بررسی هوندا پایلوت EX مدل ۲۰۱۶

بررسی هوندا پایلوت EX مدل ۲۰۱۶

هوندا پایلوت با بازه قیمتی متشکل از ۵ سطح تریم مختلف، وارد مدل سال ۲۰۱۶ می‌شود. قیمت پایلوت که از مدل پایه گرفته تا مدل مجهز «الیت» هر کدام قشر خاصی از مشتریان را هدف قرار داده‌اند، و این تفاوت قیمت تریم‌ها به ۱۶ هزار و ۴۲۵ دلار می‌رسد. برخی شاید ظاهر جعبه‌ای نسل قبلی را به استایل صیقلی مدل جدید ترجیح دهند، ولی حقیقت این است که تمام کلاس کراس‌اور به این سمت در حال حرکت است.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

این خودروی بزرگ هوندا مطمئناً برای کسانی ساخته شده که همیشه چیزهای زیادی برای حمل با خود دارند. هوندا پایلوت در حالت تمام‌چرخ متحرک می‌تواند تا ۲۲۶۸ کیلوگرم و در حالت دیفرانسیل جلو تا ۱۵۸۷ کیلوگرم را با خود جابجا کند.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

در این بررسی از نسل سوم پایلوت، یک مدل EX مورد استفاده قرار گرفته است. این مدل نسبت به پایلوت الیت بسیار اقتصادی‌تر است، ولی باید دید که چه تجهیزاتی در این میان نصیب مشتری می‌شود، چه چیزهایی در زمینه عملکرد فدا می‌گردد و در نهایت چقدر خرید این مدل مقرون‌به‌صرفه است.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

با «عملکرد» شروع می‌کنیم. تمام مدل‌های پایلوت برای پیشرانه از یک موتور استاندارد استفاده می‌کنند: یک موتور ۳/۵ لیتری V-6 که خروجی آن برابر ۲۸۰ اسب‌بخار و ۳۵۵ نیوتن‌متر تعیین شده است. حجم این موتور آشنا به نظر می‌رسد؛ چرا که نسل قبلی پایلوت نیز از یک موتور ۳/۵ لیتری V-6 بهره می‌برد. ولی موتور پایلوت جدید، در واقع همان چیزی است که در آکورا MDX استفاده شده و اضافه‌شدن انژکتور سوخت مستقیم در آن باعث شده تا قدرت آن به میزان ۳۰ اسب‌بخار نسبت به مدل قبلی افزایش یابد. این در حالی است که مطابق گفته هوندا، مدل جدید نسبتاً سبک‌تر شده و وزن آن نزدیک به ۱۳۶ کیلوگرم کاهش یافته است. در نتیجه، مدل جدید سریعتر از قبل نیز شده است.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

سیستم جدید گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک که در مدل‌های تورینگ و الیت در دسترس قرار می‌گیرد، چیزی است که مدل‌های سطح پایین‌تر LX، EX و EX-L آن را دریافت نمی‌کنند. به جای آن، این مدل‌ها با یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک همراه هستند. این گیربکس ۶ سرعته، یک دنده بیشتر از پایلوت قبلی دارد، ولی در همین حال، گیربکس ۹ سرعته می‌تواند کارآیی بهتری در تنظیم باند قدرت موتور داشته باشد. همچنین گیربکس ۹ سرعته با پدل‌شیفتر همراه است؛ چیزی که در نوع ۶ سرعته آن مشاهده نمی‌شود.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

مدل EX دیفرانسیل جلو، سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت را در مدت ۶/۲ ثانیه ثبت می‌کند که از این لحاظ، فاصله بسیار اندکی تا مدل الیت دو دیفرانسیل دارد. این در حالی است که وزن EX به اندازه ۱۱۵ کیلوگرم کمتر است. شاید در این رابطه باید عطش موتور قدرتمند V-6 را در هنگام شروع حرکت مقصر دانست. ولی در ادامه، مزیّت مدل EX در نسبت «قدرت به وزن» خود را نشان می‌دهد. این مدل در رسیدن به سرعت ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت، یک ثانیه سریعتر عمل می‌کند. البته شاید بسیاری از مالکان پایلوت دوست نداشته باشند که سرعت خود سه‌رقمی کنند. ولی در عین حال، می‌توان گفت که اعتماد به نفس پایلوت در سرعت‌های بالاتر افزایش می‌یابد و این روند را تا رسیدن به محدودیت قانونی ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت ادامه می‌دهد.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

پایلوت در هنگام پیچیدن نیز از اعتماد به نفس لازم برخوردار است. شاسی جدید، صلبیت بیشتری نسبت به قبل دارد، سختی فنرها افزایش یافته و دامپینگ جذب‌کننده شوک‌ها مستحکم‌تر از نسل قبل شده است. البته این‌ها باعث نمی‌شوند که پایلوت به عنوان یک خودروی اسپورت شناخته شود؛ چرا که رفتن به دنده‌های پایین‌تر هنوز هم می‌تواند سر و صدا ایجاد کند و همین‌طور، بدفرمانی نیز در این خودرو به میزان فراوان مشاهده می‌شود.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

با اینکه فرمان تیزتر و با بازخورد بیشتری در سرعت‌های شهری می‌توانست در پایلوت استفاده شود، ولی واکنش‌های این سیستم در هنگام مانورهای اضطراری نسبت به استانداردهای موجود در این کلاس، بسیار قابل‌احترام است. البته مانورها در تریم‌های پایین‌تر نمی‌توانند به سرعت انجام شوند که این موضوع بیشتر به تایرها برمی‌گردد. مدل‌های تورینگ و الیت از تایرهای 245/50 بر روی چرخ‌های ۲۰ اینچی استفاده می‌کنند و این در حالی است که مدل EX تست‌شده در اینجا به تایرهای 245/60-18 مجهز بوده است. این موضوع باعث شده که در EX علی‌رغم فدا شدن چسبندگی (0.75 g در مقابل 0.8 g در الیت)، سواری نرم‌تری را شاهد باشیم. در همین حال، فاصله ترمزگیری در تست، تقریباً برای هر دو مدل یکسان بوده و بالاتر از سطح متوسط عملکرد در کلاس خودروهای کراس‌اور سه ردیفه بوده است. البته این به معنای یک عملکرد «خوب» نیست و شاید بهتر است آن را یک عملکرد «مناسب» بنامیم.


پایلوت جدید ابعاد بزرگتری نسبت به مدل قبلی‌اش دارد و همین‌ موضوع به فضای داخل کابین نیز تسرّی یافته است. در ردیف سوم صندلی‌ها، یک زوج بزرگسال نیز می‌توانند جا شوند؛ ولی اگر این تعداد را به ۳ نفر افزایش دهید، این موضوع می‌تواند در ادامه سفر مشکلاتی را ایجاد کند. این در حالی است که در تریم «الیت»، صندلی‌های ردیف دوم یک جفت «صندلی‌ کاپیتان» هستند که احتمال افزایش تعداد سرنشینان را به ۷ نفر کاهش می‌دهد. در هر حال، این نسل از پایلوت در زمینه راحتی و جادار بودن از دیگر نسل‌ها متمایز است و از طراحی سطوح نرم و یک داشبورد جذاب‌تر بهره‌مند شده است.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

با اینکه ظاهر طراحی کابین بهبود پیدا کرده، ولی چنین چیزی را نمی‌توان برای عملکردها و کارآیی آن نیز بر زبان آورد. تعهد بی‌چون‌وچرای هوندا در استفاده از یک نمایشگر لمسی برای تمام کنترل‌های ثانویه واقعاً تعجب‌برانگیز است. به عنوان مثال، اگر بخواهید در هنگام حرکت با پایلوت، صدا را تنظیم یا کانال رادیو را عوض کنید، با یک چالش عجیب روبرو می‌شوید. امّا یکی از مزیّت‌های کابین پایلوت، ساکت بودن آن در تمامی سرعت‌هاست. بنابراین وقتی می‌خواهید نقش پدر و مادری خود را ایفا کنید، لازم نیست که صدای خود را بیش از حد بلند کنید.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

تخمین‌های سازمان حفاظت محیط زیست امریکا برای مصرف سوخت مدل دیفرانسیل جلوی پایلوت برابر ۱۲/۴ لیتر در شهر و ۸/۷۱ لیتر در جاده در هر ۱۰۰ کیلومتر هستند که این آمار، در هر دو حالت ۰/۷ لیتر کمتر از مدل قبلی نشان می‌دهند. در همین حال، در تست انجام‌شده مصرف سوخت EX کمتر از برآورد مصرف آن در شهر و برابر ۱۱/۸ لیتر مشاهده شده است.

2016 Honda Pilot EX FWD
2016 Honda Pilot EX FWD

همان‌طور که گفته شد، ۵ سطح تریم برای هوندا پایلوت ۲۰۱۶ درنظر گرفته شده است. مطابق قاعده مرسوم هوندا، این ۵ تریم مطابق برخی تجهیزات خاص دسته‌بندی شده‌اند. بر این اساس، چهار نوع مختلف از مدل EX وجود دارد؛ سیستم‌های دیفرانسیل 2WD یا 4WD که می‌توانند با پکیج‌های تکنولوژی‌های ایمنی «هوندا سنسینگ» نیز همراه شوند. هیچ‌گونه آپشن یا پکیج آپشنی برای پایلوت وجود ندارد و هر کدام از زیرمجموعه‌ها به‌عنوان یک مدل مستقل شناخته می‌شوند. مدل تک‌دیفرانسیل EX همراه با سنسینگ که در اینجا مورد بررسی قرار گرفته، قیمتی برابر ۳۴ هزار و ۳۳۰ دلار دارد که ۴ هزار دلار بیشتر از شروع قیمت ۳۰۸۹۵ دلاری پایلوت در مدل دیفرانسیل جلوی LX است.


پکیج هوندا سنسینگ شامل یک ترمز اضطراری اتوماتیک است که با استفاده از رادار و دوربین، میزان نزدیکی پایلوت را به ترافیک بررسی می‌کند و در ادامه، تصمیم می‌گیرد که آیا راننده توجه کافی به این موضوع را دارد یا خیر. این سیستم برای این منظور، ابتدا یک چراغ هشدار روشن می‌کند و در صورت عدم‌واکنش مناسب راننده، ترمز را اعمال می‌کند. هوندا سنسینگ همچنین شامل امکاناتی چون کروز کنترل، هشدار عبور از خط، حفظ حرکت بین خطوط و کاهش انحراف از جاده می‌شود. در سیستم‌های حفظ حرکت بین خطوط و کاهش انحراف از جاده، وقتی احساس شود که پایلوت به لبه جاده نزدیک است، برای بازگرداندن خودرو به وسط خط جاده، مداخله صورت می‌گیرد. هشدار این سیستم، یک لرزش کوچک در فرمان است که بیشتر احساس می‌شود که چیزی زیر چرخ‌های جلو رفته است. تمام امکانات پکیج سنسینگ تنها با اضافه‌شدن هزار دلار به قیمت اولیه در دسترس قرار می‌گیرند.


سیستم دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک که در مدل الیت به صورت استاندارد ارائه می‌شود، مبلغی برابر ۱۸۰۰ دلار اضافه می‌کند و در تمام سطوح تریم در دسترس است. امکانات جذاب دیگری نیز در الیت به صورت استاندارد ارائه می‌شوند که در تریم EX از آنها خبری نیست؛ از جمله چراغ‌های جلوی EX، یک سانروف هوشمند پانورامیک، یک نمایشگر لمسی ۸ اینچی با سیستم راهبری و تشخیص صوتی، گرم‌کن و تهویه برای صندلی‌های چرمی، سیستم صوتی پرمیوم ۱۰ اسپیکر با توان ۵۴۰ وات، یک سیستم سرگرمی DVD برای صندلی‌های ردیف دوم، گرم‌کن صندلی‌های چرمی کاپیتان در ردیف دوم و یک درب عقب اتوماتیک.


البته مدل EX چندان هم خالی از امکانات نیست و به صورت استاندارد از تجهیزاتی مانند یک نمایشگر لمسی ۸ اینچی (بدون سیستم راهبری)، سیستم صوتی با ۸ اسپیکر با اطلاعات و سرگرمی «هوندا لینک»، رابط کاربری پاندورا، چراغ‌های مه‌شکن، دوربین سمت مسافر Lane Watch، استارت از راه دور استفاده می‌کند. همچنین پکیج هوندا سنسینگ نیز در خودروی تست اضافه شده است. در هر حال، در هنگام خرید این مدل از پایلوت، باید ابتدا اولویت‌هایتان را برای داشتن امکاناتی مانند سقف آفتاب‌گیر یا سیستم راهبری درنظر بگیرید.


مشخصات:

 • نوع خودرو: موتور جلو، دو دیفرانسیل ، ۸ سرنشین، ۴ در هاچ‌بک.
 • قیمت مدل تست: ۳۴۳۳۰ دلار (قیمت مدل پایه: ۳۴۳۳۰ دلار).
 • نوع موتور: SOHCبا ۲۴ سوپاپ V6، بلوک و رویه آلومینیومی، انژکتور سوخت مستقیم.
 • گنجایش: ۳۴۷۱ سی‌سی.
 • قدرت: ۲۸۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه.
 • گشتاور: ۳۵۵/۲ نیوتن‌متر در ۴۷۰۰ دور در دقیقه.
 • گیربکس: ۶ سرعته اتوماتیک.

ابعاد:

 • فاصله محوری: ۲/۸۱۹ متر.
 • طول ماشین: ۴/۹۴ متر.
 • عرض: ۱/۹۹۶ متر.
 • ارتفاع: ۱/۷۷۳ متر.
 • وزن کلی: ۱۸۳۶ کیلوگرم.

تست‌های سرعت:

 • صفر تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۶/۲ ثانیه.
 • صفر تا ۱۶۰/۹ کیلومتر بر ساعت: ۱۶/۱ ثانیه.
 • صفر تا ۱۷۷ کیلومتر بر ساعت: ۲۰/۱ ثانیه.
 • استارت در حال حرکت بین ۸ تا ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت: ۶/۳ ثانیه.
 • عبور از یک‌چهارم مایل: ۱۴/۸ ثانیه با سرعت نهایی ۱۵۴/۵ کیلومتر بر ساعت.
 • سرعت نهایی (با محدودیت قانونی): ۱۸۰/۲۵ کیلومتر بر ساعت.
 • مسافت ترمز از سرعت ۱۱۲/۶ کیلومتر بر ساعت: ۵۵/۱۶۹ متر.
 • چسبندگی در پیچی به قطر ۳۰۰ فوت: 75 g.

مصرف سوخت:

 • تخمین سازمان حفاظت محیط زیست امریکا: ۱۲/۴ لیتر در شهر و ۸/۷۱ لیتر در بزرگراه در هر ۱۰۰ کیلومتر.
 • مصرف سوخت در تست: ۱۱/۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

20 دیدگاه

  1. Hitler
   سوابق: (478 دیدگاه) ,

   یه سوال برام پیش اومده
   مگه DOHC :Dual OverHead CAmshaft به معنی شفت دوگانه سرسیلندر یا همون چهار سوپاپ برای هر سیلندر نیست؟
   پس چرا نوشتن SOHC؟

   پاسخ
   1. Roham
    سوابق: (271 دیدگاه) ,

    درود
    DOHC بیانگر وجود دو میل سوپاپ در سر سیلندر موتوره و معمولا در موتور های خورجینی V شکل و موتور های تخت افقی مورد استفاده قرار میگیره و SOHC نشانگر تک میل سوپاپ بودن موتور هستش و معمولا در موتورهایی که چیدمان سیلندر ها به شکل خطی هستش کارایی داره. یک موتور با یک میل سوپاپ هم میتونه به شکلی طراحی بشه که بیش از دو سوپاپ برای هر سیلندر استفاده کنه ( مثل هیوندای ورنا 1500cc که با وجود SOHC بودن دارای 12 سوپاپ- یا همون 3 سوپاپ برای هر سیلندر – هست)
    امید اینکه موضوع رو خوب باز کرده باشم…
    بدرود

    پاسخ
  2. خسته شده
   سوابق: (623 دیدگاه) ,

   نسبت به قیمتش کیفیتش خوبه نه بیشتر

   پاسخ
   1. armin
    سوابق: (379 دیدگاه) ,

    خوب اینکه تابلو هست منظور منم همینه دیگه … مگه منظور من بنتلیه؟ منظورم ماشینای هم رده هونداس که با این قیمت نصف این کیفیتم ندارن

    پاسخ
    1. خسته شده
     سوابق: (623 دیدگاه) ,

     خب مثال بیار هم قیمت این نصف اینم کیفیت ندارن

   2. luis
    سوابق: (603 دیدگاه) ,

    این نصف کیفیه نه کمی یعنی به صورت اصطلاح برده شده ماشین هایی هم که هم رده هوندا هستن و کمتر کیفیت دارن فراوونه اسم نمیشه اورد شاید یه دوستی اون ماشینو داره بش بر میخوره
    هوندا تویوتا و… همه نسبت به قیمت کیفیت عالی دارن.

    پاسخ
   1. ALL CARS
    سوابق: (467 دیدگاه) ,

    خواهش آقا نوید جهرمی خواهش

    خوشحالم مورد پسند شما وچند دوست دیگر پدالی قرار گرفتن

    پاسخ
    1. نوید جهرمی
     سوابق: (1884 دیدگاه) ,

     من با عکسا و لینکای شما و سامان جون خیلی حال میکنم.
     دوستان زیادی خوششون میاد منتها روشون نمیشه بگن.
     از طرف همه بازم تشکر میکنم ازت.

    2. ALL CARS
     سوابق: (467 دیدگاه) ,

     لطف دارین شما آقا نوید جهرمی عزیز

     ممنونم

 1. امیر
  سوابق: (240 دیدگاه) ,

  فروشش که خیلی خوبه خیلی زیباتر شده بدنشم عضلانی داخلشم زیبا بزرگ وجادار آدم چی میخواد من هنوز نمیدونم چجوری با این همه حق انتخاب خودرو میخرن یعنی درهرکلاسی کلی خودروهست آخه نامردا انصافه این

  پاسخ
 2. کمیل
  سوابق: (13 دیدگاه) ,

  اکثر(بالای 80 90%) ماشینایی که از هر کمپانی معرفی میشن صرفا در به اصطلاح فضای مجازی دیدم دقت کنید تجربه سواری یا داشتن ماشین و اینارو نمیگما فقط دیدن بعدم به من میگن معتاد اینترنت.در مورد این ماشین هم با توجه به اینکه هوندا هس (در کیفیت و بی دردسریش شکی نیس) و همینطور قیمت مناسبش انتخاب خوبیه

  پاسخ
 3. حميد
  سوابق: (1103 دیدگاه) ,

  چقدر قیمته خوبی داره استأیلش هم که عالی داخلش هم مردونه

  پاسخ
 4. بنتلی
  سوابق: (1418 دیدگاه) ,

  اول مقاله شروع قیمت16هزارتا نوشته شده!ب نظرم عجیبه!آخه خیلی کمه!پایین تر34هزارتا نوشته شده ک منطقی ب نظر میاد!
  خودرو جادار و بادوام و باقیمیت مناسبیه!ولی منCRVرو بیشتر میپسندم(میدونم توی ی کلاس نیستن!)

  پاسخ
  1. Archi KHAN
   سوابق: (1757 دیدگاه) ,

   دوست عزیز اگه دقت کنی ، نوشته :
   تفاوت قیمت تریم‌ها به ۱۶ هزار و ۴۲۵ دلار می‌رسد.
   و
   همچنین منم کاملا باهات موافقم cr-v واقعا نسبت به قیمت اش عالیه عالی
   حتی تو ایران. وقتی سانتافه 250-240 میلیونِ cr-v نمی ارزه 240 خدایش ؟؟!

   پاسخ
 5. بنتلی
  سوابق: (1418 دیدگاه) ,

  پدال عزیز آخرش شروع قیمتش چنده؟
  ی چیز دیگه،دورهایمر هم رئیس بنتلیه هم بوگاتی؟از دوستان پرسیدم کسی محلم نکرد!:-‏‎,Dارادتمند(به سبک شما)

  پاسخ
 6. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  ماشینهای هوندا واقعا کیفیت خوبی دارن. در این حوزه هم تلاش مستمری داشتن.

  پاسخ
 7. رافال M
  سوابق: (60 دیدگاه) ,

  قیمت و قابلیاتش واقعن استثناییه و قابل مقایسه با محصولات ولوو xc60 , xc90 و فولکس استیشین واگن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x