پیروزی یاماها، انتقام جویی هوندا

دیروز (17 آبان 1394) موتوجی‌پی دوستان و موتورسواران این مسابقات، خود را به شهر والنسیای اسپانیا رسانده بودند تا در پیست Ricardo Tormo این شهر مرحله پایانی مسابقات امسال را برگزار کنند، مرحله که فقط دو نفر شانس آن را داشتند تا با درخشش خود، عنوان قهرمان جهان در سال 2015 را از آن خود کنند. البته اینکه هر دوی این دو نفر (هم والنتینو روسی و هم خورخه لورنزو) از تیم یاماها بودند دلیلی برای کم شدن جذابیت این مسابقه نبود چراکه فقط یک نفر قهرمان جهان می‌شود و این عنوان به تیم نخواهد رسید؛ پس همه منتظر یک جنگ تمام‌عیار بودند.

MotoGP Valencia 2015 - Lorenzo
MotoGP Valencia 2015 – Lorenzo

این پیست با طول چهار کیلومتر کوتاه‌ترین پیست در بین پیست‌هایی بود که مسابقات امسال در آن برگزار شد و 110 هزار نفر نیز خود را به این پیست رسانده بودند تا مسابقه را از نزدیک تماشا کنند.

MotoGP Valencia 2015 - Rossi
MotoGP Valencia 2015 – Rossi

آنچه گذشت:
دو هفته قبل و پیش از آنکه چراغ سبز در نقطه استارت پیست خیس Sepang مالزی، به نشانه شروع مرحله هفدهم رقابت‌های موتوجی‌پی 2015 روشن شود، موتوجی‌پی دوستان منتظر بودند تا شاید قهرمانی یکی از موتورسواران تیم یاماها قطعی شود؛ اتفاقی که با در نظر گرفتن احتمالات شدنی بود اما رخ نداد تا همه چیز به مسابقه فینال کشیده شود.

MotoGP Valencia 2015 - Lorenzo
MotoGP Valencia 2015 – Lorenzo

معمولاً وقتی یکی از مراحل این مسابقه تمام می‌شود، اعضای تیمها تمام تمرکز و انرژی خود را بر روی مرحله بعد می‌گذارند تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرند، قطعاً این فشار روحی و روانی برای مدعیان بیشتر هم خواهد شد. اما اگر به خاطر داشته باشید در مالزی اتفاقاتی رخ داد که تمرکز راننده با تجربه تیم یاماها یعنی والنتینو روسی را در طول این دو هفته کاملاً بر هم زد. ماجرا وقتی شروع شد که راننده تیم هوندا، مارک مارکز، سعی داشت از روسی سبقت بگیرد که با عکس‌العمل عجیب روسی، تعادل خود را از دست داد و زمین خورد؛ اشتباهی که آن را “اشتباه مرگ‌بار یاماها” خواندیم.

MotoGP Valencia 2015 - Lorenzo and Marquez
MotoGP Valencia 2015 – Lorenzo and Marquez

مارک مارکز بعد از مسابقه خیلی از دست روسی عصبانی بود و او را بی‌مسئولیت خطاب کرد: “مهم نیست چه کسی هستید، چه رتبه‌ای دارید و چند بار قهرمان شده‌اید، وقتی این‌طور رانندگی می‌کنید قطعاً آدم بی‌مسئولیتی هستید.” بعد از آن مسابقه روسی گفت: “اصلاً قصد زمین زدن مارکز را نداشتم، فقط می‌خواستم کمی فاصله را زیاد کنم”.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

مارکز ادعا می‌کرد که روسی عمداً این کار را کرده، امری که اگر برای مسئولین برگزاری مسابقات مسجل می‌شد قطعاً روسی را از حضور در مرحله پایانی منع می‌کردند اما این عکس‌العمل آن‌قدر خطرناک بود که مسئولان را مجاب کند تا با علم به اینکه روسی قصد ضربه زدن به مارکز را نداشته، بازهم برای او جریمه در نظر بگیرند. کسر سه امتیاز و شروع از آخرین خط در اسپانیا، جریمه بود که برای این موتورسوار در نظر گرفته شد. روسی و اعضای تیم یاماها تمام تلاششان را برای لغو این جریمه انجام دادند اما فرجام‌خواهی والنتینو هم راه بجایی نبرد و از سوی مسئولین مسابقات رد شد تا او از آخرین خط، مسابقه دیروز را آغاز کند.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

دور دورِ خورخه بود:
اگر به خاطر داشته باشید گزارش مرحله چهاردهم مسابقات را با تیتر “جان گرفتن امیدهای خورخه در خاک وطن” در سایت منتشر کردیم، مسابقه که با پیروزی خورخه لورنزو در میان هیاهوی هم‌وطنانش همراه شد. تا قبل از مرحله چهاردهم، مراحل چهارم و هفتم مسابقات امسال هم در اسپانیا برگزار شد. در مرحله چهارم بود که خورخه اولین پیروزی این فصل خود را به دست آورد و سه مسابقه بعد از آن را هم پیروز شد تا چهار قهرمانی پشت هم به دست بیاورد، نکته جالب اینجاست که خورخه بعد از پیروزی در مرحله هفتم که در کشورش برگزار شد، دیگر به مقام اول نرسید تا مرحله چهاردهم که بازهم در اسپانیا پیروز شد و بعد از آن بازهم تا قبل از این مسابقه به هیچ پیروزی دست نیافت.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

رانندگان اسپانیایی زیادی در میان موتوجی‌پی سواران حضور دارند اما به نظر می‌رسد که آب‌وهوای وطن، بیش از همه به خورخه می‌سازد و سه پیروزی از شش پیروزی خود تا قبل از این مسابقه را در اسپانیا به دست آورده بود. نتایجی که اعتمادبه‌نفس خورخه را برای مسابقه فینال، بیش‌ازپیش افزایش می‌داد و در آن سوی میدان فکر کردن به این آمار فوق‌العاده که خورخه در اسپانیا ثبت کرده، کافی بود تا حریفان و بخصوص روسی، دچار استرس و دلشوره شوند. از سوی دیگر جریمه شدن روسی عاملی بود که این استرس را دوچندان می‌کرد و شانس قهرمانی خورخه را افزایش می‌داد.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

آغاز مسابقه:
مسابقه در حالی آغاز شد که خورخه لورنزو به دلیل ثبت بهترین تایم در زمان تایم‌گیری، مسابقه را از خط اول آغاز می‌کرد و والنتینو روسی که با در اختیار داشتن هفت امتیاز بیشتر از خورخه در صدر جدول مسابقات امسال حضور داشت و امید اول قهرمانی به‌حساب می‌رفت، مجبور بود که مسابقه را از خط آخر شروع کند و این تهدید بزرگی محسوب می‌شد. لورنزو قبل از آغاز مسابقه گفته بود که اگر صد بار دیگر هم شانس خود را امتحان کند، نخواهد توانست به زمانی بهتر از این دست پیدا کند. از آن سو روسی در تمام این چند روز، شرایط تمرین خود را کاملاً بر اساس شرایط مسابقه برنامه‌ریزی کرده بود تا شاید بتواند، این آغاز به‌عنوان آخرین نفر را به نحوی جبران کند.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

با توجه به اختلاف امتیاز که مابین روسی و خورخه وجود داشت، اگر خورخه اول می‌شد روسی باید به مقام دوم می‌رسید تا عنوان قهرمانی جهان را از دست ندهد. اگر هم خورخه دوم می‌شد روسی باید حداقل به مقام سومی می‌رسید چراکه در این صورت حتی با چهارم شدن روسی، هر دو هم امتیاز می‌شدند و با توجه به تعداد بیشتر قهرمانی خورخه، بازهم خورخه به مقام قهرمانی دست پیدا می‌کرد.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

خورخه استارت خوبی زد تا پیشتاز بودن را از دست ندهد اما از استارت او بهتر، استارت روسی بود که تنها به فاصله دو دور از آغاز مسابقه، خود را به رتبه دوازدهم رساند و به سرعت پیش می‌رفت. البته جدای از استارت خوب روسی، عامل دیگر که موجب پیشروی سریع او می‌شد، حرکت جوانمردانه و هماهنگ شده سایر رانندگان بود که سعی می‌کردند به او راه و اجازه سبقت بدهند؛ حرکتی که از قبل از مسابقه هماهنگ شده بود و در نوع خود جالب و ستودنی بود.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

اولین کسی که کمی برای والنتینو روسی دردسرساز شد و اعصاب هواداران این موتورسوار را که باتوجه به اسپانیایی نبودن روسی بازهم صدایشان در پیست والنسیا به گوش می‌رسید، را به هم ریخت، بردلی اسمیت انگلیسی بود. بالاخره بعد از کش‌وقوس‌های فراوان در همان دور پنجم روسی توانست از بردلی اسمیت پیشی گرفته و به رتبه هشتم برسد، تشویق‌ها و هیاهوی هواداران ادامه داشت تا والنتینو روسی را که کار را از خط 25 ام مسابقه آغاز کرده بود به سمت جلو و قهرمانی جهان سوق دهند اما متأسفانه این موتورسوار با تجربه نتوانست جایگاه اول تا سوم را به چنگ آورده و روی سکو بایستد. درنهایت والنتینو با زمان 46m 19.153s و با اختلاف زمانی در حدود بیست ثانیه نسبت به خورخه، به رتبه چهارم این مسابقه دست یافت و قهرمانی جهان را از دست داد.

Lorenzo and Pedrosa
Lorenzo and Pedrosa

در پایان این مسابقه مهیج و تراژیک، هر سه سکوی نخست به موتورسواران اسپانیایی این مسابقات، یعنی خورخه لورنزو از تیم اصلی یاماها، مارک مارکز و دنی پدروسا از تیم اصلی هوندا رسید. این سه موتورسوار مسابقه را به ترتیب از خطوط اول، دوم و سوم آغاز کرده بودند و از همان ابتدا با رقابتی نزدیک و تنگاتنگ پیش رفتند تا اینکه در انتهای مسابقه با اختلاف زمان اندکی بر روی سکو رفتند. خیلی‌ها معتقدند که پیروز این مسابقه مارک مارکز راننده اسپانیایی تیم هوندا بود چراکه توانست مقام قهرمانی را از چنگ روسی در آورده و به خورخه تقدیم کند و به‌نوعی انتقام خود را بگیرد.

MotoGP Valencia 2015- Lorenzo
MotoGP Valencia 2015- Lorenzo

خورخه 25 امتیاز گرفت تا در مجموع با 330 امتیاز عنوان قهرمان جهان در سال 2015 را به خود اختصاص دهد. روسی هم که تا پیش از این مسابقه با اختلاف هفت امتیاز نسبت به خورخه، صدرنشین جدول رده‌بندی بود با کسب 13 امتیاز، 325 امتیازی شد تا با پنج امتیاز کمتر، قهرمانی را به هم‌تیمی‌اش واگذار کرده و به نایب‌قهرمانی بسنده کند.

MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

خورخه لورنزو بعد از پایان مسابقه به سنگین بودن مسابقه اذعان داشت و گفت:

این سخت‌ترین مسابقه تمام عمرم بود.

حال باید دید کدام‌یک از موتورسواران در مسابقات سال آینده حاضر خواهند شد، کدام‌یک دیگر نخواهند آمد و چه کسانی با تیم جدیدی برمی‌گردند. سؤال‌هایی که موتوجی‌پی دوستان باید ماه‌ها برای رسیدن به پاسخ آن‌ها صبر کنند.

Lorenzo
Lorenzo

نتایج:

نفرات برتر مرحله پایانی (هجدهم):

 1. خورخه لورنزو از تیم اصلی یاماها با ثبت زمان45m 59.364s
 2. مارک مارکز از تیم اصلی هوندا با ثبت زمان 45m 59.627s
 3. دنی پدروسا از تیم اصلی هوندا با ثبت زمان 46m 0.018s
 4. والنتینو روسی از تیم اصلی یاماها با ثبت زمان 46m 19.153s
 5. پائول اسپارگارو از تیم فرعی یاماها با ثبت زمان 46m 25.368s

پنج رتبه برتر در پایان مسابقات قهرمانی 2016 بدین ترتیب در جدول رده‌بندی گرفته‌اند:

 1. خورخه لورنزو از تیم یاماها با 330 امتیاز و هفت قهرمانی، عنوان قهرمان جهان را از آن خود کرد.
 2. والنتینو روسی از تیم یاماها با 325 امتیاز و چهار قهرمانی، به مقام نایب‌قهرمانی دست یافت.
 3. مارک مارکز از تیم هوندا هم با 242 امتیاز و پنج قهرمانی در جایگاه سوم قرار گرفت.
 4. دنی پدروسا از تیم اصلی هوندا با 206 امتیاز و دو قهرمانی در رتبه پنجم قرار گرفت.
 5. آندرا لنون از تیم دوکاتی با 188 امتیاز و بدون کسب قهرمانی در جایگاه چهارم ماندنی شد.
MotoGP Valencia 2015
MotoGP Valencia 2015

درباره نویسنده

دانشجوی رشته های حقوق و خلبانی. علاقه‌مند به دنیای خودرو و موتورسیکلت. در حال حاضر این افتخار رو دارم که به عنوان نویسنده و مترجم با تیم پدال همکاری کنم.

19 دیدگاه

 1. king 918
  سوابق: (2040 دیدگاه) ,

  اقای دولت سرایی خیلی خوب بود تنکس…………..

  پاسخ
  1. king 918
   سوابق: (2040 دیدگاه) ,

   اگر بتونین در مورد هایابوسا توربو هم مطلبی تهیه کنین که دیگه نور الا نوره بازم ممنون…………….

   پاسخ
 2. dan
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  اصلا حق لورنزو نبود این مسابقه رو ببره تو تک تک پیچ ها مارکز بهش میرسید ولی برا این که روسی قهرمان جهان نشه سبقت نمیگرفت موتور دوکاتی واقعا سریع تر بود
  بازم حق لورنزو نبود قهرمان جهان بشه روسی خیلی بهتر بود تو مسابقات اگه اون انگلیسیه اذیت نمیکردش میتونست اول بشه
  استارت روسی واقعا فوق العاده بود ولی حیف که اول نشد

  پاسخ
 3. dan
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  ممنون از سایت پدال و نویسنده هاش و بیژن دولت سرایی که ما رو از اخبار این مسابقات مطلع میکنن
  واقعا دستتون درد نکنه
  فقط چند تا سوال که ممنون میشم کسی جواب بده
  1.مسابقات سال بعد موتوجی پی از کی شروع میشه برنامه ریزی هاش کی هست ممنون میشم یه اطلاع رسانی بشه
  2.قبلا یه جدولی بود تو سایت درباره رده بندی مسابقات فرمول یک چرا دیگه نیست ؟؟؟

  پاسخ
  1. بیژن دولت سرایی
   سوابق: (263 دیدگاه) ,

   سلام.ممنون
   مسابقه سال بعد حدودا از فروردین 95 شروع میشه، برنامه کاملش رو بعدا در سایت خواهیم گذاشت…….
   در مورد جدول فرمول یک اطلاعی ندارم…

   پاسخ
 4. reza ///AMG
  سوابق: (2230 دیدگاه) ,

  بنده با لورنزو مشکلی ندارم ولی خب هیشکی دکتر روسی نمیشه
  حرکت سه اسپانیایی شاید ناجونمردانه به نظر بیاد ولیمن عقده دارم اتحاد سه هموطن تحسین برانگیزه برای پیروزی یک هموطنشون گرچه از یک تیم نیستن
  به هر حال هر اتفاقی بیوفته یادتون باشه اسطوره موتو جی چی فقط یک نفره اونم دکتره 🙂

  پاسخ
  1. reza ///AMG
   سوابق: (2230 دیدگاه) ,

   عذرخواهی میکنم غلط املایی زیاد داشت خودتون اصلاح کنید متنو

   پاسخ
   1. king 918
    سوابق: (2040 دیدگاه) ,

    باور کن خودت گفتی متوجه شدم ……….

    پاسخ
 5. Archi KHAN
  سوابق: (1761 دیدگاه) ,

  در بازار موتورسیکلت ها :

  هوندا : +
  یاماها : _

  پاسخ
 6. Hamid...Audi
  سوابق: (382 دیدگاه) ,

  با تشکر از بیژن دولت سرایی عزیز…
  واقعا به اسطوره بودن دکتر نمیشه شک کرد ولی لورنزو هم به اندازه دکتر خوب کار کرد این فصل.
  بیژن جان امکانش هست لینک دانلود این مسابقه رو بدی بهم؟!

  پاسخ
  1. بیژن دولت سرایی
   سوابق: (263 دیدگاه) ,

   سلام حمید جان
   واقعا شرمنده ام، اون سایتی که اون دفه بهت گفتم، اکانتی شده و دیگه لینک نمیده… ولی اگر بخوای توی یوتیوب فیلم مسابقه هست، میتونی دانلود کنی….

   پاسخ
 7. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر دو کمپانیهای خیلی خوبی هستند و با سابقه طولانی.

  پاسخ
 8. نوید جهرمی
  سوابق: (1897 دیدگاه) ,

  در کل آخر مسابقه کل کل مارکز و پدروسا خیلی جالب بود .
  بیژن جان ممنون از پوشش خبری و مطلب روان و جذاب. ب اندازه خود مسابقه هیجان داشت.

  پاسخ
 9. اردلان
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  ببخشین این مطلبو یکی از طرفدارای دکتر روسی ننوشته آیا؟ شوخی کردم ولی به نظرم حق روسی نبود که اصلا توی این مسابقه اجازه ی شرکت داشته باشه با اون حرکت کثیف و بچگونه ای که کرد. موتورسواریش که مشخصه عالیه ولی دیگه زیادی مغرور و پر ادعا شده بود. حقش بود همونطور که لورنزو گفته بود تموم امتیاز مسابقه ی قبلی رو ازش کم می کردن. اینکه توی این مسابقه راننده های دیگه بهش راه می دادن که رد بشه به نظرم اوج ناجوانمردی و نامردی بوده. تازه باید بهش راه نمیدادن چون کار خیلی زشتی کرده بود و تازه اونوقت اگه میومد دهم هم میشد مرد بود نه اینطوری. در کل به شخصه با تمام وجود ازش متنفرم. دوست داشتم امسال هم مارکز قهرمان بشه ولی قهرمانی لورنزو باز هم بهتر از اینه که روسی قهرمان بشه.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x