اعداد و ارقام مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی در نقاط مختلف دنیا

هیچ استاندارد هماهنگی برای گرفتن گواهینامه دنیا وجود ندارد و روش‌های آزمون و مهارت‌های موردنیاز در رانندگی می‌توانند در کشورهای مختلف، بسیار متفاوت باشند. در ادامه خواهیم دید که این تفاوت به چه اندازه می‌تواند باشد.

Driver’s License Requirements Around the World
Driver’s License Requirements Around the World

0
تعداد تست‌هایی که یک راننده جدید در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک برای اخذ گواهینامه بایستی انجام دهد؛ روندی که تا اخیراً ادامه داشته است. تنها یک اعلام شفاهی از داشتن مهارت رانندگی برای این منظور کافی بوده است.

Mexico city
10
تعداد سؤالات کتبی که افراد در مصر باید برای گرفتن گواهینامه پاسخ دهند. پس از نمایش توانایی‌شان در پارک و راندن خودرو به جلو و عقب در یک مسیر چالش‌برانگیز S شکل، این گواهینامه به آنها تعلق می‌گیرد.

Egypt
15
سال‌های معتبر بودن یک گواهینامه رانندگی در فنلاند. برای به‌دست آوردن این گواهینامه، شما باید دستورالعمل‌های نگهداری خودرو و همین طور رانندگی در مسیرهای لغزنده را بلد باشید. همچنین دستورالعمل‌های رانندگی در هنگام شب نیز ضروری است؛ چرا که خورشید در زمستان از حدود ساعت ۳ بعدازظهر غروب می‌کند.

license
20
تعداد امتیازات گواهینامه یک راننده جدید در ایتالیا. اگر کسی امتیازات خود را با تخلفات چندگانه مانند سرعت گرفتن و استفاده از گوشی موبایل، از دست بدهد، باید دوباره در امتحان رانندگی شرکت کند.

italy driving
4
سطوح گواهینامه رانندگی دارای مجوّز در کره شمالی. این در حالی است که مالکیت خصوصی خودرو ممنوع است. رانندگان دارای گواهینامه که معمولاً از طبقه ثروتمند هستند، بیشتر به عنوان راننده مقامات دولتی کار می‌کنند.

North_Korea
14
سن نوجوانانی که در ایالت داکوتای جنوبی در امریکا می‌توانند یک گواهینامه محدود رانندگی داشته باشند و در این حالت، با اجازه پدر و مادر یا سرپرست خود می‌‌توانند بین ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب تردد کنند.

South Dakota
30
تعداد روزهایی که یک شرکت‌کننده در دوره آموزشی در هندوستان می‌تواند پس از یک تست ساده و ابتدایی، یک گواهینامه وسیله نقلیه سبک دریافت کند.

india
62
محدودیت سرعت (مایل بر ساعت) برای رانندگان تازه‌کار در جنوب استرالیا، فارغ از محدودیتی که در جاده‌ها درنظر گرفته شده است. همچنین رانندگان جدید زیر ۲۵ سال نمی‌توانند با خودرویی رانندگی کنند که تعداد سیلندرهای آن ۸ و یا بیشتر باشد، یا اینکه تغییراتی در آن صورت گرفته و یا اینکه القای اجباری (توربو یا سوپرشارژر) داشته باشد. البته توربو-دیزل‌ها در این میان، یک استثنا هستند.

283296732-median-strip-curve-form-country-road-car-ride
100
تعداد سؤال‌هایی که متقاضیان در چین باید در عرض ۴۵ دقیقه به آنها پاسخ دهند. حداقل ۹۰ پاسخ باید صحیح باشد و این در حالی است که وزارت امنیت داخلی چین هیچ‌گونه نمونه‌سؤالی برای تمرین در اختیار قرار نمی‌دهد. رویکرد این وزارتخانه این است که «افراد باید قوانین ترافیکی را یاد بگیرند و بیشتر از آن که به فکر حفظ کردن جواب‌ها باشند، منظور این قوانین را درک کنند».

China's Driving Test
«رانندگی یک امتیاز ویژه است، نه یک حق غیر قابل انتقال»
این چیزی است که راهنماهای رانندگی در دبیرستان‌های امریکا می‌گویند، ولی آیا جایی در دنیا هم داریم که رانندگی قشری از جامعه را در آن منع کرده باشند؟
در عربستان سعودی، خانم‌ها نمی‌توانند رانندگی کنند. افغانستان اعطای گواهینامه رانندگی به زنان را درنظر گرفته است، ولی چیز بسیار نادری است و مردان سعی می‌کنند آنها را از جاده‌ها خارج کنند. همچنین به دلیل ویژگی‌های فرهنگی در سودان و مراکش، رانندگان زن در این کشورها بسیار کم هستند.

New Ohio drivers license

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

23 دیدگاه

 1. BMW E9
  سوابق: (404 دیدگاه) ,

  از کجا می تونم در آزمون های گرفتن گواهینامه ی مسابقه ای شرکت کنم. اصلا تو ایران چنین گواهینامه ای هست؟

  پاسخ
  1. نوید جهرمی
   سوابق: (1895 دیدگاه) ,

   درست نمیدونم اما ی همچین چیزی دست فدراسیون اتومبیل رانی و موتورسواری بود.
   یه دوره آموزشی تو پیست آزادی میزاشتن و انتهای دوره گواهینامه مسابقه صادرمیکردن.
   نمیدونم جنبه کاردبردی داشت یا تبلیغاتی بود .

   پاسخ
  2. سارا
   سوابق: (179 دیدگاه) ,

   توی ایران همون گواهینامه معمولی برای مسابقه کافیه … ملت از توی بن بست تا توی اتوبان سر هر چیزی مسابقه میدن و خشونت بروز میدن آدم یاد مد مکس و مسابقات مرگ میوفته

   پاسخ
   1. محمد
    سوابق: (7 دیدگاه) ,

    مد مکسو خوب اومدی :)) من خودمم بد رانندگی میکنم ولی وقتی تنهام ینی کافیه یکی بوق بزنه مد مکس باس لنگ بندازه :))ولی چه سود با ماشین 1800cc به جایی نمیرسی,هیچ,تهش یه نیسان میاد وییییژژژژژ زارت 😐 نصف ماشین رفت 😐

    پاسخ
 2. میلاد
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  گواهینامه گرفتن فقط تو کشور خودمون عشق است……دفعه اول رفتم برا امتحان سرهنگه خیلی گیر می داد.ردشدم .بعد از بچها پرسیدم چرا این سرهنگه این همه گیر میده همه گفتن اون دردش پوله…دفعه بعد که رفتم 50تومن گذاشتم تو جیبش گفتم جناب سرهنگ اینم شیرینی گواهینامم..دیدم گفت عزیزم این چه کاریه تو هم مثه پسر خودمی اگه سخت میگیرم بهت به خاطر اینه که مهارتت تو رانندگی زیاد بشه عزیزم….بعد قبولم کرد به همین راحتی……..اینم داستان گواهینامه من…………….

  پاسخ
   1. heh...
    سوابق: (2 دیدگاه) ,

    من خودم ندارم
    ولی یه دوست دارم اونم نداره !

    پاسخ
 3. Archi KHAN
  سوابق: (1759 دیدگاه) ,

  وام خودرو 25 میلیون، وام ازدواج 3 میلیون!
  تفاوت میان مقدار وام ازدواج و وام خرید خودرو نشان می‌دهد چه چیزی در اولویت دولت و بانک‌ مرکزی است.
  ازدواج جوانان یا رونق بازار انحصاری خودرو برای افرادی خاص

  خودتان قضاوت کنید
  قاضی وجدان خود شماست.

  پاسخ
  1. matin
   سوابق: (243 دیدگاه) ,

   لامصب گواهینامه تو چین گرفتن مثل آوردن رتبه تک رقمی تو کنکوره!!!

   پاسخ
  2. نوید جهرمی
   سوابق: (1895 دیدگاه) ,

   تو کشورمون ارزش من جوون اندازه همین ماشین های وطنی ( پراید و 405 و… ) هم نیست.
   عجب کشوری داریم. عجب کشوری

   پاسخ
 4. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  archi khan، خیلی جالب گفتی. حال کردم.

  پاسخ
 5. میثم
  سوابق: (59 دیدگاه) ,

  افغانستان اعطای گواهینامه رانندگی به زنان را درنظر گرفته است، ولی چیز بسیار نادری است و مردان سعی می‌کنند آنها را از جاده‌ها خارج کنند. جان!!!!؟؟؟؟
  خیلی دل خوشی از قوانین مملکت ندارم ولی باز خدا رو شکر اینجوری نشدیم!

  پاسخ
  1. سارا
   سوابق: (179 دیدگاه) ,

   توی ایران هم همین کارو میکنن خیلی خوش بین نباش … همین صبح جلوی خودم یه راننده پراید فرمون داد طرف یه 206 که رانندش خانم بود تا از جاده منحرفش کنه بعد هم هر هر میخندید

   پاسخ
 6. سروش
  سوابق: (47 دیدگاه) ,

  یادمه اوایل که موبایل اومده بود قیمتش بیشتر از یک میلیون بود در حالی که هیچ امکاناتی نداشت بعد از ورود ایرانسل پلکانی قیمت سیمکارت همراه اول پایین اومد و برای رقابت با ایرانسل به خدمات اضافه کرد
  همین چند وقت پیش ایرانسل طرح صد برابری شارژ را ارائه کرد بعد از آن هم همراه اول رایگان کردن یک ماهه را برای رقابت ارائه کرد
  این است بازار رقابتی.مگه تورم فقط رو خودرو سازی تاثیر گذاشته؟
  تورم تو کشور رو همه شرکتهای تاثیر گذاشته تنها فرقش اینه که خودرو سازها رقیب نداشتند و بازار آنها انحصاری بود و باعث درجا زدن آنها شد، ولی بازار رقابتی مخابرات باعث تقریبا پیشرفت همراه اول شد
  حالا خودتان قضاوت کنید، ورود کارخانجات خودرو سازی به ایران باعث پیشرفت میشه یا به اقتصاد ملی لطمه میزنه
  بیکار شدن کارگر فقط بازی با کلمات و احساسات مردمی است

  پاسخ
  1. makoo
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   این کار به اقتصاد ضرر میزنه به چند دلیل
   1.کشور های پیشرفته دنبال منابع کم دردسر و بدون ضرر به خودشون از هر لحاظ هستند الانم شاهد هستیم مثلا امریکا ایفونو چین میزنه و خیلی دیگر از کارخانه ها به چندید دلیل معلوم
   2.یک کارخانه مادر باعث ایجاد چندین کارخانه زیر دست در نتیجه الودگی محیط زیست میشه
   3.خط تولید این کارخانه ها مکانیزاسیون بالایی دارند و اصلا اشتغال زایی نمیکنند و فقط به نگهبان نیاز دارند برای اشتغال زایی
   در ضمن همه ی صنایع بزرگ جهانی از خداشونه در یکجای کم محدودیت تولید کنند همون طور که وزیر صنعت چین هم گفت اگر لوازم ما غیر استاندار هست پس چرا سازمان استاندارد ایران اجازه اخذ مجوز را میدهد؟
   دولت خودشون از این صنایع هزینه های زیادی میگیره و قوانین زیادی براشون اعمال میکنه
   پس ما باید امید این را داشته باشیم که قوانین گمرکی تغییر کند و بتوانیم اسان تر احتیاجات خودمان را بدون تحمیل تهیه کنیم و موضوع محیط زیست موضوعه ساده ای نیست که هم اکنون در ایران فغان میکند خودروهای الوده کارخانجات فرسوده نزدیکی صنایع به شهر ها و انواع اقسام سرطان ها و بیماری ها…

   پاسخ
  2. شایان
   سوابق: (89 دیدگاه) ,

   البته همین سیمکارت ها هم انحصاری هستن و تکنولوژیشون مثل همین ماشینا 2 نسل عقبتر از دنیاست همین کشور آذربایجان بقل دست ما که من بهشون نزدیکم اینترنت گوشیشون 50 مگ بر ثانیست ما تو خوابم نمیتونیم ببینیم.

   پاسخ
   1. peyman.german
    سوابق: (80 دیدگاه) ,

    البته ببینین این مشکل شما ، مشکل کل دولته،یعنی مخابرات مرکزی مشکل داره،
    تا چن مدت پیش،سرعت نت adslبیش از دو مگ جرم بود!!!

    پاسخ
 7. sina
  سوابق: (309 دیدگاه) ,

  یعنی اونجا کسی پارک دوبل نمیزنه ؟؟؟ حداقل میگفتین واسه قبولی چه کارهایی باید انجام بدن

  پاسخ
 8. ali mtr
  سوابق: (55 دیدگاه) ,

  تف به این زندگی …..از 14 سالگی میتونه گواهی نامه داشته باشه مکزیکو عشقه

  پاسخ
 9. ahmad
  سوابق: (135 دیدگاه) ,

  گواهینامه توی ایران شده محل کسب و بیزنس یه سری افراد خاص!
  اول هر چیز خود کتاب آیین نامه که با توجه به قیمت عجیبش یک منبع درآمد ثابت برای راهنمایی رانندگی هست!
  بعد آموزشگاه ها که با قیمت های نجومی از انحصار فعالیت خودش استفده میکنه
  بعد زد و بند افسر آزمون گیرنده و آموزشگاه که طی اون هزینه کلاس مجدد و آزمون مجدد از افراد اخذ میشه (اگر برای آزمون عملی مراجعه کرده باشید میبینید که هیچوقت کسی که اولین بار آزمون میده رو قبول نمیکنن و با ایراد های خارج از منطق بشری به یک شکلی اون فرد رو رد میکنن و فرد باید یه چند باری هزینه آزمون و کلاس اجباری بده)
  بعد در نهایت شیرینی خود آزمون گیرنده

  (این تجربه چهار سال قبل خود من بود که اصلا مورد خاصی و عجیبی نیست چون هنوز هم میبینم این موضوع وجود داره و هر روز بیشتر از دیروز)

  پاسخ
 10. محمد20
  سوابق: (85 دیدگاه) ,

  سلام میخواستم بپرسم واسه رانندگی توی کشور های دیگه (مخصوصا آلمان) همین گواهینامه ایران کافیه؟!

  پاسخ
 11. محمد زمانلو
  سوابق: (133 دیدگاه) ,

  کاشکی یکی مثه مسئولان ایالت داکوتای جنوبی ، اینجا به فکر افراد زیر 18 سال متقاضی گواهینامه بود تا من هم می تونستم 2 سال زودتر گواهینامه مو بگیرم !

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x