میز خبر: انبارهای خالی و یک پیروزی پوشالی

همین چند روز پیش بود که خبری از مقامات بانک مرکزی مبنی بر اتمام طرح تسهیلات خرید خودرو همگان را شوکه کرد. مقامات بانک مرکزی با اعلام تعهدات خود درباره تأمین مالی ارزان‌تر صنعت خودرو به میزان 110 هزار دستگاه، از مدیران دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا خواست با استفاده از منابع داخلی خود مابقی نیاز مراجعین برای خرید خودرو را پاسخ دهند.
دراین‌باره مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده است: نظام بانکی متعهد به تأمین مالی ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو است و شرکت‌های خودروساز می‌توانند از محل منابع داخلی برای فروش اقساطی خودرو یا شیوه‌های دیگر، اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علی‌اصغر میرمحمدصادقی اعلام کرد: طرح فروش مدت‌دار خودروهای ساخت داخل از ابتدا با هدف تحریک تقاضا به‌منظور فروش موجودی محصولات ساخته شده شرکت‌های تولیدی هدف‌گذاری شده بود ولی شرکت‌های خودروساز علاوه بر فروش موجودی‌ها، شروع به پیش‌فروش محصولات آینده کردند که مدنظر نبوده است.

cartoon
در همین راستا سعید لیلاز کارشناس اقتصاد و صنعت خودرو دراین‌باره می‌گوید: «میزان تولید خودروسازان در یک ماه بیش از 100 هزار دستگاه است و حتی قابلیت افزایش به 150 هزار دستگاه هم وجود دارد. بنابراین این ادله که گفته شود توقف طرح به دلیل کمبود خودرو در انبار خودروساز است،نمی‌تواند به‌هیچ‌وجه درست باشد.» وی افزود: «آنچه فروخته شده، تولید مازاد خودروسازان است و هدف دولت از این طرح شروعی برای رونق تولید و خروج از رکود است.» لیلاز با بیان اینکه توقف این طرح توسط بانک مرکزی به‌موقع انجام شد، تصریح کرد: «فروش بیشتر از این میزان خودرو با وام 25 میلیون تومانی می‌تواند آثار تورمی داشته باشد. چون بانک مرکزی بیش از 2 هزار میلیارد تومان نمی‌تواند به اقتصاد تزریق کند و حتماً باید مراقب آثار تورمی این طرح باشد.» این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران گرفتار رکود تورمی است، یادآور شد: «بسیاری از منتقدان این موضوع را در انتقادهای خود از این طرح، نادیده می‌گیرند، درحالی که این طرح موقتی است و می‌تواند شروعی برای رونق اقتصادی و اجرای بسته خروج از رکود باشد.»
البته رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به فروش شش روزه خودرو که در قالب بسته خروج از رکود صورت گرفت واکنش نشان داد و نسبت به عواقب و خطرات این فروش ضربتی هشدار داد. به گزارش ایسنا، محمدرضا سبزعلیپور اظهار کرد: دولت به‌منظور خروج اقتصاد از رکود و روان‌سازی و سرعت بخشیدن به خرید و فروش، اقدام به ارائه دومین بسته اقتصادی خروج از رکود طی کمتر از یک سال کرد، اما یکی از مواردی که در بسته اخیر دولت به‌شدت خودنمایی می‌کرد افزایش سقف تسهیلات خرید خودرو از حدود هفت میلیون به 25 میلیون تومان با نیت گره‌گشایی مشکل خودروسازان و فروش خودروهای دپو شده بود.
وی افزود: در این روزهای بی‌پولی جامعه، متأسفانه وام مذکور برای جمعی از مردم جذاب و وسوسه کننده و همین امر موجب شد که ظرف مدت شش روز بیش از 100 هزار نفر با نیت ماشین دار شدن و یا تبدیل به احسن کردن خودرو قدیمی خود یا صاحب دو خودرو شدن، روانه نمایندگی‌های فروش خودرو شوند و چشم‌بسته، احساسی و بدون در نظر گرفتن عاقبت این بدهی (وام 25 میلیونی به اضافه سود و…) اقدام به امضای اسناد و مدارک و صدور ده‌ها فقره چک کرده و خود را زیر بار بدهی سنگینی ببرند.

cartoon
البته معاون فروش و بازاریابی سایپا از نشست مشترک وزارت صنعت و بانک مرکزی خبر داد و گفت: قرار است در این نشست توافق برای اجرای مرحله دوم فروش اقساطی خودرو با تسهیلات بانکی اعلام شود رضا تقی‌زاده اظهار کرد: با رسیدن ساعات پایانی اجرای مرحله اول طرح فروش خودرو با تسهیلات بانکی، قرار است جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت صنعت و بانک مرکزی و هیئت دولت در مورد اجرای مرحله دوم طرح فروش اقساطی خودروها برگزار شود. وی در مورد نامه بانک مرکزی به وزارت صنعت مبنی بر تعیین سقف فروش 110 هزار دستگاه خودرو در قالب بسته خروج از رکود گفت: تاکنون به ما این مسئله ابلاغ نشده است و در حال حاضر حدود 50 هزار ثبت‌نام قطعی برای فروش محصولات سایپا داشته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 94/7/22 موجودی خودروهای انبار شده را به میزان 51 هزار دستگاه اعلام کرد و در جریان مذاکرات بعدی در مجموع قرار شد هدف‌گذاری طرح فروش اقساطی به یکصد هزار دستگاه افزایش یابد. میرمحمد صادقی گفت: با توجه به استقبال قابل توجه هم‌وطنان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته قبل، در پایان روز سه‌شنبه در جلسه شورای پول و اعتبار مراتب به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که با توجه به سرعت نام‌نویسی باید دستورات لازم را به نحوی صادر کنید که از سقف تعیین شده، فراتر نرود.
میرمحمدصادقی افزود: با توجه به ادامه فروش در نمایندگی‌های فروش در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مراتب به‌صورت کتبی به مدیران ذی‌ربط در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد اما با کمال تعجب حتی روز جمعه را نیز به عنوان فروش فوق‌العاده در نظر گرفتند که به‌هیچ‌وجه به قرارهای قبلی تطبیق نمی‌کرد؛ البته در مراحل بعدی تعداد 10 هزار دستگاه دیگر اضافه شد و درنهایت سقف کلی طرح به میزان 110 هزار دستگاه از محل منابع تخصیص داده شده می‌تواند تأمین مالی شود.

cartoon
همچنین از بازار خودرو خبر می‌رسد با اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی رکود حاکم در بازار خودروهای صفر کیلومتر همچنان ادامه دارد و مردم به دلیل نیاز به نقدینگی برای شرکت در طرح فروش خودرو از طریق تسهیلات اقدام به فروش خودروهای دست‌دوم خود در چند روز اخیر کردند. به گزارش اقتصادنیوز، پیگیری‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد، در هفته گذشته بازار خودروهای صفر کیلومتر کماکان در رکود به سر برده تسهیلات 25 میلیونی تأثیری بر بازار این نوع خودروها نگذاشته است. در مقابل بازار خودروهای دست‌دوم گرم شد به‌طوری که مردم برای فروش این نوع خودروها با مراجعه به مراکز خریدوفروش خواهان عرضه خودرو خود به مشتریان بودند.

cartoon
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی وام 25 میلیون تومانی را شبیه یک قرص مسکن دانست که دولت برای نجات خودروسازان از ورشکستگی به‌کار گرفته و تأکید کرد: خودروسازی کشور نیاز به یک جراحی عمیق دارد. اگر خودروسازان به فکر اصلاح سیستم مدیریت، ارتقای بهره‌وری و کاهش قیمت محصولات خود نباشند، دیگر نه تنها مسکن درد آنها را تسکین نمی‌دهد، بلکه دوباره محصولاتشان روی دستشان می‌ماند و به‌مراتب مشکلات بزرگ‌تری در انتظار آنها خواهد بود. مؤید حسینی صدر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، در مورد وام 25 میلیونی خرید خودرو اظهار کرد: اینکه دولت تصمیم گرفته با تزریق وام بازار خودرو را تحریک کند این به نظر من کار خوبی است و صنعت خودرو را از ورشکستگی حتمی نجات می‌دهد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه این وام یک مسکن است، افزود: اگر کسی دندانش درد می‌کند مسکن می‌خورد تا دندان دردش فروکش کند؛ ولی اگر فکر کند که دیگر دردش خوب شده سر خودش کلاه گذاشته است. به این دلیل که یک جای این درد دیگر دوباره یقه او را می‌گیرد که دیگر ممکن است مسکن هم اثر نکند. این نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از نحوه انتخاب هیئت مدیره شرکت‌های خودروساز کشور، گفت: وقتی برای یک کارخانه و یا شرکت هیئت مدیره انتخاب می‌شود، خبره‌ترین آدم‌های رشته و یا صنف برای این هیئت مدیره انتخاب می‌شوند که آنها بتوانند به بنگاه اقتصادی که برای هیئت مدیره آن انتخاب شده‌اند، فکر و ایده بدهند. در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌کنیم که به طور مثال وقتی می‌بینند پسر فلانی و یا آقای فلانی پستی ندارد، پستی به او داده و ماهانه به او 15، 20 و یا حتی 30 میلیون حقوق و در پایان سال 100 میلیون تومان پاداش بدهند.

runna
مدیرعامل ایران‌خودرو از افزایش گارانتی خودروی رانا از دو سال به سه سال و از 40 هزار کیلومتر به 50 هزار کیلومتر خبر داد. هاشم یکه زارع در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که قصد داریم به سمت افزایش کیفیت خودروهای تولیدی خود برویم، اظهار کرد: در اولین حرکت خودروی رانا را انتخاب کردیم که از اسفندماه امسال هرکسی که این خودرو را تحویل بگیرد تا 10 هزار کیلومتر به تعمیرگاه مراجعه نخواهد داشت مگر برای موارد مصرفی مثل تعویض روغن و غیره. وی افزود: در همین راستا همزمان با روز ملی کیفیت، گارانتی خودروی رانا از دو سال به سه سال و از 40 کیلومتر به 50 کیلومتر افزایش دادیم. مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان این‌که اعتقاد داریم هر محصول قبل از ورود به بازار باید به این حد کیفی قابل‌قبول خود برسد، ادامه داد: در مورد رانا این اتفاق نیفتاد و در مقطع قبلی عجله صورت گرفت، بنابراین سعی کردیم با افزایش کیفیت اطمینان روی این خودرو را افزایش دهیم. به گفته یکه‌زارع پس از خودروی رانا همین برنامه برای خودروی دنا نیز پیاده خواهد شد.
به گفته مدیر عامل ایران خودرو این شرکت همچنین در حال حاضر در حال مذاکره با چند شرکت خارجی است که زمانی که به نتیجه برسد اعلام خواهد شد. یکه‌زارع با بیان این‌که ایران‌خودرو چهار شریک دارد، افزود: یک شریک دیگر نیز به ما اضافه خواهد شد البته نه تنها پژو، بلکه هر شرکتی که با ایران کار می‌کند می‌داند که بازار ایران بسیار خوب است و در ایران تنها نیست. از سوی دیگر رویه نیز با گذشته که تنها واردات قطعات منفصله انجام می‌شد فرق کرده و این موضوع را همه باید بدانند.

وی در ادامه درباره‌ی فعالیت‌های “واو را” -طراح آلمانی- که کار خود را در ایران‌خودرو آغاز کرده است، اظهار کرد: غیر از او افراد دیگری هستند که در مرکز تحقیقات ما کار می‌کنند. تاکنون یک آلمانی دیگر به ما اضافه شده و فعالیت آنها در بخش استراتژی محصولات ماست. مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان این‌که نتایج کاری که این افراد انجام می‌دهند در سال 1396 دیده خواهد شد، گفت: در عین حال بهبودی که در برخی پروژه‌های قبلی ما با نقطه نظرات این فرد انجام شده 100 درصد در پروژه‌هایی که سال آینده به نتیجه می‌رسد دیده خواهد شد. یکه‌زارع افزود: برای مثال در پروژه 502 با نظر “واو را” تغییراتی ایجاد شد که هم برای همکاران ایران‌خودرو تجربه جدیدی بود و هم آثارش را مردم در سال آینده می‌بینند.

Lifan 620
Lifan 620

خبر دیگر اینکه مهر ماه امسال تولید سه مدل سواری در کشور متوقف شد. به گزارش ایسنا، براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهر ماه امسال تولید خودروی لیفان 620 با موتور 1800 سی‌سی با افت صد درصدی از 334 دستگاه در مهر 1393 به صفر کاهش یافت. در این مدت تولید لیفان X60 نیز با کاهش صد درصدی از 2694 دستگاه در مهر 1393 به صفر رسید. مهر ماه امسال تولید پژو 405 دوگانه‌سوز ایران‌خودرو مرکزی نیز باکاهش صد درصدی از 2950 دستگاه در مهر 1393 به صفر رسید. همچنین دو نوع مینی‌بوس نیز در ماه اخیر با توقف تولید مواجه شدند. شایان توجه است در مهرماه تولید مینی‌بوس اویکو تولیدی شرکت پیشرو دیزل آسیا با کاهش صد درصدی از یک دستگاه در مهر 1394 به صفر رسید. مهرماه امسال تولید مینی‌بوس (SIATR (C_140 نیز با کاهش صد درصدی از شش دستگاه در مهر 1394 به صفر کاهش یافت.

samand
در این هفته یک گزارش جالب هم درباره صنعت خودروی ایران منتشر شد و در آن عنوان شد وارد شدن تکنولوژی‌های پیشرفته و نبود سرمایه‌گذاری خارجی موجب شده که خطوط تولید و خودروهای تولیدی در ایران از کیفیت لازم برخوردار نباشد. به‌تازگی پایگاه خبری فایننشال اکسپرس، گزارش داده که صنعت خودرو ایران، بزرگ‌ترین بخش غیرنفتی اقتصاد ایران است. طی بیش از 2 دهه، این کشور از تحریم‌های سخت‌گیرانه اقتصادی، تجاری و نفتی غرب متضرر شده است. وارد نشدن تکنولوژی‌های پیشرفته و نبود سرمایه‌گذاری خارجی موجب شده که خطوط تولید و خودروهای تولیدی در ایران از کیفیت لازم برخوردار نباشند.
با لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که احتمالاً در اوایل سال 2016 اتفاق خواهد افتاد، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران برگردند و رشد اقتصادی ایران شتاب بیشتری به خود بگیرد. با توجه به غیبت شرکت‌های خودروساز اروپایی و آمریکایی در بازار ایران، شرکت‌های چینی فرصت را غنیمت شمرده و 17 خودرو از هر 30 خودروی فروخته شده در ایران را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت‌های فرانسوی از مدتی قبل تمایل خود را نسبت به بازگشت به بازار ایران اعلام کرده‌اند و هیئت‌های دیپلماتیک از کشورهای آلمان، اتریش و اسپانیا برای تعمیق روابط اقتصادی به ایران رفت‌وآمد می‌کنند.
بیش از نیمی از جمعیت 80 میلیون نفری ایران زیر 30 سال هستند و این نسل جدید از ایرانی‌ها ممکن است موجب افزایش تقاضا برای خودروهای جدیدی شوند که قرار است در کشور تولید شود. در سال 2011 تقریباً از هر هزار ایرانی 200 نفر خودرو داشتند که این رقم بالاتر از تعداد خودروداران چینی (113) است، اما نسبت به دیگر کشورهای منطقه نظیر ترکیه (233)، عربستان (336) یا لبنان (434) پایین است. اما بازار ایران موانعی نیز برای فعالیت دارد که از آن جمله می‌توان به نرخ بالای بیکاری، نرخ بالای تورم و نرخ بهره 20 درصد یا بالاتر اشاره کرد. وابستگی قابل توجه به درآمدهای نفتی که حدود 80 درصد حجم صادرات کشور را تشکیل می‌دهد به آن معنا است که بازار ایران همچنان از نوسانات احتمالی در بازار انرژی متأثر خواهد بود. ایران می‌تواند بازار خوبی برای خودروهای تولیدی کشورهایی نظیر ژاپن، کره، آلمان و حتی هند باشد.

206-ikco
اخبار خارجی را با خبری از جرمی کلارکسون آغاز می‌کنیم. به تازگی تهیه‌کننده ایرلندی مجموعه «تخت گاز» از «جرمی کلارکسون» و شبکه «بی‌بی‌سی» به سبب تبعیض نژادی شکایت کرد. به گزارش ایسنا، «اویسیون تیمون» – تهیه‌کننده مجموعه برنامه‌های مهیج و پرطرفدار «تخت گاز» – که اوایل امسال با «جرمی کلارکسون» در صحنه ساخت این برنامه دچار درگیری لفظی و فیزیکی شد، حالا قصد دارد مجری معروف و اخراجی شبکه «بی‌بی‌سی» را به دادگاه بکشاند. کلارکسون» که پس از این درگیری از شبکه بی‌بی‌سی اخراج شد، مشغول ساخت برنامه جدیدی برای شبکه اینترنتی «آمازون پرایم» است.
کلارکسون» در چهارم مارس 2015 در هتل «نورث یورکشایر» به دلیل این‌که هیچ غذای گرمی در انتهای روز کاری برای او موجود نبود، با تهیه‌کننده مجموعه «تخت گاز» درگیر شد و وی را روانه بیمارستان کرد! تیمون» در زمان درگیری به پلیس گفته بود قصد شکایت از «کلارکسون» را ندارد، اما پس از درگیری، موجی از اعتراض‌ها در رسانه‌های اجتماعی به سمت این تهیه‌کننده روانه شد تا جایی که خود «کلارکسون» از طرفدارانش خواست که “اویسون تیمون” را تنها بگذارند؛ چراکه او در این ماجرا هیچ تقصیری نداشته است. پس از اخراج “کلارکسون”، شبکه “بی‌بی‌سی” اجرای برنامه «تخت گاز» خود را به «کریس اوانز»، چهره رادیویی و تلویزیونی انگلیسی سپرده است.

jeremy clarkson
jeremy clarkson

همچنین ولوو خودروساز سوئدی، به‌تازگی از قصد خود برای تولید دو مدل کوپه و اسپرت با نام‌های c40 و c60 پرده برداشته و اعلام نموده درحال توسعه مسیر ساخت این دو مدل است. ولوو که این مدل‌ها را از روی خودروی اسپرت و مشهور خود P1800 که در دهه 1960می‌سازد از ویژگی‌های مدرن خودروهای اسپرت کوپه و انگاره SPA که زبان جدید معماری مقیاس‌پذیر ولوو است بهره می‌برد. شایان توجه است که این کوپه از پیشرانه‌ای هیبرید سود می‌برد. ولوو با استفاده از موتوری الکتریکی و پیشرانه‌ای 4 سیلندر و 2 لیتری، کوپه اسپرت خود را به سوپرشارژر و توربوشارژر مجهز نموده کهان ترکیب قدرت بالایی ایجاد می‌کند. احتمالاً این خودرو به کانسپت استیت یا xc کوپه که از جمله مفهومی‌های اخیر ولوو هستند شباهت خواهد داشت.


کمپانی کره‌ای کیا به‌تازگی تصاویری گرافیکی از خودروی جدید نیرو منتشر نموده است. خودروی نیرو که قرار است به‌عنوان رقیبی جدی بازار خودروهایی همچون هوندا HR-V و جیپ رنگید عمل نماید از پیشرانه‌ای 1.6 لیتری، هیبرید و بنزینی برخوردار است که 105 اسب بخار قدرت و 108 پوند فوت گشتاور تولید می‌نماید و در طول و اندازه از مدل اسپورتیج بزرگ‌تر است. نخستین بار این خودروی مفهومی در نمایشگاه خودرو فرانکفورت 2014 رونمایی شد و حال کیا اعلام نموده به‌زودی و تا اوایل 2017 تولید آنرا آغاز می‌کند. کیا اعلام نموده نمونه غیرهیبرید نیرو را نیز در دسترس مشتریان قرار خواهد داد.


جنرال موتورز گزارش داده در حال تلاش برای واردات مدل‌هایی از بیوک به بازار ایالات‌متحده است که در چینی ساخته شده‌اند. بیوک در چین با یک رکوردشکنی تاریخی در ماه گذشته میلادی میزان تولید خود را با رشدی 42 درصدی به صد هزار دستگاه رساند که این عدد به‌مراتب از میزان فروش بیوک در امریکا که حدود 18660 بود و نشان از سه‌دهم درصد کاهش فروش داشت، بیشتر است. با کاهش قیمت بنزین و گازوئیل، فروش مدل‌های مختلف کراس‌اوور و اس‌یووی افزایش چشمگیری داشته و در این میان مدل‌های بیوک با اقبال مناسبی در چین روبرو شده‌اند.

Chinese-made Buick Envision
Chinese-made Buick Envision

همچنین این هفته و به‌واسطه برگزاری اجلاس مهم 20 کشور صنعتی جهان در ترکیه، اوباما رییس‌جمهور آمریکا خودروی مشهور خود را به ترکیه آورد. این کادیلاک سیاه رنگ یک میلیون دلار قیمت دارد و از ایمنی فوق‌العاده‌ای سود می‌برد. بد نیست نگاهی هم به سایر خودروها در اجلاس G20 بیاندازیم.


و سرانجام اینکه به‌تازگی تصاویری جالب از خودروهای تولیدی کشور جدا مانده کره شمالی منتشر شده که نشان می‌دهد صنعت خودروسازی این کشور فضایی شبیه به صنعت خودروی ایران دارد. تصاویر روی بیلبوردها و تغییر لوگوی خودروهای آشنا بسیار جالب‌توجه است. در کشور کره شمالی، شرکت خودروسازی پیونگ وا موتورز (Pyeonghwa Motors) که زیر نظر رژیم کیم جونگ در حال فعالیت است، نماد خودروسازی این کشور محسوب می‌شود.
جالب اینکه درحالی‌که تبلیغ خودروهای این شرکت در بیلبوردهای سراسر کشور دیده می‌شود، اما بسیاری از مردم کره‌ی شمالی تنها می‌توانند آرزوی داشتن این خودروها را داشته باشند. چراکه نه تنها بیشتر جمعیت کره‌ی شمالی در فقر زندگی می‌کنند، رژیم حاکم نیز قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در خصوص مالکیت خودروهای شخصی دارد.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل محمدحسین شاوردی

دانش آموخته و خبرنگار حوزه اقتصاد و علاقه مند به صنعت خودرو

36 دیدگاه

 1. تصویر پروفایل ali ayat
  ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  خب یه سوال برای من پیش اومده بود که قطعا برای خیلی از دوستان هم پیش اومده بود اونم این بود که چرا مثلا کشوری مثل ما مثلا باید یه اینجور ماشین هایی سوار باشیم یا اینجور وضعی و ساختمانی و وو هزاران چیز دیگه که جوابمو از یه استاد دانشگاه پرسیدم اونم گفت بهم خب ببین اینجور نیست که مثلا تو فکر کنی که این یه قرعه کشی بوده که ما اینجور ماشینی سوار شیم و اون ها هم اونجور ماشین هایی خب مثلا ما روزی چند تا کتاب میخونیم روزی چند بار خواستیم رو اخلاقمون فکر کنیم تا حالا شده از چیزی های بد شکایت کنیم تا حالا به حرفای مردم فکر کردیم تا حالا پشت هم بودیم یا نه منتظر حمله به یک دیگر بودیم تا حالا چندبار با عشق کاری رو انجام دادیم تاحالا چند بار شده تعهدی به کارمون داشته باشیم… خب پس دلیل سوار شدن یه اینجور لگن هایی غیر از این نیست دولت تقصیری نداره اون جوری پیش میره که مردمش بخوان اون لیاقت مردمشو میبینه ما خودمونیم که باید تغییر رو شروع کنیم

  پاسخ
  1. matin
   سوابق: (243 دیدگاه) ,

   این وام برای خودروسازان مسکن بود نه درمان و دوتا نتیجه داشت
   1- آمار 120000 خودرو در انبارخودروسازان کاملا حقیقت داشت
   2- دلیل اصلی نخریدن خودرو رکود و بی پولی مردم بوده برداشتن تحریم ها هم نمی تونه رکود رو کاملا از بین ببره یعنی تا رکود هست خودروسازان برای فروش خودرو به مشکل می خورند تا ابد که نمیشه وام داد

   پاسخ
  2. hitler
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   ماشیناشون که موند دستشون اومدن 2500میلیارد تومن وام دادن.
   اگه میومدن همین وام رو برای ازدواج میدادن صد هزار زوج جدید داشتیم.
   ولی خب منافع یه عده بر اکثریت ارجحیت داره.
   و در آخر ماشینای کپی شده کره شمالی شرف داره به ایران خودرو.
   من راضی ام سوار کپی پرادو،فولکس پاسات،بسترن و بنز ام ال شم.

   پاسخ
  3. امیر سابق
   سوابق: (161 دیدگاه) ,

   طبق آخرین اطلاعیه از سایت تابناک تمام کسانی که تو این وام ثبت نام کرده بودند ، دیگه بهشون یارانه تعلق نمیگیره.
   این یه شایعه نیست یه واقعیته لطفا به اشتراک بگذارید تا بقیه هم بدوننند

   پاسخ
  4. آرش
   سوابق: (3 دیدگاه) ,

   آقای علی آیات، با احترام به نظر شما، این دید اشتباهه، قانونه که باید جلوی هرج و مرج رو بگیره، نه اینکه مردم خودشون رو درست کنن. توی متمدن ترین کشور ها اگه قانون سفت و سخت نباشه، فساد همه جا رو می گیره. اگه ژاپنی ها موقغ زلزله هم توی صف هستند و ایرانی ها روزهای عادیش هم نوبت رو رعایت نمی کنن، به خاطر ژن ناقص ما و نژاد برتر ژاپنی ها نیست، دلیلش اینه که اونجا قانون حاکمه و به مرور زمان توی وجود همه رسوخ کرده. قانون باعث شد که غربِ دوران وسترن، به غرب متمدن تبدیل بشه. اینکه پیشرفت رو به این موکول کنیم که هر کسی خودشو اصلاح کنه، نتیجش میشه ایرانی که داریم و روز به روز هم بدتر میشه، فقط حاکمیت قانون و اجرای درستشه(عدم فساد مجریان قانون) که مشکلات رو حل خواهد کرد. برای اون استاد دانشگاه متاسفم که فرع رو به اصل اولویت داده و به عنوان دلیل به شما گفته، امیدوارم استاد جامعه شناسی نبوده باشه وگرنه باید به حال خودش و شاگرداش گریست. تا وقتی که قوه قضائیه مستقل که همه رو در مقابل قانون یکسان بدونه و قانون رو به مصلحت ترجیح بده نداشته باشیم، وضع همینی که هست میمونه و هیچوقت هم صد درصدِ مردم خودشونو اصلاح نمیکنن و این خوش خیالیه. بعد، صنعت خودرو و هر صنعت دیگه ای توی این کشور هم درست میشه.

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل ali ayat
    ali ayat
    سوابق: (723 دیدگاه) ,

    قبول دارم آقا آرش ولی میگی اجرای درستش از پلیسی که تو سراشیبی می ایسته دیگه انتظاری از قانون مداری نمیشه داشت این دزدیه یه قاضی که میگه زمین بزن به نامم تا فلان ووو اینا در جوامع ما هست که در کشور های جهان اول نیست حالا تا اینجا قبول خب حالا از کجا باید این ریشه کنده بشه از کجا باید فساد کنده بشه و از همه مهمتر چه کسانی این فساد رو از ریشه میکنن ؟؟؟کی و توسط چه کسی درست میشه؟؟ تو راه حل برای درست شدن یه منی بده که وقتی از زیر دوربین با محدودیت 80 کیلومتر در ساعت در شدم پامو رو گاز فشار ندم

    پاسخ
    1. آرش
     سوابق: (3 دیدگاه) ,

     با درود بر شما دوست گرامی، نمیخوام توی این سایتِ مربوط به خودرو، از چیزای کمتر مرتبط بگم، ولی به همین بسنده می کنم که هیچ کشور متمدنی به امید درستکار بودن مردمش به جایی که الان هست نرسیده و نمیرسه(قبول دارم که باید روش کار بشه، اما فرعه و اصل قضیه چیز دیگه ایه)، توی تئوریهای جامعه شناسی داریم که توی هر جمع بزرگی، هر چقدر هم افرادش آموزش دیده و تربیت شده باشن، یه عده سرکشی می کنن و می خوان بدون رعایت قانون، بالاتر از بقیه قرار بگیرن و این تعداد، هرگز صفر نمیشه. وقتی جامعه با قانون کنترل بشه، همه چیز شروع میکنه که از بنیان درست بشه ، البته مدت زیادی طول خواهد کشید تا به نتیجه برسه، ولی این همون چیزیه که جواب سوال شماست و باید یه روز تحقق پیدا کنه. فقط سر بسته میشه گفت که شروعشم با ایجاد حاکمیتیه که مردم، بدون مزاحمت انتخابش کنند تا این ایده آلها رو پیاده کنه …
     ضمناً دربارهۀ مثالتون، اگه با نرم افزار sigic یا موارد مشابهش آشنایی داشته باشید، قابلیتی داره که محل دوربینهای سرعت توی جاده ها رو به راننده اخطار میده، این نرم افزار و ایجاد قابلیتهای مشابه، روی ماشینهای امروزی هم فقط برای مردم ایران طراحی نشده! این تخلف توی کشورهای جهان اول هم در نبود ضابطه انجام میشه، قبول دارم که کمتره، چون همون قانونی که روش اصرار دارم، در طول زندگی جریان داره و استثناء هم براش قائل نمیشن و رئیس جمهورشون رو هم جریمه می کنن. اون قاضی هم باید قانون و نظارت بالای سرش باشه، نه اینکه نشه بهش گفت بالای چشمت ابروست وگرنه قدرت اونو هم به سادگی فاسد می کنه.
     با سپاس

 2. امین آریامن
  سوابق: (143 دیدگاه) ,

  خودروسازای نامحترم ایشالا به زودی دوباره انباراتون پر میشه…
  نمیدونم ما چه گناهی کردیم که گیر شما اشغال سازها افتادیم…
  پارسال هوااپیمای ایران 140 سقوط کرد رییس جمهور دستور توقف تولید داد چون 38 نفر کشته شدن…
  اما این لگن سازها سالی 20 هزار نفر از مردم بیگناه ایران رو میکشن کسی ککش نمیگزه..
  میگن اقا تولید ملیه باید حمایت کنیم اشتغال جوانانه و فلان…
  امیدوارم یا نابود شین یا درست

  پاسخ
 3. امین آریامن
  سوابق: (143 دیدگاه) ,

  کسایی که این وام خرید خودرو رو مناسب میدونید وازش استفاده کردید یادتون باشه همین وام بخاطر همه ی کسانی بود که به کمپین پیوستند و خودرو نخریدن…
  اگه مثل قبل ماشین میخریدین و همه چیز عادی بود این وامو میدادن؟
  حالا فکر کنید اگه به این وام هم نه میگفتید و نمیخریدید چی میشد؟
  وام می شد 25 ملیون بدون سود.
  اگه بازم حامی کمپین بودید و نمیخریدید چی میشد؟
  تولید لگنها متوقف میشد و خودروهای روز رو با وام 40 ملیونی بدون سود با اقساط 100 ماهه میخریدید.
  کسایی که ماشین خریدید کاش یکم فکر میکردید.
  شما که خریدید اما ایشالا همچنان کمپین به راهش ادامه میده و به هدف نهاییش میرسه اونوقت شمایید ک پشیمون میشین.

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل نوید جهرمی
   نوید جهرمی
   سوابق: (1850 دیدگاه) ,

   داداش آه و افسوس ها رو آینده میبینی . همینایی ک هجوم بردن برای خرید این لگن ها با نزول 16% در آینده ن چندان دور مثل چی پشیمون میشن از کرده خودشون.

   پاسخ
  2. farzad
   سوابق: (3 دیدگاه) ,

   شما خیلی رو قدرت کمپین حساب کردی. نخریدن خودرو به خاطر مسایل اقتصادی و رکوده.

   پاسخ
 4. nissan
  سوابق: (77 دیدگاه) ,

  عجب مردم دست به نقدی داریم….از تو به یک اشاره***از من به 1000000دویدن**

  پاسخ
 5. تصویر پروفایل ali ayat
  ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  با تشکر از آقای شاوردی و دست اندر کاران پدال که اخبار درست و حقیقی را برای روشن سازی افکار عمومی منتشر کرده و از آن حمایت میکنند

  پاسخ
 6. تصویر پروفایل ali ayat
  ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  من نه به مادرم رفتم نه به پدرم رفتم من به فنا رفتم…
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  دکتر ش…. پس از پرداخت پنج سال قسط پراید ۳۰میلیونی

  پاسخ
 7. KING 918
  سوابق: (1995 دیدگاه) ,

  ساله 2022 که بیاد جام جهانی در قطر که برگذار شه مردم دارن تو ماشین رو شیشه فوتبال میبینن ملت ما هنوز دارن قسط پراید میدن ای خدااااااااااا

  پاسخ
 8. KING 918
  سوابق: (1995 دیدگاه) ,

  خدایا اون زمان که مردم جهان همدیگرو تیکه پاره میکردن در ایران شخصی به اسم کوروش منشور حقوق بشر مینوشت کسی جلودار ایران نبود حالا این کشور با تمدن *** به این اوضاع افتاده…..

  پاسخ
 9. nissan
  سوابق: (77 دیدگاه) ,

  عجب مردم دست به نقدی داریم **از تو یک به یک اشاره**ازما به 100000 دویدن..

  پاسخ
 10. سعید
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  با سلام ، به نظر من یک استراتژی را باید پیگیری کرد و آن هم سعی کنیم تا جای ممکن کمترین هزینه را برای خودرو اختصاص دهیم ، شما نمی توانید خودرو نداشته باشید ولی می توانید خودرو ارزان تری را خریداری کنید و یا کمتر خودرو خود را تعویض نمایید . وقتی وام با بهره پایین و یا پایین تر می دهند اگر لازم داشتیم خودرو ارزان قیمت می خریم ولی اگر وام ارزان قیمت ندادند سعی می کنیم خودرو نخریم . کسانی که خودروهای خارجی می خرند بیشتر سیاستهای خودرویی کلان کشور را تایید می کنند ، چون اگر نخرند به احتمال قوی تعرفه واردات خودرو کاهش می یابد . وقتی نمایندگان مردم در خدمت مردم نیستند ، مردم به خودروسازان فشار می آورند که خودروسازان به وزیر فشار بیاورند و همین طور به بعد تا اینکه سیاستهای کلان کشور به سمتی سوق پیدا کند که خواست مردم را تحقق نماید

  پاسخ
 11. وحید
  سوابق: (311 دیدگاه) ,

  مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان این‌که اعتقاد داریم هر محصول قبل از ورود به بازار باید به این حد کیفی قابل‌قبول خود برسد، ادامه داد: در مورد رانا این اتفاق نیفتاد و در مقطع قبلی عجله صورت گرفت،
  یکی نیست بگه مرد حسابی وقت بی کیفیته خودت هم خبر داری چرا اصرار داری مردم بخرند
  چه رویی دارن

  پاسخ
 12. امیر.عارف
  سوابق: (450 دیدگاه) ,

  اون دوستانی که به خودشون و افکار بحق مردم پشت کردن. و الان خیلی خوشحال هستند که با وام 25تومنی با پرداخت پولهای اضافه که میشه 19درصد. ماشینهای بسیاااااااار بی کیفیت خریدن. دو ماه بعد از تحویل ماشین گریهاشون بسیار سوزناک خواهد بود

  پاسخ
 13. ARAZ
  سوابق: (14 دیدگاه) ,

  عجب ملتی داریم ، خوب پشت سر هم ایستادن

  پاسخ
 14. تصویر پروفایل محمد زمانلو
  محمد زمانلو
  سوابق: (133 دیدگاه) ,

  چرا مردم باز هم طعمه ی این جماعت فرغون ساز وحقه باز شدن ؟ آخه یکی نیست بگه که قسط ماشین ،حتی اگه 4 ساله هم باشه ، قبله تموم شدنش ماشینت اوراقیه ؟! بیشتر و به احتمال زیاد همه ی اون ماشین هایی که به شما فروختن ، حداقل چند ماه یا شاید هم یکی دو سال زیر باد و بارون وآفتاب تابستون موندن ، بعد هم به عنوان خودروی صفر کیلومتره مدل 94 به شما مشتری *** می فروشن !!!

  پاسخ
 15. تصویر پروفایل پهلوان مک لارن(مک دانیال)
  پهلوان مک لارن(مک دانیال)
  سوابق: (1279 دیدگاه) ,

  توی چین تا 30 یا 40 سال پیش سوار یه نوع گاری میشدن الان همون چینی ها دارن ایستگاه فضایی ملی خودشون رو میسازن. وکلی کارهای دیگه میکنن که فکره بعضی کشورها خطور نمیکنه.(به این میگن پیشرفت)
  تویه هند با اون همه سختی هایی که مردم کشورشون دارن ماهواره میفرستن مریخ وکلی ماهواره ی آماده به پرتاب در آینده دارن.(به این میگن پیشرفت)
  تصاویر 40 سال پیش امارات رو نگاه کنین همون کشوری که ما بهش میگم نفهم. با الان مقایسه کنین.یادمه اون روزهایی که تازه ماهواره فرستاده بودیم فضا(حالا کاری ندارم اون ماهواره ها بومی بوده یا غیربومی!!!!) یه شخص معروف میگفت ما میخواهیم فضا رو تسخیر کنیم!!!!!!!!! حال من موندم اون شخص طبق چه معیاری این حرفو زده. مگه فضا یه وجب دو وجبه!!!!!!!!!حالا چرا ما
  چرا کشورهایی که فوق پیشرفته هستن این حرف ها رو نمیزنن من موندم.کلا مردم جالب و با نمکی داریم.حالا هم بحث خودرو کمپین راه میندازیم. بعدش با یه فریب کاری خودروسازی میرم همون خودرو هایی که بهشون اعتراض داریم. میخریم. این روزها هیچکس حالش خوش نیست.
  حالا من چرا بعضی حرف های بی ربط زدم احتمالا حاله منم خوش نیست.

  پاسخ
 16. مرتضی
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  نامه یک جوان به رییس جمهور :
  سلام اقای روحانی ،خسته نباشید
  بدون مقدمه:به نظر من اگر یک جوان ماشین نداشته باشد میتواند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند ولی اگر زن نداشته باشدنمی تواند از زنان عمومی استفاده کند چون گناه هست
  بجای اینکه وام خودرو بدهید
  همان مبلغ را وام ازداوج بدهید تا ما بتوانیم ازدواج کنیم.
  قبل از هر کاری
  کمی اگر فکر کنیم بد نیست…
  باتشکر

  پاسخ
 17. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  واقعا افسوس که همه چیز اینقدر سریع به ورطه نابودی پیش میره. از ماشین گرفته، از دانشگاههای ما گرفته و … شما همین ده سال پیش رو ببینید، کسی دانشگاه آزاد قبول میشد چون برای اون هم طرف باید کلی میخوند و تلاش می کرد، می گفتند احسنت، ولی حالا بعد از ده سال، طرف یا بدون آزمون میره یا میره سر جلسه آزمون کیک و ساندیسش رو می خوره یه امضا هم می کنه بعد هم نتیجه قبولیش میاد، واقعا باور کردنی نیست. اگر هم قرار بود چنین چیزی بشه، میگیم بعد از هشتاد، نود سال شاید باور کردنی باشه، ولی در عرض ده سال، قبولی در آزمون و درس خوندن دانشجوها از صد به صفر رسیده. واقعا شاهکاره. اوضاع ماشین هم همینجوریه، هر روز بدتر از دیروز. اوضاع مسکن هم همینجوریه، ….

  پاسخ
 18. سعید
  سوابق: (10 دیدگاه) ,

  من دیگه حالم داره از این سیستم بهم میخور .شیطونه میگه برم یه برلیانس چینی بگیرم و وسلام. از طرفی دیروز نمایندگی پارس خودرو بودم یه رنو جدید هاچ بک sandero واسه نمایش گذاشته بودن تو رنج 43 قیمت جهانیشم چک کردم 7000 دلار بود . ولی باید صبر کرد .شاید چهارتا ماشین مونتاژ کردن که ارزش سوار شدن داشته باشه. شاید سر آقایون بظاهر محترم به سنگ ندامت خورده باشه (پر شدن انباری هاشون). آخه میگن آدم عاقل دوبار از یه سوراخ گزیده نمیشه.

  پاسخ
 19. محمد
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  به نظرم همه اینا سیاست بود که دولت دوباره وام به خودرو ساز ها بده تا سقف مثلا 2 میلیارد بهشون وام داد از طرفی مردم رو وسوسه کردن اسم نوشتن ماشین رو اردیبهشت بهشون دادن که حساب کنی با این جمعیتی که اسم نویسی کردن میشه تا اردیبهشت 3 میلیارد سودش وقتی تا سقف 2 میلیارد بهشون وام دادن بانک مرکزی وام دهی رو متوقف کرد و از طرفی خودرو سازان هم وام گرفتن هم خودرو های اضافی تو انبارشون رو فروختن

  پاسخ
 20. ماهان گاز
  سوابق: (41 دیدگاه) ,

  دوستان از ماست که برماست!!!!!!!!!
  مردم ما چرا اینقدر وام دوستن؟
  اگه 2ماه تحمل میکردن با همین ب اصطلاح پیش پرداختها میتونستن ماشین صفربخرند دیگه قصه قسط و این دم ودستگاه رو نداشتن!!!!!!!!!!!!!!!!
  ناسپاسی از خصیصه های مردم است

  پاسخ
 21. محمد
  سوابق: (512 دیدگاه) ,

  ازماست که برماست
  گیریه مشت مردم نفهم ونادان که بافقر فرهنگی وشعوری زندگی میکنن افتادیم
  ازچاه درمیان دریغاکه میفتن تو ی چاه عمیق تر

  پاسخ
 22. hamid
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  مدیرعامل ایران‌خودرو از افزایش گارانتی خودروی رانا از دو سال به سه سال و از 40 هزار کیلومتر به 50 هزار کیلومتر خبر داد.

  ,وااای خدااااا چقد خوب.یکی منو بگیره الان سکته میکنم

  پاسخ
 23. ali
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  من که در حال حاضر یه مگان دارم و منتظرم تا هیوندای ix35 جدید بیاد تا اونو بخرم.به درک که پراید 20 میلیونه.به جهنم که سمند 35 تومنه.درسته هیوندایی که میخوام بخرم حدود 160 تا 170 تومنه و دو سه برابر قیمت واقعیشه ولی آیا بهتر از پرایدی نیست که 4 تومن بیشتر نمی ارزه ولی در اصل 30 تومن به بالا درمیاد واسه صاحابش؟
  از این به بعد هر کی دم از سیاست اشتباه بزنه و از کیفیت پایین خودروهای داخلی ایراد بگیره دهنشو گل میگیرم.
  لایک کنید اعصابم آروم شه.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x