بهاریه 1392

یک سال دیگر افتخار این را داشتیم که در خدمت شما پدالی های عزیز باشیم. این سال بالا و پایین های زیادی داشت هم برای پدال، هم برای صنعت خودرو و شاید هم برای شما! الآن که شما این متن را می خوانید خودرو به کالایی لوکس تبدیل شده است. دلیل این نگاه را می توان در عواملی همچون کاهش تولید، تحریم، نرخ ارز، کاهش ارزش ریال، بی تدبیری مدیران صنعت خودروسازی، زد و بندهای پشت پرده، دلال ها و چندین و چند دلیل دیگر جستجو کرد. اما به راستی افق این صنعت چیست؟

نوروزتان مبارک
نوروزتان مبارک

سال هاست که مدیران محترم صنایع خودروسازی و همچنین افراد برجستهٔ کشور ادعای خودکفایی در صنعت خودروسازی دارند. به مراسم بازگشایی فلان کارخانه می روند، آنجا مراسم رونمایی می گذارند، از تولید سالی فلان دستگاه به خود می بالند، آگهی چندین دقیقه ای از تلویزیون پخش می کنند که صادرات به چند قارهٔ جهان داریم و محصولات جهانی تولید می کنیم و… اما دیدید تمام آنچه که در این سال ها رشته کرده بودند پنبه شد و درست در سالی که کارخانجات خودروسازی می توانستند صحت این ادعاها را ثابت کنند به بدترین شکل ممکن قافیه را باختند. طوری که حتی وام های میلیاردی دولتی و بالا بردن تعرفهٔ واردات به منظور داشتن بازاری انحصاری به بهبود حال آن‌ها کمکی نکرد و در این میان افرادی هم بودند که با اشتیاق فراوان از این آب گل آلود ماهی می گرفتند و با احتکار خودروها و متشنج کردن بازار با قیمت های کاذب خودرو را برای مشتریان به خودرویی لوکس تبدیل کردند. مشتریانی که سال هاست به این بازار با تنوع کم عادت کرده اند و دل به طرح های مکعبی چندین سال قبل با کمترین امکانات و تکنولوژی قدیمی و ایمنی پایین و مصرف سوخت بالا و آسایش اندک و … دل خوش کرده اند.

البته مشتریان هم تا حدودی در این اوضاع مقصرند. آنقدر ساکت ماندند که خودروسازان داخلی گمان می کردند بهترین محصولات را برای ایرانیان تولید می کنند، آنقدر ساکت ماندند که خودروهای ارزان قیمت خارجی با قیمت هایی چند برابر به ایران آمدند و آنقدر ساکت ماندند که … من و شما در بازی رقم ها سال هاست گم شده ایم و دیگر حواسمان به امکانات، به ایمنی خودروها، به ایمنی جاده و به زیبایی خودروها و رانندگی صحیح نیست دلیل این حرفم را در خبر ها می توانید جستجو کنید. پس از سال ها پراید را اتوماتیک کردند و طوری تبلیغات و شلوغ کاری راه می اندازند که انگاری برای اولین بار در دنیا چنین سیستمی ابداع شده و نصب بالابر برقی شیشه ها و نصب یک ایربگ را بهانه ای برای ایجاد یک مدل جدید و بالابردن قیمت ها قرار می دهند. اما در بازار بین‌المللی به فکر این هستند که چگونه سرنشینان به بهترین نحو از رانندگی با خودرو ضمن استفاده از امکانات بی شمار لذت ببرند.

در خبر ها می بینیم که پس از سال ها تیبای هاچ بک آمده، سمند فلان مدل آمده، تندر با ظاهری جدید آمده ولی کدامیک از این طرح ها مطابق با سلیقهٔ روز و به خصوص سلیقه هنرمند و بی همتا و مشکل پسند ایرانی هاست؟ این در حالیست که در همین نمایشگاه ژنو امسال بیش از 80 مدل جدید رونمایی شد و سرعت عرضهٔ مدل های جدید به حدی رسیده که اگر 24 ساعته هم به پوشش اخبار آن ها مشغول باشیم باز هم زمان کم میاوریم.
خوشبختانه مصرف کنندگان خودرو به خود آمدند و در برابر این بی انصافی مافیای خودرو، سیاست تحریم را پیشه کردند. آنقدر که خودروهای گران و بی کیفیت خودروسازان روی دستشان باد کرده و فروشندگان برای فروش این قراضه های گران قیمت، مگس می پرانند. ورود رئیس جمهور به این عرصه و تهدید صنایع خودروسازی به کاهش قیمت، نهایتا با کاهش مختصری در قیمت آن هم بعنوان عیدی ختم شد اما مشتریان صبوری بیشتری به خرج دادند و باز هم از خرید استنکاف ورزیدند و اینبار شورای رقابت به عنوان امید آخر وارد ماجرا شده است. گرچه گره های زیادی برای باز کردن در ادامه راه در پیش دارد و در نیمه راه نیز، مصوبات آن برای سال آینده موکول شده است. به هر حال از صمیم قلب امیدواریم که حق و انتظار همه ایرانی ها برای امکان خرید و داشتن خودروهایی به روز، ایمن، راحت، زیبا و کم مصرف بلاخره محقق گردد.

جان دادن 2.7 نفر در ساعت بر اثر تصادفات در ایران، مرگ روزانه 55 نفر و جراحات 2100 نفر بر اثر تصادفات در جاده های ایران، کشته شدن 235050 نفر و بیش از 2 میلیون مجروح در دههٔ هشتاد در جاده های ایران که در خبرها آمده است، کی مسئولین و ما را از خواب بیدار می کند. این ارقام تنها بیان کنندهٔ یک چیز است ایران در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد؛ و تصادفات جاده ای مرگبار ترین سلاح علیه ایرانیان است. رعایت نکردن قوانین توسط رانندگان، خواب آلودگی رانندگان، نبود امکانات لازم و استاندارد نبودن جاده‌ها، کیفیت پایین وسایل نقلیه و ایمنی پایین آن ها، و کمبود تیم پزشکی در جاده‌ها از جمله دلایل این حوادث ناگوار است.

بنابر نتایج تحقیقات کارشناسان راهنمایی، سهم مشکلات مربوط به جاده ها در تصادفات ایران 30 درصد، سهم اشتباهات انسان 52 درصد و سهم نواقص فنی خودرو 13 درصد است. اینجا از آن دست جاهایی است که اول باید به اصلاح خودمان بپردازیم و بعد زبان به انتقاد باز کنیم.

بد نیست گریزی هم به پدال خودمان بزنیم. سالی که گذشت برای ما نیز بسیار دشوار گذشت. در ابتدا بعلت افزایش نرخ دلار، هزینه های سرور ما ناگهان چنان اوجی گرفت که کمرشکن شد. سپس تحریم هم مزید بر علت شد تا ناچار به انتقال سرور به شرکتهای ایرانی شویم. این روند نیز دردسرهای زیادی داشت و چند نوبت ما را به تغییراتی ناخواسته واداشت. مشکلات سرعت پایین و هزینه بالا و اخطارهایی مبنی بر حذف قیمت خودروها از سوی شورای عالی مجازی هم فشارها را مضاعف می نمود. با این وجود امسال هم با رای شما در پنجمین جشنواره وب ایرانی جایزه بهترین سایت خودرویی را بدست آوردیم و این برای ما بالاترین ارزش را دارد.

در انتها از آقایان مرتضی برجسته، دبیر سرویس خبری و نویسندگان محترم،  محمدرضا ریاضی، سید علیرضا سیادتی و همچنین نویسندگان مهمان بی نهایت سپاسگذاریم و زحمات و توجه آنان را ارج می نهیم. از شما خوانندگان و همراهان سایت پدال و حدود 5 هزار عضو سایت و 7 هزار عضو انجمن نیز بسیار ممنونیم که ما را با وجود همه کاستی ها و مشکلات تحمل کردید. گاهی ناچار شدیم نظرات تند یا سیاسی شما را حذف کنیم. گاهی با مشکلات سرور و کندی سایت روبرو شدید و… ضمن پوزش از شما به خاطر این نواقص، امیدواریم که سال جدید را با روندی بهتر و رو به رشد آغاز کنیم. ما را از همراهی خود و نظرات سازنده خویش بی نصیب نگذارید.
آرزو می کنیم که سال جدید برای شما و همه مردم ایران زمین، همراه با شادی و سعادت و موفقیت باشد و ما نیز دائم خبرهای خوشی از دنیای خودرو به شما برسانیم. در هنگام سفرهای نوروزی، مراقب سلامتی خود و همراهان و هموطنانمان نیز باشید.

34 دیدگاه

 1. dyna
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  خیلی وقته دنبالتون می کنم اما این اولین کامنت من تو پدال هست، فقط خواستم بگم محشرید! موفق باشید و سال خوبی داشته باشید.

  پاسخ
  1. slr722
   سوابق: (1351 دیدگاه) ,

   پدال عاشقتم………………………………………………………………………………………….

   فقط بگم که یدونه ای…………………………………………………………………………………

   عید همتونم مبارک……………………………………………………………………………………

   انشاالله سال خیلی خوبی داشته باشین………………………………………………………….

   انشاالله تو این سال ماشین ارزون بشه…………………………………………………………….

   انشاالله هیچ کس تو ایران مشکل نداشته باشه………………………………………………….

   پس دوباره عید همه مبارک…………………………………………………………………………

   پاسخ
   1. aventador twin turbo
    سوابق: (3777 دیدگاه) ,

    slr جون نمی تونستی جمع و جور تر بنویسی؟؟؟؟؟

    پاسخ
  2. JINPACHI
   سوابق: (214 دیدگاه) ,

   امیدوارم که امسال از سال پیش بهتر باشه… امیدوارم…….

   پاسخ
 2. MAHDI
  سوابق: (50 دیدگاه) ,

  از اولین باری که پدال اومدم شاید 3 سال می گذره اولین متنی که خوندم راجب دنا بود تو این مدت اگه نگم بهترین سایت نبود که بود حداقل به روز ترین سایت تو دسترس بود من از طرف خودم به عنوان یکی از کاربرای سایت و به عنوان یکی از کسایی که دلش می خواد یه روزی همه سوار ماشینی بشن که ارزششونو داشته باشه سال نو ر رو با ارزوی بهترین ها واست می خوام پدال سال نو مبارک

  پاسخ
 3. AliReza
  سوابق: (26 دیدگاه) ,

  سال نو برای پــــــــــــدال هم مبارک خیلی خیلی ممنون از اینکه مارو با آخرین و بهترین اخبار دنیای خودرو آشنا میکنید یه خـــــــــســــتـــــــــــه نـــــــــبـــــــــــــاشــــــــــیـــــــــــــــد بزرگ برای تمام پرسنل وبسایت پـــــــــــــــــــــــــــــداااااااااااااااااال
  موفق باشید سالی پراز شادی و موفقیت رو براتون آرزو دارم.
  طرفدار همیشگی پدال علیـــرضا.م.

  پاسخ
 4. حامد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اول بگم که خسته نباشید و کارتون خیلی خیلی درسته.دمتون گرم.لیاقت گرفتن جایزه های بیشتری رو هم دارین.سال نو تون هم مبارک.

  پاسخ
 5. امین
  سوابق: (16 دیدگاه) ,

  انشا الله سال خوبی برای تمام مردم دنیا باشه .

  پاسخ
 6. مهزیار
  سوابق: (133 دیدگاه) ,

  بر همگی مبارک.. ایشالا لگن ها بازم گرون تر بشن کمتر ببینیم تو خیابونا و همون لگن ها ایربگ دار بشن دوتا دوتا

  پاسخ
 7. ali
  سوابق: (13 دیدگاه) ,

  این بهترین مطلبتون بود و در بهترین موقع انتشارش دادید . بیایید در شروع این سال جدید با هم متحد بشیم و حتی اگر قیمت پراید به 1 ملیون تومان رسید از خریدنش خودداری کنیم . اگر لیاقت ما ایرانی ها بیشتر از اینهاست پس باید ثابت کنیم نه اینکه فقط حرف بزنیم .

  پاسخ
 8. reza3303
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  واقعا اين متنو خوب نوشتي از سايت خوبتون ممنونم

  پاسخ
 9. علی
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  سال نو بر تمام پدالی ها مبارک
  امیدوارم سال پیش رو برای تمام ماشین بازها و عاشقان ماشین سال خوبی باشه
  سالی که حداقل شاهد افت تولید و فروش و واردات چینی ها و افزایش واردات و تولید خودروهای درجه 1 دنیا توی کشور عزیزمون باشیم
  پیروز و پاینده ایران و ایرانی

  پاسخ
 10. مهدی
  سوابق: (14 دیدگاه) ,

  واقعا از سایت خوبتون تشکر میکنم. از عزیزانی که عضو پدال هستن و وبلاگ دارن خواهش میکنم سایت پدال رو تو وبلاگشون لینک کنن تا تعداد بیشتری از هموطنانمون با این سایت آشنا بشن. به نظر من این سایت قابلیت خیلی خوبی در شکل دادن به حرکتهای عمومی داره.مثلا همین تحریم خرید خودرو که اعضا میتونن به صورت خودجوش اینجور حرکتها رو شکل بدن.
  سال نوی همگی مبارک.
  به امید ایرانی بدون ایران خودرو و سایپا.

  پاسخ
 11. احمد
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyقعا از سایت خوبتون تشکر میکنم. از عزیزانی که عضو پدال هستن و وبلاگ دارن خواهش میکنم سایت پدال رو تو وبلاگشون لینک کنن تا تعداد بیشتری از هموطنانمون با این سایت آشنا بشن. به نظر من این سایت قابلیت خیلی خوبی در شکل دادن به حرکتهای عمومی داره.مثلا همین تحریم خرید خودرو که اعضا میتونن به صورت خودجوش اینجور حرکتها رو شکل بدن.
  سال نوی همگی مبارک.
  به امید ایرانی بدون ایران خودرو و سایپا.سال نو بر تمام پدالی ها مبارک
  امیدوارم سال پیش رو برای تمام ماشین بازها و عاشقان ماشین سال خوبی باشه
  سالی که حداقل شاهد افت تولید و فروش و واردات چینی ها و افزایش واردات و تولید خودروهای درجه 1 دنیا توی کشور عزیزمون باشیم
  پیروز و پاینده ایران و ایرانیyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

  پاسخ
 12. امیر
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  سال 1392مبارک
  دیری دیریدیدی دیری دیریدیدی دیری دیریدیدی دیری دیری دیری دیریدیدی

  پاسخ
 13. amin
  سوابق: (244 دیدگاه) ,

  سال نو شما و همگی مبارک
  سالی خوبی رو برای تمامی هموطنانم بخصوص کسانی که به دنبال رفع مشکلات مردم و رسیدن به حق خود هستند ارزوی سلامتی موفقیت پیروزی سر بلندی و شادی می کنم
  انشااله که سایه و ابر موفقیت و سلامتی از بالای سر ایران و تمام ایرانیان سراسر جهان کم نشه ! انشااله که تمامی مردم ایران به ارزو هاشون برستند و بتونن توی سال 1392 خوش خرم زندگی کنن ! انشااله !
  سال نو مبارک 🙂 به امیده براورده شدن آرزوها 🙂

  پاسخ
 14. هادی
  سوابق: (49 دیدگاه) ,

  سال که تحویل شد؛ ای کاش «بهار» هم بشه!
  سال نوی همگی و مخصوصا پدالی‌های عزیز مبارک.

  پاسخ
 15. Challenger
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  سلام به همه ی اهالی سایت پدال
  پدال جون واقعا دوستت دارم دست گلتون درد نکنه که چه سایت خوبی دارید چون همیشه حرف دل ما رو میزنی نه تنها ما بلکه همه ی مردم و طرفدارای ماشین واقعا خسته نباشید و ازتون ممنونم….بهترین سایتی

  پاسخ
 16. s.naqizad
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  با سلام و تبریک فرا رسیدن عید نوروز امیدوارم سال خوبی پیش رومون باشه و تو اون بتونیم پیشرفت وترقی داشته باشیم می خواستم از همین جا از تمام نویسندگان , طراحان و … تشکر ویژه داشته باشم چون من خودم شش ماهه که رو سایتم کار می کنم و می دونم خیلی سخته که این همه کاربر رو بشه جمع کرد خب نتیجه ی تلاشتون بود واقعا خسته نباشید .
  یا علی

  پاسخ
 17. بانک عکس خودرو (carimage.ir)
  سوابق: (98 دیدگاه) ,

  ***************************************************************
  عیدتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــون
  مبارکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  انشاا… همیشه شاد و خندووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون باشیـــــــــــد.
  ***************************************************************

  پاسخ
 18. milad
  سوابق: (57 دیدگاه) ,

  ایشالا توی این سال در این 2تا شرکت هم به امید خدا تخته میشه و چند نفری که تمام این نظرات به حق روdislikeمیزنن حالشون جا بیاد.

  پاسخ
 19. HASSANBMW
  سوابق: (401 دیدگاه) ,

  انشاءالله امسال این قیمتایی که گمرک رو ماشینا میکشه حداقل نصف کنه که یه امیدی داشته باشیم که هروقت بزرگتر شدیم بتونیم یه ماشینی در حد جنسیس(زمان حال)بخریم.
  انشاءالللللللللللللللللللللللللللللللللله

  پاسخ
 20. علی دادا
  سوابق: (39 دیدگاه) ,

  عیذ همتون مبارک باشه
  می خواستم بگم این سال بعد از سال 84(البته تا حالا)از بدترین سال های عمرمه چون روز 1 فروردین تو بزرگراه زین الدین لاستیک سمندم ترکید و خوردم تو گادریل و سمت راننده کلا جمع شد خودمم پام شکست!در هر صورت این کیفیت ماشین های ایرانیه دیگه ماشنی که 10000 تا کار کرده لاستیک می ترکونه نمی خواستم نارحتتون کنم فقط خواستم بدونید چه ماشین های ایمنی سوار می شیم

  پاسخ
 21. roohollah
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  میخواستم از سایت خوبتون تشکر کنم چرا که خبرها رو خوب و به موقع ارائه میدید در ضمن اگر تیتر آخرین اخبار رو نیز به ایمیل اعضا ارسال کنید خیلی بهتر میشه…

  پاسخ
 22. محسن آبادان
  سوابق: (96 دیدگاه) ,

  امسال سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادیست باید از الان فاتحه سیاست و اقتصاد رو خوند چون هر وقت اسم چیزی رو واسه سال انتخاب میکنن دقیقا همون چیز نابود میشه مثال : تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی که واقعا دیگه نابود شد

  پاسخ
 23. AMIR TOP CAR
  سوابق: (240 دیدگاه) ,

  انشا الله در سال جدید یه بنز صفر بری نمایندگی تحویل بگیری بعد که تحویل گرفتی باهاش یواش بری تا آب بندی بشه و و و . . .

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x