نبرد کوپه‌های پریمیوم، اینفینیتی Q60 در برابر لکسوس RC و آئودی A5

کوپهٔ جدید اینفینیتی Q60 قطعاً جسورانه به نظر می‌رسد اما آیا به‌اندازهٔ کافی خوب هست که لکسوس RC و آئودی A5 را شکست دهد؟

کوپه‌های پریمیوم امروزه به چیزی بیشتر از یک طراحی و ظاهر خوب نیاز دارند. علاوه بر این آن‌ها باید آسایش، پالایش، کارایی و تعادل در رانندگی را هم ارائه کنند؛ اما حتی با برخورداری از تمام این‌ها، یک کوپهٔ مدعی در این کلاس نیاز به تکنولوژی‌های پیشرو و برجسته‌ای دارد تا خود را از دیگر رقبا جدا سازد. در اینفینیتی Q60 جدید، می‌توان به سیستم فرمان تطبیقی آن اشاره کرد که در آن با استفاده از یک سیستم دیجیتالی با تکنولوژی بالا، اتصال فیزیکی از غربیلک فرمان به محور جلو حذف شده است. ترکیب این تکنولوژی با طراحی بسیار جذاب، قیمت مناسب و تجهیزات سخاوتمندانه، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای Q60 هستند.

_d652219

لکسوس RC300h یکی دیگر از کوپه‌های پریمیوم است که مسیر مهندسی خود را به‌خوبی طی کرده است چراکه در زیر پوستهٔ آن یک قوای محرکهٔ هیبریدی بنزینی/الکتریکی پنهان شده است. این کوپهٔ ژاپنی که به زیبایی هم طراحی شده است، وعدهٔ ارائهٔ ترکیبی قوی از سرعت و کارایی را داده است. درنهایت برای نسل جدید آئودی A5 که به‌تازگی معرفی شده است نیز سیستم چهارچرخ محرک کواترو قابل سفارش است که توانایی بی‌نظیری در حرکت در هر شرایط آب و هوایی را به نقاط قوت دیگر آن یعنی کیفیت، استایل، جاداری و پالایش اضافه نموده و پکیجی توانمند را ارائه می‌کند. پس با این اوصاف کدام کوپهٔ پریمیوم و پیشرفته در این جدال پیروز می‌شود؟

_d651945

اینفینیتی Q60

اینفینیتی در این خودرو ترکیبی از طراحی جذاب، تکنولوژی‌های پیشرفته و قیمت و ارزش مناسب را ارائه کرده است که آیتم‌های اولیه‌ای برای موفقیت محسوب می‌شوند. در اینجا نیز ما نسخهٔ پایهٔ Q60 را آزمایش کرده‌ایم که مجهز پیشرانهٔ 2 لیتری توربو بوده و 37,690 پوند قیمت دارد. Q60 با این موتور 2 لیتری چهار سیلندر به قدرت 210 اسب بخار، بر روی کاغذ در بین اعضای گروه کمترین قدرت دارد اما بااین‌حال در روی جاده از لکسوس سریع‌تر عمل کرد. به‌عنوان‌مثال اینفینیتی شتاب صفر تا 96 را در 7.1 ثانیه طی کرد که 1.2 ثانیه سریع‌تر از RC300h است. همچنین این ماشین با 350 نیوتن متر گشتاور که از دور فقط 1250 rpm در دسترس است، در دنیای واقعی سرعت مناسبی را به نمایش می‌گذارد.

_d651582

نیروی موتور توسط یک گیربکس هفت سرعتهٔ اتوماتیک استاندارد انتقال پیدا می‌کند که نسبتاً نرم، روان و پاسخگو است اما هیچ پدال‌های تعویض دنده‌ای در پشت فرمان وجود نداشته و باید تعویض دنده را از طریق شیفتر روی کنسول وسط انجام داد. از سوی دیگر، در جاده‌های پرپیچ‌وخم فرمان تطبیقی پاشنهٔ آشیل واقعی Q60 محسوب می‌شود. این سیستم برای افزایش مانور پذیری در سرعت‌های پایین حساسیت فرمان را بالا و در هنگام حرکت در سرعت‌های بالا برای افزایش ثبات حساسیت را پایین‌تر تنظیم می‌کند. بااین‌حال این سیستم فرمان هیچ بازخورد مناسبی نداشته و احساسی غیرطبیعی دارد.

_dsc8933

از طرف دیگر، تعلیق Q60 برای مهار حرکات بدنهٔ خودرو تلاش می‌کند اما سیستم کنترل ثبات در شرایط لغزنده عملکرد کُندی دارد. این نقیصه در کنار فرمان بی‌روح موجب تضعیف اعتمادبه‌نفس راننده در مسیرهای لغزنده می‌شود. Q60 در هنگام حرکت یکنواخت در بزرگراه‌ها به‌اندازهٔ کافی آرام و راحت است اما فرمان تطبیقی در اینجا هم دلسردکننده است چراکه هیچ بازخوردی از طریق فرمان به راننده منتقل نمی‌شود درحالی‌که تعلیق آن نیز عیوب و ارتعاشات جاده را به اتاق انتقال می‌دهد.

_d651477

لکسوس RC

لکسوس مدل RC را برای اولین بار در سال 2015 معرفی کرد که در اصل یک نسخهٔ دودر از سدان کامپکت و جذاب IS است. لکسوس برای این کوپه هیچ موتور دیزلی را ارائه نکرده است بنابراین خریداران می‌توانند از بین یک موتور 2 لیتری بنزینی و یا یک نمونهٔ هیبریدی با تکنولوژی بالا یکی را انتخاب کنند که نسخهٔ هیبریدی آن ترکیبی است از یک موتور 2.5 لیتری درون‌سوز با یک موتور الکتریکی. این سیستم موجب کاهش تولید آلایندگی می‌شود و نمونهٔ مورد آزمایش ما هم از همین نوع است که به پکیج ظاهری F Sport نیز مجهز بوده و 39,495 پوند قیمت دارد.

_d651266

در آزمون عملکرد، RC کمترین شتاب را در بین سه خودرو ارائه نمود به‌گونه‌ای که در 8.3 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد و حتی در شتاب میانی در دندهٔ سه از سرعت 50 تا 100 کیلومتر در ساعت نیز کُندتر از آئودی و اینفینیتی عمل کرد. انتقال نیرو در RC توسط گیربکس CVT صورت می‌گیرد اما این گیربکس‌ها برای رانندگانی که به دنبال لذت رانندگی هستند خسته‌کننده بوده و هنگام فشردن پدال گاز عملکرد یکنواختی را ارائه می‌کنند. البته در این گیربکس امکان تعویض دندهٔ دستی به‌صورت مجازی فراهم شده است اما اغلب از زمان انتخاب دنده توسط پدال‌های پشت فرمان تا انجام دستور از سوی گیربکس تأخیر وجود داشته و گیربکس هنوز هم دائماً دنده‌ها را تغییر می‌دهد.

_dsc8959

اما در بیرون از پیست همه‌چیز بهتر می‌شود. با فشردن پدال گاز به‌آرامی حداکثر گشتاور موتور الکتریکی ارائه می‌شود و سرعت به‌صورت روان افزایش پیدا می‌کند. همچنین با انتخاب حالت اسپرت پلاس واکنش پدال گاز تیزتر می‌شود اما اثرات این حالت محدود است ولی بااین‌حال وضعیت بهتر از حالت رانندگی عادی می‌شود. RC در پیچ‌ها اعتمادبه‌نفس بیشتری نسبت به Q60 دارد و فرمان آن نیز دقیق بوده و احساس مناسبی دارد. با قرار دادن خودرو در حالت راحت نیز همه‌چیز نرم‌تر می‌شود.

_d651187

آئودی A5

نسل جدید آئودی A5 اواخر سال گذشته به نمایندگی‌های فروش در بریتانیا رسید. در این نسل هم مانند نسل قبلی سه نمونهٔ کوپه، کابریو و اسپرت‌بک ارائه می‌شود اما مدل اول که ما در اینجا آزمایش کرده‌ایم همچنان نسخهٔ اصلی A5 محسوب می‌شود. برای این رقابت موتور بنزینی 2 لیتری TFSI را با سیستم کواترو انتخاب کرده‌ایم که برای انتقال نیروی آن فقط گیربکس S ترونیک قابل سفارش بوده و در تیپ اسپرت 39,575 پوند قیمت دارد. در هنگام آزمایش به‌سرعت می‌توان مزایای وزن پایین 1500 کیلوگرمی و قدرت 250 اسب بخاری را احساس کرد.

_d651015

در پیست، A5 با تکیه بر سیستم لانچ کنترل و سامانهٔ چهارچرخ محرک خود تنها در 5.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر در ساعت رسیده و کاملاً دو رقیب ژاپنی را مغلوب نمود. این سلطه در مراحل بعدی نیز همچنان ادامه پیدا کرد؛ اما مزایای آئودی در جاده‌ها حتی بیشتر از این آشکار شد. موتور 2 لیتری روان آن تمام گشتاور خود را فقط از دور 1600 rpm ارائه می‌کند که این یعنی می‌توان با A5 همواره در دورهای بسیار پایین رانندگی کرد. این مزیت با عملکرد گیربکس هفت سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچه که به سرعت با فشردن پدال‌های پشت فرمان دنده‌ها را تعویض می‌کند، افزایش میابد.

_dsc8901

A5 در پیچ‌ها کاملاً خونسرد عمل می‌کند. هرچند بازخورد فرمان کمی سریع بوده و هندلینگ قابل تنظیم نیست اما خودرو دقیقاً به‌جایی که به آن دستور می‌دهید می‌رود. در این میان سیستم کواترو نیز نقش خود را به‌خوبی ایفا می‌کند و کشش فوق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. این در حالی است که A5 در هنگام حرکت کروز نیز به همین اندازه خوب است. این خودرو در هنگام حرکت با سرعت 110 کیلومتر در ساعت ساکت‌ترین عضو جمع بوده و سواری بسیار راحتی را نیز به سرنشینان هدیه می‌کند.

_d650954

نتیجه

رتبهٔ اول آئودی A5

_d651055

در جمع‌بندی نهایی آئودی یک پیروزی راحت را به دست آورد. هرچند A5 در ظاهر به جذابیت رقبای خود در این آزمون نیست اما سریع‌تر بوده، رانندگی بهتری دارد، بزرگ‌تر است و از کیفیت داخلی بالا و پریمیومی نیز سود می‌برد. سیستم کواتروی این ماشین نیز بسیار عالی است و تنها سطح تجهیزات استاندارد پایین را می‌توان نقطه‌ضعف آن دانست.

رتبهٔ دوم لکسوس RC

_d651304

لکسوس RC خودروی لوکس و زیبایی است که نمی‌توان آن‌را ناامیدکننده دانست. این یک کوپهٔ پالایش‌شده بوده و انتخابی عالی برای کسانی است که به دنبال کاهش هزینه‌های خودرو هستند؛ اما بااین‌حال خودروهای هیبریدی لذت رانندگی واقعی را از بین می‌برند. علاوه بر این، سیستم اطلاعاتی-سرگرمی لکسوس نیز در بین برترین‌ها جای نمی‌گیرد.

رتبهٔ سوم اینفینیتی Q60

_d651545

اینفینیتی طراحی بیرونی خوب، تجهیزات بالا و قیمت جذابی دارد اما نقاط مثبت این خودرو در همین‌جا پایان میابد چراکه Q60 غیر از این‌ها در تمامی قسمت‌ها مغلوب می‌شود. کابین تنگ، سیستم اطلاعاتی-سرگرمی گیج‌کننده و سواری خشن از معایب این کوپهٔ ژاپنی هستند درحالی‌که فرمان تطبیقی آن نیز عملکرد بسیار نامناسبی داشته و کاملاً بی‌احساس است.

 

مشخصات فنی

  آئودی A5 لکسوس RC اینفینیتی Q60
مدل 2.0 TFSI اسپرت کواترو 300h F Sport 2.0t Premium
قیمت پایه 39,575 پوند 39,495 پوند 37,690 پوند
قیمت تست‌شده 39,575 پوند 40,490 پوند 39,150 پوند
طول/عرض/ارتفاع 4.67/1.84/1.37 متر 4.69/1.84/1.37 متر 4.69/1.85/1.39 متر
فاصلهٔ محوری 2.76 متر 2.73 متر 2.85 متر
پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر 2.5 لیتری 4 سیلندر 2 لیتری 4 سیلندر
قدرت 250 اسب بخار 220 اسب بخار 210 اسب بخار
گشتاور 370 نیوتن متر 220 نیوتن متر 350 نیوتن متر
گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه CVT 7 سرعته اتوماتیک
محور محرک چهارچرخ عقب عقب
ظرفیت باک 58 لیتر 66 لیتر 80 لیتر
حجم صندوق بار 465 لیتر 340 لیتر 342 لیتر
وزن خالص 1500 کیلوگرم 1775 کیلوگرم 1681 کیلوگرم
شتاب صفر تا 96 5.5 ثانیه 8.3 ثانیه 7.1 ثانیه
حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت 190 کیلومتر در ساعت 235 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت اعلامی 5.9 لیتر (ترکیبی) 5 (ترکیبی) 6.8 (ترکیبی)
مصرف سوخت آزمون 7.6 (ترکیبی) 6.5 (ترکیبی) 8.6 (ترکیبی)

 

منبع: AutoExpress

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

21 دیدگاه

 1. Cristiano Rolambo
  سوابق: (10698 دیدگاه) ,

  .
  اگه آئودی آخر هم می شد بازم میگفتم فقط آئودی.
  بهترین داور این مقایسه ها خود ما هستیم.
  ضمن احترام فراوانی که برای لکسس و اینفینیتی قائل هستم ، در کلاس ماشین های لوکس طراحی برام خیلی مهمه و اون هارمونی و سنگینی که در طراحی آئودی موج میزنه اصلا و ابدا در Q60 و RC دیده نمیشه.

  در زمیینه ی فنی هم به وضوح دیده میشه که A5 در تمام موارد برتری بی چون و چرایی داره.

  پاسخ
 2. اشکان
  سوابق: (106 دیدگاه) ,

  آعودی یه استیل تایتانیک واری داره خدایی…مخصوصا اون عکسی که از نمای پشتش انداختن…داشبورد اینفینیتی یه ژاپنی خالص رو تداعی میکنه،داشبورد لکسوس هم یه ژاپنی مدرن تر و جسورانه تری داره…ولی کنسول وسط آعودی یه چی دیگس!…هوا پیماست…ولی داشبوردش ساده و شیکه! از نظر فنی هم خدایی اینفینیتی گشتاور خوبی کشیده از موتور.رده بندی هم به نظرم تو این مورد باید جای لکسوس و اینفینیتی عوض میشد.

  پاسخ
 3. Mehran
  سوابق: (178 دیدگاه) ,

  جالبه.فقط ما نیستیم که هر ماشینی رو با هرماشینی که دم دستمونه مقایسه میکنم.مثل اینکه این کار تو خارجستان هم مد شده. آئودی با لکسس و اینفینیتی مقایسه شده!

  پاسخ
  1. حمید
   سوابق: (29 دیدگاه) ,

   ???دوست عزیز شما اصلا با لکسس آشنا نیستی ظاهرا،فلسفه ی لکسس از اول رقابت با مرسدس بود با مدل Is400
   که همون کیفیت Sکلاس رو با قیمت کمتر ارائه کرد و به حدی خوش ساخت بود که مرسدس مجبور شد یه بروز رسانی سریع انجام بده.یعنی از نظر برند کاملا تو یه سطحن.
   Rc500 رو قبول دارم ماشینی که باید باشه نبود ولی خوب یادمون نره که قدیمی تره .
   Lc۵۰۰ فوق العادس???

   پاسخ
   1. حمید
    سوابق: (29 دیدگاه) ,

    والا من تا الان ندیدم کار اند درایور برند هارو رتبه بندی کنه اگر لینکشو داری بفرست چون معمولا بهترین های یه کلاس رو اعلام می کنه مثل بهترین suv سال مثلا .
    برای برند ها کانسومر ریپرتس قابلیت اطمینان و رضایت مشتری رو اعلام می کنه که لکسس چند سال اخیر اول بوده.اگر شما به دلایل شخصی بنز رو بیشتر خوشت میاد خوب بحثی نیست ولی این که در یه سطح نیستن بی معنیه.
    موفق بشی

    پاسخ
  2. Rouzbeh
   سوابق: (170 دیدگاه) ,

   یا شما با محصولات ژاپنی مخصوصا لکسس اشنایی نداری یا هدف دیگه ای دارید . لطفا با این کامنت ها ارزش سایتو پایین نیارید.

   پاسخ
   1. ونوم اف ۵
    سوابق: (1276 دیدگاه) ,

    همون هدف دیگه داره میخواد فضا رو به بریزه

    پاسخ
  3. Rouzbeh
   سوابق: (170 دیدگاه) ,

   خیلی از همکاری ها بین شرکت های بزرگ وجود داره که من و شما فکر میکنیم بخاطر ظعف فلان شرکت در فلان قسمت … و از اکثر اونا حتی بیخبریم نداریم . ولی اشتباه میکنیم . وقتی پلت فرم و شاسیه ایکس کلاس برای نیسان ناوارعه بخاطر این بوده که مرسدس میخواسته ریا نکنه؟ نخیر . بخاطر همکاری و توسعه و استفاده مشترک که به سود جفت کمپانیه . شما یعنی اینفینیتی رو در حدی میبینی که نتونه یه موتور دو لیتری واسه خودش درست کنه ؟؟؟ وقتی از یه موتور مشترک استفاده میکنن یعنی یه حسنی واسه جفتشون داره . بهتره کمی با چشم باز تر به مساءل نگاه کنیم .

   پاسخ
 4. فيصل.
  سوابق: (352 دیدگاه) ,

  بهتر بود RC200T یا RC350 تو مقایسه میومد اونوقت داستان یکم فرق میکرد.
  پ.ن: شتاب ٠-١٠٠ برای RC350 حدود ۵.٨ ثانیه است

  پاسخ
  1. Mehran
   سوابق: (178 دیدگاه) ,

   پسر تو چقد انرژی داریا خوب کل کل میکنی

   پاسخ
 5. محمدرضا
  سوابق: (198 دیدگاه) ,

  دیجی کالا خودرو هم گذاشته واسه فروش !

  پاسخ
 6. حسین وی
  سوابق: (185 دیدگاه) ,

  همیشه تو این بررسی ها ژاپنی ها از رقبای آلمانیشون شکست میخورن ولی در سوپر اسپرت ها آکورا و gtr نتیجه رو بر عکس میکنن

  پاسخ
 7. rrr
  سوابق: (80 دیدگاه) ,

  چطور میگن طراحی اعودی به اندازه ی دوتای دیگه جذاب نیست؟ خدایی غرور میباره از طراحی اعودی

  پاسخ
 8. GT
  سوابق: (530 دیدگاه) ,

  فقط شتاب 5.5 ثانیه ی آئودی کافیه که به بقیه ترجیشحش بدم

  پاسخ
 9. محمد
  سوابق: (122 دیدگاه) ,

  ولی جدا از عالی بودن آئودی انصافا طراحی اینفینیتی بدجور به دلم نشست

  پاسخ
 10. رضا
  سوابق: (169 دیدگاه) ,

  بخدا کسی این لوکس های ژاپنی رو تو اروپا تحویل نمیگیره.تو اروپا از ژاپن یه چیزی تو مایه های پریوس انتظار میره که باید بگم خیلی خواهان داره

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.