متفرقه

لوئیس همیلتون؛ انسان یا ماشین

در طول سال‌ها، بسیاری از رانندگان قهرمان فرمول به داشتن یک خودروی بهتر نسبت به سایر شرکت‌کنندگان متهم شده‌اند. از «آلن پروست» و «آیرتون سنا» گرفته تا «مایکل شوماخر» و هم‌پالگی‌اش، «سباستین فتل»، همگی با این کنایه‌ها روبرو هستند که موفقیت‌هایشان تنها به به جنبه‌ها مکانیکی و نه کیفیت کارشان در پشت فرمان، برمی‌گردد.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
اخیراً لوئیس همیلتون سومین قهرمانی جهانش را جشن گرفت و به تالار افتخاراتی راه پیدا کرد که در آنجا، اول از همه، توانایی‌اش در رانندگی مورد ستایش قرار می‌گیرد.
ولی وقتی کسی یک خودروی برتر در رقابت‌ها را می‌‌راند، چه سهمی از اعتبار نتیجه را باید دریافت کند؟

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
این احساس در رقابت‌های فرمول یک، از آغاز فصل ۲۰۱۴ وجود داشته است؛ فصلی که در آن همیلتون دومین عنوان جهانی‌اش را به‌دست آورد و این در حالی بود که این راننده بریتانیایی، از مزیّت‌های زیادی در پشت فرمان یک خودروی برجسته از مرسدس‌بنز بهره می‌برد. ولی این تصوّر که وی به عنوان کسی که این‌قدر خوش‌شانس بوده که کنترل خودرویی با توانایی پیروزی در تمام مسابقات را در اختیار داشته باشید، می‌تواند بسیار ساده‌انگارانه باشد. با اینکه خودروهای مرسدس‌بنز در دو فصل گذشته، فاصله خوبی با دیگر رقیبان خود داشته‌اند، ولی بهترین رانندگان فرمول یک نیز باعث شده‌اند تا بیشترین خروجی از این مزیّت ایجاد شود. مطمئناً نمی‌توان تنها به ظرفیت‌های یک خودرو برای موفقیت در مسابقات یک فصل اتکا کرد.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
همکاری هم‌تیمی‌ها
کسانی که اعتبار موفقیت‌های همیلتون را زیر سؤال می‌برند، این واقعیت را فراموش می‌کنند که وی در حالی به این عناوین دست یافته که هم‌تیمی‌های ماهر، راه را برایش هموار کرده‌اند. در این فصل، «نیکو رزبرگ»، کسی که با بدشانسی در آخرین دور روبرو شد، به همیلتون اجازه داد تا به جایگاه نخست برسد. اگر در تاریخ به عقب برگردیم، زمانی که آیرتون سنا برای تیم مک‌لارن در فصول ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ یکه‌تازی می‌کرد، تنها رقیب واقعی وی، آلن پروست، هم‌تیمی‌اش بود. ولی همیلتون در مسابقات این فصل، همیشه تلاش همکار آلمانی‌اش را به دنبال خود می‌دید؛ کسی که در تمام طول فصل، انتظار یک فرصت و یک لغزش را می‌کشید.

hamilton and rosberg
hamilton and rosberg
قهرمانان واقعی همیشه هم‌تیمی‌های با کیفیتی داشته‌اند که راه را برای آنها باز کرده‌اند؛ از جمله مایکل شوماخر که «روبنزو باریچلو» را داشت و همین‌طور «مارک وبر» برای سباستین فتل این نقش را ایفا می‌کرد.

Hamilton pitstop
قهرمانان همیشه بعد از زمانه‌ی خود، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
در میان هیاهوی موجود بر سر مزیت‌های خودروهای مسابقه، واضح است که از قهرمانان فرمول به شکلی مناسب تقدیر صورت نمی‌گیرد. این موضوع تا چند سال بعد و زمانی که همه ارزش واقعی دستاوردهای آنها را درک کنند، ادامه می‌یابد.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
مایکل شوماخر با ۷ قهرمانی فرمول یک در بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴، اکنون به عنوان یک اسطوره ورزشی شناخته می‌شود. ولی اگر به زمانی که شوماخر مسابقات را یکی پس از دیگری قهرمان می‌شد، برگردیم، وی را به خاطر سلطه بی‌چون و چرا و خسته‌کننده کردن فرمول یک شماتت می‌کردند.

Mercedes-AMG W06
Mercedes-AMG W06
در مورد راننده‌ای مانند همیلتون نیز وی باید به دنبال کسب موفقیت‌های بیشتر برود؛ چیزی که با این شرایط، چندان هم دور از دسترس نیست. شاید یک روز از لوئیس همیلتون به عنوان بهترین راننده مسابقه بریتانیا تقدیر شود.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
انسان و ماشین باید با همکاری یکدیگر به اوج برسند.
در فرمول یک، همیشه بهترین راننده‌ها با بهترین سازندگان قرارداد می‌بندند و چنین چیزی ناگزیر است. در عین حال، علی‌رغم اینکه گاهی این رقابت به صورت انفرادی به نظر می‌رسد، ولی در واقع یک ورزش تیمی است. هر کدام از تیم‌های مسابقه برای رسیدن به موفقیت، چه در پشت‌‌فرمان و چه در گاراژ، به بهترین‌ها نیاز دارند. اگر اعتبار بیشتری به همیلتون یا مرسدس بدهیم، از واقعیت دور شده‌ایم. رقابت در فرمول یک به کوچکترین جزئیات و عملکرد کامل تمام تیم بستگی دارد.

Mercedes-AMG W06 2015
Mercedes-AMG W06 2015
در این فرآیند، راننده تنها یک «مهره» است که البته یکی از تأثیرگذارترین آنهاست. بر این اساس، نتیجه‌ای که می‌توان در مورد سومین قهرمانی همیلتون گرفت این است که وی شایستگی چنین اعتبار و تقدیری را دارد، ولی سهمش در این موفقیت به صورت صد در صد نیست. رانندگان برتر تنها در پشت فرمان خودروهای برتر می‌توانند به قهرمانی جهان برسند.

مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۱۸ دیدگاه

 1. سیاوش

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (163 ديدگاه)

  در توانایی های همیلتون یه مقداری بزرگ نمایی شده موفقیت اخیر همیلتون جدا از توانایی های فردی از نظر من بیشتر مرهون ماشین فوق العاده ای که در اختیار داره در صورتی که فتل یا حتی ویکیاردو ماشین مرسدس رو داشتن شاید این مقاله به نام اونا زده میشد کسایی که فرمول ۱ رو دنبال میکنن متوجه اختلاف زیاد قدرت ماشین تیم مرسدس با بقیه تیم ها هستند در سالهای قبل تر این اختلاف تا این حد شدید و علنی نبود .به نظر بنده عیار همیلتون سال دیگه مشخص میشه فراری رد بول حتی مک لارن دست روی دست نمیگزارن و احتمالا سال دیگگه رقابت نزدیکتری و میبینم از اونطرف نیکو رزبرگ هم نشون داده اگه ااشتباهاشو کم کنه راننده سریع تری از همیلتونه.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. علي

   ۲۹ آبان ۱۳۹۴
   سوابق: (964 ديدگاه)

   تفسیر جالبی بود.

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
   1. رضا

    ۲۹ آبان ۱۳۹۴
    سوابق: (187 ديدگاه)

    سلام پدال
    امشب از شبکه ام بی سی اکشن مسابقه شهاب پیشانی دار پخش میشه
    ساعت ۱٩ و ٣۰
    لطفا راجع بهش مطلب بذارید
    توی سبک دریفته

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
 2. suburban

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (13 ديدگاه)

  بهترین رانندگان f1 طی سالیان گذشته المانیها بودند

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. ali ayat

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (723 ديدگاه)

  هرکسی برای خودش یه لوییس همیلتونه فقط باید خودشو باور داشته باشه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. naser ferari

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (22 ديدگاه)

  بنظرم حدود۳۰درصدراننده ۷۰درصد ماشین همیشه اینجوری بوده خوب همیشه بهترین راننده هاتوبهترین تیمان .مسابقه روسیه رونگاه کردین وقتی پیست خشک نبود ریکاردو وکیات چجوری ازهمیلتون وروزبرگ جلو افتادند وقتی هم پیست یکم ازخشکی دراومد ماشینا ی مرسدس کار خودشون روکردند سال دیگه همه چیز مشخص میشه بینم فراری چه میکنه به امید ان موقع

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. sina

   ۲۹ آبان ۱۳۹۴
   سوابق: (310 ديدگاه)

   یعنی چه ؟

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
  2. shahab

   ۶ آذر ۱۳۹۴
   سوابق: (650 ديدگاه)

   با درصدا موافقم
   بعید میدونم همیلتون بتونه به آمار شوماخر برسه

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 5. enzo

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (321 ديدگاه)

  یه راننده خوب میتونه با بهترین ماشین قهرمان فرمول ۱ بشه
  ولی هیچ وقت بهترین راننده با یه ماشین متوسط نمیتونه قهرمان بشه
  البته نه اینکه نقش راننده کم باشه راننده های تاپ وقتی اختلاف ماشینا کم میشه اختلاف کلاس خودشون با بقیه رو نشون میدن
  همیلتون هم جدا از ماشین برتری که ین روزا داره میرونه چه طرفدارش باشید چه ازش بدتون بیاد جزء برترین راننده های حال حاضر هست

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 6. ehsan fa

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (1232 ديدگاه)

  همه ی ما(اونایی که فرمول ۱ رو حداقل در سطح ابتدایی دنبال میکنند) میدونیم که تو فرمول یک اختلافات هزارم ثانیه ای در دور تعیین خط ، تعیین کننده قهرمان اون مسابقه است و خودروهای بنز نسبت به فراری تو مسیر مستقیم سریعتر بودند. فکر کنم سقف سرعتشون ۷ یا ۱۲ کیلومتر بیشتر بود و همین باعث قهرمانی همیلتون شد.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. فرداد

   ۱۳ آذر ۱۳۹۴
   سوابق: (1 ديدگاه)

   اگه آمار رو نگاه کنین همیشه فراری نهایت سرعتش بیشتر بوده، بعضی اوقات هم با اختلافای عجیب!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 7. احمد باقری

  ۲۹ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (4715 ديدگاه)

  به هر حال، هر دو نقش دارند، از مرسدس بنز که یک اسطوره و شاهکار مهندسی خودرو هم هست، باید تقدیر و تشکر بسیار کرد.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 8. sasan

  ۳۰ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (48 ديدگاه)

  همه ایرانیها فک میکنن لویس همیلتونن .طرف چنان قیافیه ایی پشت پراید گرفته چنان تو جاده لایی میکشه .بعدشم یا زیر تریلی یا تو دره یا رو درخت ماشین میارن پایین تازه اگه ماشین اتیش نگیره.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. احمد فقط سوپر اسپرت اونم ایتالیایی

   ۳۰ آبان ۱۳۹۴
   سوابق: (1125 ديدگاه)

   والا تا جایی که ما میدونیم همیلتون همین چند روز پیش با پاگانی زوندا تو موناکو تصادف کرد

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 9. مهرداد

  ۳۰ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (14 ديدگاه)

  والا توانایی های این آقا خیلی هم محترم …
  ولی به نظر من مهمترین نکته قرار داشتن ایشون در نقطه ای از دنیا هست که اجازه شکوفایی این توانایی ها رو می ده .
  این بنده خدا اگه الان اینجا بود نهایتا با یک لیسانس دستش داشت خیابونها رو برای پیدا کردن یک کار دم دستی بالا پائین می کرد . نمونه هم میلیونها جوون ایرانی ….. بگذریم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. خسته شده

  ۳۰ آبان ۱۳۹۴
  سوابق: (623 ديدگاه)

  نویسنده چرا میخواد هی بگه این خوبه بابا ما یه عمر داریم فرمول میبینیم تا حالا اینقدر تفاوت فاحش ندیده بودم در اتومبیل ها مرسدس فاصلش خیلی زیاده با بقیه اینو منی که دارم سالها فرمول یک میبینم درک میکنم از نظر من سباستین فتل بهترین راننده فرمول یک هست اونم با اختلاف زیاد جالبه راننده متوسطی مثل روزبرگ میاد بالاتر از فتل این خیلی شیک نشون میده مرسدس بنز چقدر قویه در اتومبیل قهرمانی این آقا هم سهم خودش چیزی کمتر از ده درصد بود(اونم فقط رقابتش بوده با هم تیمیش و لاغیر) بقیه فقط و فقط ماشینش بودن چیزی که از دوسال قبل به اون طرف وجود نداشت انجین و ماشین ها فوق العاده نزدیک بودن و راننده ها تفاوت هارو رقم میزدن حالا میدونم دیگه یکی دو نفر حامی این آقا هم میان ازش دفاع میکنن(اونا هم خوب واقفن به این داستان) ایرادی نداره مهم اینکه واقعا این مرسدسه که شاهکاره نه رانندهاش

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 11. مهران

  ۱۱ دی ۱۳۹۴
  سوابق: (2 ديدگاه)

  اگه مسابقات رو دنبال کرده باشید حتما متوجه قدرت بالای ماشین مرسدس نسبت به بقیه تیم ها میشید

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 12. مهران

  ۱۴ دی ۱۳۹۴
  سوابق: (2 ديدگاه)

  اگه دوستان مسابقات سال ۲۰۱۳ که آخرین باری بود که از موتورهای ۸ سیلندر استفاده میشد رو با سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ که موتورها هیبریدی شد مقایسه کنن خیلی راحت متوجه میشید که چرا مرسدس قویتره
  اگه مسابقات سال ۲۰۱۳ رو تماشا کرده باشید رقابتها خیلی نزدیک بود چرا که قدرت ماشینها خیلی نزدیک بهم بود و این بیشتر مهارت راننده ها بود قهرمان رو مشخص میکرد.تو سال ۲۰۱۳ بعضی از راننده هایی بودن که سکو میگرفتن ولی تو سال ۲۰۱۴ و۲۰۱۵ حتی جز پنج نفر اول هم نشدن
  تیم هایی که موتور رنو و هوندا و فراری دارن نسبت به تیم هایی که موتور مرسدس دارن ضعیف ترن که خود مسابقات گویای همه چیزه و این نشان از مهندسی بالای مرسدس داره
  بهرحال تیمی که در همه زمینه ها پیشرفت بهتری داشته باشه مسلما برنده مسابقاته. مثل مرسدس که تونسته ماشینهایی وارد مسابقات کنه که از بقیه بهتره و اگه بقیه تیم ها هم خودشونو ارتقا بدن مسلما در سال جدید رقابتها نزدیکتر خواهد بود

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا