امتیاز اضافی برای ثبت سریع‌ترین رکورد پیست در فرمول 1

فیا برنامه‌های خود برای اعطای امتیاز بیشتر به راننده‌ای که سریع‌ترین رکورد برای طی یک دور پیست در هر گرندپری را ثبت می‌کند تأیید نمود. این قانون جدید از امسال و در اولین گرندپری فرمول 1 سال 2019 یعنی ملبورن استرالیا اعمال خواهد شد.


اگرچه این قانون قبلاً در برخی رشته‌های موتور اسپورت عملیاتی شده بود اما به تازگی چراغ سبز را از کمیسیون فرمول 1 دریافت کرده است. البته این قانون کاملاً جدید نبوده و در دهه‌ی 50 میلادی و 10 سال اول برگزاری مسابقات فرمول 1 به سریع‌ترین لپ‌های ثبت شده تعلق می‌گرفت.


این قانون جدید می‌تواند تأثیر مهمی روی رتبه‌های رانندگان بگذارد. یک مثال بارز این قضیه در سال 1958 و زمانی بود که مایک هاوتورن تنها با یک امتیاز سر استریلنگ موس را شکست داد و قهرمان شد. هاوتورن دو امتیاز بیشتر از استرلینگ موس به خاطر ثبت سریع‌ترین رکوردهای پیست به دست آورده بود. یکی از رویدادهای جدیدتر مربوط به این وضعیت هم به فصل 2008 مربوط می‌شود که در آن فلیپه ماسا و لوئیس همیلتون تنها یک امتیاز فاصله برای قهرمانی داشتند.


البته احتمال بروز چنین وضعیتی خیلی بالا نیست زیرا از آن زمان تاکنون رانندگان خیلی به دنبال ثبت سریع ترین رکوردهای پیست نیستند بنابراین ما نمی‌دانیم که این امتیازها چه تأثیری روی عملکرد کلی رانندگان و تیم‌ها خواهند گذاشت.

البته این قانون جدید همچون مسابقات فرمول E یک تبصره داشته و آن اینکه امتیاز اضافی در صورتی به راننده داده می‌شود که مسابقه را بین 10 نفر اول به پایان برساند.

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

4 دیدگاه

 1. محمد حسین
  سوابق: (310 دیدگاه) ,

  خوبه
  هیجان رو بیشتر می کنه. چون پیش بینی سخت تر میشه. ممکنه چند تا راننده اول با هم در حال رقابت برای پودیوم باشن ، ولی یک راننده ای که امیدی به پودیوم نداره ، با انگیزه ثبت رکورد سرعت تلاش بیشتری بکنه و از این راه امتیاز بگیره

  پاسخ
 2. Khosrow
  سوابق: (986 دیدگاه) ,

  اون امتیاز اضاف حکم گوشت یخ زده رو داره / همچین یورش ببرن براش که توشرایط عادی نگاهشم نمیکردن ..

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.