نتایج گرندپری روسیه: رستگاری بوتاس!

چهارمین دور از رقابت‌های جایزه بزرگ فصل 2017 فرمول یک، عصر یکشنبه در سوچی روسیه برگزار شد. از چند روز قبل از برگزاری مسابقه، در لیست اعلام برنامهٔ مسابقات زندهٔ شبکهٔ ورزش، پخش گرندپری فرمول یک روسیه دیده می‌شد اما علیرغم این اعلام برنامه، در زمان برگزاری گرند پری، شبکهٔ ورزش در حال پخش مسابقهٔ فوتبال بود! آن‌هم درحالی‌که در همین زمان همچنان پخش گرند پری روسیه در وب‌سایت شبکه دیده می‌شد! علاوه بر این، دور قبلی مسابقات فرمول یک که در بحرین برگزار شد نیز توسط شبکهٔ ورزش پخش نگردید. بااین‌حال از توهینی که این شبکه به شعور طرفداران مسابقات فرمول یک می‌کند که بگذریم، بهتر است نگاهی داشته باشیم به اتفاقاتی که در این مسابقه روی داد.


در کوالیفاینگ یا زمان‌گیری، سباستین فتل از تیم فراری موفق به کسب پل پوزیشن شد و بعد از او کیمی رایکونن، والتری بوتاس و لوئیس همیلتون به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند. دور وارم آپ آغاز گردید اما در همین دور فرناندو آلونسو به دلیل مشکلی در خودرویش، در پیست متوقف شد و پیش از آغاز رسمی مسابقه از رقابت‌ها خارج شد. به دلیل خارج کردن خودروی آلونسو از پیست، مسابقه با کمی تأخیر آغاز شد و بوتاس در همین ابتدای کار با استارت  طوفانی خود و به لطف شروع آهستهٔ رایکونن توانست به جایگاه دوم صعود کرده و سپس با عبور از فتل، پیشتاز مسابقه گردد. پس از گذشت مدتی کوتاه از شروع رقابت، رومن گروژان و جولیون پالمر با یکدیگر برخورد کردند که موجب خروج هردوی آن‌ها از مسابقه و ورود خودروی ایمنی شد.


پس از خروج خودروی ایمنی از پیست و از سر گرفته شدن مسابقه، بوتاس از فتل فاصله گرفت و درحالی‌که جایگاه‌های سوم و چهارم هم همچنان در اختیار رایکونن و همیلتون قرار داشت. پس از چندی، دنیل ریکیاردو نیز به دلیل مشکل در ترمز عقب از رقابت‌ها کنار رفت تا تعداد ناکامان گرند پری روسیه به چهار نفر برسد. در دورهای بعدی، بوتاس همچنان پیشتاز رقابت بود اما در ترافیک جلوی پیت استاپ‌ها گرفتار شد و این موضوع به فتل اجازه داد تا فاصلۀ 4 ثانیه‌ای خود با بوتاس را به 2.5 ثانیه کاهش دهد. در پایان دور 27 بوتاس برای تعویض لاستیک به پیت استاپ رفت و پس از بازگشت در ردهٔ چهارم قرار گرفت. پس از بوتاس، رایکونن و همیلتون نیز به پیت رفتند که موجب شد بوتاس به ردهٔ دوم صعود کند درحالی‌که فتل همچنان 7 دور دیگر را با لاستیک‌های خود ادامه داد و رهبری مسابقه را در اختیار داشت.


سپس سباستین فتل نیز در دور 35 به پیت استاپ رفت که پس از انجام پیت استاپی نه‌چندان جالب در ردهٔ دوم پشت سر بوتاس به مسابقه بازگشت. در دور 36 نیز ولادیمیر پوتین به محل برگزاری رقابت آمد که با استقبال رئیس فرمول یک آقای برنی اکلستون به تماشای مسابقه دعوت شد. پس‌ازاین، اتفاق چندانی در گرند پری روسیه روی نداد و چهار پیشتاز اول همچنان در جایگاه خود به حرکت ادامه می‌دادند. البته فتل همواره سعی در کاهش فاصلهٔ خود با بوتاس داشت و در دورهای آخر فشار را بیشتر کرد به‌گونه‌ای که فاصله‌اش با رانندهٔ مرسدس به تنها 0.6 ثانیه رسید؛ اما درنهایت والتری بوتاس با فاصلهٔ 0.617 ثانیه از فتل توانست مقام نخست گرند پری روسیه را از آن خود کند که اولین قهرمانی در دوران فعالیتش در فرمول یک محسوب می‌شود. بوتاس با این بُرد نشان داد که مرسدس در جایگزینی او با نیکو رزبرگ اشتباه نکرده است.


پس از فتل نیز هم‌تیمی‌اش رایکونن مقام سوم را کسب کرد تا دو پودیوم در اختیار فراری قرار گیرد. لوئیس همیلتون اما بعدازظهری عجیب‌وغریب در سوچی داشت چراکه علیرغم شروع خوبش نهایتاً در جایگاه چهارم مسابقه را به پایان رساند. این قهرمان سه‌ دورۀ فرمول یک به‌طور مداوم زبان به گلایه می‌گشود که در نیمۀ اول مسابقه خودرویش بیش از اندازه گرم شده و پس از توقف‌ها نتوانسته به رایکونن برسد و تک و تنها در رتبه‌ی چهارم قرار گرفته است. مکس ورشتاپن نیز در رتبۀ پنجم قرار گرفت و فاصلۀ نسبتاً زیادی با همیلتون داشت اما به راحتی از پس سرجیو پرز رانندۀ فورس ایندیا برآمد.


دیگر رانندۀ فورس ایندیا یعنی استبان اوکون هم در ردۀ هفتم جای گرفت. جایگاه دیگر راننده‌ها را نیز می‌توانید در جدول ملاحظه نمایید. اما این مسابقه برای مک‌لارن اصلاً خوشایند نبود زیرا همان‌طور که اشاره شد، فرناندو آلونسو اصلاً نتوانست مسابقه را آغاز کند! هوندا می‌گوید مشکل نبود قدرت در پیشرانه به ERS مربوط بوده اما هنوز در حال بررسی این موضوع است. دیگر رانندۀ مک لارن یعنی اشتوفل وندورن در رتبۀ چهاردهم و بالاتر از دو رانندۀ تیم سائوبر قرار گرفت.


والتری بوتاس با کسب این پیروزی شیرین 63 امتیازی شد اما همچنان در جدول راننده‌ها در جایگاه سوم پشت سر لوئیس همیلتون و سباستین فتل قرار دارد درحالی‌که فتل نیز با 86 امتیاز فاصلهٔ خود را با همیلتون بیشتر کرد. در بخش رده‌بندی تیمی اما مرسدس از فراری عبور کرده و با اختلاف یک امتیاز در جایگاه نخست قرار گرفت. گرند پری بعدی در تاریخ 14 می (24 اردیبهشت) در اسپانیا برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

18 دیدگاه

 1. امپراتور لامبورگینی
  سوابق: (11134 دیدگاه) ,

  .
  احسنت به فراری و مرسدس به خاطر این رقابت دوشادوش.
  اختلاف فقط 1 امتیاز !!!
  چندین ساله سطح رقابت ها اینقدر نزدیک به هم نبوده.

  پاسخ
 2. Rouzbeh
  سوابق: (170 دیدگاه) ,

  اخ گل گفتی اقای امیر دهقان. دقیقا طرفدارارو شبکه ورزش سر کار گذاشته . اصلا نمیدونم چجوری مدیریت میشه . من با هزار زحمت تونستم لایو ببینم .مسابقه خوبی بود ولی همونطور هم که سب بهش اشار کرد استارت خوب نقش خیلی موثری اخر سر تو رده بندی داره که والتری به خوبی این کار رو انجام داد و تو وقت مناسب همون اوایل با فرصت طلبی سبقت خودشو رو هم گرفت و کار رو تکمیل کرد . تو مستقیمی مرسدس و تو پیچ فراری بهتر بنظر میرسن . یجورایی مرسدس یکم موتور قویتری داره از اونورم فراری ماشین بهتری داره انگار که این موضوع باعث میشه یجورایی یر به یر و برابر بشن . امیدوارم همینطوری مسابقات جذاب بمونه البته با چاشنی سبقت بیشتر.

  پاسخ
 3. Erfan
  سوابق: (23 دیدگاه) ,

  بوتاس استارت فوق العاده ای داشت تو پیچ اول رهبری این مسابقه رو بدست آورد،پیت استاپ وتل با بدشانسی چرخ سمت چپ جلو باعث گرفتن همون ثانیه هایی شد که درآخر کم آورد.البته توی دور آخر فیلیپ مسا مانع سبقت گرفتن وتل از بوتاس شد که واقعا به مزاج من یکی خوش نیومد.اما نکته قابل توجه اختلاف ٣۶ ثانیه همیلتون با وتل بود.از رده چهارم شروع کرد؛نه سبقتی گرفت نه کسی ازش سبقت گرفت،بیشتر اومده بود روسیه برا دور دور.
  نکته ای که قابل اشاره هست همون مسئله شبکه ورزش بود.منکه هیچوقت به امیدش نشستم و مسابقات رو آنلاین دنبال میکنم اما از گزارش فوق العاده آقای صباغ نمیشه به این سادگی دل کند.پدال هم توی کانال تلگرام حمایت و برنامه پخش رو اعلام کرد دستتون درد نکنه،ولی واقعا برا ماهایی که به زور مرخصی میگیرم و دوهفته یبار انتظار یک ساعت و نیم پخش زنده داریم جای تاسف داره که فوتبال فوق العاده حساس منچستر با سوانسی به مسابقات بدون حساسیت فرمول ١ ترجیح داده میشه…
  این گلایه رو من نمیتونم به گوش مسئولین برسونم ولی شماها که دست اندرکار رسانه ای هستین میتونید از قول ما طرفدارای فرمول ١ به مدیران شبکه ورزش بفهمونید که ارزش احترام به سلیقه مخاطبین بیشتر از تبلیغات کذب برای نشاندن مردم پای تلوزیون هست،بماند که بعدا میان میگم ارتباط مسیر نبود و از این قبیل حرف ها،برای ما این بهانه ها تکراریست،چاره ای کنید…

  پاسخ
 4. امره Emrah
  سوابق: (136 دیدگاه) ,

  *** صدا سیما عجب بدبختی ای داریما بازم پخش نکردن

  پاسخ
 5. امره Emrah
  سوابق: (136 دیدگاه) ,

  شاید این سوال من واس پدال منشوری باشه آقا چه فرکانسیه پخش فرمول یک

  پاسخ
  1. بهزاد
   سوابق: (1175 دیدگاه) ,

   شبکه SRF و RTS سوئیس به صورت زنده فرمول یک و motoGP را پوشش میده و شما میتونید در افق اروپا این شبکه هارو مشاهده کنید و کارتی هم نیستند.

   پاسخ
 6. مهدی 911
  سوابق: (339 دیدگاه) ,

  دوست دارم مرسدس قهرمان شه ولی دوست ندارم همیلتون اول شه کاش فتل المانی تو مرسدس بود

  پاسخ
  1. Ahmad
   سوابق: (1016 دیدگاه) ,

   پس هم خدا رو میخوای هم خرما
   باید امر بین المرین اتفاق بیفته

   پاسخ
 7. Ferrari
  سوابق: (1234 دیدگاه) ,

  به اختلاف بوتاس و فتل توجه کنید فاصلشون کمتر از یک ثانیه بود قابل توجه عزیزانی که موتور مرسدس رو بهتر از فراری میدونن البته تو پیت استاپ زمان ازدست داد بد هم استارت زد و جایگاهشو ازدست داد اما از نتیجه راضیم جایزه بزرگ بعدی رو نمایی تیم ها از اپدیت های جدیدشونه فکر میکنم هیجان بالاتر هم بره
  البته درمورد همیلتون باید بگم با مشکل فنی مواجه شد ماشبنش بیش از حد داغ میکرد نمیتونست بهتر از این مسابقه بده

  پاسخ
  1. ب ام و سلطان
   سوابق: (198 دیدگاه) ,

   فراری باید به داشتن چنین راننده ای افتخار کنه

   پاسخ
 8. Reza
  سوابق: (149 دیدگاه) ,

  به قول جرمی کلارکسون، ما (عشق ماشین ها) گونه ی درحال انقراض هستیم! Endangered Species
  همه جا اقلیت هستیم و کسی تحویلمون نمیگیره! شبکه ورزش هم میدونه اگه مسابقات رو پخش نکنه صدای اعتراضمون به جایی نمیرسه

  من نمیدونم فوتبال که هر 365 روز سال هست و هیچ فرقی هم با هم ندارن!
  اگه جراتشو داره و وجودشو داره یک بار فوتبال رو پخش نکنه

  پاسخ
  1. Reza
   سوابق: (149 دیدگاه) ,

   احتمالا دفعه ی قبل که گرندپری بحرین رو درکمال وقاهت پخش نکردن دیدن هیچ پیامک و اعتراضی نیومد خیالشون راحت شد و فکر کردن هیچ بیننده ای نداره

   اما اگه هرکدوم از ما که منتظر مسابقه بودیم فقط یه پیامک (نمیگم متن فحش و دعوا) یه اعتراض ساده میفرستادیم و تعداد پیامک ها بالا میرفت دوباره اینکارو نمیکردن

   پاسخ
 9. Ahmad
  سوابق: (1016 دیدگاه) ,

  خدایا به داد ما نسل رو به انقراض برس.
  آخه تو ایران هر مطلبی مرتبط با خودرو هست باعث اعصاب خوردی ما شده.
  با روانشناسی و دید مثبت و نیمه پر لیوان هم حل نمیشه.
  بوتاس عالی بود.ولی تو بارسلون شانس فراری بیشتره چون مستقیمی کمتری نصبت به سوچی هست.ولی باید امیدوار باشیم وتل و رایکونن مثل اینبار استارت نزنن

  پاسخ
 10. H|>l
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  کلاً مسابقات فرمول یک قوانین جالب و خاص خودش را دارد حتیٰ در پخش تلویزیونی ان
  مسابقات F1 سوا ی تورنمنت های دیگه ورزشی مثل المپیک یا مسابقات فوتبالی مثل “جام جهانی” یا “جام ملت ها” که در یک کشور برگذار میشه هر مسابقه خودش به تنهایی یک جام هست و جایزه بزرگ لقب می گیره و در کشورهای مختلفی برگذار میشه و هر کشور قوانین پخش خودش را داره، مثل موناکو که حق پخش بیشتری طلب می کنه و هیچ وقت از شبکه ورزش مسابقه موناکو پخش نشده و یا بخاطر مسائل اسپانسری پخش بعضی از مسابقات در نقاط مختلف دنیا فقط از یک کانال تلویزیونی پخش میشود که منطقه خاورمیانه در انحصار شبکه الجزیره قطر هست.
  یه فرض دیگه هم است. شاید بخاطر گران بودن پخش تمام رقابت های فرمول یک، شبکه ورزش فقط موفق به خرید تعدادی از مسابقات F1 شده و چون ما کلاً تو بی برنامگی زندگی میکنیم و همه کارامون دقیقه نود و سه شده و پخش نشدن رقابت جایزه بزرگ سوچی حتی در اعلام پخش روزانه ان و مسابقه قبل از ان بحرین از این قاعده مستثنی نیست.

  پاسخ
 11. مهدی
  سوابق: (543 دیدگاه) ,

  اقا خواهشا از کلمه مستقیمی استفاده نکنید آدم یاد پورش میفته

  پاسخ
 12. ha
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  سلام، اگر دوستان لینک اینترنتی پخش زنده مسابقات رو میدونن، به ما هم بدن.
  ظاهرا فراری با لاستیک های اولترا سافت خیلی عملکرد عالی نداره، انتظار می رفت فتل مثل مسابقه استرالیا تا قبل از پیت استاپ اول روی بوتاس فشار رو نگهداره ولی تو اکثر دورا زمان از دست داد طوریکه موقع پیت استاپ از اندرکات یا اورکات نمی تونست استفاده کنه. به هرحال اواخر مسابقه خیلی جذاب بود و لذت بردم. بااینکه طرفدار فتل بودم ولی خوشحالم که بوتاس هم تونست قهرمان بشه و خودشو یه جانشین مطمئن برا نیکو روزبرگ نشون بده. فکر نکنم قهرمانی بوتاس به مذاق لوییز همیلتون خوش اومده باشه جز اینکه فاصلش با فتل بیشتر از این زیاد نشده.

  پاسخ
 13. Mehdi4030
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  یک هفته قبل ازمسابقات هرروزشبکه ورزش زیرنویس کردکه فرمول یک سوچی بطورمستقیم پخش میشه،درست وقت مسابقه زدم شبکه ورزش میبینم فوتبال ایشون گلم باخ‌ نشون میده!!!؟؟
  همه که قرارنیست فوتبال دوست باشن ،هستن آدمهایی مثل من که مسابقات فرمول یک وموتوجی پی روعاشقانه دوست دارن،ولی افسوس که فوتبال وکشتی پخش کردن جزو واجبات شبکه ورزشه…

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.