دایی جان فامیل ما!

دوستان جایتان خالی! دیشب مهمان دایی جان بودیم. کلاً دایی ما آدم طناز و خوشحالی است و ازآنجایی‌که در بازار آزاد فعالیت زیادی دارد اخلاقش خاص است. پس از پذیرایی مفصل و پاره کردن کاهدان در سر سفره، نشستیم به بحث! بنده که جز بحث‌های خودرویی به مطالب دیگری علاقه‌ای ندارم مترصد فرصت بودم تا دانش فراوان خود را که ماحصل چندین سال مطالعه‌ی بی‌وقفه است به خوردِ همه مخصوصاً دایی جان بدهم!

900(1)
حالا چرا دایی جان؟! چون فهمیدم که دایی جان به‌زودی می‌خواهد خودرویی جدید و نو بخرد (منظور از واژه‌ی “جدید”، همان جدید آن ور آبی‌ها نیست! جدید از نظر ما یعنی همانی که 20 سال است تولید می‌شود منتها مدلش سال است دیگر! سال 95). پس از چندی بالاخره دایی جان سر شوخی ببخشید سر صحبت را باز کرد…

 • می خوام … بخرم. هم قیمتش مناسبه هم قطعه‌اش همه‌جا پیدا می شه و هم موقع فروش اذیت نمی کنه!
 • دایی جان این همه ماشین! حالا چرا این؟ می دونی مال کی هست؟ می دونی تکنولوژیش مال چند سال پیشه؟
 • بچه جان این همه آدم سوار می شن و خیلی هم راضی و خوشحالن. تازه داشبورد مدل جدید خارجکیه. (پس از چندین بار سؤال و جواب فهمیدم که منظورش داشبورد سوناتایی است! حالا چه شباهتی بین داشبورد سوناتا و این خودروی معلوم‌الحال وجود دارد خدا می‌داند!)
 • دایی جان دلیل نمیشه که این همه آدم سوارش می شن خودروی خوبی باشه!
 • پس چی بخرم؟
 • – دایی جان شما که وضعت الحمدالله خوبه، یه بهترشو بگیر.
 • پسر جان این همه پول رو که آدم خرج آهن پاره نمی کنه! فردا کلی ضرر می کنه تازه حوصله‌ی حرف‌های ریزودرشت همسایه هارو ندارم.

cartoon-10
در این لحظه پسردایی وارد گود شده و با لحنی که نشان می‌دهد انگار چندین سال است در مارانللو راننده‌ی آزمایشی بوده بحث را وارد مرحله‌ی تازه‌ای می‌کند:

 • بابا شاسی‌بلند بگیر. سانروف داره. هدآپ دیسپلی داره خیلی هم خوبه. از بالا هم میتونی همه رو ببینی و کیف کنی هه هه هه…

پسر کوچکتر که اندکی عاقل‌تر به نظر می‌آید می‌گوید:

 • بابا چینی‌ها هم ارزش نگاه کردن دارن. از کجا به کجا رسیدن. هم کیفیت بهتری نسبت به خیلی از خودروهای داخلی دارن و هم قطعاتشون راحت‌تر از قبل پیدا میشه.
 • نه پسرم؛ اولاً اینا هنوز معلوم نیست آخرش اینجا میمونن یا نه بعدشم فردا خواستم بفروشم ضررش رو کی می خواد بده؟!

cartoon-11
تا این لحظه هر گزینه‌ای که روی میز آمده بود توسط دایی جان اقتصادی ما رد شده بود. البته پر بیراه هم نمی‌گفت. خودروهای وارداتی نسبت به وطنی‌ها خدمات پس از فروش محدودی دارند اما خب خودروهای تولیدی نیز کیفیت چندان مناسبی نداشته و چینی‌ها نیز هر روز با مدلی جدید وارد میدان می‌شوند اما کیفیت آن‌ها محل شک و تردید بوده و در بازار امروز افت قیمت شدیدی را تجربه می‌کنند.

 • دایی جان مدل‌های جدیدتری تو راهه. کمی صبر کنی می تونی نگاهی به اونا هم بندازی.

دایی عزیز چایی را فوت می‌کند و با نگاهی عاقل اندر سفیه می‌گوید:

 • تا اون موقع خیلی مونده. تازه من الان می خوام ماشین بگیرم. خودشم معلوم نیست قیمت اینایی که می خوان بیان همونی میمونه که اعلام شده یا نه.

دایی که از این همه گزینه‌های مختلف حوصله‌اش سر رفته با تحکمی خاص می‌گوید:

 • آقا ولمون کنین تورو خدا. من می خوام همون ماشین داشبورد سوناتایی جدید رو بگیرم. خیلی شیکه خودشم زیاد تو چشم نیست.

من پشیمان از یادآوری گزینه‌های موجود و محو این هوش اقتصادی دایی عزیز چایی خود را خورده، سری تکان داده و به افقی دوردست خیره می‌شوم…!

cartoon-12

توضیح: این ماجرا و گفت‌وگو کاملاً خیالی بوده و صرفاً زاییده‌ی ذهن نویسنده می‌باشد. هرگونه برداشت و استفاده‌ی نادرست از نوشته بر عهده‌ی خود شخص خواهد بود.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل شاهین احمدزاده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

23 دیدگاه

 1. علی
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  زیاد تو چشم نیست..راست میگه بنده خدا..حوصله حرف مردمو نداره..بالاخره این هم یک طرز فکره و باید احترام گذاشت..مثلا پدر بنده نزاشت من ماشین خارجی بخرم گفت چشم میخوری و ما هم به احترام حرف پدر گوش کردیم و همون داشبورد سوناتائی رو خریدیم..راضی هم هستیم خدا وکیلی

  پاسخ
  1. کامیاب
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   پسر کوچکتر که اندکی عاقل‌تر به نظر می‌آید می‌گوید:

   بابا چینی‌ها هم ارزش نگاه کردن دارن. از کجا به کجا رسیدن. هم کیفیت بهتری نسبت به خیلی از خودروهای داخلی دارن و هم قطعاتشون راحت‌تر از قبل پیدا میشه.
   عاقلتر و چینی؟
   چینی ها پیشرفت شدیدی داشتن(ومنکرش نمیشم)ولی کل خودروسازی چین هنوز به استانداردهای جهانی نرسیده.

   پاسخ
   1. Jalal
    سوابق: (16 دیدگاه) ,

    ماشین های چینی غیر از همه مشکلاتی که که میدونید از لحاظ کیفی دارن بازار دست دوم وحشتناکی دارن با اطمینان بالا میگم اگر خودروی چینی نو میخرید برای فروش یا باید ضرر خیلی زیادی رو تحمل کنید یا صاحب اول و آخر ماشینتون باشید . نرید 90 ملیون بدید برا اشغال چینی که بعد یه سال بخاید زیر 80 تومن بفروشیدش.این چیزیه که به کرات مخصوصا در مورد جیلی دارم میبینم.

    پاسخ
 2. محمدرضا
  سوابق: (49 دیدگاه) ,

  چه جالب ، این مکالمه رو با عموم داشتم . ایشون می خواستن بعد از 12 سال سمند رو عوض کنن و یه ماشین نو بخرن . از طرفی چون ماشین رو برای مدت طولانی نگه می دارند پس به ماشین به چشم سرمایه نگاه نمی کنن . قصدشون این بود که ال نود بخرن ، بلاخره با کلی صحبت که عمو جان به ماشینای تولید الان اعتباری نیست و … شما یه خارجی بخر . ایشون هم حوصله تعمیرگاه و خرج اضافه برای ماشین رو ندارن پس عملا مدل های دست دوم کره و ژاپن از لیست انتخابا کنار میره . بعد از نمایشگاه گردی با ایشون و تحقیق درباره ماشینای چینی ایشون بالاخره اس فایو اتومات رو ثبت نام کردن که که تازه هم ماشینشون رو تحویل گرفتن . تا اینجا هم از فاصله کیفیتی ایران و چین به وجد اومدن . باشد که عمو جان 12 سال دیگه هم این ماشین رو نگه دارند 🙏

  پاسخ
  1. SS
   سوابق: (83 دیدگاه) ,

   ماشین “توربو” چینی
   بنزین ایرانی
   12 سال

   نمیگم ماشین داخلی خوبه، میگم واقع بین باشید
   چینی ها به این قیمت ها هیچ ارزشی برای خرید ندارن
   گرونترین چینی (با شرایط فعلی ایران ) باید 60 نهایت 70 قیمت بخوره
   حداقل حالا که قراره کره ای و اروپایی ها مونتاژ بشن پولتون رو به چینی ها ندین که بعدا پشیمون بشید

   پاسخ
  2. Ali
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   یادمه سالهای حدود ۸۵ یا ۸۶اولین سالی بود که ویتارا اومده بود به بازار من ارزانترین قیمتی که ازش یادمه حدود ۳۸تومن بودسال ۸۸ما چهل تومن خریدیم تا پارسال با ۱۵۰هزار کارکرد فروختیمش ۶۶تومن که تا اون موقع جز روغن و فیلتر هیچ خرجی نداشت .خریدار برای اطمینان ماشینو برد پیش یه تعمیرکار که ماشینو نشون بده ایشون که یه نگاهی به زیروبند وموتور انداخته بود تعجب کرده بود ماشین مدل ۸۸میگفت زیروبند ماشین حتی یه آچار نخورده وموتورم مث ساعت کار میکنه خریدارم خوشحالو راضی ماشینو خرید .سوزوکی در مقایسه با شرکتایی مث تویوتا و هوندا خودروساز درجه ۲ژاپن محسوب میشه خودتون دیگه کیفیت اونا رو حدس بزنید. حالا انتظار شما برای اینکه یه ماشین توربو چینی ۱۲ سال دیگه دووم بیاره واقعا خنده داره.

   پاسخ
   1. محمدرضا
    سوابق: (49 دیدگاه) ,

    بیشتر از 80 تا نمیره . اینو مطمعنم که هیچوقت دنده رو روی توربو نمیزاره

    پاسخ
 3. علی
  سوابق: (6 دیدگاه) ,

  جالبه که اکثر کسانیکه (اکثر نه همه) انتقاد میکنن از ماشین های داخلی و تعریف و تمجید از خودروهای خارجی جوان هائی هستند که یا ماشین ندارند یا اگر هم دارند به کمک بزرگترها ماشینی ایرانی سوارن..و از بس مشغله زیاد دارند تمام کلمات سایت های خودروئی رو حفظ هستند..
  یکی نیست بگه بابا خودت برای این مملکت چیکار کردی به جز اینکه مصرف پهنای باند اینترنت رو داری بیشتر میکنی..هر وقت تک تک مردم یه تکونی به اون عضو محترم دادن این صنعت هم به همراه باقی صنعت ها یک تکونی میخوره

  پاسخ
  1. mostafa
   سوابق: (32 دیدگاه) ,

   مملکت برای من چکار کرده
   من یک فوق لیسانس عمرانم از دانشگاه سراسری که یکساله بدون حقوق کار میکنم بخاطر کمبود کار
   شما بگو بعد ۶ سال دانشگاه و ۱۱ سال تحصیل در مدرسه
   و گذروندن انواع دوره های کار اموزی
   چرا یکساله دارن از بنده بیگاری میکشن؟
   نکته دوم اینه که اگه روزی به حقوق برسم
   چون خیلی سخت بدستش اوردم به پای اشغال داخلی بریزم
   چون پولمو سخت به دست اوردم
   راحت توی جیب یک عده مفت خور نمیریزم

   پاسخ
  2. حسن
   سوابق: (23 دیدگاه) ,

   اخه بدبختی اینه که چهل ساله فقط یه عده ی محدود میتونن این تکونه را به اونجاشون بدن بقیه ملت فقط تماشاچی ان . استعدادتم که فوران کنه یا پول میخواد یا پارتی که اکثرا ندارن پس به وضوح داریم ایرانیهای محترم و با استعدادی را میبینیم که این تکون را اونور اب میدن خیلی هم موفق بودن باعث پیشرفت خودشون وعلم وصنعت هم شدن شمام برو بخواب بذار دنیا دورشا بزنه.

   پاسخ
   1. reza
    سوابق: (25 دیدگاه) ,

    خب دوست عزیز شما یه تکونی بخور خدا بزرگه در ضمن برخی ها که هنوز متوجه نشدند که می تونن حداقل به جای این که فکر کنن اجناس خارجی با کلاس ترن حداقل می تونن مسواکشون رو جنس ایرانی بخرن بله در مراحلی که واقعا کیفیت جنس ایرانی اون قدر پایین هست باید خارجی خرید نه ایرانی ولی برخی از ما عادت داریم که در تمام مراحل زندگی فقط منتظر باشیم کسی دست ما رو بگیره نه این که خودمون یه فشاری به خودمون بیاریم و از جا بلند بشیم اون وقت نباید انتظار پیشرفت داشته باشیم منظورم شما نبودید شما که خودتون گفتید شرایط چقدر سخته ولی به هر حال باید از یه جا شروع شروع کرد علت بیکاری اکثر ما اینکه ما مردم وقتی می بینیم که یه رشته اشتغالش بیش تره همگی حمله می بریم به اون رشته بدون این که کوچک ترین توجهی داشته باشیم آیا علاقه و سواد کافی برای وارد شدن به این رشته رو داریم یا خیر بنده خودم رشته ام پزشکی هست بدون این که کوچکترین توجهی به پول این رشته داشته باشم این رشته رو انتخاب کردم ولی بدلیل هجوم آوردن برخی دوستان به این رشته نگران اشتغالم هستم.

    پاسخ
 4. حميد
  سوابق: (1097 دیدگاه) ,

  این طرز فکر به نظر من غلط هست ، یک ماشین خوب بخرید ،مطمئن باشید خود ما هم مردمیم چه فرقی برامون میکنه کی چی سوار بشه
  اگه خرج ماشین و افتش براتون مهمه تویوتا بخرید هم لوازمش ارزونتره هم دیر خراب میشه هم افتش کمه

  پاسخ
 5. حمیدرضا
  سوابق: (871 دیدگاه) ,

  جمله بندی و گفتگوها بسیار عالی و زیبا بود به نویسنده تبریک میگم

  پاسخ
 6. تصویر پروفایل Amir
  Amir
  سوابق: (9196 دیدگاه) ,

  این تجربه ی من هم هست شاهین جان..
  کلا کسی گوش به حرف ما ماشین بازا نمیده.
  چون اطلاعات بازاری زیادی نداریم. بیشتر اطلاعاتمون رو از طریق مطالعه گرفتیم نه تجربه ی بازار.
  من خودم کا میخوام ماشین بخرم ذهنم رو از اطلاعاتم خالی میکنم و میرم سراغ یک فروشنده ی آشنا و قابل اعتماد و ازش راهنمایی میخوام. چون مثلا من از بنز سی کلاس 20 تا آپشن میشناسم و روشون حساب باز میکنم بعد میرم میبینم همش رو برداشتن !!

  پاسخ
 7. علي
  سوابق: (921 دیدگاه) ,

  این مقاله فقط و فقط برای حمایت و تبلیغ غیر مستقیم ایران خودرو بیان شده و یک هدف و فقط یک هدف داشته و اونم متوقف کردن روند فروش خوب خودروهای چینی در ایران بوده که اگر به جمله دقت کنین نوشته ((( خودروی چینی قراره جمع بشه و معلوم نیست بمونه یا نه و از همه مهمتر اینکه کی میخواد ضرر فروششو تقبل کنه )))) اینجاست که میگن هنر نزد ایرانی است و بس😉

  پاسخ
  1. شاهین
   سوابق: (3363 دیدگاه) ,

   دوست عزیز واقعا نتیجه گیری شما جالب بود!
   اینکه گفتم چینیا معلوم نیست بمونن یا نه مسبوق به سابقه هستش.منظور من خودروهایی هست که هر از گاهی عرضه میشن و بعد از یه مدتی خبری ازشون نمیشه. چری A10،لیفان 520 و… از این دسته خودروها هستن.
   حالا شما چطوری این موضوع رو به حمایت و تبلیغ از شرکت نامبرده ربط دادید من رو تو فکر فرو برد!
   مخلصم

   پاسخ
   1. علی
    سوابق: (921 دیدگاه) ,

    شاهین عزیز با تچکر بابت زحماتی که میکشی ، من از کجا بدونم منظورتون چی بوده هر چند الان با این توضیح بیشتر قانع شدم ولی ای کاش منظورتو بصورت کامل درج میکردی ولی به من هم حق بده با درج نکردن منظورت این شبهه در هر انسانی میتونه بوجود بیاد . در ضمن من هنوزم روی حرفم هستم که خودروهای چینی از ایران خودرو خیلی سر تر و با کیفیت تره . مگر خلافش ثابت بشه که بعید میدونم به این زودیها اتفاق بیوفته.بازهم با تچچچچکر

    پاسخ
 8. ونوم
  سوابق: (543 دیدگاه) ,

  به قول فامیل ما ماشینای سایپا ( پراید ) اقتصادی وماشینای ایران خونخور (لوکس ) هستن مخصوصا داشبورد سوناتایی اووووووف

  پاسخ
 9. على
  سوابق: (23 دیدگاه) ,

  یه جورمیگن خارجیا خدمات پس ازفروش ندارن یکى ندونه خودروهاى وطنیمون خیلى خدمات دارن بنده چه حدیث هایى از نارضایتى اشنایان از خدمات پس ازفروش خودروهاى دخلى که نشنیدم /من ترجیح میدم خارجى سوار شم بدونه خدمات ،چون خیالم راحته که خراب نمیشه تا چند سال

  واقعا ازکدوم خدمات دم میزنید!!!!!!

  پاسخ
 10. ahmad
  سوابق: (542 دیدگاه) ,

  خخخخ
  این لفظ داشبورد سونتایی چیه که جدیدا باب شده بین ملت؟!
  طرف وقتی با حرارت و جدیت سوار بر یک پرشیا ناقص الخلقه میاد میگه ماشینم “داشبورد سوناتاییه” دقیقا فازش چیه؟!
  داریم خودمونو مسخره میکنیم؟!

  پاسخ
 11. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  خواست یه چیزی گفته باشه، تکرار و تکرار.

  پاسخ
 12. آرش
  سوابق: (163 دیدگاه) ,

  خودشم داستانت بی نمک بود

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x