-rs-2016-ford-mustang-ecoboost-front-three-quarter2


تفاوت در عملکرد ترمزها در هنگام رانندگی در جاده‌های پر فراز و نشیب و باریک نیز خود را آشکارا نشان می‌دهد. ترمزهای موستانگ حتی در یک نیش ترمز باورنکردنی خوب هستند و هرگز موجب عدم تعادل ماشین نمی‌شوند. احساس پدال فورد هم بسیار عالی است اما پدال ترمز کامارو نرم احساس می‌شود که هرچند در ترافیک بهتر است اما دقیقاً آن چیزی نیست که ما در یک ترمز ارتقاءیافته به دنبال آن هستیم؛ اما غیر ترمز، ماشین‌ها تفاوت‌های دیگری هم باهم دارند. هرچند موستانگ در پیچ‌ها سریع‌تر است اما با احساس سنگین‌تر و نرم‌تری این کار را انجام می‌دهد. در مقابل کامارو دارای بالانس بهتری بوده و سبک‌تر احساس می‌شود. اگرچه جدول مشخصات تنها 1 درصد اختلاف میان توزیع وزن عقب و جلو بین این دو ماشین را نشان می‌دهد اما موتور موستانگ برخلاف کامارو که در پشت محور جلو قرار دارد، در جلوی محور جلو نصب شده است و به همین دلیل دماغهٔ آن سنگین احساس می‌شود.

2016-chevrolet-camaro-rs-2016-ford-mustang-ecoboost-front-three-quarter-in-motion

حال کمی به بخش کاربردی بودن خودروها بپردازیم. هر دو خودرو صندوق بار کوچکی دارند اما موستانگ به لطف ابعاد کمی بزرگ‌تر، از صندوق بزرگ‌تری هم برخوردار است. هیچ‌کدام از این دو ماشین مجهز به صندلی‌های عقب واقعی نیستند اما در صندلی‌های عقب موستانگ کودکان بزرگ‌تری نسبت به کامارو می‌توانند بنشینند. از سوی دیگر سیستم اطلاعاتی-سرگرمی Sync3 موستانگ از هر نظر بهبود یافته است اما همچنان در پس سیستم MyLink شورلت قرار می‌گیرد؛ اما مهم‌ترین دلیلی که افراد سراغ این موتورهای چهار سیلندر می‌روند قطعاً مصرف سوخت است که در این دو خودرو عدد روی کاغذ تقریباً مشابه مصرف سوخت در دنیای واقعی است.

حال وقت آن رسیده که این دو ماسل کار اقتصادی را به پیست مسابقه ببریم. البته من میدانم که این‌ها چهار سیلندر توربو هستند و هرگز نباید از آن‌ها انتظار نمونه‌های V8 تنفس طبیعی را داشت اما هر دو خودرو در پیست قادر به استفاده از تمام قدرت خود در هرزمانی بوده و تعادل بهتری از همتایان V8 خود دارند. هرچند که کامارو در اینجا هم به خاطر لاستیک‌های نامناسبش عملکرد ضعیف‌تری دارد. بااین‌حال عملکرد موتور کامارو رضایت‌بخش‌تر است درحالی‌که موتور موستانگ تنبل احساس می‌شود که این نقیصه در دورهای بعدی بدتر هم می‌شود اما من عاشق پاسخ ترمزهای موستانگ هستم و فقط کمی وزن زیاد آن جای شکایت دارد.

حتی با همهٔ تفاوت‌های آشکار میان کامارو و موستانگ چهار سیلندر، این آزمون بیشتر یک مقایسهٔ مساوی بود. کامارو بدون شک برای رانندگی خودروی سرگرم‌کننده‌تری است اما لاستیک‌های نامناسبش پاشنهٔ آشیل آن بود. موستانگ در پیچ‌ها ماشین بهتری بود اما موتور بی‌حال و تنبلش نقطهٔ ضعف آن بشمار می‌رفت. بااین‌حال هیچ‌یک از این ماشین‌ها آشکارا مانند خودروی رؤیایی من احساس نمی‌شوند. شاید به این خاطر باشد که تمام رؤیای من موتورهای هشت سیلندر و بیشتر است و یا شاید به این دلیل باشد که امروزه خیلی بیشتر از 300 اسب بخار قابل‌دستیابی با حقوق ماهانهٔ طبقهٔ متوسط جامعه است؛ اما درواقع اتومبیل رؤیایی من غیرمنطقی است زیرا باید با توجه به چند سؤال تصمیم گرفت که آیا یک ماسل کار چهار سیلندر خودروی مناسبی است یا نه. 1-واقعاً چقدر به سریع رفتن نیاز دارید؟ 2-حاضرید ماهانه چقدر پول صرف خرید بنزین کنید؟ و 3-چقدر از رفت‌وآمدهای روزمرهٔ شما نیاز به یک کیفیت سواری عالی دارد؟

در کل با توجه به همهٔ موارد بیان شده می‌توان گفت فورد موستانگ اکوبوست تقریباً ماشین بهتری است اما مجموعه‌ای از لاستیک‌های تابستانه در کامارو می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد اما شورلت چنین آپشنی را برای آن ارائه نمی‌کند و به همین دلیل کامارو همواره از این موضوع رنج می‌برد؛ بنابراین در کل هرچند در مقایسهٔ میان شورلت کامارو و فورد موستانگ هشت سیلندر کامارو پیروز میدان است اما در جدال چهار سیلندرها این موستانگ است که مدال پیروزی را با خود به خانه می‌برد.

2016-chevrolet-camaro-rs-2016-ford-mustang-ecoboost-rear-three-quarter

مشخصات فنی

  شورلت کامارو 2.0T فورد موستانگ اکوبوست
ترکیب موتورجلو/محور عقب موتورجلو/محور عقب
پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر توربو 2.3 لیتری 4 سیلندر توربو
قدرت 275 اسب بخار 310 اسب بخار
گشتاور 400 نیوتن متر 433 نیوتن متر
گیربکس 6 سرعته دستی 6 سرعته دستی
فاصلهٔ محوری 2.81 متر 2.72 متر
طول/عرض/ارتفاع 4.78/1.9/1.35 متر 4.78/1.91/1.38 متر
وزن خالص 1538 کیلوگرم 1642 کیلوگرم
توزیع وزن 52/48 درصد جلو/عقب 53/47 درصد جلو/عقب
ظرفیت سرنشین 2+2 نفر 2+2 نفر
حجم صندوق بار 255 لیتر 382 لیتر
شتاب صفرتا 96 5.2 ثانیه 6.3 ثانیه
مسافت 400 متر 13.9 ثانیه 14.5 ثانیه
مصرف سوخت 9.8 لیتر 9.4 لیتر
حجم باک 72 لیتر 58 لیتر
قیمت پایه 30,795 دلار 30,545 دلار
قیمت تست‌شده 33,320 دلار 32,540 دلار

 

منبع: MotorTrend

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

14 دیدگاه

 1. Amir Kral
  سوابق: (28 دیدگاه) ,

  حیف ک این نسل کامارو نیومد ایران…
  راستی آستون و 485 هم که تنها امیدمون بودن …
  3 روز عزای عمومی…

  پاسخ
 2. GOD BLESS AMERICA
  سوابق: (730 دیدگاه) ,

  چرا کامارو آنقدر کم آورده ؟

  شورلت مثل اینکه رقیب دیرینه ات رو دست کم گرفتی !!!! :O

  پاسخ
 3. TRX
  سوابق: (167 دیدگاه) ,

  از هیچ کدوم نمیشه گذشت اما من همیشه عاشق موستانگ بودم مخصوصن BOSS 429

  پاسخ
  1. (ali (CHEVY NOVA
   سوابق: (2798 دیدگاه) ,

   داداش BOSS 429 که اصلا حرفشونزن که یه هیولای غیر قابل کنترل هستش
   موتورش 7 لیتری هست و گشتاورش تا اسمون میرسه
   منم عاشق BOSS 429 هستم

   پاسخ
  2. Daniel
   سوابق: (660 دیدگاه) ,

   ماشاا.. موستانگ
   امشبم مثل همیشه محشری ……. هنوزم با یک نگاه دل میبری
   البته اگر چلنجر تو این لیست بود موضوع کاملا عوض میشد.
   the americans want to the moon
   they build the hellcat

   پاسخ
    1. Daniel
     سوابق: (660 دیدگاه) ,

     فدات داش مجید
     مثل همیشه عزیزی
     عزیییییز… .

 4. ونوم
  سوابق: (543 دیدگاه) ,

  تنها مقایسه هایی که دوست دارم همشون برنده باشن مقایسه بین ماشین های امریکایی هست اگر میکل انجلو زنده بود از این زیبایی ها کیف میکرد و میگفت که من هم نمیتوانم چنین تندیسی بسازم

  پاسخ
 5. حامد
  سوابق: (157 دیدگاه) ,

  خدا بیامرزه فایربرد ترانس ام رو مخصوصا دهه هفتادیاش، ای کاش دوباره احیا بشه.
  درضمن آخرش ماستنگ ماسل کار هست یا نه؟!!
  https://goo.gl/abGn82

  پاسخ
 6. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  چی بگیم، هر دو عالین.

  پاسخ
 7. سعید
  سوابق: (226 دیدگاه) ,

  امروزه خیلی بیشتر از ۳۰۰اسب بخار قابل دستیابی با حقوق ماهانه طبقه متوسط جامعه است!!!
  لیبرمن جان، قربونت با اون ریش قشنگت! یه سر بیا ایران…

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x