ده روش مقابله با رانندگان کارنابلد

اصولا ۳ نوع راننده وجود دارد که اهتمام عجیب و غریبی بر خُرد کردن اعصاب ما، راننده‌های عادی، دارند! دسته‌ی اول همان تازه‌کار‌ها هستند که البته هیچ خرده‌ای بر آن‌ها وارد نیست؛ به هر حال چه من، چه شما و چه راننده‌های فرمول ۱ هم از همان روز اول یک راننده نبودند و آن‌ها هم به اندازه‌ی خودشان اعصاب خُرد کرده‌اند! دسته‌ی دوم راننده‌های تازه به دوران رسیده‌ای هستند که از شعف لمس فرمان خودرو گمان دارند که صاحب خیابان‌ها هستند و دائما در اینجا و آنجا در حال ویراژهای بیخود و مسخره هستند؛ بین خودمان باشد اما این گروه فکر می‌کنند که بهترین رانندگان شهر هستند و واقعا به حقشان ظلم شده که در پیست‌های حرفه‌ای به رقابت نمی‌پردازند! و اما دسته‌ی سوم… همان‌هایی که اصولا در دنیای دیگری زندگی می‌کنند و اصلا و ابدا حواسشان به این دنیا و مایی که در آن زندگی می‌کنیم نیست؛ انگار که تمام زمان دنیا را در اختیار دارند و اغلب یا فرمان را ۴ دستی (!) چسبیده و مات و مبهوت سایر راننده‌ها را نگاه می‌کنند و یا با تلفن‌های همراه خود در حال تماس هستند… خب واقعا چرا؟ در این پست می‌خواهیم که ۱۰ روش کاملا کارآمد برای مقابله و واکنش با ۲ گروه انتهایی را آموزش دهیم! همراهمان باشید!

Shitty Driver
۱۰- انزجار و تاسف خود را نشان دهید!

Taxi Driver
لازم نیست که کفش و میوه‌های داخل خودرویتان را به سمت او پرتاب کنید! لطفا چشم‌هایتان را هم نبندید تا هر چه که بر سر زبان می‌آید را نثار وی کنید! آرام باشید… شاید یک علامت خاص با دست (که البته تنها نشان از تاسف و تعجب داشته باشد؛ نه توهین!) و تکان دادن سر در حالیکه با چشم‌های خود عمق فاجعه را به وی نشان می‌دهید، او را بیش از هر چیزی از رفتار بی‌ارزش و سطح پایینش پشیمان سازد… شاید از این طریق شما موفق به تغیر یک راننده‌ی اعصاب خُردکن شوید! اصلا امیدتان را از دست ندهید و تلاش کنید…

۹- از اعماق وجود به او بخندید!

دنی ریکاردو
چرا اعصابتان را برای چنین شخصی خُرد کنید؟ مگر نشنیده‌اید که می‌گویند «به تمام اتفاقات زندگی بخند! خنده عمر را زیاد می‌کند!»، پس چرا به چنین فردی که با رفتارش وضعیت ذهنی و شخصیتی‌اش را کاملا زیر سوال می‌برد، اهمیت می‌دهید و خودتان را ناراحت می‌کنید؟ بخندید! از اعماق وجود هم بخندید!

۸- از برف‌ پاک کن خود کمک بگیرید!

Splash The Windshield
این یکی خیلی موثر است و البته دلتان را هم کاملا خنک می‌کند! اگر که با این رانندگان در بزرگ‌راه روبرو شدید، کافیست تا خود را به کنار و یا جلوی اتومبیل وی برسانید و به کمک علم فیزیک و روشن کردن برف‌‌پاک‌کن، خودروی وی را مزین به آب و کف کنید! معمولا در سرعت‌های بزرگ‌راه تمام آبی که از حاشیه‌های شیشه‌ی جلوی ماشین توسط برف‌پاک‌کن‌ها به بیرون هدایت می‌شود، مستقیما به شیشه‌ی جلوی ماشین پشتی و در مواقع خوش‌شانسی و باز بودن پنجره‌ی ماشین وی، به صورت فرد اعصاب خُردکن جلا خواهد داد!

۷- سوپرمن شوید!

Stare Them Down
نه! لازم نیست که با چشم‌های لیزری‌تان وی را به بخار آب و کمی کربن تبدیل کنید! فقط مانند سوپرمن به وی خیره شوید تا شاید از این حالت کمی خجالت بکشد! البته در درجه‌ی اول حواستان را به جاده و محیط اطراف جمع کنید و اگر زمانی ماند، با خیره شدن به وی، او را از درون بسوزانید!

۶- پشت سر هم چراغ دهید!
«دقت کنید که این‌کار در برخی از کشور‌ها غیر قانونی است.»

Flash Them
قصد سبقت دارید و خودروی جلویی اصلا راه نمی‌دهد؟ کلا اعصابتان را خُرد کرده است؟ کاری ندارد، تنها آن‌قدر چراغ دهید تا بخاطر سلامت چشم‌هایش هم که شده به راست بکشد و به شما راه دهد! چرا برخی اینقدر ما را اذیت می‌کنند؟ راستی! چراغ‌های زنونی بیشتر به کارتان خواهد آمد!

۵- یک راه خلوت را انتخاب کنید!

road-less-traveled
اصلا چرا خودتان را اذیت کنید؟ بجای اینکه به فکر چگونه برخورد کردن با چنین راننده‌هایی باشید، یکی از راه‌های خلوت‌تر را انتخاب کنید… شاید مسیرتان طولانی‌تر شود، اما بالاخره بجای سر و کله زدن با یک سری راننده‌ی کم لطف و بی توجه، احتمالا با صدای باد در جاده کلنجار خواهید رفت! یاد فیلم‌های آخرالزمانی افتادم!

۴- مانند خودشان فکر کنید!
«خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو!»

Bathurst FAI 1000
فکر کنم مثل بالا کاملا کافی باشد! خودتان را جای آن‌ها بگذارید، فکرشان را بخوانید، ببینید که اگر جای آن‌ها بودید چه کار می‌کردید! قول می‌دهم که اینطوری ضمن آگاهی از حرکات شوم بعدی آن‌ها، سلامت خود و خودرویتان را نیز تضمین خواهید کرد! فقط لطفا خیلی خودتان را جای آن‌ها نگذارید که حداقل شما برای بقیه مزاحمت ایجاد نکنید… دوست ندارید که سایرین هم چنین رفتاری با شما داشته باشند؟

۳- به پلیس گزارششان دهید!

Report Them
اگر واقعا راننده‌ای به طرز خطرناک و تهدید‌کننده‌ای در حال ویراژ بین خودرو‌ها است، لطفا دیگران را از سردرد نجات داده و او را به پلیس گزارش دهید! اغلب ادارات پلیس شماره‌ تلفن‌های مخصوصی برای گزارش تخلفات رانندگی در نظر گرفته‌اند که مطمئنا در چنین مواردی کارآمد خواهند بود! البته… قضاوت اینکه آیا واقعا چنین راهکاری در کشورمان جواب‌گو است یا نه، با خودتان!

۲- خودتان رانندگی کنید!

Wheel of car from hand of driver.
گاهی هیچ‌ کاری ساخته نیست… نه می‌توانید وی را توسط برف‌ پاک کن‌هایتان یک شستشوی حسابی دهید و نه حتی می‌توانید که به وی خیره شوید و نارضایتی‌تان را با حالت‌های دست و صورت (زبان بدن) اعلام کنید…

خب گاهی راننده‌ی اعصاب خُردکن دقیقا کنار شما نشسته است و با کمال اعتماد به نفس در حال خراب کردن یک روز دیگر رانندگان و البته، خودتان است! چرا به وی پیشنهاد عوض کردن جایتان را نمی‌دهید؟ مثلا بگویید:

هی! بنظرم خسته شدی… بهتره من پشت فرمون بشینم!

ممکن است که او خوشحال و یا ناراحت شود؛ اما باور کنید که همیشه اعصاب سرنشین صندلی کمک راننده بیش‌تر از خود راننده و البته دیگر راننده‌ها خورده می‌شود… پس بخاطر خودتان هم که شده وارد عمل شوید!

۱- بیخیال!

cool driver
بهترین، محترمانه‌ترین، عقلانی‌ترین و در کل پیشنهاد‌‌ شده‌ترین راه همین است! بیخیال همه… راننده مقابلتان در حال صحبت با تلفن همراهش است و اصلا به شما توجه‌ای ندارد؟ راننده‌ی پشتی دستش را از روی بوق بر نمی‌دارد؟ فدای سرتان! شما با فرهنگ بالایتان به او هم آموزش بدهید که این کار‌ها اشتباه است… راهتان را پیش بگیرید و از ریتم بوق‌های او لذت ببرید!

درباره نویسنده

نویسنده و ویراستار، دانشجوی مهندسی مکانیک و یک عشق تنیس!

35 دیدگاه

 1. شاهین
  سوابق: (3374 دیدگاه) ,

  ممنون توصیه های خوبی بودن اما مورد 6 به نظرم اصلا جالب نیست.
  نکته ی دیگه اینکه واژه ی “کارنابلد” صحیح تر هستش.
  نکته ی دیگه اینکه من خودم به روش خودم با اینجور راننده ها برخورد میکنم که کاملا جواب میده،بدون درد و عوارض و آبریزش بینی ؛)

  پاسخ
  1. مک میسل
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   چجوری؟
   ولی من باشم یه بلندگو میذارم میگم فلان ماشین،بزن کنار وقتی زد کنار و دید پلیس نیست،بهش میخندم

   پاسخ
   1. شاهین
    سوابق: (3374 دیدگاه) ,

    روش هامو نمیتونم اینجا بگم 🙂

    پاسخ
    1. باربد.فقط شورولت.فقط کامارو
     سوابق: (811 دیدگاه) ,

     شاهین جان حالا بگو استفاده کنیم به موقعش روش شما رو!!!!! 😀 😀
     پدال شیطون شدی ها!!!!!؟؟؟؟
     آب و کف بپاشه به ماشین ملت که چی؟
     فقط اون روش هم که آدم بخواد سوپرمن بشه و به مردم خیره بمونه فکر نمیکنم تو این دوره زمونه فایده داشته باشه چون در صورت انجامش از آدم استقبال میشه معمولاً کلامی!!!

   2. امیر
    سوابق: (18 دیدگاه) ,

    هه مک میسل بلند گو به دنا نمی یادا

    پاسخ
  2. سجاد
   سوابق: (72 دیدگاه) ,

   کسی که این کارها رو بکنه میشه راننده بلد؟؟؟
   اینکه مردم آزاریه!!!
   کف پاشیدن و چراغ زدن به قصد آزار و مثل خودشون رفتار کردن و . . .

   پاسخ
 2. محسن
  سوابق: (68 دیدگاه) ,

  من روزی هر کدوم از این موارد رو چندین بار امتحان میکنم، متاسفانه هیچ کدوم جواب نمیده!

  پاسخ
  1. amir
   سوابق: (257 دیدگاه) ,

   تو ایران بلا نسبت این جمع تو ایران فقط بی فرهنگی در رانندگی جواب میده

   پاسخ
 3. سجاد
  سوابق: (203 دیدگاه) ,

  ” خواهی نشوی رسوا ، ، ، بپر عقب وسپا ” !!! 😀 😀
  با آخری خیلی حال کردم .. دقیقاً راه درستش هم همینه ..
  متاسفانه در خیلی از دعواهایی که سر اتفاقات ماشینی ، مثل ورود ممنوع ها ، بوق زدن مکرر و غیره رخ میده ، مجروح و بعضاً کشته در بر داره که این واقعاً أسَف باره .. البته اخیراً یه آماری دیدم که گفته بود مردم تهران ، از همه نقاط ایران بهتر رانندگی می کنند .. دلیلش متاسفانه یادم نیست
  البته یه روش هم اینه که مثل پلیس ، یه بلندگو یه جای ماشین تعبیه کنیم و هر وقت دلمون خواست ، هرچی خواستیم به یارو بگیم !!! فکر کنم کردند این کارو 😐

  مرسی آقا امیر .. مطلب خیلی خوبی بود

  پاسخ
  1. نوید
   سوابق: (1525 دیدگاه) ,

   والا بلند گو واقعا از خیلی روش های بالا بهتره به نظر من
   حداقل دیگه تلفات نمیده

   پاسخ
   1. سجاد
    سوابق: (203 دیدگاه) ,

    به به … آقا نوید عزیز
    چطوری رفیق ؟؟ خیلی وقت بود نبودی داداش؟!
    اون روش بلندگو رو که این وانت پیکان های دهه شصتی خوب استفاده میکنند (برای امرار معاش !!!)
    ..البته غالب شون نمیدونند که این کار رو هم میشه کرد ..ولی انگار یه پرایدی رو یه بار دیدم که همین کار رو خیلی ظریف و تمیز انجام داده بود.
    یعنی محل بلندگوش جایی بود که نمیشد به راحتی دیدش
    به هر حال چه میشه کرد با این خلاقیت خفته ی بچه های ایران ؟؟????????????

    پاسخ
  2. مک میسل
   سوابق: (2702 دیدگاه) ,

   چون دیگه تو این شلوغی،واقعا رانندگی رو بهتر بلدن
   تو یه شهرستان بودم ،سر چهار راه،دیدم پرایدی ترمز کرد،یه پژو وسط وایستاده بود
   این که ترمز کرد،ماشین اروم شد،ول کرد به هوای اینکه خودش وای میسته،اروم اروم اومد زد به پژویی بیچاره

   پاسخ
 4. Archi KHAN
  سوابق: (1758 دیدگاه) ,

  مثلا میخواستین مقاله آموزنده بزارید تو سایت ؟؟!!

  پاسخ
 5. نوید جهرمی
  سوابق: (1884 دیدگاه) ,

  من راه بیخیال همه رو انتخاب کرده و میکنم.
  خیلی کم اعصابم خورد میشه و هر وقت ک حس کنم عصبانی شدم پشت فرمون چن تا نفس عمیق میکشم و صدای ضبط رو بلند تر میکنم و باهاش میخونم .
  دیگه یادم میره ک چی شده و ب راهم ادامه میدم.
  حیف آدم که اعصاب خودشو با این چیزا خورد کنه.

  پاسخ
 6. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  یا بیخیال شو یا بهتره پلاک و مدل ماشین رو به پلیس اطلاع بدید و انزجارتون رو از شیوه رانندگی شخص خطاکار ابراز کنید.مردم تو رانندگی از پلیس بیشتر از خود ازرائیل وحشت دارن
  اینکار رو انجام بدید و طرف مقابل نمیفهمه داره از کجا میخوره اما همونقدر که بدونه ممکنه چند ده هزار تومن جریمه بشه حساب کار دستش میاد

  پاسخ
 7. عارف
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  خودمونیم،خیلی بدآموزی داشت این مطلب:-)

  پاسخ
 8. tadano
  سوابق: (170 دیدگاه) ,

  با سلام
  این مقاله در سایت وزین پدال واقعا منو متعجب کرد این طور که من تو این چند وقت متوجه شدم بالای 90 درصد مخاطبین این سایت زیر 30 سال سن دارند با این مطالب چی میخواهید یادمون بدید اینجا ایرانه با یه نگاه چپ آدم کشته میشه اونوقت بریم زل بزنیم تو چشای طرف با آب پاش آب بپاشیم روش ؟

  پاسخ
 9. RETOLEX
  سوابق: (1407 دیدگاه) ,

  بیخیال !!!!
  بیخیال شو !!!
  بعد از تصادف که پام شکست وقتی ماشینو از تعمیرگاه گرفتم رفتم دادمش برادرم و ماشینش رو که اتوماتیک بود گرفتم
  همین چند روز پیش بود که با یکی از همین راننده ها مواجه شدم .
  اومدم حالشو بگیرم زد ایینه ماشینو کند
  حالا بهش چی بگم
  اقا به ماشین حساسه بدجور
  حالا خدارو شکر اینش شکست
  رفتم براش یه اینه بخرم که به لطف جیلیراننننن گیر نمیومد بالاخره از ترس اینقدر گشتم براش پیدا کردم

  ولی وقتی با لگن خودتون هستین مشکلی نیست حالشو بگیرین ( البته در یک جای خلوت که فقط خودتو خودش باشی تا برای دیگران مشکل به وجود نیارین ِ. افرین. جلوی اون زبونت هم بگیر که هر چی میتونی نگی . خداییش این هرچیزی رو نگو )

  پاسخ
 10. mohsen
  سوابق: (1031 دیدگاه) ,

  با نیسان آبی به پیشوازشان بروید

  پاسخ
  1. RETOLEX
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   با مایلر نارنجی یا بهتره بگم ارابه مرگگگگگ

   پاسخ
 11. مجتبی(ساروی)
  سوابق: (551 دیدگاه) ,

  عکس اول ماله فیلم راننده تاکسی مارین اسکورسیزیه .بابازی رابرت دنیرو و جودی فاستر یادش بخیر . جای صادق خالی .با احترام مقاله ی بی ارزشی بود .شاید یکی دو روش درست بود ولی روش های دیگر به شدت تحریک امیز است و ایرانی ها هم که 99/99درصد زیر صندلی راننده یا صندوق وسایلی از قبل داس/ تبر/ چوب بیسبال /نانچیکو /قمه و …….نگهداری میکنن و همه هم عقده ی قسط های عقب افتاده رو سر جنابعالی خالی خواهند کرد و دادگاه و پاسگاه هم که صاحب نداره و اصولا ادمی که اینجوری رانندگی میکنه حتما امادگی دردسرش رو هم داره و شما هم نمیتونی تو خیابون یه ادمی روکه سالیان سال اینجوری زندگی کرده رو ادب کنی پس بی خیخی………………

  پاسخ
  1. مجید.بهترین یا هیچ.
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   عکس اول مال مستر بینه ها !!!

   پاسخ
 12. رضا
  سوابق: (1690 دیدگاه) ,

  مطلب خوبی بود و توصیه های جالبی داشت ولی بعضی از این رانندگان بشدت در مقابل فهمیدن از خودشون مقاومت نشون میدن!

  پاسخ
 13. امید برتر
  سوابق: (107 دیدگاه) ,

  خورد اشتباه هست.
  اینجا باید بنویسید خرد

  پاسخ
  1. امیر مقدم
   سوابق: (11 دیدگاه) ,

   سلام دوست عزیزم
   مطمئنا هر دو نگارش «خورد» و «خرد» صحیح هستند و تفاوت‌ها مربوط به نثر‌های قدیم و معاصر هست.
   هیچ‌کدام اشتباه نیستند به هر حال.
   ممنون از نظرت.

   پاسخ
 14. عطا
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  بدترینشون راننده هایی هستن که تو لاین سبقت آهشته واسه خودشون رانندگی میکنن.اینارو باید کشت

  پاسخ
 15. Ehsan
  سوابق: (1252 دیدگاه) ,

  من بیشتر از روش آخر استفاده میکنم و البته گاهی از روش ……..
  ویک روش دیگه ازشون سبقت میگیرم یکبار راهنمای چپ و یکبار راهنمای راست رو میزنم ( چند بار تکرار میکنم ) روش خوبیه معمولا جواب میده مخصوصا برای کسانی که پشت سرت هستند و سو بالا زده اند
  روش آخر بدرد موقعی میخوره که یک راننده باعث ترافیک شده و تو یکی دو تا ماشین پست سر اون هستی و بقیه دارند مدام بوق میزنند و من صدای پخش ماشین رو زیاد میکنم و دستم رو میزنم زیر چونم و آهنگ گوش میدم ( آهنگ در این جور مواقع باید آرامش دهنده باشه مثل آهنگهای ، بیقرار ، آخرین جرعه جام یا دلی در آتش از علیرضا قربانی )

  پاسخ
 16. احسان
  سوابق: (298 دیدگاه) ,

  چرت ترین مقاله ای بود که خواندم. فقط خواسته یه چیزی از خودش نوشته باشه

  پاسخ
 17. محمد
  سوابق: (512 دیدگاه) ,

  متاسفانه توی ایران امار تصادفات وکشتها وزخمیها بیدادمیکنه…به نظرمن نسبت به این گونه رانندها که باجون وزندگی ادما بازی میکنن نباید بی تفاوت بود…من روزانه شاهدبسیاری از افرادی هستم که همه قانون رانندگی رو زیر پامیزان وبا جون بسیاری راحت بازی میکنن…این چنین ادمایی رو باید به شدت مجازات وتنبیه کرد..اگه نمیتونن خب پشت رول نشینن که بازندگی خیلیا بخوان بازی کنن
  بسیاری پیش اومده که بخاطر نادانی فردی نزدیک بوده من جونمو ازدست بدم..باچنین فردی چه کاری باید کرد؟؟؟ایاباید راحت بهش گفت بیخیال وازکنارش گذشت؟؟؟؟ این بار من جان سالم به در بردم ایا باخطاهای این فرد دیگران میتوانند جان سالم بدرببرند؟؟؟
  کسایی که پشت رول میشینید…توروخدا قانون رو رعایت کنید…باخودتون وخانوادتون وجون وزندگی دیگرون بازی نکنین
  بیشتر تصادفات بخاطر عجله وسرعت وعدم توجه به قانون هست..همین سه مورد رو رعایت کنید محشرمیشید
  دیر رسیدن بهتراز هرگز نرسیدن هست..!!! کافیه به این جمله کمی فکرکنید…

  پاسخ
  1. مجید.بهترین یا هیچ.
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   سالی 18/000 نفر کشته میشن تو رانندگی .

   پاسخ
 18. ahmad
  سوابق: (135 دیدگاه) ,

  من شدیداً با گزینه یک (بی خیال) مخالف هستم.
  به نظرم به تفاوت بودن در مقابل چنین رانندگی اشتباه و یا حتی گناهی نا بخشودنیه!
  بی تفاوت بودن در قبال این افراد فقط باعث افزایش رفتار های اشتباه و حرکات غیر عقلانی اونها میشه.
  باید در عین خونسردی و آرامش به این افراد تذکر و اعتراض خودمون رو نشون بدیم.
  یعنی به عبارت دیگه خودمون رو خیلی عصبانی و درگیر نکنیم ولی با بوق های ممتد و چراغ دادن باعث به هم ریختن اعصاب فرد خاطی بشیم و یک تذکر جدی به اون بدیم!

  پاسخ
 19. مجید.بهترین یا هیچ.
  سوابق: (9790 دیدگاه) ,

  مورد 1 از همه بهتر بود.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x