مزدا CX-3 در صدر اقتصادی‌ترین شاسی‌بلندهای ساب‌کامپکت

سازمان حفاظت محیط زیست امریکا (EPA) آمار مربوط به مصرف سوخت مزدا CX-3 را منتشر کرده که نشان می‌دهد مزدای جدید بهترین آمار را در بین خودروهای کلاس شاسی‌بلندهای کوچک دارد. CX-5 همراه با دیفرانسیل جلو، در هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر ۸/۱۱ لیتر و در جاده ۶/۷۲ لیتر مصرف می‌کند و از این لحاظ بهتر از سایر رقبا عمل می‌کند. البته فاصله آن با دیگران چندان زیاد نیست.

2016 Mazda CX-3
2016 Mazda CX-3

2016 Mazda CX-3
2016 Mazda CX-3

هوندا HR-V باز هم با دیفرانسیل جلو، در شهر تنها ۰/۳ لیتر بیشتر از مزدا CX-3 مصرف می‌کند (۸/۴ لیتر) و مصرف سوخت جاده‌ای آن در هر ۱۰۰ کیلومتر با ۶/۷۲ لیتر مزدا مطابقت می‌کند. البته این مدل برای انتقال قدرت از گیربکس CVT استفاده می‌کند.

2015 Honda HR-V Euro-spec
2015 Honda HR-V Euro-spec

در رده بعدی، نیسان جوک دیفرانسیل جلو با گیربکس دستی قرار دارد که مصرف سوخت آن در شهر ۸/۴ لیتر و در جاده ۶/۹۲ لیتر است. البته اگر در این مدل از سیستم CVT استفاده شود، مصرف سوخت در جاده به ۷/۳۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

2015 Nissan Juke
2015 Nissan Juke

بعد از این مدل نیسان، نوبت به مدل‌های دیفرانسیل جلوی مینی کانتری‌من و پیس‌من می‌رسد که با استفاده از گیربکس دستی ، در شهر و جاده، به ترتیب مصرف سوختی برابر ۸/۷۱ و ۶/۹۲ لیتر دارند. شاید یکی از نکات ضعف مزدا CX-3 عدم‌ارائه گیربکس دستی برای آن باشد. در هر حال، مدل بعدی در این کلاس از نظر مصرف سوخت، شورولت ترکس با دیفرانسیل جلو است که در شهر ۹/۰۵ لیتر و در جاده ۶/۹۲ لیتر مصرف می‌کند. نسخه‌های گیربکس دستی فیات 500X و هوندا HR-V در رده بعدی قرار دارند که آمار مربوط به مصرف سوخت آنها در شهر و جاده، به ترتیب برابر ۹/۴۱ و ۶/۹۲ لیتر است. از این رده به بعد، افزایش مصرف سوخت شاسی‌بلندهای این کلاس محسوس خواهد بود.

Fiat 500X 2015
Fiat 500X 2015

2015 Chevrolet Trax AWD Euro Spec
2015 Chevrolet Trax AWD Euro Spec

در همین حال، باید توجه داشت که استفاده از دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک، یک نقطه اتکا برای فروش چنین خودروهایی محسوب می‌شود؛ جایی که مزدا CX-3 با این سیستم با هوندا HR-V مطابقت دارد. هر دو تازه‌وارد در این کلاس با سیستم AWD، مصرف مشابهی در جاده و شهر خواهند داشت (۸/۷۱ لیتر در شهر و ۷/۳۵ لیتر در جاده). در پشت‌سر این دو مدل، نیسان جوک با دیفرانسل تمام‌چرخ متحرک قرار دارد که مصرف در هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر ۹/۰۵ لیتر و در جاده ۷/۵۹ لیتر است.

2011 Mini Cooper S Countryman All4
بعد از این مدل، مدل‌های مینی قرار دارند که در عین داشتن مصرف سوخت مشابه در جاده، در شهر مصرفشان از مدل نیسان بیشتر است (۹/۴۱ لیتر). رده بعدی از آنِ شورولت ترکس و جیپ رنگید است که با این که مصرف سوخت آنها در شهر ۹/۸ لیتر است، ولی مصرف ۷/۵۹ لیتری آنها در جاده مناسب است. جیپ رنگید با استفاده از موتور کوچکتر ۱/۴ لیتری و گیربکس دستی به این سطح از مصرف سوخت رسیده است. بعد از این رده، شاسی‌بلندهای ساب‌کامپکت دیگر نمی‌توانند مصرف سوختی کمتر از ۸ لیتر در جاده داشته باشند.

2015 Jeep Renegade Latitude
2015 Jeep Renegade Latitude

تمام این موارد نشان می‌دهند که پیدا کردن شاسی‌بلند یا کراس‌اورهای با مصرف سوخت کم بسیار مشکل است؛ حتی اگر از نوع با جثه کوچک باشند. برخی از این خودروها مصرف سوختی برابر یا بیشتر از رقبای بزرگتر خود دارند. به عنوان مثال، میتسوبیشی اوت‌لندر اسپورت با موتور ۲/۴ لیتری را درنظر بگیرید که در شهر ۱۰/۲ لیتر و در جاده ۹/۰۵ لیتر مصرف می‌کند.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل مسعود انیس حسینی

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

17 دیدگاه

 1. تصویر پروفایل نوید جهرمی
  نوید جهرمی
  سوابق: (1883 دیدگاه) ,

  دیگه آدم چی میخواد؟ کم مصرف و زیبا و با امنیت.
  اگه از بین اینها مجبور باشم انتخاب کنم اول مزدا و بعد هوندا بعد هم جیپ رو انتخاب میکنم.

  کاش مسوولینی که با مونتاژ چینی و چسبوندن مارک ایرانی رو ماشینشون سعی دارن صنعت رو به زوال خودرویی رو نجات بدن لاقل میرفتن ماشین های درست و حسابی رو مونتاژ میکردن. هرچند به شخصه دیگه امید چندانی به کار و کردشون ندارم.

  پاسخ
  1. آندره آ آنیلی
   سوابق: (150 دیدگاه) ,

   انتخاب من قطعا فیات 500 ایکس هستش

   پاسخ
 2. آرمان
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  چی کار کرده این مزدا!!!!!ایول داره.

  پاسخ
  1. سامورایی
   سوابق: (182 دیدگاه) ,

   بعد میگید ماشینهای کره ای مقرون بصرفه هستند

   پاسخ
 3. آرش آمار
  سوابق: (117 دیدگاه) ,

  طبق معمول گزارش مربوط به آمریکاست و جای فرانسوی ها تو لیست سبزه ( خالیه!☺ )

  اما با توجه به حضور نیسان جیوک در لیست این گزارش و تولید برادر فرانسوی نیسان جیوک یعنی رنو کپچر که همان پلتفرم جیوک را داراست
  می توان نتیجه گیری کرد رنو کپچر نیز خودروی اقتصادی و مناسب خوبی می باشد
  هرچند که در بسیاری از نقدهای سایت های اروپایی ، همانند سایت وات کار امتیازهای بالاتری به رنو کپچر نسبت به نیسان جیوک داده اند.

  شاد باشید

  پاسخ
 4. امیر
  سوابق: (458 دیدگاه) ,

  بچها مدتی هست که برخی از دوستان کمپینی راه انداختن برای عدم خرید خودرو داخلی تا بهبود کیفیت و قیمت واقعی .مدتی بود که میخواستم در جمع دوستان پدالی مطرح کنم من به این کمپین پیوستم لطفا شما هم در موردش فکر کنید

  پاسخ
  1. m.reza
   سوابق: (33 دیدگاه) ,

   من خودم از طرفدارای این حرکتم.این کمپین کجا برقراره(شبکه های اجتماعی آیا صفحه ای هست یا فقط مثل من تصمیم به این کار گرفتید)

   پاسخ
 5. ساسان.م
  سوابق: (334 دیدگاه) ,

  تکتولوژی Sky Active مزدا خیلی خوب جواب داده تو مصرف بنزین
  مزدا همیشه زیر سایه تویوتا و میتسو و نیسان بوده اما الان اگه سرمایه گذاری روش بیشتر بشه و شرکت پول داشته باشه مطمئن باشید هم رده اونا قرار میگیره ( تازه اگه جلو نزنه )
  زیبایی ، مصرف پایین ، ایمنی و استهلاک کم = مزدا

  پاسخ
 6. احسان
  سوابق: (145 دیدگاه) ,

  مزدا
  مزدا
  مزدا
  خیلی خوشکله
  و قطعا با کیفیت

  پاسخ
 7. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  به نظر من، هوندا و مزدا زیباتر و پر ابهت تر هستند.

  پاسخ
 8. فردید
  سوابق: (13 دیدگاه) ,

  مزدای اهورا مزدا، ای عشق ما، ای جان ما،، ای بهمن خودرو، ای خودروساز ای مسوولین بیارین این ماشین را، بیارید بیارید

  پاسخ
 9. Archi khan
  سوابق: (1757 دیدگاه) ,

  بهترین توی این لیست (( البته ، نظر شخصی و سلیقه )) هوندا hr-v

  پاسخ
 10. کامبیز
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  لطفا بگین مزدا cx3 از کی وارد بازار میشه؟

  پاسخ
 11. تصویر پروفایل متین
  متین
  سوابق: (183 دیدگاه) ,

  سلام …
  مزدا همیشه فوق العاده بوده و همیشه برترین جایگاه ها رو برای خودش میخواد … مخصوصا با مدل CX-3 و CX-5 …
  شب خوش …

  پاسخ
 12. hero
  سوابق: (78 دیدگاه) ,

  فقط میشه به مزدا گفت: آفرین

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x